ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 13:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Κοντεύει να συμπληρωθεί ένας χρόνος από τότε που κατάφερα να κάνω αστρική προβολή (διαβάστε σχετικά την δημοσίευσή μου στην σελίδα 7 του παρόντος θέματος) και δυστυχώς ακόμα δεν τα έχω ξανακαταφέρει παρά τις προσπάθειές μου.

Μάλιστα, μετά λύπης μου διαπιστώνω πως πλέον με παίρνει ο ύπνος κάθε φορά που προσπαθώ... Προσωπικά το εκλαμβάνω ως απομάκρυνση από τον στόχο μου. Ίσως φταίει και το ότι προσπαθώ πάντα το βράδυ πριν κοιμηθώ, δεν ξέρω...

Λέτε αν δοκιμάσω να πιώ κανα μπουκάλι (όπως είχα κάνει όταν τα κατάφερα πέρυσι) να έχει επιτυχία? Για κάποιον λόγο δεν το νιώθω σωστό...

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 16:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα σας,

Κοντεύει να συμπληρωθεί ένας χρόνος από τότε που κατάφερα να κάνω αστρική προβολή (διαβάστε σχετικά την δημοσίευσή μου στην σελίδα 7 του παρόντος θέματος) και δυστυχώς ακόμα δεν τα έχω ξανακαταφέρει παρά τις προσπάθειές μου.

Μάλιστα, μετά λύπης μου διαπιστώνω πως πλέον με παίρνει ο ύπνος κάθε φορά που προσπαθώ... Προσωπικά το εκλαμβάνω ως απομάκρυνση από τον στόχο μου. Ίσως φταίει και το ότι προσπαθώ πάντα το βράδυ πριν κοιμηθώ, δεν ξέρω...

Λέτε αν δοκιμάσω να πιώ κανα μπουκάλι (όπως είχα κάνει όταν τα κατάφερα πέρυσι) να έχει επιτυχία? Για κάποιον λόγο δεν το νιώθω σωστό...


Φίλε Jegudiel, ο Ανώτερος εαυτός σου έχει την ικανότητα να σε βγάζει κατα βούληση έξω απο το σώμα σου,κάθε φορά που εσύ κοιμάσαι.Εξάλου σκέψου οτι απο την στιγμή που έγεινε μια φορά,γιατί να μην ξαναγίνει?
Λοιπόν ζήτησέ το απο αυτόν,με προσευχή ή διαλογισμό,ακόμα καλύτερα με υποβολή το βράδυ λίγο πρίν κοιμηθείς.Επανέλαβε την επιθυμία σου σε εκείνον αρκετά συχνά και κάποια στιγμή να είσαι σίγουρος οτι θα ξαναγίνει.

Επειδή η αστρική προβολή δεν είναι παιχνίδι,ο ανώτερος εαυτός σου δεν γίνεται να σου δωσει αυτήν την ικανότητα έτσι γι πλάκα.Πρέπει να υπάρχει ένας καλός λόγος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 21:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλησπέρα σας,

Κοντεύει να συμπληρωθεί ένας χρόνος από τότε που κατάφερα να κάνω αστρική προβολή (διαβάστε σχετικά την δημοσίευσή μου στην σελίδα 7 του παρόντος θέματος) και δυστυχώς ακόμα δεν τα έχω ξανακαταφέρει παρά τις προσπάθειές μου.

Μάλιστα, μετά λύπης μου διαπιστώνω πως πλέον με παίρνει ο ύπνος κάθε φορά που προσπαθώ... Προσωπικά το εκλαμβάνω ως απομάκρυνση από τον στόχο μου. Ίσως φταίει και το ότι προσπαθώ πάντα το βράδυ πριν κοιμηθώ, δεν ξέρω...

Λέτε αν δοκιμάσω να πιώ κανα μπουκάλι (όπως είχα κάνει όταν τα κατάφερα πέρυσι) να έχει επιτυχία? Για κάποιον λόγο δεν το νιώθω σωστό...


Φίλε Jegudiel, ο Ανώτερος εαυτός σου έχει την ικανότητα να σε βγάζει κατα βούληση έξω απο το σώμα σου,κάθε φορά που εσύ κοιμάσαι.Εξάλου σκέψου οτι απο την στιγμή που έγεινε μια φορά,γιατί να μην ξαναγίνει?
Λοιπόν ζήτησέ το απο αυτόν,με προσευχή ή διαλογισμό,ακόμα καλύτερα με υποβολή το βράδυ λίγο πρίν κοιμηθείς.Επανέλαβε την επιθυμία σου σε εκείνον αρκετά συχνά και κάποια στιγμή να είσαι σίγουρος οτι θα ξαναγίνει.

Επειδή η αστρική προβολή δεν είναι παιχνίδι,ο ανώτερος εαυτός σου δεν γίνεται να σου δωσει αυτήν την ικανότητα έτσι γι πλάκα.Πρέπει να υπάρχει ένας καλός λόγος.



Είναι σωστή η παρατήρηση του Άλεξ για τον ανώτερο εαυτό, όμως δεν αρκεί αυτό. Η αστρική προβολή δεν είναι καποια ιδιαίτερη ικανότητα που πρέπει να είσαι ο "εκλεκτός του Θεού" για να την έχεις, αλλά για να γίνει συνειδητά, για να υπάρξει δηλαδή ένα συνειδητό αστρικό ξεδίπλωμα, πρέπει ο άνθρωπος να ειναι συνειδητός. Αν κοιμάται η συνείδηση του όταν είναι ξύπνιος, τότε κοιμάται και όταν το φυσικό του σώμα κοιμάται. Ας φανταστούμε π.χ. έναν άνθρωπο ο οποίος απο μικρός είχε κλειστά τα μάτια του, χωρίς να τα ανοίγει σχεδον ποτέ, χωρίς όμως να έχουν το παραμικρό πρόβλημα τα μάτια του. Για αυτόν τον άνθρωπο είτε έξω είναι ντίρλα σκοτάδι, είτε ντίρλα φως, είναι το ίδιο, γιατί έχει τα μάτια κλειστά.
Αντίστοιχα, για κάποιον που έχει συνείδηση κοιμισμένη, είτε το φυσικό του κοιμάται, είτε είναι ξύπνιο, αυτός παραμένει σε ένα όνειρο, παραμένει κοιμισμένος.
Δεν μπορούμε να απομονώσουμε την αστρική προβολή, απο αυτό που λέγεται συνειδητότητα. Αν το κάνουμε, η αποτυχία είναι σίγουρη. Εν τούτοις μπορεί να τύχει να έχουμε κάποιες εμπειρίες είτε απο δουλειά που έχουμε κλάνει σε παλαιότερες ζωές, είτε -πιο πιθανό- επειδή έχει εντυπωθεί σαν επιθυμία στο υποσυνείδητό μας (τον πρώτο καιρό κυρίως, που μαθαίνουμε για αυτή τη δυνατότητα).

Επίσης η δύναμη της αστρικής προβολής και γενικά της "προβολής" σε άλλες διαστάσεις, δεν είναι ένα "παράπλευρο στοιχείο" του εσωτερικού έργου, όπως νομίζουν κάποιοι. Είναι ένα ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ στοιχείο. Και αυτό γιατί η γνώση που παίρνουμε, είναι δανεική. Δηλαδή, διαβάζουμε συνεχώς για τον κόσμο των πνευμάτων στον τάδε Δάσκαλο, στον άλλο Δάσκαλο, στον παράλλο... πού είναι όμως η δικιά μας εμπειρία; Έχουμε επίσης μάγους να προσπαθούν να φέρουν σε εκδήλωση τα πνεύματα του αστρικού κόσμου στον φυσικό κόσμο.
Λοιπόν.. πόσο πιο ωφέλιμο είναι, αντι να διαβάζεις τον τάδε Δάσκαλο, να του μιλάς πρόσωπο με πρόσωπο στο αστρικό; Και πόσο ποιο ωφέλιμο είναι αντί να πιστεύεις τον έναν και τον άλλο "γκουρού" να μπορείς ο ίδιος να επιβεβαιώνεις πράγματα απο άμεση εμπειρία στον κόσμο των πενυμάτων. Και πόσο καλύτερο είναι αντί να δουλεύεις 20 χρόνια στη τελετουργική μαγεία για να μπορέσεις απλά να προβάλεις ένα κατώτερο πνεύμα στο φυσικό κόσμο, να μην έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε 9ας πούμε) πνεύμα θες, μέσα σε ένα βράδυ.
Είναι σαφές οτι όποιος προχωράει στη μονοπάτι, αρχίζει κάποια στιγμή να έχει αστρικές εμπειρίες, είτε το επιδιώκει είτε όχι. Γίνεται ένας πολίτης όχι μόνο του φυσικού κόσμου, αλλά όλων των κόσμων.
Φυσικά υπάρχουν όλοι αυτοί οι οποίοι σκοπίμως διαδίδουν φόβο για αυτά τα θέματα, και αυτό είναι λογικό. Είναι λογικό, γιατί μετά πώς θα πουλήσουν τα βιβλία τους; Πώς θα μπορέσουν να συντηρήσουν τις ιστορίες και τις θεωρίες που πουλάνε; Και πώς θα μπορέσουν να διατηρήσουν την εικόνα του μεγάλου γκουρού, όταν στο αστρικό θα τους βλέπεις να κάνουν παρέα με τους δαίμονες; Ε μάλλον θα είναι λίγο δύσκολο.
Βεβαίως, και κάποιος που βγαίνει αστρικό (κατώτερο ή ανώτερο ανάλογα με την δόνησή του) δε σημαίνει οτι τα βρήκε όλα, ούτε οτι δεν μπορεί να παραπλανηθεί αστρικά - είναι αρκετά εύκολο για κάποιον αφελή και λίγο αδύναμο να πέσει σε απάτες&αυταπάτες - αλλά για κάποιον με ισχυρή ιδιοσυγκρασία, τα πράγματα -μπορώ να υποθέσω- είναι σρκετά εύκολα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/07/2012 21:58:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 23:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα, μόνο πολύ λίγο και αποσπασματικά, αλλά έχω τις εξής απορίες. Για να γίνει η αστρική προβολή θα πρέπει να έχουμε ισχυρή σχετικά ψυχή και να έχουμε αποβάλει τους περισσότερους φόβους ώστε αυτή να είναι ήρεμη; Θα πρέπει να υπάρχει μια σχετική προετοιμασία από το εσωτερικό μονοπάτι για να πραγματοποιηθεί;

Παραθέτω μία εμπειρία. Σήμερα το μεσημέρι είδα ένα ημισυνειδητό όνειρο θα το έλεγα (τα περισσότερα όνειρα που είναι συνειδητά τα καταφέρνω το μεσημέρι σε ώρες εκτός ωραρίου που ο οργανισμός μου δεν έχει συνηθίσει να κοιμάται). Μπουσουλούσα σε κάτι πέτρες που ήταν τραχιές και με πονούσαν. Ένοιωθα δηλαδή κάτι σαν ψυχικό πόνο καθώς τις ακουμπούσα. Με την θέλησή μου όμως μπόρεσα να τις κάνω λείες για λίγο και να μην πονάω, να είναι και μαλακές. Αλλά κουράστηκα αρκετά γρήγορα και έγιναν πάλι τραχιές και πονούσα πάλι. Θα μπορούσε αυτό να σημαίνει κάτι για κάποια ποιότητα της ψυχής μου που προσπαθώ να αλλάξω; Θα μπορούσε ακόμα να σημαίνει και κάτι για την υγεία μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 09:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι σωστή η παρατήρηση του Άλεξ για τον ανώτερο εαυτό, όμως δεν αρκεί αυτό. Η αστρική προβολή δεν είναι καποια ιδιαίτερη ικανότητα που πρέπει να είσαι ο "εκλεκτός του Θεού" για να την έχεις, αλλά για να γίνει συνειδητά, για να υπάρξει δηλαδή ένα συνειδητό αστρικό ξεδίπλωμα, πρέπει ο άνθρωπος να ειναι συνειδητός. Αν κοιμάται η συνείδηση του όταν είναι ξύπνιος, τότε κοιμάται και όταν το φυσικό του σώμα κοιμάται. Ας φανταστούμε π.χ. έναν άνθρωπο ο οποίος απο μικρός είχε κλειστά τα μάτια του, χωρίς να τα ανοίγει σχεδον ποτέ, χωρίς όμως να έχουν το παραμικρό πρόβλημα τα μάτια του. Για αυτόν τον άνθρωπο είτε έξω είναι ντίρλα σκοτάδι, είτε ντίρλα φως, είναι το ίδιο, γιατί έχει τα μάτια κλειστά.
Αντίστοιχα, για κάποιον που έχει συνείδηση κοιμισμένη, είτε το φυσικό του κοιμάται, είτε είναι ξύπνιο, αυτός παραμένει σε ένα όνειρο, παραμένει κοιμισμένος.
Δεν μπορούμε να απομονώσουμε την αστρική προβολή, απο αυτό που λέγεται συνειδητότητα. Αν το κάνουμε, η αποτυχία είναι σίγουρη. Εν τούτοις μπορεί να τύχει να έχουμε κάποιες εμπειρίες είτε απο δουλειά που έχουμε κλάνει σε παλαιότερες ζωές, είτε -πιο πιθανό- επειδή έχει εντυπωθεί σαν επιθυμία στο υποσυνείδητό μας (τον πρώτο καιρό κυρίως, που μαθαίνουμε για αυτή τη δυνατότητα).

Επίσης η δύναμη της αστρικής προβολής και γενικά της "προβολής" σε άλλες διαστάσεις, δεν είναι ένα "παράπλευρο στοιχείο" του εσωτερικού έργου, όπως νομίζουν κάποιοι. Είναι ένα ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ στοιχείο. Και αυτό γιατί η γνώση που παίρνουμε, είναι δανεική. Δηλαδή, διαβάζουμε συνεχώς για τον κόσμο των πνευμάτων στον τάδε Δάσκαλο, στον άλλο Δάσκαλο, στον παράλλο... πού είναι όμως η δικιά μας εμπειρία; Έχουμε επίσης μάγους να προσπαθούν να φέρουν σε εκδήλωση τα πνεύματα του αστρικού κόσμου στον φυσικό κόσμο.
Λοιπόν.. πόσο πιο ωφέλιμο είναι, αντι να διαβάζεις τον τάδε Δάσκαλο, να του μιλάς πρόσωπο με πρόσωπο στο αστρικό; Και πόσο ποιο ωφέλιμο είναι αντί να πιστεύεις τον έναν και τον άλλο "γκουρού" να μπορείς ο ίδιος να επιβεβαιώνεις πράγματα απο άμεση εμπειρία στον κόσμο των πενυμάτων. Και πόσο καλύτερο είναι αντί να δουλεύεις 20 χρόνια στη τελετουργική μαγεία για να μπορέσεις απλά να προβάλεις ένα κατώτερο πνεύμα στο φυσικό κόσμο, να μην έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε 9ας πούμε) πνεύμα θες, μέσα σε ένα βράδυ.
Είναι σαφές οτι όποιος προχωράει στη μονοπάτι, αρχίζει κάποια στιγμή να έχει αστρικές εμπειρίες, είτε το επιδιώκει είτε όχι. Γίνεται ένας πολίτης όχι μόνο του φυσικού κόσμου, αλλά όλων των κόσμων.
Φυσικά υπάρχουν όλοι αυτοί οι οποίοι σκοπίμως διαδίδουν φόβο για αυτά τα θέματα, και αυτό είναι λογικό. Είναι λογικό, γιατί μετά πώς θα πουλήσουν τα βιβλία τους; Πώς θα μπορέσουν να συντηρήσουν τις ιστορίες και τις θεωρίες που πουλάνε; Και πώς θα μπορέσουν να διατηρήσουν την εικόνα του μεγάλου γκουρού, όταν στο αστρικό θα τους βλέπεις να κάνουν παρέα με τους δαίμονες; Ε μάλλον θα είναι λίγο δύσκολο.
Βεβαίως, και κάποιος που βγαίνει αστρικό (κατώτερο ή ανώτερο ανάλογα με την δόνησή του) δε σημαίνει οτι τα βρήκε όλα, ούτε οτι δεν μπορεί να παραπλανηθεί αστρικά - είναι αρκετά εύκολο για κάποιον αφελή και λίγο αδύναμο να πέσει σε απάτες&αυταπάτες - αλλά για κάποιον με ισχυρή ιδιοσυγκρασία, τα πράγματα -μπορώ να υποθέσω- είναι σρκετά εύκολα.


Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο φίλε μου

Απλά να πώ όσον αφορά το κάλεσμα του Ανώτερου εαυτού μας για ενα αστρικό ταξίδι,μπορεί να γίνει,μπορεί δηλαδή να μας βγάλει έξω για να μας δείξει κάτι που θέλουμε,αλλα μόνο με συγκεκριμμένες προυποθέσεις και όχι πάντα.Η φυσιολογική και μακρόχρονη διαδικασία είναι αυτή που λές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 09:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω και εγω με τον Doctor...
Πιστευω πως ειναι ομως δυσκολο να αποκωδικοποιησεις τα μηνυματα...
Απο προσωπικη εμπειρια πάντως,ακόμα προσπαθω να αποκωδικοποιήσω κάποια μου ονειρα με μηνύματα...
Φιλε earendil, δεν ειναι απαραιτητο να έχεις εκείνο και το άλλο για να κανεις αστρική προβολή...Και ενα παιδακι 6 χρονών μπορει να κανει αστρικη προβολή που δεν εχει ιδεα περι του θεματος,και μπορει καποιος που προσπαθει χρονια να μην το πετυχει ποτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 11:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε earendil, δεν είναι απαραιτητο να έχεις εκείνο και το άλλο για να κανεις αστρική προβολή...Και ενα παιδακι 6 χρονών μπορει να κανει αστρικη προβολή που δεν έχει ιδεα περι του θεματος,και μπορει καποιος που προσπαθει χρόνια να μην το πετυχει ποτε...

Συμφωνώ με αυτό που λες φίλη TinaGR, όμως ψάχνω την αιτία που μπορεί να συμβαίνει αυτό, και μου φαίνεται ότι είναι πως σαν παιδί δεν έχεις ακόμα προλάβει να βαρύνεις με πολλά πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 11:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν πολλοι λογοι που συμβαινει αυτο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2012, 02:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αστρική προβολή δεν είναι καποια ιδιαίτερη ικανότητα που πρέπει να είσαι ο "εκλεκτός του Θεού" για να την έχεις,

ΣΥΜΦΩΝΩ. Βέβαια η κληρονομικότητα βοηθάει πιστεύω, καθώς επίσης και γνώσεις από προηγούμενες ζωές.
Η πρώτη φορά που είχα μια σχετική εμπειρία, ήταν 12 περίπου χρόνια προτού διαβάσω κάτι σχετικά μ'αυτό και ήταν καλή. Οι επόμενες φορές ήταν μετά τα 35 χωρίς να το επιδιώξω παρόλο που 2 έως 3 χρόνια νωρίτερα προσπάθησα χωρίς αποτέλεσμα. Όταν βγήκα τη δεύτερη φορά, παρόλο που το δωμάτιο κανονικά ήταν θεοσκότεινο, έβλεπα σαν να υπήρχε ένα ημίφως, το σώμα μου από ψηλά, καθώς επίσης είχε οξυνθεί η ακοή μου. Είχα έντονη αγωνία μήπως κάποια στιγμή μπει η μάνα μου στο δωμάτιο και βλέποντας το σώμα μου ακίνητο με περάσει για νεκρή. Έκτοτε είχα και άλλες εμπειρίες χωρίς να το θέλω. Ορισμένες από αυτές ήταν γιατί ένοιωθα ότι ήταν κάποιος μέσα στο δωμάτιο (όχι υλικό σώμα ούτε μόρα) και αυτόματα έβγαινα. Σε μία περίπτωση ήταν τόση η αγωνία μου, που μπαινόβγαινα στο σώμα μου για να διώξω τον απρόσκλητο εισβολέα. Έβγαινα γιατί το "αστρικό του"; σώμα ήταν στην πλάτη μου και μου μιλούσε σιγά. Άκουγα τι μου έλεγε και ήθελα να έχω οπτική εικόνα για να αμυνθώ. Καμία φορά δεν έχω φύγει από το δωμάτιό μου γιατί φοβόμουνα μήπως δεν ξαναγυρίσω. Δύο φορές είχα μισοβγεί ενώ ήμουν ξύπνια στο σπίτι μου και άλλες δύο ήμουν στο χωράφι. Περιττό να πω ότι όλες τις φορές δεν το άφησα να συμβεί.

Θάθελα να πω στη mia 12, ότι μπορεί να θέλει να δει λόγου χάρι αν την απατάει ο φίλος της, αλλά πώς θα της φαινόταν αν την επομένη μέρα μάθαινε ότι τον βρήκαν νεκρό στον ύπνο του από καρδιά. Ρώτα και μένα, που έχω καταλάβει γιατί μερικοί πεθαίνουν στον ύπνο τους από καρδιά, χωρίς προηγουμένως να έχουν πρόβλημα με την καρδιά τους.

[quote]Λοιπόν.. πόσο πιο ωφέλιμο είναι, αντι να διαβάζεις τον τάδε Δάσκαλο, να του μιλάς πρόσωπο με πρόσωπο στο αστρικό; Και πόσο ποιο ωφέλιμο είναι αντί να πιστεύεις τον έναν και τον άλλο "γκουρού" να μπορείς ο ίδιος να επιβεβαιώνεις πράγματα απο άμεση εμπειρία στον κόσμο των πνευμάτων. [/quote)

Αυτό διάβασα ότι το έκανε ο Yram στο βιβλίο ΠΡΑΧΤΙΚΗ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ από τις εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ. Δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες γιατί πάνε χρόνια που το έχω δανείσει και δεν μου το ξαναδώσανε. Επίσης αναφέρει πως να αποφεύγει κάποιος κινδύνους στα ταξίδια του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2012, 12:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nefeli137
ΣΥΜΦΩΝΩ. Βέβαια η κληρονομικότητα βοηθάει πιστεύω, καθώς επίσης και γνώσεις από προηγούμενες ζωές.
Νομίζω οτι η λογική της κληρονομικότητας είναι παρόμοια με την λογική του "εκλεκτού του θεού" για τον λόγο οτι πάλι αποδίδουμε την ευκολία κάποιου σε τέτοιες εμπειρίες σε παράγοντες που δεν οφείλονται στον ίδιο. Βεβαίως, κάποιος απο δουλειά σε προηγούμενες ζωές, ίσως να έχει κάποιες ικανότητες περισσότερες απο άλλους (για διάφορους λόγους) αλλά αυτό είναι κάτι για το οποίο έχεις δουλέψει, απλά όχι σε αυτή τη ζωή. Και βέβαια εδώ τίθεται το ερώτημα αν θα συνεχίσεις το έργο που ξεκίνησες κάποτε, ή θα το σταματήσεις για να ζήσεις μια ζωή ίδιας ποιότητας με κάποιον άσχετο τα θέματα του πνεύματος.

quote:
Αυτό διάβασα ότι το έκανε ο Yram στο βιβλίο ΠΡΑΧΤΙΚΗ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ από τις εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ. Δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες γιατί πάνε χρόνια που το έχω δανείσει και δεν μου το ξαναδώσανε. Επίσης αναφέρει πως να αποφεύγει κάποιος κινδύνους στα ταξίδια του.
Ναι, γιατι βέβαια πρέπει να ξέρεις και τι είναι αυτό με το οποίο έρχεσαι σε επικοινωνία. Γιατί υπάρχουν αυτοί οι new agers που ακούσανε για τα "light beings" και μόλις βγαίνουν αστρικό βλέπουν αυτό το μεγάλο λευκό φως... αχ τι ωραία... light worker πρέπει να ειναι, λένε. Και πάνε μετά προς το "φως" σαν τη μύγα στη λάμπα. Στο αστρικό δεν ειναι τα πράγματα αυτό πυο δείχνουν. Κάτι μικρό, μπορεί να είναι κάτι μεγάλο και κάτι μεγάλο μπορεί να είναι κάτι μικρό. Κάτι φωτεινό μπορεί να ειναι σκοτεινό, και κάτι σκοτεινό μπορεί να είναι φωτεινό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2012 12:08:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 06:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν απορρίπτεις εντελώς την κληρονομικότητα, πως εξηγείς το γεγονός ό,τι σε μερικές οικογένειες έχουν περισσότερα μέλη της και σε διαφορετικές γενιές, κάποιες δυνατότητες;
Από τις μέχρι τώρα,εμπειρίες μου καταστάλαξα και γω όπως και άλλα μέλη, ότι πρέπει να μη φοβάσαι όπως έκανα εγώ, γιατί δεν βοηθάει, καθώς μπορεί να θεωρήσουμε αρνητική μια οντότητα, που το μόνο που μπορεί να θέλει είναι να επικοινωήσει μαζί μας. Όπως στην πραγματικότητα βλέποντας κάποιος ένα τρομακτικό συμβάν τρέχει σε κατάσταση πανικού και θεωρεί επικίνδυνο ακόμα και αυτόν που τρέχει για να βοηθήσει.
Στην τελευταία μου εμπειρία το καλοκαίρι, μια σκιά είχε καθίσει στην άκρη του κρεβατιού μου. Ήμουν σίγουρη ότι δεν ήθελε να μου κάνει κακό και ότι ήθελε κάτι να μου πει. Μου μιλούσε, όμως δεν καταλάβαινα τι ακριβώς μου έλεγε και με τη σκέψη μου του έλεγα να μιλήσει πιο δυνατά αλλά και πάλι δεν άκουγα καλά. Νόμισα μετά ότι ίσως ήταν ο πατέρας μου που πέθανε το Πάσχα και τον ρώταγα τότε με αγωνία μήπως θέλει να μου πει ότι πέθανε η μαμά. Όποιος και αν ήταν προφανώς απηύδησε που δεν μπορούσε να συνεννοηθεί και έφυγε. Μια και ήμουν πιο ήρεμη από άλλες φορές, είδα ότι φεύγοντας η φιγούρα στριμώχτηκε σε μια χαραμάδα της πόρτας που ήταν λίγο ανοιχτή και βγήκε προς το χώλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 16:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν απορρίπτεις εντελώς την κληρονομικότητα, πως εξηγείς το γεγονός ό,τι σε μερικές οικογένειες έχουν περισσότερα μέλη της και σε διαφορετικές γενιές, κάποιες δυνατότητες;
Πιθανόν είναι ομάδες ψυχών που σχετίζονται μεταξύ τους απο προηγούμενες γενιές και ένα κοινό παρελθόν στον αποκρυφισμό. Σε ορισμένες εποχές και μέρη ήταν πιο διαδεδομένος απο ο,τι σήμερα άλλωστε. Πιθανόν να είναι και κληρονομικό το θέμα όπως λες.

quote:
Από τις μέχρι τώρα,εμπειρίες μου καταστάλαξα και γω όπως και άλλα μέλη, ότι πρέπει να μη φοβάσαι όπως έκανα εγώ, γιατί δεν βοηθάει, καθώς μπορεί να θεωρήσουμε αρνητική μια οντότητα, που το μόνο που μπορεί να θέλει είναι να επικοινωήσει μαζί μας.

Ισχύει, ότι περίπου και στον φυσικό κόσμο. Στο φυσικό κόσμο δεν πάμε να ενοχλήσουμε κάποιον ξένο, ούτε να τον εξορκίσουμε, ούτε να επικοινωνίσουμε μαζί του χωρίς λόγο. Αντίστοιχα, αν κάποιος ξένος ερχόταν στον δρόμο και μας μίλαγε, θα κοιτάγαμε κατ'αρχήν τον λόγο που μας μιλάει, τις προθέσεις του κλπ. Ο,τι κάτ, έτσι και πάνω. Λογική θέλει.
Αντίστοιχα, το οτι κάποιος στον φυσικό κόσμο είναι ντυμένος με ωραία ρούχα, δε σημαίνει οτι δε θα μας κλέψει, οτι δεν θα είναι λωποδύτης κάποιου είδους που πάει να μας ξεγελάσει. Και αν πάλι κάποιος έχει παλιά ρούχα, ή και αν ακόμα είναι ρακένδυτος, δε σημαίνει οτι θα μας πειράξει, ίσως απλά ψάχνει κάτι. Θέλει λογική το πράγμα, την ιδια λογική ουσιαστικά που χρησιμοποιεί κάποιος και στον φυσικό κόσμο. Λίγο διαφορετικά, βέβαια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DJNA Spirit
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2012, 11:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!! ΟΥΡΑΝΙΟ ΜΗΝΥΜΑ !!!

Αδελφοί... Αυτός με την Διπλή Προσωπικότητα γνωρίζει, ο σκοπός του είναι να σας μεταδώσει το μήνυμα τούτο: " Κατά την Αστρική ΠΡΟΒΟΛΗ, ήτοι Αστρικό ΤΑΞΙΔΙ, υπάρχουν άπειρα ΟΥΡΑΝΙΑ ΣΩΜΑΤΑ, κατά κόσμων Αστρικά Σώματα"

Δεν θα φύγω νωρίς, άπειρα χρόνια μας ενώνουν ...

!!! Αβεσσαλώμ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

christinaki025
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 18:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας!Ειμαι καινουργια στο forum!Το πρωτο μοθ μηνυμα ξερετε!
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια εμπειρια μου ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΗ για μενα και να με διαβεβαιωσετε και σεις οτι επροκειτο για αστρικη προβολη καθως δεν εχω καθολου πειρα περι του θεματος.Ενα βραδυ εκει που κοιμομουν(και χωρις να νοιωσω τιποτα απο τις δονησεις και τους πονους που λετε) ειδα το σωμα μου να κοιμαται και γω να ειμαι στην απεναντυ πλευρα του δωματιου.Ενθουσιαστηκα λιγο αλλα ενιωθα οτι ημουν σε ονειρο και ημουν ελευθερη να κανω οτι θελω αφου δεν κινδυνευω(δεν γνωριζα τι[ποτα για την αστρικη προβολη τοτε)Ετσι πηγα στο σπιτι του δασκαλου μου(γειτονας) και μπηκα μεσα απο τους τοιχους στο σπιτι του περιγηθηκα και μετα απο λιγο ξαναβγηκα και επεστρεψα κανονικα στο σωμα μου..Το πρωι πηγα με καποια δικαιολογια στο σπιτι του δασκαλου και ειδα τα πραγματα ακριβως οπωσ τα ειχα δει στο ονειρο μου.Να πω οτι στο σπιτι του ειχα ξαναπαει αλλα οχι στις πανω κρεβατοκαμαρες για να ξερω απο πριν την θεση των αντικιμενων..Επισης ειχα δει το ρολοι και ελεγε 4.20Και εδω ειναι κατι πολυ περιεργο.Το ρολοι του δασκαλου μου ελεγε ακομα 4.20 και μετα απο ερωτηση μου μου ειπε οτι ειχαν τελιωσει οι μπαταριες και δεν της ειχε αλλαξει..

Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα μου αλλα θελω να σας κανω να καταλαβετε πως ακριβως εγιναν τα γεγονοτα
ΥΓ:Λεω δασκαλος γιατι εγινε αρκετα παλια αυτη η ιστορια οταν ημουν πολυ μικρη ακομα...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ!

Ζησε την καθε μερα σαν να ειναι η τελευταια σου;DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 21:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπερα σας!Ειμαι καινουργια στο forum!Το πρωτο μοθ μηνυμα ξερετε!
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια εμπειρια μου ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΗ για μενα και να με διαβεβαιωσετε και σεις οτι επροκειτο για αστρικη προβολη καθως δεν εχω καθολου πειρα περι του θεματος.
Ναι, ακούγεται σαν αστρική προβολή αυτό που περιγράφεις christinaki025

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/02/2013 21:50:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianell
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 14:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου για να μου πείτε την γνώμη σας ως πιο έμπειροι.. (εγώ ασχολούμαι ένα 2μηνο)
Χθες το απόγευμα έκανα διαλογισμό, έτσι όπως ήμουν χαλαρή ένιωσα συνεχόμενα "τραβήγματα" στην περιοχή του τρίτου ματιού και έβλεπα (με κλειστά μάτια) άσπρα φώτα να διαδέχονται το ένα το άλλο και ξαφνικά είδα μια κοπέλα, ολοκάθαρα, αλλά τρόμαξα και σηκώθηκα. Αυτή τη κοπέλα την είδα 2 μέρες πριν στον ύπνο μου.
Το βράδυ που έπεσα για ύπνο άδειασα το μυαλό μου και παρατηρούσα την αναπνοή, σε μια φάση ένιωσα ένα μούδιασμα σε όλο το σώμα και είχα ένα αίσθημα λες και με διαπερνούσε κάποια ενέργεια από κάτω προς τα πάνω (δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς) εκείνη την ώρα ένιωσα το κεφάλι μου να να σηκώνετε και έβλεπα το φως στο δωμάτιο μου (μην κοροϊδέψετε, αλλά έχω μια λαμπίτσα όταν κοιμάμαι ). Μετά από δευτερόλεπτα ακούστηκε ένας ήχος, λες και άνοιξε η πόρτα του δωματίου, με τρόμαξε πάρα πολύ και ένιωσα σαν να έπεσα με δύναμη στο κρεβάτι.. Μετά κοιμήθηκα κανονικά αλλά σήμερα πονάνε τα πόδια μου λες και έκανα γυμναστική 10 ώρες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, να είστε όλοι καλά!

Για κάποιους πάω και στην κόλαση, τους άλλους τους δείχνω μετά χαράς τον δρόμο για εκεί...... ♥Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 14:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να είχες κάποιου είδους αστρική ή "προαστρική" εμπειρία, το σίγουρο είναι οτι κάτι κάνεις..
Και αφού αυτό που κάνεις έχει αποτέλεσμα... συνέχισε να το κάνεις..
Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις και μερικές περισσότερες λεπτομέρειες. Π.χ. διαλογισμός κάνει με κλειστά μάτια, οπότε το φως δε θα μπορούσες κάνονικά να το δεις;

Καλό μεσημέρι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianell
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 15:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σίγουρα θα το συνεχίσω, απλά ίσως επειδή είναι αρχή ακόμα το φοβάμαι και το σταματάω, ασυναίσθητα.
Ναι, με κλειστά μάτια! Βασικά δεν ξέρω αν γίνεται με ανοιχτά αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν θα μπορούσα να συγκεντρωθώ. Στο δωμάτιο είχα πολύ χαλαρό φως ίσα ίσα να φαίνονται τα αντικείμενα με ανοιχτά μάτια. Οπότε δεν νομίζω να με επηρέασε το φως του δωματίου.


Καλό μεσημέρι και σε 'σένα, ευχαριστώ για την απάντηση!

Για κάποιους πάω και στην κόλαση, τους άλλους τους δείχνω μετά χαράς τον δρόμο για εκεί...... ♥Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 16:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν αρχίσεις να βγαίνεις αστρικό μέσω του διαλογισμού, ξαναπέρνα για περισσότερες λεπτομέρειες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ChooseN
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 03:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
otan entharinete kapoion na kanei astriki provolh .. na tous lete kai tous kindinous .. gt uparxoun ontotites pou psaxnoun <portes> gia na katsoun edw. k,a,p googlarete kai tha deite uparxoun poli upnotistes pou kanoun auta ta lathoi kai den to gnwrizoun .. ama thelete mhn dwsete shmasia kan se auto. apla thelw na enhmerosw;PΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arianell
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 15:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ChooseN, θέλεις να μας εξηγήσεις πιο αναλυτικά αυτά που γράφεις;

Για κάποιους πάω και στην κόλαση, τους άλλους τους δείχνω μετά χαράς τον δρόμο για εκεί...... ♥Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ChooseN
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2013, 16:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χαμηλo αστρικo πεδiο εiναι ενα μερος χαμηλης πνευματικής δόνησης όπου διαμένουν και το επισκέπτονται ανάλογες οντότητες (χαμένες ψυχές, δαίμονες και μαγγανευτές). Οταν αφηνεις το σωμα σου στην ουσια δημιουργητε ενα κενο αυτο το κενο μπορει να το συμπληρωσει καποιος αλλος.. οχι οτι θα σ κλισει την πορτα καταμουτρα απλα θα κολλησει μαζι σ γτ στην ουσια αυτο ψαχνουν ενα τροπο για να μεινουν. Απλα θα πρεπει να εισαι πιο ψαγμενος οταν κανεις κατι τετοιο ή να ζητας προστασια απο τον φυλακα αγγελο ς να σε προσεχει. Υπαρχουν πολλα απλα πρεπει να εισαι διαβασμενος . Αυτα για την ωρα. Ελπιζω να σε βοηθησα καπως:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 20:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάποιες φορές μόλις με έπαιρνε ο ύπνος αισθανόμουν ότι μεταφερόμουν αλλού μία μέρα είδα ότι μεταφέρθηκα στο διπλανό διαμέρισμα, άλλη ότι είχα μεταφερθεί στο δρόμο, μία άλλη ότι είχα μεταφερθεί σε ένα σπίτι με διάφορους μασονικούς πίνακες και πολλά άλλα παραδείγματα, αυτό είναι αστρική προβολή, έχω χρόνια να το ζήσω αλλά μετά αισθανόμουν σαν να έχω κάτι σαν φύλακα για να μην το κάνω και μεταφερόμουν και σε διάφορες καταστάσεις, που δεν με αφορούσαν και έβλεπα σαν τρίτος και δεν με έβλεπαν, τι πρέπει να κάνω για να μου ξανά συμβεί; αν και πιστεύω και δεν ξέρω κατά πόσο είναι χριστιανικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fmichailgr
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 21:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fmichailgr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πολυ καλο θεμα για Αστρικη προβολη
https://www.youtube.com/watch?v=XsE4mdB1-t4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 01:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fmichailgr καλώς ήρθες στα φόρουμ του esoterica.gr

Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον video



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SARUMAN
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 20:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω φίλοι μου ότι ορισμένοι μπερδευετε την μεταφορα της συνειδητότητας στον αστρικό κόσμο με τη διαδικασία του ονείρου που συμβαίνει σε όλους μας η ακόμη μερικές φορες με τη διαδικασία του οραματος που μοιάζει με όνειρο αλλα είναι μια προειδοποίηση για κάτι που θα μας συμβεί η για κάτι που πρέπει να κάνουμε.
Η διαδικασία της μεταφοράς της συνειδητότητας στον αστρικό κόσμο ,γίνεται μόνο μέσω διαλογισμού.
Μεσω του διαλογισμού παύουν να λειτουργούν οι αισθήσεις του υλικού σώματος και αρχίζουν να λειτουργούν οι αντίστοιχες του αστρικού.
Οταν αρχίσει να λειτουργεί ο αστρικος νούς τότε βρισκόμαστε πραγματικά στο αστρικο πεδίο.
Ομως η διαφορά μεταξύ μιας δικής μας φαντασίωσης που φτιάχνει το μυαλό μας απο μια πραγματική επίσκεψη στον αστρικο κόσμο δεν ειναι εύκολα ορατή.
Γι αυτο πρέπει να συμβουλευώμαστε παντα κάποιον που έχει εμπειρία σε αυτή τη διαδικασία για να μας βοηθήσει να ξεδιαλύνουμε τι απο τα δύο συμβαίνει.

Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seeker123
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2013, 16:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas filoi
molis brika auto to forum kai mou fenetai arketa endiaferon ta 8emata pou sizitioude kai analyode.
twra 8a ei8ela mia xarh apo kapion pou 3erei kai exei asxoli8ei me astrikh probolh mias kai einai ena 8ema pou me endiaferei kai to exw meletisei arketa..8a ei8ela loipwn apo kapoion pou 3erei na mou grapsei an borei bhma bhma enan odeigo gia na kataferw na kanw astrikh probolh oso pio sidoma ginetai. euxaristw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2013, 17:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seeker123 καλώς ήρθες στην παρέα μας,
θα σε παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείς Ελληνικούς (πεζούς) χαρακτήρες και οχι Greeklish.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα της Αστρικής προβολής (ή Αστρικό Σώμα)
καλό είναι να ανατρέξεις σε παρελθούσες συζητήσεις,
μια και το παρόν αποτελεί την 5η συνέχεια του θέματος, ξεκινώντας απο εδω : αστρική προβολή (μέρος πρώτο)
(στο τέλος κάθε θέματος υπάρχει το σχετικό link για τη συνέχεια του)


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2013, 22:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά είναι ορισμένα από τα κλειδιά που έδωσε ο Δ. Σαμαέλ Α.Β. σχετικά με την έξοδο στο αστρικό.

(Βιβλίο "Μαθήματα Εσωτερικής Αστρολογίας")

1) Ο μαθητής ξαπλώνει στο κρεβάτι του, ανάσκελα. Χαλαρώνει το σώμα, ώστε κανένας μυς να μη πιέζει το αστρικό σώμα. Κατόπιν θα μισοκοιμηθεί προφέροντας το μάντραμ, ΡΟΥΣΤΙ τοιουτοτρόπως: Ρρρρρουουουσσσστίίίίί. Το μάντραμ αυτό προφέρεται διανοητικά. 0 μαθητής σε αυτές τις στιγμές πρέπει να μετατρέπεται σ' ένα "κατάσκοπο" του ύπνου του.
Όταν ο μαθητής βρεθεί στην κατάσταση νάρκης ή υπνηλίας που προηγείται του ύπνου, να σηκωθεί απ' το κρεβάτι του και να βγει απ' το δωμάτιό του. ∆εν πρέπει να ασχολείται με το φυσικό του σώμα, σ' αυτές τις στιγμές θα σηκωθεί απ' το κρεβάτι του και θα βγει απ' το δωμάτιό του.
Πώς; Με ποιο τρόπο; Σχεδόν όλοι οι μαθητές πιστεύουν ότι πρόκειται για μία άσκηση μαγνητισμού ή αυθυποβολής κτλ., αλλά απατώνται αξιοθρήνητα, διότι αυτό δεν έχει να κάνει με την αυθυποβολή ή τον υπνωτισμό. Απλά και μόνο να σηκωθεί απ' το κρεβάτι του και η Φύση θα κάνει τα υπόλοιπα. Αυτή θα γνωρίζει το πώς θα διαχωρίσει το αστρικό σώμα από το φυσικό σώμα. Αρκεί λοιπόν στον μαθητή να σηκωθεί, να βγει απ' το δωμάτιό του και η φύση θα κάνει τα υπόλοιπα.
Έξω πλέον από το δωμάτιό του, ο μαθητής θα κάνει ένα μικρό πήδημα με την πρόθεση να αιωρηθεί στο διάστημα (...) Εάν όμως δεν αιωρηθεί, θα ξαναξαπλώσει ο μαθητής στο κρεβάτι του και θα επαναλάβει το πείραμα.
Μερικοί θριαμβεύουν αμέσως, άλλοι χρειάζονται μήνες ή ακόμη και χρόνια για να μάθουν. Αλλά' αυτός που "επιμένει" στο τέλος θριαμβεύει.

2)Μέσα στον εγκέφαλο κάθε ζωντανού όντος αντηχεί πάντα μία νότα κλειδί, κατά τρόπο σχεδόν ανεπαίσθητο. Αυτή η νότα κλειδί είναι αυτή της Ακτίνας, στην οποία καθένας ανήκει, και φαίνεται να εξέρχεται από τα κύτταρα της παρεγκεφαλίδας. Μερικοί θ' ακούσουν τον ήχο φλογέρων και αυλών της Αιγυπτιακής Ακτίνας, άλλοι θ' ακούσουν το Γκονγκ της Ανατολικής Ακτίνας, άλλοι πάλι, το βρυχηθμό της θάλασσας, της ακτίνας της Σελήνης κτλ.
Εάν ο μαθητής αποσιωπήσει όλες του τις σκέψεις, στη σιγαλιά της νύχτας, θα ακούσει τη νότα-κλειδί του, τότε θα κάνει να δονείται πιο ισχυρά αυτή η νότα, μέσω της θέλησης και όταν αυτή η νότα καταστεί τόσο δυνατή ώστε να πλημμυρίσει και ημι-παραλύσει όλο το φυσικό σώμα, ο μαθητής θα σηκωθεί απ' το κρεβάτι του, θα βγει απ' το δωμάτιό του (...)

3) Εάν ονειρεύεστε ότι βρίσκεστε σ' ένα καθορισμένο τόπο και ξυπνήσετε, τότε μη κουνιέστε, ξανά αποκοιμηθείτε, συγκεντρώνοντας την φαντασία στον τόπο που ονειρευόσασταν, αισθανόμενοι ότι είστε πάλι εκεί και σαν να προσπαθείτε να συνεχίσετε το όνειρο από εκεί που το ‘χατε αφήσει, αγκιστρωμένοι με όλη σας την θέληση στον τόπο αυτόν του ονείρου σας. Το μυστικό του κλειδιού αυτού είναι η φαντασία και η θέληση ενωμένες σε δονούμενη αρμονία.


4) Τη στιγμή που είστε έτοιμοι ν' αποκοιμηθείτε, συγκεντρώστε ζωηρά
τη φαντασία σας και την θέλησή σας, ενωμένες σε δονούμενη αρμονία, σε μία καθορισμένη θέση ή περιοχή.
Η συγκέντρωση πρέπει να είναι τέλεια. Μετά, αρχίστε να περπατάτε με "πίστη" στον τόπο που έχετε "φανταστεί." ∆εν θα πρέπει να φαντάζεστε ότι εκείνη τη στιγμή φαντάζεστε, διότι τότε το πείραμα θ' αποτύχει. Πρέπει να αισθάνεστε ότι βρίσκεστε πραγματικά στην περιοχή που φαντάζεστε και ξεχάστε τελείως το υπνοδωμάτιό σας.
Αυτό το πείραμα πρέπει να πραγματωθεί μεταξύ εγρήγορσης και ύπνου. Άπαξ και βρεθείτε στην περιοχή που επιθυμείτε, γονατίστε και ζητήσατε απ' τον δικό σας Εσώτερο Θεό να σας οδηγήσει στην Αγία Γνωστική Εκκλησία, που είναι ο μεγάλος Καθεδρικός της Ψυχής και ο Ναός όπου ιερουργεί ο Ηλιακός Λόγος (...)

5) Έχοντας υπ' όψιν ότι κατά τη διάρκεια του νυχτερινού ύπνου η ψυχή περιπλανάται σ' όλες τις περιοχές που τις είναι γνωστές και ότι σε κατάσταση ύπνωσης ασχολείται με τα ίδια καθήκοντα και ασχολίες της ημέρας, θα πρέπει να συνηθίσετε κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας να ρωτάτε τους εαυτούς σας: "Πού είμαι; Είμαι μέσα στο φυσικό μου σώμα ή έξω απ' αυτό;" Κάντε, στη συνέχεια, ένα μικρό πήδημα με πρόθεση να αιωρηθείτε στον αέρα. Είναι λογικό λοιπόν ότι εάν αιωρείσθε, είναι διότι βρίσκεστε έξω από το σώμα σας και αν δεν αιωρείσθε, είναι διότι είστε με σάρκα και οστά και τότε συνεχίστε τον δρόμο σας. (...)


Πρέπει κάποιος να θέσει στον εαυτό του αυτές τις ερωτήσεις όταν προκαλείται κάτι που του τραβά την προσοχή, όπως μία συγκέντρωση ανθρώπων, μία επικήδειος λιτανεία, ένα παράξενο αντικείμενο, κλπ.


Πολλοί έχουν αφυπνίσει τη συνείδησή τους με αυτό το τρομερό κλειδί, διότι κάνοντας την ερώτηση, μετά αιωρήθηκαν στον αέρα και συνειδητοποίησαν ότι βάδιζαν έξω απ’ το φυσικό τους σώμα, το οποίο είχαν αφήσει να κοιμάται στο κρεβάτι.
Είναι τότε που όταν το σώμα κοιμάται, η Ψυχή περιπλανάται. Αλλά η Ψυχή μπορεί να βγει απ' το ασυνείδητο λήθαργό της, μέσω αυτού του κλειδιού. Θα πρέπει να συνηθίσετε να κάνετε αυτή την πρακτική κατά την διάρκεια της ημέρας, για να χαραχθεί στο υποσυνείδητο και να ενεργεί κατά τη διάρκεια του ύπνου.


6) Πριν αποκοιμηθείτε, ξαπλωμένοι στο κρεβάτι, εξασκήσατε την ακόλουθη πρακτική αυθυποβολής. Πέστε στον εαυτό σας: "Πρόκειται να αποκοιμηθώ". Εκεί που θα εμφανιστώ, θα’μαι με αστρικό σώμα. Θα αναγνωρισθώ, θα αναγνωρισθώ, θα αναγνωρισθώ (...)
Θα μπορείτε να κάνετε στους εαυτούς σας αυτήν την αυθυποβολή επί μισή ώρα. Μετά απ' αυτό θ’ αποκοιμηθείτε ήρεμα. Όταν βρεθείτε στο Αστρικό, θ' αναγνωρισθείτε αυτόματα και κατά τη στιγμή του ξυπνήματος, μην κινείστε, κάντε μία άσκηση αναδρομική, για να θυμηθείτε πού πήγατε.


7) Μισοκοιμηθείτε, προφέροντας το μάντραμ ΟΜΝΙΣ ΜΠΑΟΥΜ ΙΓΚΝΕΟΣ ως εξής: Οοοοοομμμμμννννννιιιιιιςςςςςςς Μπαααααουουουουμμμμμμ Ιιιιιιγκννννννεεεεεοοοοοςςςςςςς, συλλαβίζοντας το μάντραμ και τονίζοντας το κάθε φωνήεν και παρακαλώντας τον Εσώτερό σας να σας βγάλει από το σώμα σας. Μετά σηκωθείτε απαλά από το κρεβάτι σας (...)

(Βιβλίο "Μαθήματα Εσωτερικής Αστρολογίας" Κεφάλαιο 4ο : ζώδιο των διδύμων).

-Διευκρινίζουμε οτι τα μάντρα ("μαγικές λέξεις/ήχοι") προφέρονται είτε φωναχτά είτε διανοητικά (νοερά).
-Διευκρινίζουμε οτι όταν ο Δάσκαλος αναφέρεται στην "ψυχή" εννοεί το αστρικό σώμα, και όχι αυτό που γενικά στην Γνωστική κουλτούρα αποκαλείται ψυχή.

(Αφαιρέθηκαν απο το κείμενο κομμάτια που θεωρήθηκε οτι μπορεί να δημιουργήσουν έριδα, με εξαίρεση ένα σημείο)

Edited by - Gnostic Student on 16/07/2013 22:48:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seeker123
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2013, 15:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω τον Gnostic Student για το αρθρο μιας και ηταν αρκετα βοηθητικο..τωρα θελω να σας πω κατι που μου εγινε σημερα και να ακουσω γνωμες
λοιπον,σημερα κοιμηθικα στο σπιτι ενος φιλου μου.Το προϊ που ξυπνησα (δεν ειμαι σιγουρος αν ανοιξα τα ματια μου η οχι)βρεθικα στο δωματιο μου και οχι στου φιλου μου,αμεσως τοτε παραξενεφτικα και πηγα να σικοθω και βρεθικα παλι ξαφνικα ξαπλωμενος στο κρεβατι στο σπιτι του φιλου μου.Εχω αρχισει να κανω και καποιες απο τοις τεχνικες που υπαρχουν στο αρθρο του Gnostic Student και θελω να μου πειτε αν ηταν αυτο αστρικη προβολη η απλα ενα ονειρο.Επισης δεν ειμαι σιγουρος για το αν ημουν ξαπλομενος στο κρεβατι μου (στο σπιτι μου) αλλα νομιζω οτι το κοιταζα απο πανω το κρεβατι μου(χωρις παλι να ειμαι 100% σιγουρος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1399994
Maintained by Digital Alchemy