ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Άγια Πάθη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 19:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαστε μεσα στην Μ.Εβδομαδα οπου κορυφωνεται το Θειο Δραμα με δεος και κατανυξι.
Νομιζω οτι εδω πραγματικα ειναι η σωστη στιγμη για ολους μας για βαθειες σκεψεις, περισυλλογη, απολογισμο, εκ βαθεων αναγγενηση,επαναπροσδιορισμο της ζωης μας.
Οπως ο Χριστος μεσα απο τα μαρτυρια και εν συνεχεια με τη Σταυρωση του, μας εφερε την Ελπιδα και την Ανασταση της ψυχης μας,ετσι και εμεις τουλαχιστον να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι για τους αλλους αλλα και για τους εαυτους μας.
Ποιο νομιζεται κατα την αποψη σας ειναι το βαθυ νοημα, η σημασια τις συμμετοχης στον εορτασμο των θειων παθων της Αναστασεως.
Τι προσδοκει ο ανθρωπος μεσα απο αυτο.

Η Ζωη εν Ταφω http://www.youtube.com/watch?v=PqV7TsLrmck

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 21:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού να είχαν γίνει και στην πραγματικότητα αυτά, ε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 18:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon ο καθενας μας επιλεγει να περπαταει το <<δρομο>> του ,την αλλη <<γραμμη>> ,τωρα αν ειναι φαντασια - μυθος - ψευδαισθηση ,εικονικη πραγματικοτητα ας το διαπιστωσει μονος του.Ισως δεν διαλεγεις την ζωη ,την ζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 18:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναμφίβολα. Όπως άλλωστε είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όποιο παραμύθι τον κάνει να νιώθει καλύτερα, ακόμη κι όταν γνωρίζει πως είναι παραμύθι, όπως λες.

Απλά, είδα ότι το έθεσες σαν "γεγονός" και είπα να το σχολιάσω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 18:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'σε καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 19:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Stiv
“Ποιο νομιζεται κατα την αποψη σας ειναι το βαθυ νοημα, η σημασια τις συμμετοχης στον εορτασμο των θειων παθων της Αναστασεως.
Τι προσδοκει ο ανθρωπος μεσα απο αυτο.”
------------------------------------------------------------------


Κοίτα να δεις, κατά την γνώμη μου ο άνθρωπος έχει και την ανάγκη να ξεφεύγει από την καθημερινότητα κατά διαστήματα.

Το Πάσχα πάντα είναι ένα καλό, γεμάτο τριήμερο.
Αν δεν ήταν και αυτή η οικονομική κρίση, το γλέντι θα ήταν τρικούβερτο.
Το αρνί και το κοκορέτσι στη σούβλα και μπόλικο κρασάκι.

Τι άλλο να θέλει να ξεδώσει η ψυχή του ανθρώπου?

Απλές, καθημερινές ανάγκες, με κατανυκτική οινοποσία.
Μην είμαστε και υπερόπτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 22:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταύρο
για να μή τα ξαναγράφω κόπι-πάστ

Κοίτα να δεις, κατά την γνώμη μου ο άνθρωπος έχει και την ανάγκη να ξεφεύγει από την καθημερινότητα κατά διαστήματα.

Το Πάσχα πάντα είναι ένα καλό, γεμάτο τριήμερο.
Αν δεν ήταν και αυτή η οικονομική κρίση, το γλέντι θα ήταν τρικούβερτο.
Το αρνί και το κοκορέτσι στη σούβλα και μπόλικο κρασάκι.

Τι άλλο να θέλει να ξεδώσει η ψυχή του ανθρώπου?

Απλές, καθημερινές ανάγκες, με κατανυκτική οινοποσία.
Μην είμαστε και υπερόπτες.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 23:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nικομαχε ειναι και αυτο μεσα στην ζωη μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 08:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιο νομιζεται κατα την αποψη σας ειναι το βαθυ νοημα, η σημασια τις συμμετοχης στον εορτασμο των θειων παθων της Αναστασεως.
Τι προσδοκει ο ανθρωπος μεσα απο αυτο.

Αγαπητέ stiv, αν και δεν είμαι Χριστιανός μπορώ να ομολογήσω ότι για εμένα με αφορμή το γενικότερο πνεύμα των ημερών, η θανάτωση κι η ανάσταση έχουν καθαρά συμβολικό σκοπό.
"Θανάτωση" των όποιων αρνητικών όψεων και χαρακτηριστικών βαθιά μέσα στον χαρακτήρα μου, προσπάθεια ελέγχου εκ μέρους μου των αρνητικών μου χαρακτηριστικών, κατανόησης τους και προσπάθειας βελτίωσης τους.
Η δική μου "ανάσταση" συνίσταται στην ικανοποίηση που λαμβάνω όταν βλέπω ότι έχω κατορθώσει να κάνω ένα μικρό βήμα παραπέρα, ένα βήμα στο να ελέγξω τα ελαττώματα μου, τα πάθη μου κι όλα εκείνα τα οποία θέλω να αλλάξω εντός μου.

Δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία, πολλές φορές είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις ότι κάποια σκέψη σου, κάποια συμπεριφορά σου, κάποια συναισθηματική κατάσταση στην οποία μπαίνεις συχνά μπορεί να σε βλάπτει.
Κι είναι δύσκολο γιατί αυτό μπορεί να είναι ριζωμένο βαθιά μέσα σου για χρόνια ώστε να μη μπορείς να το εντοπίσεις.
Κι αφού το εντοπίσεις, είναι εξίσου επίπονη η διαδικασία αποβολής του ή ελέγχου του.
Αυτές λοιπόν οι διαδικασίες "θανάτωσης" κι "ανάστασης" θεωρώ ότι είναι είναι δύο πολύ χρήσιμα και διδακτικά μέσα για τον κάθε άνθρωπο.
Άλλωστε, η μεγαλύτερη - και δυσκολότερη πολλές φορές - μάχη που καλείται να δώσει ένας άνθρωπος δεν είναι άλλη από αυτή τη μάχη που δίνει όταν έχει ως αντίπαλο του τον ίδιο του τον εαυτό...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2011, 21:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=XTyAn8qAnDA&feature=fvsr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy