ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 4
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 08:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θέμα αυτό αποτελεί συνέχεια του θέματος:

Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3

το οποίο απενεργοποιήθηκε εφόσον έφτασε την 50ή σελίδα μηνυμάτων.

Το αρχικό θέμα ήταν το:
Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου

απ' όπου παρατίθεται και το παρακάτω, εισαγωγικό μήνυμα, που είχε γράψει ο Schwabe (Απεστάλη: 08/01/2010, 23:01:54)

________________________________________________________________________

Αλήθεια, αναρωτηθήκατε ποτέ απο πού προέρχεται το ανθρώπινο γένος?

Δεχόμενος κάποιος την Αγία Γραφή ως Θέσφατο και Θεόπνευστο κείμενο που περιέχει μονάχα Αλήθειες και Σοφίες (όπως οφείλει να το βλέπει κάθε πιστός), τότε βρίσκεται σύντομα προ ενός εξοργιστικού διλλήματος:

ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ?

Άν όχι, ποιές οι αποδέιξεις?
Με ποιόν τρόπο έδιξε ο θεός την Σοφία του ως προς την δημιουργία των λαών μές απο την Βίβλο?

Διότι, ο Αδάμ και η Εύα είχανε δυο παιδιά, τον Κάιν και τον Άβελ (δυο αρσενικά..), όπου μετά την θανάτωση του Άβελ απο τον Κάιν μένει μονάχα ένας απόγονος των πρωτόπλαστων.

Τι μας διδάσκει λοιπόν η Σοφία της Αγίας Γραφής ως προς την απαρχή δημιουργίας του ανθρώπινου γένους?

Επίσης, η Αγία Γραφή μας πληροφορεί ότι ο Αδάμ και η Εύα δεν κάνανε ξανά άλλα παιδιά. Οπότε, μας μένει μονάχα ο Κάιν για να στηρίξει στους ώμους του την δημιουργία ολάκερου του ανθρώπινου πληθυσμού. Με ποιό θηλυκό άραγε.....

Όμως, η συνέχεια της εσχατολογικής «σοφής» τσουλήθρας είναι ακόμα πιο εξοργιστική: Ο Κάιν τιμωρείται με εξορία για το κακό που έκανε.

Και ας θυμηθούμε λιγάκι καλύτερα το Ιουδαϊκό παραμύθι περί Δημιουργίας.

Ο Κάιν κατα την πορεία της εξορίας του βρίσκει μήπως τίποτα άλλους ανθρώπους?

Και εφόσον συνάντησε και άλλους ανθρώπους, τότε ΤΙ ΣΤΑ ΣΚ..Α ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΙΜΩΡΗΣΕ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ.......ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΥΣ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΗΔΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ???

Και αλήθεια, ΠΟΙΟΙ ΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ «ΑΛΛΟΙ» ΑΝΘΡΩΠΟΙ, εφόσον όλοι έχουμε μάθει ότι ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ είναι ο Αδάμ και η Εύα και κανείς άλλος??

Τελικά, γνωρίζουνε οι ίδιοι οι χριστιανοί τι γράφει η Αγία Γραφή περί δημιουργίας του ανθρώπινου γένους ή απλά έχουνε αναλωθεί και καταναλωθεί απο εξαρτημένους ρασοφόρους και προφήτες της δυστυχίας?

Μια γενική αρχή είναι να μην περιμένεις να σε ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΣ «ΘΕΟΣ», εκτός οπό ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Μη αφήνεις ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΘΕΟ, διότι θα βρεθείς είτε στο δρόμο είτε να βλέπεις ανάποδα τα ρεπανάκια.

Πάρτε για παράδειγμα την εκκλησία ή τους παπάδες όταν αρρωστήσουνε.

Ωστόσο, ας μας διαφωτίσουνε οι φωστήρες, πόθεν λοιπόν η προέλευση σας/μας κύριοι?

________________________________________________________________________

In anticipation of my resurrection...

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 10:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινόντας φίλε Dying Incubus τον ... “4ο τόμο” αυτού του θέματος, θέλω να προσθέσω ένα “θεολογικό” ερώτημα στους φίλους οπαδούς της βιβλικής ιστορίας της γέννεσης.

Κατά τον Μωυσή ο θεός δημιούργησε αρχικά όλον τον κόσμο και οργάνωσε με φροντίδα και μεράκι μια ιδιαίτερα ιδανική περιοχή τελείως διαφορετικό από το υπόλοιπο γήινο περιβάλλον που γνωρίζουμε τώρα.
Την περιοχή αυτή την ονόμασε παράδεισο, και για να την κρατήσει και διατηρήσει αγνή και αμόλυντη την περιέφραξε.
Στο χώρο αυτό τον ασφαλή και “παραδεισένιο” τοποθέτησε το κορυφαίο δημιούργημά του τον άνθρωπο.

Στον ασφαλή αυτό χώρο, έμελλε να βρεθεί - ο άπειρος, αγνός, αγαθός – άνθρωπος αντιμέτωπος με το κάκιστο, παμπόνηρο, μοχυρότερο θεϊκό δημιούργημα τον διάβολο.

Το ερώτημα μου είναι

Τί δουλειά είχε ο διάβολος ΜΕΣΑ στον παράδεισο?

Είναι ο παράδεισος διαβολική περιοχή, υπάρχουν δηλαδή διαβόλοι στον παράδεισο?
Αν στον παράδεισο υπήρχαν διαβόλοι, θα υπάρχουν και τώρα.

Γιατί ο θεός επέτρεψε στον διάβολο να “μπει” στον παράδεισο, και για ποιο λόγο ο θεός δεν είχε προειδοποιήσει τον Αδάμ και την Εύα για την παρουσία του διαβόλου, περιγράφοντας τους τις τρομερές του ιδιότητες (να είναι αόρατος, να μεταμορφώνεται σε όποια μορφή θέλει κλπ κλπ)

Τι δυνατότητες θα δίνατε στον αγώνα άνθρωπος-διάβολος, αν ήταν στο “πάμε στοίχημα” ​

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 10:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον ασφαλή αυτό χώρο, έμελλε να βρεθεί - ο άπειρος, αγνός, αγαθός – άνθρωπος αντιμέτωπος με το κάκιστο, παμπόνηρο, μοχυρότερο θεϊκό δημιούργημα τον διάβολο.

Το ερώτημα μου είναι

Τί δουλειά είχε ο διάβολος ΜΕΣΑ στον παράδεισο?


Κανένα, απλώς έπρεπε να "δέσει το γλυκό" οπότε έβαλαν στην ιστορία και τον διάβολο.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 11:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συμπέρασμα .....
Σικέ το ματς
Το αποτέλεσμα προδικασμένο, και διαιτητής... απλός παρατηρητής για την τυπική υποβάθμιση του της ομάδας “άνθρωπος”

Η εξαπάτηση και ο εξευτελισμός του ανθρώπινου γένους, ολοκληρώθηκε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 11:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To "συμπέρασμα" , δια στόματος Πάριου...

http://www.youtube.com/watch?v=2LZNzk59afk


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 13:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Κατά τον Μωυσή ο θεός δημιούργησε αρχικά όλον τον κόσμο και οργάνωσε με φροντίδα και μεράκι μια ιδιαίτερα ιδανική περιοχή τελείως διαφορετικό από το υπόλοιπο γήινο περιβάλλον που γνωρίζουμε τώρα.
Την περιοχή αυτή την ονόμασε παράδεισο, και για να την κρατήσει και διατηρήσει αγνή και αμόλυντη την περιέφραξε.
Στο χώρο αυτό τον ασφαλή και “παραδεισένιο” τοποθέτησε το κορυφαίο δημιούργημά του τον άνθρωπο.

Φίλε gianipseftis , δεν γνωρίζουμε ποιος ήταν ο συγγραφέας της «Πεντατεύχου» , πάντως το μόνο σίγουρο σύμφωνα με τους μελετητές των βιβλικών κειμένων , είναι ότι δεν την έχει γράψει ο Μωϋσής . Γιατί απλούστατα φίλε μου κανένας συγγραφέας δεν μπορεί να γράψη στο έργο του λεπτομέρειες για τον θάνατό του .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 13:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Το συμπέρασμα .....
Σικέ το ματς
Το αποτέλεσμα προδικασμένο, και διαιτητής... απλός παρατηρητής για την τυπική υποβάθμιση του της ομάδας “άνθρωπος”
Η εξαπάτηση και ο εξευτελισμός του ανθρώπινου γένους, ολοκληρώθηκε.

Για να λύσης τις εύλογες απορίες σου , και να βγάλης ασφαλή συμπεράσματα για τα «Βιβλικά» κείμενα φίλε μου , θα πρέπη να ανατρέξης στις μυθολογίες των λαών από τις οποίες άντλησαν οι Εβραίοι τα στοιχεία που προσάρμοσαν στην δική τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 14:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris το ερώτημα μου τέθηκε προς αυτούς που ασχολούνται και εξετάζουν το μύθο του Μωυσή σαν θεόπνευστο κείμενο,

Το ερώτημα μου είναι ρητορικό.
Δεν περιμένω δηλαδή κάποια απάντηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 10:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Sesostris το ερώτημα μου τέθηκε προς αυτούς που ασχολούνται και εξετάζουν το μύθο του Μωυσή σαν θεόπνευστο κείμενο,

Το ερώτημα μου είναι ρητορικό.
Δεν περιμένω δηλαδή κάποια απάντηση.


Γιατί δεν περιμένεις απάντηση.
Αν ανατρέξεις σε προηγούμενα τόπικ το θέμα αυτό έχει χιλιοσυζητηθεί.

Η πεντάτευχος περιλαμβάνει μεταξύ αλλων και τη Γέννεση όπου εκεί θα μπορούσαμε να πούμε οτι διακρίνουμε κάποια θεόπνευστη πηγή μόνο που φαίνεται οτι συγγραφέας της δεν ήταν ο Μωυσής καθώς προηγούνται αρχαιότερες πηγές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 12:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημα τίθεται σε όσους πιστεύουν πως η “γένεση” του Μωυσή είναι θεόπνευστο κείμενο.
Περιέχει ένα προβληματισμό που θα πρέπει να απαντήσουν οι ίδιοι στον ευατό τους, αν τους ενδιαφέρει φυσικά η διερεύνηση του θέματος.
Αυτός και μόνο ο προβληματισμός είναι αρκετός να χαρακτηρίσει την “γένεση” μύθο, πάντα κατά την γνώμη μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αρχίσουμε πάλι αυτό το χιλιοειπωμένο θέμα?

Αν είναι θεόπνευστη,ας κατέβει ο θεός να ζητήσει
τα πνευματικά δικαιώματα!!

Τι άλλο καλύτερο???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To οτι είναι θεόπνευστη αυτό έχει να κάνει με το πώς ένας άνθρωπος 3.500 χρόνια πρίν αντιλήφθηκε πρώτος με εναν διαφορετικό τρόπο τη δημιουργία του κόσμου.
Αυτό έφτασε, αυτό έγινε γνωστό και αυτό είναι αποδεκτό έως τώρα μέσω της Χριστιανικής θρησκείας η οποία καταρρίπτει ως αναξιόπιστη κάθε πηγή που θα μπορούσε να αποδεικνύει οτι τέτοιου είδους θεόπνευστες εμπνεύσεις υπήρξαν πρό Μωυσέως.
Το ήταν θεόπνευση λοιπόν, ήταν. Σημασία έχει ποιός πρωτοεμπνεύστηκε τι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 20:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου το ερώτημα μου ήταν, γιατί ο διάβολος ήταν μέσα στον παράδεισο.
Ο παράδεισος ήταν και είναι, ένα ασφαλές και άγιο περιβάλλον.

Υπάρχουν διαβόλοι στον παράδεισο?
Αν ναι, τότε υπάρχουν και άγγελοι στην κόλαση.

Επιπλέον ερώτημα, γιατί ο θεός δεν είχε ενημερώσει τον Αδάμ και την Εύα, για την ύπαρξη του υπέρτατου άρχοντα του κακού, του πονηρού διαβόλου, μέσα στον παράδεισο.

Ποια πείρα και πονηριά είχα οι πρωτόπλαστοι, για να αντιμετωπίσουν έναν τόσο ισχυρό αντίπαλο?

Τα ερωτήματα απευθύνονται σε αυτούς τους Εβραίους, Χριστιανούς και Μουσουλμάνους που πιστεύουν σε αυτό το παραμύθι.
Την απάντηση να την δώσουν στον εαυτό τους.

Το ερώτημά μου είναι ρητορικό.

Αν έχει χιλιοσυζητηθεί, ζητώ συγνώμη δεν το γνώριζα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 20:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αντίπαλος αυτός φίλε μου βρίσκεται παντού γύρω μας, μέσα μας.
Δεν πρόκειται περί αντιπάλου φυσικά αλλά περί μιας φυσικής διαδικασίας.
Οπου υπάρχει το ένα υπάρχει και το αλλο. Οπου υπάρχει το αριστερά υπάρχει και το δεξιά το πάνω και το κάτω.
Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό πλάσμα που μπορεί να επιλέξει το ένα ή το αλλο πάντα ιδιοτελώς. Ετσι λοιπόν αυτό διάλεξε πράγμα εντελώς φυσικό για τον γήινο κόσμο αφύσικο δε για τον πνευματικό κόσμο όπου θέλει τον άνθρωπο Τέλειο.. Αρα δεν ήταν Τέλειος οπότε πήρε το δρόμο μαζί με τα άλλα ζώα που και αυτά χαρακτηρίζονται διαφορετικά μιας και δεν έτρωγε το ένα το αλλο.
Ο παράδεισος ήταν ένας κήπος όπου τα πάντα ζούσαν αγγελικά εναρμονισμένα πράγμα που δεν συμβαδίζει με την φυσική ισορροπία.
Κάθε εχέφρων νούς μπορεί συμπεράνει οτι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν να συμβαδίσει με τη φυσική ισορροπία συνεπώς είναι εντελώς άστοχο να αναφέρεται στη Γέννεση. Αυτό σε οτι αφορά τα ζώα και όχι τον άνθρωπο, σε οτι αφορά το δεύτερο αυτός ναί, θα μπορούσε να απέχει της φυσικής ισορροπίας με τον δικό του ανεπανάληπτο ανθρώπινο τρόπο.
Πολλοί λίγοι φίλε μου, ελάχιστοι, σχεδόν κανένας σήμερα δεν μπορεί να πεί, ``θα ζήσουμε με λίγα`` παρά ψάχνουν να ρίξουν ευθύνες σε άλλους για την κατάντια μας.
Ενα παράδειγμα έφερα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 21:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ allzzaro

“Ο παράδεισος ήταν ένας κήπος όπου τα πάντα ζούσαν αγγελικά εναρμονισμένα πράγμα που δεν συμβαδίζει με την φυσική ισορροπία.”
-------------------------------------------------------------

Φίλε μου ή δεν κατάλαβες καλά την ερώτησή μου, η δεν απαντάς με ειλικρίνεια στο εαυτό σου τα ερωτήματα που έθεσα.

Τι γύρευε ο διάβολος στο “αγγελικά” στημένο περιβάλλον του παραδείσου?

Γιατί ο θεός δεν είχε προειδοποιήσει τον αφελή και άπειρο ακόμα άνθρωπο, για την ύπαρξη αυτού του τρομερά επικινδύνου εχθρού, εξοπλισμένου από τον θεό με τόση τρομερή υπεροπλία έναντι του ανυποψίαστου ανθρώπου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 21:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
του εδωσε το δικαιωμα επιλογης της ελευθεριας του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 21:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιανού του διαβόλου?
Είναι ελεύθερος ο διάβολος να επιλέγει πότε θα μπει και πότε θα βγει από τον παράδεισο?

Για τον διάβολο μιλάμε
Σωστά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 21:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τον ανθρωπο μιλαω gianipseftis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 22:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

του εδωσε το δικαιωμα επιλογης της ελευθεριας του



Aυτό όμως συνδίκτυε , δεν προκύπτει απο πουθενά και ο άνθρωπος είναι υποκείμενος στην φύση του και την οποία καλείται να αγνοήσει , τώρα αν ορισμένοι αγνοούν κεντρικές λειτουργίες του ανθρώπου , είναι άλλο θέμα και ασφαλώς ο καθένας είναι 'λέυτερος να λέει ότι θέλει και να "πιστεύει" ότι θέλει , ωστόσο τα πράγματα και δή η ανθρώπινη πραγματικότητα λένε άλλα....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 22:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενα παράδειγμα έφερα..

Καλώς τον Φώτη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 08:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου ή δεν κατάλαβες καλά την ερώτησή μου, η δεν απαντάς με ειλικρίνεια στο εαυτό σου τα ερωτήματα που έθεσα.

Τι γύρευε ο διάβολος στο “αγγελικά” στημένο περιβάλλον του παραδείσου?

Γιατί ο θεός δεν είχε προειδοποιήσει τον αφελή και άπειρο ακόμα άνθρωπο, για την ύπαρξη αυτού του τρομερά επικινδύνου εχθρού, εξοπλισμένου από τον θεό με τόση τρομερή υπεροπλία έναντι του ανυποψίαστου ανθρώπου?


Φίλε μου τα ερμηνεύεις επιφανειακά νομίζω.

Ο παράδεισος είναι βασισμένος σε πραγματικά γεγονότα, εμπλουτισμένος όμως με φιλοσοφικές έννοιες.
Πρέπει να διαλέξεις τι απο τα δύο θέλεις να αναλύσεις.
Ο διάβολος σύμφωνα με τα πραγματικά γεγονότα ναί είναι επικίνδυνος και εχθρός του ανθρώπου και των πλασμάτων σύμφωνα με τη φιλοσοφημένη πλευρά που θέλει τον ουτοπικό παράδεισο αγγελικά φτιαγμένο όμως είναι απαραίτητος στην πρώτη περίπτωση ως αναγκαίο κακό, για να διατηρηθούν οι ισορροπίες της φύσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 08:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε εσένα φίλε ΔήμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 11:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου τα ερμηνεύεις επιφανειακά νομίζω.

Ο παράδεισος είναι βασισμένος σε πραγματικά γεγονότα, εμπλουτισμένος όμως με φιλοσοφικές έννοιες.
Πρέπει να διαλέξεις τι απο τα δύο θέλεις να αναλύσεις.
Ο διάβολος σύμφωνα με τα πραγματικά γεγονότα ναί είναι επικίνδυνος και εχθρός του ανθρώπου και των πλασμάτων σύμφωνα με τη φιλοσοφημένη πλευρά που θέλει τον ουτοπικό παράδεισο αγγελικά φτιαγμένο όμως είναι απαραίτητος στην πρώτη περίπτωση ως αναγκαίο κακό, για να διατηρηθούν οι ισορροπίες της φύσης.


Καλημέρα και σε σένα Φώτη...

Για κοίτα με στα μάτια λοιπόν και εξηγήσου...
Τι εν-νοείς με τα ανωτέρω και περί πραγματικών γεγονότων που δηλώνουν την ύπαρξη του διαβόλου αλλα και της επικίνδυνότητάς του???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 11:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις Δήμο λέμε κάποια πράγματα ανοίγουμε κάποιες συζητήσεις παραθέτουμε κείμενα απο αρχαίες γραφές αναλύσεις κλπ.
Μετά έρχεται κάποιος, ένα νέο μέλος χωρίς να έχει διαβάσει τι έχουμε πεί τι έχουμε συζητήσει και μας ζητάει να τοποθετηθούμε απο την αρχή. Εχουμε σπάσει τα δάκτυλα μας να γράφουμε για αυτά τα θέματα.

Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα Δήμο. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=15&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10157
Σε κάποια σημείο προς το τέλος της σελίδας απαντά σε μια ερώτηση μου το μέλος ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ σχετικά για το ποιός είναι ο Γιαχβέ και ποιός ο Εωσφόρος. Διάβασε τις προηγούμενες και τις επόμενες σελίδες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 12:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ stiv

Φίλε stiv εγώ μιλώ για τον διάβολο, και όχι για τον άνθρωπο
Τον άνθρωπο τον είχε βάλει ο θεός μέσα, άρα καλώς υπήρχε εκεί
Ο διάβολος γιατί?

@ allzzaro

Φίλε μου ρίξε πάλι αν θες, μια ματιά στις ερωτήσεις που έθεσα.
Μπορεί και να μην σε αφορούν.
Αν σε ενδιαφέρουν δώσε μια “πραγματική” και μια “φιλοσοφική” απάντηση – αν αυτό σε βολεύει περισσότερο

Έχε κατά νου, πως την αλήθεια ψάχνεις όχι το “βόλεμα”.

Αν έχεις απαντήσει αλλού, σε αυτά τα ερωτήματα , η απάντηση σου ΕΧΕΙ ήδη allzzaroδοθεί
Τα ερωτήματα ΔΕΝ είναι για σένα

ΔΕΝ αναφέρομαι στις πηγές και την αυθεντικότητα των πηγών της βίβλου, αλλά στη περιγραφή της γέννεσης όπως την αναφέρει ο Μωυσής, και όπως αυτή έχει όμοια ενσωματωθεί στα τρία μονοθειστικά δόγματα.
Αν δεν είσαι ενταγμένος σε κάποιο απο αυτά, η ερωτήσεις πάλι ΔΕΝ σε αφορούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 15:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ αναφέρομαι στις πηγές και την αυθεντικότητα των πηγών της βίβλου, αλλά στη περιγραφή της γέννεσης όπως την αναφέρει ο Μωυσής, και όπως αυτή έχει όμοια ενσωματωθεί στα τρία μονοθειστικά δόγματα.

Φίλε μου είσαι δυσνόητος.
Η περιγραφή της Γέννεσης όπως την αναφέρει ο Μωυσής είναι αυτή που περιγράφεται στο πρώτο κεφάλαιο της Βίβλου.
Τι πάει να πεί ΔΕΝ αναφέρεσαι στις πηγές της Βίβλου και αναφέρεσαι στις περιγραφές του Μωυσή?
Ο Μωυσής είναι ένα πρόσωπο ιστορικό και οι μόνες αναφορές που έχουμε για αυτόν είναι μόνο μέσω της Βίβλου.
Σε οτι αφορά τα ``βολέματα`` και τις ``αλήθειες`` στο τι έχει ``allzzaroδοθεί`` νομίζω οτι εντυπωσιακά είναι αποτυχημένες ενέργειες.
Μετά πάλι φίλε μου νομίζω οτι δεν είσαι σε θέση να κρίνεις ποιές ερωτήσεις σου με αφορούν και ποιές οχι.
Ο Μωυσής φίλε μου ήταν μυημένος στα Αιγυπτιακά μυστήρια.
Μετά τις αποτυχημένες του ενέργειες να επιβάλλει τη μονοθειστική θρησκεία στην Αιγυπτο αναγκάστηκε να φύγει μαζί με αλλους χιλιάδες αλλόθρησκους (σύμφωνα με το Μανέθωνα).
Απο οτι αντιλαμβάνεσαι οι πηγές που είχε στη διάθεση του ήταν πάμπολες έτσι ώστε να συντάξει τη Γέννεση εάν τελικά ήταν αυτός ο δημιουργός της ή τουλάχιστον κάποιο μέρος απο αυτή γιατί η πεντάτευχος φαίνεται να έχει αρκετές πηγές Μαρσοριτικές, Γιαχβικές, Ελοχειμιστικές.
Απο οτι αντιλαμβάνεσαι είναι πολύ δύσκολο με ``δύο λόγια`` να δώσω μια απάντηση ``φιλοσοφική`` ή ``πραγματική``.
Απλά εσύ διάλεξε ενα απο τα δύο εγώ και στα δύο είμαι καλός παίκτης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 15:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιχταρά μου εσύ....
Γειά σου ρε Φώτηηηηηηη....
Μην μου μαλλώνεις το φίλο μου τον Gianipsefti...δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσά σας , απλά είναι θέμα συννενόησης νομίζω Φώτη το θέμα...
Πάρε κανα τηλέφωνο -εγώ προσπάθησα αλλα το έχεις κλειστό- να τα πούμε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 16:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ρε φίλε Δήμο.
Πρός το παρόν είμαι εγκλωβισμένος προσπαθώ να αναρρώσω, θέλω μια εβδομάδα ακόμη.
Οταν με το καλό συνέλθω θα ξεκινήσω πολύ δυναμικά οτι στερήθηκα λόγω του προβλήματος εως τώρα.εε.. το τηλεφωνάκι μου το ξέχασα στο νοσοκομείο

Σίγουρα είναι θέμα συννενόησης φίλε Δήμο αλλά θα πρέπει να μάθουμε να συννενοούμεθα με έναν ηθικό και εποικοδομητικό τρόπο.
Γνωρίζεις πως ο χώρος αυτός είναι γεμάτος εντάσεις καθώς περιλαμβάνει κάθε καρυδιάς καρύδι. Η διαμάχη μεταξύ Χριστιανών, Εθνικών, αλλά και στις υποκατηγορίες αυτών όπως Χριστιανολάγνοι, Ελληνολάγνοι έχουν δυναμιτίσει τις συζητήσεις αλλά και τις σχέσεις μας.
Οποιος τοποθετείται λοιπόν θα πρέπει να γνωρίζει με ποιό τρόπο θα τοποθετηθεί έτσι ώστε να μην προσβάλλει τις ιδεολογίες και τα πιστεύω του άλλου. Βλέπεις τι γίνεται με τους Γεννετιστές και τους Δημιουργιστές τις απενεργοποιήσεις και τις υποβαθμίσεις των συζητήσεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 20:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου , εύχομαι ταχεία ανάρρωση και να σε δώ κορμάρα και υγιέστατο , να προσέχεις τον φίλο μου τον Φώτη γιατί είναι λεβέντης και προπάντων άνθρωπος με υπέροχη καρδιά... και γνωρίζω τι λέω..!!!
Τώρα ως πρός τα αναφερομενά σου , τι να πώ εγώ...???
Ελπίζω να επικρατήσει σωφροσύνη και εγκράτεια...κομματάκι δύσκολο βέβαια...
Νάσαι καλά ρε Φώτη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 08:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ ρε φίλε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 09:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ allzzaro
Φίλε μου είσαι δυσνόητος.
Η περιγραφή της Γέννεσης όπως την αναφέρει ο Μωυσής είναι αυτή που περιγράφεται στο πρώτο κεφάλαιο της Βίβλου.
Τι πάει να πεί ΔΕΝ αναφέρεσαι στις πηγές της Βίβλου και αναφέρεσαι στις περιγραφές του Μωυσή?
Ο Μωυσής είναι ένα πρόσωπο ιστορικό και οι μόνες αναφορές που έχουμε για αυτόν είναι μόνο μέσω της Βίβλου.
Σε οτι αφορά τα ``βολέματα`` και τις ``αλήθειες`` στο τι έχει ``allzzaroδοθεί`` νομίζω οτι εντυπωσιακά είναι αποτυχημένες ενέργειες.
Μετά πάλι φίλε μου νομίζω οτι δεν είσαι σε θέση να κρίνεις ποιές ερωτήσεις σου με αφορούν και ποιές οχι.
Ο Μωυσής φίλε μου ήταν μυημένος στα Αιγυπτιακά μυστήρια.
Μετά τις αποτυχημένες του ενέργειες να επιβάλλει τη μονοθειστική θρησκεία στην Αιγυπτο αναγκάστηκε να φύγει μαζί με αλλους χιλιάδες αλλόθρησκους (σύμφωνα με το Μανέθωνα).
Απο οτι αντιλαμβάνεσαι οι πηγές που είχε στη διάθεση του ήταν πάμπολες έτσι ώστε να συντάξει τη Γέννεση εάν τελικά ήταν αυτός ο δημιουργός της ή τουλάχιστον κάποιο μέρος απο αυτή γιατί η πεντάτευχος φαίνεται να έχει αρκετές πηγές Μαρσοριτικές, Γιαχβικές, Ελοχειμιστικές.
Απο οτι αντιλαμβάνεσαι είναι πολύ δύσκολο με ``δύο λόγια`` να δώσω μια απάντηση ``φιλοσοφική`` ή ``πραγματική``.
Απλά εσύ διάλεξε ενα απο τα δύο εγώ και στα δύο είμαι καλός παίκτης.
------------------------------------------------------------------


Φίλε allzzaro προσπαθώ όσο μπορώ να αποφεύγω δύσκολους ορούς, για να γίνομαι κατανοητός.
Μπορεί τελικά να μην το καταφέρνω πάντα στο βαθμό που θα επιθυμούσα.

Θα το πω λοιπόν αλλιώς.
Η ιστορία της δημιουργίας του κόσμου, όπως αυτή περιγράφεται στον χριστιανισμό (σε όλα τα δόγματα και τις αιρέσεις του), αναφέρει σαν δημιουργό τον θεό.
Υποστηρίζει πως ο θεός δημιούργισε σε έξη ημέρες τον κόσμο.
Την έκτη ημέρα δημιουργεί ένα ζευγάρι ανθρώπων, και τους τοποθετεί στον παράδεισο.
Τον παράδεισο τον περιγράφουν οι πιστοί χριστιανοί, σαν ένα εξαιτερικά αρμονικό κόσμο, άγια και σοφά πλασμένο και απόλυτα ασφαλή για ΟΛΑ τα ζωντανά, καθώς και τον άνθρωπο.
Ο χώρος αυτός είναι περιφρουρημένος από αγγέλους, (αυτό αναφέρεται στο τέλος, μετά την τιμωρία των ανθρώπων.)


Αυτή είναι με λίγα λόγια η ιστορία που ΟΛΟΙ οι ΠΙΣΤΟΙ χριστιανοί ΠΡΕΠΕΙ να πιστεύουν.
(την ίδια ιστορία οφείλουν να πιστεύουν και ΟΛΟΙ οι Ιουδαίοι και μουσουλμάνοι)

Σωστά?
Δεν επιτρέπεται «πραγματική» ή «φιλοσοφική» προσέγγιση σε αυτή την ιστορία, και ούτε το θέμα είναι ποιος την έγραψε, και κάτω από ποιες συνθήκες.
ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.

Αν εσύ λοιπόν πιστεύεις ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτή την ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ιστορία, οφείλεις να δόσεις στον εαυτό σου μια ειλικρινή απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα.
Το «οφείλεις» ΜΟΝΟ στον εαυτό σου ΟΧΙ σε μένα.

Αν ΔΕΝ πιστεύεις σε αυτή την ιστορία, επόμενο είναι να είναι περιττά τα ερωτήματα μου.
Αν πιστεύεις στην ιστορία, τροποποιώντας την όμως σε κάποια σημεία , τότε πιστεύεις καθαρά σε μια ΝΕΑ ΔΙΚΗ σου ιστορία, και ΑΥΤΟΜΑΤΑ δημιουργείς ΔΙΚΗ σου αίρεση.

Λυπάμαι, αλλά αδυνατώ να τα εξηγήσω περσότερο και αναλυτικότερα.
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy