ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΕΛΗΝΗ-ΤΕΧΝΗΤΟΣ Η ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 03:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΝΕΟΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ "ΕΛ-ΛΗΝ" ΓΡΑΦΕΙ...ΟΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ.

ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ,ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ DON WILSON AΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΗΤΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ.


ΜΗΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΤΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΓΑΝΤΙΟΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ,ΕΝΑ ΓΙΓΑΝΤΙΟ ΜΑΤΙ?


ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.


ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 17:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opa re xalarose, apokliete na einai texniko fegari i selini.

apo emas apokliete na kataskebastike dioti proupirxe apo arxaiotaton xronon, apo e3ogiinous pali apokliete giati kati 8a eixame dei.

kai apo tin alli mipos blepeis poli star wars?
(death star )



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 17:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ NITRO,

ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΕΣΑΣ,ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

1)ΛΕΝΕ ΠΩΣ Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ.ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΑ ΘΡΕΜΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

2)Η ΤΡΟΧΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΙΚΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ

3)Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΚΤΡΟΧΙΑΖΕΤΑΙ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ.ΟΙ ΟΡΦΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ ΔΕΝ ΞΕΧΑΣΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ.

ΑΥΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ.


ΦΙΛΙΚΑ


ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 18:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σε αγαπητέ μου φίλε.
Ίσως να σου δώσει μια απάντηση στο ερωτημά σου το εξής topic:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=330
Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 23:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o logos pou i selini kai ka8e ouranio soma den peftei i den feugei apo tin troxia tou einai apo ti mia i baritita kai apo tin alli einai i dinamiki tis taxititas tou ouraniou somatos pou to krataei se troxia kai den peftei pros to kentro(opos me enan gouba demeneo se ena skini kai ton girizeis giro giro)



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 23:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/news/march_03/earttwin/earttwin.htm

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1072 (κάπου γράφω περί Σελήνης) :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 00:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Σκιές του Φεγγαριού,
Δεν έχω απάντηση για το ερώτημα που θέτεις, κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτεί αυτή τη στιγμή και πιστεύω το ξέρεις. Απλά έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις :
1) Το ότι η σελήνη είναι παλαιότερη συνεπάγεται από τη χρονολόγηση πετρωμάτων που βρέθηκαν εκεί σε σχέση με τα εδώ πετρώματα. Έχουμε σκεφτέι όμως ότι ίσως τα δεδομένα αυτά δεν είναι αξιόπιστα διότι δεν είναι δυνατόν οι επιστήμονες να χρονολόγησαν ΟΛΑ τα πετρώματα γης και σελήνης για να βρουν ποια είναι παλαιότερη; Αυτά τα αποτελέσματα δίνονται πάντα κατά προσέγγιση.
2) Αυτό που λες για την τροχιά της σελήνης, ότι είναι η μόνη που θα μπορούσε να συμβαίνει, είναι αυτονόητο και ισχύει και για όλα τα άλλα ουράνια σώματα (πχ αν η γη δεν είχε τη συγκεκριμένη τροχιά γύρω από τον ήλιο ή θα έπεφτε πάνω του ή θα έφευγε προς το διάστημα κ.ο.κ.). Η πραγματική αιτία χάρις στην οποία τα ουράνια σώματα πήραν τις συγκεκριμένες τροχιές είναι άγνωστη και ίσως δεν θα τη μάθουμε ποτέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 00:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα γραψω αυτο, σκεφτητε τι θεση εχει η Σεληνη σε σχεση με τη Γη και τον Ηλιο που εχουμε το μοναδικο φαινομενο της εκληψης.

Περιεργο για φυσικο φαινομενο , ΕΕΕ?

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 00:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑ, και κατι αλλο, παντα τη γνωστη φατσουλα της δεν βλεπουμε μονο??

Δεν το εχω παρατηρησει να λεμε την αληθεια αλλα μου ηρθε ετσι αποτομα...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 02:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΛΑΣΤΙΣ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΕ ΟΓΚΟ,ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΒΑΡΥΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΓΗΣ.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΕΝΟΜΕΝΟ,ΟΤΙ Ι ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΝΕΙ ΚΥΚΛΙΚΗ ΤΡΟΧΙΑ?ΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΟΡΥΦΟΡΟ.ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΣΜΟΛΟΓΟΙ,ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 18:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΑΑ, και κατι αλλο, παντα τη γνωστη φατσουλα της δεν βλεπουμε μονο??

Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε Alastis. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει 5 πράγματα παραπάνω από αστρονομία ας απαντήσει σε αυτή την ερώτηση...
Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 20:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι θεωρίες για την προέλευση της σελήνης είναι πολλές αλλά αυτή που τώρα θεωρείται η πιο πιθανή είναι ότι πρίν από 4,5 εκατομμύρια χρόνια η γη συγκρούστηκε με ένα ουράνιο σώμα με μέγεθος περίπου το μισό του πλανήτη μας. Από αυτήν την σύγκρουση πετάχτηκαν κομμάτια από την γή και το ουράνιο σώμα στο διάστημα και μερικά σε τροχιά γύρο από την γη. Τελικά παρέμεινε μόνο ένας από τους δορυφόρους. Οι υπόλοιποι δεν είχαν αρκετά σταθερή δομή, ή διαλύθηκαν από κομήτες, ή δεν είχαν αρκετά σταθερή τροχιά και εξακοντίστηκαν στο διάστημα ή λόγω της βαρυτικής έλξης ενσωματώθηκαν είτε στην γή είτε στην σελήνη.

Η σελήνη είναι μεγάλος δορυφόρος και έχει μεγάλη μάζα (7,35e22 kg) σε σχέση με την γη (5,97e24 kg). Αυτό το γεγονός εχεί μεγάλη σημασία. Λόγω αυτού οι αμοιβαίες αλλά ασύμετρες βαρυτικές έλξεις που ασκούνται έχουν ως αποτέλεσμα :
- Τις γνώστες μας παλλίριες.
- Ότι η περιστροφή της γής επιβραδύνεται με περίπου 1,5 ms ανά αιώνα και η τροχιά της σελήνης ανυψώνεται με περίπου 3,6 cm το χρόνο. Αρχικά η σελήνη περιστρεφόταν και αυτή γύρω από τον άξονά της. Η βαρυτική έλξη της γης όμως αφού αυτή έχει μεγαλύτερη μάζα ήταν πιό δυνατή και επιβράδυνε την περιστροφή της πολύ πιο γρήγορα και έτσι τελικά "κλειδώθηκε" στην πιο σταθερή διάταξη.
- Ότι η τροχία της σελήνης (οπως ανέφερα πρίν) είναι συνχρονισμένη με αυτήν της γης. Δηλαδή κινήται έτσι ώστε να βλέπει πάντα η ίδια μεριά προς την γη.

Αναφέρθηκε ότι η σελήνη έχει κυκλική τροχιά. Στην πραγματικότητα έχει ελαφρά ελλειπτική τροχιά το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να τρεμουλιάζει λίγο και να γυρίζει μερικές μοίρες μπρός πίσω (με μια περιοδική κίνηση) το "προσωπό" της (δηλαδή η μεριά που βλέπουμε).

Υπάρχουν επίσης 2 αστεροειδής που δεν είναι δορυφόροι της γης ακριβώς αλλά επειδή οι τροχίες συνδέονται με περίπλοκο τρόπο με την γή ονομάζονται "σύντροφοι".

Edited by - Silverwolf on 28/03/2003 21:35:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 22:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SILVERWOLF

ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ.

1)ΑΝ Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΟΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ?

2)ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Η ΣΕΛΗΝΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ 3,6 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΑΡΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 8Α ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΥ8ΜΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ.ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

3)ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟ,...ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕ ΜΑΖΑ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ(ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΛΑΝΗΤΗΣ)ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ" ΣΕ ΤΡΟΧΙΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ?


ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 00:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα εδω να προσθεσω οτι υπαρχουν αναφορες αστροναυτων οπου μιλανε για απιστευτα πραγματα που εχουν δει σε αυτη, οπως στολους διαστημοπλοιων προσεληνωμενους ,διαφορους θορυβους απο το εσωτερικο της και αλλα.

Εχω την εντυπωση παντως οτι ολο και κατι τρεχει εδω... Εντυπωση μου κανει δε, το γεγονος οτι λεγετε οτι αποστολες χωρις Ελληνικα ονοματα εχουν αποτυχει γενικοτερα.

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 01:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλε μου Σκιές του Φεγγαριού θα προσπαθήσω να απάντήσω στις ερωτήσεις σου αλλά και εγώ αρχάρια είμαι στο θέμα αυτό.

1) Σύμφωνα με αυτήν την θεωρία όλα αυτά συνέβησαν πολυ νωρίς στην δημιουργία του ηλιακού μας συστήματος οπότε η γη δεν είχε ακόμα την σημερινή της μορφή. Η σύγκρουση συνέβαλε στον σχηματισμό της γης.

2)Έψαξα στα βιβλία μου αλλά στο συγκεκριμένο δεν βρήκα πιο ακριβής πληροφορίες για να απαντήσω στο ερωτημά σου. Ο αριθμός είναι μια προσέγγιση που κάνουν οι αστρονόμοι.

3)Μα ακριβώς το μεγεθός του είναι που τον κρατάει σε τροχιά. Δεν έλκει μόνο η γή την σελήνη αλλα και η σελήνη την γή. Τα δυο ουράνια σώματα έχουν ένα είδος συμβίωσης. Η γή έιναι μεγαλύτερη οπότε επιδρά δυνατότερα αλλά και οι επιδράσεις της σελήνης δεν είναι αμελητέες.

Υπάρχουν κι άλλες θεωρίες για την προέλευση της σελήνης αλλά αυτή είναι οι επικρατής τώρα στην επιστημονική κοινότητα λόγω της γωνίας του άξονα της σελήνης.

Δεν ξέρω κατα πόσο κατάφερα να σου απαντήσω αλλά συνέχισε να ρωτάς όσα δεν απάντησα.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 01:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαν εχει δημιουργηθει παραλληλα με την Γη, με οποιονδηποτε τροπο οπως π.χ. συγκρουσης ή αποκολυσης απο την ιδια την Γη, πως και δεν εξελιχθηκε αναλογα με την Γη ?

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 02:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη φιλε Alastis ενοεις γιατι δεν διμιουργηθηκε ζωη και ατμοσφαιρα στη σεληνη?

χμ, θα ψαξω λιγο τα βιβλια που εχω και εγω και θα επανελθω με σκιτσα για μια ποιο ολοκληρομενη αποψη για το θεμα του πως διμιουργηθηκε η σεληνη
γενικοτερα και ισως βρω τιποτα για το ερωτημα σου



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 02:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ...
ΕΙΔΑ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...Μ'ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ...
ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ...ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΩ...
ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ...
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΕΙΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ,
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ "ΣΚΙΕΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ"
...ΔΕΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΠΟΤΕ...
ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ ΟΛΟΓΙΟΜΗ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑ ΤΗΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ...
ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ...
ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΞΗΓΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ..ΚΑΝΕΙΣ...
ΜΟΝΟ...ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ...ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ...
"ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ"

"RETURN 2 MOTHERLAND"...ΕΙΝΑΙ H ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΠΟΔΕΣ ΤΟΥ ΣΑΟΣ...
+ Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ...ΦΕΡΕΙ ΩΣ ...ΚΕΦΑΛΗ ΤΗ "ΣΕΛΗΝΗ"...
(ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΗ....
ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ! Ω!ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ...)



'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 00:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο το βρηκα ψαχνοντας λιγο...

As NASA scientist Robin Brett aptly summarized, "It seems easier to explain the non-existence of the moon than it's existence."
But of course, the moon exists. Why or how it exists remains a mystery.

Λεει οτι ειναι σχεδον αδυνατον το Φεγγαρι να βρισκεται εκει που βρισκεται ,αλλα παρ'ολα αυτα βρισκεται εκει...

Κοιταξτε την παρακατω σελιδα και διαβαστε καποιους λογους...

http://www.alienobserver.com/files/text/hollowmoon.html

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 00:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλιστα, βρηκα και μια σελιδα οπου γραφει οτι καθε φορα που στη Σεληνη πεφτει καποιο αντικειμενο, ακουγεται ενα ηχος σαν καμπανα και διαρκει μεχρι και 4 ωρες μετα την προσκρουση!!!!!!!

Ακομα, αστροναυτες που πηγαν στην Σεληνη και δοκιμασαν να ανοιξουν τρυπες, ανεφεραν οτι μετα απο καποιο βαθος ειναι αδυνατον να συνεχισει το τρυπημα...

...κατα λαθος εκλεισα την σελιδα αυτη και δεν εχω το link να παραθεσω, αλλα θα το ξαναβρω...

Και κλεινοντας προς το παρον, με λιγο ψαξιμο θα βρειτε φωτογραφιες για τα λεγομενα "Glass Domes" που λενε οτι υπαρχουν στην επιφανεια της Σεληνης, λετε να ειναι κατι σαν παραθυρα????????

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 01:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://paranormal.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?site=http%3A%2F%2Fmembers.aol.com%2Fmdmwizrd%2Fluna1.html

http://www.marsearthconnection.com/who.html

auta brika ego den ta exo diabasei ola akoma



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 12:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Μετά την παρέμβαση του φίλου μου Silverwolf, σας παραθέτω μια σειρά στοιχείων και ερωτηματικών σχετικά με το θέμα. Βέβαια, επειδή τα έγραψα και σε άλλη συζήτηση, τα αντιγράφω εδώ (διότι πρόκειται για μεγάλο όγκο), μαζί με μια σειρά ρητορικών ερωτήσεων, που περισσότερο είναι για να προκαλέσουν το νου.

_____________________________________

Το αίνιγμα της καταγωγής της Σελήνης. Οι τρεις θεωρίες που ίσχυαν μέχρι πρόσφατα καταρρίφθηκαν αφού:

α) Η Σελήνη δεν αποτελούσε ποτέ μέρος της Γης από το οποίο να αποσπάστηκε μετά την υποτιθέμενη σύγκρουση με κομήτη εφόσον δεν έχει την ίδια χημική σύσταση με τη Γη,

β) Η Σελήνη δεν σχηματίστηκε από το ίδιο σύννεφο σκόνης και αέριων που σχηματίστηκε η Γη, αφού επίσης δεν διαθέτει την ίδια χημική σύσταση εδάφους με τη Γη,

γ) Η Σελήνη δεν μπήκε σε τροχιά γύρω από τη Γη (θεωρία της ‘’προσέλκυσης‘’) αφού ένα τόσο μεγάλο σώμα είναι αδύνατον να μπει κάτω από φυσιολογικές συνθήκες σε τροχιά γύρω από έναν τόσο μικρό πλανήτη.


Επιπλέον:

Αποδεδειγμένη κενότητα του εσωτερικού της Σελήνης. Υπάρχει μεγάλη διάφορα πυκνότητας ανάμεσα στη Γη και τη Σελήνη (3,33 gr.: cmm³ για τη Σελήνη και 5,5 gr.: cmm³ για τη Γη).

Μετατοπισμένο κέντρο μάζας κατά 6,000 χλμ από το κέντρο όγκου, τείνοντας προς τη Γη.

Υπολογισμοί για την ύπαρξη εσωτερικού μεταλλικού περιβλήματος. Κάτω από τον εξωτερικό φλοιό υπάρχει εσωτερικός μεταλλικός φλοιός πάχους 32 χιλιόμετρων αποτελούμενος από οξείδιο του Τιτανίου, το ίδιο υλικό με το οποίο κατασκευάζονται τα διαστημικά σκάφη (ακόμη και τα γήινα).

Ενδείξεις για ενισχύσεις στην εξωτερική επιφάνεια και τις σκοτεινές περιοχές. Σύσταση τους είναι το τιτάνιο, ο σίδηρος και σπάνια μέταλλα.


Οι βασικοί υπολογισμοί των παραπάνω έγιναν μετά από γεωλογικές μελέτες των πετρωμάτων καθώς και από σεισμογράφους που έχουν τοποθετηθεί στις τελευταίες αποστολές του Απόλλων στη Σελήνη.

Όταν το διαστημόπλοιο Απόλλων 14 έριξε τον τρίτο όροφο του με ορμή στη Σεληνιακή επιφάνεια, η Σελήνη αντέδρασε σαν μια μεγάλη καμπάνα. Καταγράφτηκαν παλμικές δονήσεις διάρκειας τριών περίπου ωρών που έφτασαν σε βάθος 28-32 χιλιόμετρων. Όταν κατά την αναχώρηση του ίδιου διαστημόπλοιου από το Σεληνιακό έδαφος απερρίφθη η σεληνάκατος, προκλήθηκαν νέες δονήσεις που κράτησαν ενενήντα περίπου λεπτά.

Από άποψη βιολογική τίποτε δεν αποκλείει την ύπαρξη ζωντανών όντων στο εσωτερικό της Σεληνιακής σφαίρας. Η Σελήνη είναι ένας τόπος χωρίς ατμόσφαιρα, χωρίς άνεμους και διαβρωτικές δυνάμεις. Ωστόσο ικανότατοι παρατηρητές διαπίστωσαν σημαντικές αλλαγές πάνω στην επιφάνεια της. Παρατηρήθηκαν παράξενα αντικείμενα, (άνω των 700), παράξενες συσκευές σε σχήμα πυραμίδας η κώνου αλλά και ένας μυστηριώδης τετραγωνισμένος μονόλιθος. Ο Άρθουρ Κλαρκ τον παρουσίασε στην ταινία του ‘’Οδύσσεια του διαστήματος’’, στις πρώτες σκηνές. Παρατηρήθηκαν Φώτα και φωτεινά στίγματα. Εκτός από εμφανίσεις όμως υπάρχουν και εξαφανίσεις. Ο αστρονόμος Μάνταλερ παρατήρησε τέσσερα μεγάλα τείχη που δημιουργούσαν ένα αινιγματικό τετράγωνο. Μέσα σ’ αυτό υπήρχε ένας αινιγματικός σταυρός. Όλα αυτά εξαφανίστηκαν.

Επίσης πρόσφατα έγινε καταγραφή συννέφου να κινείται γύρω από το ουράνιο αυτό σώμα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ατμόσφαιρα ή νερό,΄η δημιουργία συννέφου είναι από φυσικής άποψη αδύνατη.

Και εδώ να αναφέρω τα εύλογα ερωτήματα που είχαν δημιουργηθεί κατά καιρούς.

Γιατί η Σελήνη, που βρίσκεται τόσο κοντά μας, “παραμένει ένα από τα μεγαλύτερα αστρονομικά αινίγματα”, σύμφωνα με την ομολογία των επισήμων εκπροσώπων της ΝΑΣΑ;

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες ομολογούν πως αγνοούν την καταγωγή της Σελήνης; Ανάμεσα τους ένας φυσικός, τιμημένος με το βραβείο Νόμπελ, διακήρυξε: “καμία από τις εξηγήσεις που διαθέτουμε δεν είναι βάσιμη”.

• Γιατί ένας από τους ειδικούς της ΝΑΣΑ εξέφρασε την παρακάτω απίθανη διατύπωση: “Είναι πιο εύκολο ν’ αποδείξουμε την ανυπαρξία της Σελήνης παρά την ύπαρξη της!”

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες φτάνουν στο αστείο συμπέρασμα πως η Σελήνη δεν υπάρχει, εμπρός στην αδυναμία τους να εξηγήσουν την καταγωγή της;

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες χαρακτηρίζουν τη Σελήνη σαν μια “κοσμική ανωμαλία της φύσης”; Κατά τη γνώμη τους, βρίσκεται πολύ μακριά κι έχει πολύ μεγάλο μέγεθος για να είναι “φυσικός” δορυφόρος της Γης.

• Με βάση ποιες ενδείξεις αποκλείουν τη Σελήνη σαν φυσικό δορυφόρο της Γης ;

• Γιατί οι επιστήμονες αρνούνται να παραδεχθούν τη θεωρία της “προσέλκυσης” της Σελήνης από την έλξη της Γης ;

• Γιατί οι αστροφυσικοί υποστηρίζουν πως η Σελήνη δεν είναι δυνατό να μπήκε σε τροχιά γύρω από τη Γη, χάρη και μόνο στη δύναμη της έλξης του πλανήτη μας ;

• Γιατί η σχεδόν κυκλική τροχιά της Σελήνης αποτελεί μια προσθετή απόδειξη της “αφύσικης” παρουσίας της γύρω από τη Γη ;

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες διατυπώνουν την άποψη πως η Σελήνη μπήκε σε κυκλική τροχιά, χάρη στην επέμβαση μιας “άγνωστης” δύναμης; Ποια ήταν η δύναμη αυτή;

• Γιατί Σελήνη τοποθετήθηκε σε μια τέτοιο απόσταση από τη Γη, ώστε ο φωτεινός δίσκος της να είναι σε ίσο μέγεθος με το φωτεινό δίσκο του ήλιου; Πως είναι δυνατό να παρουσιάζει το φαινόμενο των εκλείψεων, μοναδικό στο ηλιακό μας σύστημα;

• Γιατί οι πρόσφατες γνώσεις της τοποθέτησης τεχνητών δορυφόρων σε τροχιά γύρω από τη Γη μας οδηγούν στο εκπληκτικό συμπέρασμα ότι και η Σελήνη κάποτε “τοποθετήθηκε” από λογικά όντα στη σημερινή της τροχιά;


Και επίσης να παραθέσω και τις επιπλέον ερωτήσεις:

• Γιατί η Σελήνη δείχνει πάντοτε την ίδια πλευρά της προς τη Γη, κάτι που αντιτίθεται με τους βαρυτικούς νόμους της φυσικής;

• Γιατί η "αποστολή" του διαστημοπλοίου Απόλλων στη σκοτεινή πλευρά της Σελήνης έγινε μέσα σε στούντιο; (Υπάρχουν πάρα πολλές φωτογραφίες που το αποδεικνύουν)

• Γιατί δορυφόρος της ΕΕ που εκτελούσε αποστολή να τεθεί σε τροχιά γύρω από τη Σελήνη προ ολίγων μηνών καταρρίφθηκε; (Η αποστολή θα επαναληφθεί και να δείτε που θα ξανακαταρριφθεί).

• Γιατί στα Αρχαία Ελληνικά κείμενα αναφέρονται από τον Πλάτωνα εποχές προ-Σελήνης και μετά-Σελήνης;

• Γιατί στον ίδιο συγγραφέα αναφέρεται η σκοτεινή πλευρά της Σελήνης ως μέρος με "μέγαρα και πολιτείες";

• Πώς ο αρχαίος συγγραφέας Λουκιανός φαντάστηκε και περιέγραψε διαπλανητικές μάχες μεταξύ συμμαχιών Κρόνου-Σελήνης με Δία-Ουρανό (διόρθωση);

Αυτά τα ολίγα... και προς γνώσιν, το άλλο όνομα της Σελήνης είναι ΛΕΒΑΝ.

Τώρα, όσον αφορά τις εξελίξεις, από το 1995 παρουσιάστηκε και ένα νέο ενδιαφέρον στο προσκύνιο μετά τις αναφορές της NASA και την έπειτα ανακάλυψη του ερασιτέχνη αστρονόμου Paul Young για την ύπαρξη δεύτερου δορυφόρου πίσω από τη Σελήνη. Το μέγεθός του είναι ακόμη μεγαλύτερο και το υλικό του είναι μεταλλικό, αλλά με την ιδιόρυθμη ιδιότητα να μην διαθλά και να μην αντανακλά το φως. Γίνονται ακόμη κάποιες έρευνες από ορισμένους επιστήμονες για την περαιτέρω ανακάλυψη δεδομένων. Αυτός ο δεύτερος δορυφόρος ονομάζεται ΛΙΛΙΘ.

Η Εβραϊκή θρησκεία διδάσκει ότι ο Θεός Γιαχβέ (Ιεχωβάς) κατοικεί στη Σελήνη (Λεβάν)... κάτι που στην τελική όντως ισχύει. Η Ισλαμική θρησκεία, παράγωγο Μογγολοεβραϊκών ιερατείων διδάσκει ότι ο Αλλάχ ζει στο εσωτερικό της Γης. Εν μέρει αληθές... αλλά δεν μιλάμε για Θεϊκή οντότητα όμως. Η ύπαρξη της κοίλης Γης είναι γνωστή.
Ο πραγματικός Θεός δεν περιορίζεται σε χώρους... είναι το ΠΑΝ. Γιατί κάνουν αυτές τις αναφορές ωστόσο στους πιστούς τους;!

___________________

Edited by - ΕΛ-ΛΗΝ on 02/04/2003 13:01:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 12:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, περαιτέρω πληροφορίες που έχω συναντήσει αναφέρουν χαρακτηριστικά...

Τα σκάφη "Λεβάν" και "Λίλιθ" (Σελήνη και Λίλιθ) εισήλθαν εις το ηλιακό μας σύστημα το 11.500 π.Χ. και τέθηκαν εις τροχιά περί την Γην το 11.432π.Χ. με όμοιες γραμμικές ταχύτητες. Το 9.600 π.Χ. η Λίλιθ επιτάχυνε και σταθεροποιήθηκε εις όμοιες γωνιακές ταχύτητες με την Σελήνη, έτσι ώστε τα τρία σώματα, Λίλιθ - Λεβάν (Σελήνη) - Γη, να βρίσκονται συνεχώς εις ευθεία γραμμή.

Επίσης έχω και μια άλλη σειρά στοιχείων που θα εναποθέσω σιγά σιγά.

____________

Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μου επιτρέψετε μια διόρθωση στα περί θρησκειών πιο πάνω, μιας και επανασυμβουλεύτηκα τις πηγές μου...

O Mωαμεθανισμός διδάσκει ότι ο Θεός (Aλλάχ ή Aλ Γιάχ ή Aλ Γιαχβέ) κατοικεί εις την Σελήνη!!!

O Bουδισμός, ότι κατοικεί εις το κέντρο της Γης κάτω από την Mογγολία - Θιβέτ ως προβολή "TA - XAN - TΣO - XAN" του ...Συμπαντικού Λόγου, και ότι από εκεί θα προέλθει ο "Bσιλεύς του Kόσμου".

O Xριστιανισμός διδάσκει ότι "η Γυναίκα (οργάνωση) του Θεού, πατά εις την Λεβάν (Σελήνη) (βασίζεται εις την Σελήνη)", δηλαδή ότι "έχει Kεντρική Bάση την Σελήνη" (Ίδε "Aποκάλυψη Iωάννου" Bίβλος, ιβ' 1).

* Να σημειώσω ότι τα άνωθεν στοιχεία δεν στοχεύουν στην Χριστιανική μας Θρησκεία και διδασκαλία του Ιησού αλλά στα διαβρωμένα ιερατεία που κατά καιρούς έχουν παραποιήσει βασικά στοιχεία της πίστεώς μας. *

Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΙΠΕΣ: • Γιατί η "αποστολή" του διαστημοπλοίου Απόλλων στη σκοτεινή πλευρά της Σελήνης έγινε μέσα σε στούντιο; (Υπάρχουν πάρα πολλές φωτογραφίες που το αποδεικνύουν)

ΤΙ ΕΝΝΟΕΊΣ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΣΤΟΥΝΤΙΟ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επίσης είπες:
Τα σκάφη "Λεβάν" και "Λίλιθ" (Σελήνη και Λίλιθ) εισήλθαν εις το ηλιακό μας σύστημα το 11.500 π.Χ. και τέθηκαν εις τροχιά περί την Γην το 11.432π.Χ. με όμοιες γραμμικές ταχύτητες. Το 9.600 π.Χ. η Λίλιθ επιτάχυνε και σταθεροποιήθηκε εις όμοιες γωνιακές ταχύτητες με την Σελήνη, έτσι ώστε τα τρία σώματα, Λίλιθ - Λεβάν (Σελήνη) - Γη, να βρίσκονται συνεχώς εις ευθεία γραμμή.


Σε ποιο βιβλίο αναφέρονται αυτά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ....ΑΞΙΖΕΙ!

http://208.56.7.5/cgi-bin/ib3/ikonboard.cgi?s=13ea37e8bb1773ec43f1d7627a30211b;act=ST;f=21;t=385;st=0


ΕΠΙΣΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΕΛ-ΛΗΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ."ΜΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ."

ΦΙΛΕ SANNY H ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΤΟΥΝΤΙΟ.ΗΤΑΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΜΕΝΗ.HOLLYWOODIANH TEΝΙΑ.


ΦΙΛΙΚΑ


ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.


Η Σ-ΕΛΗΝ-Η ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝ?


ΦΙΛΙΚΑ ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΣΚΙΕΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ!
ΦΙΛΙΚΑ !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ ΕΝΑ ΑΧΝΟ ¨ΣΤΕΦΑΝΙ¨ΦΩΤΟΣ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 17:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
as arxiso apo to telos, to stefani pou les fili sunny
prepei na exei sxesi me tin atmosfera tis gis, tipota mi fisiologiko apo oti mou exoun pei.

sto oti eiparxei allos planitis (doriforos)

piso apo tin selini, einai mpourdes ,

se allo 8ema exo pei oti den eiparxei iliko sto simpan pou na min anakla ka8olou ma ka8olou to fos , me dior8osan kai mou eipan oti oi maures tripes den anakloun fos
ok
alla edo apokliete na milame gia mauri tripa
akoma kai an ontos den anaklouse to fos stis eklipseis iliou 8a paratirousame aneta kati megalitero piso apo ti selini
giati mporei na min anakla fos (apokliete diladi) alla sigoura stamata to fos, den eiparxei pi8anotita na pernaei to fos apo mesa tou, toulaxiston oxi analioto.

den mporo na upostiri3o tis 8eories pou grafete peri diastimoploion, ektos apo paraloges me basi tin koini logiki einai kai atekmirieutes xoris stixia,
den katalabeno giati eipo8ike oti einai adinaton i gi na trabi3e ti selini me tin baritita tis, mipos 3exname oti kai i selini exei barittiko paidio? den trabi3e i gi ti selini alla alilotrabixtikan (an egine etsi) , episis den katalabeno giati na min egine me tin 8eoria oti dimiourgi8ikan apo tin idia astriki skoni, epidi den eiparxoun ta idia ilika? den stekei aplos stin sximatisi ton 2 ouranion somaton ipir3an diaforetikes epiroes kai etsi sximatistike oti sximatistike (alloste ola apo tin idia ili ginonte ).
diabaza prosfata se ena biblio poso eukola oi an8ropoi apoklioun tis epistimonikes meletes kai akoun auta ta perierga kai ane3igita 8eoritika stixia.
kitaxte to kai ligo epistimonika to 8ema.
anixte kamia egiklopaidia den einai kako.
exo diabasei poles 8eories (kosmikes) kai auto ton diastimoploion 8a kolage telia stin kosmo8eoria ton E (mia 8eoria pou mou aresei kai euxomai na einai ali8ini, an aki den nomizo).
paranoite mou fenete ,
as to doume poio epistimonika to 8ema.

signomi an akougomai epi8etikos , isos den kalipsa merika pragmata alla me piezei o xronos tora, 8a mpo pali to bradi na do ti parelipsa
see ya



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy