ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 "Θεός"...ποιός??? Ο έρωτας ή η Αγάπη...???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο έρωτας , αδιαφορεί για τον άνθρωπο ...ζητάει να καεί θεριώνοντάς τον και απαιτεί υπακοή και άφεση στα χέρια του...επιζητάει να σε κατακτήσει ... να σε νουθετήσει και να σε υφαρπάξει...δεν θεμελιώνεται στην λογική και η οποία τον σκοτώνει , ουδέποτε δίνει κι'αν δώσει ανταλλάγματα θα ζητήσει , την πίστη σου και την αποκλειστικότητά σου...σε καθοδηγεί αποκλειστικά σε αυτόν...κτητικός και αδηφάγος...αν τον αγνοήσεις θα σε κρίνει και θα σε κατηγοριοποιήσει...κύριο ενδιαφέρον του..???

Ο Εαυτός του...και η ικανοποίησή του και η πίστη σου σε αυτόν...

Η αγάπη με την έννοια του όρου , είναι "πλούσια" αναβλύζει απο ζεστό αγκάλιασμα και δεν απαιτεί ανταλλάγματα...δεν απαιτεί καμμιά υπακοή και δεν νουθετεί σεβόμενη την ελευθερία σου..και σ'αγαπάει γι'αυτό που είσαι , βρίσκοντας παντα το ομορφο μέσα σου...ίσως απλά για την καλή σου την καρδιά ... ίσως και για γλυκό χαμόγελό σου , εκείνο το πηγαίο του μικρού παιδιού που ενυπάρχει εντός σου και που μόνο εκείνη μπορεί να προσεγγίσει...δεν απειλεί και δεν βάζει κανόνες παρά στον εαυτό της...δεν είναι κτητική και η ελευθερία την ορίζει..ολόγιομο αεράκι..!!!

Κύριο ενδιαφέρον της???
Μόνο εσύ και ο απέναντί της...δεν ζητάει ικανοποίηση -όντας ικανοποιημένη εκ των έσω- και δεν απαιτεί πίστη παρά νοιάζεται ανιδιοτελώς και εμπνέει...

Ποιός σας μοιάζει για Θεός???
Ο έρωτας ή η αγάπη..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 14/12/2010 23:09:59

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 02:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό ταξίδι στο θέμα σου Δήμο!


Τον θεό τον έχω ορίσει αλλιώς σε άλλες παλιότερες τοποθετήσεις μου.

Αγάπη ή έρωτας;;;;

Μήπως το ένα περιέχει το άλλο;Άρα το να τα διαχωρίζουμε θα μας οδηγήσει σε αδιέξοδο.Υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις...ως πιο νέος στο κουρμπέτι δεν έχω να αναφέρω και πολλά.Αλλά ξέρω για έρωτες που γέννησαν αγάπη χωρίς αντίκρυσμα,έρωτες αμοιβαίους χωρίς αλλά και με αγάπη...Νομίζω ότι η αγάπη υπάρχει.Γιατί εν τέλει στην ερωτική σχέση ο άνθρωπος δεν δείχνει την αγάπη του μόνο στο έτερον ήμισυ αλλά και στον ίδιο.Είναι ο σαφέστερος και ο καλύτερος τρόπος να πει"εαυτέ μου σε αγαπώ και επιδώκω την ευτυχία μέσω της αγάπης".

Καλή αρχή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 11:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως το "πέρασμα" και η εμπειρία του έρωτα -με την έννοια του όρου- και το βίωμα της όλης εμπειρίας που αποκομίζει κανείς απο αυτόν , μέλλεται να αποτελέσει και το εργαλείο εκείνο , με το οποίο ο ψυχολογικός άνθρωπος , θα μπορέσει να βρεί τον εαυτό του και να ανιχνεύσει για πρώτη φορά και επι της ουσίας την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα στο ένα και στο άλλο -έρωτα και αγάπη- αναγνωρίζοντας πλέον και προτάσσοντας την αγάπη ως το κυρίαρχο στοιχείο για την ευδαιμονία???

Μήπως άραγε τα απόνερα του έρωτα τυχαία δεν έρχονται νωρίς και η μεθυστική ζάλη που κατακλύζει το μυαλό και το κορμί σκοπό δεν έχουν..???

Μήπως η ανέλιξη του ανθρώπου , πάντα απαιτεί την προσήλωσή του στα βιώματά του αλλα και στα συναισθήματα που απορρέουν απο αυτά...προσανατολίζοντας έτσι τον κάθε άνθρωπο στην αναγνώριση και υποκειμενικοποιησή του σε εκείνο το άδηλο κατ'αρχάς επίπεδο συνειδητότητας κυρίως του εαυτού του και των συναισθημάτων που τον εκτρέπουν απο την εσωτερική γαλήνη και ηρεμία..???

Μήπως τελικά , το "πέρασμα" μέσα απο τα "καυδιανά δίκρανα" της απόλαυσης της ηδονής και του έρωτα , δυνητικά μπορούν να αποτελέσουν οδηγό και ιχνηλάτη για την αναγνώριση εσωτερικών αδυναμιών και διατρήσεων του "είναι" του , προσφέροντας την δυνατότητα μέσα απο τα συναισθήματα απώλειας και οδύνης , να οδηγηθεί στην εξατομίκευση και την υποκειμενικοίησή του επί του "αδήλου" εκείνου επιπέδου αναφοράς και συνειδητότητας , που θα καλωσορίσει το "γνώθι σ'αυτόν" αλλα και κείνο το επίπεδο αναφοράς που θεμελιώνει την ευτυχία του???

Μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι ο "Θεός" είναι ένα πέρασμα απο την α-συνειδητότητα στην συνειδητότητα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 20:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως το ένα περιέχει το άλλο;Άρα το να τα διαχωρίζουμε θα μας οδηγήσει σε αδιέξοδο.Υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις...ως πιο νέος στο κουρμπέτι δεν έχω να αναφέρω και πολλά.Αλλά ξέρω για έρωτες που γέννησαν αγάπη χωρίς αντίκρυσμα,έρωτες αμοιβαίους χωρίς αλλά και με αγάπη...Νομίζω ότι η αγάπη υπάρχει.Γιατί εν τέλει στην ερωτική σχέση ο άνθρωπος δεν δείχνει την αγάπη του μόνο στο έτερον ήμισυ αλλά και στον ίδιο.Είναι ο σαφέστερος και ο καλύτερος τρόπος να πει"εαυτέ μου σε αγαπώ και επιδώκω την ευτυχία μέσω της αγάπης".




Θα συμφωνήσω μαζί σου, Γιάννη!

Ο καλύτερος συνδυασμός είναι η συνύπαρξη του έρωτα και της αγάπης.

Ο έρωτας προσδίδει τον ενθουσιασμό, το πάθος, τον αυθορμητισμό...

Η αγάπη παρέχει τη σταθερότητα, τα δυνατά, ακλόνητα συναισθήματα, την αληθινή ευτυχία.

Ο έρωτας-δίχως την αγάπη-σβήνει συνήθως, γιατί αφορά κυρίως σε ενθουσιασμό προσωρινό και παρόρμηση...

Η αγάπη-δίχως τον έρωτα(δηλαδή χωρίς αυτόν τον ακράτητο ενθουσιασμό)-μπορεί να φαίνεται βαρετή κάποιες φορές...

έτσι, πιστεύω ότι ο έρωτας πρέπει να ενυπάρχει στην αγάπη, έτσι ώστε να την "στολίζει", να την αναζωογονεί, να την κάνει κάθε μέρα όλο και πιο ενδιαφέρουσα...!!

Φυσικά, θα συμφωνήσω ΚΑΙ με τον Εαρινό, ότι η Αγάπη αποτελεί βασικό και ουσιαστικό στοιχείο και συναίσθημα και αυτήν εγώ θα προσομοίαζα με Θεό...!

Βέβαια, και γω νέα είμαι-νεότερη από σένα-και δεν διακατέχομαι από την απαραίτητη ωριμότητα που έχουν πολλοί εδώ μέσα, αλλά αυτές είναι οι απόψεις μου...!

Edited by - Narkissa555 on 15/12/2010 20:24:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 21:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βέβαια, και γω νέα είμαι-νεότερη από σένα-και δεν διακατέχομαι από την απαραίτητη ωριμότητα που έχουν πολλοί εδώ μέσα, αλλά αυτές είναι οι απόψεις μου...!

Edited by - Narkissa555 on 15/12/2010 20:24:16


Ωριμότητα Ναρκίσσα και μπούρδες...η πολύ ωριμότητα μας κατάντησε όπως μας κατάντησε μια ολόκληρη κοινωνία , μίλα γλυκειά μου και εκφράσου , η καρδούλα σου πιο ώριμη απο μένα και πιο μεγάλη είναι...
Ας είχαμε περισσότερους στην ζωή μας σαν και σένα και αυτό το παλληκάρι το υπέροχο τον Προμηθέα...τον φίλο πλέον Γιάννη...ωριμότεροι ενδεχομένως να είμασταν!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 21:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 22:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Βέβαια, και γω νέα είμαι-νεότερη από σένα-και δεν διακατέχομαι από την απαραίτητη ωριμότητα που έχουν πολλοί εδώ μέσα, αλλά αυτές είναι οι απόψεις μου...!

Edited by - Narkissa555 on 15/12/2010 20:24:16


Ωριμότητα Ναρκίσσα και μπούρδες...η πολύ ωριμότητα μας κατάντησε όπως μας κατάντησε μια ολόκληρη κοινωνία , μίλα γλυκειά μου και εκφράσου , η καρδούλα σου πιο ώριμη απο μένα και πιο μεγάλη είναι...
Ας είχαμε περισσότερους στην ζωή μας σαν και σένα και αυτό το παλληκάρι το υπέροχο τον Προμηθέα...τον φίλο πλέον Γιάννη...ωριμότεροι ενδεχομένως να είμασταν!!!




Χαχα!

Ευχαριστούμε, βρε Εαρινέ, για τα καλά σου λόγια...!!

Έχεις τόσες γνώσεις και μόρφωση(απ'ό,τι έχω καταλάβει) και συνάμα είσαι τόσο "απλός" και προσιτός σε όλους άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 22:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια και χαρακτηριστικη για το θεμα φωτογραφια kapodistria.

Μηπως ομως ειναι και συμβολικη?

Θελει να μας δειξη ποσα πραγματα εχει ο ανδρας στο κεφαλι του και ποσα η γυναικα?

Η θελει να δειξει απλως την πληθωρα λιθαριων στο κεφαλι του ανδρα?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 23:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


... τόσο "απλός" και προσιτός σε όλους άνθρωπος.



"Μαγαρίσαμε" την κοινωνία με την μπουρδολογία μας και την άκρατη αμετροέπεια Ναρκίσσα...και έχουμε και την φιλοδοξία -τρομάρα μας- να νουθετήσουμε τα νέα παιδιά...χα χα χα χα χα -Γειά σου ρε Makfor-....τι αστείο αλήθεια , μόνο ένα αστείο και μάλιστα κακοφτιαγμένο , όπως όλη σχεδόν η σημερινή κοινωνία των σοφών και ωρίμων ανθρώπων , που με τις επιλογές τους κατέστρεψαν την ζωή τους την ίδια και παρέδωσαν μια υποθηκευμένη χώρα στους νέους ανθρώπους...
Ας Ανατείλει μια νέα κοινωνία , η κοινωνία των νέων ανθρώπων εκεί θα βρεθεί -αν βρεθεί- η αισιοδοξία και η άλλη σκέψη ... η πιο ελεύθερη και η πιο δημιουργική , ας έρθουν κι άλλα νέα παιδιά Ναρκίσσα και ας μιλήσουν , εσείς μπορείτε καλύτερα να συνεννοηθείτε τελικά απο εμάς...εμείς είμαστε ΚΑΠΟΙΟΙ και πολυγνώστες...!!!
Mιλήστε και βγείτε απο τα όρια που έχουν κάποιοι ώριμοι σαν και του λόγου μου θέσει γύρω σας ... ως παντογνώστες και "ευηπόληπτοι πολίτες"..καθώ-πρέπει και κατα τ'αλλα χειραγωγημένοι και σταυλισμένοι...και διεκδικήστε εκείνο που σας αποστερούν , κυρίως την φωνή σας Γωγώ...πετάξτε απο πάνω σας το "σωστό και το ΚΑΛΟ" , τελικά σας παραμυθιάσαμε αφού παραμυθιαστήκαμε οι ίδιοι!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 00:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απογοήτευση φίλε έαρινε.? 

Ταξιδευτες είμαστε, μα οι περισσοτεροι εγκλοβιζομαστε σε σίγουρα λιμάνια, του γάμου, του χρήματος, και της αρεσκείας. Αυτα διδάσκει ο πλουτισμός μας, έτσι μας μάθανε. 

Για τους νέους, προσωπικά τους λέω, πως δεν θα φέρει ευτυχία κανένας άλλος εκτός απο τους ίδιους.
Όσο περισσότερο γνωρίζουν τους εαυτούς τους, τόσο περισσότερο ελεύθεροι θα είναι. 
Γνωρίζω, δεν είναι θέμα μόνο βιβλίων, και γνωσεων, γιατι καλλιστα μπορείς να έχεις ένα σωρό γνώσεις, μα να μην γνωρίζεις τον εαυτο σου.  

Τέλος, έρωτας και αγάπη. 

Το πρώτο είναι ένα λεπτεπιλεπτο λουλούδι, 
χρειάζεται φροντίδα,
γη, φως, νερό και αέρα, 
σε σας εγκειτιαι, 

το δεύτερο είναι η άνθιση του, 
η ομορφια και η ευωδια του,
είναι για όλους.

Και που είσαστε φιλοι,
Όταν σας λένε όμορφα λόγια,
Απι οπου και να προερχονται,
να είστε δυο φορές προσεχτικοι.
Αυτα συνήθως τρέφουν το εγω μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 11:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απογοήτευση φίλε έαρινε.? 

Ταξιδευτες είμαστε, μα οι περισσοτεροι εγκλοβιζομαστε σε σίγουρα λιμάνια, του γάμου, του χρήματος, και της αρεσκείας. Αυτα διδάσκει ο πλουτισμός μας, έτσι μας μάθανε. 

Για τους νέους, προσωπικά τους λέω, πως δεν θα φέρει ευτυχία κανένας άλλος εκτός απο τους ίδιους.
Όσο περισσότερο γνωρίζουν τους εαυτούς τους, τόσο περισσότερο ελεύθεροι θα είναι. 
Γνωρίζω, δεν είναι θέμα μόνο βιβλίων, και γνωσεων, γιατι καλλιστα μπορείς να έχεις ένα σωρό γνώσεις, μα να μην γνωρίζεις τον εαυτο σου.  

Τέλος, έρωτας και αγάπη. 

Το πρώτο είναι ένα λεπτεπιλεπτο λουλούδι, 
χρειάζεται φροντίδα,
γη, φως, νερό και αέρα, 
σε σας εγκειτιαι, 

το δεύτερο είναι η άνθιση του, 
η ομορφια και η ευωδια του,
είναι για όλους.

Και που είσαστε φιλοι,
Όταν σας λένε όμορφα λόγια,
Απι οπου και να προερχονται,
να είστε δυο φορές προσεχτικοι.
Αυτα συνήθως τρέφουν το εγω μας.



Απογοήτευση???
Ειλικρινά δεν γνωρίζω αν είναι απογοήτευση ή και πολλά άλλα μαζί Πλάτωνα...
Εκείνο που γνωρίζω πάντως πλέον , είναι ότι για οποιαδήποτε ιδιότητα ως άνθρωποι θέλουμε να φέρουμε , είναι ότι θα πρέπει να έχουμε κατακτήσει το δικαίωμα και ιδιαίτερα όταν αυτή η ιδιότητά μας "παρεισφρύει" και στην ζωή των άλλων...
Δεν μπορεί π.χ ο καθένας να θέλει να γίνει Γονιός-Πατέρας-Δάσκαλος κλπ και εφόσον πραγματικά δεν έχει κατακτήσει αυτό το δικαίωμα , διότι τότε "σοδομεί" σε κείνη την αγνή ψυχή που λέγεται παιδί του και αυτό είναι άδικο και εγκληματικό...όχι για κείνον αλλα για αυτή την αγνή ψυχή που έτυχε να πέσει στα χέρια του ....
Διακρίνω στα πρόσωπα των νέων παιδιών ιδίως , ένα βλέμμα κενό...γεμάτο απαισιοδοξία και αγωνία...φόβος πολλές φορές και αγωνία...κρίνονται και συγκρίνονται συνεχώς ...
Δεν χρειάζονται κριτική φίλε μου τα νέα παιδιά , αγάπη χρειάζονται και υποστήριξη και σωστή καθοδήγηση αλλα πού και απο ποιόν ???
Απο κείνους που κατάστρεψαν την ίδια την ζωή τους και παρ'ολ'αυτά θέλουν τις ίδιες αρχές και πεποιθήσεις να τις περάσουν και στα παιδιά τους και στα παιδιά των υπολοίπων και σαν αυτά αντιδρούν -και δικαίως- έρχεται η απειλή και η κατηγοριοποίηση τους ???
Νά'σαι καλά εκεί που είσαι Πλάτωνα..."Εαρινό" με λένε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 18:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην οικειοποιηθώ λόγια άλλου και να μη μαρκρηγορίσω, θεωρώ ότι από τα καλύτερα που έχουν ακουστεί σχετικά με την αγάπη θα τα διαβάσετε εδώ:
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=10805&whichpage=3&ARCHIVE=
(Βλ. Μηνύματα του Ζιπ)

Επίσης σχετικά με την ΑΓΑΠΗ υπάρχει ένα παλαιότερο δικό μου θέμα στην παρούσα ενότητα:
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ; Πώς λειτουργεί τι την προκαλεί
Διστάζω βέβαια να σας προτείνω το παραπάνω θέμα γιατί φοβάμαι ότι θα σας μπερδέψει και για θέμα δικό μου είναι αρκετά κακογραμμένο/πρόχειρο... αλλά νομίζω ότι και το παρόν θέμα μπορεί να μπερδέψει κάποιον, οπότε, stick στο πρώτο λινκ, και άμα γουστάρεται ρίξτε μια ματιά και στο παλιό μου θέμα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/12/2010 18:59:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 22:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο καλύτερος συνδυασμός είναι η συνύπαρξη του έρωτα και της αγάπης.

Ο έρωτας προσδίδει τον ενθουσιασμό, το πάθος, τον αυθορμητισμό...

Η αγάπη παρέχει τη σταθερότητα, τα δυνατά, ακλόνητα συναισθήματα, την αληθινή ευτυχία.

Ο έρωτας-δίχως την αγάπη-σβήνει συνήθως, γιατί αφορά κυρίως σε ενθουσιασμό προσωρινό και παρόρμηση...

Η αγάπη-δίχως τον έρωτα(δηλαδή χωρίς αυτόν τον ακράτητο ενθουσιασμό)-μπορεί να φαίνεται βαρετή κάποιες φορές...

έτσι, πιστεύω ότι ο έρωτας πρέπει να ενυπάρχει στην αγάπη, έτσι ώστε να την "στολίζει", να την αναζωογονεί, να την κάνει κάθε μέρα όλο και πιο ενδιαφέρουσα...!!

Φυσικά, θα συμφωνήσω ΚΑΙ με τον Εαρινό, ότι η Αγάπη αποτελεί βασικό και ουσιαστικό στοιχείο και συναίσθημα και αυτήν εγώ θα προσομοίαζα με Θεό...!

Βέβαια, και γω νέα είμαι-νεότερη από σένα-και δεν διακατέχομαι από την απαραίτητη ωριμότητα που έχουν πολλοί εδώ μέσα, αλλά αυτές είναι οι απόψεις μου...!





Επειδή μας ξέρω, είμαστε πολύ ωριμότερες απο πολλές αν σκεφτείς πως αντιμετωπίζουμε τα πράγματα εμείς και πως οι πλειονότητα των κοριτσιών τησ ηλικίας μας..Και αγαπήσαμε, και αγαπάμε απλά και καθαρά.. Χωρίς υπερβολές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:

Μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι ο "Θεός" είναι ένα πέρασμα απο την α-συνειδητότητα στην συνειδητότητα..???

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη τοποθέτηση έχει σχέση με το όλο θέμα.Γενικά,πιστεύω ότι συνείδηση και ασυνειδησία συνδέονται μόνο με τον ψυχισμό του ανθρώπου.Πλευρές ανεξερεύνητες έχει η ψυχή του ανθρώπου και μάλιστα πολλές.Κάθε κομμάτι του παζλ που ανακαλύπτεται είναι μια επιτυχία.Μάλιστα,αν χρησιμοποιηθεί σωστά,η ανακάλυψη δίνει δύναμη στον άνθρωπο,δύναμη που πριν από την επαφή του εκείνη με το άγνωστο δεν θα τολμούσε καν να φανταστεί ότι έχει.Και αυτό γίνεται γιατί κάθε πέρασμα από το ασυνείδητο στο συνειδητό είναι ένα βήμα ακόμα προς το θεό που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος.

Για να συνδεθώ με τα προαναφερθέντα,κίνητρο παντοτινό και αιτία ταυτόχρονα για την ανακάλυψη είναι το συναίσθημα(αν μπορώ να το πω έτσι) της αγάπης.Το περίεργο είναι ότι αυτό που μας οδηγεί στο συνειδητό είναι ακριβώς αυτό που κυριαρχεί μέσα μας χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Κάθε μας επιθυμία,πέραν της ερωτικής,βρίσκεται σε συνάρτηση με την αγάπη που τρέφουμε για μας.Γι'αυτό και επιδιώκουμε τις απολαύσεις στη ζωή.Χρήμα,αναγνώριση,σεξ ακόμα και χωρίς συναίσθημα,εξουσία,η χειραγώγηση των άλλων,όλα αυτά είναι ηδονογενείς πηγές.Και ακόμα και αν φαίνεται περίεργο όλα αυτά,καλά και κακά,πηγάζουν από την αγάπη μας για μας.Και αυτή η αγάπη μπορεί να εκφραστεί και να καταλήξει σε απλό-στυγνό ναρκισσισμό,συμπλέγματα από πάθη και δυσάρεστες εμπειρίες του παρελθόντος,ψυχικά τραύματα κλπ.Κι αυτό περίεργο αλλά το πιστεύω.Γιατί η αγάπη μας για τον εαυτό μας είναι ασυνείδητο ένστικτό μας.Ωστόσο,πάλι σε αυτό καταλήγω,η αποτυχία,η απώλεια,η ήττα,ο πόνος,η έλλειψη μορφοποιούν αυτό που τελικά θα ονοματίσουμε αγάπη.

Και εννοώ ότι άλλοι θα πουν ότι αγάπη είναι να περνάω εγώ καλά και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν,αγάπη είναι ο ένας και απόλυτος έρως,αγάπη είναι να ζεις με όλα τα κομφόρ,αγάπη είναι η οικογένεια,αγάπη είναι οι "κυνέρωτες" όπως έλεγε ο Παπαδιαμάντης και τα χαρτζιλικια στις πιτσιρίκες και στους πιτσιρίκους.Αναλογούν όλα στο ύφος του προσώπου,στις εμπειρίες του,στο κατά πόσο μπόρεσε να συμβαδίσει με τη σκληρή πραγματικότητα ή όχι και τι πλήρωσε γι'αυτό το συμβιβασμό ή την αντίσταση που έδειξε.

Ναρκίσσα(όχι Νάρκισσα) και Εαρινέ χαιρετώ!

Edited by - promitheus90 on 17/12/2010 13:08:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Ο καλύτερος συνδυασμός είναι η συνύπαρξη του έρωτα και της αγάπης.

Ο έρωτας προσδίδει τον ενθουσιασμό, το πάθος, τον αυθορμητισμό...

Η αγάπη παρέχει τη σταθερότητα, τα δυνατά, ακλόνητα συναισθήματα, την αληθινή ευτυχία.

Ο έρωτας-δίχως την αγάπη-σβήνει συνήθως, γιατί αφορά κυρίως σε ενθουσιασμό προσωρινό και παρόρμηση...

Η αγάπη-δίχως τον έρωτα(δηλαδή χωρίς αυτόν τον ακράτητο ενθουσιασμό)-μπορεί να φαίνεται βαρετή κάποιες φορές...

έτσι, πιστεύω ότι ο έρωτας πρέπει να ενυπάρχει στην αγάπη, έτσι ώστε να την "στολίζει", να την αναζωογονεί, να την κάνει κάθε μέρα όλο και πιο ενδιαφέρουσα...!!

Φυσικά, θα συμφωνήσω ΚΑΙ με τον Εαρινό, ότι η Αγάπη αποτελεί βασικό και ουσιαστικό στοιχείο και συναίσθημα και αυτήν εγώ θα προσομοίαζα με Θεό...!

Βέβαια, και γω νέα είμαι-νεότερη από σένα-και δεν διακατέχομαι από την απαραίτητη ωριμότητα που έχουν πολλοί εδώ μέσα, αλλά αυτές είναι οι απόψεις μου...!





Επειδή μας ξέρω, είμαστε πολύ ωριμότερες απο πολλές αν σκεφτείς πως αντιμετωπίζουμε τα πράγματα εμείς και πως οι πλειονότητα των κοριτσιών τησ ηλικίας μας..Και αγαπήσαμε, και αγαπάμε απλά και καθαρά.. Χωρίς υπερβολές..


Aχαχαχαχαχα!!!!

Ε όχι, ρε θηρίο!!!

Πού να πάρει, ωρίμασες???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρεεεε.... Αφού σου έχω κόψει τις πολλές αγκαλιές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι ρεεεε.... Αφού σου έχω κόψει τις πολλές αγκαλιές...


Συμορφώσου λέεεεεμε....

Διάβασε τίποτα από τα παραπάνω να πάρεις γνώσεις(όχι τα δικά μου, των άλλων) , γιατί παρα θεωρείς τον εαυτό σου ώριμο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παρα θεωρείς τον εαυτό σου ώριμο!

Ευλογώ τα "γένια" μου αγαπητή!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

παρα θεωρείς τον εαυτό σου ώριμο!

Ευλογώ τα "γένια" μου αγαπητή!



Μη χαλάμε το θέμα του Εαρινού με χαζομάρες τώρα. Απάντα στο άλλο θέμα αν θες να μιλήσεις για τα γένια σου http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10819

Edited by - Narkissa555 on 17/12/2010 13:25:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός

quote:

Μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι ο "Θεός" είναι ένα πέρασμα απο την α-συνειδητότητα στην συνειδητότητα..???

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη τοποθέτηση έχει σχέση με το όλο θέμα.Γενικά,πιστεύω ότι συνείδηση και ασυνειδησία συνδέονται μόνο με τον ψυχισμό του ανθρώπου.Πλευρές ανεξερεύνητες έχει η ψυχή του ανθρώπου και μάλιστα πολλές.Κάθε κομμάτι του παζλ που ανακαλύπτεται είναι μια επιτυχία.Μάλιστα,αν χρησιμοποιηθεί σωστά,η ανακάλυψη δίνει δύναμη στον άνθρωπο,δύναμη που πριν από την επαφή του εκείνη με το άγνωστο δεν θα τολμούσε καν να φανταστεί ότι έχει.Και αυτό γίνεται γιατί κάθε πέρασμα από το ασυνείδητο στο συνειδητό είναι ένα βήμα ακόμα προς το θεό που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος.

Για να συνδεθώ με τα προαναφερθέντα,κίνητρο παντοτινό και αιτία ταυτόχρονα για την ανακάλυψη είναι το συναίσθημα(αν μπορώ να το πω έτσι) της αγάπης.Το περίεργο είναι ότι αυτό που μας οδηγεί στο συνειδητό είναι ακριβώς αυτό που κυριαρχεί μέσα μας χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Κάθε μας επιθυμία,πέραν της ερωτικής,βρίσκεται σε συνάρτηση με την αγάπη που τρέφουμε για μας.Γι'αυτό και επιδιώκουμε τις απολαύσεις στη ζωή.Χρήμα,αναγνώριση,σεξ ακόμα και χωρίς συναίσθημα,εξουσία,η χειραγώγηση των άλλων,όλα αυτά είναι ηδονογενείς πηγές.Και ακόμα και αν φαίνεται περίεργο όλα αυτά,καλά και κακά,πηγάζουν από την αγάπη μας για μας.Και αυτή η αγάπη μπορεί να εκφραστεί και να καταλήξει σε απλό-στυγνό ναρκισσισμό,συμπλέγματα από πάθη και δυσάρεστες εμπειρίες του παρελθόντος,ψυχικά τραύματα κλπ.Κι αυτό περίεργο αλλά το πιστεύω.Γιατί η αγάπη μας για τον εαυτό μας είναι ασυνείδητο ένστικτό μας.Ωστόσο,πάλι σε αυτό καταλήγω,η αποτυχία,η απώλεια,η ήττα,ο πόνος,η έλλειψη μορφοποιούν αυτό που τελικά θα ονοματίσουμε αγάπη.

Και εννοώ ότι άλλοι θα πουν ότι αγάπη είναι να περνάω εγώ καλά και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν,αγάπη είναι ο ένας και απόλυτος έρως,αγάπη είναι να ζεις με όλα τα κομφόρ,αγάπη είναι η οικογένεια,αγάπη είναι οι "κυνέρωτες" όπως έλεγε ο Παπαδιαμάντης και τα χαρτζιλικια στις πιτσιρίκες και στους πιτσιρίκους.Αναλογούν όλα στο ύφος του προσώπου,στις εμπειρίες του,στο κατά πόσο μπόρεσε να συμβαδίσει με τη σκληρή πραγματικότητα ή όχι και τι πλήρωσε γι'αυτό το συμβιβασμό ή την αντίσταση που έδειξε.

Ναρκίσσα(όχι Νάρκισσα) και Εαρινέ χαιρετώ!

Edited by - promitheus90 on 17/12/2010 13:08:08



Γιάννη, μια χαρά τα λες.

Δεν πειράζει, όπως θες λέγε με.

Εδώ θίγεις και το ζήτημα της ιδιοτελούς αγάπης... Μια ιδιοτελής αγάπη πηγάζει από τον εγωισμό. Αγαπάς για να σου ανταποδοθεί. Αγαπάς, μόνο γιατί "αγαπάς" τον εαυτό σου.

Αυτή δεν είναι αληθινή αγάπη.

Αυτοί που αγαπάνε πραγματικά τον εαυτό τους, δεν θα προσπαθήσουν να τον κάνουν ευτυχισμένο με τα λεφτά και τις αφθονίες... Αυτό αποτελεί ένα είδος αρρωστημένης αγάπης, εγωισμό θα το αποκαλούσα εγώ...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 13:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σ'αυτό που λες υπάρχει κατά τη γνώμη μου η πρόκληση αγαπητή Γωγώ.

Μπορούν όλοι να προβούν στις κατάλληλες ψυχικές διαδικασίες για να υπερβούν αυτό που θα σκοτεινιάσει τις επιλογές τους ή θα μείνουν στο σκοτάδι του εγωισμού όπως αναφέρεις;Το ερώτημα γνώριμο όπως νομίζω και η απάντηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 14:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και σ'αυτό που λες υπάρχει κατά τη γνώμη μου η πρόκληση αγαπητή Γωγώ.

Μπορούν όλοι να προβούν στις κατάλληλες ψυχικές διαδικασίες για να υπερβούν αυτό που θα σκοτεινιάσει τις επιλογές τους ή θα μείνουν στο σκοτάδι του εγωισμού όπως αναφέρεις;Το ερώτημα γνώριμο όπως νομίζω και η απάντηση...



Εντάξει...Προφανώς και μιλάμε για μια εξιδανικευμένη, ιδεαλιστική κατάσταση...Αλλά γιατί όχι? Γιατί να μην υπάρχουν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 15:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας νεαροί μου συνταξιδιώτες....
Διάβασα και διαβάζω με προσοχή τα όσα αναφέρετε έκαστος και μέλημά μου είναι καθε φορά που διαβάζω τα όσα λέτε , να προσπαθώ όχι τόσο να αντιληφθώ το περιεχόμενο αυτών καθ'εαυτών των όσων λέτε αλλα να προσπαθώ να αφουγκρασθώ εκείνη την άλλη σκηνή που οργανώνει κάθε σκέψη σας και οδηγεί το χέρι σας στο να τα πληκτρολογήσετε...

Προσπαθώ να αφουγκρασθώ , εκείνο -πρωτίστως- το "μικρό αλλα κυρίαρχο κομμάτι" του "είναι" σας που αναζητάει να προβληθεί -να εξωτερικευθεί μάλλον- και να προσληφθεί ή ακόμα περισσότερο να γίνει αποδεκτό και κατα κάποιο τρόπο , θα τολμούσα να πώ "Να αγαπηθεί"....


Κάθε εκφορά του λόγου φίλοι μου -για οποιαδήποτε επιθυμία ή ικανοποίηση αναγκης- , εμπεριέχει και ένα απροϋπόθετο αίτημα γι'αγάπη...που "ξεκινάει" απο το "παρ-είναι" επιδιώκοντας να τεθεί στο "συν-είναι" κάτι που παραπέμπει στην αποδοχή και στην συνάντηση και ένταξη στην πανανθρώπινη εκείνη συλλογική ψυχή , μέλος/η του οποίου όλοι α-συνείδητα , επιδιώκουμε να γίνουμε...με απώτερο στόχο-επιδίωξη την μεταβασή-υποκειμενικοποιησή σας στο υπέρτατο επίπεδο εκείνο ... της "Μέθεξης" που επέρχεται δια μέσου της αισθαντικότητας του αναφερομένου ως "εν-είναι" κατα την Χαϊντεγκεριανή άποψη , που προέκυψε ως υποπροϊόν της Αριστοτελικής απόψεως...!!!

Μια γροθιά φίλοι μου , προϋποθέτει την παρουσία όλων των δακτύλων ενός χεριού και η δική σας συμβολή και ύπαρξη αυτό ακριβώς θεμελιώνει , την δύναμη της συνεργασίας όλων των σκέψεων και απόψεων , που δεν εξαιρεί αλλα "εντάσσει" μέσα της και διαπραγματεύεται ακόμα και το εμφαινόμενο ως "αδύνατον" ... καταστώντας το εν'τέλλει δια της "συζεύξεως" παράγοντα "εσωτερικών ζυμώσεων" κυρίως των δικών μας δυνατοτήτων και "προσωπικών αδυναμιών"...!!!

Έτσι το ένοιωσα και έτσι το είπα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy