ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Έχω έντονες και περίεργες αισθήσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
harouli_23
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 13:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι 23 ετών και από μικρή μπορούσα να νιώσω ένα έντονο συναίσθημα,μια επιπλέον αύρα σε ένα χώρο όπου ήμουν μόνη μου. Μέχρι και σήμερα ακόμα υπάρχει-γίνεται.Όνειρα έβλεπα πάντα από πολύ μικρή και τα περισσότερα τα θυμάμαι,βέβαια πολλά από αυτά γινόντουσαν και στην πραγματικότητα,το λεγόμενο ντεζαβου, αλλα και όνειρα που όταν μάθαινα την ερμηνεία τους έβγαιναν.Επίσης μπορώ να συμπαθήσω ή να αντιπαθήσω ένα άτομο με το που το δώ,χωρίς να το γνωρίσω καθόλου όπως και να καταλάβω κοιτάζοντάς το αν έχει κάτι.(στεναχωρημένος,αν είναι καλά κτλ). Επίσης κάτι τι οποίο με αγχώνει και δεν ξέρω την αιτία που το έχω είναι το έντονο προαίσθημα.Με το παραμικρό και χωρίς λόγο μπορώ να νοιώσω ένα απίστευτο βάρος που μπορεί να κρατήσει για μέρες ή και για μήνα ακόμα,η μια αγαλλίαση λες και η ψυχή μου είναι καθαρή,αν καταλαβαίνεται τι θέλω να πω..Δεν ξέρω αυτά που οφείλονται και γιατί μου συμβαίνουν όμως θα εκτιμούσα πολύ μια άποψη από κάποιον που γνωρίζει..Το μόνο που ελπίζω να μην είμαι καμιά φαντασιόπληκτη η τρελή,και παρακαλώ μην με θεωρήσετε. Περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση..

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 17:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη harouli_23 ειλικρινα δεν σε θεωρω τρελη!η αληθεια ειναι οτι ειναι πιθανο καποιες απο τις εμπειριες σου να ειναι παιχνιδια του μυαλου αλλα το γεγονος του να προαισθανεσαι η να ονειρευεσαι κατι και να γινται μετα απο καιρο κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει.υπαρχουν πολλοι ανθρωποι οι οποιοι να προαισθανονται η να διασθανονται γεγονοτα οπως και να τα ονειρευονται προτου συμβουν.και μενα μου εχει συμβει αρκετες φορες.το γεγονος του οτι μπορεις να καταλαβεις εναν ανθρωπο με το που τον δεις τι ανθρωπος ειναι θεωρω οτι και παλι υποδεικνυει την ακονισμενη σου διαισθηση.πιστευω γενικα οτι ολοι οι ανθρωποι εχουμε διαισθητικες ικανοτητες.σε καποιους οπως εσυ βγαινει αυτοματα η διαισθηση ενω σε αλλους καθολου..αν ομως δουλεψουν εσωτερικα την βγαζουν στην επιφανεια..δηλαδη η διαισθηση υπαρχει παντα πλως δεν την ακουμε.θεωρω λοιπον οτι εχεις πολυ ακονισμενη διαισθηση ωστε να αισθανεσαι τα γεγονοτα και τους ανθρωπους.και μενα μου εχει συμβει αρκετες φορες να πηγαινω σε ενα χωρο και χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο να αισθανομαι την αρνητικη ενεργεια γυρω η τελοσπαντων να τη βιωνω στα ονειρα μου..νομιζω οτι θα πρεπει..δεν ξερω βεβαια αν ηδη το κανεις να αρχισεις να μπαινεις βαθυτερα στα πραγματα ωστε να ακονισεις την διαισθηση σου περισσοτερο.να ξερεις οτι εισαι τυχερη που βγηκε ετσι στην επιφανεια..μην την αφησεις να σου φυγει..δουλεψε σε αυτην και ακουσε την.:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 20:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Χαρούλα, και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Για την αίσθηση του βάρους ή της αγαλλίασης, ευθύνονται συμπεριφορές τρίτων – πραγματικές ή υποθετικές – που τις περισσότερες φορές μπορεί υποσυνείδητα σε απασχολούν, μερικές φορές κα συνειδητά αλλά με κάποια ασάφεια.
Ο τρόπος για να ξεπεράσεις τις δυσάρεστες – για τις ευχάριστες δεν γίνεται λόγος – είναι να σκεφτείς ποιο γεγονός πραγματικό ή υποθετικό σε στενοχώρησε, και να αποφασίσεις αν αξίζει να στενοχωριέσαι για αυτό.
Πολλές φορές πρόκειται για ασήμαντα ουσιαστικά θέματα.

Όσο για τα όνειρα , όλοι οι άνθρωποι ονειρεύονται, είναι μια “εκτόνωση” του ασυνειδήτου.

Οι δυνατότητα πρόγνωσης του χαρακτήρα και των προθέσεων των άλλων , πολύ πιθανόν να οφείλονται σε μια αυξημένη παρατηρητικότητα που έχεις και στην γνώση που επιφέρει το αποτέλεσμα αυτής της παρατήρησης.

Κατά τα άλλα, μια χαρά άτομο μου ακούγεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 03:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
harouli_23

[...] Επίσης μπορώ να συμπαθήσω ή να αντιπαθήσω ένα άτομο με το που το δώ,χωρίς να το γνωρίσω καθόλου όπως και να καταλάβω κοιτάζοντάς το αν έχει κάτι.(στεναχωρημένος,αν είναι καλά κτλ). Επίσης κάτι τι οποίο με αγχώνει και δεν ξέρω την αιτία που το έχω είναι το έντονο προαίσθημα.Με το παραμικρό και χωρίς λόγο μπορώ να νοιώσω ένα απίστευτο βάρος που μπορεί να κρατήσει για μέρες ή και για μήνα ακόμα,η μια αγαλλίαση λες και η ψυχή μου είναι καθαρή,αν καταλαβαίνεται τι θέλω να πω..


Γεια σου harouli_23,
καλώς ήρθες στα forums

Τα παραπάνω που αναφέρεις μου φέρνουν στο μυαλό έναν ψυχολογικό όρο που καλείται "Eνσυναίσθηση". Ο αγγλικός όρος είναι "Empathy" αλλά δεν έχει καμία σχέση με την ελληνική λέξη "Εμπάθεια". Η Ενσυναίσθηση αναφέρεται στην ψυχολογική ικανότητα που έχει κάποιος να νιώθει σα να έρχεται στη θέση του άλλου, να έχει ένα είδος μη λεκτικής επικοινωνίας και κατανόησης. Να νιώθεις τη χαρά και τον πόνο του άλλου, συχνά χωρίς να μπορείς να εξηγήσεις από που άντλησες τις πληροφορίες για την ψυχολογική του κατάσταση.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για την Ενσυναίσθηση στο άρθρο του Σπύρου Μανουσέλη, Ενσυναίσθηση: πώς ο νους μας ιδιοποιείται τα αλλότρια πάθη:

"Τι ακριβώς συμβαίνει «μέσα» μας όταν βλέπουμε ένα γνωστό ή και άγνωστο πρόσωπο να σφαδάζει από τον πόνο ή ένα παιδάκι να κλαίει απαρηγόρητο; Εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν αντιλαμβανόμαστε απλώς τις εκδηλώσεις χαράς ή λύπης των άλλων, αλλά έχουμε τη δυνατότητα να βιώνουμε προσωπικά και σχεδόν σωματικά τέτοια αλλότρια συναισθήματα. Για να περιγράψει την αινιγματική ικανότητά μας να μοιραζόμαστε από κοινού και να βιώνουμε σε πρώτο πρόσωπο τα συναισθήματα ενός τρίτου προσώπου η σύγχρονη νευροψυχολογία καταφεύγει στην έννοια της «ενσυναίσθησης»
..."

Διάβασέ το (κάνοντας κλικ στον τίτλο του άρθρου, θα οδηγηθείς στη σελίδα που είναι δημοσιευμένο), είναι αξιόλογο άρθρο και πιθανότατα θα σου δώσει κάποιες απαντήσεις.

Επίσης, μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες και στο αγγλικό λήμμα της wikipedia για την Ενσυναίσθηση:
Empathy


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harouli_23
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 13:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και ομολογώ πως ηρέμησα.Πώς όμως δηλαδή με ποιον τρόπο θα εισχωρήσω περισσότερο,να μάθω καλύτερα αυτό που μου συμβαίνει και να το εξελίξω?Υπάρχουν κάποια βιβλία ή κάποιοι τρόποι?Αν μπορεί κάποιος να μου πει σας παρακαλώ... ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 17:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς όμως δηλαδή με ποιον τρόπο θα εισχωρήσω περισσότερο,να μάθω καλύτερα αυτό που μου συμβαίνει και να το εξελίξω?Υπάρχουν κάποια βιβλία ή κάποιοι τρόποι?

Αγαπητή harouli_23, από τα όσα γνωρίζω η εμβίωση ή ενσυναίσθηση δεν είναι πάντα κάτι το ευχάριστο, ειδικά εάν ο άνθρωπος που εν-βιώνει δεν είναι σε θέση να διαχειριστεί τα συναισθήματα που βιώνει μέσω των άλλων.
Για παράδειγμα, είναι σαφώς ευχάριστο σε περιπτώσεις θετικών συναισθημάτων όμως στις περιπτώσεις των αρνητικών όπως ο ψυχικός πόνος, η απελπισία, η έντονη αγωνία, ο φόβος, η οργή κλπ θεωρώ ότι είναι κάτι το οποίο είναι κι εξοντωτικό αλλά και ψυχοφθόρο.
Φυσικά στους περισσότερους ανθρώπους φαίνεται δελεαστική η ιδέα να αποκτήσουν μια δύναμη ή ικανότητα τέτοια όμως θα έπρεπε να αναλογιστούν εάν είναι σε θέση και να ζήσουν μ' αυτήν.
Οπότε το γεγονός ότι ένας μέσος άνθρωπος δεν έχει μια τέτοια δύναμη ίσως μπορεί να μας δείξει κάτι για την φύση μας.

Από την άλλη, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος τρόπος για να εκπαιδευτεί κάποιος ώστε να αναπτύξει την δύναμη της εμβίωσης.
Ίσως μεγαλύτερη σημασία να μην έχει εντέλει να συναισθάνεσαι τα όσα αισθάνεται ο άλλος αλλά να τον κατανοείς και να του προσφέρεις την όποια βοήθεια είσαι σε θέση να δώσεις την εκάστοτε χρονική στιγμή.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 13:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον αγαπητη harouli_23 διαβασε την ανατομια του πνευματος της Caroline Myss, Ph.D εκδοσεις διοπερα.πιστευω οτι θα σε βοηθησει;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2011, 14:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν εισαι καθολου τρελη!Αυτο που εχεις ειναι ενα χαρισμα.Ειναι κατι πολυ ξεχωριστο δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι με τετοια χαρισματα.Υπαρχει παντως καποιος σε αυτο το φορουμ που ειχε γραψει ενα θεμα οτι εχει καποιες παρομοιες δυναμεις οτι μπορει να καταλαβει τον χαρακτηρα ενος ανθρωπου με το που το δει και κατι τετοια.Δεν θυμαμαι τωρα πως τον λενε αν θυμηθω θα στο πω.Ατομα που εχουν προφητικα ονειρα υπαρχουν καμποσα αν ψαξεις στην αναζητηση μπορεις να βρεις πολλα παρομοια θεματα.Παντως η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να προσπαθησεις να το αναπτυξεις γιατι ειναι κατι πολυ ξεχωριστο.

Never give up without a fight.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tasosled
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 11:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από μένα. Άνθρωποι με χαρίσματα υπάρχουν και ίσως να είναι χάρισμα αυτό που έχεις. Φρονώ ότι καμία ψυχολογία και καμία φυσική( αν και σπουδάζω και φυσική στο ανοιχτό πανεπιστήμιο) δεν μπορεί να εξηγήσει τα πάντα. Κάποια πράγματα πηγάζουν από μέσα μας και έχουν δοθεί στον καθένα μας για κάποιον σκοπό που θα τον συνειδητοποιήσουμε κάποια στιγμή στην ζωή μας.
Το θέμα σε αυτή την ζωή είναι ότι δεν είσαι σίγουρος σχεδόν για τίποτα, απλά πολλά πράγματα τα νιώθεις και πιστεύεις ότι έτσι είναι. Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι πάντα έχεις δίκιο. Οι πλάνες του μυαλού είναι πολλές..πολυ πιο έυκολο είναι να κάνεις το λάθος παρά το σωστό. Πιστεύω όμως ότι στην τελική όλα θα λυθούν σε αυτή τη ζωή ή μετά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 20:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρουν άνθρωποι που έχουν ιδιαίτερα χαρίσματα, αυτό είναι καθολικά και μέσω της λογικής, αποδεκτό. Δεν αμφισβητείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2011, 12:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου, όπως τα λές.
Υπάρχουν πολλοί ταλαντούχοι άνθρωποι .

Ο Μπετόβεν ήταν πολύ μεγάλο ταλέντο.
Μήπως ο Στέλιος Καζαντζίδης τι ήταν?.

Και ό Πελέ ?
Ο .... Καραγκούνης?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 14:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη harouli 23 αυτα που γραφεις--

Επίσης μπορώ να συμπαθήσω ή να αντιπαθήσω ένα άτομο με το που το δώ,χωρίς να το γνωρίσω καθόλου όπως και να καταλάβω κοιτάζοντάς το αν έχει κάτι.(στεναχωρημένος,αν είναι καλά κτλ). Επίσης κάτι τι οποίο με αγχώνει και δεν ξέρω την αιτία που το έχω είναι το έντονο προαίσθημα.Με το παραμικρό και χωρίς λόγο μπορώ να νοιώσω ένα απίστευτο βάρος που μπορεί να κρατήσει για μέρες ή και για μήνα ακόμα,η μια αγαλλίαση λες και η ψυχή μου είναι καθαρή,αν καταλαβαίνεται τι θέλω να πω..

νιωθω ακριβως τα ιδια με σενα με τη διαφορα οτι εγω αργησα λιγο να τα συνειδητοποίησω.εγω ειμαι 35 τωρα κ σχεδον στην ηλικια σου κ λιγο πιο πισω,βιωνω αυτα που λες.
θελω παρα πολυ για παραδειγμα αν ειναι καποιος στεναχωρημενος,να καθησω κ να τον ακουσω με ολη μου την ψυχη κ να τον βοηθησω να νιωσει καλυτερα αν μπορω,αλλα δυστηχως ειναι καπως δυσκολο να τσαλακωσει καποιος την εικονα του κ δειξει οτι δεν ειναι ολα τελεια στη ζωη του.αλλα εγω το βλεπω στα ματια του.
με μια κινηση του αλλου μπορω να καταλαβω πολλα.
εγω παλι οταν αγχωνομαι χωρις λογο,ξερω πλεον οτι κατι θα γινει κατα τη δειαρκεια της ημερας,που θα με χαλασει.μια στις δεκα να πεσω εξω κ να μη γινει τιποτα.κ αυτο ισως γιατι αυτος/η που θα ηθελε να μου πει η να κανει κατι,αλλαξε γνωμη ισως.
για μενα, αυτο που βιωνεις κ βιωνω,απ'τη μια ειναι καλο γιατι ξερουμε με ποιους εχουμε να κανουμε(να σημειωσω εδω οτι μπορω να καταλαβω επισης αν αυτος/η που ειναι απεναντι μου,ειναι καλος ανθρωπος η οχι)κ απο την αλλη ειναι καπως δυσαρεστο το συναισθημα του ανεξηγητου αγχους κ η συμπαθεια κ αντιπαθεια για καποιον,μερικες φορες με πληγωνει εμενα προσωπικα.αν τον συμπαθησω μπορει να με συμπαθησει κ αυτος,αλλα στα ματια του να βλεπω υποκρισια κ να απογοητευτω.αν τον αντιπαθησω με την πρωτη ματια,θεν θελω να καθησω μαζι του απο ευγενεια γιατι ειναι υποκρισια απο την πλευρα μου να κανω κατι για το οποιο δεν το αισθανομαι.
λογικο ειναι να μην ταιριαζουμε με ολους τους ανθρωπους.
αρκει που καταλαβαινουμε τις προθεσεις τους απεναντι μας.απο κει κ περα διαλεγουμε το πως θελουμε κ ποιους θελουμε να ειναι η οχι διπλα μας.
δεν ειναι καθολου λογικο να αναρωτιεσαι αν εισαι τρελη η φαντασιοπληκτη.δεν εισαι.εισαι διαφορετικη.ζησε μ'αυτο κ προσπαθησε να το ελενχεις οσο μπορεις,γνωριζοντας πανω απ'ολα τον εαυτο σου.ολες σου τις πτυχες.καλες η κακες.
κ επειδη η γνωση ειναι δυναμη,θα σε βοηθησει παρα πολυ να γνωρισεις τον εαυτο σου καλυτερα.μεσα σου θα βρεις ολες τις απαντησεις αρκει να αφιερωσεις χρονο για σενα κ το μεσα σου.
θα αινσθανθεις καλυτερα κ θα βλεπεις τα πραγματα διαφορετικα.
αρκει να παραμεινεις αληθινη κ φωτεινη.θα ανακαλυψεις περισοτερα ψυχικα χαρισματα κ θα εναρμονηθεις με το ειναι σου,χωρις ενοχες για το αν εισαι τρελη η οχι.
ελπιζω να βοηθησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia D7
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2018, 16:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου.Εχω διαβασει πολλα πανω σε ονειρα και δαιμονες...Πολοι δαιμονες ερχονται στα ονειρα σου να σε παρασιρουν δειχνοντας σου καταστασεις που θα γινουν στο μελλον και οντως γινονται..σιγα σιγα ετσι μπορουν να μπουν στο μυαλο σου.Αρα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην δινεις σημασια στα ονειρα και στις ''προφητιες''τους γιατι οσο πιο πολυ δινεις σημασια τοσο πιο πολυ οι δαιμονες μπορουν να σε ενοχλουν εκει,να σε τρομαζουν και να σε παρασιρουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2018, 12:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και φυσικά νηστεία, προσευχή και "Άγιος ο Θεός" ολημερίς, όπως λέει κι ένας φίλος μου. Έναν-έναν τους απαγάγουν οι δαίμονες γύρω μας, μόνο οι πιστοί θα επιζήσουν.... κελ τραζίκ...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy