ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 19:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύχομαι καλές συζητήσεις σε όλους μας.


Φαντάζομαι οτι όσοι ασχολείστε με την α.π. χρόνια ή και μήνες,έχετε λίγο πολύ κάποιες εμπειρίες.

Η πραγματική αστρική προβολή,είναι όταν μπορείς και κινείσαι με το αστρικό σου σώμα στην τέταρτη διάσταση,και ώς φυσικό επακόλουθο αυτής της δυνατότητας είναι να κάνεις απίστευτα πράγματα στο φυσικό επίπεδο,θάυματα ας πούμε.Θελω να πώ δηλαδή,οτι αυτό που πολλοί περιγράφουν ως αστρική προβολή,δεν είναι πραγματική αστρική προβολή.Είναι το ονειρικό επίπεδο,πιό πάνω απο αυτό είναι το διαυγές ονειρικό επίπεδο και ακόμα πιό πάνω απο αυτό,είναι το επιπεδο που συμβαίνουν ταυτόχρονα άνειρα και έχουμε την επίγνωσή τους.ο νους μας προχωράει μέσα τους καθώς αναπτύσεται απο τον διαλογισμό και μπορεί να πάει πολύ μακριά πέρα απο το αστρικό επίπεδο.

Πάντως η πραγματική αστρική προβολή γίνεται μόνο αφού έχεις ανεβάσει την κουνταλίνη.Για να κάνεις κάτι τέτοιο υπο κανονικές συνθήκες θέλει χιλιάδες χρόνια,τώρα όμως είμαστε σε μια φάση που όλλα μπορουν να συμβούν πολύ γρήγορα σχετικά.


______________________________________________________
Το θέμα αυτό αποτελεί συνέχεια του θέματος:

ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση

19/2/2011
______________________________________________________

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 19:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex22 καλό θα ήταν να μιλάμε για πράγματα που έχουμε βιώσει και όχι για πράγματα που μας λένε ότι έτσι είναι. Δηλαδή, δε ξέρω αν αυτά που λες είναι σωστά ή όχι. Αν τα 'χεις βιώσει αυτά που λες καλώς. Πολλά βιώματα πρέπει να ακουστούν.

Προς το παρόν θα σου ζητούσα να αναλύσεις κάθε ένα απο τα στάδια που ανέφερες για να δω αρχικά πού "κατατάσσονται" οι δικές μου μικρές εμπειρίες σε σχέση με την ορολογία που χρησιμοποιείς στο πρώτο αυτό μήνυμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 19:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τρία πρώτα στάδια τα έχω βιώσει,και δεν είναι κάτι το τρομερό,είναι φυσική διαδικασία.

Το πρώτο βήμα είναι να είμαστε συνειδητοί στο πρώτο επίπεδο,στο ονειρικό επίπεδο.

Ακόμα και κάποιος που δεν έχει διαλογιστεί ποτέ στην ζωή του και δεν ξέρει τί είναι να τρέχει ενέργεια στο σώμα του,μπορεί να πετύχει να είναι συνειδητός στο ονειρικό επίπεδο.Το μόνο που έχει να κάνει είναι να σκέφτεται κάθε βράδυ οτι αυτό που θέλει θα συμβεί ή οτι έχει είδη συμβεί.Μέσα σε 21 μέρες το υποσυνείδητο θα έχει αφομοιώσει αυτή την εντολή και θα την κάνει πράξη.Το καλύτερο δυνατό είναι να έχει αυτήν την σκέψη τελευταία πρωτού τον πάρει ο ύπνος.

Φυσικά αυτός ο τρόπος μπορεί να χρησημοποιηθεί για οτιδήποτε θέλουμε,αν ψάχνουμε να βρούμε την λύση σε κάποιο πρόβλημα,μπορούμε να το σκεφτόμαστε έντονα το βράδυ πρίν κοιμηθούμε και κάποια στιγμή το υποσυνείδητο θα μας δώσει την λύση.

Αυτό που περιγράφω είναι πασίγνωστο,το θέμα είναι όμως να κάνουμε συνειδητά αυτήν την διαδικασία για αρκετό καιρό,τότε θα μας δώσει αποτελέσματα που δεν θα πιστεύουμε οτι υπάρχουν.

Αυτές οι μικρές εμπειρίες που έχετε όλοι σας στα όνειρα ή στα διαυγή όνειρα,είναι το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας.Αν την κάνετε συνειδητά,θα πετύχετε να είστε συνειδητοί κάθε φορά που κοιμάστε σε αυτά τα επίπεδα.

Edited by - alex22 on 18/02/2011 19:56:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία, I'm following you, έχουμε την ίδια κατανόηση του πράγματος. Ναι τα 'χω βιώσει και εγώ αυτά.
Αλλά εγώ το 'χω φτάσει σε σημείο που το όνειρο να υπάρχει και εγώ να είμαι "εγκλοβισμένος" μέσα του, μέσα σε αυτό το νοητικο κουκούλι, όντας τόσο συνειδητότος όσο τώρα που γράφω ΜΕΣΑ στο όνειρο. Είχα συνείδηση επίσης ότι το φυσικό μου σώμα κοιμάται και ότι ονειρεύομαι. Δηλαδή το περιβάλλον μου ήταν το ονειρικό, και μέσα σε αυτό εκδηλώνονταν οι σκέψεις μου. Αλλά το όνειρο δεν συνεχιζόταν απο μόνο του. Απλά συνέχιζε να υπάρχει το κουκούλι. Αυτό ποιο στάδιο είναι, ή μάλλον υπάρχει στάδιο που να ανταποκρίνεται σε αυτή τη κατάσταση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πώ οτι στο παρόν στάδιο της εξέλιξης,για εμάς του ανθρώπους,είναι εφικτές αυτές οι εμπειρίες δια του ύπνου μόνο.Δηλαδή θα πέσουμε στο κρεβάτι μάς,και απο κεί και πέρα μπορούμε να έχουμε εναν απλό ωραίο υπνάκο το λιγότερο και το περισσότερο ένα σαμάντι,ενδιάμεσα υπάρχουν ονειρικά στάδια.

Στην αρχή νοιώθεις το σώμα σου να δονείται έντονα,σαν να διαπερνάει ένα κύμα όλα σου τα μέρη,μέτα αρχίζεις να βλέπεις διάφορα.Προσωπικά μερικές φορές εβλεπα αυτό που σκεφτόμουν και μπορούσα να επηρεάσω τα αντικείμενα(το έπαιζα jedi),μπορουσα να δημιουργήσω μεγάλους χώρους μόνο κουνώντος το χέρι μου.Κάποιες άλλες φορές δεν είχα επιλογή,εβλεπα πράγματα που δεν μπορούσα να επηρεάσω,είχα 100% την επιγνωση οτι βρίσκομαι σε όνειρο,αλλά δεν μπορουσα να αλλάξω το τοπίο.Σε αύτην την περίπτωση κατάλαβα οτι ο ανώτερος εαυτός,η ψυχή μου δηλαδή,ήθελε να μου δείξει συγκεκριμένα πράγματα που έπρεπε να προσέξω.

Τα διαυγή όνειρα είναι πιό καθαρά και απο αυτό που ζούμε τώρα.Όλα είναι πολλύ έντονα και καθαρά,σε αυτό το στάδιο έχω λιγότερες εμπειρίες.Τα ταυτόχρονα όνειρα τα έχω ζήσει μόνο δυο φορές.Μπορείς να είσαι ταυτόχρονα συνειδητός σε δύο μέρη,έχεις δύο εαυτούς σε διάφορες καταστάσεις και είσαι ταυτόχρονα συνειδητός.

Περριτό να πώ οτι δεν έχει καμία αξία να έχουμε αυτές τις εμπειρίες αν δεν έχουμε εσωτερική κατεύθυνση,αν ο στόχος δεν είναι η ψυχή μας,αυτά είναι τελείως άχρηστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία, I'm following you, έχουμε την ίδια κατανόηση του πράγματος. Ναι τα 'χω βιώσει και εγώ αυτά.
Αλλά εγώ το 'χω φτάσει σε σημείο που το όνειρο να υπάρχει και εγώ να είμαι "εγκλοβισμένος" μέσα του, μέσα σε αυτό το νοητικο κουκούλι, όντας τόσο συνειδητότος όσο τώρα που γράφω ΜΕΣΑ στο όνειρο. Είχα συνείδηση επίσης ότι το φυσικό μου σώμα κοιμάται και ότι ονειρεύομαι. Δηλαδή το περιβάλλον μου ήταν το ονειρικό, και μέσα σε αυτό εκδηλώνονταν οι σκέψεις μου. Αλλά το όνειρο δεν συνεχιζόταν απο μόνο του. Απλά συνέχιζε να υπάρχει το κουκούλι. Αυτό ποιο στάδιο είναι, ή μάλλον υπάρχει στάδιο που να ανταποκρίνεται σε αυτή τη κατάσταση;

Στην αρχή προτού ο νούς σου αποσπαστεί απο το σώμα σου,βρίσκεσαι ενδιάμεσα,νοιώθεις το σώμα σου που κοιμάται αλλά βλέπεις και τα όνειρα.

Αν κάθε βράδυ που πάς για ύπνο σκεφτεσαι οτι θέλεις να έχεις εμπειρία ή ακόμα καλύτερα,απόλυτο έλεγχο στα όνειρα,τότε αργά η γρήγορα θα το έχεις αυτό κάθε φορά που κοιμάσαι.

Αυριο ίσως ποστάρω και μια εικόνα απο κευλόντια μηχανική(μεταξύ μας τώρα, ξέρω οτι τρελένεσαι για keylontic science)

Edited by - alex22 on 18/02/2011 20:39:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πω εγώ ούτε δονήσεις νιώθω ούτε τίποτα, είμαι εντελώς αναίσθητος.
quote:
Αν κάθε βράδυ που πάς για ύπνο σκεφτεσαι οτι θέλεις να έχεις εμεπιρία ή ακόμα καλύτερα,απόλυτο έλεγχο στα όνειρα,τότε αργά η γρήγορα θα το έχεις αυτό κάθε φορά που κοιμάσαι.
Ναι αυτό μου συνέβαινε για λίγο καιρό(τον καιρό που με απασχολούσε το θέμα)

quote:
ροσωπικά μερικές φορές εβλεπα αυτό που σκεφτόμουν και μπορούσα να επηρεάσω τα αντικείμενα(το έπαιζα jedi),μπορουσα να δημιουργήσω μεγάλους χώρους μόνο κουνώντος το χέρι μου.

Χεχε... το χέρι ήταν δικό σου ή φανταστικό;
quote:
Τα διαυγή όνειρα είναι πιό καθαρά και απο αυτό που ζούμε τώρα.Όλα είναι πολλύ έντονα και καθαρά,σε αυτό το στάδιο έχω λιγότερες εμπειρίες.Τα ταυτόχρονα όνειρα τα έχω ζήσει μόνο δυο φορές.Μπορείς να είσαι ταυτόχρονα συνειδητός σε δύο μέρη,έχεις δύο εαυτούς σε διάφορες καταστάσεις και είσαι ταυτόχρονα συνειδητός.
Περίεργο αυτό. Το έχω ακούσει αλλά θέλω και να το ζήσω γιατί χωρίς βίωμα δεν μπορώ να διανοηθώ το πώς είναι εφικτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυριο ίσως ποστάρω και μια εικόνα απο κευλόντια μηχανική(μεταξύ μας τώρα, ξέρω οτι τρελένεσαι για keylontic science)

Μα σαφώςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να σου πω εγώ ούτε δονήσεις νιώθω ούτε τίποτα, είμαι εντελώς αναίσθητος.

Ισως απλά δεν τις νιώθεις(αν διαλογίζεσαι με νόηση,τότε τις νιώθεις πολύ γρήγορα).

quote:
Ναι αυτό μου συνέβαινε για λίγο καιρό(τον καιρό που με απασχολούσε το θέμα)

Και εμένα το ίδιο.Εκείνες τις ημέρες το υποσυνείδητο ήταν αποσχολημένο με αυτό το θέμα και σου εδινε τις εμπειρίες.Πώς αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός οτι κάποιες φορές το βράδυ έχουμε εμπειρίες και κάποιες όχι,εξαρτάται απο την επιθυμία και την σκέψη μας,με αυτά το προγραμματίζουμε το υποσυνείδητο ασυνείδητα,φαντάσου να το κάνουμε συνειδητά τί θα γίνει.Θέλει χρόνο πάντως για να αφομοιωθούν οι εντολές.Ξέρεις,η σκέψη είναι δόνηση,αυτή η δόνηση πρέπει να τροφοδοτείται για να γίνει αρκετά δυνατή και να μεταφέρει τους κωδικούς.


quote:
Χεχε... το χέρι ήταν δικό σου ή φανταστικό;

Το σώμα μου μέσα στο όνειρο,ήταν μια αντιγραφή του φυσικού μου,δηλαδή φανταστικό όπως και το όνειρο.(Τώρα τί είναι αλήθεια και τί ψέμα σε αυτό το κόσμο,θα σε γελάσω).


quote:
Περίεργο αυτό. Το έχω ακούσει αλλά θέλω και να το ζήσω γιατί χωρίς βίωμα δεν μπορώ να διανοηθώ το πώς είναι εφικτό.

Κάθε βράδυ είναι μια ευκαιρία να το πετύχεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ισως απλά δεν τις νιώθεις(αν διαλογίζεσαι με νόηση,τότε τις νιώθεις πολύ γρήγορα).

Εμ... δηλαδή με τι άλλο θα μπορούσα να διαλογίζομαι;!
(Αν διαλογιζόμουν με τις μασχάλες θα ένιωθα γαργάλημα;)

Βασικά εγώ όσες φορές είχα τέτοιες εμπειρίες δεν έκανα διαλογισμό και δε ξέρω αν ασςχολούμουν καν με το να είμαι συνειδητός. Η πιο "σημαντική" μου έγινε όταν ήμουν άρρωστος και πριν κοιμηθώ δεν είχα κάνει τίποτα το ιδιαίτερο (σίγουρα όμως θα γύριζε στο μυαλό μου εκείνη τη περίοδο).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου εξηγήσω αύριο γιατί δεν προλαβαίνω,προφανώς δεν εννοώ αυτό που νομίζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 06:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή αρχή και καλή συνέχεια και στο 5ο μέρος του θέματος για την ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ!

alex22 στο εισαγωγικό σου μήνυμα έχω προσθέσει το link από το 4ο μέρος (πράσινη υποσημείωση), ώστε να μπορεί κανείς να το βρει στην περίπτωση που θέλει να διαβάσει τις παλιότερες τοποθετήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 08:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα αγαπητοί μου φίλοι.

Μεσα από την δική μου εμπειρία θα ήθελα να σας πω πως για να επιτύχει κάποιος ένα συνειδητό ονείρεμα δηλ από το φυσικό ως προς το συνειδητό όνειρο ,έχει μια διάφορα σε σχέση με το πώς γίνεται η αστρική προβολή.

Στην διαδικασία της συνειδητής αστρικής προβολής είναι που νιώθουμε τις δονήσεις και ανάλογα την δύναμη του ατόμου θα είναι μια αντικειμενική αστρική προβολή ή θα είναι μια αστρική προβολή που θα είναι αναμιγμένη με κάποια ποσοστά από τις δίκες μας όνειρο-προθεσεις με αποτέλεσμα να υπάρχουν πράγματα που εμείς προβάλουμε.

Δεν είναι δύσκολο να κυλίσουμε από την αστρική προβολή σε ένα όνειρο ή το αντίθετο. Κατά εμέ.. η αστρική προβολή γίνεται στην 5η διάσταση..οκ δεν θα τσακωθούμε για αυτό φιλέ Αλεξ…

Για να μπορέσει κάποιος να βρίσκεται με αστρικό σώμα επί του φυσικού κόσμου δηλ να μπορεί να έχει μια αλληλοεπίδραση με το φυσικό περιβάλλων και να το επηρεάζει, τότε πρέπει να μπορεί να ¨φορτώνει¨ το φυσικό του (δεν θέλω να πω το πώς)σε μια ανώτερη διάσταση..αυτό του επιτρέπει να κινείτε με το φυσικό του σώμα στην 3η στην4η και στην 5η διάσταση.

Αυτή η πρακτική έχει σχέση με κάτι που ο άνθρωπος θα ανακαλύψει αργότερα..τα ταξίδια με σκάφη δια μέσω του υπέρ διαστήματος. Ένα πείραμα που ήταν ο πρόδρομος για αυτό, ήταν το πείραμα στην Φιλαδέλφεια.

Όταν το σώμα είναι βυθισμένο μεσα στην 4η διάσταση μπορεί να υλοποιείτε και να από- υλοποιείται …και πολλά αλλα.
Αυτά για τωρα!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 19/02/2011 08:21:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 08:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 19/02/2011 08:19:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 10:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σου Δημήτρη .

quote:
Εμ... δηλαδή με τι άλλο θα μπορούσα να διαλογίζομαι;!
(Αν διαλογιζόμουν με τις μασχάλες θα ένιωθα γαργάλημα;

Η νόηση έχει να κάνει περισσότερο με το συναίσθημα.

Παράδειγμα,φέρε ένα αντικείμενο στον νου σου,εχεις την εικόνα του αντικειμένου και τις λειτουργίες του,γνωρίζεις πράγματα για αυτό.Αυτό είναι το συμπέρασμα.Αν όμως φέρεις το ίδιο αντικείμενο στο νού σου,και προσπαθείς να το νιώσεις,να σου δημιουργήσει αίσθηση και το βασικότερο, μια κατασταση συνεχούς αντίληψης για αυτό,τότε έχεις την νόηση του αντικειμένου.

Το συμπέρασμα για κάτι δεν σου προκαλεί τίποτα το ιδιαίτερο,είναι κάτι που λές,α εντάξει, αυτό είναι αυτό και κάνει εκείνο.Η νόηση όμως σε κάνει να έχεις αίσθηση γι την σημαντικότητα του αντικειμένου.

Με λίγα λόγια,όταν διαλογίζεσαι,προσπάθησε να έχεις μια συνεχή αντίληψη για το αντικείμενο για το οποίο διαλογίζεσαι,στην αρχή μπορεί να ζαλιστείς αλλα αργότρα ο εγκέφαλος εξοικιώνεται στην ροή της ενέργειας.

Οσοι διαλογίζονται σωστά λίγο πολλύ καταλαβαίνουν τί εννοώ.

Αυτό είναι το πρώτο βήμα για επικοινωνία με τον ανώτερο εαυτό.Για πράγματα που δεν γνωρίζεις,μπορείς να διαλογιστείς με την συνεχή αντίληψη πάνω τους και να αποκτήσεις νέες γνώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 14:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άλεξ έχω χρησιμοποιήσει την τεχνική της "εστίασης" σε ένα αντικείμενο συνεχόμενα με σκοπό την απομόνωση της προσοχής από τις σκέψεις. Και οφείλω να πω ότι είναι πολύ δύσκολο. Όμως δεν μου 'χει έρθει κάποια καινούρια "πληροφορία". Σίγουρα όταν εστιάζεις σε ένα αντικείμενο αυτό σου προκαλεί ένα μικροσυναίσθημα. Όπως έχει πει και ο υπηρέτεις αν δεν κάνω λάθος, τα πάντα παράγουν εντυπώσεις. Όμως δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο σε αυτό, δηλαδή ότι παίρνω κάποια ιδιαίτερη μη-λογική-νοητική πληροφορία.
Ίσως δεν το έχω εξασκήσει αρκετά; Ίσως δεν το κάνω αρκετά καλά;
Μμμ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 20:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η κάτω εικόνα,έχει να κάνει με το φυσικό μας σώμα και τις 3 πρώτες διαστάσεις.Η πάνω εικόνα έχει να κάνει με το ψυχικό μας σώμα και τις 3 επόμενες διαστάσεις 4,5,6,.

Γύρω απο το φυσικό μας σώμα υπάρχει κάτι που αποκαλείται radial body και σε αυτό τον χώρο συμβαίνουν τα όνειρα.Αυτό που μας συνδέει με τον χώρο που συμβαίνουν τα όνειρα,είναι η ασημένια χορδή στον ομφαλό(η οποία είναι πολλύ γνωστή στους εσωτεριστικούς κύκλους,πολλοί που κάνουν αστρική προβολή αναφέρουν οτι την βλέπουν.)

Καθώς το ατομο που διαλογίζεται αναπτύσει την συνείδηση του,γίνεται ικανός να παραμένει συνειδητός στον χώρο των ονείρων και σιγά σιγά ενώνεται με το ψυχικό του σώμα.

Επειδή παλιά ήμουν μπερδεμένος με το τί είναι αστρική προβολή και πιά η διαφορά του απο τα συνειδητά όνειρα,δείχνω με την εικόνα αυτή οτι όταν είμαστε μέσα σε αυτόν τον χώρο που αποκαλείται radial body(ακτινωτό σώμα?) τότε βρισκόμαστε στον ονειρόκοσμο.Η αστρική προβολή είναι για τους λίγους.Είναι για αυτούς που έχουν ενώσει τον συνειδητό εαυτό της 3ης διάστασης με το ακτινωτό σώμα και τον αστρικό τους εαυτό με το αντίστοιχο ακτινωτό σώμα,είναι δηλαδή μια διαδικασία που συμβαίναι αυτόματα καθώς εξελιζόμαστε,δεν είναι απολύτως ανάγκη να τα ξέρετε όλα αυτά για να πετύχετε την ενσωμάτωση με το αστρικό σώμα(αυτό δηλαδή που κάνουν η γιόγκι που ουσιαστικά γίνονται υπεράνθρωποι με τις δυνάμεις που αποκτούν.)

Πάντως είναι σημαντικό να ξέρουμε την διαφορα απο την αστρική προβολή με τα συνειδητά όνειρα,πολλοί νομίζουν οτι είναι το ίδιο πράγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 21:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Άλεξ έχω χρησιμοποιήσει την τεχνική της "εστίασης" σε ένα αντικείμενο συνεχόμενα με σκοπό την απομόνωση της προσοχής από τις σκέψεις. Και οφείλω να πω ότι είναι πολύ δύσκολο. Όμως δεν μου 'χει έρθει κάποια καινούρια "πληροφορία". Σίγουρα όταν εστιάζεις σε ένα αντικείμενο αυτό σου προκαλεί ένα μικροσυναίσθημα. Όπως έχει πει και ο υπηρέτεις αν δεν κάνω λάθος, τα πάντα παράγουν εντυπώσεις. Όμως δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο σε αυτό, δηλαδή ότι παίρνω κάποια ιδιαίτερη μη-λογική-νοητική πληροφορία.
Ίσως δεν το έχω εξασκήσει αρκετά; Ίσως δεν το κάνω αρκετά καλά;
Μμμ...

Η διαδικασία του διαλογισμού υπάρχει για να σε φέρει στο σαμάντι,οταν κάνεις σαμάντι σε κάτι,αποκτάς ολιστική γνώση για αυτό(η οποία είναι σχετική γιατί υπάρχουν πολλά επίπεδα δημιουργίας).

Κάθε φορά που έχεις ενα αντικείμενο διαλογισμού,πρέπει να προσπαθείς να ισχωρήσεις μέσα του,μέχρι να φτάσεις στην ουσία του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 21:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

αν μου επιτρέπετε μερικές διευκρινήσεις. Αυτό που αναφέρετε ως διαστάσεις δεν είναι παρά τα διαφορετικά πεδία ύπαρξης της συνείδησης. Στα τρία πρώτα (στα οποία και υφίσταται η προσωρπικότητα όπως την γνωρίζουμε) δηλαδή αστρικό, νοητικό, αιτιατό (παραλείπω το αιθερικό καθώς λειτουργεί σχεδόν παράλληλα με το φυσικό και η εμπειρία μου έχει δείξει πως δεν πρόκειται για πεδίο συνείδησης παρά μόνο ενεργειακής κατάστασης) μπορεί κανείς να λειτουργήσει είτε σε εγρήγορση είτε σε διαλογισμό είτε σε βαθύ ύπνο και το κάνουμε καθημερινά όλοι μας χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Τα επόμενα πεδία ύπαρξης (βουδικό κλπ) ανήκουν σε εντελώς ξεχωριστή συζήτηση καθώς η προσωπικότητα εκεί "χάνεται" και δεν έχει νόημα να τα μπλέξουμε με το παρόν θέμα.

Ως προς την αστρική προβολή τώρα, όπως λέει και το όνομα της είναι η μεταφορά της συνείδησης στο αντίστοιχο πεδίο και ούτε θαύματα γίνονται , ούτε από στέγες πηδάμε. Πάνω απ' όλα έχει σημασία ότι αυτό το ταξίδι το κάνουμε όλοι κάθε βράδυ στον ύπνο, καθώς αυτός είναι ένας τρόπος τόσο το σώμα να ξεκουράζεται όσο και το πνεύμα να αναζωγονείται και να παίρνει νέες παραστάσεις. Ολο το ενδιαφέρον βρίσκεται στο πως μπορούμε να έχουμε μνήμη απ' αυτή τη διαδικασία, καθώς μας φέρνει σε άμεση επαφή με τον κόσμο του θυμικού και μπορούμε να αντλήσουμε θαυμάσιες πληροφορίες τόσο για τον εαυτό μας όσο και για τους άλλους. Θα πρέπει όμως να θυμόμαστε πάντα να μην λαμβάνουμε ως πραγματικές τις εικόνες που βλέπουμε κατά την διάρκεια της, καθώς πρόκειται για ένα πεδίο στο οποίο "κατοικούν" εξ' ορισμού οι επιθυμίες και οι φόβοι και κάθε είδους θυμική εκδήλωση.


Και κάτι ακόμα, αυτό που ονομάζουμε σαμάντι, δεν λειτουργεί με υποδιαιρέσεις. Η Φώτιση όπως είναι πιο γνωστή στην δυτική κουλτούρα ή υπάρχει και είναι ολική ή δεν υφίσταται καθόλου.


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος

Edited by - G. on 20/02/2011 21:49:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 21:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως προς την αστρική προβολή τώρα, όπως λέει και το όνομα της είναι η μεταφορά της συνείδησης στο αντίστοιχο πεδίο και ούτε θαύματα γίνονται , ούτε από στέγες πηδάμε. Πάνω απ' όλα έχει σημασία ότι αυτό το ταξίδι το κάνουμε όλοι κάθε βράδυ στον ύπνο, καθώς αυτός είναι ένας τρόπος τόσο το σώμα να ξεκουράζεται όσο και το πνεύμα να αναζωγονείται και να παίρνει νέες παραστάσεις. Ολο το ενδιαφέρον βρίσκεται στο πως μπορούμε να έχουμε μνήμη απ' αυτή τη διαδικασία, καθώς μας φέρνει σε άμεση επαφή με τον κόσμο του θυμικού και μπορούμε να αντλήσουμε θαυμάσιες πληροφορίες τόσο για τον εαυτό μας όσο και για τους άλλους. Θα πρέπει όμως να θυμόμαστε πάντα να μην λαμβάνουμε ως πραγματικές τις εικόνες που βλέπουμε κατά την διάρκεια της, καθώς πρόκειται για ένα πεδίο στο οποίο "κατοικούν" εξ' ορισμού οι επιθυμίες και οι φόβοι και κάθε είδους θυμική εκδήλωση.


Φίλε μου,αυτό που περιγράφεις δεν είναι αστρική προβολή αλλά συνειδητό όνειρο.Ισως τα μπερδεούν οι άνθρωποι επειδή ακούνε αστρική προβολή και πέταγμα με το αστρικό και στο τέλος ονειρεύονται οτι κάνουν αστρική προβολή.

Αν θές να κάνεις πραγματική αστρική προβολή,πρέπει να θυσιάσεις πάρα πολλά,όπως κάνουν οι γιόγκις.Δεν είναι κάτι το απλό.

Edited by - alex22 on 20/02/2011 21:52:21

Edited by - alex22 on 20/02/2011 21:53:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 21:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κάτι ακόμα, αυτό που ονομάζουμε σαμάντι, δεν λειτουργεί με υποδιαιρέσεις. Η Φώτιση όπως είναι πιο γνωστή στην δυτική κουλτούρα ή υπάρχει και είναι ολική ή δεν υφίσταται καθόλου.

Σε βιβλίο θεοσοφίας αναφέρει οτι σαμάντι είναι όταν η συνείδηση κατακτά την αμέσως επόμενη διάσταση,υπάρχουν πολλές διαστάσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 08:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, σταματάω γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε...

την καλημέρα μου


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 10:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το πρόβλημα με αυτές τις γνώσεις για τα ανώτερα σώματα του ανθρώπου ξέρεις πιό είναι? Οτι είναι όλα αόριστα,δεν ξέρεις επιστημονικά πώς συνδέεται το καθετί με τον κόσμο,δεν γνωρίζεις σε βάθος τις λειτουργίες.

Προσωπικά απο την στιγμή που υπάρχει μια ολοκληρωμένη επιστήμη για όλα αυτά,(keylontic science) την ασπάζομαι γιατί μου δίνει απαντήσεις για όλα,τα πάντα,δεν υπάρχει κάτι που να μήν εξηγείται.

Είναι θέμα προσωπικής επιλογής,την καλημέρα μου G.(Gabriel?).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 11:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G. stands for Galadriel, το ποια είμαι ρώτα να σου πουν παλαιότερα μέλη...

Το θέμα είναι ότι χιλιάδες χιλιάδων βιβλία εσωτερισμού και η εμπειρία αυτών που μελετούν σοβαρά το θέμα έχει καταλήξει σε όσα είπα παραπάνω, τώρα αν εσύ για κάποιο λόγο θεωρείς ότι πρέπει να το προσεγγίζεις έτσι είναι δικαίωμα σου. Ομως κάνε έναν κόπο και μην επικαλείσαι το αλάθητο γιατί ούτε "σαμάντι" υποδηλώνει αυτό ούτε καν τη στοιχειώδη εμπειρία που απαιτείται ως προς το θέμα... (jedi? έλεος πραγματικά). Εγώ είπα αυτά που ξέρω και αυτά που έχω βιώσει και προσπάθησα να ξεμπλέξω λιγάκι αυτά που συζητήσατε μέχρι τώρα γιατί κολυμπούν περισσότερο στη σούπα της μυθιστορηματικής μεταφυσικής φαντασίας παρά στο πνεύμα του εσωτερισμού όπου και ανήκουν. Η συνεισφορά μου τελειώνει σε αυτό ακριβώς το σημείο καθώς δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν για τίποτα.

και πάλι την καλημέρα μου


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 12:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ είπα αυτά που ξέρω και αυτά που έχω βιώσει και προσπάθησα να ξεμπλέξω λιγάκι αυτά που συζητήσατε μέχρι τώρα γιατί κολυμπούν περισσότερο στη σούπα της μυθιστορηματικής μεταφυσικής φαντασίας παρά στο πνεύμα του εσωτερισμού όπου και ανήκουν

Και πώς ξέρεις εσύ οτι ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας?Εχεις αποδείξεις για αυτό?Επειδή δε ταιριάζουν με αυτά που έχεις μάθει,δεν σημαίνει οτι είναι λάθος.

quote:
jedi? έλεος πραγματικά

Βασικά έκανα μια πλάκα,δηλαδή εσύ που βάζεις την galadriel στα post σου,τί να πώ? Έλεος...πραγματικά.


quote:
Η συνεισφορά μου τελειώνει σε αυτό ακριβώς το σημείο

Η ποιά...?


Edited by - alex22 on 21/02/2011 12:21:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 12:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε alex22

Noμιζεις οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι που
βγαινουν συνειδητα στο αστρικο,χωρις
καμμια απο αυτες τις ανατολιτικες χαζομαρες
του διαλογισμου και της γιογκα?
Μαλλον εισαι απληροφορητος και θυμα αυτης,
της φιλοσοφιας που πωλειται κατα κορον στους
Δυτικους.Κεντρα γιογκι και διαλογισμου,υπαρχουν
μονο στην Δυση.Γιατι?
Προφανως επειδη εκει στην ανατολη δεν χρειαζονται.
Μονος καθεσαι και αν το θελεις πραγματικα,τοτε,
το κανεις.
Και δεν ειναι σωστη η ονομασια,αστρικη προβολη,
αλλα αστρικο ταξιδι.Προβολη ειναι οταν προβαλουμε
το αστρικο μας σε καποιον που το βλεπει.
Οταν βγαινουμε απο το σωμα μας και ταξιδευουμε
μεσω αλλων καταστασεων υπαρξης,ειναι αστρικο ταξιδι,
οχι προβολη.Και υπαρχουν δυο ειδων ταξιδια.Τα συνειδητα
και τα ασυνειδητα.Τα δευτερα ειναι τα ονειρα.
Τα πρωτα ειναι πραγματικα και τα κανει το ατομο,χωρις
καμμια θυσια και διαιτα και αλλες τετοιες παπαριες.
Μονο η θεληση ειναι αρκετη,αν βεβαια μπορεις να πειθαρχεις
το μυαλο σου.
Μην εισαι λοιπον τοσο απολυτος.Υπαρχουν και αλλοι δρομοι
συνειδητου εξωσωματικου ταξιδιου.
Και για να ξερεις δεν ειναι τιποτα σπουδαιο,οπως οι σχετικες
διαφημησεις των τεχνικων γιογκα και διαλογισμου το κανουν
να φαινεται.Ολοι οι ανθρωποι μπορουν να το κανουν κατω απο μια
απο τις δυο περιπτωσεις που ειπα πιο πανω.
Απο την στιγμη που δεχεσαι οτι ο νους σου δεν ειναι τρισδιαστατος,
αλλα μπορει να υπαρχει και σε αλλες διαστασεις,τοτε τιποτα δε
ειναι ακατορθωτο,για αυτον.
Αυτα τα λιγα φιλε μου,αν και ξερω οτι δεν θα γινουν αντιληπτα.
Πανε εναντια σε μια ολοκληρη βιομηχανια εκμεταλευσης της
ανθρωπινης αγνοιας.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 21/02/2011 12:51:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 13:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Noμιζεις οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι που
βγαινουν συνειδητα στο αστρικο,χωρις
καμμια απο αυτες τις ανατολιτικες χαζομαρες
του διαλογισμου και της γιογκα?

Ε όχι και χαζομάρες η γιόγκα,η πιό αρχαία ειστήμη στον πλανήτη.Θες να πείς για αυτούς που πουλάνε cd κλπ. τους εκμεταλευτές που το παίζουν guru,σε αυτό συμφωνώ,αλλά όχι για την αυθεντική γιόγκα.

quote:
Μαλλον εισαι απληροφορητος και θυμα αυτης,
της φιλοσοφιας που πωλειται κατα κορον στους
Δυτικους.Κεντρα γιογκι και διαλογισμου,υπαρχουν
μονο στην Δυση.Γιατι?

Σε πληροφορώ δεν πάω σε κανένα κέντρο ούτε αγοράζω cd.

quote:
Προφανως επειδη εκει στην ανατολη δεν χρειαζονται.
Μονος καθεσαι και αν το θελεις πραγματικα,τοτε,
το κανεις.

Ακριβώς,έτσι είναι.

quote:
Και δεν ειναι σωστη η ονομασια,αστρικη προβολη,
αλλα αστρικο ταξιδι.Προβολη ειναι οταν προβαλουμε
το αστρικο μας σε καποιον που το βλεπει.
Οταν βγαινουμε απο το σωμα μας και ταξιδευουμε
μεσω αλλων καταστασεων υπαρξης,ειναι αστρικο ταξιδι,
οχι προβολη.Και υπαρχουν δυο ειδων ταξιδια.Τα συνειδητα
και τα ασυνειδητα.Τα δευτερα ειναι τα ονειρα.
Τα πρωτα ειναι πραγματικα και τα κανει το ατομο,χωρις
καμμια θυσια και διαιτα και αλλες τετοιες παπαριες.
Μονο η θεληση ειναι αρκετη,αν βεβαια μπορεις να πειθαρχεις
το μυαλο σου.
Μην εισαι λοιπον τοσο απολυτος.Υπαρχουν και αλλοι δρομοι
συνειδητου εξωσωματικου ταξιδιου.

κοίτα δεν είμαι απόλυτος,αλλά νιώθω οτι το θέμα είναι πολλύ μεγαλύτερο και έχει πολλές προεκτάσεις,υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε.

quote:
Και για να ξερεις δεν ειναι τιποτα σπουδαιο,οπως οι σχετικες
διαφημησεις των τεχνικων γιογκα και διαλογισμου το κανουν
να φαινεται.Ολοι οι ανθρωποι μπορουν να το κανουν κατω απο μια
απο τις δυο περιπτωσεις που ειπα πιο πανω.
Απο την στιγμη που δεχεσαι οτι ο νους σου δεν ειναι τρισδιαστατος,
αλλα μπορει να υπαρχει και σε αλλες διαστασεις,τοτε τιποτα δε
ειναι ακατορθωτο,για αυτον.

Βρε εσύ Νικόμαχε,αυτό λέω και γώ στην αρχή στον ντόκτορ.Πρέπει να πείσεις τον εαυτό σου για να τα καταφέρει.Δεχομαι οτι όλα είναι πιθανά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 13:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φιλε μου
βλεπω οτι παλι εβαλες ενα λιθαρακι στην
προσπαθεια αφυπνησης,του μακαριως κοιμωμενου
κοπαδιου.
Σε καταλαβαινει ομως κανεις?Το μεγα ερωτημα.
Ειμαι σιγουρος οτι η αναφορα σου στο πειραμα
εκεινο περασε απαρατηρητη.
Εδω θα πω οτι μολις πριν ενα χρονο,εγινε και
αλλη προσπαθεια και μαλιστα πετυχε.Πειραματικα
εγινε τηλεμεταφορα φωτονιων απο ενα σημειο σε
αλλο στο εργαστηριο.Εκτοτε σιγη ιχθυος.
Δηλαδ αποδομηση μοριων και επαναδομηση αλλου.
Ετσι οπως το κανει ο νους αβιαστα,οταν περνα μεσω
των διαστασεων.Και καθε φορα,που βρισκομαστε σε
αυτες τις αλλες διαστασεις,τεταρτη,πεμτη,εχουμε
ορατο,υλικο σωμα,που γινενται αντιληπτο απο τα
οντα αυτων των διαστασεων και εξακολουθει να ειναι
αορατο,για οντα μικροτερων διαστασεων.
Και το ωραιο ειναι οτι μπορει να ειμαστε ακομη πανω στη Γη μας.
Σε αλλο χωροχρονικο συνεχες μεν,αλλα εδω!
Το θεμα της απουλοποιησης,δεν νομιζω οτι ΘΑ ανακαλυφθει.
ΕΧΕΙ ηδη ανακαλυφθει.Αλλα θα το μαθουμε σε 10 χρονια,οπως
και τοσα αλλα επιτευγματα ως τωρα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 03:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΙΑ.
ΕΧΩ ΣΥΝΕΙΔΕΙΤΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΓΙΟΓΚΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliky
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 13:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ....μαλιστα
Το 90% (και λιγο λεω)οσων λενε οτι εχουν βιωσει αστρικο ταξιδι πλαναται πλανην οικτρα εκτος φυσικα και αν δεν σταματησαν να το εφαρμοζουν απο τοτε που ηταν παιδια ή δεν το απωθησαν μεγαλωνοντας.
Οχι πως δεν μπορουν,ολοι μπορουμε...αλλα μην υποτιματε την δυναμη της συνηθειας (ή αλλιως πιστης,οπως αναφερεται στις θρησκειες).
Θυμαμαι τον εαυτο μου σαν παιδι μεχρι τα 8 μου να βιωνει απιθανες τετοιες εμπειριες,ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ δεν ενιωσα φοβο ή οτι συνεβαινε κατι περιεργο.Νομιζα οτι ειναι μια φυσικη διαδικασια και πως καποτε θα μαθαινα και για αυτη στο σχολειο ...Τι εγινε μετα?....Η ζωη οπως ολοι την ξερουμε!Μονο οτι βλεπεις κ οτι ακους και μια τρελη αγωνια για την "υλη".Ο πατερας επιστημονας στις φυσικες επιστημες,εγω αριστη μαθητρια ,για ΟΛΑ πια μια μαθηματικη ερμηνεια.Στην πορεια προσπαθησα πολλες φορες να ξαναβρεθω στην ιδια κατασταση και ΠΑΡ΄ΟΛΟ που καποτε ηταν σαν δευτερη φυση μου και πιστευα (ή νομιζα οτι πιστευα)σε αυτο, αυτο το τοσο δα ελαχιστο ψηγμα αμφιβολιας και φοβου(αρχισα να το φοβαμαι κι ολας)γινοταν ογκολιθος.
ΞΕΡΕΙΣ τι θα πει συνηθεια?οσο ευκολα μπορεις να κοψεις το καπνισμα,το αλκοολ, τις ουσιες,το φαγητο που εχεις συνηθισει ΤΟΣΟ ευκολα μπορεις να πεισεις τον ευατο σου οτι αυτο που ζεις ειναι το ψεμα και το ονειρο ειναι αληθεια.Ειναι ΕΠΩΔΥΝΟ ,θελει θυσια...να το εχεις αναγκη και οχι απλη περιεργεια.
Ναι με διαλογισμο και γιογκα φτανεις σε επιπεδα βαθειας χαλαρωσης και υπνωσης που απλα δεν εχει συνηθισει το σωμα σου και γιαυτο σου φαινεται οτι ουαου κατι κανεις...δεν ειναι αυτο που λενε "ταξιδι" Οσοι τελος παντων ξερουν τι ειναι πραγματικα,ξερουν οτι θελει ΚΟΠΟ οχι τροπο.
Εχω 2 παιδακια 9 και 5χρονων Ειναι πανεξυπνα ,δραστηρια και με εξεραιτικες επιδοσεις σε διαφορες τεχνες που ασχολουνται,αθληματα και μαθηματα.Απο πολυ μικρα τους εχω αφησει την φαντασια τους ανοιχτη,το συμπαν ειναι το οριο...και οτι κι αν ακουω ποτε δεν τους απογοητευω λεγοντας "αυτα ειναι παραμυθια,αυτα δεν γινονται".Αν ακουσεις τα παιδια προσεκτικα,θα εκπλαγεις απο πραγματα που βιωνουν και τι συναισθανονται.Και παρόλα αυτα το μεγαλο μου παιδι ηδη στα 9 του, μου ειπε χτες(αυτο ηταν κ η αφορμη που εγραψα σημερα ολα αυτα)"Μαμα δεν νομιζω πια οτι μπορω να κλεισω το φως χωρις να σηκωθω απ΄το κρεβατι"..."Μμμμ δεν πειραζει,παιδι μου,ισως εχεις κουραστει,να ξερεις ομως οτι τα παντα μπορεις".Δεν ηθελα να αντιδρασω αλλιως,αν και ποτε δεν αφησα τον εαυτο μου να μπει στη διαδικασια "να πιστεψω η οχι"αλλα και ποτε δεν ειπα οτι "δεν γινεται" ή να προκαλεσω "για δειξε μου..."
Σημερα το πρωι που σηκωθηκε για το σχολειο μου ειπε οτι εχθες στον υπνο τιναχτηκε "δυνατα σαν να με χτυπουσε ρευμα και ξυπνησα"ειπε,"κοιμηθηκα και μετα παλι το ιδιο,αυτο εγινε 3 φορες,δεν με τρανταξε καποιος,ουτε σαν να πεφτω,απο μεσα μου ηταν,πωπω μαμα τι ηταν αυτο,τρελαθηκα,τρομαξα πολυ".."τι ηταν το τελευταιο πραγμα που εκανες πριν κοιμηθεις?"ρωτησα.."προσπαθουσα να κλεισω το φως στο διαδρομο χωρις να σηκωθω".Δεν ρωτησα αν τελικα το ειχε πετυχει,ηδη εχει αρχισει να χανει την πιστη της,μεγαλωνει...
Αυτα... συγγνωμη αν κουρασα...καλη τυχη σε ολους οσοι αναζητατε πιο ομορφους κοσμους.

ps.εγω δεν ειχα ποτε τετοια "ηλεκτροσοκ",ομως καποιοι εδω μεσα διαβασα οτι ειχαν... καπως θα εξηγειται κι αυτο!?!?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 23:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Βασιλική.
Σκέφτομαι
ποσες μαμάδες,
πόσοι μπαμπάδες
πόσα χρόνια
με συνοπτικές διαδικασίες
και κουλ αγριότητα
το σκοτώνουν αυτό.
Χαζομάρες...
Μια μέρα στο λεωφορείο
ένα παιδάκι ρώτησε τη μάνα του
'Μαμά όταν ήμουν αόρατος με έβλεπα;'
Χέχε!
κι αυτή
'σταμάτα Γιωργάκη!'
Ναι ρε Γιώργο καλά σου λέει,
μην την τρελαίνεις τη μανούλα
και φόρα το μπουφάν σου!
Δεν υπάρχει μυστήριο..
Ατυχούλη.
Άραγε
θα βρεθεί ποτέ κανείς
να σου θυμίσει
οτι
βιώνεις
το αίνιγμα;


ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy