ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί ονείρων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 14:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους τους εξερευνητες του "παραξενου".

Εχω να γραψω χρονια εδω μεσα... Χαιρομαι που υπαρχει ακομα αυτος ο (ιστο)τοπος ανταλλαγης ιδεών.

Θα ηθελα σε αυτο το τοπικ να με πληροφορησετε (για αρχη) για την αναλογια υπνου και ονειρων που βλεπετε. πχ 1 υπνος - 1 ονειρο κτλ...

Γιατι θα μου πειτε?

Παντα με ενθουσιαζε η ιδεα του να αφησω το υλικο μου σωμα στο κρεβατι και να πετω με το αστρικο μου...μπλα μπλα μπλα,είτε να ξυπνησω μεσα στο ονειρο μου και να το παιξω Leonardo Di Caprio στο Inception ( αν και τοτε δεν υπηρχε αυτη η ταινια)...μπλα μπλα μπλα τα ξερετε ολα αυτα.. Δεν μπορω να πω οτι ειχα καταφερει κατι ολα αυτα τα χρονια περα απο μια φορα.

Τον τελευταιο χρονο εν παση περιπτωση, εχουν αλλαξει τα πραγματα... Και μαλλον εβαλα το χερακι μου κι εγω... Βλεπετε, πειραματιστηκα με καποια φυτα, τα οποια ειτε επιστημονικα αποδεδειγμενα ειτε εμπειρικα αυξανουν τον αριθμο των ονειρων αλλα και την ικανοτητα του να τα θυμασαι αλλα και του να τα προκαλεις..(μεταξυ αλλων)

Αν και πιστευω οτι εχω πολυ δρομο μπροστα μου σε αυτα που θελω να επιτυχω (βλεπε Καστανεντα) η τεχνη των ονειρων μου μοιαζει τοσο αληθινη οσο και πραγματοποιησιμη.

Πιστευω οτι εχει ενεργοποιοηθει καποιος μηχανισμος στο μυαλο μου? στο υποσυνειδητο μου? οποιος με το παραμικρο δημιουργει ονειρα με το παραμικρο... Τι εννοω? Οτι οποτε κοιμηθω ή κοντευει να με παρει ο υπνος δημιουργουνται μια σειρα απο εικονες στο μυαλο μου 100% αληθινες κι οχι σκεψεις αλλα ολοκληρες ταινιες... Εστω κι αν απλα ξαπλωσω για 10 λεπτα...

Φυσικα δεν ειναι κατι το οποιο με αγχωνει ή με στεναχωρει...Το αντιθετο μαλιστα...

Το θεμα ειναι βεβαια οτι επιζητω να κοιμαμαι συνεχως στον ελευθερο μου χρονο, για να μεταφερθω σε αυτον τον αλλο φανταστικο? κοσμο... Νοιωθω σαν κατι να με τραβαει, σαν να μου λειπει αυτη η ονειρικη κατασταση, σαν να εχει μεγαλυτερο νοημα η εκει πραγματικοτητα απο την εδω. Ολα αυτα τα λεω και με μια δοση υπερβολης βασικα γιατι σας διαβεβαιωνω οτι δεν εχω αρχισει να τρελλαινομαι, απλα υπαρχει σαν αισθηση το συναισθημα που περιεγραψα παραπανω....

Anyway, στην αρχη σας ρωτησα ποσα ονειρα βλεπετε. Τωρα μπορειτε να συμπληρωσετε κι οτι αλλο θελετε αν εχετε κατι να πειτε πανω στο θεμα...

Παρακληση! Μην κανενε το θεμα μου ονειροκριτη.Δεν αναζητω κατι τετοιο αλλα στοχευω στη φυση του ονειρου περισσοτερο παρα στην ερμηνεια.

ΥΓ1.Ενας αλλος κοσμος κρυβεται πισω απο αυτον που βλεπετε...

ΥΓ2.Τα φυτα που αναφερω παραπανω ειναι παντελως νομιμα!


Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 17:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον. Και πώς έπεσα αυτά τα φυτά στην κατοχή σου αν επιτρέπεται;

Το συναίσθημα που λες το αναγνωρίζω.
Είναι πραγματικά κρίμα που σπαταλάμε το 1/4 της ζωής μας σε ασυνείδητο ύπνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 18:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μπορούσες να μας πεις σε ποια φυτά αναφέρεσαι?
το συναίσθημα που λες το έχω νιώσει μερικές φορές.. είναι στα πρώτα στάδια του ύπνου που έχεις επίγνωση και του εξωτερικού περιβάλλοντος.. πρίν πέσεις στον βαθύ ύπνο.... Εκεί τα όνειρα που βλέπεις νιώθω ότι έχουν μεγάλη εξέλιξη και τρέχουν πολύ γρήγορα.. σαν πλοκή εννοώ. Τώρα για την αναλογία δεν μπορώ να απαντήσω πολλές φορές δεν θυμάμαι τα όνειρα που έχω δει ή νομίζω ότι δεν έχω δει καθόλου όνειρα.. πάντως προτιμώ όταν δεν βλέπω καθόλου όνειρα γιατί μερικά που έχω δει ήταν προφητικά και έγιναν πραγματικότητα οπότε γενικά τα όνειρα με τρομάζουν παρά με κάνουν να αισθάνομαι καλά..
Εσύ πάντως καλά το πας..μόνο πρόσεξε μην εθιστείς στον ύπνο και στα όνειρα γιατί μετά θα σε φωνάζουμε χουζούρηηη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 19:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ει !!!! Εσυ εισαι προφητης και στον ξυπνιο Black_Swan. Σχεδον ολοι με λενε χουζουρη, μεταξυ αλλων... χαχαχα

Εχετε παρατηρησει επισης και κατι αλλο? Ή συμβαινει μονο σε εμενα...?

Οταν κοιμομαστε με ασχημες συνθηκες υπνου, πχ πολλη ζεστη, πολυ κρυο, πανω στο χερι μας με αποτελεσμα να μουδιασει... κτλ καταλαβαινεται τι εννοω... , δεν εννοω στο δρομο σε κανα παγκακι προφανως, οι πιθανοτητες να δω ενα πολυ ζωντανο ονειρο αυξανονται... ΔΕν εχω καταλαβει γιατι.. Ισως μπορειτε να μου δωσετε καποια ερμηνεια...?

Οσον αφορα (οσον ή οσων ???) τα φυτα που υπαρχουν για την μεγιστοποιηση των πιθανοτητων να δεις καποιο ονειρο τα εχω ανακαλυψει απο το ιντερνετ κυριως και διαβαζοντας βεβαια...

Τα φυτα αυτα δεν τα καταναλωνω συνεχως και δεν χρειαζεται... Συνηθως απαιτειται μια εβδομαδα χρησης τους ειτε το πρωι μολις ξυπνας ειτε πριν κοιμηθεις.. και καταλωνονται κυριως με τη μορφη του τσαγιου.
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ!!! χεχεχε Και ειμαι εξπερ στα τσαγια.... Υστερα με καποιο τροπο καταλαβαινεις τι πρεπει να κανεις για να πετυχεις να δεις καποιο ονειρο αλλα και να το θυμηθεις. Αρκει να εχεις διαβασει εν τω μεταξυ 4-5 βιβλια πανω στο θεμα.

Το ενα φυτο προερχεται απο το Μεξικο και το αλλο απο την Αφρικη...
Τωρα δεν ξερω ομως αν μπορω να αναφερω τα ονοματα τους εδω? Μην μου βαλει χερι ο διαχεριστης... Μια αναζητηση στο google με τις σωστές λέξεις κλειδιά αρκεί. Η παραγγελια γινεται μεσω ιντερνετ, ebay κτλ...

Και παλι λεω οτι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΟΜΙΜΑ! Αν και οι φαρμακοβιομηχανιες πανε να βγαλουν παρανομα σιγα σιγα ολα τα βοτανα τα οποια δεν χρησιμοποιουνται για τα φαρμακα τους...Δηλαδη καπου στο 90% απο οτι πηρε το αυτι μου...Στη προσπαθεια θα μεινουν...ελπιζω.

Υπαρχει και ενα τριτο φυτο βεβαια το οποιο ειναι μεν νομινο στην Ελλαδα αλλα οχι σε ολες τις χωρες του κοσμου... Αυτο σου ανοιγει πραγματικα τις πυλες του κοσμου του ονειρου... και δεν χρειαζεται να κοιμασαι!

Πραγματικα αρχιζω να πιστευω οτι τα ονειρα ειναι οτι μας εχει μεινει απο ενα αλλο ειδος "ζωης" ? (βλ. συλλογικο ασυνειδητο, κτλ. κτλ.) το οποιο δεν ειμαστε σε θεση να θυμομαστε πλεον και να καταλαβουμε.Βεβαια θα μου πειτε οτι και τα ζωα ονειρευονται,ισως και τα φυτα? αλλα κι αυτα εχουν ψυχη κατα τη γνωμη μου. Αλλωστε οταν οι σαμανοι καταναλωναν καποιο φυτο για ενοραση κτλ. κτλ. το πνευμα του φυτου ηταν που τους καθοδηγουσε σε αυτο το πνευματικο ταξιδι που εκαναν. Αλλα να μην το συνεχισω γιατι θα βγω εκτος θεματος....οχι βεβαια συμφωνα με τον Καστανεντα.

Εν παση περιπτωση, περιμενω κι αλλες αποψεις πανω στο θεμα για να διευρυνθει το πεδιο συζητησης, απο αλλους φιλους χουζουρηδες :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2011, 20:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fititis2002:

Βλεπετε, πειραματιστηκα με καποια φυτα, τα οποια ειτε επιστημονικα αποδεδειγμενα ειτε εμπειρικα αυξανουν τον αριθμο των ονειρων αλλα και την ικανοτητα του να τα θυμασαι αλλα και του να τα προκαλεις..(μεταξυ αλλων)
=================================================================

Υπάρχουν και άλλα...φυτα φίλε εδω στο Ελλάντα και δεν
χρειάζεται να τρέχεις Μεξικό...

Σοβαρά τώρα,δεν πιστεύω οτι είναι αναγκαία τα βοηθήματα για
να βγεί κάποιος απο το σώμα του.Είναι θέμα παραδοχής κατά πρώτον
και θέμα θέλησης κατά δεύτερον.
Αυτά είναι αρκετά,για εξωσωματικές...περιηγήσεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 11:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Νικόμαχε, επειδη ξερω λιγα παραπανω πραγματα για τα περισσοτερα φυτα, κυριως εκ πειρας αλλα και μπολικου διαβασματος, τα "εληνικα" φυτα που μου προτεινεις κανουν μονο για να με στειλουν στο Δαφνι, άντε ισως στη καλυτερη στο νοσοκομειο...οποτε αν αναφερεσαι εκει που παει το μυαλο μου, ευχαριστω θα μεινω σε αυτα που ξερω...

Περα απο αυτο, να εξηγηθω.

ΦΥΣΙΚΑ και δεν χρειαζεται καποιο φυτο για μια εξωσωματικη εμπειρια. Απο τη στιγμη ομως που ο σημερινος ανθρωπος δεν ζει στην στη ζουγκλα του Αμαζονιου ή στα βουνά του Θιβετ, τον απασχολουν χιλιες μλκς και εχει χασει καθε επαφη με το πνευμα του και τη φυση, αποψη μου ειναι οτι χρειαζεται κατι για να ενεργοποιηθει αυτη η δυνατοτητα του πνευματος του και να του αποκαλυφθει αυτος ο νεος δρομος προς την αυτογνωσια ή οτιδηποτε αλλο ψαχνει στη ζωη του...
ΦΥΣΙΚΑ ολα αυτα μπορει να τα ανακαλυψει μεσω του διαλογισμου, ομως γρηγορα αποτελεσματα ερχονται αν συνδιασεις και τα δυο.

Οπως ειναι φανερο, τα ονειρα μας λειτουργουν με τελειως διαφορετικους κανονες απο την ζωη που ξερουμε. Γιατι?
Γιατι προφανως δεν ισχυουν οσα ξερουμε και εχουμε διδαχθει στην τωρινη μας ζωη σε αυτο το κοσμο... Ουτε οι νομοι της φυσικης και των αλλων επιστημων, ουτε καν οι γλωσσες που μιλουνται ανα τον κοσμο.. Στα ονειρα οπως εχω παρατηρησει εγω, αλλα και αναφερεται κι απο διαφορους συγγραφεις, υπαρχει μια κοινη γλωσσα για ολους, μια γλωσσα η οποια εκφραζεται ισως με λεξεις που ξερουμε αλλα τις περισσοτερες φορες εχουν μεγαλυτερη σημασια απο αυτο που φαινεται. Δεν ξερω αν σας εχει τυχει σε καποιο ονειρο σας να συνομιλειτε με καποιον, να σας λεει μια προταση αλλα εσεις να αισθανεστε αλλη ερμηνεια σε αυτα που ειπε απο οσα οι λεξεις που χρησιμοποιησε...

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 14:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε κατανοητός γίνεσαι επειδή αυτά τα έχουμε ψάξει
και πρίν ακόμη γεννηθείς φίλτατε φοιτητή.
Ο δυτικός άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει αστρικά ταξίδια λόγω όλων αυτών που είπες και είναι υποχρεωμένος να επιλύσει πρώτα τα ενεργειακά του
προβλήματα και μετά τα πνευματικά.Τα φυτά και στην μία περίπτωση και στην άλλη είναι αχρείαστα.
Το έχεις ή δεν το έχεις.Το μπορείς ή οχι.Τίποτα άλλο.
Αν θέλεις να κάνεις <<χαμηλές πτήσεις>> τότε τα φυτά όλων των ειδών
κάνουν για αυτό.
Οσο για εκεί που πάει το μυαλό σου,αστειεύομαι...χαζοπούλι!
Μου αρέσει η πλάκα και μην με παρεξηγείς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 13/05/2011 14:17:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 16:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχα

Χαιρομαι να μιλαω με ανθρωπους που εχουν χιουμορ!!

Φοιτητης υπηρξα ως το 2006.... Και μπορω να πω με σιγουρια οτι ηταν τα 4 καλυτερα μου χρονια... Ασχετο αλλα το λεω... Πλεον ειμαι κι εγω ενα εξαρτημα της μηχανης τους...

Δυστυχως, αλλα οταν εξαρτασαι απο τα λεφτα για να επιβιωσεις... οι ιδεολογιες πανε περιπατο...εκτος αν εισαι απο αυτους τους ψευτοσυνδικαλιστες.

Χαιρομαι που με καταλαβαινεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 21:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλεον ειμαι κι εγω ενα εξαρτημα της μηχανης τους...

Και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ το ανταλλακτικό

Πέρα απο την πλάκα fititis2002 θα συμφωνήσω κι εγω με τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ, δυστυχώς το εχεις ή δεν το εχεις ...
Προσωπικά, και βιβλία έχω διαβάσει και δικτυακή αναζήτηση, απο τότε που οι πρώτες κουβέντες γίνονταν στο IRc σε μερικά "ψαγμένα" Rooms
Μπορεί να μην εχω δοκιμάσει κάποιο βότανο, αλλα το εχω παλέψει πάμπολλες φορές τα τελευταία 20+ χρόνια , απο τότε δηλαδή που ανακάλυψα αυτή την "διαδικασία" , αλλα ...εις ματήν
ως του σημείου πολλές φορες να το θεωρήσω άλλο ενα "παραμύθι"
Αλλα μετά απο κάποιες μαρτυρίες αξιόπιστου ατόμου.....επιμένω ακόμα


κλείνοντας,
η γνώμη μου είναι να συνεχίσετε την κουβέντα σας στο θέμα του φόρουμ μας , που ασχολείται κατ'εξοχήν με την Αστρική προβολή
(για να μπορεί ευκολα να παρακολουθήσουν κι αλλοι ενδιαφερόμενοι)
ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 00:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα <μικρέ> θα πάμε εκεί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy