ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 17:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Δεν θα συμβεί! Αν έχεις την απαιτούμενη ενέργεια για την... «πτήση» θα πρέπει να έχεις και την ανάλογη εμπιστοσύνη στην προσωπική σου ενέργεια – (Για να το πω δονχουανικά) - εκτός κι αν δεν ξέρεις τι κάνεις, οπότε...
2. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις (ή αν το «ταξίδι» το ξεκινάς με "κλεμένη" ανεπαρκή ενέργεια) χωρίς να εκπλήρώνεις κάποιες προϋποθέσεις.... θα συμβούν άλλα πρώτα – και ύστερα – χειρότερα και τα απίθανα σενάρια με κεραυνούς, ηλετροπληξίες και χάλκινες αιχμές είναι το λιγότερο που πρέπει να σε ανησυχεί!

panpam με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.


quote:
Μάλλον ο φίλος έχει μπερδέψει ορισμένα πράγματα. Μερικοί αποκρυφιστές αναφέρονται σε ηλεκτρικό και μαγνητικό (και ηλεκτρομαγνητικό) ρευστό, όταν μιλούν για διεργασίες ενεργειακής ροής και εξισορρόπησης στο αιθερικό και αστρικό πεδίο. Δεν πρόκειται για τα γνωστά Η/Μ πεδία της φυσικής. Αυτά είναι εκδηλώσεις του φυσικού πεδίου.
Συνήθως αναφέρονται στην διπολική φύση της ζωτικής ενέργειας, οργόνης, τσι, πράνα, την ενέργεια που δημιουργεί και διαμορφώνει τους λεπτοφυείς αυτούς χώρους και μπορεί να περιγράφει με αρκετά ονόματα ακόμα, αν και κάθε περιγραφή περιλαμβάνει και μια διαφορετική ποιότητα.Είναι προφανές ότι αναφερόμαστε σε μια συγκεκριμένη μεταφυσική οπτική όπου η διάσταση της περιγραφής είναι υποκειμενικό θέμα.

Heretic νομίζω ότι τα πάντα έχουν μία εσωτερική ή αν προτιμάς μεταφυσική διάσταση.Όταν αναφέρω τον κεραυνό π.χ. δεν εννοώ αυτό καθ'αυτό το φαινόμενο,αλλά τις λεπτοφυής μη μετρήσιμες ενέργειες που εκδηλώνονται μέσω αυτού.

Αλήθεια τι είναι άραγε ο κεραυνόλιθος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 14:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
1. Δεν θα συμβεί! Αν έχεις την απαιτούμενη ενέργεια για την... «πτήση» θα πρέπει να έχεις και την ανάλογη εμπιστοσύνη στην προσωπική σου ενέργεια – (Για να το πω δονχουανικά) - εκτός κι αν δεν ξέρεις τι κάνεις, οπότε...
2. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις (ή αν το «ταξίδι» το ξεκινάς με "κλεμένη" ανεπαρκή ενέργεια) χωρίς να εκπλήρώνεις κάποιες προϋποθέσεις.... θα συμβούν άλλα πρώτα – και ύστερα – χειρότερα και τα απίθανα σενάρια με κεραυνούς, ηλετροπληξίες και χάλκινες αιχμές είναι το λιγότερο που πρέπει να σε ανησυχεί!

panpam με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.


quote:
Μάλλον ο φίλος έχει μπερδέψει ορισμένα πράγματα. Μερικοί αποκρυφιστές αναφέρονται σε ηλεκτρικό και μαγνητικό (και ηλεκτρομαγνητικό) ρευστό, όταν μιλούν για διεργασίες ενεργειακής ροής και εξισορρόπησης στο αιθερικό και αστρικό πεδίο. Δεν πρόκειται για τα γνωστά Η/Μ πεδία της φυσικής. Αυτά είναι εκδηλώσεις του φυσικού πεδίου.
Συνήθως αναφέρονται στην διπολική φύση της ζωτικής ενέργειας, οργόνης, τσι, πράνα, την ενέργεια που δημιουργεί και διαμορφώνει τους λεπτοφυείς αυτούς χώρους και μπορεί να περιγράφει με αρκετά ονόματα ακόμα, αν και κάθε περιγραφή περιλαμβάνει και μια διαφορετική ποιότητα.Είναι προφανές ότι αναφερόμαστε σε μια συγκεκριμένη μεταφυσική οπτική όπου η διάσταση της περιγραφής είναι υποκειμενικό θέμα.

Heretic νομίζω ότι τα πάντα έχουν μία εσωτερική ή αν προτιμάς μεταφυσική διάσταση.Όταν αναφέρω τον κεραυνό π.χ. δεν εννοώ αυτό καθ'αυτό το φαινόμενο,αλλά τις λεπτοφυής μη μετρήσιμες ενέργειες που εκδηλώνονται μέσω αυτού.

Αλήθεια τι είναι άραγε ο κεραυνόλιθος;



Υαλοποιημένη άμμος από πτώση κεραυνού. Δεν έχει κάτι το μεταφυσικό (και οι ατομικές βόμβες το έκαναν!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 16:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O redrum (The Shining έτσι; ) εδώ έχει δίκιο, κατ εμέ, τουλάχιστον ομοίως αναφέρεται ότι όλα τα φυσικά φαινόμενα του φυσικού πεδίου πηγάζουν, εκπορεύονται για να χρησιμοποιήσω τον σωστό όρο, από δρώμενα στις ανώτερες σφαίρες ύπαρξης.

Έτσι κάτι που εκδηλώνεται σαν κεραυνός πιθανόν να αφορά μια ευρύτερη διεργασία που η συνείδηση του ενσαρκωμένου ανθρώπου δεν μπορεί να συλλάβει ή να συνειδητοποιήσει άμεσα. Αλλά έτσι κάνουμε εικασίες, και εκεί θέλω να καταλήξω, ότι δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι συμβαίνει, ή να το πω καλύτερα, δεν έχουμε καταλήξει σε ένα κοινό σημείο αναφοράς όλοι εμείς (οι άνθρωποι) σε τι αναφερόμαστε.

Οπότε ο κίνδυνος από το φαινόμενο του κεραυνού μάλλον αφορά την ατομική οπτική γωνία κάποιου συγκεκριμένου που το έγραψε και όχι κάποια ευρύτερη παραδοχή. Αλήθεια redrum, που το έχεις διαβάσει ή ακούσει;

Edited by - Heretic on 19/02/2014 16:06:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 18:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταινιάρα η "Λάμψη",μου αρέσει πολύ το στιγμιότυπο με τον πιτσιρικά που επαναλαμβάνει συνεχώς το νικ μου...

Φίλοι μου δεν θυμάμαι ακριβώς που έχω διαβάσει για τις καταιγίδες,καθώς τα τελευταία χρόνια διαβάζω συνεχώς.Ο Δον Χουάν αν θυμάμαι καλά,κάνει μια νύξη για τους ενατενιστές των σύννεφων(μια κοπέλα της ομάδας του κινδύνεψε σοβαρά κατά τη διάρκεια μιάς καταιγίδας,διορθώστε παρακαλώ με αν κάνω λάθος),όμως βάζω και στοίχημα ότι το έχω διαβάσει κι αλλού.

Για τις μεταλλικές αιχμές το διάβασα σίγουρα στο "Πρόβλημα του κακού στο αστρικό πεδίο" του Γκουίτα.

Διαβάζω τις αναρτήσεις του φόρουμ από το 2008,τους περισσότερους από εσας νιώθω ότι τους γνωρίζω προσωπικά.Έχω δει σε αυτό τον χώρο ελπίδες,μίση,πάθη,ευγένεια,χυδαιότητα,ομορφιά,ασχήμια,καλό,κακό,φως και σκοτάδι όλα αυτά που μας κάνουν ανθρώπους δηλαδή.
Διάβασα τις απαντήσεις όλων των φίλων από το 2002 που ξεκίνησε το παρόν τόπικ.Δεν θέλω να
εντυπωσιάσω,δεν κατέχω κάτι με το οποίο μπορώ να εντυπωσιάσω,δεν είναι αυτές οι προθέσεις μου.Θέλω απλώς να μπει ένα λιθαράκι στη χαρτογράφηση του ανεξερεύνητου για αυτό σας ανέφερα καταιγίδες και μέταλλα.Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά,αλλά εδώ δεν υπάρχει καθόλου καπνός,μυστηριωδώς,καθώς αρκετούς από εσάς τους θεωρώ γνώστες όχι μόνο της α.π. αλλά και του εσωτερισμού γενικότερα.
Δώστε μου φίλοι μου λίγο χρόνο και θα παραθέσω αυτολεξεί τα επίμαχα σημεία από τα βιβλία.


quote:
Υαλοποιημένη άμμος από πτώση κεραυνού. Δεν έχει κάτι το μεταφυσικό (και οι ατομικές βόμβες το έκαναν!)

Στο χωριό μου ή μάλλον στα χωριά μου οι κεραυνόλιθοι αναζητούνται ως άλλος θησαυρός από μερικούς για τις εσωτερικές τους ιδιότητες,τα στόματά τους όμως τα κρατούνε ερμητικά κλειστά.Είμαι επίμονος όμως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 20:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Redrum αναμφίβολα όλοι τις αποψεις μας λέμε, καμιά εντύπωση αυθεντίας, τουλάχιστον από εμένα. Ετσι κι αλλιώς σε θέματα εσωτερισμού υπάρχει δεδομένη η υποκειμενικότητα. Τωρα ενα-δυο σημεία που θέλω να θίξω:
Πρόσεξε λίγο αυτόν τον συγγραφέα (Γκουίτα). Δεν τον έχω διαβάσει αλλά απο μια σύντομη περιήγηση που έκανα είδα πολλά σκοτεινά σημεία στο βιογραφικό του. Επίσης αυτά που Καστανέντα (εχω διαβάσει τα 3 πρώτα του παλιά) δεν είναι και πολύ αξιόπιστα, Δυτικός Σαμανισμός Β' διαλογής θα τα χαρακτήριζα.

Edited by - Heretic on 19/02/2014 20:36:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 10:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
quote:
Υαλοποιημένη άμμος από πτώση κεραυνού. Δεν έχει κάτι το μεταφυσικό (και οι ατομικές βόμβες το έκαναν!)

Στο χωριό μου ή μάλλον στα χωριά μου οι κεραυνόλιθοι αναζητούνται ως άλλος θησαυρός από μερικούς για τις εσωτερικές τους ιδιότητες,τα στόματά τους όμως τα κρατούνε ερμητικά κλειστά.Είμαι επίμονος όμως...


Ναι το είπα πιο πάνω "υαλοποιημένη άμμος" - δηλαδή: χαλαζίας - δηλαδή: κρύσταλλος - κι όπως οι κρύσταλλοι είναι "φετίχ" από "από μερικούς για τις εσωτερικές τους ιδιότητες" από τη μια και από την άλλοι οι κεραυνόλιθοι είναι οι πιο "πρόχειεροι" κρύσταλλοι που μπορεί να βρει κανείς χωρίς να σκάψει (που απαγορεύεται κι όλας)....
...γνώμη μου είναι ότι τον κάθε κρύσταλλο, υπό συνθήκες, μπορείς να παίξει "εσωτερικά" χρήσιμο ρόλο (ως αντικείμενο δύναμης) αν τον βρεις τυχαία ή αν "οδηγηθείς" στην εύρεση. Αν τον αναζητάς εσκεμμένα όχι μόνο θα είναι άχρηστος αν βρεις αλλά εν τω μεταξύ θα έχεις χάσει ένα σωρό άλλα ισάξια "αντικείμενα δύναμης" που θα βρεθούν κάτω από τη μύτη σου αλλά θα τα προσπεράσεις ψάχνοντας τον κεραυνόλιθο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 11:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρίσκεις εύκολα κρυστάλλους χαλαζία από Βραζιλία, σε εξαιρετική τιμή και αρκετά όμορφους και επεξεργασμένους. Με αυτούς δουλεύουν οι περισσότεροι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 00:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα! Πριν απο λιγες μερες μου συνεβη κατι που δεν μπορω να προσδιορισω τι ακριβως ηταν. Ειχα πονοκεφαλο και επεσα για υπνο απο τις 9 το βραδυ. Το πρωι στις 9 παλι ξυπνησα μονη μου, αλλα δεν ειχα και τιποτα να κανω, ειχα και την αισθηση οτι με πονουσε ακομη το κεφαλι μου και ξανα ξαπλωσα. Οση ωρα προσπαθουσα να με παρει ο υπνος, ειχα κλεισει τα ματια μου και ειχα καποιες εικονες στα ματια μου, σαν να ημουν σε ενα ονειρο αλλα ξυπνια! Εβλεπα πως ημουν σε ενα σπηλαιο με καποιον αλλον - αγνωστο - και εκει ειχε οστα απο κρανια και διαφορα τετοια.. Καποια στιγμη λοιπον ημουν ορθια πανω σε ενα κρανιο το οποιο ηταν τυλιγμενο με ενα πρασινο σκουρο πανι - δεν ξερω αν το πατουσα η αν στεκομουν απλως - αυτος ο αγνωστος ελεγε κατι σαν προσευχη, σαν ποιημα, σαν ψαλμο και ξαφνικα σηκωθηκα απο εκει που ημουν αλλα δεν πατουσα κατω. Κατι με τραβηξε ή "πεταξα" και ημουν στον αερα. Τοτε ηταν που ενιωσα πως αυτο ακριβως συμβαινει και στο σωμα μου στην πραγματικοτητα. Ενιωσα πως ανεβηκα διαγωνα δεξια του σωματος μου και εκεινη την ωρα το "ονειρο" αυτο εξαφανιστηκε απο μπροστα μου και απο την μια ενιωθα πως εβλεπα κιτρινες βουλες σαν αστερακια και απο την αλλη εβλεπα αμυδρα το κρεβατι μου και το σωμα μου, χωρις να μπορω να διακρινω κατι καθαρα. Τα εβλεπα ολα θολα. Και εκει ολα σταματησαν.. Την υπολοιπη μερα ημουν κουρασμενη και παλι με πονοκεφαλο και χωρις καθολου ορεξη... Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λάθος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 00:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα όνειρα είναι αστρικές εμπειρίες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 09:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρίσκεις εύκολα κρυστάλλους χαλαζία από Βραζιλία, σε εξαιρετική τιμή και αρκετά όμορφους και επεξεργασμένους. Με αυτούς δουλεύουν οι περισσότεροι.



Δεν είναι κεραυνόλιθοι όμως. Την ομορφιά και την επεξεργασία δεν τη βάζω στα συν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2014, 09:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα! Πριν απο λιγες μερες μου συνεβη κατι που δεν μπορω να προσδιορισω τι ακριβως ηταν. Ειχα πονοκεφαλο και επεσα για υπνο απο τις 9 το βραδυ. Το πρωι στις 9 παλι ξυπνησα μονη μου, αλλα δεν ειχα και τιποτα να κανω, ειχα και την αισθηση οτι με πονουσε ακομη το κεφαλι μου και ξανα ξαπλωσα. Οση ωρα προσπαθουσα να με παρει ο υπνος, ειχα κλεισει τα ματια μου και ειχα καποιες εικονες στα ματια μου, σαν να ημουν σε ενα ονειρο αλλα ξυπνια! Εβλεπα πως ημουν σε ενα σπηλαιο με καποιον αλλον - αγνωστο - και εκει ειχε οστα απο κρανια και διαφορα τετοια.. Καποια στιγμη λοιπον ημουν ορθια πανω σε ενα κρανιο το οποιο ηταν τυλιγμενο με ενα πρασινο σκουρο πανι - δεν ξερω αν το πατουσα η αν στεκομουν απλως - αυτος ο αγνωστος ελεγε κατι σαν προσευχη, σαν ποιημα, σαν ψαλμο και ξαφνικα σηκωθηκα απο εκει που ημουν αλλα δεν πατουσα κατω. Κατι με τραβηξε ή "πεταξα" και ημουν στον αερα. Τοτε ηταν που ενιωσα πως αυτο ακριβως συμβαινει και στο σωμα μου στην πραγματικοτητα. Ενιωσα πως ανεβηκα διαγωνα δεξια του σωματος μου και εκεινη την ωρα το "ονειρο" αυτο εξαφανιστηκε απο μπροστα μου και απο την μια ενιωθα πως εβλεπα κιτρινες βουλες σαν αστερακια και απο την αλλη εβλεπα αμυδρα το κρεβατι μου και το σωμα μου, χωρις να μπορω να διακρινω κατι καθαρα. Τα εβλεπα ολα θολα. Και εκει ολα σταματησαν.. Την υπολοιπη μερα ημουν κουρασμενη και παλι με πονοκεφαλο και χωρις καθολου ορεξη... Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λάθος..


Σημείωσε πότε έγινε αυτό, φάση φεγγαριού, ώρα, μέρα, εποχή, ημερομηνία, καιρό και παραλλήλησέ τα με τυχόν πράγματα που έκανες, έφαγες, πήρες ή συνέβησαν το τελευταίο - πριν το συμβάν - 24ωρο αλλά και γενικότερα τις τελευταίες μέρες. Δες αν βρίσκεις σχέση κι αν υποψιαστείς κάποιες δες αν μπορεί να επαναληφθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamwalker
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2014, 20:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα, προσφατα ανακαλυψα αυτο το φορουμ και θα ηθελα να μοιραστω καποιες εμπειριες μου γιατι πιστευω αν μιλησω καπου αλλου,οπως και προσπαθησα στην κοπελα μου η οποια ειχε φρικαρει και μετα της ειπα οτι εκανα πλακα κλπ, θα με περασουν για παλαβο...γενικα απο μικρος που ημουν μου συμβαινουν διαφορα περιεργα πραγματα οταν πεφτω για υπνο..αλλα ειδικα τον τελευταιο χρονο εχω την αισθηση οτι ειναι πιο εντονα...ολα ξεκινουν ενω ειμαι ξαπλωμενος στο κρεβατι απολυτα χαλαρωμενος αλλα ΟΧΙ κοιμισμενος εχω την συνειδηση μου...ξαφνικα νιωθω μια εντονη πιεση αναμεσα στα τα ματια μου και μετα νιωθω σαν να χανω ολο το βαρος μου και να μην ζυγιζω τιποτα...αυτα εγιναν καθε φορα πριν απο τις εμπειριες που χα τους τελευταιους μηνες και τις οποιεςθα εξηγησω παρακατω..την πρωτη φορα αφου εγιναν αυτα αρχισα να αισθανομαι οτι πηγαινω προς τα πανω , να αιωρουμαι , και εβλεπα το ταβανι να ειναι πολυ κοντα μου.Ταυτοχρονα ακουγα την τηλεοραση ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ απο το αλλο δωματιο των γονιων μου ενω και οι δυο πορτες των δωματιων ηταν κλειστες και πριν δν ακουγοταν τιποτα...την ακουγα τοσο δυνατα που ηταν σα να ειχα το κεφαλι μπροστα απο την τηλεοραση και αυτο με εκανε ενω ενιωθα να μουν ψηλα να χασω εντελως την συγκεντρωση μου και ενιωσα οτι επεσα με τεραστια φορα κατω....ανοιξα τα ματια μου και καταλαβα οτι ημουν μουδιασμενος σε ολο μου τιο κορμι και για 2-3 λεπτα δν μπορουσα να κουνηθω καθολου και η καρδια μου πηγαινε να σπασει...μια αλλη φορα παλι εγιναν οσα ειπα στην αρχη και ενιωσα ξανα οτι βγαινω απο το σωμα μου και εκανα βολτα για πολυ λιγο στ δωματιο μου ,ωσπου εκατσα πανω στ κρεβατι και κει με ειδα ξαπλωμενο δηλαδη ειδα το σωμα μου..φοβηθηκα παρα πολυ και παλι ενιωσα σαν να επιστρεφω πισω στο σωμα μου και ημουν μουδιασμενος και παγωμενος...παρομοια περιστατικα μου εχουν συμβει αλλες δυο φορες τν τελευταιο χρονο οπου ενιωθα οτι περπατουσα μεσα στο σπιτι αλλα παντα ολοι οι θορυβοι πχ τηλεορασεις.τουαλετα κλπ ηταν τοσο δυνατοι π με εκαναν να γυρναω πισω..το τελευταιο περιστατικο συνεβη πριν τρεις μερες και ηταν αρκετα πιο μεγαλο σε διαρκεια απο τα αλλα..παλι ενιωσα εντονη πιεση αναμεσα στα ματια μου και υστερα ενιθα οτι αιωρουμουν μεσα στο δωματιο..απο το ταβανι εφτανα μεχρι το πατωμα και αισθανομουν με το χερι μου το κρυο ξυλο του πατωματος , αυτο γινοταν για καμποσα λεπτα..σε καποια στιγμη με κοιταζω το χερι μου ενω αιωρουμουν και φαινοταν σαν κατι ασπρο με μαυρες γραμμες που ακτινοβολουσε φως και υστερα απο αυτο ακουσα απο καπου μια πολυ βαρια φωνη χωρις να καταλαβαινω ομως τι μου λεει και εκεινη τη στιγμη παλι ενιωσα φοβο και μετα με δυναμη σαν να επεσα πανω στο κρεβατι..συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο ελπιζω να μην σας κουραζω απλα ηθελα να τα πω καπου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2014, 23:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dreamwalker

Φαίνεται φίλε μου οτι ίσως να 'χεις κάποιες εσωτερικές ικανότητες.
Θα ήταν καλό να αξιοποιείς αυτές/αυτή σου την ικανότητα ώστε να λαμβάνεις εσωτερική καθοδήγηση.
Ο τρόπος εξγηγείται σε γενικές γραμμές στο τέλος της σελίδας 11: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10944&whichpage=11&ARCHIVE=

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamwalker
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2014, 00:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα και παλι..το συζητησα και με την μανα μου λεγοντας της ομως οτι βλεπω περιεργα ονειρα και τετοια στην πλακα γιατι δεν ηθελα να νομιζει οτι ειμαι τρελος και γυριζει και μου απαντα οτι της συμβαινουν και αυτης αυτα και οτι αυτα που βλεπω δν ειναι απλα ονειρα και οτι απο οταν ηταν μικρη βιωνει παρομοιες καταστασεις και σε πλ μεγαλυτερο βαθμο και οτι τοσα χρονια ουτε αυτη ειχε πει κατι , διοτι φοβοταν την αντιδραση μας ..... γενικα ειναι κατι επικινδυνο???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2014, 00:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το επικίνδυνο είναι το τι κάνεις με αυτό.
Αν πάλι είσαι προσεχτικός είναι χρήσιμο για πνευματική καθοδήγηση και άλλα πράγματα.
Αλλά αυτό προϋποθέτει και ένα ενδιαφέρον για την γνώση και την πνευματική ανάπτυξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dreamwalker
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2014, 00:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gnostic Student ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2014, 00:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα και παλι..το συζητησα και με την μανα μου λεγοντας της ομως οτι βλεπω περιεργα ονειρα και τετοια στην πλακα γιατι δεν ηθελα να νομιζει οτι ειμαι τρελος και γυριζει και μου απαντα οτι της συμβαινουν και αυτης αυτα και οτι αυτα που βλεπω δν ειναι απλα ονειρα και οτι απο οταν ηταν μικρη βιωνει παρομοιες καταστασεις και σε πλ μεγαλυτερο βαθμο και οτι τοσα χρονια ουτε αυτη ειχε πει κατι , διοτι φοβοταν την αντιδραση μας ..... γενικα ειναι κατι επικινδυνο???



όχι αν αποφύγεις το κόλλημα. Μάθε από εκείνη πως ζει με αυτό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamwalker
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2014, 00:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα αυτο που μου πε ειναι οτι τα τελευταια χρονια καθε φορα που το παθαινει προσπαθει να ξυπναει κατευθειαν κ με συμβουλευσε να κανω το ιδιο...ευχαριστω για τις απαντησεις και για το χρονο σας...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 02:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο μικρη μ συμβαινουν απιστευτα μεταφυσικα φαινομενα θα μοιραστω μαζι σας ενα απο τα πιο τρομακτικα για μενα ! Αν κ φετος μ συνεβει κ αλλο ενα αλλα τεσπα!
πριν 5 χρονια ενα βραδυ διαβαζα ενα βιβλιο με τα θαυματα του αγιου ραφαηλ το οποιο μ εκαναν δωρο απο το
Μοναστηρι ! Ομως εγω αρχισα να ακουω βηματα στο δωματιο μ κ ετσι εκλεισα το βιβλιο κ φοβηθηκα, ετσι αποφασησα να κοινηθω με την αδερφη μ..κ κοιμηθηκαμε μαζι στο δωματιο της! Ολα καλα, μεχρι που ξυπνησα για να παω τουαλετα στις 5 παρα αλλ ακουσα απο την σκαλα της σοφιτας μας κατι σαν ανεμο κ ξαναξαπλωσα γρηγορα κατω απο τα σκεπασματα η αδερφη μ δε ξυπνουσε! Ανοιξε η πορτα κ μπηκε μεσα στο δωματιο ενας αντρας ψηλος με μποτες, μαλλια μαυρα κ προσωπο σκοτεινο..πλησιασε απο πανω μ κ με επιασε απο το λαιμο! Εγω τρωμαξα, ηθελα να ουρλιαξω, να φωναξω τους δικους μ, αλλα δεν ειχα δυναμεις, τα ματια μ εκλειναν ολο κ πιο πολυ κ αυτος να μ
Πιεζει το λαιμο..ως που ακουστηκε ενας δυνατος ηχος σαν κατι να επεσε κατω..κ αυτος εκεινη την ωρα εξαφανηστηκε αμεσως σαν να ανοιξε η γη κ τον καταπιε..εγω ουρλιαξα κ τους ξυπνησα ολους..ειχα παθει σοκ δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν πραγματικοτητα η ονειρο.σε μια δωση λεω στους δικους μ να κοιταξουν κατω απο το κρεβατι γτ ετρεμα εγω κ τι να δουν; Κατω απο το κρεβατι ηταν το βιβλιο του αγιου ραφαηλ με τα θαυματα που διαβαζα..το οποιο ειχα αφησει πανω στο γραφειο της αδερφης μ! Αυτος με εσωσε! Αλλα απο τοτε δεν μπορω να ξαναδιαβασω αυτο τπ βιβλιο γτ φοβαμαι μην ξαναερθει ο σκοτεινος ανδρας.απορω αραγε αυτο ηταν μορα; Η ο διαολος; Τι εχετε να πειτε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamwalker
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2014, 16:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους....πριν κανα δυο μήνες είχα γράψει εδω καποιες απο τις εμπειρίες μου πανω σε αυτο το θέμα αλλά ειχα αποφασίσει να μην ασχοληθώ περεταιρω με αυτο κυρίως λόγω άγνοιας και φόβου....Επειδή ομως στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει το μεταφυσικό αυτό φαινόμενο που πραγματεύεται το θέμα μου συνέβη αρκετές φορές ,κάποιες απο αυτές πολύ έντονα, υπάρχει κάποιο βιβλίο να διαβάσω ώστε να ενημερωθώ ;;; ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 11:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιβλίο σε φυσική ή σε ηλεκτρονική μορφή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dreamwalker
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 13:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε οποιαδηποτε μορφη ( ηλεκτρονικη και εντυπη).

στου hip hop την ολομαυρη ραχη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 16:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, στείλε μου μέιλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dreamwalker
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 17:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση,σου έστειλα σε p.m.

στου hip hop την ολομαυρη ραχη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2014, 22:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, σου έστειλα δυο βιβλία στο μέιλ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 05:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Μερικοί θ' ακούσουν τον ήχο φλογέρων και αυλών της Αιγυπτιακής Ακτίνας, άλλοι θ' ακούσουν το Γκονγκ της Ανατολικής Ακτίνας, άλλοι πάλι, το βρυχηθμό της θάλασσας, της ακτίνας της Σελήνης κτλ.''

Λεω και εγω ,ιδεα μου ηταν...
Εκανα προσπαθεια για αστρικη προβολη και σε καποια φαση ακουσα δυο νοτες απο φλογερα...Τελειες στην τονικοτητα.Η δευτερη χαμηλοτερη τονικα απο την πρωτη...
Ελεγα να σηκωθω να τις αναπαραγω στην κιθαρα να δω ποιες ειναι.

Αλλα πιστευα οτι ηταν ιδεα μου η προερχοταν απο εξω.

Edited by - panosfromlydian3 on 09/07/2014 05:14:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos72
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 22:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα στο forum. Σημερα ξεκινησα κατα λαθος να διαβαζω τη συζητηση απο τοτε που αρχισε το 2006. Δεν αγνοουσα το θεμα της αστρικης προβολης αλλα το θεωρω ψιλομουφα αφου απο πιτσιρικας μπορω να καθορισω τι ονειρο θα δω ενω η αιωρηση στο δωματιο μου οπως και οι επισκεψεις σε αγαπημενους μου κατα τη διαρκεια του υπνου ειναι απο τα πιο ευχαριστα ονειρα μου. Ονειρα παιδια και δυνατες επιθυμιες. Στη φαντασια μας ειναι ολα, στη φαντασια ειναι και το σωμα που βλεπεις στο κρεβατι. Μην κανετε τα απλα περιπλοκα και δυσκολα ... και οσο δεν παραδεχεται η επιστημη πως ναι ρε μαν υπαρχει αστρικη προβολη ... τοτε μενουν και ειναι απλα πολυ ομορφα ονειρα. Βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει θετικα και θα εχετε τα ομορφοτερα ονειρα χωρις εφιαλτες μηπως και κοπει η κλωστη που σας συνδεει με το σωμα σας. Ακου εκει... λες και την ειδε ποτε κανενας. Ονειρα γλυκα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2014, 00:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στη φαντασια μας ειναι ολα, στη φαντασια ειναι και το σωμα που βλεπεις στο κρεβατι
Ναι μωρέ, όλα στη φαντασία είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2014, 13:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.irva.org/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2014, 21:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikos76 άλλο το Lucid Dreaming και άλλο το Astral Projection.
Ρίξε μια ματιά στο θέμα σε παλαιότερες ημερομηνίες, ειδικά στα πρώτα μέρη.

Heretic μπήκα στη σελίδα προσπαθούνε να το περάσουνε με έναν πολύ "επιστημονικό" προφίλ. Ούτε Astral projection ούτε τίποτα πουθενά. Ειδικά εκεί που αναφέρει το Extended Remote Viewing. Μου θυμίζει λίγο η σελίδα, χωρίς να θέλω να γίνω καχύποπτος, φυλλάδιο μαρτύρων του Ιεχωβά: μου αφήνει την αίσθηση ότι βλέπω μόνο το κερασάκι από την τούρτα, η οποία επουδενί δεν γνωρίζω τι περιέχει.

Πάντως είναι μια τελείως διαφορετική οπτική του θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy