ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εγκλωβισμενος σε ενα ονειρο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 13:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γινεται καποιος να εγκλωβιστει μεσα στο ιδιο του το ονειρο; Ειχα μια πολυ περιεργη εμπειρια τις προαλλες. Ολοι εχουμε δει στη τηλεοραση ή μπορει να το εχουμε βιωσει και οι ιδιοι, το να ξυπναμε στον υπνο μας, ή ετσι να νομιζουμε και μετα να ξαναξυπναμε στη πραγματικοτητα.

Οταν ομως αυτο γινεται πολλες φορες; Αυτο ειχα παθει και εγω. Ξυπνησα τη πρωτη φορα και μου φαινοταν σα να ειχα ξυπνησει στα αληθεια, μετα κατι εγινε και τρομαξα και ξυπνησα και δευτερη φορα, ανοιγω τα φωτα με μεγαλη ευκολια και παω στη κουζινα, κατι γινεται παλι και τρομαζω, και αυτο γινεται μεχρι να ξυπνησω και τη τεταρτη ή πεμπτη φορα. Καταλαβαινω οτι κατι δε παει καλα και αμεσως λεω μια προσευχη που μου εχει πει η μητερα μου να λεω, οταν μου συμβαινουν παραξενα και μετα το πατερ ημων, αφου τελειωσα ξυπναω για τελευταια φορα και προσπαθω να ανοιξω τα φωτα με δυσκολια. Αρχισα να καταλαβαινω οτι πρεπει να ειχα ξυπνησει στα αληθεια. Παω στο σαλονι και ξαφνικα κατι σα σκιερος πεταγεται μπροστα μου και φευγει. Τρομαζω, ψαξχνω να δω τι ηταν, αλλα τιποτα..

Αυτη ειναι η μια εμπειρια μου και αρκετα παραξενη και θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως γινοταν και γιατι.

Η δευτερη εμπειρια που εχω εδω και αρκετες ημερες ειναι με τη μορα ή υπνικη παραλυση. Το θεμα ειναι οτι με πιανει ενω ειμαι ξυπνιος! ( Ή παλι ετσι νομιζω;; ).

Φρεσκο παραδειγμα εχθες. Πεφτω για υπνο κατα τις 22.00 και κατα τις 24.00 ξυπναω. Γυρναω πλευρω και χωρις να εχω κοιμηθει νιωθω πια παραξενη ανατριχιλα και μικρο πανικο. Αμεσως λεω παλι τη προσυεχη και φευγει, παω να ξανακοιμηθω και στο καπακι παλι το ιδιο!! Νομιζω ειχε ερθει και τριτη φορα, δε θυμαμαι ομως αν ηταν μετα απο ωρα ή εκεινη τη στιγμη!

Τις πρωτες φορες που ειχα μορα, απο μικρος, αλλα και πριν ενα χρονο, με επιανε απιστευτος πανικος και φοβος, προσπαθουσα να κουνηθω αλλα ματαια, προσπαθουσα να φωναξω αλλα δε ακουγοταν τιποτα! Μετα το ειπα στη μητερα μου, διαβασα και καποια πραματα και εδω. Η μητερα μου και ο πατερας της ειχαν διαφορες εμπειριες ( περισσοτερες κακες ) με διαφορα φαινομενα που δε μου εχουν μιλησει ποτε. Επισης με συμβουλεψε να μη ψαχτω και οταν μου συμβαινει κατι, να λεω μια συγκεκριμενη προσευχη. Επισης να μη λεω το "Βασιλεῦ οὐράνιε, Παράκλητε, τό Πνεῦμα τῆς ἀληθείας" κτλ.. γιατι περισσοτερο κακο θα μου κανει. Αυτο βεβαια δε το καταλαβαινω..

Τις τελευταιες φορες που με πιανει μορα, ειμαι αρκετα χαλαρος, απλα λεω τη προσευχη και περναει κατευθειαν. Βεβαια δε ξερω αν ειναι μορα-υπνικη παραλυση ή κατι πιο χαλαρο, αλλα και πιο παραξενο, αφου με πιανει ενω ειμαι ξυπνιος! Οχι 100% ξυπνιος, αλλα και παλι εχω συναισθηση του τι γινεται, αφου γινεται αφοτου εχω ξυπνησει και προσπαθω να ξανακοιμηθω.

Επισης νιωθω εντονα μια αντριχιλα, ενα ριγος, δε ξερω πως να το περιγραψω.. Ακομα και τωρα που γραφω νιωθω αυτο το ριγος. Ισως ειναι δονησεις; Δε μπορω να καταλαβω. Το περιεργο ειναι οτι γινεται οχι μονο ενω εχω συναισθηση του χωρου, αλλα και ενω ειμαι πλαγια και οχι ανασκελα, που γινεται συνηθως η μορα-υπνικη παραλυση.

Θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν ατομα που εχουν βιωσει τις ιδιες εμπειριες, πως προκαλειται και τι μπορω να κανω για να απαλλαχθω, αφου στη ουσια δε ωφελουμαι σε κατι απο αυτα.. Αντιθετως θα ηθελα να επιτυχω μια αστρικη προβολη, αλλα μετα απο πολλες ακαρπες προσπαθειες, σταματησα.

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 13:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περι υπνικης παραλυσης

quote:
Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης. Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες.

Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους, αλλά είναι συχνό φαινόμενο σε αυτούς που πάσχουν από ναρκοληψία.

απο εδω


και ενα σχετικο βιντεο

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 15:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο και τρεις φορες συνεχομενα δεν ειναι λιγο παραξενο;

Επισης δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο, αλλα εχθες ειχα παρει και επιπλεον μελατονινη για να κοιμηθω καλυτερα. Η μητερα μου εχει πει να σταματησω τη μελατονινη, γιατι ετσι εχω και αυξημενη σεροτονινη και επηρεαζει την επιφυση. Ισως για αυτο να γινονται και αυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 16:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια και με ρωτας θα σου πω αυτο που ηθελα να σου πω απο την αρχη ...

να αφησεις τις προσευχες (για οσο αφορα τα παραπανω συμπτωματα, οκ ? μη με παρεξηγεις) και τα της μητερας (επισης για το συγκεκριμενο θεμα) και να πας σε ενα γιατρο (ειτε μονος ειτε με την μητερα σου, δε ξερω και ποσο χρονων εισαι) να δει την περιπτωση σου , τωρα σε τι ειδους γιατρο δεν ξερω (να υποθεσω σε νευρολογο ? το θεωρω ποιο πιθανο) , αλλα οπως λεει και το αρθρο που σου εστειλα μια δυο φορες στην ΖΩΗ ΜΑΣ ειναι και φυσιολογικο , το καθε μερα ειναι προβλημα ...

παντως υπαρχει εξηγηση στο ολο θεμα και δεν υπαρχει χωρος για προσευχες και πνευματα και οντοτητες ... παιχνιδια του μυαλου ειναι αλλα το οτι παιζει τοσο συχνα ειναι θεμα ... ριξτο μια ματια γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται και πριν να ειναι πολυ αργα , στο λεω σαν φιλος!!! μπορει να ειναι απο κουραση , απο αγχος , καποιο χτυπημα ... δεν ξερω τι μπορει να ειναι ... απλα θελω να πω οτι μπορει να ειναι κατι πολυ απλο και μια αλλαγη πχ στην διατροφη σου να σε βοηθησει ... μη το αφησεις ομως φιλε μου ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ , να το δεις ...

ευχομαι να πανε ολα καλα

quote:
τα επεισόδια υπνικής παράλυσης, όπου το άτομο εμφανίζει προσωρινά μυϊκή παράλυση κατά τη μετάβαση από την εγρήγορση στον ύπνο ή και αντίστροφα. Το φαινόμενο της υπνικής παράλυσης διαρκεί συνήθως λίγα δευτερόλεπτα έως ένα λεπτό και υποχωρεί μόνο του σταδιακά. Μπορεί δε να παρατηρηθεί και σε φυσιολογικά άτομα μεμονωμένα χωρίς τα άλλα συμπτώματα της ναρκοληψίας.

εδω γινεται μια αναφορα στην ναρκοληψια , στην οποια αναφερθηκε το πρωτο αρθρο που αφορουσε τα συμπτωματα.


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 22/12/2010 16:09:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 16:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και γιατι περνεις μελατονινη λαζαρε? και τι ηλικια εχεις εαν επιτρεπεται ???

ξερεις τι ειναι να παιρνεις ορμονες ??? πουσαρεις - ντοπαρεις τον οργανισμο σου κατι που αργα ή γρηγορα θα το πληρωσεις , και δε στο λεω για να σε φοβησω αλλα εχω τον αγαπημενο μου ξαδερφο (τον εχω μεγαλωσει εγω , εχουμε 8 χρονια διαφορα) αθλητης , γυμναστικη , πρωταθλητισμο , ορμονες , αναβολικα ... καπνιζε και κανα τσιγαρλικι ... ψυχωσικα συμπτωματα , τον μαζευαμε απο τα βουνα και απο τα λαγκαδια που μιλουσε με τον θεο και τον κυνηγουσαν τα διαβολια ...

γιατι στα λεω? γιατι και εγω παιρνω , αλλα τα παιρνω γιατι εχω παθηση και ξερω απο πρωτο χερι τι ειναι να παιρνεις αλλα και να αυξομειωνεις τις ποσοτητες και ΠΟΣΟ αυτο αλλαζει οχι μονο το σωμα αλλα και την ιδια μου την συμπεριφορα ... ολο μου το ειναι μπορει να αλλαξει απλα με την προσθηκης ενος ή δυο κλικ σε μια ενεση ... τεσπα πονεμενη ιστορια που με εμαθε ομως να κοιταζω , να σκεφτομαι και να αποφασιζω εγω για μενα !!!


σκεψου καλα πριν παρεις οτιδηποτε την επομενη φορα που θα ΠΡΕΠΕΙ να παρεις ... οτι και να κανεις να το κανεις με τον φυσικο-φυσιολογικο τροπο και μην ακους κανεναν ... εαν θες ουτε και μενα ... βαλε το μυαλο σου να δουλεψει

ριξε μια ματια εδω και τις παρενεργιες - συστασεις !!!!!!!!

αλλα και εδω.

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Edited by - makfor on 22/12/2010 16:40:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 20:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανησυχείς lazaross.
Συνέβαινε και σ' εμένα για μια περίοδο όταν διάβαζα κάποια βιβλία με συγκεκριμένη θεματολογία. Με επηρρέαζαν.
Το βράδυ, όποτε διάβαζα ξαπλωμένος, μου συνέβαινε σχεδόν κάθε μέρα. Το είχα αποδεχτεί χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω.
Αυτός ο φόβος ή τρόμος μερικές φορές, με εμπόδισε να κρατήσω τον έλεγχο και να αφήσω να εξελιχτεί, ώστε να βιώσω την προέκταση ή κατάληξη της περίεργης αυτής αίσθησης.
Κράτησε περίπου 5 μήνες. Από τότε το βιώνω πολύ σπάνια, αλλά με τον ιδιο ακατανόητο φόβο.
Γι' αυτό νομίζω ότι η λογική πρέπει να μαζεύεται μερικές φορές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 23:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λαζαρε
προσεχε τι μελατονινη παιρνεις.Ξερω οτι πωλειται ελευθερα χωρις συνταγη.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυο ειδων μελατονινες.
Φυσικη και συνθετικη.Η πρωτη ειναι επικινδυνη γιατι προερχεται απευθειας απο την επιφυση ζωων και μπορει εν δυναμει να μεταφερει ιους.


Πελεγκρινο που εισαι?σου σφυραω και κρυβεσαι?θα σε πουλησω στους Σιου για παστουρμα.
Πεπιτο Γκονζαές
Βοηθος Σεριφη.


Εδω γελανε,δεν θυμωνουν!!!

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 13:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πιό λόγο να θυμώσω ΝΙΚΟΜΑΧΕ;
Σφύρα μου εσύ κι εδώ είμαι!
Από που ξέρεις τον Πεπίτο Γκονζάλες βρε;
Οψιμος κι εσύ;
Μικρός πάντως είχα ξεσκίσει τον Μικρό Σερίφη.
Χαχα! Ολα τα τεύχη έχω διαβάσει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 14:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Πελε

Οψιμος ε? Καλη εκφραση και κοσμια να κρυβουμε και καμμια 5ετια.

Μου δινεις αφορμη να ξεφυγουμε λιγο απο το θεμα,αλλωστε εξαντληθηκε με την μελατονινη.Ενα χαπι και ταβλα για μερικες ωρες.

Τζιμ Ανταμς,Ντιανα,Τσιπιριπο,Πεπιτο και τα ζωντανα τους θυμαμαι,Κεραυνος,Αστραπη,Πελεγκρινο,το ινδιανακι μου ξεφευγει.

Ειχαμε κι αλλα τοτε.Εικονογραφημενα Κλασσικα,Μασκα,Μικρος ηρωας θυμασαι?Γιωργος Θαλασσης,Κατερινα,Σπιθας?

Αγιος,Λεμυ Κωσιον,Σουπερμαν και αλλα.


Σημερα,αστα να πανε.Μπομπ Σφουγγαρακης,Τομας το τραινακι,Ποκαχοντας και το ...της μανας τους.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 14:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ινδιανακι μου ξεφευγει.

Χεχε! Ούκ αισχύνεσαι; Τσιπιρίπο! Καλό για nik ε;
quote:
Ειχαμε κι αλλα τοτε.Εικονογραφημενα Κλασσικα,Μασκα,Μικρος ηρωας θυμασαι?Γιωργος Θαλασσης,Κατερινα,Σπιθας?
Με τον Σπίθα έμαθα να τρώω φέτα.
Υπήρχε και ο Γκαούρ-Ταρζαν με τον Ποκοπίκο και την Χουχου!
Ο Ελλην μελαμψός - καλέ εγώ δεν είμαι γκύφτο, είμαι μελακρινό - της Αφρικάνικης ζούγκλας με τον παλιοεγγλέζο Ταρζάν.
quote:
Αγιος,Λεμυ Κωσιον,Σουπερμαν και αλλα.
Μασκα, Μυστήριο, Παράξενα, Δυναμικά, τον Παράξενο Αδάμ, τον Υδατάνθρωπο, τον Μυχτερίδα και άλλα που ίσως θυμηθώ.
Είχα και όλη τη σειρά των Μικρών Μικυ Μάους από το ένα έως το χίλια.
Ανεκτίμητο σήμερα.

Την μυθολογία την έμαθα πρώτα από τα κλασικά εικονογραφημένα και μετά στο σχολείο.

Τι μου θυμίζεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 15:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις τώρα κατάλαβα ότι εννοούσες το άλογο του μικρού.
Μόλις τώρα κατάλαβα επίσης, ότι σκονίστηκε η αξιοπρέπειά μου.

Ουκ αισχύνομαι προσωπικά;

Μην δινεις και πολύ σημασία στα κενά τού καταμεσής τών ώτων μου ευρισκομένου φαιοπρασίνου υλικού.
Οι συνάψεις μου αδρανούν όλο και πιό συχνά.
Φαντάζεσαι γιατί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 16:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι το ατι του μικρου ενοουσα.
Συγχωρεμενος να εισαι,ευλογημενη η φαια σου ουσια,να πορευεται μαζι σου μεχρι το τελος.

Ποκοπικο,κυνηγος αγριων κονικλων.

Η μικρη Λουλου{καλα αυτο το διαβαζε η αδελφη μου}

Ο Ελμερ Φαντ και ο Μπαγκς Μπανυ.

Θυμασαι και τον παραξενο Αδαμ που διακτινιζοταν στον Αφα του Κενταυρου για να πηδηξη..ε?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 18:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor το θεμα ειναι οτι συμβαινει το βραδυ και οχι την ημερα που κοιμαμαι, παρολλο που και παλι υπαρχει σκοταδι στο σπιτι.. Οποτε μαλλον καλα κανω και λεω τις προσευχες.

Τωρα για τη μελατονινη, τη παιρνω μερικες φορες που πρεπει να με πιασει γρηγορα υπνος, γιατι την επομενη ημερα δουλευω. Δε παιρνω πανω απο 2 φορες την εβδομαδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 14:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ευλογημενη η φαια σου ουσια

Χεχε... φαιοπράσινή την είπα φίλε μου, γιατί φαίνεται η μούχλα της μερικές φορές.
...και σε μερσώ για την ευλογία!
quote:
Θυμασαι και τον παραξενο Αδαμ που διακτινιζοταν στον Αφα του Κενταυρου για να πηδηξη..ε?
Χαχα! Βίτσιο κι αυτό!
Με μπουκάλια χλωρίνης έφτιαχνα προωθητήρες της πλάτης και "πετούσα" από καναπέ σε καρέκλα και τούμπαλιν. Με τα ευνόητα ατυχήματα...

Πάντως φίλε μου, όταν σκέπτομαι ότι επαναλαμβάνω αυτά που μου έλεγαν οι γονείς μου - δηλαδή ότι οι εποχή τους ήταν καλύτερη από την δική μας και ότι όλα ήταν πιό γνήσια κλπ, φρικάριζα κι έλεγα "απηρχαιωμένες απόψεις και πρακτικές" και ότι τούς αρέσει να είναι οπισθοδρομικοί με γεροντίστικη κοσμοθεώρηση - φρικάρω χειρότερα, διότι, τώρα πλέον, γνωρίζω ότι η κάθε εποχή έχει τα καλά της και τα κακά της.
Δεν μου αρέσει ν' ακούγομαι σαν τούς παλιούς, διότι ο νέος προκαταβάλλεται εναντίον μου (όπως κάναμε κι εμείς) και δεν ακούει τίποτα από αυτά πού του λέω, ακόμα και τα σωστά, που πολλές φορές τού είναι απαραίτητα.
Με νομοτελειακό αποτέλεσμα την απομάκρυνση και την απαξίωση του νέου, κάτι που τον ζημιώνει, διότι θα πρέπει να ξανα-ανακαλύψει αυτά που ήδη ξέρουμε εμείς.
Ολες οι εποχές λοιπόν, έχουν τα καλά τους και τα κακά τους.
Πολύ θα ήθελα, για παράδειγμα, να είχα παπούτσια με αερόσολες αντί για την χιλιομπαλωμένη από τον τσαγκάρη δερμάτινη σόλα.

lazaross
Μην δίνεις σημασία στις προσευχές. Και τον εθνικό ύμνο να λες, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.
Αυτό που κάνεις στην πραγματικότητα είναι να αποσπάς την προσοχή σου από αυτό το "εξώκοσμο" και ανεξήγητο βίωμα και την εστιάζεις σε κάτι οικείο που ευρίσκεται στον γνωστό και εξηγήσιμο ( ή "εξηγήσιμο") κόσμο μας.
Η ενασχόληση με την καθημερινή μας πραγματικότητα είναι η καλύτερη ασπίδα από τις επιδράσεις του αγνώστου.
ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ!
Διάβασε κάτι άσχετο. Ενα καλό BELL με περιπέτεια για παράδειγμα.
Του WILBUR SMITH!
Διάβασε εφημερίδα! Θα ανεβάσεις πίεση και θα τα ξεχάσεις όλα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 15:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια Πελε
ηθελα να ρωτησω τι βιβλια διαβαζες με θεματολογια τετοια που να εχεις τα συμπτωματα του lazaros?
Απλη περιεργεια,να δω μηπως μου ξεφυγαν εμενα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 22:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικα βιβλια με ανεξηγητα φαινομενα, αστρικες προβολες κτλ..

Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια με τον εγκλωβισμο στο ονειρο;

Παντως εχω παρατηρησει οτι οταν λεω την προσευχη μου πριν κοιμηθω, δε γινεται απολυτως τιποτα. Τυχαιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 22:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ασε το δουλεμα με τα βιβλια.
Και κοιτα να αναστηθης τρεις μερες κοιτουνταν ο λαζαρος.Περασαν.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 11:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ασε το δουλεμα με τα βιβλια.
Και κοιτα να αναστηθης τρεις μερες κοιτουνταν ο λαζαρος.Περασαν.
!

Ο Καστανέντα ήταν φίλτατε!

lazaross

quote:
Λογικα βιβλια με ανεξηγητα φαινομενα, αστρικες προβολες κτλ..
Υπάρχουν και τέτοια βιβλία από ασχέτους, όπως υπάρχουν και βιβλία που περιγράφουν βιώματα. Πως τα ξεχωρίζεις; Απλά: Τα βιώματικά είναι σαφή, κατανοητά, λογικά και εφαρμόσιμα, ενώ τα άσχετα είναι μονον λόγια που δεν σου αφήνουν κάτι το εφαρμόσιμο στην ζωή μας, λόγια και μόνο λόγια.
Τα βιωματικά βιβλία θέλεις να τα ξαναδιαβάσεις και κάθε φορά ανακαλύπτεις κάτι καινούριο, κάτι που δεν συμβαίνει με τα άσχετα.

Και σταμάτα να χαπακώνεσαι...

Edited by - Πελεγκρίνο on 25/12/2010 11:17:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 14:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαστανεδα ε Πελε?

Ακομη με συνεπαιρνει,Ευτυχως που ημουν ηδη προετοιμασμενος απο

Ραμπα και δεν σαλταρισα με Καρλος.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 20:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα διαβάσει και τον Ράμπα - ήταν και μόδα για ένα διάστημα - αλλά δεν είχα βρεί κάτι που δεν είχα βρει και σε άλλα παρομοίας θεματολογίας βιβλία. Με εξαιρέσεις ίσως το Μαχαμπαράτα και το Σιντάρτα. Είχα διαβάσει αρκετά βιβλία που το μόνο που μου άφηναν, ήταν μια αίσθηση "εντάξει, το διάβασα. Ε, και τι έγινε;".

Ο Καστανέντα μου είχε δώσει τις λογικές απαντήσεις που έψαχνα.
Και μια πρόταση.
Αλλοι τον θεωρούν παραμυθάκι για μικρά παιδιά.
Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει γιά 'μένα, ότι δοκιμάζοντας κάποιες από τις πρακτικές του, είδα αποτελέσματα.

Χαχα! Και αυτές τις ημέρες ξαναμαναδιαβάζω την "εσωτερική φλόγα"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2010, 01:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποιος αλλος να πει τις εμπειριες του;

Edited by - lazaross on 26/12/2010 01:12:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2010, 19:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχθες ειδα οτι κοιμομουν και ειχα μορα! Αυτο και αν ειναι παραξενο! Ενιωθα ομως σα να το ειχα ζησει στα αληθεια. Ξυπναω απο τη μορα, και μετα απο λιγη ωρα ξυπναω και στη πραγματικοτητα.

Τι γινεται!!

Edited by - lazaross on 26/12/2010 19:44:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2010, 13:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ.. τίποτα;

Παραθέτω απαντήσεις από άλλο φόρουμ πάνω στο ίδιο φαινόμενο(χωρίς τη μόρα):


quote:
Θεωρείς ότι το να "ξυπνήσεις" χωρίς να έχεις πράγματικά "ξυπνήσει" έχει κάτι το αξιοπερίργο;
Σαν εμπειρία έχει κάποιο ενδιαφέρον, κατα τ'άλλα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Θα μπορούσε να σε οδηγήσει βεβαίως σε ενδιαφέρουσες εμπειρίες στη διάρκεια του ύπνου..

quote:
ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΝΕΙΡΑ ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ R.E.M
ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΥΠΝΟ.
ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/12/2010 13:42:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2010, 13:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέτοιες εμπειρίες ψευδής-αφύπνισης είχα και εγώ. Με "sleep-paralysis" μάλιστα γιατί προσπάθησα να κουνηθώ νομίζοντας ότι έχω ξυπνήσει και δε μπορούσα γιατί στη διάρκεια των ονείρων ο οργανισμός σου καταργεί τη δυνατότητα κίνησης ώστε να μην αυτοτραυματιστείς.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/12/2010 13:45:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2010, 00:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τέτοιες εμπειρίες ψευδής-αφύπνισης είχα και εγώ. Με "sleep-paralysis" μάλιστα γιατί προσπάθησα να κουνηθώ νομίζοντας ότι έχω ξυπνήσει και δε μπορούσα γιατί στη διάρκεια των ονείρων ο οργανισμός σου καταργεί τη δυνατότητα κίνησης ώστε να μην αυτοτραυματιστείς.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/12/2010 13:45:38



Μου έχει συμβεί και μένα, αλλά μία φορά συγκεκριμένα το είχα βιώσει τόσο μα τόσο έντονα, που μου πήρε μέρες ολόκληρες να συνειδητοποιήσω ότι ηταν ουσιαστικά μια παραίσθηση.

Συγκεκριμένα, δεν μπορούσα ούτε να πάρω ανάσα ούτε να κουνηθώ ενώ πίστευα πως ήμουν ξύπνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2010, 11:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555 , την προσευχη σου την εκανες ???? !!! εαν οχι αυτο φταιει !!! ΧΑΧΑ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 20:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa555 , την προσευχη σου την εκανες ???? !!! εαν οχι αυτο φταιει !!! ΧΑΧΑ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Ποτέ δεν κάνω την προσευχή μου, όπως εσύ τουλάχιστον την εννοείς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 23:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa555 , την προσευχη σου την εκανες ???? !!! εαν οχι αυτο φταιει !!! ΧΑΧΑ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Φιλε γιατι κοροιδευεις; Υπαρχει κατι ανωτερο. Δε γιναμε απο λαθος, ουτε στη τυχη. Ειτε το λενε Θεο, ειτε Αλλαχ, ειτε Βουδα, υπαρχει κατι ανωτερο εκει πανω. Και ο ανθρωπος εχει την αναγκη να πιστευει σε κατι. Δεν ειμαι κανενας θρησκοληπτος. Ολα σκατα ειναι. Απλα ακολουθω το ρητο: "Πιστευε και μη, ερευνα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 00:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκαιο lazaross, αλλά το έκανε απο παρόρμηση, όχι από κακοπροαίρετη θέληση, για αυτό και εγώ δεν του είπα τίποτα. Αν το έκανε κακοπροαίρετα μπορεί να παρέμβαινα αλλα θεώρησα ότι δεν υπάρχει λόγος. Ο καθένας βρίσκει τον δρόμο του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 09:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λαζαρος ως πειραγμα το ειπα , σορυ εαν σε εθιξα !!! ο σκοπος ηταν να σε βαλω σε σκεψεις ... αλλα οχι να σε προσβαλω ... σορυ και παλι

φιλε μου εχεις δικαιωμα να πιστευεις οπως και εγω φυσικα ... αλλα οταν αφορα θεμα υγειας , κανε οτι προσευχη θες φιλε μου αλλα πανε και σε ενα γιατρο , δεν εχεις να χασεις τιποτα ... καταλαβες ? οταν διαβαζω οτι "ο εγκλωβισμος" που λες , ειναι συμπτωμα ασθενειας (που μπορει να μην εχεις φυσικα , γιατρος δεν ειμαι) και μου λες για προσευχη ... εε τι να κανω ? να μην κανω το πειραγμα ρε φιλε ? αφου με "προκαλας" (χαχαχα)

ασε με εμενα να λεω , εσυ κανε οτι νομιζεις ... αλλα εαν σου συμβαινει τοσο συχνα οσο λες , πανε σε ενα γιατρο φιλε μου ... εχω δει τοσα τρελλα πραγματα (που η θρησεκεια οδηγησε σε θανατο καθως ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!!!!!!) που ουτε να τα σκεφτομαι θελω ... δε χανεις τιποτα ... και κανε και την προσευχη σου κανενα προβλημα

παντως μου επιτρεπεις να μη πιστευω τιποτα ? το ευχομαι ... να εισαι καλα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lazaross
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 22:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρονια πολλα παιδια!

Και να μη πιστευεις σε τιποτα δε ειναι κακο, αρκει να κανεις τη δικη σου ερευνα και να μη μενεις απραγος.

Παντως τα συμπτωματα εχουν σταματησει. Ισως επειδη κοιμαμαι με την κοπελα μου πλεον; Να πω την αληθεια μερικες φορες οταν ειμαι μονος στο σπιτι, φοβαμαι να κοιμηθω!

Ειμαι και 22 χρονων τρομαρα μου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy