ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί χρησιμότητας των Θρησκειών ...ο "λόγος"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 10:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν συνάντησα ή βρέθηκε στο δρόμο μου αυτή η φράση, μετά απο λίγο ήρθε και μια άλλη φράση.

Θέλετε να μάθετε τι έλεγε η άλλη φράση?

"Όλα όσα άκουσες, όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω, ξέχασε τα.
Μη με ακούς, μην ακούς τίποτα απο όλα αυτά."

Νομίζω πως ξέρετε πλέον την απάντηση.

Όλα όσα άκουσες, όλα τα παραπάνω που έγραψα είναι πλέον γνώση.
Η γνώση είναι εργαλείο του νού.
Χρειαζόμαστε το νού σε κατάσταση ακινησίας.
Τώρα που πλέον όλα αυτά είναι γνώση, είναι και αυτά εργαλείο του νού.
Επαψε να είναι μη-γνώση.
Και μείς χρειαζόμαστε να πάμε στο δυναμικό του Άγνωστου.
Γι αυτό τώρα που τα διάβασες, τα άκουσες, ξέχασε τα. Και μην με ακούς.

Μη με ρωτήσετε για την πρώτη φράση την αρχική και για το ότι:
"Η φράση αποτελεί και δεν αποτελεί εργαλείο του νού."
Η απάντηση είναι η ίδια.
Ας θυμόμαστε, χρειαζόμστε το νού σε κατάσταση ακινησίας.

Μα ακριβώς αυτό είναι το θέμα μας! Εχεις δώσει την απάντηση φίλε μου και περιέχεται και στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Η εξερεύνηση του άγνωστου μας δίνει πρόσβαση σ' αυτό το δυναμικό.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 06/01/2011 10:25:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 10:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπιθυμία και οργή..."οργή" η απόλυτα παιδαριώδης σύγκρουση , ενός είδους τρέλλα που υποστασιοποιειται εντός μας , διχαζει το "είναι" μας και και το θέτει σε μια κατάσταση ανημπόριας η πρόκειται -για να το πώ καλύτερα- για την ανημπόρια την ίδια...

Ο Σενέκας ορίζει την λογική σαν τον "εκείνο"...που όντας "λίγος" παρέδωσε τον έλεγχο και κατακυριεύθηκε απο σκοτεινότερες εσωτερικές δυνάμεις...

Λογική και συναίσθημα , κατα τους ανθρώπους -και την λογική τους- αποτελούν δυο διαφορετικούς κόσμους , κάτι σαν την παραλία και την θάλλασα...κάτι σαν τον ποταμό και τις όχθες του..κάτι σαν το δρόμο κι το πεζοδρόμιο...

Θαρρούν οι άνθρωποι , ότι οργίζονται...θυμώνουν...ειρωνεύονται ή κάνουν ότι "όμορφο" κάνουν , επειδή "κάποιος" ή "κάποιοι" δημιούργησαν όλη εκείνη την κατάσταση που χρειαζόταν προκειμένου να συμβεί ότι συνέβη...και δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι το οτιδήποτε "οργανώνεται" εντός τους απο τις δικές τους αδυναμίες και ελλείψεις...και δεν μπορουν να αντιληφθούν -επίσης- ότι ουδείς ισορροπημένος άνθρωπος και ενήλικος δεν θα προέβαινε σε "αήθεις χαρακτηρισμούς και συμπεριφορές" παρά μόνο ένας διάτρητος άνθρωπος και εντελώς αδύναμος που χειραγωγείται απο ευτελείς εσωτερικές επιθυμίες του , που οργανώνονται απο την ανάγκη για αναγνώριση και κυριαρχία.

Το αντικείμενο της έλλειψης ουδέποτε υπήρξε ο "εξωτερικός άλλος"..ο "οποιοσδήποτε εξωτερικός άλλος" , αλλα πέραν κάθε αμφιβολλίας ο "εσωτερικός άλλος" , εκείνος αποτελεί τον αδύναμο κρίκο στις συνδιαλλέξεις τόσο με τον "εαυτό μας" και στην συνέχεια στις καθημερινές μας συνδιαλλέξεις με τους υπολοίπους συνανθρώπους μας....

Εκείνος -ο εσωτερικός άλλος- απαιτεί ικανοποίηση και αποδοχή...εκείνος έχει "εσωτερικευμένες αλήθειες" και βιώματα που δηλώνουν την "θεση ζωής" του και την στάση του απέναντι στα πράγματα και κείνος μας ωθεί κατακλυζόμενος απο αρνητικά συναισθήματα σε θέση μάχης , αφού ο ίδιος βρίσκεται σε μια συνεχή διαμάχη εντός του και με την αίσθηση που ο ίδιος έχει για τον ίδιο τον ευατό του...

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θεωρούν ότι η λύση βρίσκεται σε αναζήτηση δυνάμεων που με διαλογισμό ή προσευχή θα επιφέρουν εντός μας , αυτήν την πολυπόθητη αλλαγή , κάτι σαν "ίαση" απο το οποιοδήποτε εξωτερικό δεκανίκι...

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι "ιδέες" που έχουν ενσταλαχθεί εντός μας αλλα και τα βιώματα τα οποία ειδώθηκαν απο την ματιά την οριζόμενη απο αυτές τις ιδέες , έχουν υφάνει το ιστό του αποκλεισμού της ενδο-επικοινωνίας με τον ίδιο μας τον εαυτό και όπως προείπα και με τους υπολοίπους συνανθρώπους μας...και είναι αυτές αίρουν την αρμονία εντός μας και την αρμονία με τους απέναντί μας...

Αυτή ήταν μια απλή προσέγγιση και ανάλυση των πραγμάτων και ασφαλώς δεν είναι δυνατόν να αναλυθεί το "όλον" και το οποίο είναι υπεύθυνο για τις συγκινησιακές πειρατείες που μας καθηλώνουν χειραγωγώντας μας καθημερινά...

Ωστόσο , θεωρώ ότι η γνώση και η δια βίου εκπαίδευση , θα βοηθήσουν τον άνθρωπο να βγεί στην "παραλία"....

Την ελευθερία αναζητάμε και όχι την υποταγή σε Μεσσίες και Γκουρού ή και "Αγίους ανθρώπους"...αυτοί μπορούν κάλλιστα να βοηθήσουν τους εαυτούς τους και αν αυτό -έστω αυτό το καταφέρουν- θα πρόκειται για μεγάλο επίτευγμα...και για τους ιδίους...ΜΟΝΟΝ!

Την καλημέρα μου , σε όλη την παρέα..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 12:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή σου ημέρα Εαρινέ,

Αγαπητέ τρελαντώνη, πολύ βαθυστόχαστο μήνυμα, ίσως από τα λίγα που έχω διαβάσει εδώ μέσα.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 13:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
"Όχι" δεν διακατέχομαι απο συναισθήματα άσχημα γι'αυτούς και για το δόγμα ..."όχι" ... απλά ανησυχώ για την/ις επόμενες μέρες και την δυστυχία που θα εξακολουθήσει να υπάρχει απο την "συναισθηματική καταιγίδα/ες" που επιφέρουν εντός των ανθρώπων...

Σώπα καημένε, ποιος είπε τέτοιο πράγμα?.....αν ακούσω κάποιον να λέει κάτι τέτοιο θα του κόψω τη γλώσσα!......ναι.

Εαρινός:"που με έντεχνο τρόπο έχει μιλήσει σε ασυνείδητες ανάγκες και αδυναμίες τους , "πληρώνοντας" εγγενείς διατρήσεις και ανημπόριες τους...... και μάλιστα μη διστάζοντας να κατηγορήσουν το ίδιο το δημιούργημα του Θεού τους ,αντί να κατηγορησουν "εκείνο-τον-ίδιο-το-θεό -τους"

Εαρινέ!! ο Εαρινός γράφει ότι διακατέχεσαι από συναισθήματα άσχημα γι΄αυτούς και και για το δόγμα τους!!.......να του κόψω τη γλώσσα?

Κοίταξε, τι γράφει Εαρινέ: Τόση ασυναρτησία εκφέρεται και μάλιστα προσπαθούν να μας αποδείξουν ότι τάχα 'είμαστε σχιζοφρενείς' αλλα και σατανισμένοι ή παγανιστές ακόμα και ανθέλληνες...τόση είναι η μανία απο την οποία διακατέχονται , που μπροστά στον Θεό τους δεν θα υπολόγιζαν οτιδήποτε ακόμα και την ανθρώπινη ύπαρξη , αρκεί να έχουν την σύμφωνη γνώμη-επικύρωση του Θεού τους..!!!

Εαρινός: "Όχι" δεν διακατέχομαι απο συναισθήματα άσχημα

Τέσπα πάω για μάσα ...... τα λοιπά μετά.....φιλάκια!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 06/01/2011 13:25:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 13:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρελαντωνης
(Ας θυμηθούμε μια εικόνα στο Άγιο Όρος: Ο Χριστός είναι έξω απο την πόρτα και περιμένει εμάς να ανοίξουμε για να έρθει μέσα, τον κάθε άνθρωπο)

...............

Και σε ρωτώ φίλε τρελαντωνη, 

Αφού ανοιχτά είναι η πόρτα, γιατί δεν μπαίνει  Χριστός?

Μήπως γιατί στο δωμάτιο υπαρχουν πράγματα που δεν το επιτρέπουν?
 π.χ όπλα?

Μήπως υπαρχουν εικονιτσες, και είδωλα που εμποδίζουν?

Μήπως το μυαλουδακι μας εχει την σχηματίσει μια λανθασμένη εικονα περι θρησκείας, περιμένει δηλ. κάποιον να τον πάρει απο το χεράκι, η και να τον σώσει?

Όπως έγραψα, προκειμένου να δω τι συμβαίνει, καποτε εκανα λαμπικο το δωμάτιο μου. 

Έξω χριστοι, βουδες, Πλάτωνες, σωκρατηδες, δρόμο όλοι και όλα..

Μα αν αδειάσει καθαρισει τελειος το δωμάτιο/πισσινα, 

υπάρχει διάφορα απο την πισσινα και τον ωκεανο?

Υπάρχει γνωστο και αγνωστο μέρος του νου?

Υπάρχει μέσα και Έξω?

Υπάρχει χρόνος?

Φως εκ φωτός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 14:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τέσπα πάω για μάσα ...... τα λοιπά μετά.....φιλάκια!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 06/01/2011 13:25:53


Καλή όρεξη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 15:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα,

πάλι έχεις θέσει ωραίους προβληματισμούς.

Επειδή είναι ώρα φαγητού και οικεγενειακής μάζωξης περί του μεσημαριανού γεύματος και σχετικής κουβέντας (σήμερα έχει και εορταστικό χαρακτήρα η μέρα), θα επανέλθω αργότερα.

Ηθελα να πω και γω κάποια πραγματα ξέχωρα απο αυτά αλλά αργότερα.
Πολλές συνάψεις πάλι ενεργοποιήθηκαν και αστραπές και βροντές άστραψαν πάλι στον εγκέφαλο μου, και χίλιες δύο σκέψεις και συνειρμοί πέρασαν πάλι απο το νού μου σαν βολίδες και φώτισαν και άλλα κομμάτια που ήδη τα ήξερα αλλά τα ξαναξέρω τώρα και απο άλλη ματιά.
Όλα αυτά τώρα μετά απο όλη αυτή την ανταλλαγή απόψεων που είχαμε.

Για αρχή θα σε ρωτήσω κάτι πάνω σε μια απο τις ερωτήσεις

quote:
Όπως έγραψα, προκειμένου να δω τι συμβαίνει, καποτε εκανα λαμπικο το δωμάτιο μου.

Έξω χριστοι, βουδες, Πλάτωνες, σωκρατηδες, δρόμο όλοι και όλα..



Όταν έκανες λαμπίκο το δωμάτιο και τα έβγαλες όλα αυτά πως ένοιωσες?
Τα έβγαλες απο το δωμάτιο σου και τα τακτοποίησες κάπου αλλού?
Τα πέταξες?
Τα έκαψες?
Τα χάρισες? Τα δώρισες?
Τα δάνεισες?
Αν δεν έκανες κάτι απο τα παραπάνω, τι άλλο τα έκανες?

Πες μου απλά, αν τα ξεφορτώθηκες τελείως ή αν συνέχιζες να ξέρεις ακόμα ότι κάπου ήταν.
Και αν αυτό που έκανες τελικά ήταν κι αυτό που ήθελες?
Και ότι κι αν τα έκανες πώς το δέχτηκες μετά?
Μάλλον θα καταλάβεις γιατί στα ρωτάω αυτά.
Αν όχι,δεν δοκιμάζω κάτι. Θα σου πώ μετά γιατί στα ρωτάω αυτά.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 15:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε trelantonis

πραγματι βαθυστοχαστο το μημυμα σου,κατι πας να πιασεις και καπου το αφηνεις να σου ξεφυγει παλι.

Αυτη η ταυτιση-συγκριση των,πραγματικα υπεροχων στοχασμων σου,με τον
εκπροσωπο και μαλιστα ονομαστικα, καποιας θρησκειας,διαστρεβλωνει ο,τι θελεις να περασεις ως υγιη ενεργη σκεψη.

Θα σου δωσω ενα παραδοξο της κβαντικης φυσικης που αποδεικνυει με επιστημονικο τροπο,το πανταχου παρον,του νου.

Ας παρουμε μια πηγη φωτος,ενα laser π.χ. το θεσουμε σε λειτουργια
παραγοντας μια ακτινα διαμετρου 4 εκατοστων,ας πουμε.
Παρεμβαλοντας ενα αντικειμενο,στο μισο της ως ανω διαμετρου,εμποδιζουμε την συνεχιση της πορειας της ακτινας.Η αλλη μιση συνεχιζει κανονικα τον δρομο της στο απειρο.
Πανω σε ενα φωτονιο της ακτινας που εχουμε σταματησει,βαζουμε μια πληροφορια και εξακολουθουμε να το κραταμε αιχμαλωτο.
Κατα εναν μυστηριο και ανεξηγητο ακομη τροπο,την αυτη πληροφορια φερει και ενα φωτονιο,που ηδη βρισκεται,ποιος ξερει που.

Ετσι μπορουμε θεωρητικα να επικοινωνουμε με τα παντα στο ορατο συμπαν
οσο μακρυα και αν ειναι.

Καπωε ετσι ειναι και ο νους.Εδω,αλλα και εκει,πανω ,αλλαν και κατω.

Θεωρω και σου ζητω εκ των προτερων συγνωμη,οτι εχεις αναπτυξει λιγη ταχυτητα,φρεναρησε για να καταλαβεις πρωτα τον νου,χωρις να τον προσπερασεις για να δεις τι υπαρχει ΠΕΡΑ απο αυτον.
Θα συμφωνεις οτι για να δεις περα απο κατι,πρεπει να αντιληφθεις πρωτα το κατι.

Φιλικα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 16:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρελαντωνης
πάλι έχεις θέσει ωραίους προβληματισμούς.

Επειδή είναι ώρα φαγητού και οικεγενειακής μάζωξης περί του μεσημαριανού γεύματος και σχετικής κουβέντας (σήμερα έχει και εορταστικό χαρακτήρα η μέρα), θα επανέλθω αργότερα.

........

Εορτασε, και πέρασε όμορφα με την οικογένεια σου. Αν και κάτι μου λέει, πως σε ενδειαφερουν πολυ και τα απο εδω...(μην ξεχνάς πως είχε πει, για να με γνωρίσεις, πρέπει να καθαρίσεις με τη μάνα σου τον πατέρα σου κλπ κλπ)

Ηθελα να πω και γω κάποια πραγματα ξέχωρα απο αυτά αλλά αργότερα.
Πολλές συνάψεις πάλι ενεργοποιήθηκαν και αστραπές και βροντές άστραψαν πάλι στον εγκέφαλο μου, και χίλιες δύο σκέψεις και συνειρμοί πέρασαν πάλι απο το νού μου σαν βολίδες και φώτισαν και άλλα κομμάτια που ήδη τα ήξερα αλλά τα ξαναξέρω τώρα και απο άλλη ματιά. 

Όλα αυτά τώρα μετά απο όλη αυτή την ανταλλαγή απόψεων που είχαμε.

Για αρχή θα σε ρωτήσω κάτι πάνω σε μια απο τις ερωτήσεις

........
Όπως έγραψα, προκειμένου να δω τι συμβαίνει, καποτε εκανα λαμπικο το δωμάτιο μου.
Έξω χριστοι, βουδες, Πλάτωνες, σωκρατηδες, δρόμο όλοι και όλα..
............
τρελαντωνης
Όταν έκανες λαμπίκο το δωμάτιο και τα έβγαλες όλα αυτά πως ένοιωσες?
..........
Δεν το εκανα εσκεμενα. Αυτα όλα μέσα μου ήταν εμπειρία, εντυπώσεις που είχα σχηματίσει. Στο άδειασμα του νου, είναι μια παθητική κατάσταση, το περιεχομενο έρχεται σαν σκέψεις η εικόνες στη σεινηδειση, η οποία γνωρίζει πλέον πως το περιγραφομενο δεν είναι το πραγματικο, μα μια εντύπωση. 
όταν αδειαζεις, αισθάνεσαι σαν να σε διαπερνά κάτι σαν ηλεκτρισμός. Είσαι ζεστός, και αισθάνεσαι σαν να ξεψυχας. (μην σε φοβίζει η περιγραφή)
.......
τρελαντωνης
Τα έβγαλες απο το δωμάτιο σου και τα τακτοποίησες κάπου αλλού?
Τα πέταξες?
Τα έκαψες?
Τα χάρισες? Τα δώρισες?
Τα δάνεισες?
Αν δεν έκανες κάτι απο τα παραπάνω, τι άλλο τα έκανες?
............
χάνεται ο συναισθηματικός φωρτισμος. Π.χ αν λέγανε κάτι για το Χριστό, τον σωκρατη, τη μάνα η τον πατέρα, αν είσαι ταυτισμενος, που θα πει έχεις σχηματίσει σκέψεις και εικόνες για αυτούς, αυτο το μέρος που αντιδρά μέσα γινεται κάτι σαν σκόνη. Το λεκτικο μέρος, η ουσία των λόγων, δεν είναι πρόβλημα στον εαυτο. Είναι σαν να γνωρίζεις να οδηγας. 

Τρελαντωνης
Πες μου απλά, αν τα ξεφορτώθηκες τελείως ή αν συνέχιζες να ξέρεις ακόμα ότι κάπου ήταν. 
...........
Δεν εχει και τόση σημασία που είναι. Δεν σε ενδιαφέρει, γιατί είσαι φως του εαυτού σου. Μπορει να τα χρησιμοποιήσει, όπως και να μην τα χρησιμοποιήσει.

τρελαντωνης
Και αν αυτό που έκανες τελικά ήταν κι αυτό που ήθελες? 
Και ότι κι αν τα έκανες πώς το δέχτηκες μετά? 
.........
Είναι κάτι που δεν έχω ξεκαθαρίσει φίλε μου.
Εφθασα εκει γιατί ζουσα σε σύγκρουση. Καταλάβαινα πως λέγανε (χριστος βουδας σωκρατης ηρακλειτος κλπ) ήταν ένα πράγμα, και αυτο που ζουσα εγω ένα άλλο.

Όταν λοιπόν ευθασα να δω ότι όσα έλεγαν ήσαν αληθινά, βρεθηκα με το γεγονός να γυρίσω στον κοσμο και στην πισίνα. Εκει έγραψα πως πείρα μια στροφή παραπάνω, γιατί η θα επερνα τα βουνά, η θα καταλάβαινα τι έκανε ο Σωκράτης, ο οποίος δεν πείρε ποτε τα βουνά. Βλέπεις είχα διαβάσει όλο το έργο, και ήταν ορισμένα σημεία (πιστεύω πως για αυτο με ρωτάς) και στα γράφω.

Ο Σωκράτης πήγαινε σε βάθος έλεγε, και ο δαιμωνας του, η συνείδηση του, δεν του επέτρεπε να κάνει τίποτα κακο.

Ξέρεις τι θα πει αυτο?

Δεν ΠΡΌΣΘΕΤΩ στην πισίνα τίποτα μη σωστό. Το καλο και το κακο είναι φορές που αλλάζουν τις μάσκες τους, μα το μη σωστο, η συνείδηση το γνωρίζει! Το καλο και το σωστο μπορούν να γίνουν αντίδραση και μνήμη, που δεν έχουν καμία αξεια, μα το μη σωστο, λόγο του ότι ζεις στιγμη προς στιγμη, η συνηδειση το εξετάζει συνεχώς. Διλαδη τρελαντωνη, π.χ την τεμπελιά (Αραγμα) πόσες φορές δεν σκεφτόμαστε πως δεν είναι καλο? με πιανεις?

Τώρα αν διαλεξες να ζήσεις στον κοσμο και κανείς μια τέτοια ζωη, δεν προσθετεις αχρείαστα πράγματα η πισίνα κάποια στιγμη τιναζεται. 
Και μη φοβηθεις.
 Κανείς ότι θέλεις.... Έχεις αγάπη, έχεις ενέργεια για όλους και για όλα.
................
Τρελαντωνης
Μάλλον θα καταλάβεις γιατί στα ρωτάω αυτά.
Αν όχι,δεν δοκιμάζω κάτι. Θα σου πώ μετά γιατί στα ρωτάω αυτά.
..........
Με ρωτάς για τον ίδιο λόγο που τα ρωτουσα και εγω!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 16:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου εαρινε

Ακριβης η περιγραφη σου και ειδικα για αυτον τον εσωτερικο αλλο και την διαμαχη του με τον εσωτερικο *μεγαλο*.

Μου δημιουργηθηκε η επιθυμια να σε ρωτησω κατι.

Σε αριθμους,σε εκατοστιαια πσοτητα,ποσους ανθρωπους θεωρεις οτι
περιλαμβανει η περιγραφη σου?
Το 100% η λιγοτερο?

Θα μπορουσες να περιγραψεις καπως το λιγοτερο,αν υπαρχει?

Θα ειχε πολυ ενδιαφερον να σε ακουσουμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 16:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
"Όχι" δεν διακατέχομαι απο συναισθήματα άσχημα γι'αυτούς και για το δόγμα ..."όχι" ... απλά ανησυχώ για την/ις επόμενες μέρες και την δυστυχία που θα εξακολουθήσει να υπάρχει απο την "συναισθηματική καταιγίδα/ες" που επιφέρουν εντός των ανθρώπων...

Σώπα καημένε, ποιος είπε τέτοιο πράγμα?.....αν ακούσω κάποιον να λέει κάτι τέτοιο θα του κόψω τη γλώσσα!......ναι.

Εαρινός:"που με έντεχνο τρόπο έχει μιλήσει σε ασυνείδητες ανάγκες και αδυναμίες τους , "πληρώνοντας" εγγενείς διατρήσεις και ανημπόριες τους...... και μάλιστα μη διστάζοντας να κατηγορήσουν το ίδιο το δημιούργημα του Θεού τους ,αντί να κατηγορησουν "εκείνο-τον-ίδιο-το-θεό -τους"

Εαρινέ!! ο Εαρινός γράφει ότι διακατέχεσαι από συναισθήματα άσχημα γι΄αυτούς και και για το δόγμα τους!!.......να του κόψω τη γλώσσα?

Κοίταξε, τι γράφει Εαρινέ: Τόση ασυναρτησία εκφέρεται και μάλιστα προσπαθούν να μας αποδείξουν ότι τάχα 'είμαστε σχιζοφρενείς' αλλα και σατανισμένοι ή παγανιστές ακόμα και ανθέλληνες...τόση είναι η μανία απο την οποία διακατέχονται , που μπροστά στον Θεό τους δεν θα υπολόγιζαν οτιδήποτε ακόμα και την ανθρώπινη ύπαρξη , αρκεί να έχουν την σύμφωνη γνώμη-επικύρωση του Θεού τους..!!!

Εαρινός: "Όχι" δεν διακατέχομαι απο συναισθήματα άσχημα

Τέσπα πάω για μάσα ...... τα λοιπά μετά.....φιλάκια!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 06/01/2011 13:25:53


Όλα όσα είπα φίλε μου , προκύπτουν μέσα απο τις συμπεριφορές και τις τοποθετήσεις -σας- αλλα και απο την ασυναρτησία των αναφερομένων απο το γενικότερο πλαίσιο αναφοράς του Δόγματός σας...

Θεωρείτε τον άνθρωπο αλλα και θέλετε να τον καταστήσετε ανήμπορο και αδύναμο να ανταπεξέλθει σε δυσκολίες που προκύπτουν εντός -του- και στην ζωή του και μετά έρχεστε "Τσούπ!!!" σαν του φωστήρες...με την συνοδεία του "Χριστού" και του "Βούδα" ή του "Μωάμεθ" και απαιτείτε την μετάνοια του υποτιθέμενου αμαρτωλού...και την εξομολόγηση και την προσευχή...λές και απευθύνεσθε σε "ηλιθίους" του προπερασμένου αιώνα...

Μόνο που κανείς δεν εξομολογείται την εσωτερικη κατάσταση που δημιούργησε τις προϋποθέσεις εκείνες που εμφανίζονται ως "προαπαιτούμενο" για να οργανωσουν εκείνες τις σκέψεις και τα συναισθήματα που εντέλλει οδηγούν σε κείνες τις συμπεριφορές που "εσείς" θεωρείτε ως "αμαρτία"....και ξέρεις γιατί φίλε μου..???

Διότι -απλά- δεν την / ις γνωρίζουν , με αποτέλεσμα να κάνουν και να ξανακάνουν τα ίδια -παραβάσεις και ΟΧΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ- και τα ίδια και να σας ξανάρχονται για "εξομολόγηση και συγχώρεση"... ενίοτε κλαίγοντας σαν μικρά και ανήμπορα παιδάκια...αυτά είναι "ντροπή" φίλε μου και μας οδηγούν πολλά χρόνια πίσω...και το εν-νοώ αυτό που λέω και θεωρώ ότι είναι άκρως επικίνδυνα όλα αυτά για την ζωή των ανθρώπων...!!!

Ωστόσο δεν νοιώθω άσχημα συναισθήματα αλλα εντελώς διαφορετικά....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 16:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου εαρινε

Ακριβης η περιγραφη σου και ειδικα για αυτον τον εσωτερικο αλλο και την διαμαχη του με τον εσωτερικο *μεγαλο*.

Μου δημιουργηθηκε η επιθυμια να σε ρωτησω κατι.

Σε αριθμους,σε εκατοστιαια πσοτητα,ποσους ανθρωπους θεωρεις οτι
περιλαμβανει η περιγραφη σου?
Το 100% η λιγοτερο?

Θα μπορουσες να περιγραψεις καπως το λιγοτερο,αν υπαρχει?

Θα ειχε πολυ ενδιαφερον να σε ακουσουμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Συγγνώμη αλλα δεν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου , φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 16:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εαρινε

Εκανες μια καταθεση σκεψης.
Περιεγραψες ανθρωπινη συμπεριφορα,μιλας για τα *ειδωματα*,τον εσωτερικο αλλο και εν γενει αναλυεις τον ανθρωπινο εσωκοσμο σε σχεση με το περιβαλλον.

Απλα ρωτησα ισχυει για ολους αυτο η οχι και γιατι.

Δεν υπαρχει κατι υπουλο στην ερωτηση μου.
Θελω να μαθω αποψεις επειδη απλα γηρασκω αει διδασκομενος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 17:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Αρνούνται να δούν την αλήθεια -καταραμένοι υπολογιστές και κινητά και κάρτες- και για οτιδήποτε επισυμβαίνει εντός των ανθρώπων ένας είναι ο λόγος και η αιτία "Η απομάκρυνση απο τον Θεό"...

Σωστά Εαρινέ!....ειδικά με τους Υπολογιστές!....υπάρχει κρυμμένος ο διάολος εκεί μέσα.....αν έχεις έναν σπίτι σου....έχεις έναν διάβολο!.....αν έχεις δύο...έχεις δύο διαόλους!......κ.ο.κ!!
Εγώ έχω δύο διαβόλους!......αλλά τον έναν για τον έκλεισα σε ένα ντουλάπι!....λες να βγει καμιά μέρα από κει μέσα....αγανακτισμένος Εαρινέ?...τι θα κάνω?

quote:
Εαρινός:
Μπορεί μια κοινωνία λοιπόν να πάει μπροστά και να βελτιωθεί..???

Όχι Εαρινέ!!! Όχι!!! ....πρέπει να σκοτώσουμε το διάβολο!!!
Αύριο κιόλας γιατί σήμερα είναι κλειστά, θα αγοράσω ένα μεγάλο παλούκι!!! και την ώρα που ο διάβολος θα κοιμάται μέσα στον υπολογιστή μου!!! θα του το καρφώσω με δύναμη!!!

Θέλω όμως λίγο τη βοήθειά σου!!....που να βρίσκεται? στην Οθόνη?....ή στον πύργο?

Κάτι μου λέει στον Πύργο!!! αν όμως κάνω λάθος? ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΎ εαρινέ! ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ!!....παναγία μου!!! ακούω θόρυβο εκεί κάτω!!! ...κάνει βουυυυυυυυυυυυυυυ
Να είναι το ανεμιστηράκι? ή μήπως ο διάβολος?

ΒΟΗΘΕΙΑ εαρινΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

quote:
Εαρινός:
Μπορούμε να αφήνουμε τις Θρησκείες να αναλαμβάνουν την ζωή μας και να μας καθοδηγούν , εκχωρώντας κάθε δικό μας δικαίωμα αλλα και ευθύνη...καθιστώντας μας -τελικώς-απλώς παρατηρητές της ιδίας της ζωής μας..και μείς αυτούς "τοποτηρητές" της ζωής μας???

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!! ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ!!!! (όχι τίποτε άλλο! ....το p/c μου σκέφτομαι!!)

quote:
Εαρινός:
Μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι οι άνθρωποι δεν οφείλουν να προσβλέψουν στον εαυτό τους και στον νού τους -άραγε γιατί τους εδόθη??" για να βελτιώσουν τις καθημερινές συνδιαλλέξεις και επικοινωνία τους με τους υπολοίπους συνανθρώπους τους , προσβλέποντας δια μέσου αυτού να ατενίσουν αισιοδοξότερα την ζωή και το μέλλον τους???

Ο Ψυχολογικός βιασμός δεν αρχίζει απο την πρώιμη παιδική ηλικία , όπου κάθε μικρό παιδάκι είναι εκ των πραγμάτων ανίκανο να αξιολογήσει κάθε προσταγή ή γεγονός..???

Αυτή τεράστια συλλογή καταγραφών , δεν καταγράφηκαν απευθείας και χωρίς καν την δυνατότητα εξέτασης τως ορθοτητοτήτων τους???

Πόση ελευθερία έχει το κάθε παιδί σε τούτο τον πλανήτη να επιλέξει ελεύθερα , αλήθεια ???


ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ!! ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ!! ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ!! ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ!! ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ!! ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ!! ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ!!

ΣΚΟΤΏΣΤΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ!! ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!
ΣΚΟΤΏΣΤΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ!! ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!

quote:
Εαρινός:
Θα πω τούτο τελειώνοντας "αν οι καλοί άνθρωποι που είναι και αξιοπρεπείς άνθρωποι και οι οποίοι καθημερινά μοχθούν για την καλλιέργειά τους και την ανακάλυψη των δυνάμεων που κρύβονται εντός τους αλλα και το αδύναμο μέρος του εαυτού τους...και οι οποίοι δια βίου φροντίζουν να μη κάνουν κακό και να μην αδικούν τον/ους απέναντί τους , προσφέροντας το όμορφο εαυτό τους στους γύρω τους , δεν αρκεί για τον θεό -τους- αλλα απαιτεί και την λατρεία του...ΤΟΤΕ δεν είναι Θεός αλλα κάτι άλλο και που δεν θέλω αυτή την στιγμή να προσδιορίσω.."

Να σε ρωτήσω βρε συνδίκτιε, έχεις καμιά συγγένεια με την Παπαρήγα?....τόση γραφικότητα ποια!!

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 17:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος:
Φιλε trelantonis
πραγματι βαθυστοχαστο το μημυμα σου,κατι πας να πιασεις και καπου το αφηνεις να σου ξεφυγει παλι.

Είναι ο διάβολος από το p/c, που δεν το αφήνει.....ας είναι καλά ο Εαρινός! που μας ενημέρωσε!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Δεν εχει και τόση σημασία που είναι. Δεν σε ενδιαφέρει, γιατί είσαι φως του εαυτού σου. Μπορει να τα χρησιμοποιήσει, όπως και να μην τα χρησιμοποιήσει

Ρε συ, αν τα έχεις ακόμη τα αγοράζω με το κιλό.....για σκέψου το!

Φιλικά ΠΛΑΤΩΝΑ, εάν δε χλωριώνεις την πισίνα.....μάκα θα πιάσει και βατράχους!....αν με πιάνεις!


quote:
Εαρινός:
Όλα όσα είπα φίλε μου , προκύπτουν μέσα απο τις συμπεριφορές και τις τοποθετήσεις -σας- αλλα και απο την ασυναρτησία των αναφερομένων απο το γενικότερο πλαίσιο αναφοράς του Δόγματός σας...

Θεωρείτε τον άνθρωπο αλλα και θέλετε να τον καταστήσετε ανήμπορο και αδύναμο να ανταπεξέλθει σε δυσκολίες που προκύπτουν εντός -του- και στην ζωή του και μετά έρχεστε "Τσούπ!!!" σαν του φωστήρες...με την συνοδεία του "Χριστού" και του "Βούδα" ή του "Μωάμεθ" και απαιτείτε την μετάνοια του υποτιθέμενου αμαρτωλού...και την εξομολόγηση και την προσευχή...λές και απευθύνεσθε σε "ηλιθίους" του προπερασμένου αιώνα...

Μόνο που κανείς δεν εξομολογείται την εσωτερικη κατάσταση που δημιούργησε τις προϋποθέσεις εκείνες που εμφανίζονται ως "προαπαιτούμενο" για να οργανωσουν εκείνες τις σκέψεις και τα συναισθήματα που εντέλλει οδηγούν σε κείνες τις συμπεριφορές που "εσείς" θεωρείτε ως "αμαρτία"....και ξέρεις γιατί φίλε μου..???

Διότι -απλά- δεν την / ις γνωρίζουν , με αποτέλεσμα να κάνουν και να ξανακάνουν τα ίδια -παραβάσεις και ΟΧΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ- και τα ίδια και να σας ξανάρχονται για "εξομολόγηση και συγχώρεση"... ενίοτε κλαίγοντας σαν μικρά και ανήμπορα παιδάκια...αυτά είναι "ντροπή" φίλε μου και μας οδηγούν πολλά χρόνια πίσω...και το εν-νοώ αυτό που λέω και θεωρώ ότι είναι άκρως επικίνδυνα όλα αυτά για την ζωή των ανθρώπων...!!!



Eαρινός ο Γλυκούλης!!

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 17:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευροπαιος
Ρε συ, αν τα έχεις ακόμη τα αγοράζω με το κιλό.....για σκέψου το!
Φιλικά ΠΛΑΤΩΝΑ, εάν δε χλωριώνεις την πισίνα.....μάκα θα πιάσει και βατράχους!....αν με πιάνεις!

............
Δεν μου λες, η γυναίκα σου αργεί να γυρίσει απο τις διακοπές?

Προβλέπω η δικιά σου μέχρι να γυρίσει, θα πιάσει φίδια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε εαρινε

Εκανες μια καταθεση σκεψης.
Περιεγραψες ανθρωπινη συμπεριφορα,μιλας για τα *ειδωματα*,τον εσωτερικο αλλο και εν γενει αναλυεις τον ανθρωπινο εσωκοσμο σε σχεση με το περιβαλλον.

Απλα ρωτησα ισχυει για ολους αυτο η οχι και γιατι.

Δεν υπαρχει κατι υπουλο στην ερωτηση μου.
Θελω να μαθω αποψεις επειδη απλα γηρασκω αει διδασκομενος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Νικόμαχε , συγγνώμη αν μέσα απο την διατύπωσή μου διεφάνη ότι διέγνωσα κάτι το "ύπουλο" στην ερώτησή σου...αλλοίμονο...απλά δεν κατάλαβα την ερώτηση σου και μόνο αυτό...

Απο την εμπειρία μου φίλε μου , μπορώ να πώ ...πως "όχι"...
Μπορώ δε να πώ , ότι είναι ελάχιστοι εκείνοι οι άνθρωποι που ασχολούνται με τον εαυτό τους και την καλλιέργειά τους -όχι με την έννοια που προσδίδει ο κοινός καθημερινός νούς σε αυτό...Ακαδημαϊκή μόρφωση..κλπ..κλπ..- αλλα με την καθαρή έννοια του ενδιαφέροντος πρός αυτόν...την προσπάθεια γνωριμίας με τον ίδιο τους τον εαυτό και την αποδοχή του περάσματος απο το "στάδιο του καθρέπτη" και την ενδεχόμενη συντριβή που αυτό μπορεί να επιφέρει...

Η ελευθερία δεν ήταν ουδέποτε προσιτή και εύκολη φίλε μου , ούτε το να είναι κανείς άνθρωπος και να ζεί στην κοινωνία των ανθρώπων...
Είναι μια πολύ οδυνηρή εμπειρία και αυτό πολύ εύκολα το παρατηρούμε καθημερινά ....
Εξάρτηση επί εξαρτήσεων...πολλαπλές ταυτίσεις και τεχνητές ανάγκες , έχουν υφάνει έναν ιστό συσκότισης και θυματοποίησης του ιδιου μας του εαυτού , που εν πολλοίς υφάνθη απόντων ημών...

Προσωπικά -θα μιλήσω λίγο λαϊκά- η μαγκιά δεν είναι να πουλάς τσαμπουκά -εννοώ ο καθένας μας- ή να βρίζεις ή να ειρωνεύεσαι ή να είσαι αποκομμένος απο τον υπόλοιπο κόσμο...αλλα να μπορείς να κάνεις κάτι , που ο άλλος δεν μπορεί...αυτό είναι "Μαγκιά"...

Το να ενδίδει ο καθένας σε εσωτερικές φωνές που φωνάζουν γοερά για το δίκιο τους , αδιαφορώντας για μας τους ιδίους παγερά και προσπαθώντας να μας πείσουν ότι αυτές οι φωνές είναι δικές μας .... αυτό Νικόμαχε -για μένα- δεν είναι "Μαγκιά"...αλλα μέγιστη αδυναμία και εξάρτηση..!!!

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να απάντησα σε αυτό που με ρώτησες..

ΥΓ:"Στο επι τοις 100% με ρώτησες πόσοι είναι αυτοί???"

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω Νικόμαχε...αν με ρωτούσες επι τις χιλίοις ή και ακόμα περισσότερο , θα ήταν πιο εύκολη η ερώτηση...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 06/01/2011 18:18:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lucky Strike:
1) Και στην Θιβετιανή Βίβλο των νεκρών, υπάρχει η μη αντιστρέψιμη κατάσταση και η ΜΟΝΙΜΗ καταδίκη. Όπου όπως λέει, μέσα απο την αγάπη προς την ύλη, κάποιες υπάρξεις μετατρέπονται σε πετρώματα (κάτι παρόμοιο λέει και στην βίβλο για τους πετρωμένους, που προφανώς κοίταξαν στα μάτια την Μέδουσα-κόσμο των φιδιών) και είναι αδύνατον να μετανοήσουν, καθότι έχουν συνδέσει το είναι τους με την ύλη και έχουν αποδεχθεί την φυσική της κατάληξη.

2) Υπάρχουν και για την Χριστιανική εσχτολογία διαφορετικές ερμηνίες(π.χ Ωριγένης), όπου και το θέμα της μετενσάρκωσης είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ.

3) Σε σχέση με το αν κρίνει ο θεός η ο νόμος-κάρμα, είναι απλά θέμα ερμηνείας και αντίληψης. Συμφωνώ, ότι μέσα απο τις Βουδιστικές διδασκαλίες για τον νόμο του αντιπεπονθός-κάρμα, μπορείς να κατανοήσεις καλύτερα αυτό που οι άλλοι λένε Θεό. Για την ακρίβεια, αν το Χριστιανικό ιερατείο, δεν ήταν τόσο άχρηστο και αποδεχόταν την μετεσάρκωση και συνεπώς και τον νόμο του κάρμα(και οι δύο αλληλένδετες διδασκαλίες είναι ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ μέσα στις γραφές τους). ΔΕΝ θα υπήρχε καν θέμα.


Έχει μήπως πέσει στην αντίληψή σου το Εθνικό έπος (Κεζάρ) της Θιβετιανής Γραμματείας?

quote:
η θρησκεια , αυτο που μας ειχε δωσει μεχρι σημερα ηταν η καταπιεση του μεσα μας , των συναισθηματων , ιδεων , σκεψεων και κατηγορουσε τον ανθρωπο για ολα αυτα ... αυτο ειχε και εχει ως αποτελεσμα την δημιουργια ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΩΝ καταστασεων ... τοσες που ξεπερνανε το ποσοστο του τυχαιου ή της συμπτωσης ... στρεβλωσεις παντου που ειτε μας αρεσει ειτε οχι η θρησκεια επεβαλε - περασε στην κοινωνια ,,, μη ξεχναμε την δυναμη που ειχε πριν απο 200 χρονια , πριν απο 1000 , πριν απο 2000 ... δεκτον δεν φταιει η θρησκεια ως εννοια , αλλα οι πιστοι και οι εκπροσωποι της που ειτε την ΓΡΑΨΑΝ λαθος ειτε την ΜΕΤΑΦΡΑΣΑΝ λαθος ... το αποτελεσμα ομως φαινεται οτι ηταν ακρα καταστροφικο για τον ανθρωπο ... μονο την γνωση να αναλογιστει κανεις που εχει χαθει απο 3 θρησκειες της μεσογειου ... αντιλαμβανεται το μεγεθος της ζημιας...

σημερα η θρησκεια επιμενει στα ιδια , αντι να "ασπαστει" και να "προσαρμοσει" τα οσα η συγχρονη ψυχολογια , βιολογια και ολες οι επιστημες εχουν φερει στο φως και εχουν εξηγησει ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ... αυτη καθετε (ειδικα στην ελλαδα) και κυνηγαει φαντασματα και διδασκει το ψεμα ... αυτο θεωρω ειναι και η αιτια που οι πολιτες εχουν απομακρυνθει απο αυτη , οταν αλλα λες , αλλα κανεις και αλλα προτυνεις ειναι εμφανες οτι υπαρχει διχασμος "προσωπικοτητας" και πλεον ο πολιτης και να σκεφτει ξερει και να κρινει αλλα πολυ περισσοτερο μπορει να δει και να μαθει ...σε αντιθεση με το παρελθον



Ούτε καταπίεση νιώθω ούτε κάποιο πρόβλημα, εξαιρώ βεβαίως τα προβλήματα που δημιουργώ στους χριστιανομάχους!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Στην πισινα,λοιπον,ο επιφανειακος νους,στον ωκεανο ο βαθυς νους.

Στην πισίνα όμως δύσκολο να πνιγείς, στον ωκεανό όμως πολύ εύκολα.....

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Ακριβως.Μεχρι εκει μπορουμε να παμε και θα ειμαστε και δεσμιοι της πισινας.

Κάθε άλλο, θα ανέβεις στη σανίδα, θα κάνεις βουτιά και θα απολαύσεις και τη φραπεδιά παραδίπλα...στον ωκεανό πάλι, έχει πολύ μαγεία, αν τα καταφέρεις έχει καλώς....αν πάθεις όμως τη νόσο του δύτη, ή έρθει το σκυλόψαρο?
Αν όμως εκεί δεν πας έτσι απλά, ξεβράκωτος στ΄αγγούρια με λίγα λόγια.....αλλά με ένα βαθυσκάφος και φυσικά τον οδηγό αυτού....μήπως είναι προτιμότερο?

quote:
Εαρινός:
Ωστόσο το ερώτημα που θέτει το θέμα , είναι το εξής "Σε τι χρησιμεύουν οι Θρησκείες"...έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για την δομή και την λειτουργία του ανθρώπου..για την καταστατικότητά του"???
Και αν "ΝΑΙ" ... απο πού προκύπτει αυτό...???

Aπό τη Σταύρωση και την Ανάσταση του Θεανθρώπου, από τις προφητείες στο πρόσωπό του, που ήσαν διασκορπισμένες σε όλη την οικουμένη, από τα θαύματα των Αγίω, από το θεάρεστο ποιμαντικό έργο που μας άφησαν οι φωτισμένοι Πατέρες της Εκκλησίας μας, από τους ύμνους προς τα Θεία, που όχι μόνο σε μαγεύει η μελωδία τους αλλά και το περιεχόμενό τους.

Και πάνω απ' όλα από τη μαγευτική διδασκαλία που μας άφησε ο Ιησούς, που μάγεψε με το Λόγο του εκατομμύρια ανθρώπων, από τον ποιο φτωχό στις γνώσεις, μέχρι τον ποιο προικισμένο σε αυτές.

Τι είπα τώρα ε Εαρινέ?....και δεν έχει σταματήσει και το βουυυυυ πανάθεμά το!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Δοκιμασε την απομονωση,ειτε στον χωρο σου,αδειαζοντας ενα δωματιο και αφηνοντας μονο ενα στρωμα και βγαινοντας μονο για μαμ και κακα,
ειτε σακκιδιο με τα απαραιτητα και μια σπηλια σαν τον Λιαντινη.Αλλα εσυ να γυρισεις.
Αντεξε οσο μπορεις.Στην αρχη θα νομιζεις οτι κανεις μαλακιες.Θα υπαρχει συγκρουση επιφανειακου και βαθυ νου.
Αξιζει ομως το αποτελεσμα,Θα στο βεβαιωσει και ο ΠΛΑΤΩΝ.

Και γιατί τότε κοροϊδεύετε και συκοφαντήτε τους μοναχούς? υποκρισία δε λέγεται αυτό?

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
ΕΥΡΩΠΑΙΕ2
Που εισαι?
Εμαθα οτι μας ξεχασες και αναλωνεσαι στο facebook.
Σε χρειαζομαστε,χασαμε τον πνευματικο μας,τον καθοδηγητη μας.!!!!!!!!
Τα φωτα σου,που μας οδηγουσαν στην χωρα της ευδαιμονικης αναπαυλας
απο την δυσβασταχτη,σοβαροτητα της καθημερινης τρικλοποδιας,που μας βαζουν οι τελωνες και οι φαρισαιοι,της κυβερνησης.

Εδώ είμαι φίλε μου!! εδώ!....στο face για λίγο πήγα.
Ποια φώτα αδελφέ μου? ποια φώτα? τους προβολείς του ΟΑΚΑ να σου ρίξω δε θα δεις ποιο πέρα από τη μύτη σου!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Παρακολουθω το δελτιο ειδησεων καθε μερα και με πιανει φρικη.
Αμεσως σκεπτομαι εσενα,να περνεις ανα χειρας το μαστιγιο και τρεχεις να τους διωξεις,οπως ο Ιησους στον ναο.

Αμ το πήρα πανάθεμά με σε ένα συνέδριο.....να βλέπες κάτι μούτρα που έκαναν!!! μα κάτι μούτρα!!!....και να ήθελαν να κρυφτούν φαινόντουσαν!....αλλά τους θαύμασα! δεν πτοούνται με τίποτα! ακίνητοι! αγέρωχοι! και στο τέλος νικητές!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Στο facebook δεν σε διαβαζουν,πολλοι.Εδω ομως ολο και καποιον θα πεισεις και οι υπολοιποι διασκεδαζουν,με την διατυπωση του λογου σου.
Μη νομιζεις,μας αρεσουν οι ταπες σου.

Όντως!... άσε τις εκπλήξεις που προκύπτουν!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Εμενα προσωπικα μου λειπεις.
Φιλικα.

Παλιόπαιδο!....με συγκίνησες!! και είμαι και ευαίσθητος!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Δεν μου λες, η γυναίκα σου αργεί να γυρίσει απο τις διακοπές?
Προβλέπω η δικιά σου μέχρι να γυρίσει, θα πιάσει φίδια!

Μούτζοχτα!! .... και να πεις ότι μαγειρεύω!...στην μάνα μου πάω!
Γυρίζει όμως το Σάββατο....θα κάνει κάτι μούτρα!

Ο Θούριος του Ρήγα Φερραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παναθεμασε χαιβανι

Ειναι νωρις για ξεκαρδισματα.Το βραδυ ειναι καλυτερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος...

-Aπό τη Σταύρωση και την Ανάσταση του Θεανθρώπου, από τις προφητείες στο πρόσωπό του, που ήσαν διασκορπισμένες σε όλη την οικουμένη, από τα θαύματα των Αγίω, από το θεάρεστο ποιμαντικό έργο που μας άφησαν οι φωτισμένοι Πατέρες της Εκκλησίας μας, από τους ύμνους προς τα Θεία, που όχι μόνο σε μαγεύει η μελωδία τους αλλά και το περιεχόμενό τους.

Και πάνω απ' όλα από τη μαγευτική διδασκαλία που μας άφησε ο Ιησούς, που μάγεψε με το Λόγο του εκατομμύρια ανθρώπων, από τον ποιο φτωχό στις γνώσεις, μέχρι τον ποιο προικισμένο σε αυτές.

Τι είπα τώρα ε Εαρινέ?....και δεν έχει σταματήσει και το βουυυυυ πανάθεμά το!


Απο το "Θεάρεστο ποιμαντικό έργο"...λέει ο φίλος μας..
Αφού είναι Θεάρεστο , τότε εντάξει..με τάπωσες τώρα..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα...μπουνιά ήταν...βλέπω μαυρισμένο το ένα σου μάτι!....και μάλιστα μετά βγάζεις και τη γλώσσα σαν να μη χόρτασες!....για κάνε παιχνίδι...κάπου θα σε τσιμπήσω!

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπα...μπουνιά ήταν...βλέπω μαυρισμένο το ένα σου μάτι!....και μάλιστα μετά βγάζεις και τη γλώσσα σαν να μη χόρτασες!....για κάνε παιχνίδι...κάπου θα σε τσιμπήσω!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ



Άντε να φάς τώρα και ξανα-έλα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑρχαςΑν
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 18:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑρχαςΑν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 6/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 19:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


εΦη να δω ποτε θα αρχισεις να βιωνεις αυτα που γραφεις!

Σαν το παλιό "καλό??" κρασί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 06/01/2011 19:01:52

Edited by - Εαρινός on 06/01/2011 19:02:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 19:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ, να σου υπενθυμίσω ότι όταν γράφεις αμέσως μετά από κάποιο μήνυμα την απάντησή σου δε χρειάζεται να κάνεις quote το μήνυμα.

Μπορείς για παράδειγμα να γράφεις ότι η απάντησή σου απευθύνεται στον "τάδε".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 19:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑρχαςΑν:
εβραιοπεος(για να μαθεις να δεχεσαι τη συγνωμη παλιολαϊδα) κατι πρεπει να επαθε ο μασεντονας,τοσα μηνυματα απο την επιστροφη σου και δε σε εχει ειρωνευτει μια φορα;!!!

Στο μεταξύ, θα έχει διαβάσει μέχρι τώρα τουλάχιστον χίλια βιβλία, θα έχει πάρει το πτυχίο του, θα διαβάζει για να δώσει εξετάσεις να πάρει και άλλο και θα βρίσκεται στη συγγραφή τουλάχιστον 4 ακόμη βιβλίων!

Να σου πω όμως, παλαιότερα είχε φέρει, μάλλον από το βιβλίο του, αρκετά συκοφαντικά κείμενα σχετικά με την Καινή Διαθήκη. Αν θυμάμαι καλά είχα τοποθετηθεί μόλις σε ένα ή σε δύο από αυτά.
Δουλειές με κράτησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός φόρουμ και τα άφησα στο απυρόβλητο τα υπόλοιπα.

Τα έχω όμως στα υπόψη μου. Θέλω όμως πρώτα να ξεμπερδέψω με δυο-τρία άλλα θέματα που τα έχω αφήσει στη μέση και μετά θα βρω αυτά του macedon, και θα τα σχολιάσω δεόντως.

Αν προλάβω έχει καλώς, αν όχι και έρθει ποιο μπροστά, σε συνδυασμό με το ότι το αργότερο τέλος Ιανουαρίου αρχίζει η απαγκίστρωση μου από μία σειρά υποχρεώσεων φαντάζομαι ότι θα έχουμε ωραίες κόντρες και θα ασχοληθώ με αυτά αργότερα.
Με το καλό λοιπόν να έρθει, όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω αρχίσει να τους λυπάμαι τους κακόμοιρους και υπόλοιπους χριστιανομάχους...αφού....δεν το έχουν!

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

///_/***
troll


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 19:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ///_/***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 06/01/2011
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
///_/***
troll


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 19:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ///_/***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 06/01/2011
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 20:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με το καλό λοιπόν να έρθει, όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω αρχίσει να τους λυπάμαι τους κακόμοιρους και υπόλοιπους χριστιανομάχους...αφού....δεν το έχουν!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Ευρωπαίε , ασχολήσου καλύτερα με τις δουλειές σου , διότι κατα τ'αλλα η φαντασία σου καλπάζει..σαν του Γιαχωβά που προσκυνάς..

Ρε σύ , τι να του πείς εσύ ειδικά του Μακεδόνα..???

Επειδή σου φέρνει αποδείξεις συνέχεια για τις "ήξεις-αφίξεις" που λές και λένε -τα κατα την αίσθησή σου Ιερά Βιβλία...απο κεί εξάλλου τα έχεις κοπιάρει- και σου έχει αποδείξει φέρνοντας πρωτότυπες αναφορές της Παλαιάς διαθήκης περί του τι ήταν ο Κύριος Γιαχβέ..???

Σε έχει κάνει τελιατίνια και συνεχίζεις να μιλάς για τον Μακεδόνα..???

Α!!! ΡΕ Ευρωπαίε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy