ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 01:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στους φιλους nikosgr και ml3!!!
καθαρα απο περιεργεια, γιατι θελετε να ασχοληθειτε με την σολομωνικη?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thanou71
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 19:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thanou71  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αρκετη επιφυλαξη εχω ακουσει οτι Η Σολομωνικη ιστορικα ειναι το βιβλιο που δοθηκε στον Σολομων βασιλια του Ισραηλ απο το Θεο για να τον βοηθησει να χτισει τον Ναο του Σολομωντα μεσα σε τρεις μερες οπως ειχε υποσχεθει ο Σολομων στους
συμπατριωτες του για να πιστεψουν στη δυναμη του Θεου.
περιεχει τον τροπο ελενχου των 70 λεγεωνων των Δαιμονων που θα
βοηθουσαν τον Σολομων στο να χτισει τον ναο στον προαναφερομενο
χρονο.

thanou71Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixchel
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 15:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixchel  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ixchel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΜ,
Wicca το βιβλό ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ που μπορώ να το βρώ?Ειναι του 1980? ι πιο παλιο?
Blessed Be

Blessed BeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 15:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορία: Ο wicca αναφέρει πως ξεφύλισε το βιβλίο, ενώ ξέρω ότι δεν αγαπά ιδιαίτερα τα αγγλικά... Πριν από 17 χρόνια λίγοι ήξεραν αγγλικά, ενώ ο Ανουνάκις είχε βρει το βιβλίο.Άρα υποθέτω ότι υπάρχει τυπωμένη έκδοση στα ελληνικά.
Από ποιές εκδόσεις? Ποιός ο τίτλος του?

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 16:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι. Τα κείμενα του βιβλίου ήταν στα Ελληνικά.
quote:
Από ποιές εκδόσεις? Ποιός ο τίτλος του?

Λυπάμαι. Τόσα χρόνια μετά δεν θυμάμαι.
Από ότι θυμάμαι δεν νομίζω να με είχαν απασχολήσει καθόλου αυτές οι λεπτομέριες τότε...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 16:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ασχετο με το θέμα αλλά επιτρέψτε μου μια παρατήρηση.

quote:
Πριν από 17 χρόνια λίγοι ήξεραν αγγλικά,

.... κάνεις λάθος.... μικρές οι διαφορές μεταξύ τότε και τώρα.

Αν τώρα ξέρουν αγγλικά οι 8 στους 10
άντε τότε να ήξεραν οι 7 στους 10...

Απλώς τώρα με την Ευρωπαϊκή Ένωση και την παγκοσμιοποίηση ο ρόλος και η αναγκαιότητα των ξένων γλωσσών είναι πιο κατανοητός.

Υ.Γ για πριν 17 χρόνια αναφέρεσαι , όχι για πριν 117.
Υ.Γ.2 Το προφανές νεαρό της ηλικίας σου κάνουν τα 17 χρόνια να φαντάζουν μεγάλο χρονικό διάστημα.
Υ.Γ.3. Δυστυχώς το επίπεδο μόρφωσης ήταν πολύ πιο υψηλό τότε...

Φιλικά ,



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 13:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή υπάρχουν και ψεύτικα "κλειδιά του Σολομώντα"....
http://www.greekbooks.gr/books/showbook.asp?bookID=143323
Το κλειδί του βασιλιά Σολομώντα Εκδόσεις Δίδυμοι

Αυτό είναι το τρισκατάρατο????

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 01:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή υπάρχουν και ψεύτικα "κλειδιά του Σολομώντα"....
http://www.greekbooks.gr/books/showbook.asp?bookID=143323
Το κλειδί του βασιλιά Σολομώντα Εκδόσεις Δίδυμοι

Αυτό είναι το τρισκατάρατο????



Δεν ξέρω αν αυτό είναι το τρισκατάρατο ή όχι, πάντως εγώ αυτό διάβασα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 03:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
borei na me voithisei kapoios se apla kai starata elinika?


Καλό βέβαια θα ήτανε να έγραφες κι εσύ στα ελληνικά...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 22:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pou borw na vrw ti solomwniki ? (athina-meria) kai an ontws s'aytin periexontai ta 'spells' epikliseis daimonwn, i se kapoio allo vivlio ? an gnwrizei kapoios axiopista (kai tis piges tou) ton tropo
epiklisis klp.

Το βιβλίο αυτό θα το βρεις σε κάθε βιβλιοπωλείο που δέχεται παραγγελίες αν δεν το έχει.
Στη Σολομωνική τη Μεγάλη δεν υπάρχουν επικλήσεις δαιμόνων αλλά πνευμάτων. Στη Γκοέτια υπάρχουν δαιμόνων.
Τον τρόπο επίκλησης σου εύχομαι να μην τον μάθεις ποτέ. Δε φτάνει να διαβάσεις το βιβλίο οδηγιών για να το κάνεις σωστά και με ασφάλεια.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stickmaster
Μέλος 1ης Βαθμίδας


137 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 11:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stickmaster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oταν ανοιξα το θεμα "παραξενο βιβλιο" αυτο το βιβλιο εννοουσα.Μου απαντησατε αλλα λιγο περιεργα...Ισως να μην καταλαβατε οτι εννοουσα αυτο.Σας ευχαριστω παντως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 17:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


προς φιλτατο YHVH

ευχαριστω για τις πληροφοριες και για την ευχη σου..
καταλαβαινω οτι μαλλον γνωριζεις κατι για τον τροπο επικλισης..? αλλα δεν θες να με βοηθησεις παραπανω..? (ειμαι ενηλικος..)
το βιβλιο οδηγιων που αναφερεις, ειναι ξεχωριστο ή κομματι καποιου απ'τα βιβλια που αναφερεις ?

θα εκτιμησω καθε βοηθεια !




Λέγοντας το βιβλίο των οδηγιών εννοώ την ίδια τη Σολομωνική, γιατί κάπως έτσι λειτουργεί, αφού λέει τον τρόπο λειτουργίας αλλά όχι επαρκώς τον τρόπο α΄σφάλειας και σωστής χρήσης.
Όλος ο τρόπος επίκλησης βρίσκεται στο βιβλίο. Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες έτσι ώστε να δουλέψει, αλλά καθόλου σχεδόν για την πραγματική ασφάλεια. Είναι άκρως επικίνδυνο, και δεν μπορώ να ισχυριστώ πως αδικώ αυτές τις προαιώνιες δυνάμεις που τσαντίζονται όταν τους ξεσηκώνει ο καθένας. Οι κίνδυνοι δεν είναι διόλου ψεύτικοι, σε παραπέμπω στο θέμα "Ποτηράκι" στο παράξενο.

Αλήθεια, γιατί θέλεις διακαώς να κάνεις τόσο δυνατή επίκληση?

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 12:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αν και είχα δοκιμάσει ένα μικρό πείραμα με τις σφραγίδες των πνευμάτων, αλλά είναι γνωστο ότι... υπάρχουν και πιο ασφαλή πράγματα. Επίσης στο φόρουμ "Ποτηράκι" μου φαίνεται υπάρχει η εμεπιρία κάποιου που... την πάτησε στα 18.
Δεν είναι καλή ιδέα, δεν είναι καλή ιδέα!

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 19:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα παιδια.Επειδη εχω ασχοληθει αρκετα μ αυτο το θεμα δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα.Ολοι λενε πως αν την ανοιξεις και δεν την διαβασεις Ο Λ Η θα στοιχειωσει ο χορος στον οποιο εισαι.Το εχει ακουσει κανενας σας αυτο?? Εμενα παντως δεν μου συνεβη κατι τετοιο..Ν α περνατε καλα!

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhs282
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 20:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhs282  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην με λενε Ακη και ειμαι 22 ετων και χρειαζομαι τη βοηθεια κυριως των εμπειρων μελων.Στην διαρκεια της θητειας μου πριν 3 χρονια στο 150 σχολειο της Ομαδας Υποβρυχιων Καταστροφων του Πολεμικου Ναυτικου κατα την διαρκεια εκπαιδευτικης ασκησεως με χρηση εκρηκτικων, το "ζευγαρι" μου κοματιαστηκε μπροστα στα ματια μου απο τοτε μεχρι σημερα εχω καθημερινους εφιαλτες με την παρουσια του, βασανιζομαι απο ενα αισθημα ενοχης και εχω καταντησει στα προθυρα προχωριμενης τρελας.Θα παρακαλουσα τους πραγματικα γνωριζοντες να μουν στειλουν e-mail απο που μπορω να προμυθευτω ενα γνησιο αντιγραφο της σολομωνικης για την επικαλεση πνευματων για ευνοητους λογους.Το e-mail μου ειναι akis282@yahoo.gr και ειναι ευπροσδεκτη οποια αλλη συμπλιρωματικη βοηθεια.
Υ.Γ Θα παρακαλεσω να μην γραφουν σχολεια τυπου ειναι επικινδυνο κτλ.
καθως ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του και τις συνεπειες τους.
Ευχαριστω εκ των προταιρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 20:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, Άκη!

Σε τί νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει η σολωμονική στο πρόβλημά σου;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 02:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλύτερα να μας εξηγήσει ο ίδιος βέβαια , αλλά προφανώς νομίζει πως έτσι θα εξορκίσει το πνεύμα (του νεκρού) που τον βασανίζει….
Το πιθανότερο είναι πως θα αποτρελαθεί περισσότερο και θα φτάσει σε επικίνδυνο βαθμό σχιζοφρένιας αν αρχίζει να πιστεύει και να εμβαθύνει σε αυτά ιδίως με αυτό το σοβαρότατο και ήδη οξυμένο ψυχολογικό πρόβλημα του! Το καλύτερο είναι να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό ψυχολόγο – ψυχίατρο πρώτα και αν δεν γίνει τίποτα τότε έχει όντως πραγματικό πρόβλημα! Δεν ξέρω αν το χει ήδη κάνει, πάντως ακούγεται σοβαρό και η μαύρη, η λευκή ή η ποικιλόχρωμη μαγεία μόνο επιπλέον προβλήματα μπορεί να του δημιουργήσει. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ!!!
Καταρχάς δεν υπάρχουν απλώς καλά ή κακά πνεύματα (σκέτη απάτη του γεροδιάολου για τους ανόητους). Σύμφωνα με τη χριστιανική θεολογία υπάρχουν Άγγελοι και Δαίμονες(σύμφωνα με τις πηγές τους). Οι Άγγελοι φαίνονται να έρχονται ή κατευθείαν από το Θεό ή κατά την προσευχή του πιστού στο Θεό και όχι από κατευθείαν επίκληση αγγέλου για τον Χ σκοπό… Αν θες όμως να καλέσεις «πνεύμα» το πιθανότερο είναι να σου την πέσει ένας δαίμονας σε αμφίεση (άγγελος φωτός), και υπάρχει ο τρόπος. Λέγεται λευκή ή μαύρη μαγεία. Και μπορεί να σου αποκαλυφθεί ως αγαθό ή πονηρό πνεύμα ανάλογα βέβαια των καταστάσεων και της βλακείας ή εξυπνάδας και σκοπιμότητας του καθενός που θέλει να κάνει την τελετή…. Επίσης ,πάλι σύμφωνα με τη χριστιανική θεολογία, δεν υπάρχει επικοινωνία με νεκρούς. Αυτό που νομίζεις ότι είναι ο νεκρός θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και το πονηρό πνεύμα (δαίμονας) που γνωρίζει απλά αυτές τις πληροφορίες(εβρισκόμενο εις τον πνευματικό κόσμο σε άλλη πυκνότητα ύλης-διάστασης, υπεράνω γήινου χωρο-χρονικού περιορισμού) και στις διοχετεύει για να το πιστέψεις…. Από την άλλη μπορεί και όλα αυτά να τα δημιουργεί ο εγκέφαλος (όχι πάντα, υπάρχουν και περίεργες εξωγενείς καταστάσεις) Σε κάθε περίπτωση στο τέλος κινδυνεύεις να αποτρελαθείς για τα καλά……
Σε ΠΟΛΥ προχωρημένες τελετές ανώτερων εωσφοριστών / σατανιστών ο έλεγχος του δαίμονα επιτυγχάνετε με τρομερή ακρίβεια και διοχετεύονται "χρήσιμες" πληροφορίες (τουλάχιστον αυτά ισχυρίζονται οι διάφορες πηγές τους, μπορεί να είναι και επικίνδινες μπούρδες για στρατολόγηση νέων μελών) αλλά μη περιμένετε να βρείτε εύκολα τέτοια τυπικά στα βιβλιοπωλεία ή στο ίντερνετ ούτε μπορεί να τα εκτελέσει ο οποιοσδήποτε……(Αναρωτιέμαι ποίο να είναι το αντίτιμο της συνεργασίας πάντως). Επίσης η περιέργεια σκότωσε τη γάτα, γι’ αυτό εξαιρετική προσοχή και σκεπτικισμός – δυσπιστία με αυτά….
Χίλιες φορές μην τα πιστεύετε ή ψάχνετε καθόλου (εννοώντας την μαγεία) γιατί απλά είναι πολύ επικίνδυνα μονοπάτια…
ΜΑΚΡΙΑ ΟΙ ΑΝΗΛΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΜΕ ΧΙΛΙΑ KAI ME "ΡΟΠΑΛΟ" ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ - ΣΧΟΛΕΙΟ !!!(για να μην έχουμε πάλι τις γνωστές ιστορίες )...
Επίσης όταν παίζει κανείς με την ψυχή του, το πνεύμα του και τον εσωτερικό (πνευματικό – άλλης πυκνότητας ύλης - διάστασης) κόσμο -είτε πιστεύει σε αυτά είτε όχι- δεν είναι καθόλου αστεία πράγματα, ούτε για πλάκα να το σκέφτεστε! Ελπίζω να συμφωνούμε οι περισσότεροι σε αυτό εδώ μέσα…

Τέλος για τον Σολομώντα είναι γνωστό ότι ασχολήθηκε με την λευκή και μαύρη και ποικιλόχρωμη μαγεία και μάλιστα απ’ ότι ακούγεται ήταν πολύ αποτελεσματικός «μάγος». Ο χαρακτηρισμός «σοφού» που του δόθηκε δεν ήταν τυχαίος και φένεται να έχει σχέση και μ’ αυτό… Ο ναός του ήταν πραγματικό τελετουργικό εργαστήρι!!! Έπασχε από δυϊσμό, που είναι η αντίληψη ενός Θεού που συνδυάζει το καλό και το κακό, σε μία ουσία, η οποία εξυπηρετεί η μία την άλλη…Δηλαδή ενώ ασχολούνταν και με μαύρη μαγεία δεν θεωρούσε ότι έχει πρόβλημα αφού συν-εργάζονταν με τον Κακό-πονηρό ΘΕΟ που είναι ΙΔΙΟΣ με τον Καλό-αγαθό ΘΕΟ. Οπότε κανένα πρόβλημα…
Βολική αντίληψη δεν νομίζετε; Κάποιοι άλλοι θα έλεγαν: πολύ προχωρημένη (δεν θα με έβρισκαν πάντως και εντελώς αντίθετο σε ορισμένες αδογμάτιστες παραλλαγές αυτής της θεολογικής θεωρίας)
….Θεωρίες….

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 03:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αγράμματος κι ο σοφός δεν διαταράσσουν την αρμονία του κόσμου.
Τη θύελλα τη φέρνουν οι ημιμαθείς.

.
.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 03:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι πείτε Ω ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΟΧΕ της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ-ΟΦΙ-ΑΣ, μανταμ ΖΑDOK (κατά μανταμ μπλαβάτσκυ)
Πραγματικά υποκλίνομαι στην αποστομωτική σας απάντηση!

Άντε καλό μας ξημέρωμα…

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 04:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω να μη χάσω την ευκαιρία να σου ανταποδώσω τη φιλοφρόνηση (επέτρεψέ μου μόνο να παραλείψω την υπόκλιση - δεν εκτιμώ την οσφυοκαμψία):

Πυρινικός Υδραυλικός: Καζανάκια Μονώσεις Διαστημόπλοια, ο Σκεπτόμενος, τιμές λογικές.

Copyright: Ramoglou

Αν μη τι άλλο: ξαναδιάβασε τί έγραψε ο Άκης και προσπάθησε να μείνεις εντός θέματος for once...

quote:
Υ.Γ Θα παρακαλεσω να μην γραφουν σχολεια τυπου ειναι επικινδυνο κτλ.
καθως ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του και τις συνεπειες τους.
Ευχαριστω εκ των προταιρων

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 11:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα είμαι, και δεν έγραψα μόνον για το συγκεκριμένο μέλος (που αυτή ήταν η ταπεινή συμβουλή μου, ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ μαντάμ Ζαντοκ;) αλλά και γενικότερα.
Μάλλον εσύ λοιπόν βρίσκεσαι όμως εκτός τόπου και χρόνου. (Ταξιδεύεις…)
Και εκτός από ειρωνείες για άλλα μέλη γράψε και κάτι ουσιαστικό και παραγωγικό for once….π.χ. η θέση σου για την μαύρη μαγεία, είναι όλα μπούρδες; είναι καλή - αποτελεσματική; είναι κακή – επικίνδυνη;

Τώρα αν θέλει το συγκεκριμένο μέλος να μπλέξει με ποικιλόχρωμη μαγεία, πνευματισμό (βλ.δαιμονισμό) και ξόρκια για να λύσει το έντονο ψυχολογικό πρόβλημα του, φυσικά δικαίωμα του είναι και έχει τις ευθύνες τον πράξεων του ως ενήλικας.
Κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει έναν ενήλικα να πέσει στο γκρεμό άμα το θέλει (ενώ βρίσκεται στο χείλος του) και να αυτοκτονήσει…. Αλλά οφείλουμε τουλάχιστον να τον προειδοποιήσουμε σε περίπτωση που δεν είναι αυτή η πραγματική πρόθεσή του ….

Ε, ΦΙΛΕ ΠΡΟΣΕΧΕ! ΓΚΡΕΜΟΣ!!!

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 13:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο η "ταπεινή" (εδώ γελάμε) σου γνώμη εκφράζεται κατά απόλυτο τρόπο, αναπαράγοντας δεισιδαιμονίες (κοινώς βλακείες), τις οποίες έχεις υιοθετήσει χωρίς να τις έχεις ερευνήσει ο ίδιος (όπως μου έχεις αποδείξει) και παραβιάζοντας (εμμέσως πλην σαφώς) βασικά και αναφαίρετα δικαιώματα του ανθρώπου, όπως η ελευθερία του να διαθέτει εαυτόν όπως εκείνος θέλει, θα με βρίσκεις αντίθετη και εν ανάγκη ειρωνική (εξάλλου, το γέλιο κάνει καλό στην υγεία).

Όσο για την "καλοπροαίρετη" προειδοποίησή σου, επέτρεψέ μου να σου πω τα εξής:

Η μαγεία, όπως όλα τα σοβαρά ζητήματα, απαιτεί σχετική παιδεία και ο φόβος καλλιεργεί μόνον την άγνοια.

Το να λες σε κάποιον να μην ερευνά, τον οδηγείς στον σκοταδισμό, τον οποίο βρίσκεσαι και εσύ. Είναι σα να είσαι υδραυλικός και να συμβουλεύεις κάποιον, ο οποίος θέλει να σπουδάσει πυρηνική φυσική, έχοντας στο μυαλό σου μόνο τον κίνδυνο απ' τον πυρηνικό πόλεμο.
Ε, τόσα ξέρεις, τόσα λες...

Επικίνδυνο είναι και το να τρέχεις στην Εθνική με το αυτοκίνητό σου (εννίοτε είναι και θανατηφόρο), τί σημαίνει αυτό; Ότι θα πάψουμε να οδηγούμε;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 13:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω μόνον:

Παραδόξως, συμφωνούμε σε κάτι.

Αν το πρόβλημα του Άκη είναι απλά αυτό το οποίο περιγράφει και τίποτε άλλο, το να θέλει να χρησιμοποιήσει τη σολωμονική για την επίλυσή του, χωρίς σχετική προεργασία, είναι σα να θέλει να πάει από Αθήνα στην Πάτρα μέσω Θεσσαλονίκης.

Το ζήτημα μάλλον είναι κυρίως ψυχολογικό. Μπορεί να έχει κάποιες μεταφυσικές προεκτάσεις, αλλά χρειάζεται να μας δώσει περισσότερα στοιχεία για να βγάλουμε τέτοια συμπεράσματα.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akhs282
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 14:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhs282  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι-ες και συγκεκριμενα φιλε skeptic εισαι αξιεπαινος για τις συμβουλες σου αλλα δεν ειμαι κανενα ανηλικο και ανωριμο παιδακι που θελει να ασχοληθει με τους φιλους του επειδη διψαει για γνωση του υπερφυσικου η για τη πλακα του,ουτε κανενας απελπισμενος,ξερω πολυ καλα ποιος ειμαι,τι θελω να κανω και που ειμαι μπλεγμενος απο τη στιγμη που αρχισα την ερευνα για να εκπληρωσω το σκοπο μου.Οσο για το εαν θα τρελαθω περισοτερο πιστευω οτι η τρελα ειναι παραγογο του φοβου και ο φοβος ειναι αντιστροφως αναλογως της ψυχικης δυναμης του καθενος εμενα προσωπικα πλεον δεν υπαρχει τιποτα και κανενας τουλαχιστον στο γηινο κοσμο που να με φοβιζει ουτε ακομα και ο χειροτερος φοβος του αθρωπου ο θανατος, καθως τον εχω βιωσει και εχω φλεταρει αρκετες φορες μαζι του λογω της ακραιας ζωης που ζουσα ανεκαθεν.Αν καποιος εχει τις πληροφοριες που αναζητω ας με βοηθησει καθως βασιζομαι οτι οι περισοτεροι ειστε ατομα μεγαλυτερης ηλικιας και ειχατε περισοτερο χρονο για ερευνα και συμπερασματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 01:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η ποικιλόχρωμη μαγεία (στην συγκεκριμένη περίπτωση η μαγεία του θεολογικώς δυϊστή λευκόμαυρου μάγου Σολομώντα) θα του κάνει καλό και ενδέχεται να λύσει δια παντός το πρόβλημα του (αν είναι “μεταφυσικό” όπως λες). Μια μικρή τεχνική διόρθωση:ΖΑΝDΟΚ είναι λάθος έκφραση το “μεταφυσικό”. Όλα μέσα στη φύση είναι...

Ε τι να πω!
ΦΟΒΕΡΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΛΟΙΠΟΝ!

Ε τότε να βγάλουμε στην ανεργία του ψυχίατρους & ψυχολόγους και να αρχίσουμε να πουλάμε βιβλία ποικιλόχρωμης μαγείας και σολομωνικές και μεθόδους χρήσης των, ΣΩΡΗΔΟΝ!!! ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ!!!

.....

ΑΛΛΑ αυτό που συμβουλεύει η Καινή Διαθήκη ως προειδοποίηση; "φαρμακούς ου περιποιήσετε" (όπου φαρμακούς = ονομασία για τους διάφορους μάγους της εποχής )
Αλλά ξέχασα, εσύ ξέρεις καλύτερα τα ανώτερα πνευματικά ζητήματα από τον Χριστό και τους αποστόλους...

ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΝΕΑ HIGH-TECH ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΥΔΡΟΧΟΟΥ; Ντεμοντέ και ξεπερασμένα πράγματα.... Έτσι δεν είναι;
ΖΗΤΩ!!! ΖΗΤΩ!!! ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ ΑΣΥΔΟΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ!!!!
ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟΛΜΗ ΣΤΑ ΠΟΙΚΙΛΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΛΕΥΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΓΕΡΟΔΙΑΟΛΟΣ
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΟ ΝΕΟ(;) ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΗ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ! ΣΤΗ ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ! ΣΤΗ ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ! ΣΤΗ ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ ΟΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ!


Επίσης: “Οτι σας λέγω εν τω σκότει, είπατε εν τω φωτί και ότι ακούετε εις το ωτίον, κηρύξατε επι των δωμάτων..
(ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ, επίσης και αυτό που είπε στον Πιλάτο, ξέρεις εσύ.....)

Περί Φαρμακείας - Μαγείας (άκρως απαγορευμένη ως επικίνδυνη σύμφωνα με τις γραφές)
(Από ορθόδοξα χριστιανικά κείμενα)
------------snip------------
Φαρμακεία
Η Φαρμακεία δεν έχει καμμία σχέση με την φαρμακευτική επιστήμη.
Σ' αυτή του είδους τη μαγεία, παρασκευάζονται κρυφά και με ειδικές ευχές κάποια ποτά, τα οποία δίδονται στον δεισιδαίμονα για ενίσχυση, αφού στην περίπτωση αυτή το ξόρκι πάει "σύννεφο". Ο Άγιος Νικόδημος χαρακτηριστικά αναφέρει, ότι αυτοί "οι οποίοι (φαρμακοί) δια μαγικής τέχνης κατασκευάζουσι κάποια φαρμακερά ποτά, ...η δια να σκοτίσουν τον εγκέφαλόν του, η δια να τον ελκύσουν εις σαρκικήν αγάπη αυτών". Όλα αυτά στα κρυφά και όχι στα φανερά. Η Ορθόδοξη Εκκλησία όμως, η Εκκλησία του Χριστού, δεν έχει να κρύψει τίποτε και δεν φοβάται την αλήθεια, γι' αυτό και ο ιδρυτής Της παραγγέλλει δια μέσου των αιώνων: "ο - αυτό το οποίο - εις το ους ακούετε κηρύξατε επί των δωμάτων". Στη μαγεία όμως τα περισσότερα γίνονται στα κρυφά και στα σκοτεινά (το ίδιο και στον αποκρυφισμό), για να μην μπορέσει ο ευάλωτος άνθρωπος να αντιληφθεί τι γίνεται και ποιόν επικαλείται. Αντί να πάρουν με ευλάβεια Αγιασμό από την εκκλησία και να πιούνε προσευχόμενοι στον Δημιουργό και Θεό μας, πίνουν το νεράκι του μάγου - ξορκιστή ή το ποτίζουν κρυφά σε κάποιον και περιμένουν την ενέργεια του διαβόλου. Στο εμπόριο αυτής της μαγείας, θα συναντήσει κανείς πολλών ειδών "μαντζούνια", για έρωτα, για χωρισμό, και κάθε είδους επιθυμία, με σύμμαχο, την δεισιδαιμονία και το αφεντικό της τον δαίμονα. Μακριά από τέτοιους ανθρώπους, που έχουν παραδοθεί στον εφευρέτη της απάτης, τον διάβολο. Η Αγία Γραφή λέγει: "φαρμακούς ου περιποιήσετε". Καμμία σχέση με αυτούς, καθώς και καμμία συναλλαγή.
------------snip------------


Φιλική προειδοποίηση προς κάθε ενδιαφερόμενο που σκέφτεται να κάνει «χρήση» ποικιλόχρωμης μαγείας για να λύσει τα όποια προβλήματα του στη ζωή:

Αγαπητέ φίλε, αν νομίζεις ότι γνωρίζεις καλύτερα τα ανώτερα πνευματικά ζητήματα από το Χριστό και τους αποστόλους κάνε ότι νομίζεις –κανείς δεν σε απαγορεύει- και έχεις τις ευθύνες των πράξεων σου (αν είσαι ενήλικας). Οφείλουμε όμως τουλάχιστον να σε προειδοποιήσουμε.

Πνευματικός σκοταδισμός είναι όταν δρας στο σκοτάδι(εν κρυπτό – αποκρυφ(ος)ισμός) φοβούμενος το φως(την αλήθεια). Και αυτό είναι για παράδειγμα η ποικιλόχρωμη μαγεία και οι διάφορες πρακτικές της....'Sine diabolo, nullus dominus'

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 01:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραλήρημα βλακείας!!!

Δεν απαντώ...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dreamwind
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 03:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θυμίζει την ΄"παλιά καλή" Λουκά....


Πλάκα έχει...


Άκη, αν κάποιος ξέρει και σου πει που να βρεις τη Σολομωνική, και πως να κάνεις ό,τι κάνεις, υποθέτω οτι θες απλά να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση με το πνεύμα του συγχωρεμένου για αν έφταιγες ή οχι. Εκτός από την περίπτωση να σε απαλλάξει από το βάρος που κουβαλάς, σκεφτηκες την περίπτωση να σε κατηγορήσει για τον χαμό του και να σε στοιχειώσει κανονικά πλέον? (αν δεν είναι ήδη έτσι βέβαια...) Όσο και να το εξομολογήσαι και να το λές το ξέρω οτι δεν ξαλαφρώνεις αν δεν το ακούσεις από τα χείλη του, αλλά ίσως είναι κάτι που πρέπει που πρέπει να συζητήσετε πάρα μα πάρα πολύ αργότερα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 12:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν... Μετά από πολύ-πολύ καιρό, σας φέρνω ΚΑΛΑΑΑΑ νέα!
Ας χωρίσω το ποστ μου σε δύο κομμάτια: όσον αφορά το Μεγάλο Κλειδί του Σολομώντα (αυτό που έχει εκδοθεί στα ελληνικά) και όσον αφορά τη Γητεία του Σολομώντα από το μικρό κλειδί. Η ΓΗΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ "ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗ", ΟΧΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΛΕΙΔΙ!!!

(Παρεμπιπτόντως, όποιος έχει όρεξη, δεν κάνει μια μετάφραση της Goetia από τους Mathers & Α. Crowley, να την εκδόσει για να μπορούν να τη διαβάσουν και ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΖΩΑ??? Σοβαρά τώρα. Κάνε το καλό και ρίξ'το στο γυαλό.)

---------------------------------------
ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗ: "ΓΗΤΕΙΑ" από το μικρό κλειδί

Μετά από 2 χρόνια ανάγνωσης βιβλίων πάνω στο θέμα, εξάσκησης, πειραματισμού και πολλής προόδου, μπορώ να ανακοινώσω με περηφάνια ότι Η ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ μια χαρά, αν και εφόσον ξέρεις τα ψιλά γράμματα. Με το "λειτουργεί" εννοώ ΚΑΙ Ο ΔΑΙΜΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ και η εντολή που του δίνεις ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ. Σε πάμπολλες περιπτώσεις το δεύτερο σκέλος δεν είναι δυνατόν να είναι αμφισβητήσιμο, αν και τα αποτελέσματα έρχονται πάντα μέσω μιας απίστευτης σεράς "συμπτώσεων" (συμπ-τι;).

Όποιος ισχυρίζεται ότι δεν λειτουργεί, και αυτό με δογματικό τρόπο, όπως η απίστευτη ατάκα που διάβασα παραπάνω

quote:
ΨΙΛΟΧΑΖΗ ΕΚΔΟΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ!ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΟΡΑΤΟΣ,ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΖΑ!ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΟΚ!ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ Η ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ Κ_ΚΚΑΛΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΠΑΡΑ ΤΑ ΓΙΑΤΑΓΑΝΙΑ,ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΗΝΑ THE WARRIOR PRINCESS!ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ!ΤΟΣΑ ΞΕΡΑΝΕ,ΤΕΤΟΙΑ ΠΙΣΤΕΥΑΝΕ!
, καλό θα ήταν να ερευνεί το ζήτημα λίγο παραπάνω πριν γίνει ρεζίλι σε σοβαρούς ανθρώπους που έχουν κάνει την έρευνα και τον πειραματισμό τον οποίο απλά βαριότανε ο παραπάνω κοτσανολόγος να κάνει.

Επίσης με περηφάνια μπορώ να ανακοινώσω ότι ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ, που μια πιθανότητα 95% είναι όποιος το προσπαθήσει σολομωνικά αναλφάβητος να μην τεθεί σε κίνδυνο, αφού δε θα συμβεί τίποτα. Παρ' όλα αυτά, κάποιοι παράγοντες μπορεί να συντελέσουν ώστε να πετύχει η επίκληση σε εντελώς άπειρο και άσχετο άτομο χωρίς να έχουν ληφθεί οι απαραίτητες προφυλάξεις. Ένας ζωγραφιστός κύκλος δεν κάνει συνήθως τίποτα, ο αποτελεσματικός κύκλος γίνεται με άλλον τρόπο. Σε αυτήν την περίπτωση γίνεται το έλα να δεις, εδώ ελλοχεύει ο μεγάλος κίνδυνος, και 5% των επίδοξων μαγων, μη χ**σω, είναι δυστυχώς ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό.

--------------------------
ΜΕΓΑΛΟ ΚΛΕΙΔΙ:

Εκεί τα ψιλά γράμματα είναι ακόμα περισσότερα, αφού επικρατεί το τέλειο χάος όσον αφορά τις οδηγίες! Άσε που για να φτιάξεις και να καθαγιάσεις όλα τα εργαλεία θέλεις 1-2 χρόνια, και μόνο πραγματικά έμπειροι μάγοι μπορούν να τα αντικαταστήσουν με άλλα, λιγότερα και ήδη υπαρκτά γι' αυτούς. Άρα, παίδες, αφήστε το για αρχή και ρωτήστε το πνεύμα Σεέρε από τη Σολομωνική για το πως ακριβώς να χρησιμοποιήσετε το μεγάλο κλειδί.
-------------------------------------------

Αυτήν την εποχή, όταν έχω χρόνο (μπουαχαχαχαχα!) προσπαθώ να μεταφράσω ένα τελετουργικό ιδιαίτερα λειτουργικό, το οποίο θα βοηθήσει πολλούς επίδοξους μάγους αν όλα πάνε κατ'ευχήν. Παρ'όλα αυτά, ακόμα και αυτό ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ αν δεν υπάρχουν αρκετές περισσότερες από τις στοιχειώδης γνώσεις τελετουργικής πρακτικής μαγείας.
Πάντως θα προσπαθήσω να μπει το μεταφρασμένο τυπικό στα φόρουμ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΘΕΛΗΜΙΤΕΣ. Το ρίσκο δικό σας.


Αποτελεσματική μαγεία θέλει ΣΚΛΗΡΗ δουλειά, δεν αποκτάται "ως δια μαγείας." Δεν μπορείς να κόψεις δρόμο. Θέλεις κοιλιακούς πέτρα; Κάνε πολλή γυμναστική. Θέλεις τελετουργική μαγεία; Ξεσκίσου στο διάβασμα και στην εξάσκηση, γίνει μάστορας του ΛΒΡΠ, ΒΡΗ και ΜΠ. Τίποτα δεν αποκτάται χωρίς δουλειά!!!

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 23:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aγαπητέ φίλε,
το βιβλίο ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ το είχα αγοράσει το 1969 ή το '70. Πρέπει να ψάξεις λοιπόν για να το βρείς. Είναι γύρω στις 700 σελίδες κι έχει στο εξώφυλλο ένα "μάγο" σε κόκκινο φόντο, σκυμμένο επάνω σε μια φωτεινή "σφαίρα". Το υπόλοιπο είναι μαύρο. Θα σου συνιστούσα και το "ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ" σαν επικουρικό βοήθημα.
Θα συμφωνήσω με την αγαπητή Zadok, ότι η μαγεία είναι σοβαρή υπόθεση και θέλει προσοχή, πειθαρχημένη σκέψη, σεβασμό και γνώση. Ο φόβος προέρχεται κυρίως από άγνοια κι ημιμάθεια.
Όμως, ο υπερβάλλων ζήλος, η ενθουσιώδης βιαστική κι επιπόλαιη προσέγγιση και κυρίως η εφαρμογή της, τουλάχιστον στην αρχή, χωρίς την παρουσία κάποιου "Γνώστη" μπορεί να έχει οδυνηρά αποτελέσματα...
Δυστυχώς υπήρξα κι εγώ "θύμα" της ενθουσιώδους προσέγγισης. Ξεκίνησε σαν "παιχνίδι" με μια ομάδα παιδιών που είμασταν τότε {69-70}. Διαβάζαμε για τις "πανελλήνιες" και αρχίσαμε να "παίζουμε" για να χαλαρώσουμε. Ήταν ιδέα μιάς φίλης Ελληνοαγγλίδας που μισο-ήξερε κάποια πράγματα...{Ημιμάθεια που λέγαμε}. Πειραματικά στην αρχή αλλά μετά στα φοιτητικά χρόνια έγινε καθημερινή ενασχόληση. Τέλος πάντων να μη μακρυγορώ, απο την παρέα μας η Ελληνοαγγλίδα φίλη κι ένας άλλος φίλος κατέληξαν να μπαινοβγαίνουν σε ψυχιατρεία. Αλλά το πιο τραγικό.. συνέβη σε μια άλλη παρέα φίλων που ένα βράδυ "για πλάκα" καλέσαν το πνεύμα του φίλου τους που κοιμόταν στον καναπέ του σπιτιού όπου είχαν "συγκέντρωση", μ' αποτέλεσμα, αυτός, να μην επιστρέψει στο σώμα του. Πέθανε! Είχε γίνει σάλος στο Πανεπιστήμιο κι είχε απασχολήσει τον "τύπο" της Θεσ/νίκης για πολύ καιρό τότε..
Όπως καταλαβαίνετε το "διαλύσαμε" και σχεδόν σταματήσαμε να βλεπόμαστε. Όμως χμμμ.., αυτό δεν είναι κάτι απλό! Δεν μπορείς να σταματήσεις έτσι απλά... Τα πνεύματα που "καλείς" με τον καιρό αποκτούν εξουσιαστική δύναμη επάνω σου..! Θέλουν αυτήν την επικοινωνία και έννοούν να στην "επιβάλλουν"!
Αν και δεν προχώρησα ποτέ πέραν της "φαιάς" μαγείας δηλαδή αυτό που μ' ενδιέφερε ήταν μόνον το πνευματικό μέρος κι όχι το υλιστικό δηλ.. το επίπεδο της "μαύρης" μαγείας, όπου, λένε, ότι μπορείς να αποκτήσεις υλικά αγαθά αλλά με θυσίες και τελετές που δεν μ' ενδιέφεραν κι έτσι δεν έχω γνώση και επομένως γνώμη.
Παρόλα αυτά όταν σταμάτησα δεν μπορούσα να κοιμηθώ για πολλά χρόνια χωρίς να δεχτώ "επιθέσεις" στον ύπνο μου, με αποτέλεσμα να μένω ξάγρυπνος τις περισσότερες ώρες της νύχτας.. Θα σας πώ μόνον τούτο, ακόμη και τώρα, μετά απο σχεδόν 30 χρόνια και πολλές προσπάθειες "ειδικών" και ειδικών.. έχω κάποιες "επισκέψεις" τους, καθόλου ευχάριστες...
Φίλε μου, αφού θέλεις να μπείς σ' αυτήν την διαδικασία, θα μπείς ούτως ή άλλως.. θα βρείς τρόπο. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι υπάρχει όντως αυτός ο "άλλος" κόσμος αλλά αν ξεκινήσεις αυτό το ταξίδι θα μετανοιώσεις οποιαδήποτε απόφαση κι αν πάρεις στην διαδρομή.
Κι εξηγώ, αν κατέβεις απ' το τραίνο πάντα θ'αναρωτιέσε τι θα γινόταν αν συνέχιζες...
Είναι "τρομακτικά" συναρπαστικό, το ταξίδι σε κόσμους, πέρα απο χρόνο και τόπο. Διαστάσεις του εαυτού σου που ανακαλύπτεις, "νόμους" που δεν γνωρίζεις, όπου η "συνομιλία" είναι "αισθαντική" η βαρύτητα ανύπαρκτη, τα χρώματα πεντακάθαρα, οι ήχοι χάδια και μια αγαλίαση..μια πληρότητα...
Αν αποφασίσεις να μην κατέβεις τώρα, θα πρέπει ν' απαρνηθείς τα πάντα απ' αυτά που έχεις! Οικογένεια, γυναίκα, παιδιά, φίλους, δουλειά... Αισθήματα, συναισθήματα, γίηνες απολαύσεις, εκδρομές, παρέες, Έρωτες, περιπάτους στο σεληνόφως, τραγούδια, καυγάδες, αυτοκίνητα, κινητά, ήχους, γεύσεις, θάλασσα, φλέρτ....

Η απόφαση δική σου...

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο, αλλά, όλα, τώρα στην ηλικία σου είναι ούτως ή άλλως μπερδεμένα. Μόνος θα ξεμπερδέψεις το κουβάρι όπως κι όλοι μας άλλωστε... Το μόνο που έχω να σου πω, μην παίρνεις αποφάσεις εν θερμώ, και μην υπερεκτιμάς τον εαυτό σου... Προσοχή,ηρεμία,ψάξιμο σε βάθος κι αποφασιστικότητα όταν κατασταλάξεις...όπου κατασταλάξεις...

Σου εύχομε το καλύτερο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

echosan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 11:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους echosan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία μικρή παρένθεση προς τον "akhs282".Φίλε μου καταλαβαίνω πως νιώθεις.Και για το ζευγάρι σου και τον εαυτό σου. Όσον αφορά το πρώτο θα έχεις κάποια στιγμή όλο το χρόνο να τα "πείτε".
Όσο αφορά το πόσο δυνατός και άφοβος νιώθεις , ύπαρχουν στιγμές που έτσι νιώθω και εγώ.Όμως άλλο ο φόβος για κάτι που ξέρω και γνωρίζω και άλλο ο τρόμος που μπορεί να μου προξενήσει το άγνωστο. Και επειδή για εμένα είναι άγνωστο μάλλον μιλάμε περί τρομου.
Τελικά όμως όπως και εσύ είπες είσαι ενήλικος και οι αποφάσεις είναι δικές σου. Συγχώρα με για την παρέμβαση και λάβε την απλά σαν μία κουβέντα από κάποιον που πραγματικά σε καταλαβαίνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy