ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Παλάτια της μνήμης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 20:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Παιδιά, μόλις τελείωσα το μυθιστόρημα "Η εποχή των μαγισσών" της Natasha Mostert και διάβασα για ένα θέμα που μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον: Λέγεται παλάτια της μνήμης και αναφέρει πως είναι (αν κατάλαβα σωστά) ένας τρόπος να "χτίζεις" αίθουσες στο μυαλό σου, μέσα στις οποίες κωδικοποιείς κάθε ανάμνηση με τη μορφή μιας εικόνας ώστε να την ανακαλέσεις αργότερα. Η όλη διαδικασία της ανάκλησης σε μένα φαινόταν ως περπάτημα στα μονοπάτια του παλατιού-μυαλού. Ξεκινώ το θέμα γιατί μου φαίνεται πως αν κάτι τέτοιο ήταν πράγματι εφικτό, τότε ο άνθρωπος θα γινόταν πραγματικός υπολογιστής με δυνατότητα επεξεργασίας πολλών δεδομένων! Έχει διαβάσει κανείς άλλος το βιβλίο ή ξέρει σε τί πράγμα αναφέρομαι; Θα με ενδιέφεραν μερικές πληροφορίες για το θέμα από κάποιον πιο κατατοπισμένο από μένα!
Αν έχει ανοιχτεί ήδη αλλού παρόμοιο θέμα ζητώ προκαταβολικά συγνώμμη!

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 21:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει αλλά έχω υπόψιν μου τέτοιες τεχνικές. Πχ αν θες να θυμάσαι ονόματα (ιστορικών προσώπων ας πούμε) του φαντάζεσαι σε ένα χώρο, ένα πάρτυ πχ, και σου συστήνονται ένας ένας.

Έχει να κάνει με το ότι στη μνήμη παίζουν σημαντικότατο ρόλο οι αισθήσεις (όραση,ακοή, όσφρηση).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerissa
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 10:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Levana καλημερα,
το εχω διαβασει το βιβλιο και
οπως λες ηταν εξαιρετικα ενδιαφερον.
Οταν το τελειωσα ηθελα να το ψαξω περισσοτερο το
θεμα και βρηκα στο διαδικτιο πως η τεχνικη που
γραφει μεσα το βιβλιο για τα παιδια που ειχαν
την ικανοτητα της διορασης ηταν οντως μυστικο
προγραμμα στην ΗΠΑ.
Επιπλεον,για τα παλατια της μνημης υπηρχαν απο τα αρχαια
χρονια,και αν δεν απατομαι οι αλχημιστες ειχαν αναφερθει σε αυτα.
Ουσιαστικα πιστευαν πως εαν κατι μας κανει να διαφερουμε
απο τα ζωα ειναι η μνημη μας και ετσι την εξασκουσαν δημιουργοντας
συμβολα.Καθε συμβολο αναπαρησταναι ενα μεγαλο μερος αναμνησεων.
Πχ ενα ασπρο αλογο συμβολιζε ολη την παιδικη ηλικια.
Οταν εφερναν στο μυαλο τους το ασπρο αλογο μπορουσαν να ανακαλεσουν
ολες τις συγκεκριμμενες αναμνησεις τους(ακομα και βιβλια
που ειχαν διαβασει ως παιδια)
Συγκεκριμενα θυμαμαι,ειχα διαβασει,πως καποιος
(οταν θυμηθω το ονομα θα το αναφερω)
μεσα απο αυτη την δημιουργια παλατιων μνημης
καταφερνε να μαθαινει απ'εξω ολοκληρα βιβλια αλλα και
να τα αφηγειται αναποδα(απο το τελος στην αρχη)
Η διαδικασια βεβαια των παλατιων μνημης ειναι
πολυ πιο πολυπλοκη απο αυτο.

Ωραιο θεμα οντως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 14:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο στην θεματοθέτρια για το θέμα και ομολογώ ότι θα αποτελέσει το έναυσμα πρωτίστως για να αγοράσω αυτό το βιβλίο και μετά να προσπαθήσω να συλλέξω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες!
Κάποια στιγμή είχα ακούσει γι'αυτό το βιβλίο και την προσπάθεια που γίνεται -συνδυασμένη- απο διάφορες επιστήμες για την καλύτερη γνώση ως προς την λειτουργία της μνήμης και θεωρώ ότι πρόκειται για μια προσπάθεια που δεν θα πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους!
Ελπίζω , ότι θα μπορέσω και γώ να "δώσω" κάτι στο θέμα σου φίλη μου , αφού πρώτα το διαβάσω και ενδεχομένως αντλήσω και επι μέρους στοιχεία -απ'οπου βρώ-....
Μπράβο πάντως για το θέμα...θεωρώ ότι μπορεί να φωτίσει πολλά μονοπάτια του ανθρωπίνου πνεύματος!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 14:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Levena
Ξεκινώ το θέμα γιατί μου φαίνεται πως αν κάτι τέτοιο ήταν πράγματι εφικτό, τότε ο άνθρωπος θα γινόταν πραγματικός υπολογιστής με δυνατότητα επεξεργασίας πολλών δεδομένων

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει.
Σχολιάζω μόνο την “δυνατότητα” ενός ανθρώπινου υπέρ υπολογιστή, αναφέρομαι σε ένα θέμα που εξετάζαμε με κάποιους φίλους πριν κάποια χρόνια και είχε σχέση με την ανάπτυξη ενός δυαδικού προγράμματος νοημοσύνης-ευφυίας.
Εξετάζοντας και αναλύοντας το θέμα στην βάση του, οδηγήθηκα στο συμπέρασμα και σε μια διαπίστωση – προσωπική μου γνώμη – πως η μεθοδολογία λειτουργίας του ανθρώπινου εγκεφάλου διαφέρει ριζικά από αυτήν του υπολογιστή.
Ο υπολογιστής λειτουργεί “μαθηματικά” χρησιμοποιεί μαθηματικούς ανθρώπινους τύπους και τους επιλύει με ταχύτητα ζηλευτή για τον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Και το ποιό απλό κομπιουτεράκι με το πάτημα ενός κουμπιού έχει έτοιμο το αποτέλεσμα της τετραγωνικής ρίζας του αριθμού 56483 – παράδειγμα -.
Από την άλλη πλεύρα όμως όλη η μέχρι τώρα ανθρώπινη τεχνολογία δεν έχει καταφέρει να κατασκευάσει ένα δίποδο ρομπότ σε ανθρώπινες διαστάσεις, που να μπορεί να ανεβαίνει και να κατεβαίνει σκάλες με την ευκολία, και την ταχύτητα του ανθρώπου, που το καταφέρνει ισορροπώντας ακόμη και κάθε φορά που μεταφέρει διαφορετικά βάρη.
Η ισορροπία απαιτεί πολλούς υπολογισμούς του κέντρου βάρους και της κλήσης των μελών όλου του σώματος. Μα πώς τα καταφέρνει ένας εγκέφαλος όλες αυτές της πράξεις σε τόσο λίγο χρόνο?
Απλούστατα δεν τις κάνει εκείνη την στιγμή. Όλα είναι σενάρια που τα έχει δοκιμάσει για πολλά χρόνια ξανά και ξανά και τα έχει αποθηκεύσει (με τις εκάστοτε τροποποιήσεις του).
Η ικανότητα του στην κίνηση (και όχι μόνο) είναι αποτέλεσμα πολύχρονων δοκιμών και απομνημονεύσεων. Κάθε φορά ανασύρει από τη μνήμη αστραπιαία το κατάλληλο σενάριο.
Στην ουσία αποθηκεύουμε “πακέτα” γνωστών δοκιμών.
Με πολλές προσπάθειες και επαναλήψεις επιτυγχάνουμε την ισορροπία ακόμη και σε τεντωμένο σχοινί. Είναι θέμα εξάσκησης, αντίληψης και ικανότητας απομνημόνευσης των σωστών σεναρίων.

Αυτά βέβαια είναι αποτέλεσμα δικής μου έρευνας.
Θα μπορούσα, και θα ήθελα να κουβεντιάσω οποιαδήποτε θέση και αντίθεση στο θέμα αυτό που ακόμα το ερευνώ.

Υ.Γ
Βεβαίως οποιαδήποτε προσπάθεια σύγκρισης του ανθρώπινου εγκεφάλου που είναι προϊόν 3,5 δις χρόνια φυσικής εξέλιξης (το τελειότερο γνωστό φυσικό κατασκεύασμα) με τον ποιόν σύγχρονο υπέρ υπολογιστή είναι άκαιρη, άδικη, και εκτός λογικής πραγματικότητας.
Με τα 100 δις τρισεκατομμύρια συνάψεων ό ανθρώπινος εγκέφαλος θα παραμένει επι μακρόν το πολυπλοκότερο γνωστό όργανο στη φύση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 16:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλούστατα δεν τις κάνει εκείνη την στιγμή. Όλα είναι σενάρια που τα έχει δοκιμάσει για πολλά χρόνια ξανά και ξανά και τα έχει αποθηκεύσει (με τις εκάστοτε τροποποιήσεις του).
Η ικανότητα του στην κίνηση (και όχι μόνο) είναι αποτέλεσμα πολύχρονων δοκιμών και απομνημονεύσεων. Κάθε φορά ανασύρει από τη μνήμη αστραπιαία το κατάλληλο σενάριο.


Πολύ εύστοχη παρατήρηση φίλε μου και έχω την αίσθηση ότι αυτή η επισήμανσή σου αν και εφόσον συνδεθεί με τα της ανθρώπινης ψυχολογίας -κάτι που θεωρώ ως πραγματικό- μπορεί να εξηγήσει πολλά για το "πως" και το "γιατί" κάθε σκεψης και ενέργειας του ανθρώπου που δεν είναι καθόλου τυχαία ως γεγονότα και αν αποδειχθεί ότι υπάρχουν "γονιδιακά μεταφερόμενες μνήμες" τότε ακόμα περισσότερο θα μπορέσουμε να ερμηνεύσουμε και με πιο ασφαλή τρόπο πολλά απ'οσα επισυμβαίνουν -ασυνείδητα- σε κάθε "ψυχολογικό υποκείμενο"!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 16:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipsefti,συμφωνώ μαζί σου για την πολυπλοκότητα και τη μοναδικότητα του ανθρωπίνου εγκεφάλου ως όργανο. έφερα απλώς τον υπολογιστή ως παράδειγμα, γιατί μου ήρθε στο μυαλό ο Κασπάροφ (νομίζω) που νίκησε στο σκάκι έναν υπολογιστή με δυνατότητα αποθήκευσης 1.000.000 και βάλε μαθηματικών συνδυασμών. Βέβαια, ομολογώ ότι με τα μαθηματικά δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα καλές σχέσεις, οπότε μπορεί και να είπα κάτι άσχετο μόλις τώρα! απλώς είμαι από κείνους τους ανθρώπους που πιστεύουν ακράδαντα ότι ο ανθρώπινος νους δεν χρησιμοποιεί ούτε το 1/3 των δυνατοτήτων του και πως αν το έκανε θα γίνονταν θαύματα (αν και ούτε με τη βιολογία είχα σχέσεις!!!)
και μια ερώτηση: για να αποθηκευτεί μια εικόνα στο μυαλό ως μνήμη πλέον, είναι απαραίτητο η εικόνα να είναι πραγματική; για παράδειγμα, αν θέλω να "αποθηκεύσω" το πρόσωπο κάποιου φίλου με τη μορφή κάποιου εξωγήινου χωρίς να έχω δει ποτέ εξωγήινο, μπορώ; δλδ, οι μνήμες που δημιουργεί η φαντασία μπορεί να είναι το ίδιο αληθινές με τις πραγματικές; τι νομίζετε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 17:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Πολύ εύστοχη παρατήρηση φίλε μου και έχω την αίσθηση ότι αυτή η επισήμανσή σου αν και εφόσον συνδεθεί με τα της ανθρώπινης ψυχολογίας -κάτι που θεωρώ ως πραγματικό- μπορεί να εξηγήσει πολλά για το "πως" και το "γιατί" κάθε σκεψης και ενέργειας του ανθρώπου που δεν είναι καθόλου τυχαία ως γεγονότα και αν αποδειχθεί ότι υπάρχουν "γονιδιακά μεταφερόμενες μνήμες" τότε ακόμα περισσότερο θα μπορέσουμε να ερμηνεύσουμε και με πιο ασφαλή τρόπο πολλά απ'οσα επισυμβαίνουν -ασυνείδητα- σε κάθε "ψυχολογικό υποκείμενο"!



Φίλε Εαρινέ σε χάσαμε και έχουμε την ανάγκη των σοβαρών και εύστοχων επισημάνσεων σου.
Θα ήταν μονότονο – και για κάποιους “ύποπτο” - να επαναλάβω την σχεδόν ταύτιση απόψεων μου στα θέματα που αναφέρεσαι.
Δεν έχω να πω τίποτε περισσότερο.
Άλλωστε στα θέματα που ανέφερες γνωρίζεις ήδη τις απόψεις μου.
quote:
Levena
gianipsefti,συμφωνώ μαζί σου για την πολυπλοκότητα και τη μοναδικότητα του ανθρωπίνου εγκεφάλου ως όργανο. έφερα απλώς τον υπολογιστή ως παράδειγμα, γιατί μου ήρθε στο μυαλό ο Κασπάροφ (νομίζω) που νίκησε στο σκάκι έναν υπολογιστή με δυνατότητα αποθήκευσης 1.000.000 και βάλε μαθηματικών συνδυασμών. Βέβαια, ομολογώ ότι με τα μαθηματικά δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα καλές σχέσεις, οπότε μπορεί και να είπα κάτι άσχετο μόλις τώρα! απλώς είμαι από κείνους τους ανθρώπους που πιστεύουν ακράδαντα ότι ο ανθρώπινος νους δεν χρησιμοποιεί ούτε το 1/3 των δυνατοτήτων του και πως αν το έκανε θα γίνονταν θαύματα (αν και ούτε με τη βιολογία είχα σχέσεις!!!)
και μια ερώτηση: για να αποθηκευτεί μια εικόνα στο μυαλό ως μνήμη πλέον, είναι απαραίτητο η εικόνα να είναι πραγματική; για παράδειγμα, αν θέλω να "αποθηκεύσω" το πρόσωπο κάποιου φίλου με τη μορφή κάποιου εξωγήινου χωρίς να έχω δει ποτέ εξωγήινο, μπορώ; δλδ, οι μνήμες που δημιουργεί η φαντασία μπορεί να είναι το ίδιο αληθινές με τις πραγματικές; τι νομίζετε;



Καλή μου Levena δεν σε εγκαλώ για την σύγκριση του ανθρώπινου εγκέφαλου με αυτό ενός υπέρ υπολογιστή. Δεν διέκρινα να κάνεις κάποια τέτοια σύγκριση.
Η αρχική τοποθέτηση σου και ιδικά η αναφορά σου στο “χτίσιμο αιθουσών” και η ανάκληση τους από τον εγκέφαλο, μου έδωσε την ευκαιρία να αναφέρω το συμπέρασμα δικής μου έρευνας για τον τρόπο που πιθανόν λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος.
Προχωρώντας ακόμη περισσότερο το παράδειγμα της σκάλας, σε ένα παιχνίδι τένις που απαιτεί πολλαπλούς και ταχύτατους υπολογισμούς και τέλεια ανταπόκριση, πιστεύω πως το τελειότερο ανθρώπινο ρομποτικό κατασκέπαστα, δεν θα μπορούσε να νικήσει ούτε ένα παιδί 4 ετών που σύμφωνα με τις μετρήσεις μας ένει νοημοσύνη σκύλου.

Κατά την γνώμη μου κάνεις λάθος όταν λες πως ο άνθρωπος χρησιμοποιεί λιγότερο από το 1/3 του εγκεφάλου.
Το σωστό είναι πως ο άνθρωπος χρησιμοποιεί ΟΛΟΝ το εγκέφαλο του.
ΔΕΝ χρησιμοποιεί όμως ταυτόχρονα ΟΛΕΣ τις περιοχές του εγκεφάλου του. Ένα μέρος του εγκεφάλου χρησιμοποιείται και για την αποθήκευση αυτών των σεναρίων.

Τέλος κατά την δική μου γνώμη, οι εικόνες που μπορούμε να φανταστούμε – άρα και να τις αποθηκεύσουμε – σχετίζονται με εικόνες που έχουμε δει ή αναπλάσει με την φαντασία μας δημιουργώντας πλάσματα η τοποθεσίες με κομμάτια γνώσεων πραγματικών, ή και την απουσία τους.
Μπορούμε να φανταστούμε ένα τέρας μα χίλια μάτια ή ενα μάτι ή δίχως μάτια, ή ένα γλιστερό αντικείμενο συνδυάζοντας πολλές εικόνες ζωντανών πλασμάτων ή και νεκρής φύσης, ή και δυνάμεων της φύσης ηλεκτρομαγνητικές παράδειγμα.
Αδυνατώ να φανταστώ κάτι με άγνωστα κομμάτια ή ιδιότητες γνωστές ή της αντίθεσης τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 18:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό φίλη Levana, και πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας αναφέρεις gianipseftis

quote:

Με πολλές προσπάθειες και επαναλήψεις επιτυγχάνουμε την ισορροπία ακόμη και σε τεντωμένο σχοινί. Είναι θέμα εξάσκησης, αντίληψης και ικανότητας απομνημόνευσης των σωστών σεναρίων.

νομίζω για αυτό και άτομα που έχουν χάσει κάποια αίσθηση όπως π.χ. όραση..ακοή, ή χάσουν κάποιο μέλος όπως πόδι ή χέρι πολλές φορές μπορούν να καταφέρουν πράγματα ασύληπτα για εμάς, και να προσαρμοστούν πολύ καλά στο περιβάλλον. Η προσπάθεια όμως που έχουν καταβάλει σίγουρα είναι τεράστια, μέσα από την επανάληψη συγκεκριμένων κινήσεων και με εναλλακτικούς τρόπους προσαρμόζουν τον εγκέφαλό τους στην καινούρια κατάσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 20:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Τα παλάτια μνήμης>> είναι πιό εύκολα αντιληπτά αν εξετάσουμε
περιπτώσεις ανθρώπων με το <χάρισμα> της <φωτογραφικής> μνήμης.

Υπάρχουν άνθρωποι,που ρίχνουν μια ματιά σε ενα χώρο,ενα κείμενο,
ενα αντικείμενο και αμέσως αποτυπώνουν κάθε λεπτομέρεια στην
μνήμη τους.Ακόμη και εικόνες απο την <περιφερειακή> όρασή τους.

Ολοι οι άνθρωποι έχουν αυτή την ικανότητα,λίγοι το κάνουν συνειδητά.
Πολλών η φωτογραφική μνήμη είναι επιλεκτική,όπως σε εναν οι αριθμοί
<αριθμομνήμων>,σε άλλον γραφικά,σε άλλον ονόματα οδών,κ.λ.π.

Αυτοί λίγοι που έχουν το ολικό χάρισμα της μνήμης,δημιουργούν
αυτόματα και συνειδητά συνεχώς νέες συνάψεις,με επιπρόσθετο προσόν
σε σχέση με τους πολλούς,την εύκολη ανάκλησή τους.

Νομίζω οτι αυτό το κάνουν οι άνθρωποι εκ κατασκευής τους,περιέχεται
στο DNA τους και αναπτύσεται αναλόγως καλιέργειας απο το ίδιο το
άτομο,συνειδητής ή ασυνείδητης.

Επίσης πιστεύω οτι σε αυτόν τον χώρο <αποθήκευσης>,μπορούν να
τοποθετηθούν όλες οι πληροφορίες,είτε προέρχονται απο τις πέντε
αισθήσεις,είτε κατασκευάζονται απο την φαντασία του νου του ατόμου,
κατά βούληση και επιλογή.

Επιπροσθέτως,μπορεί ο καθένας απο εμας,με δικό του τρόπο να
καθορίσει το σχήμα των πληροφοριών που αποθηκεύει στα παλάτια του.
Π.χ. κάποιος θέλει να αποθηκεύσει πρόσωπα που δεν ευρίσκονται στη
ζωη και δεν υπάρχουν εικόνες τους.Δημιουργεί μερικές,μόνο για δική
του χρήση,τις αποθηκεύει και οταν χρειάζεται τις ανασύρει και τις
χρησιμοποιεί με μιά διαδικασία εντελώς προσωπική και διαφορετική
απο κάθε άλλον άνθρωπο.Το αποτέλεσμα για τον ακροατη ή θεατη θα είναι
το ίδιο,χωρίς να γνωρίζει τον τρόπο λειτουργίας του άλλου εγκεφάλου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 23:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianipseftis...

"Θα ήταν μονότονο – και για κάποιους “ύποπτο” - να επαναλάβω την σχεδόν ταύτιση απόψεων μου στα θέματα που αναφέρεσαι".

Φίλε G.P καλησπέρα!
Κατ'αρχάς τόσο για την υποψία ... όσο και για την καχυποψία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και κυρίως δεν μας ενδιαφέρει να κάνουμε οτιδήποτε...είναι "προσωπικής φύσεως" θέμα του καθενός αυτό...δικαίως ορισμένες φορές..αδίκως κάποιες άλλες... και δεν θα υπεισέλθω περισσότερο στο εν λόγω ζήτημα , ωστόσο θα πώ ότι θεωρώ ότι τουλάχιστον εδώ όταν ακούγονται ορισμένες φωνές εναρμονισμένες με "καχυποψία" , προσωπικά τις συναισθάνομαι διότι δεν εκφωνούνται τυχαία αλλα έχουν πολύ σοβαρούς λόγους , ωστόσο καμμιά φορά "παίρνει η μπάλα" και ανθρώπους που δεν τους αφορά αυτό...

Το αντίδοτο???
Το χιούμορ φίλε μου και η κατανόηση...σημασία έχει εσυ -και γώ- και όλοι μας , να γνωρίζεις/ουμε την αλήθεια και όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερευούσης σημασίας...ίσως και άνευ σημασίας!
Επί του θέματος τώρα -μολονότι όπως είπα το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει- και συντονιζόμενος με τα όσα μέχρι τούδε έχουν λεχθεί , θα πώ αυτό:"Έχει αποδειχθεί ότι ο άνθρωπος είναι μιμητικό όν και προσαρμόζεται στο περιβάλλον που κάθε φορά βρίσκεται και μάλιστα οι κινήσεις του είναι μηχανικές τις περισσότερες φορές"
Έχει αποδειχθεί δε , ότι ο εγκέφαλος είναι ένα πολυπλοκότατο σύστημα διαχείρισης όλων των δεδομμένων που "καλείται" κάθε φορά διαχειρισθεί τείνοντας πάντα να επιφέρει την απαραίτητη ισορροπία που απαιτείται προκειμένου να διασφαλίσει/διαφαλισθεί το αενάως αιτούμενο εκ φύσεως και αυτό το οποίο ο Σοπενχάουερ -αν θυμάμαι καλά-όρισε ως "δύναμη-της-θέλησης-για-ζωή"!
Ο Άνθρωπος θέλει να ζήσει , "σε-τούτο-τον-κόσμο-να-ζήσει" και για να ζήσει πρέπει να επικοινωνήσει και ασφαλώς όχι μόνο φωνητικά αλλα συναισθηματικά , ενδεχομένως διότι η ζωή βιώνεται μέσα απο την πνευματική συνήχηση και όχι απο τις άναρθρες κραυγές και ενδεχομένως την άσκοπη φλυαρία και την οποία η ίδια η ζωή απεχθάνεται!
Για να ζήσει λοιπόν πρέπει να επικοινωνήσει και κάθε εκφορά του λόγου του , αποτελεί και ένα "απροϋπόθετο αίτημα" γι'αγάπη...μέσα στην οδύνη και την συντριβή απο αυτή καθ'εαυτή την εκφορά του λόγου του που "απαιτεί-αναμένει-προσμένει" επικύρωση ... διότι δια μέσου της επικυρώσεως του λόγου του , ουσιαστικά επικυρώνεται και αποδέχεται ο ίδιος ως οντότητα....ο λόγος -δε- είναι σαν ένα δίχτυ που έχει ως σκοπό να παγιδεύεσει "ασφαλώς" την επιθυμία της επιθυμίας του άλλου προς το προσωπό του!
Ότι κάνει ο κάθε άνθρωπος -Θρησκοληπτος ή μη...φιλόσοφος...ηθοποιός ή οτιδήποτε άλλο- μέσα του ενέχει την ανείπωτη λεκτικά επιθυμία για αναγνώριση και αποδοχή και αυτή πάντα έρχεται απο τον καθρέπτη και που δεν είναι άλλος ο απέναντί του!
Προσωπικά καλωσορίζω το θέμα αλλα διαφωνώ με απόψεις του τύπου ότι ο άνθρωπος μπορεί να διμερισματοποιήσει τον εγκέφαλό του , μιας και αυτό αποτελεί προνόμιο του ιδίου -εγκεφάλου- και οι μηχανισμοί αυτοί είναι ενχάρακτοι και προσωπική υπόθεση του ιδίου που γνωρίζει και την δομή του...εκτός και αν κάτι διαφορετικό εννοείται λέγοντας "διαμερισματοποίσηση και ανάκληση" και το οποίο προσωπικά δεν αντιλήφθηκα σωστά!
Ανακλήσεις δε όντως υφίστανται και γίνονται αυτοματικά αρκεί να υπάρξει το ανάλογο ερέθισμα -εκούσιο ή ακούσιο- και όντως -σύμφωνα πάντα με μελέτες- κάθε ψυχολογικό υποκείμενο αναβιώνει κάθε συναίσθημα που βίωσε και κατα την εμπειρία!
Ωστόσο δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τις απωθήσεις...μια τεχνική του υποκειμένου και μάλιστα ζωοσωτήρια για το ίδιο..!
Η Κωδικοποίηση πάλι αποτελεί "μηχανισμό" του ιδίου του εγκεφάλου και δεν συντελλείται κατόπιν απόφασης συνειδητής δικής μας και έχει αποδειχθεί -δεν χρειάζεται εδώ να γίνει αναφορά σε αυτό- μέσα απο πάμπολες έρευνες και μελέτες!
Προσωπικά , χρειάζομαι την συμβολή της θεματοθέτριας και μια όσο το δυνατόν καλύτερη επεξήγηση των όσων το θέμα αναζητά...και θεωρώ ότι η προσέγγισή του θα "πρέπει" να περάσει αναγκαστικά απο διάφορα μονοπάτια θεώρησης των πραγμάτων...αποψή μου πάντα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 14:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ, καλημέρα!
Σ΄αυτό το σημείο, οφείλω να σε απογοητεύσω λιγάκι! Το βιβλίο, όσο ενδιαφέρον και να' ταν, δεν παύει να είναι μυθιστόρημα, με αποτέλεσμα να δίνει λίγη βάση στην επιστημονική διάσταση του θέματος την οποία τόσο σωστά προσπαθείτε να δώσετε εσύ, ο gianispseftis και ο Νικόμαχος. Η μόνη γνώση μου σχετικά με τα παλάτια της μνήμης είναι ό,τι διάβασα εκεί και ό,τι διαβάζω στο Ίντερνετ (πράγματα που θα ποστάρω μόλις βρω αξιόπιστες πηγές και καταλήξω σε κάποια συμπεράσματα, μιας και δεν μ' αρέσει να κουράζω τους συνδικτύους μου με αμπελοφιλοσοφίες).
Η δική μου ερώτηση βασικά ήταν αν θα μπορούσε ο ανθρώπινος εγκέφαλος να καταφέρει τόσα εκπληκτικά πράγματα (πχ να θυμάται απέξω ολόκληρα βιβλία κείμενα και καταστάσεις του παρελθόντος) μέσω μιας τέτοιας τεχνικής και αν αυτή η τεχνική υπόκειται σε επιστημονικά πειράματα, θα μπορούσε να γίνει μέσω διαλογισμού όπως το έκαναν σαμάνοι και ινδουιστές ή αν αν είναι εφικτός ένας συνδυασμός τους. Όπως είπα, δεν έχω την παραμικρή σχέση με μαθηματικά και βιολογία (Αγγλικά διδάσκω!) και για μένα το ζήτημα είναι λιγάκι μπερδεμένο, οπότε χαίρομαι πραγματικά που προσπαθείτε να με βοηθήσετε...
Τώρα, το άλλο που είπες για την απώθηση ήταν επίσης εξαιρετικά ενδιαφέρον. Το ήξερα μονάχα ως ψυχολογική διεργασία κατά την οποία καταπιέζεις σκέψεις και συναισθήματα που σου είναι δυσάρεστα. Ομολογώ ότι δεν το έψαξα παραπάνω γιατί ως άνθρωπος προσπαθώ πάντα να αναλύω τα πράγματα, να τα τακτοποιώ σε κουτάκια και να τα στέλνω στην ευχή της Παναγίας αντί να τα απωθώ (μου φαίνεται ανθυγιεινό... το υποσυνείδητο αργά ή γρήγορα θα εκδικηθεί!) Πιστεύεις όμως ότι μια ανάμνηση μπορεί πράγματι να χαθεί; Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα ήταν καλό ή όχι (τείνω προς το όχι... ό, τι ζει κανείς πρέπει να το θυμάται) μα ως πιθανότητα θα ήταν το ακριβώς αντίθετο από αυτό που κάνει το παλάτι της μνήμης και πολύ συναρπαστικό...
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου... Μπερδεμένη είμαι, μπερδεμένα τα λέω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 16:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Levana..γειά σου!
Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που τοποθετείσαι και για μένα αυτό είναι ότι πιο σημαντικό...όχι τι λέει ο καθένας αλλα ο τρόπος που το λέει κάτι που για μένα δεν αποδίδεται σε καθαρή τυχαιότητα και μόνο...
Καλά , ποιός σου είπε ότι "εμείς" είμαστε φωστήρες φίλη μου..???
Μπερδεμένοι και καρα-μπερδεμένοι είμαστε , ρώτα και τους υπολοίπους συνδικτύους που ανέφερες και έχω την αίσθηση , ότι το ίδιο θα σου απαντήσουν!
Θεωρώ δε -για να επανέλθω στο θέμα- ότι καμμιά μνημη δεν σβήνει...όλες είναι καταχωρημένες κάπου και έτοιμες με το κατάλληλο ερέθισμα για ανάκληση!
Πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου για τις απωθήσεις και την τιμωρία που επέρχεται απο το ασυνείδητο -μας- και αυτό πολλές φορές επικυρώνεται με κάποιες συναισθηματικές αβαρίες που υφιστάμεθα , χωρίς κανέναν εμφανή λόγο...η εξήγηση που συνήθως δίνεται απο το συνειδητό μέρος μας , είναι η εξής -απλή- ... :"Δεν ξέρω , απλά σηκώθηκα με πολύ κακή διάθεση..".
Τέλος πάντων ανοίγουμε θέματα τώρα και δεν θα έχουμε τελειωμό...

Εκείνο που προσωπικά θεωρώ ότι διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο σε όλες μας τα επίπεδα , είναι η νοηματοδότησή μας και ο τρόπος με τον οποίο ερμηνευουμε κάθε τι που συμβαινει γύρω μας...
Αν δηλαδή ερμηνεύουμε σωστά κάθε τι και το αποδίδουμε εκεί που πρέπει...και το λέω αυτό διότι οι περισσότεροι άνθρωποι ενοχοποιούν τον εαυτό τους διαρκώς και δεν αποδίδουν την ευθύνη στην πηγή της!
ΣΗΜ:"Πάντως , όπου και να το στείλεις/ω/ουμε το οτιδήποτε -ακομα και στην ευχή της Παναγιάς- ο εγκέφαλος θα το πάει εκεί που αυτός νομίζει..το θέμα είναι τι θα στείλει...και αυτό θέλει πολύ συζήτηση"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 19:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί να πρωτοστείλει ο καημένος ο εγκέφαλος;;; Όλα δεν φιλτράρονται από τα συναισθήματα πρώτα, ακόμα και οι μνήμες δεν επηρεάζονται από αυτά; Πράγματα που ήξερες ή που νόμιζες ότι ήξερες ή που θέλεις να πιστεύεις ότι ήξερες ή που ήξερες και θέλεις να ξεχάσεις και έρχεται μετά το υποσυνείδητο ή το ασυνείδητο ή όπως αλλιώς ονομάζεται και τα κάνει μαντάρα! Αυτό δεν ονομάζεται εγκέφαλος βρε Εαρινέ μου...
Περίπτωση για τα X-files είναι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 20:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό καλή μου Levana, είναι ένα μεγάλο θέμα της ατομικής και συμπλεγματική ψυχολογίας και δύσκολο να αναλυθεί. Δεν είμαι πεπεισμένος προσωπικά αν το ασυνείδητο τα κάνει μαντάρα ή, η κακώς νοούμενη συνειδητή, κοινωνική, ηθική αγωγή.

Όσο για την δυνατότητα εκπαίδευσης του εγκεφάλου, απομνημόνευσης ολόκληρων τόμων βιβλίων, δεν νομίζω να μπορεί να γίνει.
Αυτό που θα μπορέσει η επιστήμη να κάνει στο μέλλον, είναι με εγκεφαλικά εμφυτεύματα να αποθηκεύονται γνώσεις όπως αυτές που λές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 13:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την συγκεκριμένη μέθοδο την είχα ακούσει πριν κάποιο καιρό παρόλο που δεν έχω διαβάσει το εν λόγω βιβλίο.
Για να είμαι ειλικρινής, παρόλο που η μέθοδος μου φαίνεται αρκετά χρήσιμη κι οργανωτική όσον αφορά στην αποθήκευση των πληροφοριών που ο εγκέφαλος μας μπορεί να αφομοιώσει, μου φαίνεται κι αρκετά δύσκολη για να την υιοθετήσει ένας ενήλικας άνθρωπος ή ακόμη κι ένας έφηβος.
Ο λόγος είναι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει ήδη βρει έναν τρόπο να καταγράφει τις εμπειρίες και τα βιώματα που έχει στον εγκέφαλο του κι από εκεί και πέρα κάποια αφομοιώνονται και κάποια άλλα με την πάροδο του καιρού τα ξεχνάει.
Ίσως να ήταν πιο εύκολη αυτή η μέθοδος να εφαρμοστεί από ένα παιδί το οποίο δεν έχει ακόμη υιοθετήσει ένα στέρεο μοντέλο επεξεργασίας των εισερχόμενων πληροφοριών κι αποθήκευσης - ανάκλησης τους.
Ίσως να είναι κι αυτός ένας λόγος που στο βιβλίο αναφέρεται ότι η μέθοδος αυτή διδασκόνταν σε παιδιά;

Από την άλλη, ακόμη κι αν αυτή η μέθοδος διδασκόνταν σε παιδιά, δεν ξέρω εάν θα γινόταν να μπορούν στο μέλλον να ανακαλέσουν κάθε πληροφορία που έχουν κατατάξει σε κάποια αίθουσα ή σε ένα σύμβολο.
Ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να αποθηκεύει στο νου του κάποιο ποσοστό πληροφοριών, αναμνήσεων, διδαχών ενώ κάποιο - σχετικά μεγάλο - ποσοστό με τον καιρό το ξεχνάει.
Μπορεί η μέθοδος αυτή να παρέχει την δυνατότητα αποθήκευσης κι ανάκλησης μεγαλύτερου ποσοστού αναμνήσεων κι εμπειριών από τον άνθρωπο όμως δεν ξέρω εάν μπορεί να τον βοηθήσει να ανακαλέσει στο μέλλον κάθε πληροφορία και κάθε ανάμνηση.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 15:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπορούμε ενδεχομένως να υποθέσουμε ότι ο εγκέφαλος ανακαλεί ότι έχει καταχωρήσει..ως εικόνα...εμπειρία...κοκ!
Υπάρχει δε το ενδεχόμενο -αν υποθέσουμε ότι όντως υπάρχουν γονιδιακά μεταφερόμενες μνήμες..που μάλλον υπάρχουν.." να γίνεται ανάσυρση μνημών που δεν έχουν καμμιά σχέση με αποκλειστικά προσωπικές εμπειρίες αλλα ωστόσο να αποτελούν μέρος του ασυνειδήτου...και θεωρώ ότι εκεί -αν όντως έτσι έχουν τα πράματα- να αρχίζουν διάφορα γεγονότα και τα οποία το συνειδητό μέρος να μην μπορεί να ερμηνεύσει!!!
Αν όντως το δεύτερο υφίσταται , προφανώς πολύ λίγα πράγματα να μπορούμε να κάνουμε γι'αυτό και μάλλον μόνο σε επίπεδο χειρισμού των συμπτωμάτων που επιφέρει...ως προς τις καταχωρηθείσες και τις υπο καταχώρηση εμπειρίες όμως θεωρώ ότι μπορούμε να κάνουμε αρκετά έως θαυμαστά πράγματα δια μέσου της επιλογής των ιδεών που μας νοηματοδοτούν και δια μέσου των οποίων σκεπτόμαστε και ερμηνεύουμε γενικά το περιβάλλον μας!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 15:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Incubus, πουθενά μέσα στο βιβλίο δεν αναφέρεται ότι η μέθοδος αυτή είναι πιο εύκολο να διδαχτεί σε παιδιά, αν και αυτό είναι μια σωστή παρατήρηση. Μάλλον τα παιδιά έχουν την ικανότητα να αποθηκεύουν ευκολότερα μεγαλύτερο όγκο πληροφοριών από τους μεγάλους αν και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο μπορούν να κατηγοριοποιούν αυτές τις πληροφορίες και να τις αναλύουν. Θα ήθελα τη γνώμη του gianispseftis που έχει ασχοληθεί λίγο περισσότρο πάνω σ' αυτό... Και μάλλον έχεις δίκιο για το ότι δεν μπορούμε να ανακαλέσουμε κάθε ανάμνηση κάθε φορά, είναι κάπως ουτοπικό...
Εαρινέ, για άλλη μια φορά με βάζεις σε σκέψεις... Αν κατάλαβα σωστά, αναφέρεσαι σε μνήμες μεταφερόμενες μέσω του συλλογικού ασυνειδήτου; Και αυτές σε τι ποσοστό επηρεάζουν τον τρόπο που δρούμε και σκεφτόμαστε; Μπορούμε να τις ελέγξουμε και να κατανοήσουμε ότι δεν είναι δικές μας ή μένουν για πάντα κομμάτι μας χωρίς να συνειδητοποιούμε ότι στην πραγματικότητα δεν είναι αποκλειστικά δικές μας; Πραγματικά, πολύ ωραίο ερώτημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 16:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ την άποψη μου για τα γονιδιακά μεταφερόμενα στοιχεία του ασυνείδητου και για το πως αυτά επιδρούν στην ατομική ψυχολογία και τον γενικό χαρακτήρα του ανθρώπου, τις γνωρίζεις από παλαιότερες τοποθετήσεις μου σε σχετικά θέματα.
Γνωρίζεις ακόμα και την γνώμη μου, για το βαθμό επίδρασης και καθορισμό των στοιχείων αυτών σε αυτό που αποκαλούμε ελευθερία στη βούληση.
Όλα πιστεύω καλέ μου φίλε μετρούν και συσχετίζονται ΑΜΕΣΑ μεταξύ τους

Καλή μου Levana πιστεύω πως τα παιδιά έχουν μεγαλύτερη ικανότητα αποθήκευσης πληροφοριών, μια και οι περιοχές της μνήμης τους είναι παρθένες. Η διαφορά είναι πως η κρίση τους δεν είναι η σωστότερη, και αυτό λόγω ελλιπούς και ίσως εξειδικευμένης γνώσης.
Η φυσική κατάσταση του σώματος βοηθά αποτελεσματικότερα στην ανάκληση και εφαρμογή σεναρίων που σχετίζονται με ανακλαστικές λειτουργίες του ατόμου, ενώ ή νοητική νηφαλιότητα και γνώση, συμβάλουν στην ανάκληση σεναρίων σκέψης και συσχέτισης κρίσεων.


Φίλε Dying πράγματι ο εγκέφαλος αδρανοποιεί -θα έλεγα εγώ – σενάρια ή και ολόκληρες ‘αποθήκες’ – περιοχές – μνήμης, όταν κάποια σενάρια δεν έχουν έχουν για πολύ καιρό χρησιμοποιηθεί.
Για τον λόγο αυτό τα «παιχνίδια της σκέψης» θα πρέπει να μην τα εγκαταλείπουμε.
Αυτή είναι προσωπική μου εκτίμηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 17:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

Φίλε μου , θεωρώ και γώ ότι όντως έτσι είναι τα πράγματα και οι ενδείξεις που έχουμε συντείνουν σε αυτό το συμπέρασμα...
Στιγμές-στιγμες δε σκέπτομαι π.χ την κατάθλιψη..ή και άλλα ψυχικά νοσήματα -σε κάποιο βαθμό λίγο-πολύ όλοι τα έχουμε έχω την αίσθηση- πόσο εξαρτώμενα και οριζόμενα εξ'αυτού μπορεί να είναι και αν είναι αναρρωτιέμαι για πολλά μα πάρα πολλά πράγματα ΑΛΛΑ...θέλει πολύ προσοχή το όλο θέμα ΚΑΙ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ...Θυμάσαι το θεματάκι περί ελευθέρας βουλήσεως...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 07:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Levana μου, όντως δεν ανέφερες ότι αυτή η τακτική χρησιμοποιούταν σε παιδιά κι η παρανόηση έγινε εκ μέρους μου διότι νόμισα πως το απόσπασμα:

quote:
Levana καλημερα,
το εχω διαβασει το βιβλιο και
οπως λες ηταν εξαιρετικα ενδιαφερον.
Οταν το τελειωσα ηθελα να το ψαξω περισσοτερο το
θεμα και βρηκα στο διαδικτιο πως η τεχνικη που
γραφει μεσα το βιβλιο για τα παιδια που ειχαν
την ικανοτητα της διορασης ηταν οντως μυστικο
προγραμμα στην ΗΠΑ.

ήταν μέρος δικού σου μηνύματος ενώ είναι μέρος μηνύματος της Nerissa.
Mea culpa λοιπόν.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 09:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βίωση της αναδρομής δεν είναι κάτι καινούργιο.
Η ανάμνηση των παιδικών βιωμάτων δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται.
Σκοπός μιας αναδρομής είναι να ξαναβιώσουμε για να ελευθεροθούμε από τα καταλοιπα που μας έχουν αφήσει τα βιώματα. Τις υποσυνείδητες επιρροές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 10:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ώρα του θανάτου μας ξαναβιώνουμε όλη μας την ζωή. Περνάει η ζωή μας "μπροστά από τα μάτια μας". Εάν την ξαναβιώσουμε όλη πριν τον θάνατο - είναι διαδικασία που μπορεί να κρατήσει χρόνια - απελευθερωνόμαστε από την "υποχρέωση" του θανάτου. Ουσιαστικά αυτό ζητάει από εμάς ο "θεός"*. Την ξανα-βίωση.

* Συμβατικά χρησιμοποιω την λεξη "θεος".

Edited by - Πελεγκρίνο on 14/06/2011 10:42:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 12:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τρόπος που διατυπώνεις αυτή την θέση, παραπέμπει σε μια γνώση, ή αποτέλεσμα κάποιας έρευνας.
Έχουμε ρωτήσει, και έχουμε πάρει απάντηση από ανθρώπους που πέθαναν τι σκεφτόντουσαν την στιγμή του θανάτου τους?
Μπορείς να μου δόσεις τα στοιχεία της ενδιαφέρουσας αυτής έρευνας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 11:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο τρόπος που διατυπώνεις αυτή την θέση, παραπέμπει σε μια γνώση, ή αποτέλεσμα κάποιας έρευνας.
Έχουμε ρωτήσει, και έχουμε πάρει απάντηση από ανθρώπους που πέθαναν τι σκεφτόντουσαν την στιγμή του θανάτου τους?
Μπορείς να μου δόσεις τα στοιχεία της ενδιαφέρουσας αυτής έρευνας?
Εχεις δίκιο gianipseftis. Επρεπε να προσθέσω ένα "ισως" η ένα "θεωρω" για να μην φαντάζω δογματοκός και απόλυτος. Μονο ενας ανισορροπος θα έλεγε με σιγουρια για κάτι μεταθανατιον.

Είναι αποτέλεσμα βιωμάτων* ως ένα σημείο, και αποτέλεσμα επεξεργασίας, και προέκτασης αυτών.
Αν και η επεξεργασία (λογική) πρέπει να παραμερίζει μερικές φορές γιατί είναι αδύνατον να εξηγούνται τα πάντα. Δεν επιδέχονται τα πάντα λογική επεξεργασια. Μονο ο κοσμος μας. Φυσικά με την βοήθεια κάποιων βιβλίων η καποιου δασκαλου.
Η παραπάνω θεώριση είναι (κατά την γνωμη μου) η πιο πιθανη απάντηση στην ερώτηση: γιατί ζούμε;
Αν δεν χρειαζεται - για κάποιον λογο - την επίγνωση της ζωης μας αυτο το ασυληπτο για την νόηση μας κατι, γιατι ζουμε; Ολα πισω τ' αφήμουμε εκτος από την συνειδηση μας. Τα βιωματα μας.
Απ' οτι καταλαβες ειναι αλληλένδετα η αναδρομη του θεματοθετη μας και ο θάνατος.


*Μπορείς να διαβάσεις μια τακτικη, ας το πουμε, που περιγραφω σε αυτη τη σελιδα, για να εξελιξουμε και να διευρύνουμε τις ικανοτητες που έχουμε σε επιπεδα που δεν φανταζομαστε ότι υπάρχουν.
Ειναι στην δυνατότητα όλων. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=48&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10232

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 12:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι σωστά.
Αλά για πρόσεξε το λιγάκι, καλή μου.
Η γνώση της άγνοιας, γνώση δεν είναι?

Να λοιπόν που κάναμε μιαν αρχή στη γνώση.
Αν γνωρίζω, πως δεν γνωρίζω, δεν θα πει πως κάτι ξέρω?
Αυτό που ξέρω είναι, πως πολλά μέλει να μάθω, άμα ψάξω και δεν μείνω με σταυρωμένα χέρια.

Μην μένουμε να μας σταυρώνουν τα χέρια, πριν πεθάνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 13:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι σωστά.
Αλά για πρόσεξε το λιγάκι, καλή μου.
καλε; σ' εμενα το λες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 13:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουψ!
Όχι ρε ..... γάιδαρε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 13:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουφ, είπα κι εγώ...
quote:
Φίλε Incubus, πουθενά μέσα στο βιβλίο δεν αναφέρεται ότι η μέθοδος αυτή είναι πιο εύκολο να διδαχτεί σε παιδιά, αν και αυτό είναι μια σωστή παρατήρηση. Μάλλον τα παιδιά έχουν την ικανότητα να αποθηκεύουν ευκολότερα
Ο στόχος της αναδρομής Levana είναι να ξαναβιώσουμε τα ίδια συναισθήματα της περιόδου που εξετάζουμε. Οχι απλώς να τα θυμηθούμε! Δεν μπορούμε να προετοιμάσουμε τα παιδιά για κάτι τέτοιο. Είναι αδύνατον.
Αναβίωση είναι η σωστή λέξη. Οχι ανάμνηση ούτε αναδρομή.

η αναβίωση μας ελευθερώνει από το γεγονός που αναβιώνουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 18:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε γάιδαρε αυτό που ήθελα πριν να σου πω, και μπλέξαμε τα μπούτια μας,, ήταν για τις επιθανάτιες “αναλαμπές”.

Το ασυνείδητο και το συνειδητό παίζουν κάποια περίεργα παιχνίδια σε περιπτώσεις τρόμου και πιθανολογούμενου θανάσιμου κινδύνου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, όπως μια επερχόμενη σύγκρουση με όχημα, την στιγμή της σύγκρουσης, μιας πτώσης με το αεροπλάνο, ένας επαπειλούμενο πνιγμός, μια σοβαρή ή λιγότερο σοβαρή χειρουργική επέμβαση με ύπνωση κλπ κλπ. ο εγκέφαλος μας ανασύρει και προβάλει αστραπιαία
παλιές αναμνήσεις, η ακόμα θεωρώντας μας ήδη νεκρούς, φαντάζεται πως απομακρύνεται από το σώμα και το παρατηρεί από ψηλά, παρακολουθώντας τάχα τις αντιδράσεις των παρευρισκομένων και των οικείων προσώπων.
Αυτή είναι η αντίδραση του Εγώ στο θάνατο, και ή ψευδαίσθηση της συνέχισής της υπάρξής του ακόμα και χωρίς το υλικό του σώμα.
Στην ουσία ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει πεθάνει, αλά ζει μια εγκεφαλική φαντασίωση.

Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 19:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε γάιδαρε αυτό που ήθελα πριν να σου πω, και μπλέξαμε τα μπούτια μας,, ήταν για τις επιθανάτιες “αναλαμπές”.

Το ασυνείδητο και το συνειδητό παίζουν κάποια περίεργα παιχνίδια σε περιπτώσεις τρόμου και πιθανολογούμενου θανάσιμου κινδύνου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, όπως μια επερχόμενη σύγκρουση με όχημα, την στιγμή της σύγκρουσης, μιας πτώσης με το αεροπλάνο, ένας επαπειλούμενο πνιγμός, μια σοβαρή ή λιγότερο σοβαρή χειρουργική επέμβαση με ύπνωση κλπ κλπ. ο εγκέφαλος μας ανασύρει και προβάλει αστραπιαία
παλιές αναμνήσεις, η ακόμα θεωρώντας μας ήδη νεκρούς, φαντάζεται πως απομακρύνεται από το σώμα και το παρατηρεί από ψηλά, παρακολουθώντας τάχα τις αντιδράσεις των παρευρισκομένων και των οικείων προσώπων.
Αυτή είναι η αντίδραση του Εγώ στο θάνατο, και ή ψευδαίσθηση της συνέχισής της υπάρξής του ακόμα και χωρίς το υλικό του σώμα.
Στην ουσία ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει πεθάνει, αλά ζει μια εγκεφαλική φαντασίωση.

Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.




Ωπα βρε Γιάννη,κάνε λίγο κράτει!!

Δεν σου εχω πει οτι πρέπει να πάψεις να εισαι απόλυτος?
Πώς εισαι σίγουρος οτι ζεί εγκεφαλική φαντασίωση?

Α.Ξέρεις καμμιά άλλη φαντασίωση που δεν είναι εγκεφαλική?

Β.Εχεις καμμιά προσωπική εμπειρία και μιλάς σαν ειδήμων?


Συγκρατήσουουου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy