ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Stargate και Κόλπος του Άντεν: Μια περίεργη υπόθεση ή ένα ακόμη κόλπο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 23:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εχει πλακα το οτι δεν παιζει τιποτα λες κ θα πηγαιναμε εμεις με τους Τουρκους να πολεμησουμε μαζι για ενα κοινο σκοπο...εχει πολυ πλακα το σκεπτικο ορισμενων ...

Τι κάθεσαι και εξηγείς?... Για μερικούς τσάμπα καίει η λάμπα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 00:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eν τω μεταξύ όποιος γνωρίζει αγγλικά θα βρει πάρα πολύ ενδιαφέρον το παρακάτω λινκ...http://www.youtube.com/watch?v=A0rP6sTaGgk&feature=related


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
parthenon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 13:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δεκάλογος της μνήμης του
1."Πρέπει να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο."

2."Κανείς δεν με βλάπτει χωρίς την άδειά μου."

3."Ο οφθαλμός αντί οφθαλμού, καταλήγει να κάνει όλο τον κόσμο τυφλό."

4."Ένα γραμμάριο πράξης αξίζει περισσότερο από τόνους διδασκαλίας."

5."Δεν θέλω να προβλέπω το μέλλον. Με απασχολεί να νοιάζομαι για το παρόν. Ο Θεός δεν μου έχει δώσει έλεγχο των στιγμών που θα έρθουν."

6."Υποστηρίζω ότι είμαι ένα απλό άτομο υποκείμενος στα λάθη όπως κάθε θνητό συνάνθρωπός μου. Ξέρω όμως, ότι έχω αρκετή ταπεινότητα να ομολογήσω τα λάθη μου και να παλινωδήσω."

7."Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, έπειτα νικάς."

8."Κοιτάζω μόνο τις καλές ποιότητες των ανθρώπων. Μιας και δεν είμαι αλάνθαστος ο ίδιος, δεν τολμώ να εξετάζω τα σφάλματα των άλλων ."

9."Ευτυχία είναι όταν αυτά που σκέφτεσαι, λες και κάνεις, είναι σε αρμονία."

10."Η συνεχής ανάπτυξη είναι ο νόμος της ζωής και ο άνθρωπος που πάντα προσπαθεί να διατηρεί τις απόψεις του ώστε να φαίνεται συνεπής, οδηγείται σε λάθος θέση."

Μαχάτμα Γκάντι ( 2 Οκτωβρίου 1869 - 30 Ιανουαρίου 1948 )
πηγη:taneatouoropou

AVALLON: οταν διαβασα το Νο 7 πιο πανω, θυμηθηκα πρώτα εσένα και μετα ολα τα αλλα- σωστα τοποθετημενα- ατομα του φορουμ. Καλη συνεχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 14:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
parthenon... τι να κάνουμε... Δεν μπορούν να είναι όλοι σωστά τοποθετημένοι. Ας είμαι εγώ λοιπόν η λάθος...
Σε ευχαριστώ για τις διδαχές. Ελπίζω να κάνεις έστω και τα μισά πράξη...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
parthenon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 17:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon είσαι πολύ σωστή και σέβομαι τους προβληατισμούς σου που είναι και δικοίμου προβληματισμοί και θέσεις. Το μόνο βέβαιο είναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ. Κι εμείς εδώ είμαστε (ας τομήσω να βάλω και τον εαυτό μου μέσα παρ΄όλο το ελλειπές των γνώσεων μου )να ψάχνουμε , να βρίσκουμε και να βοηθάτε εσείς που γνωρίζετε περισσότερα όλους εμάς με τις λιγότερες γνώσεις. Καλή δύναμη για δημιουργική συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 00:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AVALLON: οταν διαβασα το Νο 7 πιο πανω, θυμηθηκα πρώτα εσένα και μετα ολα τα αλλα- σωστα τοποθετημενα- ατομα του φορουμ. Καλη συνεχεια.

Mάλλον δεν κατάλαβα καλά ετσι όπως το έθεσες... Με μπέρδεψες και δεν κατάλαβα ότι με κατατάσσεις στα σωστά τοποθετημένα άτομα.

Κανείς δεν ξέρει περισσότερα από τον άλλον... Ολοι εδώ μέσα ψάχνουμε και ψαχνόμαστε. Η σχεδόν όλοι γιατί είναι και μερικοί που απορίας άξιον τι κάνουν στην ενότητα του Παράξενου αφού δεν πιστεύουν στα παράξενα που συμβαίνουν τελευταία γύρω μας.
Είμαστε εδώ για να ψάξουμε... να βρούμε... και να συζητήσουμε πάνω στην ύπαρξη του θέματος... και όχι πάνω στην ανυπαρξία του....


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 18:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon:

quote:

Ευχαριστούμε Καποδίστρια...
Το περίεργο δεν είναι τα κτίρια αλλά οι κυματιστή στρογυλή πορεία του νερού γύρω από τη νησίδα... Οπως και το γεγονός ότι οι συντεταγμένες αυτες έχουν σβηστεί από τότε που ανέβηκε το βίντεο...Κάποιοι δεν θέλουν να δούμε!
Δείτε κι αυτό:http://www.youtube.com/watch?v=LRHaP3lbYWM&feature=related


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Αγαπητή Avallon,Καλησπέρα!
Δεν είναι απλά τα πράγματα αυτά!
Και κυρίως θα τολμούσα να πω δεν είναι καθόλου απλό
το να κάνουμε μια παραπάνω σκέψη,την πιό κοντινή
στο "δικό" τους σκεπτικό που λέει να κοιτάξουμε αυτό
που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να δούμε!!!

Δηλαδή αυτό που μας σερβίρουν είναι το "μυστήριο", το
παράξενο,το παραφυσικό,το ανεξήγητο...
Γιατί;
Για να μην δούμε το ΠΡΟΦΑΝΕΣ;

Ίσως,ποιός ξέρει...

Θα πω μονάχα αυτό. Εδώ και μερικές ημέρες στον χορό
των τοπικών αναστατώσεων,πέραν της Αιγύπτου έχει μπεί και
η Υεμένη και η Τυνησία !!!
Δεν ξέρω αν ετοιμάζουν να βάλουν κι'άλλους στον "χορό"
αλλά νομίζω πως δεν είναι ...Τυχαίο!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 18:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δούμε και λιγάκι τον επίδοξο αντικαταστάτη του
Μουμπάραγκ;
Ο λόγος για τον Μωχάμεντ Έλ Μπαραντέϊ:

Προσπάθησα να το σουλουπώσω,από την
μετάφραση του google! Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος...

Ο Μοχάμεντ Ελ Μπαραντέι γεννήθηκε στις 17 Ιουνίου του 1942 και μεγάλωσε στο Κάιρο. Ήταν ένα από τα 5 παιδιά του Μουσταφά Ελ Μπαραντέι, ενός δικηγόρου που ήταν επικεφαλής της Αιγυπτιακής Ένωσης Δικηγόρων και συχνά ερχόταν σε συγκρούση με το καθεστώς του προέδρου Νάσερ. Ο πατέρας του ήταν επίσης υποστηρικτής των δημοκρατικών δικαιωμάτων στην Αίγυπτο, υποστηρίζοντας την ελευθερία του τύπου και ένα ανεξάρτητο νομικό σύστημα.
Ο Ελ Μαραντέι ακολούθησε την ιδεολογική παράδοση της οικογένειάς του. Σπούδασε και έζησε για πολλά χρόνια στο εξωτερικό, υπό ένα καθεστώς ιδιότυπης εξορίας. Διετέλεσε γενικός διευθυντής της Διεθνούς Οργάνωσης Ατομικής Ενέργειας του ΟΗΕ, από το 1997 μέχρι το 2009, ενώ το 2005 βραβεύτηκε με το βραβείο Νόμπελ Ειρήνης.
Ο Ελ Μπαραντέι πήρε το πτυχίο νομικής από το Πανεπιστήμιο του Καΐρου το 1962, στην συνέχεια πήρε πτυχίο Διεθνούς Δικαίου στο Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Διεθνών και Αναπτυξιακών Μελετών στη Γενεύη και διδακτορικό στο Διεθνές Δίκαιο στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης Σχολή το 1974 .
Η σταδιοδρομία του ως διπλωματικός ξεκινά το 1964 όπου υπηρετεί στο Υπουργείο Εξωτερικών της Αιγύπτου στην μόνιμη αποστολή για τα Ηνωμένα Έθνη, σε Γενεύη και Νέα Υόρκη και είναι αρμόδιος για ζητήματα πολιτικά,νομικά αλλά και ελέγχου όπλων.Από το 1974-1978 είναι ειδικός βοηθός στο Υπουργείο Εξωτερικών της χώρας του και το 1980 γίνεται ανώτερο στέλεχος επικεφαλής στο διεθνές Δίκαιο στο πρόγραμμα του Ινστιτούτου των Ηνωμένων Εθνών για την εκπαίδευση και την Έρευνα.
Από το 1981 έως το 1987, ήταν επίσης ένας Επίκουρος Καθηγητής Διεθνούς Δικαίου στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης στην Σχολή Νομικών.
Το 1984 ο Μπαραντέϊ γίνεται ανώτερος υπάλληλος στην Γραμματεία της ΔΟΑΕ (Διεθνής Οργανισμός Ατομικής Ενέργειας) ως Νομικός Σύμβουλος (1984-1993) και Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής Εξωτερικών Σχέσεων (1993 έως 1997).
Το 1997 εκλέγεται Γενικός Διευθυντής του ΔΟΑΕ,θέση την οποία κατέχει με επανεκλογή του το 2001 και 2005 αντίστοιχα.Η τρίτη και τελευταία θητεία του στον Οργανισμό λήγει το 2009.
Κύριο χαρακτηριστικό της μακρόχρονης θητείας του Μπαραντέϊ στον ΔΟΑΕ είναι ο έλεγχος και οι επιθεωρήσεις στο Ιράκ για τα πυρηνικά πριν από την εισβολή των ΗΠΑ το 2003, αλλά και οι έλεγχοι για το πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν.
Ο Ελ Μπαραντέι ξεκίνησε ένα πρόγραμμα για τη δημιουργία «ολοκληρωμένων διασφαλίσεων» συνδυάζοντας τους κανόνες της ΔΟΑΕ με ένα νέο πρόσθετο πρωτόκολλο.Παροτρύνει δε όλα τα κράτη που εμπλέκονται στο θέμα πυρηνικά να ψηφίσουν τα πρόσθετο αυτό πρωτόκολλο. Πράγματι μέχρι το 2009 που τελείωσε η θητεία του 93 χώρες είχαν θέσει σε ισχύ το νέο πρωτόκολλο.
Μετά την δεύτερη εισβολή των ΗΠΑ στο Ιράκ ο Μπαραντέϊ αμφισβήτηση όχι μονάχα την απόφαση της υπερδύναμης για το δεύετρο "κύμα" βομβαρισμών αλλά ακόμη και αυτή την αιολόγησή του περί δήθεν κατοχής ισχυρών πυρηνικών όπλων εκ μέρους του Ιράκ!
Στην διεκδήκηση της τρίτης θητείας του στην ΔΟΑΕ ο Μπαραντέϊ βρίσκει απέναντί του την έντονη αντίδραση των ΗΠΑ,κατηγορώντας τον Μπαραντέϊ ότι είχε συνομιλίες με παράγοντες του Ιράν (κατηγορήθηκε πως ασκούσε διπλωμετία για προσωπικό όφελος,
"ο ΔΟΑΕ δεν είναι στην επιχείρηση της διπλωματίας. Ο ΔΟΑΕ είναι ένα τεχνικό γραφείο που έχει ένα διοικητικό συμβούλιο με μέλη εκ των οποίων είναι και οι Ηνωμένες Πολιτείες") ,στοιχειωθετώντας την κατηγορία με αποδεικτικά τις τηλεφωνικές συνομιλίες του Γενικού Δ/ντή της ΔΟΑΕ. Η αντίδραση του Ιράν και του Μπαραντέϊ ήταν να καταγγείλουν τις ΗΠΑ για παραβίαση του διεθνούς δικαίου στις παρακολουθήσεις των επικοινωνιών.
Πρόλες τις προσπάθειες τους οι ΗΠΑ δεν κατάφεραν να κάμψουν το κύρος του Μπαραντέϊ και έτσι μετά παό μια συνάντηση με την Κοντολίσα Ράϊς (9 Ιουνίου 2005) οι ΗΠΑ κάνουν πίσω και αίρουν την αντίθεσή τους με την διεκδίκηση Μπαραντέϊ για την τρίτη θητεία του στην ΔΟΑΕ.
Το 2008 ο Μπαραντέϊ ανακοίνωσε ότι δεν προτίθεται πλέον να περάσει σε μια τέταρτη θητεία. Για εκείνον που θα έπαιρνε την θέση του είπε:
«Ελπίζω μόνο ότι ο οργανισμός να επιλέξει έναν υποψήφιο αποδεκτό από όλα τα κράτη, επειδή αυτό είναι που χρειάζεται." Μετά από αρκετούς γύρους ψηφοφορίας, στις 3 Ιουλίου 2009, ο κ. Yukiya Amano , Ιάπωνας Πρέσβυς της Διεθνούς Υπηρεσίας Ατομικής Ενέργειας, εξελέγη ως ο επόμενος Γενικό Γραμματέα του ΔΟΑΕ.
Αυτά είναι ίσως τα κυριώτερα σημεία που θα πρέπει να σταθούμε για τον Μπαραντέϊ,τον πιθανώτερο αυριανό πρόεδρο της Αιγύπτου. Άλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι μιλώντας στο Harvard Kennedy School of Government στις 27 Απριλίου 2010, ο Ελ Μπαραντέι αστειεύτηκε ότι ήταν "ψάχνει για δουλειά» και επιδιώκει να είναι αυτή κάτι σαν «παράγοντας αλλαγής και υπερασπιστής της δημοκρατίας", στην αιγυπτιακή πολιτική.
Στις 27 Ιανουαρίου πηγαίνει στην Αίγυπτο και μετά από τα έντονα γεγονότα που εξελήχθηκαν εναντίον του και κατά των υποστηρικτών του από τις στρατιωτικές ομάδες της Αιγυπτιακής κυβέρνησης,ο Μπαραντέϊ τέθηκε σε κατ' οίκον περιορισμό.
Όμως είχε ήδη δηλώσει πως προτίθεται να ηγηθεί μιάς μεταβατικής κυβέρνησης η οποία θα αναλάβει να επαναφέρει στην χώρα του την δημοκρατία!

Να παραθέσουμε και τα βραβεία που έχει λάβει από διεθνείς οργανισμούς κατά την θητεία του στην θέση του Γενικού Δ/ντή της ΔΟΑΕ:

* The Decoration for Services to the Republic of Austria (Grand Decoration in Gold with Sash) (2009)
* The Order of Merit of the Federal Republic of Germany (Grand Cross with Star and Sash) (2010)
* “El Athir” award, Algeria 's highest national distinction
* The Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Award (2006)
* The James Park Morton Interfaith Award
* The Golden Plate award from the American Academy of Achievement
* The Jit Trainor award from Georgetown University for distinction in the conduct of diplomacy
* The Human Security award from the Muslim Public Affairs Council
* The Prix de la Fondation award from the Crans Montana Forum [ 71 ]
* The Golden Dove of Peace prize from the President of Italy
* Honorary Patron of the University Philosophical Society (2006) of Trinity College, Dublin , following in the footsteps of previous Nobel Peace Prize Winners Desmond Tutu and John Hume
* Greatest Nile Collar, the highest Egyptian civilian decoration, awarded by the Government of Egypt
* Award for Distinguished Contribution to the Peaceful Worldwide Use of Nuclear Technology, awarded by The World Nuclear Association in September 2007
* The Mostar 2007 international peace award of the Mostar Center for Peace and Multiethnic Cooperation
* The 2008 "Peacebuilding Award" of the EastWest Institute
* The International Seville NODO Prize for Peace, Security and Inter-Cultural Dialogue
* The 2008 Indira Gandhi Prize for Peace, Disarmament and Development
* The 2009 Delta Prize for Global Understanding , sponsored by the University of Georgia and Delta Airlines
* The XIV International Grupo Compostela-Xunta de Galicia Prize

Έχει λάβει επίσης τιμητικά διδακτορικά διπλώματα από:

University of Dublin, Trinity College ,New York University, the University of Marylandthe American University in Cairo, the Free Mediterranean University (LUM) in Bari, Italy Soka University of Japan, Tsinghua University of Beijing, the Polytechnic University of Bucharest , the Universidad Politecnica de Madrid ,Konkuk University in Seoul ,the University of Florence, the University of Buenos Aires, the National University of Cuyo in Argentina, Amherst College and Cairo University.


Καλό είναι να τα δούμε προσεκτικά όλα αυτά,αν και
εφ'όσον θέλουμε να κάνουμε μια σκέψη ...πιό πέρα!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 20:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοο good to be true... ο φίλος μας ο Μπαραντέι...
Το λιγότερο που μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα... όχι μόνο για τις γνώσεις του αλλά και για το ότι είναι παντού "χωμένος"... Σαν κάποιοι να κινούν τα νήματα της καριέρας του...σαν να τον προωθούν...
Υπάρχουν πολλοί με ανάλογες σπουδές που δεν μπορούν να ξεφύγουν από τα όρια της πατρίδας τους πόσο μάλλον να κάνουν διεθνή πολιτική και διπλωματική καριέρα.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά η διαίσθησή μου είναι ότι έχουμε να κάνουμε με μια ακόμη μαριονέτα...........


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 22:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τοο good to be true... ο φίλος μας ο Μπαραντέι...
Το λιγότερο που μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα... όχι μόνο για τις γνώσεις του αλλά και για το ότι είναι παντού "χωμένος"... Σαν κάποιοι να κινούν τα νήματα της καριέρας του...σαν να τον προωθούν...
Υπάρχουν πολλοί με ανάλογες σπουδές που δεν μπορούν να ξεφύγουν από τα όρια της πατρίδας τους πόσο μάλλον να κάνουν διεθνή πολιτική και διπλωματική καριέρα.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά η διαίσθησή μου είναι ότι έχουμε να κάνουμε με μια ακόμη μαριονέτα...........


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Όπως το είπες αγαπητή Avallon,
ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ !!!

Να σκεφτείς,όπως γράφω και πιό πάνω στο
βιογραφικό του, όταν εμφανίστηκε στις πορείες
με τους "χιλιάδες" υποστηρικτές του,και δέχτηκε την
επίθεση,τον πήραν λέει και τον έβαλαν σε
κατ' οίκον περιορισμό!
Μετάφραση; Να τον προστετεύσουμε το " παιδί" μην
μας πάθει τίποτα και δεν πάρει την θεσούλα που
του ετοιμάσαμε...

Γιατί απ' ότι θα είδες σήμερα οι οπαδοί του
Μουμπάρακ (χιλιάδες οπαδοί του) βγήκαν με
άλογα και καμήλες και επιτέθηκαν κατά των
διαδηλωτών!!! Σκέψου κάπου εκεί ανάμεσα να ήταν
και ο επίδοξος Νέος ηγέτης!!! Θα τον χάνανε πριν τον
χαρούνε...

Τέλος πάντων παίζονται άσχημα,πολύ άσχημα παιχνίδια
στην πλάτη των λαών! Και το απίθανο της υποθέσεως είναι
πως τα ΠΑΝΤΑ είναι αλληλένδετα,και όταν λέω τα πάντα
κυριολεκτώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 02/02/2011 22:27:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2011, 00:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαίρομαι που συμφωνούμε... Τα πάντα...
Καλή σου νύχτα!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2011, 01:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xαίρομαι που συμφωνούμε... Τα πάντα...
Καλή σου νύχτα!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Καλή νύχτα να έχεις καιεσύ Avallon
και καλό ξημέρωμα!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 16:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα τελευταία και μπήκα για να τσεκάρω τις πληροφορίες. Μου αρέσει πολύ το φόρουμ σας, έψαχνα εδώ και καιρό ένα παραφυσικό φόρουμ που να φαίνεται να μου ταιριάζει και έφτασα εδώ και νομίζω θα μου αρέσει.

Τώρα για το θέμα τι να προσθέσω, δεν είμαι ειδικός. Είτε εικασίες θα κάνω είτε θα γίνω σκεπτικιστής αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν νομίζω να ανακαλύψω την αλήθεια σύντομα αν όχι ποτέ. Αλλά μου αρέσει ο υγιής σκεπτικισμός. Δεν είμαι υπέρ από την άλλη του να μπαίνεις σε παραφυσικά φόρουμ και να χλευάζεις, αν και το καλύτερο που μπορώ να πάρω από όσους το κάνουν αυτό, είναι τουλάχιστον τα επιχειρήματα τους πριν αρχίσουν τους χλευασμούς και να επικεντρωθώ σε αυτά. Θέλω να πιστέψω αλλά θέλω να είμαι και προσεκτικός.

Τώρα το συγκεκριμένο φαινόμενο έχει πολλά στοιχεία που συνηγορούν πως κάτι τρέχει. Σε αντίθεση π.χ. με ιστορίες μούφες όπως η πρόσφατη κατασκευασμένη στην πράβντα πως 3 τεράστια διαστημόπλοια πλησιάζουν για το 2012. Όντως έχουν μαζευτεί πλοιά, όχι ίσως 300 αλλά γύρω στα 30 (οι συνωμοσιολόγοι έχουν πάντα την τάση να φουσκώνουν τα πράγματα και στην αρχή σε πιάνουν στον ύπνο), όντως υπήρχαν σεισμικές δονήσεις, όντως πολλά περίεργα σπειροειδή φαινόμενα ανά τον κόσμο την τελευταία εποχή (που δεν είναι σαφές αν σχετίζονται αλλά μπορούμε να το διερευνήσουμε (επίσης συνωμοσιολόγοι τείνουν να συνδέουν τα πάντα χωρίς ίσως να υπάρχει πραγματική σύνδεση)), όντως περιμένω με αγωνία και τα wikileaks (θα μπορούσε βέβαια ο καθένας να στείλει τάχα μου έγγραφα πλαστά στο wikileaks, είναι ότι δημοσιεύεται σε αυτόν τον ιστοχώρο πραγματικότητα;) και γενικώς πέφτει πολλή συζήτηση και δεν έχουν δωθεί ακόμα σοβαρά στοιχεία για το ανάποδο, το να ήταν δηλαδή όλα αυτά κατασκευασμένα από συνωμοσιολογικούς χώρους.

Αλλά δεν αποκλείω και την περίπτωση να αποδειχθεί ότι όντως κυνηγούσαν πειρατές και τίποτα άλλο. Πόσες φορές ακούγεται μια φανταστική ιστορία και παρουσιάζεται με τέτοιον τρόπο που σε πείθει ότι δεν μπορεί να είναι όλα αυτά σύμπτωση και τελικά αποδεικνύεται(;) απάτη; Πόσες φορές ακούμε φοβερά και τρομερά και στο τέλος δεν βλέπουμε τίποτα; Οπότε κρατάω και μια πισινή.

Είναι πάντως από τα καλά θέματα με πολύ ενδιαφέροντα και πειστικά στοιχεία. Θα δούμε στο μέλλον ελπίζω..

I don't exist.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 20:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon Καλησπέρα!

Βάλε στην λίστα των κοινωνικών αναταραχών και τις
κινητοποιήσεις-διαδηλώσεις στα Κατεχόμενα της
Κύπρου!

Η είδηση:

Μετά τις διαδηλώσεις Τουρκοκυπρίων με σημαίες της Κυπριακής Δημοκρατίας, ο πρωθυπουργός της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν ζήτησε την παραπομπή τους στη δικαιοσύνη δηλώνοντας ότι η Τουρκία «δεν μπορεί να ανεχθεί τέτοια προσβολή».
Απαντώντας σήμερα σε ερωτήσεις, δημοσιογράφων ο Τούρκος πρωθπυουργός αναφέρθηκε στο θέμα λέγοντας πως είχε σχετική τηλεφωνική συνομιλία με τον Τουρκοκύπριο ηγέτη Ντερβίς Έρογλου από τον οποίο ζήτησε να πράξει τα δέοντα.
Ο Τούρκος πρωθυπουργός δήλωσε πως είναι ενήμερος από βίντεο για τις διαδηλώσεις, τονίζοντας ότι σε αυτές υπήρχαν σημαίες της Κυπριακής Δημοκρατίας, αλλά όχι η τουρκική και υπογράμμισε πως «η τουρκοκυπριακή διοίκηση έπρεπε να επιδείξει την αναγκαία στάση απέναντι σε τέτοιες μη δημοκρατικές διαδηλώσεις που περιλαμβάνουν προσβολή της Τουρκίας, σε βαθμό που στα πανό υπήρχαν μέχρι και ύβρεις εναντίον της Τουρκίας».

Την παραπομπή των Τουρκοκύπριων διαδηλωτών απαιτεί ο Ερντογάν

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 22:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη...
Η Μεσόγειος φλέγεται!...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 23:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλάκα μου κάνεις! Πες μου ότι μου κάνεις πλάκα γιατί θα αρχίσω να πιστεύω ότι δεν είμαι η μόνη ξανθιά εδώ...
Περιμένεις αγαπητό μου παιδί να εποπτεύουν την περιοχη βασιζόμενοι ΜΟΝΟ στα σόναρς των πλοίων?... Εχεις ακούσει για το τι μπορεί να δει ένας στρατιωτικός δορυφόρος από ψηλά?... Μην τρελλαθούμε τελείως.
Και όσο για τα σόναρ αγαπητέ μου έχει προχωρήσει τόσο η τεχνολογία που όχι μόνο βάρκες βλέπουν αλλά και ψάρια..!
Κατά συνέπεια ο στόλος των πλοίων θα έπρεπε να έχει καταφέρει να ελέγξει τους πειρατές του Αντεν εκτός και αν ήταν μαζί τους ο Τζακ Σπάροου...

Να με συγχωρέσετε για την "επαναφορά", αλλά αφενός επειδή δεν έχω την ευχέρεια να μπαίνω αρκετά συχνά στο φόρουμ και στο ίντερνετ γενικά, και αφετέρου επειδή νομίζω ότι τα "σκάγια" της αγαπητής Avallon πιάνουν και εμένα,
και επειδή συνηθίζω να μην αφήνω τα "γάντια πεσμένα κάτω", έρχομαι να δευτερολογήσω επί του θέματος των σόναρς, κλπ, και των τεχνικών δυνατοτήτων.

Επιτρέψτε μου
α) λόγω επαγγέλματος να έχω μια καλύτερη σχέση με την τεχνολογία και τις δυνατότητές της σε σχέση με το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει εν έτει 2011 από ότι έχει ο "μέσος" άνθρωπος, β) υπηρέτησα στις "Διαβιβάσεις" του Στρατού, για κάποιον άλλον που ανέφερε κάτι σχετικό. Και
γ) έχω συγγενείς και φίλους που είτε υπηρετούν στο Π.Ν. {εν ενεργεία αξιωματικοί} είτε στην Εμπορική Ναυτιλία.

Εχουμε και λέμε λοιπόν: Τεχνολογικά ναι μεν είναι εφικτό να υπάρχει δυνατότητα υψηλής ευκρίνειας και αναλυσης απεικόνισης οποιουδήποτε σημείου στη Γη και σε πραγματικό χρόνο, πλην όμως δεν σημαίνει ότι η κάθε κουτσο-φρεγάτα και η κάθε κουτσο-κορβέτα είναι εφοδιασμένη με όλα τα προηγμένα cutting-edge technology -gadgets ώστε ο καπετάνιος της σαν άλλος Τομ Κρουζ στο 'Minority Report' να βλέπει τα πάντα, ακόμα και τις σκέψεις των εν δυνάμει παρανόμων σε real-time screening σε touch-monitor.

Για να το πω πιο απλά: Αυτή τη στιγμή υπάρχουν αυτοκίνητα (εξελιγμένα και πειραματικά μοντέλα) που μπορούν να κάνουν "τρελά" πράγματα, να κάνουν record διαδρομές, να "προβλέπουν" οδηγικές καταστάσεις, να οδηγούν τελείως μόνα τους βασιζόμενα σε ραντάρ και αισθητήρες, κλπ.

ΟΜΩΣ ΤΟ 99% ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΔΗΓΑΕΙ ΑΠΛΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ....

το ίδιο ισχύει και για τα πλοία και για τα πάντα!

Γι'αυτό λοιπόν ακούστε που σας λέω...

Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να εντοπίζεις και να αναγνωρίζεις σε πραγματικό χρόνο όλες τις εξωλέμβιες που κινούνται στην περιοχή του Άντεν !!! Εκτός και άν κάθε εμπορικό πλοίο ή τάνκερ το ακολουθεί και ένα πολεμικό από πίσω...

Όσο για την αναφορά στα σόναρς και τα ψάρια, ναι αυτό ισχύει (γι'αυτό το λόγο έχουν άλλωστε και οι ψαρόβαρκες σόναρς) αλλά μην φανταστείς ότι σου δείχνει αν από κάτω είναι και σαρδέλα ή γαύρος!
Δείχνει απλώς κάτι σύμβολα με "ψαράκια" που σημαίνει ότι είναι κάποιο κοπάδι από ψάρια εκεί πέρα...

Μην εκστασιαζόμαστε κιόλας με την τεχνολογία! Κανει πολλά, αλλά δεν κάνει και θαύματα!

Ξαναθυμίζω και πάλι όμως, ότι όλα αυτά δεν σημαίνουν ούτε αποδεικνύουν ντε και καλά ότι μαζεύτηκε τόση ναυτική δύναμη εκεί μόνο για τους πειρατές. Μπορεί να παίζει και κάποιο παράλληλο σενάριο (είτε "πεζό" του τύπου απλώς να ελέγξουν παράλληλα το ξέφραγο αμπέλι των "χωρικών υδάτων" -αχαχούχα- της Σομαλίας, έως και ακόμα σύνδεση με τις ταραχές σε Αίγυπτο και Υεμένη...)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 01:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα σχολιάσω το αν γίνεται ή δεν γίνεται να δεις κάτι πάνω στην γή και να το παρακολουθήσεις με λεπτομέρεια με την τεχνολογία που έχουμε, προφανώς και γίνεται αλλά πέρα απ αυτό και το αν όντως γίνεται στην συγκεκριμένη αποστολή (που πιθανόν και απλά να μην το θεωρούν σημαντικό να γίνει δεν είναι εκεί το θέμα μου), η σύγκριση των πολεμικών πλοίων σε μια ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗ επιχείρηση με κέντρα συντονισμού, ασύρματους κτλ με.... αυτοκίνητα απλών και αυτόνομων οδηγών είναι το λιγότερο ατυχέστατη. Μιλάμε για την τεχνολογική δυνατότητα μιας κορβέτας λες και αυτή χρειάζεται να έχει ολη την την τεχνολογία πάνω της και όχι το ΚΕΝΤΡΟ της επιχείρησης? δεν υπάρχει συντονισμός? όταν είσαι σε μια επιχείρηση και έχεις πχ πρόσβαση σε έναν δορυφόρο και παρακολουθείς κάπου κεντρικά ΔΕΝ θα πείς στην κορβέτα ότι ξέρεις στο τάδε μήκος και πλάτος είναι αυτή την στιγμή πειρατές? ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, τα περί αυτοκινήτων και δυνατοτήτων είναι παντελώς άσχετα. Επειδή λοιπόν ήμουν ακόμα περισσότερο διαβαθμισμένος από εσένα καθώς ήμουν στις αίθουσες πολέμου και παρακολουθούσα, με την λογική σου εφόσον η τάδε μονάδα δεν είχε την δυνατότητα να παρακολουθήσει κινήσεις ανθρώπων τότε σαν στρατός την κάτσαμε λες και δεν υπήρχα εγώ να ειδοποιήσω αν κάτι συνέβαινε? σε καιρό πολέμου πρέπει το τζιπάκι ή η κινητή μονάδα στα κατσάβραχα να έχει 800 μηχανήματα μαζί της ή αρκεί να της πω εγώ απ το κέντρο επιχειρήσεων "προσοχή σαν την πέφτουν απο..." .. έτσι απλά μια παρένθεση γιατί τα απλοποιούμε όλα μερικές φορές.. ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 02:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπραβο CRAVEN

Χρειαζεται και καποιο ταρακουνημα ετσι για να
καταλαβαινουμε τι λεμε και τι εννοουμε.
Ακριβως αυτο ειναι.Ενα δωματιο επιχειρησεων καπου στο περα κειθε
και συντονιζει ολο το στολο.
Τοσο απλο ειναι αν θελουν.

Και παλι ρεσαλτο εκαναν σε ελληνικο πλοιο.
Σιγουρα μας δουλευουν εκει κατω,εκτος και αν καποιος
μεγαλος παιρνει προμηθεια απο τα λυτρα!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 12/02/2011 02:15:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 03:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παραδειγμα με αυτοκινητα ηταν εντελως ασχετο.Ημουν διαβιβασεις κεντρο επικοινωνιων κι εγω.Τι σχεση εχει ο μεσος πολιτης με την υψηλη τεχνολογια στρατου,και μιλαμε για την Ελλαδα,αν μιλησω για ΗΠΑ,καταλαβαινετε ακομα πιο εξελιγμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 09:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά αγαπητέ Πυθαγόρα όπως βλέπεις τα σκάγια της Αvallon μόνο άστοχα δεν ήταν...

Ippotis2012, Craven, ΝΙΚΟΜΑΧΕ με καλύψατε!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 18:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι το συμπέρασμα ειναι οτι υπάρχει αστροπυλη, χαχαχαχα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 19:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ναι το συμπέρασμα ειναι οτι υπάρχει αστροπυλη, χαχαχαχα

χαχαχα τι διαολεμένο κέφι! τρελός χαβαλές :) ... βέβαια εντελώς άκαιρο και άσχετο το σχόλιο σου σύμφωνα με την ροή της συζήτησης περι αντικειμενικών τεχνολογικών δυνατοτήτων αλλά μην το κάνουμε θέμα ε underground? καταλαβαίνω κάτι έπρεπε να πεις και εσύ :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 19:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α μήπως είμαι σε λάθος θέμα, γιατί ο τίτλος βλέπω μιλάει για αστροπυλη και αστροπυλη δεν βλέπω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 19:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

α μήπως είμαι σε λάθος θέμα, γιατί ο τίτλος βλέπω μιλάει για αστροπυλη και αστροπυλη δεν βλέπω.

Έχεις δίκιο... πάμε πάλι επανάληψη γιατί η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.. έχουμε και λέμε για δεύτερη φορά, είσαι στο παράξενο (δεν κουράστηκες να σου λένε τα ίδια ειλικρινά?) έχεις θέματα με φαντάσματα, αστροπύλες, μώρα, ουιτζα, δαίμονες και δεν ξέρω γω τι άλλο.. ειλικρινά τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου όταν σε ένα τέτοιο forum μπαίνεις σε ένα θέμα και λες "αυτό που συζητάτε θέλω να το δω ή θέλω αποδείξεις" θες δηλαδή να σου φέρουν τον κάσπερ το φαντασματάκι? να πιάσει κάποιος την μώρα με απόχη να στην φέρει? να κόψει ένα κέρατο απ τον βελζεβούλη να στο δείξει? να σου στείλει με courrier μια αστροπύλη σε 2 εργάσιμες? δηλαδή ειλικρινά φαντάζομαι ένας οποιοσδήποτε με στοιχειώδη λογική δεν θα ρώταγε σε ένα τέτοιο forum μια τόσο .. δεν θα χαρακτηρίσω.. ερώτηση.. και αν πίστευε πως ένα τέτοιο forum αντιβαίνει με την λογική του ή του προσβάλει την νοημοσύνη του, απλά δεν θα έμπαινε καν (εκτός αν για κάποιο αδιανόητο λόγο σας κάνει να νοιώθετε σημαντικοί αυτό).. ειλικρινά πόσο πιο απλά μπορεί να στο πεί κανείς? Βέβαια είμαι σίγουρος πως πάλι δεν κατάλαβες αλλά δεν πειράζει σε δουλειά να βρισκόμαστε αφού μεταξύ μας αυτό γουστάρεις την κοντρίτσα και την μανούρα να πιστεύεις πως τσιγκλίζεται ο απέναντι κτλ (έλα μεταξύ μας τώρα) :) γιατί να σου χαλάσω χατήρι κρίμα είναι (αν και φτάνει τώρα .. τρίτη επανάληψη είναι υπερβολή ακόμα και για εμένα) :) πάμε παρακάτω :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 20:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ λέω να διαβάσεις το τίτλο του θέματος.

"Stargate και Κόλπος του Άντεν: Μια περίεργη υπόθεση ή ένα ακόμη κόλπο;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 21:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sure thing boss :) 3 πουλάκια κάθονταν στον κόλπο του Αντεν :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά αγαπητέ Πυθαγόρα όπως βλέπεις τα σκάγια της Αvallon μόνο άστοχα δεν ήταν...
Ippotis2012, Craven, ΝΙΚΟΜΑΧΕ με καλύψατε!

Τα σκάγια αγαπητή Avallon με πήραν «ξώφαλτσα», και οι Craven, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, καλύπτουν και μένα ταυτόχρονα, και θα σου εξηγήσω πώς:

Γράφει ο Craven :

quote:
με την τεχνολογία που έχουμε, προφανώς και γίνεται αλλά πέρα απ αυτό και το αν όντως γίνεται στην συγκεκριμένη αποστολή (που πιθανόν και απλά να μην το θεωρούν σημαντικό να γίνει δεν είναι εκεί το θέμα μου)

Εδώ φίλε πάς να «περάσεις στο ψιλό» το σημείο ακριβώς που πιθανόν παίζεται όλο το παιχνίδι, αλλά ενώ για σένα «δεν είναι θέμα», εκεί πέρα είναι βασικά όλο το...θέμα! Αν μπορούν και αν θέλουν πραγματικά να διώξουν/συλλάβουν τους πειρατές, και αν αυτή είναι η μόνη και μία αποστολή τους.

Διότι αν (μόνο) η πειρατεία ήταν το μεγάλο τους βάσανο εκεί, πιθανότατα θα την είχαν εξαλείψει σε 1-2 μήνες ή έστω θα την είχαν καταστήσει αμελητέα, συμπεριλαμβανομένων των τεχνικών και πρακτικών δυσκολιών (που αυτές και μόνο επικαλέστηκα και τίποτε περισσότερο) αυτού του ιδιόμορφου «κυνηγιού».
Εδώ να θυμήσω τον περίφημο Μπιν Λάντεν (αμερικανικό "κατασκεύασμα" από την κορφή ως τα νύχια), που όλο κρύβεται σε σπηλιές και ρεματιές δήθεν και «δεν τον βρίσκουν», αλλά δίνει χρόνια τώρα το απαραίτητο άλλοθι για μόνιμη παρουσία ΗΠΑ, ΝΑΤΟ στο Αφγανιστάν, να θυμίσω τα περίφημα (ανύπαρκτα) πυρηνικά του μακαρίτη του Σαντάμ, που μόλις τελείωσε το επιχειρησιακό ενδιαφέρον στο Ιράκ, αμέσως τον ξετρύπωσαν από το λαγούμι του και τον κρέμασαν, κλπ,κλπ.

Για να έρθω και στο φίλο Νικόμαχο

quote:
Μπραβο CRAVEN
Χρειαζεται και καποιο ταρακουνημα ετσι για να
καταλαβαινουμε τι λεμε και τι εννοουμε.
Ακριβως αυτο ειναι.Ενα δωματιο επιχειρησεων καπου στο περα κειθε
και συντονιζει ολο το στολο.
Τοσο απλο ειναι αν θελουν.
Και παλι ρεσαλτο εκαναν σε ελληνικο πλοιο.
Σιγουρα μας δουλευουν εκει κατω,εκτος και αν καποιος
μεγαλος παιρνει προμηθεια απο τα λυτρα!!!!


που έδωσε και μια άλλη πτυχή που ενδεχομένως υπάρχει, σχετικά με το τι γίνεται με τα λύτρα, τα οποία συνήθως δίνονται και εύκολα (διότι μερικές μέρες αργοπορίας στην αφιξη των πλοίων αυτών κοστίζουν πολύ περισσότερο ή αν απωλεστεί το φορτίο τους τελείως)

Τώρα για το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα, όχι δεν ήταν ατυχές, για το λόγο ότι και αυτά όπως τα κινητά, οι ασύρματοι ή οι τηλεοράσεις ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή ή όχημα, προϊόν της τεχνολογίας, έχουν συγκεκριμένες φάσεις ανάπτυξης, ωρίμανσης και διαβάθμισης, ανάλογα από το πού, πότε και από ποιον χρησιμοποιούνται.
Ο κύκλος έχει συνήθως ως εξής: ανακαλύπτεται μια νέα υψηλή τεχνολογία από ειδικούς που δουλεύουν κυρίως πάνω σε αυτά (σοβαρά R&D απευθείας του στρατού ή από Πανεπιστήμια σε ΗΠΑ, Ρωσία, Ισραήλ, Γερμανία, κλπ) εξετάζεται εξονυχιστικά ως προς το στρατιωτικό της σκέλος (αν δηλαδή πρώτα μπορεί να εφαρμοστεί και πώς για συμβατικές ή μη πολεμικές επιχειρήσεις), αργότερα (σε 5 , 10, 20 ή και 30 χρόνια κάποτε) σερβίρεται στο κοινό, είτε λόγω αναπόφευκτων «διαρροών» είτε λόγω του ότι έχει και άλλα σκέλη «κοινωνικώς ωφέλιμα» και αποδεκτά, είτε λόγω του ότι έπιασε τα στανταρτς εμπορικής εκμεταλλευσης και αφομοίωσης στις πλατιές μάζες.
Τώρα αυτό που ελέχθη για το «μέσο» άνθρωπο ισχύει. Ο μέσος άνθρωπος είναι χρήστης και χειριστής. Πατάει κουμπιά και κάνει τη δουλειά του. Δεν τον ενδιαφέρει η τεχνολογία που κρύβεται από πίσω έτσι κι αλλιώς (εκτός και αν το κάνει από προσωπική αναζήτηση και ενδιαφέρον, πράγμα λίγο σπάνιο). Το ίδιο και ο μέσος στρατιώτης, ή ΕΠΟΠ ή υπαξιωματικός ή ακόμα και ανώτερα στελέχη.

Εγώ επικαλέστηκα μόνο τη διαφορά μου από το «μέσο» άνθρωπο όσον αφορά τα τεχνολογικά θέματα όπου λόγω επαγγέλματος και ενδιαφερόντων δεν ανήκω (γι’αυτό το κομμάτι μόνο) στο μέσο άνθρωπο, που δεν έχει ιδέα από συχνότητες, μικροκύματα, ηλεκτρομαγνητισμό και δεν ξέρει ούτε καν πώς δουλεύει η τηλεόρασή του ή το κινητό του και τί έχει μέσα...

Κατά τα λοιπά συμφωνούμε (και περί κέντρων επιχειρήσεων και περί δυνατοτήτων τεχνολογίας,κλπ), και κινούμαστε παράλληλα, όχι αντικρουόμενοι.

Για να συνοψίσω, (και όσον αφορά τον τίτλο του θέματος) το περίεργο στον κόλπο του Άντεν προκύπτει για όλους μας πιστεύω, στο ότι ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΘΟΥΝ ότι όλος αυτός ο ντόρος γίνεται για τους πειρατές και μόνον, και έχει αυτή τη διάρκεια και αυτή την επιχειρησιακή έκταση, όπως είπα δεν έπεισαν ούτε για την επίθεση στο Ιράκ και τον κακό Σαντάμ, ούτε και με τον Μπιν Λάντεν, ούτε και με το Μιλόσεβιτς και τον Κάρατζιτς, ή την Κορέα ή οπουδήποτε αλλού θέλουν απλώς να χώσουν τη μύτη τους για πιο «πεζά» πράγματα, του τύπου ενεργειακός έλεγχος, λεφτά (as usual), βιωσιμότητα των υπερχρεωμένων ΗΠΑ, κλπ,κλπ

Βέβαια από την αδυναμία, ανικανότητα ή ΜΗ-ΘΕΛΗΣΗ της λύσης με τους πειρατές, μέχρι την ...Αστροπύλη, ο δρόμος είναι πολύ μακρύς και ενδέχεται να έχει και πολλά παρακλάδια ή στενάκια...

Βλέπετε λοιπόν να είπα τίποτα κακό ή ενοχλητικό?
Δεν νομίζω λοιπόν να καίει τζάμπα η λάμπα για μένα τουλάχιστον, ούτε να χρειάζομαι κάποιο "ταρακούνημα"...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 12/02/2011 23:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(που πιθανόν και απλά να μην το θεωρούν σημαντικό να γίνει δεν είναι εκεί το θέμα μου)

Εδώ φίλε πάς να «περάσεις στο ψιλό» το σημείο ακριβώς που πιθανόν παίζεται όλο το παιχνίδι, αλλά ενώ για σένα «δεν είναι θέμα», εκεί πέρα είναι βασικά όλο το...θέμα! Αν μπορούν και αν θέλουν πραγματικά να διώξουν/συλλάβουν τους πειρατές, και αν αυτή είναι η μόνη και μία αποστολή τους.


Φαντάζομαι την έννοια σχήμα λόγου την ξέρεις.. το "δεν είναι το θέμα μου" λοιπόν σημαίνει "δεν είναι το θέμα αυτή την στιγμή να αναλύσω τι πιστεύω για το θέμα ή γιατί δεν χρησιμοποιούν την τεχνολογία στο συγκεκριμένο post γιατί την συγκεκριμένη στιγμή θέλω να απαντήσω κάτι συγκεκριμένο για τις στρατιωτικές αποστολές σχετικά με κάποιες ανακρίβειες για το πως αυτές λειτουργούν" .. θες πραγματικά να τα λέω τόσο αναλυτικά ώστε να καταλαβαινόμαστε και να μην πιανόμαστε απο λέξεις? :) το θέμα της απάντησής μου ήταν το αν στέκει αυτό που είπες όχι τι πιστεύω για την αστροπύλη :)

Edited by - Craven on 13/02/2011 00:08:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

α μήπως είμαι σε λάθος θέμα, γιατί ο τίτλος βλέπω μιλάει για αστροπυλη και αστροπυλη δεν βλέπω.

Έχεις δίκιο... πάμε πάλι επανάληψη γιατί η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.. έχουμε και λέμε για δεύτερη φορά, είσαι στο παράξενο (δεν κουράστηκες να σου λένε τα ίδια ειλικρινά?) έχεις θέματα με φαντάσματα, αστροπύλες, μώρα, ουιτζα, δαίμονες και δεν ξέρω γω τι άλλο.. ειλικρινά τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου όταν σε ένα τέτοιο forum μπαίνεις σε ένα θέμα και λες "αυτό που συζητάτε θέλω να το δω ή θέλω αποδείξεις" θες δηλαδή να σου φέρουν τον κάσπερ το φαντασματάκι? να πιάσει κάποιος την μώρα με απόχη να στην φέρει? να κόψει ένα κέρατο απ τον βελζεβούλη να στο δείξει? να σου στείλει με courrier μια αστροπύλη σε 2 εργάσιμες? δηλαδή ειλικρινά φαντάζομαι ένας οποιοσδήποτε με στοιχειώδη λογική δεν θα ρώταγε σε ένα τέτοιο forum μια τόσο .. δεν θα χαρακτηρίσω.. ερώτηση.. και αν πίστευε πως ένα τέτοιο forum αντιβαίνει με την λογική του ή του προσβάλει την νοημοσύνη του, απλά δεν θα έμπαινε καν (εκτός αν για κάποιο αδιανόητο λόγο σας κάνει να νοιώθετε σημαντικοί αυτό).. ειλικρινά πόσο πιο απλά μπορεί να στο πεί κανείς? Βέβαια είμαι σίγουρος πως πάλι δεν κατάλαβες αλλά δεν πειράζει σε δουλειά να βρισκόμαστε αφού μεταξύ μας αυτό γουστάρεις την κοντρίτσα και την μανούρα να πιστεύεις πως τσιγκλίζεται ο απέναντι κτλ (έλα μεταξύ μας τώρα) :) γιατί να σου χαλάσω χατήρι κρίμα είναι (αν και φτάνει τώρα .. τρίτη επανάληψη είναι υπερβολή ακόμα και για εμένα) :) πάμε παρακάτω :)



---------------------------------------------------------------

Πολυ σωστο το κειμενο σου φιλε.Μακαρι να μπορουσες να πας να το βαλεις εκει στη ΣΟΦΙΑ ετσι οπως ειναι αυτουσιο,να το δου μερικοι,
να το εμπεδωσουν και να παψουν τα τεχνοκρατικα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 00:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πυθαγορα

ειδες που καμμια φορα χρειαζονται και οι λεπτομερεις εξηγησεις?
Τωρα που εγινες σαφεστερος,κανεις δεν παρεξηγει τη θεση σου,
αφου την κατανοησε πληρως.
Τωρα εχω μια προσκληση για σενα,με την χρηση των γνωσεων σου,
των τεχνικων,να βαλεις και λιγο την φαντασια σου να δουλεψει,
οπως εκανε και ο Αινσταιν που καβαλουσε τα φωτονια και πηγαινε
βολτα.Λιγη φαντασια δεν βλαπτει,υποθετω.
Η προσκληση ειναι να βρεις εναν υποθετικο τροπο,που να μην απεχει
παρα πολυ απο την σημερινη γνωση κρυφη και φανερη,ωστε να μπορει
να λειτουργησει μια αστροπυλη,σαν εισοδος-εξοδος σε αλλους κοσμους.
Θα το παμε μαζι.Θα συμμετεχω.Θελεις να το ξεκινησεις?
Θα εχει πλακα και αρμοζει και στο φορουμ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy