ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2014, 01:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, σαν παράδειγμα διαφορετικής οπτικής το έβαλα. Η "επίσημη" παραψυχολογική έρευνα απ΄όσο έχω δεί δεν εστιάζεται τόσο στο out of body experience (ΟΒΕ) αλλά στο remote viewing (RV). Απ' όσο κατάλαβα πάντως δεν μου φαίνονται για σέκτα, nuagers ή απατεώνες. Σαν επιχείρηση αλίευσης στελεχών με προσόν κάποιο esp για τις μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ δείχνουν. Περίεργα πράγματα...

http://www.esotericscience.org/article14a.htm

Edited by - Heretic on 12/10/2014 01:34:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 12:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια χαρα στο forum. Σημερα ξεκινησα κατα λαθος να διαβαζω τη συζητηση απο τοτε που αρχισε το 2006. Δεν αγνοουσα το θεμα της αστρικης προβολης αλλα το θεωρω ψιλομουφα αφου απο πιτσιρικας μπορω να καθορισω τι ονειρο θα δω ενω η αιωρηση στο δωματιο μου οπως και οι επισκεψεις σε αγαπημενους μου κατα τη διαρκεια του υπνου ειναι απο τα πιο ευχαριστα ονειρα μου. Ονειρα παιδια και δυνατες επιθυμιες. Στη φαντασια μας ειναι ολα, στη φαντασια ειναι και το σωμα που βλεπεις στο κρεβατι. Μην κανετε τα απλα περιπλοκα και δυσκολα ... και οσο δεν παραδεχεται η επιστημη πως ναι ρε μαν υπαρχει αστρικη προβολη ... τοτε μενουν και ειναι απλα πολυ ομορφα ονειρα. Βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει θετικα και θα εχετε τα ομορφοτερα ονειρα χωρις εφιαλτες
μηπως και κοπει η κλωστη που σας συνδεει με το σωμα σας. Ακου εκει... λες και την ειδε ποτε κανενας. Ονειρα γλυκα!!

http://www.metafysiko.gr/?p=1335

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 12:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή κάποιοι λενε για κινδυνους...
http://skotinoprosopo.blogspot.gr/2012/07/blog-post_21.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 15:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει νιωσει ποτε κανεις να επιστρεφει στο σωμα του???Τον τελευταιο χρονο εχω νιωσει εντονα 2 φορες ''την επιστροφη'' στο σωμα...Ενιωσα σαν να ''κουμπωνω'' στο σωμα μου...και συγκεκριμενα ενιωσα σαν να μπαινουν 5-6 σωματα πανω στο δικο μου με απιστευτη ταχυτητα..δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως..Βεβαια εγω εχω τις περισσοτερες φορες συνειδητα ονειρα,οπου γνωριζω οτι δεν εχω πολυ χρονο να δωσω ή να πάρω τις πληροφοριες που πρεπει...Επισης νιωθω πολλες φορες το σωμα μου σαν να θελει να πεσει σε εκσταση και με το ζορι κρατιεμαι...
Θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει κατι σχετικα με την επιστροφη στο σωμα,αν εχει νιωσει κατι αναλογο κλπ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2017, 15:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dreamwalker
ΞΕΡΩ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙΡΟΣ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΕΣ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΥΣ, (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΩΜΑΤΙΑ)ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΥΠΗΡΧΕ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΤΙ ΦΩΣ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

markos.giann
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2017, 19:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια χαρά το θέμα είναι παλιό μα ήθελα να πω κι εγώ δικες μου εμπειρίες κι οποιος το δει ok, αλλιώς ας μείνουν εδώ στην ιστορία όπως το φόρουμ εδώ που έχει μείνει τόσα χρονια κι το διαβάζουμε κι τώρα ακόμα με εξαιρετικό ενδιαφέρον.λοιπόν όταν ήμουν μωρό έπαθα κάτι κι με τρέχαν στο νοσοκομείο μα βγήκα από το σώμα μου κι το είδα όλο το σκηνικό το φορείο το ασθενοφόρο τα σωληνάκια με τους ορους κι μια τύπισσα που με συνόδευε.είχα πάθει ζημια γεννήθηκα "προοροα".μετά από χρονια πάλι μου κάναν enxirish στο μάτι λόγο στραβισμού.είδα την enxirish κανονικά βρισκόμουν πάνω από τον προβολέα που έχουν για να enxirisoun καθόμουν κι κοίταγα κάτω τι κάναν οι aspromplouzides.to δωμάτιο πράσινο κι όλα τα μαραφέτια στο λάδι χρώμα ήταν.θα μου πεις ήσουν τόσο κι θυμάσαι ???ναι γιατί δε είναι εμπειρίες του υλικού μυαλού μα του πνευματικού που είναι η συνειδητότητα αστο πούμε έτσι.κάνω συχνά ακούσια ταξίδια αστρικά κι έχω δει πολλά περίεργα πράγματα.άσχετους να είναι στο δωμάτιο μου κι να γίνονται μπουχός όταν δουν ότι τους κοιτώ κι tetia.exo καταλάβει ότι στον κόσμο αυτόν που κάνουμε αστρική προβολή πολλοί το κάνουν κι μπορείς να δεις κι gnostous.to θέμα είναι να θυμάσαι μετά τι παικτικε συνήθως λίγα θυμόμαστε από αυτά τα ταξίδια.μπερδεύονται με εικόνες ονείρου κι τα κανεις σαλάτα εν τέλη δε είσαι σίγουρος αν ήταν όνειρο ζωντανό η αστρική προβολή.όταν βγείς από το σώμα σου χώνεσαι παντού όπου θες πας τρυπώνεις στα πιο περίεργα simia.mesa σε έπιπλα πίσω από τοίχους ταβάνια fotistika.ki πραγματικά αυτό ισχύει !! απλός καλο είναι να μην ζοριζόμαστε να πετύχουμε αστρική προβολή.ούτε με διαλογισμούς ούτε με γιόγκα κι τέτοια .προσευχή στον theo να σε προσέχει κι με αυτού την άδεια να κάνουμε όταν μπορούμε αστρική probolh.an δε γίνει σωστά αυτό έχει άσχημα αποτελέσματα θέλει μιαν προσοχή .

mark.giannΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2017, 22:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά έχω πρόβλημα..... Από μικρή έβλεπα συνειδητά Όνειρα μεγαλώνοντας τ εξέλιξα κ όλας μέχρι που πριν ένα χρόνο είδα κανονικά όπως πάντα ότι ξύπνησα στο κρεβάτι κατάλαβα ότι ήταν όνειρο και πήγα να σηκωθώ κάτι που ήταν αδύνατο.. Και βλέπω δίπλα από το κρεβάτι μου τον καθρέφτη ( ξέχασα να τον γυρίσω από την άλλη πριν κοιμηθώ) και μέσω αυτού βλέπω κατι να είναι από πάνω μου και να μου λέει κάτι εγώ δεν τρομάζω εύκολα και στα όνειρα μου πότε γιατί απλά ξέρω ότι είναι όνειρο... Αλλά όχι απλά τρόμαξα έκλεισε τα μάτια μου και προσπαθούσα να ξυπνήσω αλλά ούτε αυτό μπορούσα να το κάνω όταν επιτέλους ξύπνησα έπαθα φρίκη.... Κάθε φορά ήταν και χειρότερο όπου και αν κοιμόμουν όταν άνοιγα τα Μάτα μου στο όνειρο κάτι ήταν δίπλα μου άλλες φορές τρόμαζα πολύ άλλες λίγο.. αλλά το χειρότερο δεν μπορούσα να ξυπνήσω... Προσπαθούσα έβλεπα ότι ξυπνούσα πήγενα να σηκωθώ και συνειδητοποίουσα ότι πάλι κοιμόμουν και πάλι προσπαθούσα και πάλι κοιμόμουν όλο το βράδυ (τρόπος του λέγειν) πάλευα να ξυπνήσω ήταν σαν να ζω σε θρίλερ ένιωθα ότι θα πεθάνω από τον φόβο... Μετά από λίγο καιρό σταμάτησα Ν βλέπω τέτοια όνειρα... Κι σημέρα στο σπίτι του αγοριού μου ενώ κοιμόμουν είδα... Πήγα να σηκωθώ και δεν μπορούσα προσπάθησα λίγο ακομα είδα ότι δεν μπορώ και προσπάθησα να ξυπνήσω... Και προσπαθούσα αρκετή ώρα... Ξέρει κάποιος να μου πει Ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να σηκωθώ... Και περισσότερο γιατί δεν μπορώ να ξυπνήσω??

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2017, 12:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Η ακινησία στον ύπνο είναι υπνική παράλυση, είναι φυσιολογικό.
Το να την αντιλαμβάνεσαι όμως, δεν είναι κάτι συνηθισμένο.
Αν προσπαθείς να έχεις "συνειδητά" όνειρα, τότε βέβαια είναι λογικό εφόσον κοιμάσαι με αυξημένη αντίληψη να αντιλαμβάνεσαι πράγματα που συνήθως δεν αντιλαμβανόμαστε στον ύπνο μας λόγω απουσίας συνείδησης. Αν ΔΕΝ προσπαθείς να έχεις συνειδητά όνειρα, αλλά έχεις έτσι κι αλλιώς, μπορεί να είναι διάφορα πράγματα, με το πιο πιθανό να είναι κάποια διαταραχή ύπνου.
Το τι προκαλεί αυτή τη διαταραχή ύπνου όμως είναι ένα θέμα από μόνο του.
Φταίει οτι έχεις κάποια αυξημένη αντιληπτικότητα; Μπορεί.
Φταίει οτι έχεις κάποιο πρόβλημα ψυχολογικό, ψυχο-ενεργειακό ή άλλου τύπου; Μπορεί
Φταίει κάποια "παρέμβαση" από την "διάσταση" του μεταφυσικού; Ποιος ξέρει.
Αν είχες μεγαλύτερη παρατηρητικότητα στο στη συμβαίνει στη ζωή σου και τι σου συμβαίνει εσωτερικά, μάλλον θα έβρισκες μόνη σου τι προκαλεί αυτό το φαινόμενο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2017, 14:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Katiadiva, αυτά τα συνειδητά όνειρα πως τα προκαλούσες; Ακολούθησες κάποια συγκεκριμένη μέθοδο ή απλά πειραματισμός στην τύχη και ότι μας κάτσει και όπου βγεί;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2017, 20:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την πρώτη φορά που κατάλαβα ότι ονειρεύομαι ήταν γιατι ένας σκύλος προσπαθούσε να με δαγκώσει και από τον φόβο μου το κατάλαβα... Και είπα ότι είναι όνειρο και άρα δεν μπορεί.. Μου φάνηκε παράξενο αλλά δεν έδωσα σημασία στην συνέχεια χωρίς καμία προσπάθεια έβλεπα συναίχεια... Μετά άρχιζα να το ψάχνω... Να διαβάζω... Προσπαθούσα κ όλας γιατί μου άρεσε πλέον βλέπω σπάνια (ευτυχώς) όσο για ψυχολογικό μου.. Το σκέφτηκα αλλά ακόμα και με ηρεμία χωρίς φόβο γίνεται το ίδιο δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί όπως λένε η ψυχή να γυρίσει στο σωμα απλά πραγματικά ειναι τρομακτικό γιατί όταν ξυπνάω στο όνειρο νιώθω ένα πέραδωθε στο σωμα μου και έτσι καταλαβαίνω ότι είναι όνειρο σας να προσπαθώ να βγω από κάπου το μυαλό έχει τεράστιες δυνατότητες τελικά όμως ήταν κάτι τόσο όμορφο που ξαφνικά στην σκέψη ότι θα μου συμβεί ξανά προτιμώ να μην κοιμηθώ καν

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2017, 21:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic επειδή το είχα ψάξει πολύ ο αποτελεσματικότερος τρόπος για εμένα τουλάχιστον είναι να ξαπλώσεις να μήνεις ακίνητος βαθιά αναπνοή και να νιώθεις τις αντιδράσεις του σώματος σου να εστιάσεις στις ακτίνες που δημιουργούνται στα κλειστά μάτια και να έχεις συναίχεια στο μυαλό σου ότι ονειρεύεσαι και παράλληλα προσπάθησε να κινείς νοητά το σώμα σου να σηκώνεις το χέρι σου πχ (χωρίς όμως να το σηκώνεις στην πραγματικότητα) την στιγμή που θα αρχίσει η σκέψη σου να χάνεται.. Αφέσου και θα νιώσεις μια ελαφρότητα και ένα μούδιασμα... Είσαι σε καλό δρόμο μετά απο προσπαθεία θα δεις.... βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις... Αλλά προσπάθησα

Katia

Edited by - Katiadiva on 18/06/2017 21:33:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2017, 23:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να πεις. Έμπαινες σε κατάσταση αυτούπνωσης πριν κοιμηθείς και στη συνέχεια έκανες διάφορα. Χωρίς καμιά προστασία και προφύλαξη. Συμβουλή: άφησε το συνειδητό όνειρο και μετά από λίγο θα εξαφανιστούν όλα τα "παράσιτα" που σε ενοχλούσαν. Αλλιώς καν' το σωστά.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2017, 20:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πως γίνεται σωστά?.???? Προφύλαξη από τι?

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2017, 00:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πως γίνεται σωστά?.???? Προφύλαξη από τι?

Katia


Από τα όντα του χαμηλού αστρικού πεδίου.Αυτό που πρέπει υποχρεωτικά να διασχίσεις, μόλις εξέλθεις του φυσικού σώματος.
Αρκεί να μην φοβηθείς. Δεν μπορούν να σου κάνουν κακό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2017, 07:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα για να γίνει σωστά η αστρικη προβολη και να είσαι προφιλαγμενος είναι απλά να μην φοβάσαι σορι τώρα κόλλησα

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2017, 15:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν μίλησα για αστρική προβολή πάντως. Και το "παράσιτα" που ανάφερα, δεν είναι υποχρεωτικά κάτι διαχωρισμένο από το δικό σου ασυνείδητο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2017, 19:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα να ξέρω τι ακριβώς συζητείται εδώ.. Η Κάτια εξέφρασε απλά μια απορία χωρίς να έχει κάποιο συγκεκριμένο αίτημα
Νομίζω οτι βαδίζει το μονοπάτι της και με τον τρόπο που ο καθένας βαδίζει το μονοπάτι του, ξέρει μόνη της τι κάνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2017, 22:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά μπερδεύτηκα ένα τελευταίο παιδιά ξανά ρωτάω και από εκεί και πέρα ευχαριστώ πολύ, πολλούς ακούω... Κάνε το σωστά..... Για να προφυλακτης......,??????? ! Αλλά πουθενά στο ίντερνετ δεν έχω βρει πως να το κάνεις αυτό....Γιατί μάλλον κανείς δεν ξέρει και δεν ξέρει γιατί.... Τι ακριβώς προφύλαξη να πάρεις μέσα στο όνειρο σου? Αυτά τα κάνανε στην Αίγυπτο παλιά κι οι.... Σήμερα και αυτό γιατί ο λόγος που είχαν τέτοια όνειρα ήταν γιατί πίστευαν αλλού.. Νομίζω τελικά ότι θα συμφωνήσω με τον (πύρινος) νομίζω πως ψυχολογικό είναι..... Και ακόμα και το ότι το συζηταω και το σκέφτομαι με κάνει να το ξανά δω γιατί το έχω στο μυαλό μου..

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2017, 00:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aστο καλύτερα.
Αφού δεν υπάρχει στο ιντερνετ, θα είναι παραμύθι...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2017, 09:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Katiadiva, πρώτα απ' όλα θα πρέπει να παρατήσεις αυτού του είδους την "ενημέρωση" μέσω του ίντερνετ. Να ψάξεις να βρεις συγκεκριμένους σοβαρούς συγγραφείς που έχουν γράψει για αυτό το θέμα, ναι. Αυτός είναι ένας λόγος να μπεις σε ένα φόρουμ και να ρωτήσεις. Ίσως πάρεις κάποιες εύστοχες απαντήσεις. Αν θέλεις συμβουλές πως θα κάνεις αστρικά ταξίδια, το αν σου την έπεσαν πνεύματα ή οτιδήποτε αναφέρουν διάφοροι ευφάνταστοι, αυτό άστο καλύτερα.

Αλλά -μεταξύ μας τώρα- είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να διαβάσεις τίποτε από αυτά που θα σου προτείνουν, εκτός κι αν είναι καμιά αράδα οδηγίες σε κάποια σελίδα στο ίντερνετ. Οπότε αυτή και είναι η απάντηση γιατί δεν θα μάθεις κάτι παραπάνω έτσι όπως το πας. Το θέμα μου λοιπόν είναι το εξής με σένα: Να μην κάνεις ζημιά στον εαυτό σου. Γιατί όπως και να το κάνεις, μπορεί οι μερικοί αυτοί συγγραφείς να έχουν γράψει κάποια πράγματα αμφισβητήσιμα, αλλά εξακολουθούν να είναι εδώ, να παραμένουν σώφρονες και υγιείς. Δεν τους έχουν κλείσει σε κάποιο ίδρυμα ή δεν έχουν πάθει τίποτα χειρότερο, όπως να πήδηξαν από καμιά ταράτσα στο κενό. Αρα η πρακτική που ασκούν και σου προτείνουν, τουλάχιστον είναι ασφαλής για την ψυχική και σωματική σου υγεία.

Αυτά που θα σου γράψει ο κάθε -συγνώμη για την έκφραση- παπάρας του ίντερνετ, τη μυστική συνταγή της γιαγιάς για εξωσωματικές εμπειρίες, δεν μπορείς να ξέρεις αν δουλεύει, αν δουλεύει με ασφάλεια, αν σε δουλεύει ο ίδιος, αν τον έχουν κλείσει κάπου και στα γράφει από κει μέσα ή αν έχει άλλους στόχους, πολύ πιο σκοτεινούς απ΄ότι φαντάζεσαι.

Όταν θα αποφασίσεις ότι θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το θέμα αυτό, έχεις γνώσεις Αγγλικών -γιατί η βιβλιογραφία που γνωρίζω είναι Αγγλική- εδώ θα είμαστε και τα ξαναλέμε. Συμβουλές στου κασίδη το κεφάλι πάντως, εγώ δεν θα σου δώσω. Και προτείνω και στους υπόλοιπους που ξέρουν πέντε πράγματα να κάνουν το ίδιο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2017, 18:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου heretic το θέμα μου όμως δεν είναι πως να κάνω τέτοια ταξίδια.... Γιατί τα κάνω χωρίς να το προσπαθώ από όταν ήμουν Δευτέρα δημοτικού.... Και γενικά δεν με ένοιαζε τίποτα απλά γινότανκαι απλά μετά το προσπαθούσα κ όλας ο μόνος λόγος που ξεκίνησα να ψάχνω φόρουμ είναι γιατί τα πράγματα άλλαξαν και αυτό μου δημιούργησε πολλές απορίες ότι διαβάζω και ότι μου απαντάτε το σκέφτομαι το έχω στο μυαλό μου σαν πληροφορία και από εκεί και πέρα δεν είναι ότι θα τρέξω να κάνω όλα αυτά που ενδεχομένως θα μου πουν απλά να δω τι και πως....

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2017, 18:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, δεκτό. Η σύσταση μου είναι τώρα να αποσυρθείς από αυτές τις δραστηριότητες για λίγο και αν κι όταν διαβάσεις μερικά πράγματα, επιστρέφεις πίσω.

Ο περισσότερος κόσμος αγνοεί "αυτό που υπάρχει". Κι αυτοί που το αντιλαμβάνονται, δεν γνωρίζουν παρά μια δική τους εκδοχή του "αυτού που υπάρχει". Το πρόβλημα που παρουσιάζεται κάποια στιγμή είναι πως αφού αρχίσεις και παρατηρείς για κάποιο διάστημα, φαινόμενα και δράσεις, αντιλαμβάνεσαι πως έχουν αρχίσει να σε παρατηρούν κι αυτά. Εγκαθιστάς δηλαδή μια σχέση αμφίδρομη. Τότε, όταν δεν είσαι έτοιμος για την αντίστροφη σχέση, θα έχεις προβλήματα. Αυτής της φύσης που αντιμετωπίζεις ή και άλλης μορφής. Να μην τα χαρακτηρίσω με ακρίβεια. Κάποιοι τα κατηγοριοποιούν σαν ψυχωτικές αντιδράσεις. Δεν είναι απαραίτητα έτσι και σίγουρα όχι για σοβαρούς και υγιείς ανθρώπους.

Οδηγίες ναυτιλίας λοιπόν.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 21/06/2017 18:13:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2017, 18:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Katiadiva
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου heretic το θέμα μου όμως δεν είναι πως να κάνω τέτοια ταξίδια.... Γιατί τα κάνω χωρίς να το προσπαθώ από όταν ήμουν Δευτέρα δημοτικού....
Σύμφωνα με σοβαρούς συγγραφείς που λέει (ορθά) και ο Heretic, η αστρική προβολή είναι μια φυσική ικανότητα του ανθρώπου. Δηλαδή κανονικά όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε αντίληψη του αστρικού κόσμου. Λόγω ύπνου της αντιληπτικής μας ικανότητας, το βράδυ δεν έχουμε αντίληψη του αστρικού κόσμου, παρά βλέπουμε δικές μας προβολές. Ούτε βέβαια και όταν είμαστε ξύπνιοι έχουμε ολοκληρωμένη αντίληψη του φυσικού κόσμου. Για αυτό υπάρχουν άνθρωποι όπως π.χ. o J. Krishnamurti που ασχολούνται μόνο με αυτό: την αφύπνιση της συνείδησης, και λένε βασικά να πετάξουμε όλες στις θεωρίες στα σκουπίδια
Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι κάποιος πρέπει να είναι αφοριστικός, απλά σημαίνει να μην μετατρέπει τον εσωτερισμό (την πνευματικότητα) σε μια καθαρά διανοητική εργασία
Και σημαίνει επίσης οτι πριν ο άνθρωπος αρχίσει να μαθαίνει μέσα απο βιβλία και λόγια τρίτων, είναι σημαντικό να μπορεί να μαθαίνει μέσα από την ίδια την ζωή του.
Γιατί τα πάντα κρύβονται σε κοινή θέα

Αυτά τα λίγα
ΚαλημέρεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katiadiva
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2017, 00:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

KatiaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sanwitchi
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2017, 04:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sanwitchi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαγραφή διαφήμισης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2018, 22:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:
Βεβαίως, κάποιος από δουλειά σε προηγούμενες ζωές, ίσως να έχει κάποιες ικανότητες περισσότερες απο άλλους (για διάφορους λόγους) αλλά αυτό είναι κάτι για το οποίο έχεις δουλέψει, απλά όχι σε αυτή τη ζωή.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΙΝΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΙΣΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΑΝΗΚΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άδοξος ποιητής
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 21:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε, ελπίζω η ανάρτηση μου να μην είναι εντελώς άσχετη με το θέμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πως γίνεται να βλέπεις σε όνειρα(στις περισσότερο περιπτώσεις που μου έχει συμβεί ειναι επαναλαμβανόμενο όνειρο) πράγματα και καταστάσεις που δεν γνωρίζεις πριν αυτά συμβούν. Πολλά από αυτά συνέβησαν μετά από χρόνια,ενώ κάποια άλλα σε κοντινή χρονική περίοδο με το όνειρο αλλά χωρίς να εχω την παραμικρή πληροφορία για τα άτομα ή την κατάσταση την οποία έχουν περιέλθει καθώς έχω να δω πάρα πολλά χρόνια και μένουν πολλή μακριά από εμένα.
Υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις;

Να σημειώσω επίσης πως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με παραφυσικά, εσωτερισμους ή κάτι παρόμοιο. Ποτέ δε τα απέρριπτα ολοκληρωτικά βέβαια αλλά ούτε και τα αποδεχομουν. Κατανοώ πως δε γνωρίζω πολλά πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy