ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 21:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
διάβασα με ενδιαφέρον όσα γράψατε για τα ταρώ.Αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζετε για το πως μπορούμε να "διαβάσουμε" μια απλή τράπουλα!Το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον να μπορούμε να καταλάβουμε τι μπορεί να μας δείξει η απλή τράπουλα και την σημασία του κάθε φύλλου της!Και το ρωτώ αυτό γιατί κάποτε είχα διαβάσει και δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό, ότι η τράπουλα δεν εφευρέθηκε για τα προσφιλή μας παιχνίδια αλλά για την ανάγνωση των μελλούμενων στην ζωή των ανθρώπων!
Αναμένω τις απόψεις σας καθώς και τις γνώσεις σας πάνω σε αυτό το θέμα.
Φιλικά

P.S.

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 22:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ Η ΑΠΛΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΙ ...ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΑΝΑ!
ΑΝ ΘΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΕΙΚΟΝΩΝ...ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ..
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=121


Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΕΤΥΠΑ
ΕΝΩ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΑΝΑ..
ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ
+ΟΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΠΟΙΗΣΕΙΣ..

ΒΕΒΑΙΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΣΥΜΒΩΛΩΝ ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 23:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου ΑΤΜΑ,
ήμουν σίγουρη ότι θα ήσουν η πρώτη που θα με διαφώτιζε σχετικά!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Σε περίπτωση που έχω κάποιες απορίες γιατί τώρα μαθαίνω μπορώ να σου στείλω email?Θέλω να μάθω αλλά όντας αρχάρια θα χρειαστώ τα φώτα σου!Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 23:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ!
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ...
ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΑΧΙΚΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΡΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ?
'Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...ΤΙ ΘΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΥΡΙΟ?
ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ...
ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΘΑ'ΝΑΙ
+Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ,
+ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΥΤΑΠΑΤΑΣΑΙ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 00:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου ΑΤΜΑ,
θέλω να αποκτήσω την γνώση που οδηγεί στην αυτογνωσία.Την γνώση που μέσα από αυτή την ματιά στον καθρέφτη οδηγεί στο παρελθόν,στο παρόν και στο μέλλον!Πιο συγκεκριμένη θα γίνω στο mail που θα σου στείλω.Ελπίζω να σε ικανοποίησε έστω και λίγο αυτή μου η απάντηση.Και πάλι ευχαριστώ!
Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 00:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Amanda . .

quote:

Και το ρωτώ αυτό γιατί κάποτε είχα διαβάσει και δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό, ότι η τράπουλα δεν εφευρέθηκε για τα προσφιλή μας παιχνίδια αλλά για την ανάγνωση των μελλούμενων στην ζωή των ανθρώπων!

Δεν ξέρω αν είναι επειδή εχω σελήνη στον σκορπιό, αλλά το θέμα σου μου αρέσει πάρα πολύ, και πιστεύω να σε βοηθήσω αρκετα!
Η αλήθεια είναι ότι εδώ και 8 χρόνια ασχολούμαι τόσο με την απλή τράπουλα, όσο με την αστρολογία και την χειρομαντεία ..Θα έλεγα επιφανειακά, διότι υποχρεώσεις όπως σχολείο κ γλώσσες σε εμπόδίζουν
να διεισδύσεις στον βαθμό που επιθυμείς!

Στο θέμα μας όμως ..Η τράπουλα λοιπόν δημιουργήθηκε για την πρόβλεψη της τύχης!Αρχαίοι πολιτισμοί σ'όλο τον κόσμο τα συμβουλέυονταν κάποτε σε αναζήτηση απαντήσεων στα προβλήματά τους και μέχρι τον μεσαίωνα γίνονταν δεκτά σαν χρησμοί σοφίας από το Κράτος και την Εκκλησία.Τον δέκατο έβδομο αιώνα όμως έγιναν πιο δημοφιλή αλλα με πολύ διαφορετικό τρόπο.Όπως και έσυ επισημαίνεις για τα προσφιλή μας παιχνίδια!

Ας κάνουμε όμως μια ενδιαφέρουσα τομή!
Η καταγωγή των 52 χαρτιών έχει την ίδια μυστηριώδη πηγή με το ταρό και το σκάκι ..Συχνά διατυπώνεται η θεωρία ότι η τράπουλα είναι απόγονος του ίδοιυ του ταρό, αλλά η εκπληκτική αριθμητική τους σημασία σχετικά με το ηλιακό μας σύστημα, το σύμπαν και το χρόνο φαίνεται να τους δίνει μία σημαντική δική τους οντότητα.(εάν θές μπορώ να στο αναλύσω..)

Φυσικά υπάρχει στενή σχέση ανάμεσα στα 52 τραπουλόχαρτα και τα 56 χαρτιά που αποτελούν την Μικρή Αρκάνα της τράπουλας ταρό.Και οι δύο έχουν τέσσερα χρώματα.Κάθε χρώμα περιέχει δέκα αριθμημένα χαρτιά και φιγούρες.Υπάρχουν δώδεκα στην τράπουλα με τα 52 χαρτιά και 16 στην τράπουλα ταρό με τα 56 χαρτιά.Οι τέσσερις παραπανίσιες φιγούρες της Μικρής Αρκάνας καταστρέφουν εντελ΄ως την φανερή αλλά μοναδική σημασία που σχετίζεται με τον αριθμό 52.

Οι αρχίοι πολιτισμοί είχαν κάποτε δικές τους παραλλαγές των χαρτιών.Οι Κινέζοι χάραζαν πλάκες από χαλκό και ασήμι με σχέδια και αριθμούς βασισμένους στα τέσσερα χρώματα που αναπαρήγαγαν πάνω σε χαρτί, κάνοντάς τα αυτό που πιστεύεταιπως ήταν η πρώτη τράπουλα.Αργότερα, εισάγοντας την αρχή Γιν και Γιαγκ του Τάο, το άσπρο και το μαύρο, επινόησαν το παιχνίδι που ξέρουμε σήμερα σαν σκάκι.Αυτό απαιτεί σημαντική πνευματική ικανότητα, υπομονή και πρόβλεψη, γιατί όπως και τα χαρτιά, συμβολίζει το ίδιο παιχνίδι της ζωής με τις απροσδόκητες συναντήσεις και αποκρούσεις του.

Λέγεται πως και οι Ινδοί γνώριζαν τα χαρτιά εκείνη την εποχή και εικόνιζαν ινδικές θεότητες να κρατάνε σπαθιά, σκήπτρα, κούπες και δαχτυλίδια.Αν είναι έτσι τότε και η Ιρλανδία μπορεί να θεωρηθεί δημιουργός των τεσσάρων προϊστορικών τρυβλίων (ή κυλίκων) -του σπαθιού,του σκήπτρου, της κούπας και του δαχτυλιδιού.

Η Ιαπωνία, η Κορέα, η Βόρειος και η Νότις Αμερική και τα νησιά του Ειρηνικού θεωρήθηκαν επίσης ότι εισήγαγαν τα χαρτιά στην ανθρωπότητα αλλά έχουμε περισσότερες μαρτυρίες σχετικά με τα χαρτιά στην πρώτη τους μορφή από την Αίγυπτο.Ακόμα και έτσι όμως δεν δίνει αρκετή απόδειξη ότι ήταν η χώρα της καταγωγής τους.Και από εδώ ο δρόμος μας, μας ξαναφέρνει πίσω στην Ατλαντίδα, αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία...

Σημαντικό βέβαια να σου πώ και για το Βιβλίο του Θωθ, από το οποίο προέρχεται η σημερινή μας τράπουλα.Αυτό το βιβλίο λέγεται ότι περιέχει όλες τις απαντήσεισ στα προβλήματα της ανθρωπότητας και αποτελείται από μια σειρά πλάκες με χαραγμένα ιερογλυφικά, βασισμένα σ'ενα αλφάβητο που εικονίζει τους θεούς σαν γράμματα, τα γράμματα σαν ιδέες, τις ιδέες σαν αριθμούς και τους αριθμούς σαν τέλεια σύμβολα.Πιστέυεται ότι ιερείς συναρμολόγισαναυτό το έργο αφού συμβουλέυτηκαν το θεό της μαγείας τους τον Θωθ.Αποφάσισαν να κρύψουν στις αρχαίες σελίδες του, άχρονα μυστικά που θα ήταν πάντα προσιτά στις μελλοντικές γενιές, αν ήθελαν να αναζητήσουν αυτή τη γνώση και τη σοφία.
Αυτοί οι ίδιοι ιερείς απόφάσισαν επίσης πως ο καλύτερος τρόπος για να κρύψουν αυτά τα αιώνια μυστικά αλλά και ο καλύτερος τρόπος για να τα διατηρήσουν προσιτα σε όλους, ήταν να κάνουν έκληση στις ευγενέστερες αρετές του ανθρώπου.Γι'αυτό τα χαρτιά σήμαρα βρίσκονται απλωμένα σε τραπέζια του τζόγου!!!

Από την Αίγυπτο έρχεται η ιστορία ενός ακόμα βιβλίου που υποτίθεται ότι γράφτηκε από τον Ερμή που η ζωή και η εποχή του προηγούνται κατά πολλούς αιώνες από τις πυραμίδες.Αυτό λέγεται ότι περιέχει φύλλα χρυσού που το καθένα ήταν τυπωμένο με αριθμούς και γράμματα που θύμιζαν το βιβλίο του Θωθ.Αυτά αποτελούσαν μαζί με τις Αρκάνες τη μυστική σοφία του κόσμου.
Λέγεται ότι ο Μωϋσής που ήξερε καλά τους αιγυπτιακούς θρύλους και τη μαγεία πήρε μαζί του το Βιβλίο του Θώθ όταν μαζί με τα παιδιά του Ισραήλ έφυγε από την Αίγυπτο αναζητώντας την Γη της Επαγγελίας.Το φύλαξε προσεχτικά αλλά μετά από πολλά χρόνια εμφανίστηκε στην Μέση Ανατολή σαν ένα κείμενο γνωστό σαν "ταρό". Σ'αυτό βλέπουμε μια στενή σχέση ανάμεσα στο 'ταρό' και την 'τόρα' που φυσικά είναι ο μωσαικός νόμος της Παλαιάς Διαθήκης.Υπάρχει επίσης στενή σχέση ανάμεσα στο 'ταρό' και τη 'ρότα'(τον τροχό του χρόνου και της τύχης).Αναγραμματίζοντας μόνο -τορά,ταρό και ρότα - αποκτούμε μια ιδεά της μαγείας των χαρτιών....

Συγγνώμη αν έγραψα πολλά και αν κούρασα, έτσι είναι όταν το ένα φέρνει το άλλο... δεν μπορείς να ολοκληρώσεις!
Εάν θες μπορώ να αναλύσω και την σχέση που έχουν τα χαρτια με το χρόνο, το σύμπαν κ το ηλιακό σύστημα...

Καλή συνέχεια...

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 03:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜ..ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!ΚΑΣΙΟΠΗ ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ, ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΑΚΟΜΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΣΩ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 52 ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ 56...
[Φυσικά υπάρχει στενή σχέση ανάμεσα στα 52 τραπουλόχαρτα και τα 56 χαρτιά που αποτελούν την Μικρή Αρκάνα της τράπουλας ταρό.Και οι δύο έχουν τέσσερα χρώματα.Κάθε χρώμα περιέχει δέκα αριθμημένα χαρτιά και φιγούρες.Υπάρχουν δώδεκα στην τράπουλα με τα 52 χαρτιά και 16 στην τράπουλα ταρό με τα 56 χαρτιά.Οι τέσσερις παραπανίσιες φιγούρες της Μικρής Αρκάνας καταστρέφουν εντελ΄ως την φανερή αλλά μοναδική σημασία που σχετίζεται με τον αριθμό 52. ]
ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΩΣ ΟΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΠΟΙΗΣΕΙΣ..ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΑΝΑ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ.
ΚΑΘΕ ΚΑΡΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΕΙ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ.
ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΩΣ Η ΣΕΛΗΝΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΡΠΙΟ..ΑΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΡΑΣΗ 7 ΚΟΥΠΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΨΥΧΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ...
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΕΙΠΕΔΟ?
ΠΩΣ ΤΟ ΒΙΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥ "ΕΙΣΑΙ"?


+ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΠΟΣΟΥΣ ΤΖΟΚΕΡ ΕΧΕΙ /ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙΣ?

ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΕΚΠΟΡΕΥΣΟΥΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

... ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΒΑΘΟΣ,ΑΦΟΥ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΕΘΕΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ...

ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ(!)
(ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΑ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ... ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ...ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ?)
ΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ...ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ?
...(ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΤΕ?)
'Η ΑΠΛΑ ΕΜΑΘΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ...
ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...


ΑΜΑΝΤΑ ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΟΥΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΜΟΙΡΑΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΙΣΩΣ ΒΗΜΑΤΑ ...
...ΣΤΑ"ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ"...ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/03/2003 03:26:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 14:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Γεια σου ΑΤΜΑ μου,

quote:

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΩΣ Η ΣΕΛΗΝΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΡΠΙΟ..ΑΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΡΑΣΗ 7 ΚΟΥΠΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΨΥΧΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ...
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΕΙΠΕΔΟ?
ΠΩΣ ΤΟ ΒΙΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥ "ΕΙΣΑΙ"?

Χαίρομαι όταν δημιουργούνται ωραίες απορίες...
Πρίν ασχολειθώ λοιπόν με όλα αυτά είχα μία πλήρης αίσθηση του τι είμαι, που είμαι, τι κάνω.Θα μου πείς στα δώδεκα τι μπορείς να καταλάβεις; Μέσα από την αστρολογία, βρήκα αυτά που δεν μπορούσα να εξηγήσω
ως έμφυτο .. Να μιλήσω για πράγματα δηλάδη που γνώριζα για τον εαυτό μου, να μιλήσω σε σχέση με τους άλλους γύρω μου, να τους πω πως είμαι και πως πρέπει να μου φέρονται.. όμως δεν είχα λόγια να πατήσω και να επιχειρηματολογήσω.
Όταν διάβασα αστρολογία πιο βαθειά ήταν σαν να βρήκα το άλλο μου μισό!
Όλα αυτα που ήξερα μέσα μου, βγήκαν πρός τα έξω και μπορούσαν πια, να αντικρύσουν με διπλή σιγουριά τα όσα δεν πίστευαν για μένα οι άλλοι.
Δεν μπορείς να καταλάβεις.. αισθάνθηκα κάτι σαν λύτρωση!
Όσον αφορα αυτό που ρωτάς 'ΠΩΣ ΤΟ ΒΙΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?' :
Έίναι ακριβώς αυτό που λές και εσύ κάποιες φορές, το ότι οι απαντήσεις εμπεριεχονται στις ερωτήσεις.. Για μένα όταν δεν υπάρχει συναισθηματικη σταθερότητα, δεν υπάρχει ψυχική ισορροπία!Είμαι σαν τους ανθρώπους που όταν πληγώνονται προσπαθούν να σερβίρουν το κρύο πιάτο, για να ξαναβρώ την ψυχική μου ηρεμία..

quote:

+ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΠΟΣΟΥΣ ΤΖΟΚΕΡ ΕΧΕΙ /ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙΣ?

Υπάρχουν τράπουλες με 2 τζόκερ και τράπουλες με 4 τζόκερ..Καταλαβαίνω τι θές να πείς!Έχω και απ'τις δύο . .μάλλον αυτοί που φτιάχνουν τράπουλες με 2 τζόκερ.. δεν έχουν γνώση.'ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΥΩ?'
Επειδή ρίχνω εδώ και οχτώ χρόνια τα χαρτιά αποφέυγω τους τζόκερ όπως ο δ... το λιβάνι.Γνωρίζω την ερμηνεία τους, αλλά δεν προσωπικά δεν την έχω ανάγκη.. ίσως θέλω να διατηρήσω το μαγικό 52.

quote:

ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΕΚΠΟΡΕΥΣΟΥΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

Ελπίζω σύντομα...


quote:

ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ(!)
(ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΑ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ... ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ...ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ?)
ΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ...ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ?
...(ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΤΕ?)
'Η ΑΠΛΑ ΕΜΑΘΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ...
ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...

Δεν ξέρω, μήπως έχω απαντήσει παραπάνω?
Πάντως είμαι ανοιχτή για οποιαδήποτε συζήτηση...

*Ανέφερες κάτι :"ΑΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΡΑΣΗ 7 ΚΟΥΠΑ.." Πώς το βρίσκουμε αυτό? Γνωρίζω την ερμηνεία 7 κούπα αλλά πώς γίνεται αυτός ο παραλληλισμός?


..............

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 14:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΝΑΙ, ΚΑΣΙΟΠΗ ,ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 7 ΚΟΥΠΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΔΗ ΠΑΡΕΘΕΣΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΕΙ Τ'ΟΤΙ Σ'ΕΡΜΗΝΕΥΣΑ ΣΩΣΤΑ!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΤΙΚΟ...

ΤΩΡΑ Ο ΟΡΟΣ "ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΑ" ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ -ΑΡΙΘΜΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΚΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΔΙΩΝ ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ...
ΟΠΩ ΗΔΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ [Εάν θες μπορώ να αναλύσω και την σχέση που έχουν τα χαρτια με το χρόνο, το σύμπαν κ το ηλιακό σύστημα...]
ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ..ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΖΟΚΕΡ!
ΘΑ'ΛΕΓΑ ΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΤΑΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ...
ΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕΣ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΗΣ...

ΟΙ ΤΡΑΠΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΤΖΟΚΕΡ.
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΘΑ ΔΗΛΩΝΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ.
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ?
ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΑΣΠΡΟ-ΜΑΥΡΟ
ΑΣΠΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ
ΜΑΥΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ
ΠΕΣΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ,ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ?
ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!

ΑΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΗ-ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΧΑΘΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΣ ΜΕ ΑΛΛΗ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ...
ANYWAY...ΑΝ ΜΟΥ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

ΤΩΡΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ, ΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ...ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΕΝΤΕ...ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΑΝΤΑ...
ΙΣΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ INTIGO CHILD ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...
ΜΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ..ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ...
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΑ 26 ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...
ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ, ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ, ΞΕΡΕΙΣ ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ...

ΩΡΑΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/03/2003 14:32:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 15:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρχομαι να σε επαληθέυσω...

Το γεγονός ότι μια ζωή έβγαζα απ'έξω τους τζόκερ ίσως να μου στοίχησε!
Ναι, δεν κάθισα ποτέ να μετρήσω ένα καινούριο πακέτο.
Έψαξα και βρήκα όμως και είχε όντως τρείς. . .Γι'αυτό και δεν γνωρίζω για ασπρο-μαυρο ,ασπρο-κοκκινο, και κόκκινο-μαύρο!
Μπορώ όμως να σου πώ για κόκκινο-μαύρο.
Ως γνωστόν τα κόκκινα και τα μαύρα χαρτιά αποτελούν τον λεγόμενο δυϊσμό.
Ο δυϊσμός παίζει ζωτικό ρόλο στη ζωή μας και σε όλο το σύμπαν.Τα κόκκινα χαρτιά είναι γενικά θηλυκά με όλες τις ιδιότητες που σχετίζονται μ'αυτό το χαρακτηριστικό και τα μαύρα χαρτιά είναι αρσενικά και έχουν αντίθετες ιδιότητες.
Ο δυϊσμός είναι στην πραγματικότητα θέμα ισορροπίας.Μέρα και νύχτα, βοράς και νότος, θετικό και αρνητικό, Γιν και Γιαγκ . . παραδείγματα που θεωρούμε δεδομένα.
ΠΩΣ όμως σου εμφανίζονται εσένα έτσι?Έχεις μήπως εικόνα?Ίσως να μπορέσω να το εξηγήσω εάν το δώ..
Πάντως στις απλές τράπουλες που κυκλοφορούν,οι τρεις τζοκερ
εχουν στις τεσσερις γωνίες την πενταλφα μέσα σε κύκλο.. Στους δύο ειναι μαύροι και στο άλλο χαρτι είναι κόκκινοι.[παράξενο]

Πώς ερμηνέυω τον μπαλαντερ;
Αυτό τα χαρτί δεν είναι αριθμημένο αλλά εκ παραδόσεως παρουσιάζεται σαν το μηδεν, ένα σύμβολο που περιλαμβάνει τα πάντα και τίποτα,την λογική και την ανοησία, την ευτυχία και τη θλίψη, την σοφία και την τρέλλα.Κοιτάζοντας την φιγούρα είναι δύσκολο να καταλάβω το μήνυμα που έρχεται να δώσει.. μάλλον πρεπει να δώ πρώτα πώς είναι μεταμφιεσμενη, ασπρο-μαυρο, ασπρο-κοκκινο. κοκκινο-μαυρο.
Το κοστούμι του είναι κοστούμι γελωτοποιού της αυλής, που υποτίθεται πως έκανε τον βασιλιά να γελάει.Αλλά ο γελωτοποιός δεν ήταν καθόλου ανόητος και σ'αυτό βρίσκεται το μυστικό του μπαλλαντερ.
Σαν να συμβολίζει ατομικές δυνατότητες που κρύβονται μέσα στον καθένα μας και μπορεί να εκφραστούν πλήρως στην ζωή μας.Επιφανειακά φαίνεται σαν την αθωότητα ενός παιδιού, την σοφία του Ιωβ, την βλακέια ενός ηλίθιου ή καθαρή ανοησία αλλά ό,τι κι αν είναι έχει την δύναμη να εξαπατήσει και να αιφνιδιάσει τους άλλους.
Αυτό που έχω να σου πω πάντως είναι ότι εάν εμφανιστεί απροσδόκητα δεν πρεπει να αντικατασταθεί με άλλο χαρτί, γιατί η παρουσία και το μήνυμα του είναι ηθελημένα.

Θα ήθελα πάντως εάν εχεις να μου δείξεις ένα μπαλλαντέρ από απλή τράπουλα.

Και πάμε παρακατω . .

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 16:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ έχεις στα χέρια σου κάρτες ταρό? . .Ασχολείσαι? Ή απλά διαβάζεις ..?

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 23:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PIOS MPOREI NA PROVLEPSEI TO MELON??
EAN KAPIOS MPOREI,MEXRI PIO SIMIO MPOREI NA PROVLEPSEI?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 23:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν 44 τρόποι προφητείας...Ίσως και αλλοι που δεν γνωρίζω..
Προσωπικά πιστεύω ότι η χειρομαντεία είναι η μόνη που μπορεί να προβλέψει με απόλυτη ακρίβεια τα μελλούμενα.. καθώς και όλο το παρελθόν ενός ανθρώπου !
Η χαρτομαντεία κινείται παράλληλα...

Τα συμπεράσματα που βγαίνουν για την πορεία κάθε ατόμου στη ζωή, βάσει της μελέτης του χεριού, στηρίζονται σε σταθερά δεδομένα και όχι σε αυθαίρετες εικασίες.Αυτό συμβαίνει γιατί ο οργανισμός του ανθρώπου χαράζει με ένα δικό του τρόπο, ανεξίτηλο,όλα τα γεγονότα που τον επηρεάζουν.Μια ασθένεια για παραδειγμα,που περνά ο ανθρωπος χαραζει στο χέρι του το περασμα της.
Αλλά και η προδιάθεση που έχει ο οργανισνός γι αυτήν την ασθένεια είναι έπίσης χαραγμενη.Όταν λοιπόν διαβάζοντας το χέρι, ο μελετητης διαπιστώνει την ύπαρξη μιας τέτοιας γραμμής, τότε γνωρίζει πια -δε μαντεύει- ότι αυτό το άτομο πέρασε, ή θα περάσει, τη συγκεκριμένη αρρώστια.Όπως η ευλογιά αφήνει στο πρόσωπο σημάδια, έτσι αφήνει και στο χέρι.. έτσι κάποια αρρώστια που τα σημάδια της δεν φαίνονται κάπου στο σώμα, τότε μπορεί να βρίσκονται στο χέρι!

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 01:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ...
ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΖΩΗ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΡΟΗ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΙ ΤΟ ΦΩΣ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ...
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ...
ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΣΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΑΣ, ΕΔΩ...
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΥΧΗΣ..ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΚΑΙ ..ΕΞΕΛΙΞΗΣ ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΕΙ..
ΚΑΙ 444444...ΤΡΟΠΟΙ ΜΑΝΤΕΙΑΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ,ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΚΑΣΣΙΟΠΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΣΟΥ(ANTI ΤΗΣ... NERYS D.) ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ..ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΕΝΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ...AKOYΣΕ ΜΕ....

ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΡΟΟΠΤΟ...ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ..ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ...ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ..ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...

ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ...ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ''Η ΤΑ ΤΑΡΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ...ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΡΙΟ...ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ...ΕΧΕΙ ΣΤΑ 090...ΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ...ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΙΑ.. "ΤΙ "ΜΠΟΡΩ...
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ .
ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ "ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ" ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ "ΝΕΥΡΑ" ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ..ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΝ...
Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!
ΣΚΕΨΟΥ ΤΙ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ...
ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ?....ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΥΣΤΟΧΑ...ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ!...+
ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ... ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ..ΝΑ ΒΡΕΙΣ..ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ..
ΑΛΛΟ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ,ΑΛΛΟ ΕΠΙΜΗΘΕΑΣ...

ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΑΝΤΙΚΕΣ..ΤΕΧΝΕΣ..ΔΕ ΘΑ ΚΡΥΦΤΟΥΜΕ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΠΟΛΟ...
ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ..ΟΛΟΝ...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΜΑΝΤΑ,ΣΙΩΠΗΣΕΣ...
ΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/03/2003 01:10:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 01:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, ΜΑΘΗΣΗ
...ΑΝΑΓΚΗ.. ΕΠΙΔΕΙΩΞΗ.. ΕΛΠΙΔΑ.. ΦΩΣ...ΣΚΟΤΑΔΙ.. ΧΑΡΑΥΓΗ..

ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
Η ΑΡΧΗ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ, ΕΣΥ... Ο ΚΑΘ'ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ..
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΘΕΣΗ Κ ΟΧΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΗ.
ΤΗΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΝΕRYS, ΤΟΝ ΚΡΟΟΥΛΙ,ΤΟΝ ΛΕΒΙ ,ΟΤΑΝ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΤΜΑ ..?

THE MORE I SEE
THE LESS I SPEAK..

THE LESS I SPEAK
THE MORE I HEAR...


cassiopeia.

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 14:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[THE MORE I SEE
THE LESS I SPEAK..

THE LESS I SPEAK
THE MORE I HEAR...]

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ,ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΚΑΣΙΟΠΗ,ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΕΣΩ..
ΚΑΠΟΤΕ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ!
+ ΩΣ ΣΦΙΓΓΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ...
ΤΗ ΣΦΑΙΡΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΙΣ...

ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ
ΠΥΘΙΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vx3vx
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 01:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vx3vx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις προβλέψεις της τράπουλας. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα, αλλά όσες φορές ρώτησα κάποιους σχετικά με τις απορίες μου αυτές, πάντα έπαιρνα διαφορετικές απαντήσεις.
Η τράπουλα λοιπόν προβλέπει το μέλλον (αλλά μπορεί να διαβάσει το παρελθόν και το παρόν). Όμως ποιο μέλλον προβλέπει και κατά πόσο οι προβλέψεις της θα γίνουν γεγονότα ή πολλές φορές απλά προβλέπονται δυνητικά γεγονότα που μπορεί όμως να αλλάξουν με τη πάροδο του χρόνου;
Κάποιοι μου έχουν πει ότι οι προβλέψεις της τράπουλας δεν αλλάζουν, και ότι από πρόβλεψη σε πρόβλεψη θα πρέπει να έχουν περάσει πάνω από δύο μήνες (δύο πανσέληνοι), άλλοι όμως μου έχουν πει ότι οι προβλέψεις αλλάζουν σχεδόν συνέχεια και καλό θα είναι να ΄"ακούμε" την τράπουλα κάθε βδομάδα ή κάθε 15 ημέρες. Τι ισχύει τελικά από τα δύο;

Σας ευχαριστώ

Μαρίνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 02:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρινα,καλως ηρθες στο εσωτερικα!
μου θυμισες λοιπον κατι που ειχα δοκιμασει πριν χρονια αφου ως" μανια" ειχα παντα τα συμβολα....
ετσι βεβαια κατανοησα και αυτο που τωρα ρωτας...
αν γνωριζεις και καποια πραγματα για το βιβλιο των αλλαγων...Ι-ΤΣΙΝΓΚ
θα μπορεσεις ευκολα να ακολουθησεις τον συνειρμο μου..
μπορεις ομως να παρακολουθησεις απλα....
το ..ρολοι σου...!

τιποτα δεν ειναι ποτε δεδομενο..αιωνια..
λενε...

ειχα λοιπον την ιδεα να ερωτω τον εαυτο μου
+να ανοιγω πυραμιδα πιθανοτητων
(καρτες10)
αυτο το επαναλαμβανα πολλες φορες γρηγορα,μα
οσο γινεται πιο γρηγορα!
λαμβανοντας παντα υποψιν το ιδιο ερωτημα...

αν σκεφτεις οτι καθε φορα...
που παιρνεις την τραπουλα/ανακατευεις/κοβεις/επιλεγεις/τοποθετεις...
αν ειναι τοσα τα χαρτια..ποσες οι πιθανοτητες(ναι !αρκετες..!)!!!
μα ελα που συμβαινει κατι παραξενο...+καθε φορα..
οι καρτες..παιρνουν..αλλη θεση ερμηνειας!
.ενω συνεχιζεις να επιλεγεις καποιες ιδιες καθε φορα!
ως να εξουδετερωσεις ολες τις πιθανες απαντησεις
(σκεψου να περασει μια μονο καρτα απο τις 10 θεσεις που εχει μια πυραμιδα!

μετα απο αυτο...!
το σιγουρο ειναι πως εμπεδωσα πληρως...
ναι!
ειναι υπεροχο..
αλλα..
με μια μικρη λεπτομερεια!!!
δεν χρειαστηκε να ξαναχρησιμοποιησω καρτες..γινεται και με το νου..τωρα πια...!

ας σου δωσω λοιπον μια βαση σε περιπτωση που θελησεις να πειραματιστεις..
επισης να καλεσω την καλη μου,Κασσιοπη..να κανει το πειραμα..!
επειδη γνωριζω οτι ..γνωριζει τη συγκεκριμενη.."ριξια"..
αφου σε τουτο το θεμα συμφωνησαμε ως προς μια ..βαση.

μια πυραμιδα λοιπον ειναι ετσι...

1
2 3
4 5 6
7 8 9 10

οι θεσεις ερμηνευονται ως...
1=ερωτημα/ολες οι αιτιες που οδηγησαν ως εδω
2-3=δυισμος/η σταση απεναντι στο ερωτημα
4-5-6=οι επιρροες στο ερωτημα
7-8-9-...=ολες οι πιθανοτητες..κινησεων ωστε να επιτευχθει..το 10=αποτελεσμα.

ευχομαι..διασκεδαστικα συμπερασματα..αυτογνωσιας...
till next time...

φως+αγαπη
(((*_*)))

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/04/2003 02:34:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vx3vx
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 16:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vx3vx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ατμα,

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Όμως μου δημιούργησε και άλλες ερωτήσεις.
Στην πραγματικότητα, δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα και από ότι έχει αποδειχτεί είναι ιδιαίτερα δύσκολο να αποκτήσω.
Η επαφή μου και η περιέργειά μου, προήλθε μετά από κάποιες άσχημες και ανεξήγητες καταστάσεις στη ζωή μου και όπως συμβαίνει πολλές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις νιώθουμε μια έντονη ανάγκη να μάθουμε τι θα συμβεί στο μέλλον.
Η τράπουλα, μου έδωσε αρκετές απαντήσεις, δυστυχώς δεν ξέρω να την διαβάζω, και πάντα χρειάζομαι κάποιον άλλο να το κάνει αυτό για μένα.
Λοιπόν η τράπουλα μου έδωσε απαντήσεις, μερικές από αυτές μετά από λίγο έγιναν γεγονότα, μερικές όμως δεν έγιναν. Και οι μεν και ο δε, ακολουθούσαν λογικά στοιχεία της ζωής μου όπως εξελισσόταν. Πρόσωπα εμφανίστηκαν, πρόσωπα εξαφανίστηκαν, καταστάσεις πήραν μια πορεία και εξελίχθηκαν, ή απλά έσβησαν.
Πολλές φορές η τράπουλα ήταν κατηγορηματική για κάποια πράγματα, συνέχεια και συνέχεια προέβλεπε ότι θα γίνει κάτι, το οποίο όμως τελικά δεν γινόταν. Αυτό με έκανε να αρχίσω να σκέφτομαι ότι υπάρχουν εναλλακτικά μέλλοντα, και ότι η τράπουλα μπορεί να διαβάζει το πιο πιθανό από αυτά κάθε φορά, το οποίο όμως μπορεί να μην είναι αυτό που θα γίνει παρόν.
Ακούγομαι λίγο μπερδεμένη, είμαι μπερδεμένη. Θα εκτιμούσα την κάθε συμβουλή σου για περαιτέρω ψάξιμο. Αν μπορούσες να μου προτείνεις κάποια βιβλία ίσως να με βοηθούσαν να κατανοήσω λίγο τον λαβύρινθο της ζωής μου και τις προσδοκίες μου για εσωτερική γνώση και για γαλήνη.
Είμαι έντονα διαισθητικό άτομο, όνειρα και «ουρανοκατέβατες» εικόνες στοιχειώνουν πολύ συχνά τη ζωή μου. Όμως σχεδόν ποτέ δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω, ή τα ερμηνεύω μόνο αφού έχουν γίνει πραγματικότητα. Αυτή η κατάσταση είναι ιδιαίτερα κουραστική, μιας και κάθε φορά που ηχεί το καμπανάκι, εγώ απλά βρίσκομαι σε ανεξήγητο πανικό, και δεν έχω τον τρόπο ή την γνώση να ερμηνεύσω τα σημάδια έτσι ώστε να ηρεμήσω.

Μαρίνα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 21:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΑΤΜΑ,
καλώς ήρθες Μαρίνα στο esoterica..

Θα ήθελα να ξεκινήσω, λέγοντας, πώς είναι πάρα πολύ σημαντικό για να μπορέσεις να ερμηνεύσεις μία τράπουλα.. τουλάχιστον να νιώθεις ότι η διαίσθησή σου είναι αρκετή ώστε να καλύψει κάθε ερμηνεία, είτε μελλοντική είτε παρολθοντική.
Χρειάζεται εξάσκηση και επιμονή, και μία απλή ανάγνωση ή μάθηση ερμηνείας ποτέ δεν είναι αρκετή.
Προσωπικά, ακολούθησα έναν άλλο δρόμο.Δηλάδη εφόσον είχα μάθει έναν συγκεκριμένο τρόπο ερμηνείας, άρχισα να τροποποιώ την απόδοση και να την μεταφράζω με δικό μου τρόπο, διότι δεν με εξέφραζε..
Έτσι το ρίξιμο των χαρτιών έγινε πιο διασκεδαστικό για μένα, και κάθε φορά δοκίμαζα τον εαυτό μου σε διαφορετικούς συνδυασμούς και σε διαφορετικά σύνολα, που όμως πάντα είχαν αρκετα μεγάλη επιτυχία πρόβλεψης.
Βέβαια ποτέ δεν έχω ρίξει μέχρι στιγμής τα χαρτιά σε μένα!
Ίσως το άκουσμα μίας επικείμενης πρόβλεψης να μην έχει το ενδιαφέρον του "το ακούω για πρώτη φορά" οπότε και συγκεντρώνομαι!Δεν ξέρω αλλά είναι σαν να κοροιδεύω τον ίδιο μου τον εαυτό!Πράγματα δηλαδή
που έχω μέσα μου να τα βγάλω έξω για να τα ακούσω πάλι εγώ!Φαύλος κύκλος...

Έχω κι άλλα να πώ .. απλά κάνω μια μικρή παύση γιατί έχω πάρα πολύ δουλειά..

Τα λέμε..

Cas.Sio.Peia

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2003, 01:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχεια ..


Κάθε φορά λοιπόν που ρίχνω τα χαρτιά ..
χτίζω το δικό μου παραμύθι!
Και κάθε φορά έχω απέναντι μου έναν διαφορετικό πρωταγωνιστή.
Δεν με εμπνέει τίποτα, αν δεν έχω απέναντι μου κάποιο πρόσωπο..
Ένα πρόσωπο που να προσμένει να ακούσει πράγματα για την ζωή του, πράγματα που θα τον κάνουν να δεί με διαφορετικό μάτι αυτά που έρχονται!
Γιατί πιστεύω ότι όλη η μαγεία κρύβεται στο πώς θα το πείς και όχι στο τι θα πείς..
Να μην ξεχάσω να τονίσω την συνεργασία που πρέπει να υπάρχει ..-βασική- προυπόθεση!Μεταξύ αυτού που ρίχνει και αυτού που κόβει . .
Έάν το άτομο που έχω απέναντι μου, δεν είναι πρόθυμο να ακούσει, τότε δεν μπορώ να συνεχίσω την ερμηνεία μου .. είναι κάτι σαν αρνητική ενέργεια!

Θα σε βοηθούσε Μαρίνα μου το εξής ..
Και εγώ στην αρχή ήμουν αρκετά μπερδεμένη!Δεν ήξερα να κολλήσω αυτά που διαισθανόμουν, τις όλες εικόνες που είχα στο μυαλό μου επάνω σε σύμβολα. .
Και ξεκίνησα στην τύχη .. κάθε συνδυασμός - κάθε ταίριασμα χαρτιών ,ήταν για μένα μια καινούρια ιστορία! -Ένα καινούριο παραμύθι-
Και εφόσον η διαίσθηση μου ήταν σωστή το παραμύθι ολοένα και κόλλαγε με την πραγματικότητα!Και όταν λέω παραμύθι δεν εννοώ ότι ξεκινούσα να πώ πραγματα που δεν ισχυαν, απλά έκανα πιο ανάλαφρη την ερμηνεία μου, σαν να πρόκειται να διηγηθώ ένα παραμύθι!

Για μένα ήταν πολύ σημαντική η αποδοχή που έβρισκα, απέναντι σε όλα αυτά τα άτομα!Γιατί κάθε φορά πήγαινα και παραπέρα...κάθε φορά και πιο μακρια ..

Θα ήθελα να ακούσω τυχόν απορίες .. γιατί μην νομίζεις και εγώ απορία είμαι ..

Καλό βράδυ ..

Cas.Sio.Peia

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vx3vx
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2003, 14:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vx3vx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Κασσιόπη,

Η σχέση μου με την τράπουλα είναι απλή. Δεν ξέρω την ερμηνεία των φύλλων. Το μόνο που μπορώ να κάνω με την τράπουλα είναι να της θέτω ερωτήματα και να παίρνω απαντήσεις «ναι» και «όχι».
Μπορεί να ακούγεται παιδιάστικο, αλλά έχω ανακαλύψει ότι η πασιέντζα απαντάει και απαντάει σωστά. Αν δεν πρόκειται να γίνει κάτι, ακόμα και αν ρίξω 100 φορές συνεχόμενα τα χαρτιά δεν θα βγουν.
Το ξεκίνησα κάποτε σαν αστείο, και σε ένα ερώτημα που της έβαζα, επί μήνες απαντούσε «Ναι», το θέμα ήταν ότι ήταν εντελώς απίθανο να συμβεί αυτό που πρόλεγε. Όμως συνέβη.
Έχω ανακαλύψει και κάτι ακόμα, τις Πέμπτες η τράπουλα απαντάει πάντα λάθος, δηλαδή απαντάει αντίθετα από ότι έλεγε τις άλλες μέρες.
Αυτή είναι όλη και όλη η σχέση μου με την τράπουλα. Εντάξει μερικές φορές μου την έχουν διαβάσει άλλοι. Και τότε αποκαλύπτονται και γεγονότα και ονόματα και ημερομηνίες. Εγώ τη μόνη απάντηση που μπορώ να πάρω είναι ναι και όχι.

Έκανα το πείραμα που μου είπε η Άτμα. Πήρα μια απλή τράπουλα, έβγαλα τους τζόκερ και ανακάτεψα, έβαλα ερώτημα, έκοψα και έριξα 10 φύλλα για την πυραμίδα.
Τύπωσα και την ερμηνεία των φύλλων της Αρκάνας που υπάρχουν στο esoterica.. και κάθισα να ερμηνεύσω τα φύλλα. (Δεν ξέρω αν έκανα καλά που έβγαλα τους τζόκερ, δεν ξέρω αν έκανα καλά που θεώρησα ότι η ερμηνεία των κύκλων είναι τα καρώ, και τα μπαστούνια είναι τα ραβδιά). Τουλάχιστον έκανα ότι μπορούσα
Τα φύλλα που έπεσαν κάτω ήταν:

7 μπαστούνι
3 καρώ, ντάμα μπαστούνι
7 σπαθί, άσσος σπαθί, 10 κούπα
4 σπαθί, 10 καρώ, βαλές σπαθί, 6 κούπα.

Όντως το 7 μπαστούνι εμπεριείχε την ερώτησή μου και το 6 κούπα ήταν η επιθυμία που θα ήθελα να επιτευχθεί. Και τα ενδιάμεσα ήταν καταστάσεις που έχουν συμβεί, ή σκέψεις που έχουν γίνει για την επίλυση του προβλήματος.

Που είναι το πρόβλημα τώρα, το πρόβλημα είναι ότι το παιχνίδι δεν έχει νόημα αν δεν ξέρεις την ερμηνεία των χαρτιών, αν δεν την νιώθεις από τη καρδιά σου. Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τους συνδυασμούς αν δεν μπορείς να ανακαλύψεις τη σχέση που τα ενώνει όλα (παρόν – παρελθόν – μέλλον).
Μου λείπουν ακόμα πολλοί κρίκοι από την αλυσίδα, και ελπίζω μια μέρα να καταφέρω να τους βάλω στη σειρά. Γνώσεις μπορεί να μην έχω αλλά πείσμα έχω.

Μιας και το θυμήθηκα ας κάνω και δυο ερωτήσεις:
1. Ποια είναι η τσιγγάνικη τράπουλα;
2. Συνήθως μου ρίχνουν μία τράπουλα που αποτελείται από τα φύλλα της κλασικής τράπουλας που χρησιμοποιούμαι στα παιχνίδια και πολλά ακόμα τραπουλόχαρτα με φιγούρες, που δεν είναι ταρώ. Οι φιγούρες είναι καραβάκια, νυχτερίδες, τα ζώδια, πόρτες μεγάλες ή στενές, δρόμοι, μια έγκυος γυναίκα που συμβολίζει την προδοσία και τέτοια. Έχει κανείς σας ιδέα τι είδους τράπουλα είναι αυτή;

Σας ευχαριστώ πολύ
Και συγνώμη αν σας ζάλισα με τις πολλές απορίες μου.

Μαρίνα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 20:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΘΕΣΩ
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΛΙΤΖΑΝΙ ΚΑΦΕ. ΗΜΑΡΤΩΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ 54 ΦΥΛΛΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΓΥΣΑΜΕ ΣΤΟ 1700ΦΕΥΓΑ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy