ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Νόμος της έλξης και καρμα..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2011, 15:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον εχω ενα θεματακι εδω και αρκετο καιρο γιατι οσα και να εχω διαβασει δεν μου λυνουν την απορια σχετικα με το νομο της ελξης και το καρμα...Όποιος λοιπον έχει την καλη θεληση ας ''ρίξει'' τα πιστευω του..
Συμφωνα λοιπον με πολλα βιβλια και όπως πολλοι θα πιστεύουν οτι επιθυμουμε πολυ το ελκουμε στη ζωη μας..Οι σκεψεις μας λοιπον συμφωνα με το νομο της ελξης,ειναι ενεργεια η οποια μας πραγματοποιει αυτα που σκεφτομαστε ειτε καλα ειτε κακα..Άλλωστε υπαρχει το σχετικο ρητο που λεει προσεχε τι σκεφετσαι..
Απο την αλλη,υπαρχει το καρμα μας ή πεπρωμενο που συμφωνα με αυτο πρεπει να παρουμε καποια μαθηματα που δεν μαθαμε σε προηγουμενες ζωες..Συμφωνα λοιπον με το καρμα,καποια π.χ που ονειρο της ειναι να παντρευτει καποιον με πολλα λεφτα και παρ'ολο που ειναι πολυ ομορφη δεν της ''καθεταια'' ποτε οσο και να το παλευει κατι που ισως σημαινει οτι πρεπει να μαθει να μη μετραει την αγαπη συμφωνα με το χρημα και γι'αυτο μονιμως μπλεκει με αντρες όχι πλουσιους...(εφερα απλα ενα παραδειγμα)..

Ποια ειναι η αποψη σας πανω σε αυτα τα 2??δεν πιστευεται πως ερχονται σε αντιθεση??Πραγματικα εχω διαβασει πολλα βιβλια και για τα 2 αλλα κανενα βιβλιο δεν μου εχει λυσει αυτη την απορια...

Περιμενω τα σχολια σας...

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2011, 19:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή TinaGR, σύμφωνα με την δική μου θεώρηση για το Κάρμα, ο κάθε άνθρωπος έχει ένα ρόλο "διδακτικό" αφού εξελίσσει τον άνθρωπο ο οποίος είναι ολοένα και περισσότερο σε θέση να αντιληφθεί τις συνέπειες των πράξεων του τόσο στον ίδιο όσο και γύρω του κι επιπλέον είναι ένας τρόπος για να κατανοήσει για ποιό λόγο μπορεί να ήλθε σε αυτόν τον κόσμο υπό τις συνθήκες που διαμόρφωσαν την ζωή του κι οι οποίες με μια πρώτη ματιά φαίνονται εξωτερικές από αυτόν ή τις επιλογές του.
Το Κ΄ρμα λοιπόν είναι ένας νόμος που μπορεί να μας φέρει στο νου το Νεύτωνα και τον 3ο Νόμο του περί δράσης κι αντίδρασης.

Όσον αφορά το παράδειγμα που έφερες σχετικά με την κοπέλα η οποία επιθυμεί έναν γάμο με έναν πλούσιο άνδρα, μου φαίνεται πως δεν είναι τόσο αλληλένδετο με το Κάρμα.
Με μια πρώτη σκέψη ίσως απλώς να μην είναι γραφτό να κάνει έναν τέτοιον γάμο ενω πχ κάρμα μπορεί να δημιουργηθεί εάν εξαπατήσει τον πλούσιο σύζυγο για να την παντρευτεί κλπ.

Όσον αφορά το Νόμο της Έλξης δε νομίζω πως είναι ακριβώς η ενέργεια που μας πραγματοποιεί αυτά που σκεφτόμαστε, είτε αυτά είναι αρνητικά είτε θετικά.
Θα έλεγα πως αυτή συνίσταται περισσότερο στο γεγονός ότι σκέψεις συγκεκριμένης χροιάς και περιεχομένου τείνουν να έλκουν σκέψεις παρόμοιας υφής, ο παράγοντας της πραγματοποίησης κι εκδήλωσης τους είναι κάτι το διαφορετικό.
Για αυτό το λόγο υπάρχει η ρήση {i]"Πρόσεξε καλά τι σκέφτεσαι και κυρίως τι εύχεσαι"[/i].

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις και κάποιες παλιότερες συζητήσεις οι οποίες έχουν σχέση με το θέμα και μπορεί να σε ενδιαφέρουν (κλίκαρε στους παρακάτω τίτλους για να μπεις κατευθείαν):

Κάρμα & Μετενσάρκωση (σειρά γνώσης)

Κάρμα και προσωπικός δρόμος

Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.

Καρμα

Βεβαίως, εάν χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση (επάνω αριστερά στην οθόνη) και συμπληρώσεις τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά πχ {i]"κάρμα"[/] θα βρεις κι άλλα σχετικά παλιότερα θέματα.


Το θέμα θα μεταφερθεί στην Κατηγορία .-= Η ΣΟΦΙΑ =-. από την Κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. όπου ανοίχθηκε αρχικά.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2011, 19:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη αφου δεν ειναι γραφτο,τοτε δεν ισχυει ο νομος της ελξης που λεει πως οτιδηποτε θελησουμε μπορουμε να το αποκτησουμε...
Αυτο ειναι που με προβληματιζει βασικα...Οπως διαβαζα προσφατα μια ιστορια πραγματικη οπου καποιος δεν μπορουσε με τιποτα να κερδισει χρηματα απο την επιχειρηση του οτι και αν εκανε...και σε μια υπνωση ειδε οτι στο παρελθον ειχε πατησει επι πτωματων για να γινει πλουσιος..ετσι λοιπον σε αυτη τη ζωη ειχε ενα καρμα να ξεπληρωσει...και οσο καλες προθεσεις ή καλες και αισιοδοξες σκεψεις να εκανε ο νομος της ελξης δεν θα λειτουργουσε...Οποτε μηπως τελικα δεν ισχυει??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2011, 23:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν η Ψυχή είναι το πιο αχόρταγο δημιούργημα του σύμπαντος.Θέλει να τα μάθει όλα! Κάθε μετενσάρκωση σε ότι κι αν υλοποιηθείς είναι για να μάθει κάτι η ψυχή σου, κάποιο δίδαγμα, γνώση, δεξιότητα κτλ. Το ποιος και τι θα είσαι σε κάθε υλοποίηση το επιλέγει η ψυχή από πριν με συνενόηση του φύλακα-καθοδηγητή πνεύμα. Βέβαια δεν θυμάσαι τίποτα γιατί με το που θα εισέλθει η ψυχή στο σώμα επικρατεί λήθη και δεν θυμάσαι προηγούμενες ζωές και γνώσεις. Έχεις πάντα διαθέσιμα όλα τα απαραίτητα εφόδια και περιβάλλον για να αποκτήσεις αυτό που θέλησες αλλά πρέπει να βρεις τον τρόπο εσύ. Μπορεί να το συνειδητοποιήσεις σε μικρή ηλικία αλλά πολλοί το συνειδητοποιούν σε πολύ μεγάλη ηλικία γιατί δεν αναζήτησαν ποτέ την αλήθεια για τον εαυτό τους. Κάθε ενέργεια σου έχει ένα θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο σε προσωπικό και συλλογικό επίπεδο κάτι που πρέπει να αναλογίζονται όλοι. Κάτι κακό που κάνουν οι άνθρωποι επηρεάζει αυτούς, τους κοντινούς τους αλλά περνάει και σε συλλογικό επίπεδο. Ας πούμε για παράδειγμα για πολλά χρόνια μη πω αιώνες, επικρατούσε η λογική και το φύλο που την αντιπροσωπεύει, το ανδρικό φύλο. Καταπιέζονταν το συναίσθημα και το φύλο που το αντιπροσωπεύει το θηλυκό φύλο. Οι γυναίκες επί αιώνες βίωσαν την σκληρότητα του ανδρικού φύλου και αυτή η εντύπωση πέρασε στο γενετικό κώδικα τους και στο συλλογικό υποσυνείδητο. Έτσι μπορεί στις μέρες να έχει αρχίσει να υπερισχύει το συναίσθημα και το θηλυκό φύλο αλλά ακόμα υπάρχει μια εκ γενετής μνησικακία και αρνητικό συναίσθημα από τις γυναίκες για το ανδρικό φύλο και δεν μπορείς να τις αδικήσεις.Βέβαια η αρνητικότητα των γυναικών στις μέρες μας ήδη περνάει στο ανδρικό φύλο και σε δεκαετίες θα δείτε το αντίστροφο, αν και ήδη έχει αρχίσει... Να σκέφτεσαι πάντα να μην κάνεις στον άλλον αυτό που δεν θέλεις να σου κάνει αυτός. Η σκέψη όντως είναι ενέργεια η οποία μπορείς να την υλοποιήσεις αλλά θέλει μεγάλη προσπάθεια. Μπορεί βέβαια να κάνεις και το αντίστροφο την ύλη ενέργεια. Όλα γίνονται απλώς θέλει τρόπο.
Πολλές φορές δεν έχει σημασία πόσα βιβλία θα διαβάσεις αλλά τι μπορείς να κάνεις στην πράξη. Κάνε δοκιμές, πειράματα και έτσι θα μάθεις και πάρεις απαντήσεις σε απορίες. Φοβερό σχολείο ζωής είναι η ηλικιωμένοι όταν έχεις μιλήσει με πολλούς βλέπεις τι κινήσεις έκανε ο καθένας και πως κατέληξε και πως του συμπεριφέρθηκε η ζωή, από που ξεκίνησε και που κατέληξε. Καλύτερα να μάθεις πριν πάθεις...σωστά;

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 09:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες LordThomas και σιγουρα δεν εχω μεινει απλα στο διαβασμα...Συνηθιζω να αναλυω τις ζωες των αλλων και ειδικα οπως λες των ηλικιωμενων...Και το συμπερασμα που εχω βγαλει γενικα ειναι πως μονο οι καλες προθεσεις και οι θετικες σκεψεις ειναι αυτες που σου ''δινουν''πραγματα στη ζωη αργα ή γρηγορα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 08:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που κατέχεις σφαιρική εικόνα του αντικειμένου και έτσι να συνεχίσεις. Όντως μόνο οι θετικές ενέργειες και πράξεις ανταποδίδουν καλό. Έχω ξεκινήσει εδώ και μερικούς μήνες ένα προσωπικό πείραμα, όποτε μπορώ να αναγνωρίσω το Εγώ να κυριεύει κάποιον σε μια συζήτηση να χαμογελάω, περιττό να σου πω ότι εχω γελάσει πολύ τον τελευταίο καιρό. Δεν λέω ότι πολλές φορές παρασύρομαι κι εγώ αλλά με τον καιρό το αναγνωρίζεις το Εγώ σου και το διαλύεις και τότε επικρατεί η ηρεμία στο μυαλό και μπορείς να το αναγνωρίζεις και σε άλλους. Είναι πιθανόν η χειρότερη "αρρωστια" από την οποία δεν θα απαλλαχθει ποτέ το ανθρώπινο γένος.
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε ένα παλιότερα θέμα μου που περιέχει αρκετά στοιχεία της συζήτησης.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=8458


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 09:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολο να απαλαχθει καποιος απο το ''Εγω'' του...Στην ουσια μονο τοτε κατακτας την απολυτη ελευθερια..Αυτοι που πραγματικα το εχουν πετυχει ειναι οι Αγιοι και οι μοναχοι στο Θηβετ..
Και υποθετω πως θελει παααρα πολλες ενσαρκωσεις ωστε η ψυχη να εχει μαθει αυτα που πρεπει,να εχει ολοκληρωθει για να βαδισει προς την απολυτη ελευθερια...αλλα οκ..one step at a time...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 09:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TinaGR
Νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολο να απαλαχθει καποιος απο το ''Εγω'' του...


Δεν καταλαβαίνω... τι ακριβώς σημαίνει απαλλάσσομαι από το εγώ μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 09:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαλλαγη απο οτιδηποτε σε προσκολλα στο εγω...δηλαδη ο εγωισμος,τα παθη,οι εθισμοι,η προσκολληση στα υλικα αγαθα,η απληστια,η ζηλια κλπ κλπ..Ολα αυτα εχουν να κανουν με το ''εγω'' και δεν σε αφηνουν να αναπτυχθεις πνευματικα,δεν σου επιτρεπουν να εισαι ελευθερος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 11:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TinaGR
Απαλλαγη απο οτιδηποτε σε προσκολλα στο εγω...δηλαδη ο εγωισμος,τα παθη,οι εθισμοι,η προσκολληση στα υλικα αγαθα,η απληστια,η ζηλια κλπ κλπ..Ολα αυτα εχουν να κανουν με το ''εγω'' και δεν σε αφηνουν να αναπτυχθεις πνευματικα,δεν σου επιτρεπουν να εισαι ελευθερος...


Έχω προσωπική εμπειρία σε αυτά που λες και βλέπω τι εννοείς. Όμως υπάρχει μια βασική και ανυπέρβλητη δυσκολία: όσο είμαστε δεμένοι στο υλικό και φθαρτό σώμα μας, δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τις απολύτως βασικές ανάγκες του που πρέπει να ικανοποιηθούν για να κρατηθεί ζωντανό και σε καλή κατάσταση ώστε να λειτουργεί και ο εγκέφαλος σωστά. Ειδάλλως δεν υπάρχει και πνευματική ανάπτυξη.

Κατά κάποιον παράδοξο τρόπο η υλική και η πνευματική ύπαρξη του ατόμου είναι αλληλένδετες. Η μια εμποδίζει την άλλη αλλά χωρίς την πρώτη δεν υπάρχει η δεύτερη. Πολλάκις μου έχει συμβεί στο περελθόν να μη θέλω να διακόψω μια ασχολία ή μελέτη επειδή πρέπει να φάω ή να κοιμηθώ, και το έχω κάνει αρκετές φορές. Οι συνέπειες όμως γίνονται γρήγορα αντιληπτές.

Καταλήγοντας θέλω να πω ότι, με βάση τις προηγούμενες σκέψεις, η έννοια της πνευματικής ανάπτυξης μου φαίνεται κάπως σχετική ή υποκειμενική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 11:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα γι αυτο ειπα πιο πανω οτι ειναι εξαιτερικα δυσκολο και δεν ειναι για ολους...
Οι Αγιοι,οι Γιογκι καθως και οι μοναχοι στο Θηβετ τα εχουν ξεπερασει αυτα...δεν υπαρχει υλισμος και εθισμοι γι αυτους...κανουν νηστεια και ασχολουνται με το διαλογισμο και αλλα τετοια...

Οπως και να χει εμεις οι κοινοι θνητοι εχουμε ακομα πολυ δρομο μπροστα μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 11:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TinaGR
Οι Αγιοι,οι Γιογκι καθως και οι μοναχοι στο Θηβετ τα εχουν ξεπερασει αυτα...δεν υπαρχει υλισμος και εθισμοι γι αυτους...κανουν νηστεια και ασχολουνται με το διαλογισμο και αλλα τετοια...


Πώς δεν υπάρχει υλισμός; Αν δεν τραφούν θα πεθάνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 11:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεφονται με τα απαραιτητα απλα για να συντηρισουν το σωμα τους..Αυτοι οι ανθρωποι εχουν ενσαρκωθει παρα πολλες φορες,εχουν παρει ολα τα μαθηματα που επρεπε και γι αυτο ενας ανθρωπος που εχει φτασει στο σημειο να γινει Αγιος δεν ξαναενσαρκωνεται...Λειτουργει απο τον αλλο κοσμο για να βοηθαει...και βρισκεται σε εντελως ανωτερο επιπεδο απο αυτο που θα παμε εμεις οταν πεθανουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 12:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TinaGR
Τρεφονται με τα απαραιτητα απλα για να συντηρισουν το σωμα τους..


Το ίδιο κάνω κι εγώ. Και είμαι σίγουρος ότι πολλοί από αυτούς, με εξαίρεση ίσως τους ασιάτες που είναι μικρόσωμοι, έχουν μεγαλύτερο σωματικό βάρος από το δικό μου. Επιστρέφουμε λοιπόν σε αυτό που έγραψα πριν περί σχετικότητας του πράγματος.

quote:
TinaGR
Αυτοι οι ανθρωποι εχουν ενσαρκωθει παρα πολλες φορες,εχουν παρει ολα τα μαθηματα που επρεπε και γι αυτο ενας ανθρωπος που εχει φτασει στο σημειο να γινει Αγιος δεν ξαναενσαρκωνεται...Λειτουργει απο τον αλλο κοσμο για να βοηθαει...και βρισκεται σε εντελως ανωτερο επιπεδο απο αυτο που θα παμε εμεις οταν πεθανουμε...


Όλα αυτά τα ξέρουμε... πώς ακριβώς; Ή μήπως πρόκειται απλώς για θεωρητικές ενατενίσεις, ευχές και προσδοκίες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 12:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τπτ...Ομως δεν θα κατσω να αναλυσω τα επιπεδα και ολα αυτα τα σχετικα για τα οποια υπαρχουν αναλογες συζητησεις στο forum....και για τα οποια ολοι μας καπου εχουμε διαβασει...προφανως..
Και σιγουρα σε αυτη τη γη δεν ειμαστε ολοι ισοι και ομοιοι...Η γη ειναι ενα σχολειο οπου με τις ζωες μας ανεβαινουμε ή κατεβαινουμε επιπεδο αναλογα με τις επιλογες μας και τις πραξεις μας...
Οσον αφορα τους Αγιους,τους Γιογκι κλπ,δ νομιζω οτι τιθεται θεμα αμφισβητησης για τη ζωη τους,την πνευματικοτητα τους...

Όταν μελετας τη ζωη και τους ανθρωπους,βλεπεις οτι τα παθη καταστρεφουν...Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι απαγορευμενο να απολαμβανουμε τη ζωη και αυτα που μας προσφερει αλλα οχι και τα ποδια μας να γυρισουν να χτυπησουν το κεφαλι μας....

Και νομιζω οτι βγηκαμε εκτος θεματος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 13:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τπτ...Ομως δεν θα κατσω να αναλυσω τα επιπεδα και ολα αυτα τα σχετικα για τα οποια υπαρχουν αναλογες συζητησεις στο forum....και για τα οποια ολοι μας καπου εχουμε διαβασει...προφανως..
Και σιγουρα σε αυτη τη γη δεν ειμαστε ολοι ισοι και ομοιοι...Η γη ειναι ενα σχολειο οπου με τις ζωες μας ανεβαινουμε ή κατεβαινουμε επιπεδο αναλογα με τις επιλογες μας και τις πραξεις μας...
Οσον αφορα τους Αγιους,τους Γιογκι κλπ,δ νομιζω οτι τιθεται θεμα αμφισβητησης για τη ζωη τους,την πνευματικοτητα τους...

Όταν μελετας τη ζωη και τους ανθρωπους,βλεπεις οτι τα παθη καταστρεφουν...Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι απαγορευμενο να απολαμβανουμε τη ζωη και αυτα που μας προσφερει αλλα οχι και τα ποδια μας να γυρισουν να χτυπησουν το κεφαλι μας....

Και νομιζω οτι βγηκαμε εκτος θεματος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 17:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απαλλαγη απο οτιδηποτε σε προσκολλα στο εγω...δηλαδη ο εγωισμος,τα παθη,οι εθισμοι,η προσκολληση στα υλικα αγαθα,η απληστια,η ζηλια κλπ κλπ..Ολα αυτα εχουν να κανουν με το ''εγω'' και δεν σε αφηνουν να αναπτυχθεις πνευματικα,δεν σου επιτρεπουν να εισαι ελευθερος...

Αγαπητή TinaGR, νομίζω πως αυτά τα στοιχεία είναι εντελώς ανθρώπινα κι απολύτως φυσιολογικά να ενυπάρχουν στον κάθε άνθρωπο.
Θεωρώ όμως ότι δεν γίνεται να απαλλαγούμε από αυτά, αυτό για το οποίο μπορούμε να προσπαθήσουμε - και με πολύ κόπο να πραγματώσουμε σε κάποιο ίσως βαθμό - είναι τα θέσουμε υπό έλεγχο.
Ο στόχος λοιπόν δεν είναι να απαλλαγούμε από το Εγώ - όπως γράφτηκε - αλλά να το ελέγξουμε, να ελέγξουμε τα πάθη μας.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 17:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστός ο "D.I" ..... με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 19:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oπως ηδη ειπα πιο πανω,δεν ειναι κακο να απολαμβανουμε τη ζωη και αυτα που μας προσφερει και οταν ειπα να μην γυρισουν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι εδωσα απλα μια παρομοιωση δηλαδη τα ποδια μας ειναι εκει για να τα χρησιμοποιουμε και οχι να μας χρησιμοποιουν...οποτε ερχεσαι στα λογια μου και εγω στα δικα σου φιλε D.I

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 11:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying

Ο στόχος λοιπόν δεν είναι να απαλλαγούμε από το Εγώ - όπως γράφτηκε - αλλά να το ελέγξουμε, να ελέγξουμε τα πάθη μας.


Φίλε Dying σωστό είναι αυτό που λες.
Δεν μπορούμε να απαλλαγούμε απο το “Εγω” .
Ο στόχος μας θα πρέπει να είναι να γνωρίσουμε το “Εγώ”.
Είναι το αρχαίο Δελφικό “Γνώθι σαυτόν” συμπληρωμένο με το “Μηδεν άγαν” κατα την γνώμη μου πρωταρχικός όρος αυτοενδοσκόπησης, αυτοκάθαρσης, ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus

Ο στόχος λοιπόν δεν είναι να απαλλαγούμε από το Εγώ - όπως γράφτηκε - αλλά να το ελέγξουμε, να ελέγξουμε τα πάθη μας.


Κάτι μου θυμίζει αυτό ... μισό να το βρω και επανέρχομαι ...

Έλα ... κάτι βρήκα ...

quote:
zip, Απεστάλη: 02/12/2009 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10389

Αν λοιπόν θυμώνετε, συνεχίστε να θυμώνετε. Αν κλαίτε, συνεχίστε να κλαίτε. Μην κάνετε τίποτε διαφορετικό από αυτό που λέει η τέλειοτητά σας, η φυσικότητά σας, η κανονικότητά σας. Γνωρίστε τους φόβους σας και οι φόβοι σας θα σας φανερώσουν το θάρρος σας. Βρείτε τα σκοτάδια σας και τα σκοτάδια σας θα σας ειδοποιήσουν για τα εμπόδια τους. Μόνο στο σκοτάδι έχει νόημα το φως. Ενώστε το μυαλό με την καρδιά σας, όπως είναι ένας μαγνήτης, ενωμένος, αδιαχώριστος.


Βρήκα κι άλλο ... από το ίδιο θέμα (ωραίο θέμα).

quote:
zip, Απεστάλη: 07/12/2009

Δεν εργαζόμαστε για να θανατώσουμε τα εγώ μας αλλά για να τα γνωρίσουμε και να τα συμφιλιώσουμε μεταξύ τους. Αν τα σκοτώσουμε, αν τα θανατώσουμε, τότε δεν διαφέρουμε από έναν κοινό δολοφόνο, έναν κοινό εγκληματία.


Και ξανά (στο ίδιο θέμα) :

quote:
zip, Απεστάλη: 07/12/2009

Το έχω ξαναπεί : Σκοπός μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο έλεγχος των συναισθημάτων μας ή των επιθυμιών μας. Δεν είναι κανενός είδους έλεγχος. Γιατί να τα ελέγξουμε ; Τι μας έκαναν τα συναισθήματά μας και θέλουμε να τα ελέγξουμε ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο σκοπός μας αυτός. Σκοπός μας είναι η γνωριμία μας μαζί τους. Να τα γνωρίσουμε, όχι να τα ελέγξουμε. Ελέγχεις κάτι όταν είσαι δυνατότερος από αυτό. Κανένας άνθρωπος δεν είναι δυνατότερος από την Αγάπη. Και κανένας δεν είναι δυνατότερος από το Μίσος.


quote:
Dying_Incubus

Ο στόχος λοιπόν δεν είναι να απαλλαγούμε από το Εγώ - όπως γράφτηκε - αλλά να το ελέγξουμε, να ελέγξουμε τα πάθη μας.


Έλεγχος ... ααα! ωραία λέξη. Χε, ξερεις Dying_Incubus, ο καθένας στην Εσωτερική του εργασία βάζει ως σκοπό μέσα του μια λέξη που σημαίνει κάτι, μια έννοια. Για κάποιους είναι ο έλεγχος, για κάποιους άλλους είναι άλλα πράγματα όπως είναι η συμφιλίωση, η ενότητα, η συνένωση κτλ.

Θα σου πω κάτι - βέβαια, θα το καταλάβεις αργότερα, όχι τώρα, θα το καταλάβεις όταν αποκτήσεις τον έλεγχο αυτών που θες - πάντως, εγώ θα στο πω : Ακόμη και να αποκτήσεις τον έλεγχο, τα χωρισμένα θα εξακολουθούν να είναι χωριστά & οι εχθροί θα εξακολουθούν να πολεμάνε μεταξύ τους. Στόχος μας δεν είναι ο έλεγχος. Στόχος μας είναι να σταματήσει αυτός ο πόλεμος. Και κανένας πόλεμος δεν σταματάει με έλεγχο. Οι πόλεμοι σταματάνε με συμφιλίωση.

"Ξέρεις πόσα συναισθήματα - εκτός από αυτά που συζητάμε, εκτός από αυτά που γνωρίζουμε - βρίσκονται μέσα σου ; Άπειρα. Και το κάθε ένα είναι και διαφορετικό. Γράψε ένα βράδυ πριν κοιμηθείς, τι αισθάνθηκες κατά την διάρκεια της μέρας. Φτιάξε ένα "ημερολόγιο συναισθημάτων". Θα δεις - αν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου - πως κάθε μέρα, αισθάνεσαι κάτι διαφορετικό από την προηγούμενη. Μπορεί να μοιάζει το ίδιο, αλλά κάτι το διαφοροποιεί, κάτι το κάνει μοναδικό όπως μοναδική είναι η μέρα που ζεις, η στιγμή που ζεις. Συνεπώς, ΤΙ να ελέγξεις ; Δεν μπορείς να ελέγξεις κάτι που δεν το γνωρίζεις. Αυτό που χρειάζεται λοιπόν είναι η γνωριμία μας με τα συναισθήματά μας, όχι ο έλεγχος." [zip, από το ίδιο θέμα ]

Dying_Incubus, πως είσαι σίγουρος πως αυτό που θα ελέγξεις θα είναι όντως ένα πάθος ; Κι αν είναι κάτι άλλο και απλά το περνάς εσύ για πάθος ; Αν το νομίζεις δηλ. πάθος ;

Edited by - zip on 09/07/2011 19:29:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 20:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"'Ενας από τους νόμους του Σύμπαντος, είναι ο Νόμος της έλξης - υπάρχει θέμα στο esoterica. Ο άνθρωπος έχει τεράστιες δυνάμεις και δεν νομίζω να το αμφισβητεί αυτό κανένας. Χρησιμοποιώντας την πραγματική του θέληση, την υπομονή του, την επιμονή του, το πάθος του (μερικές φορές) και το μυαλό του σε συνδυασμό με την "βοήθεια" που θα του προσφέρει το ίδιο το Σύμπαν, μπορεί να κάνει ότι πραγματικά επιθυμεί.

Η Αλήθεια που κρύβεται επιμελώς στο Σύμπαν, διέπεται κι αυτή από τον νόμο της έλξης. Αν μια επιθυμία ενός ανθρώπου είναι αληθινή, τότε το Σύμπαν θα ανταποκριθεί με τον τρόπο του και θα δώσει στον άνθρωπο κάτι αληθινό και γνήσιο. Πολλές φορές έχω πει πως αν π.χ κάνεις σε κάποιον μια αληθινή ερώτηση, δηλ. μια ερώτηση που προέρχεται πραγματικά από μέσα σου, από τον βαθύτερο εαυτό σου, τότε θα πάρεις και μια αληθινή απάντηση. Αν ρωτάς από περιέργεια, περίεργη θα είναι και η απάντηση που θα πάρεις.

Ο άνθρωπος δεν είναι κάτι ξέχωρο από το Σύμπαν. Πρέπει λοιπόν να υπάρχει και το ένα και το άλλο. Μια αληθινή επιθυμία, ένα πραγματικό "θέλω", κάνει το Σύμπαν να σκιρτάει. Σίγουρα εκείνο θα ανταποκριθεί. "[ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=25&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10389 ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 00:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TinaGR

Συμφωνα λοιπον με πολλα βιβλια και όπως πολλοι θα πιστεύουν οτι επιθυμουμε πολυ το ελκουμε στη ζωη μας..Οι σκεψεις μας λοιπον συμφωνα με το νομο της ελξης,ειναι ενεργεια η οποια μας πραγματοποιει αυτα που σκεφτομαστε ειτε καλα ειτε κακα..Άλλωστε υπαρχει το σχετικο ρητο που λεει προσεχε τι σκεφετσαι..


Ο Νόμος της Έλξης λειτουργεί υπό 2 βασικές προϋποθέσεις : α) Να γνωρίζεις τι θέλεις, να ξέρεις δηλ. τι θέλεις και β) Αυτό που θέλεις, να το θέλεις εσύ και να το θέλεις πραγματικά.

quote:
TinaGR

Δηλαδη αφου δεν ειναι γραφτο,τοτε δεν ισχυει ο νομος της ελξης που λεει πως οτιδηποτε θελησουμε μπορουμε να το αποκτησουμε...


Ισχύει. Απλά, δεν θα ισχύσει αν αυτό που θέλεις διαφέρει από αυτό που ονομάζεις "γραφτό".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοβιτης
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 02:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ!! Κι μένα το ονειρο μου είναι να βρω μια γυναίκα με πολλά λεφτά αλλά τίποτα.
Ίσως να φταίει που το βλέπω σαν επιθυμία ενώ θά πρεπε να πιστέψω οτι μπορεί ΚΑΙ να συμβεί.
Για μένα προσωπικά δε ισχύει κανένας “νόμος της έλξης” παρά μόνο ο φυσικός. Άλλωστε αν ότι επιθυμούσαμε πάρα πολύ μπορούσε να συμβεί, 8 δις άνθρωποι πάνω στη γη θα ήταν ευτυχισμένοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 09:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιος δεν θα ήθελε φίλε μου μια γυναίκα με πολλά λεφτά, αλλά και ωραία και καλόβολη παράλληλα?
Θα δεχόμουν μια τέτοια ισόβια συμβίωση, φίλε ισοβίτη.

Τώρα τα άλλα ακούγονται περί νόμου της «έλξης», προσωπικά μόνο για τον νόμο της «παγκόσμιας έλξης» , έχω ακουστά, και αυτός τα τελευταία 80 χρόνια αμφισβητείται αν τελικά ισχύει ή όχι.
Επομένως, δεν γνωρίζω αν ισχύει ούτε και ο φυσικός νόμος της έλξης που αναφέρεις

Βεβαίως σε κάποια άτομα αρέσει ένας συγκεκριμένο τύπος ανθρώπων , και αδιαφορούν για κάποιους άλλους, καθώς και κάποιους άλλους τους απεχθάνονται.
Έτσι το κάθε μεμονωμένο άτομο επιλέγει να συναναστρέφεται με αυτούς και όχι με κάποιους άλλους τύπους, και θα μπορούσε να συνδεθεί με κάποιο συγκεκριμένο που αρέσει περσότερο, η κάποιον άλλον που σου αρέσει λιγότερο αν αυτή ήταν η καλύτερη λύση που ανταποκρίθηκε .

Η έλξη που πιθανόν να εντοπίζεται, είναι η επιβεβαίωση της προσαρμογής, της επιλογής, και των δεδομένων της στιγμής και συγκυρίας.
Συνοπτικά, έτσι το βλέπω εγώ φίλε μου, και σε καλωσορίζω επί τη ευκαιρία στην παρέα μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοβιτης
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 07:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και καλώς σας βρήκα

quote:
Τώρα τα άλλα ακούγονται περί νόμου της «έλξης», προσωπικά μόνο για τον νόμο της «παγκόσμιας έλξης» , έχω ακουστά, και αυτός τα τελευταία 80 χρόνια αμφισβητείται αν τελικά ισχύει ή όχι.
Επομένως, δεν γνωρίζω αν ισχύει ούτε και ο φυσικός νόμος της έλξης που αναφέρεις


Ξέρεις τελικά γιατί δε μπορούμε να βρούμε γυναίκα με πολλά λεφτά?
Γιατί στην πραγματικότητα δεν υπάρχει γυναίκα με πολλά λεφτά, αλλά θηλυκή καμπύλωση στο χωροχρόνο με πολλά λεφτά.
Αν και δε διαφωνώ μαζί σου, νομίζω ομως ότι το πήγες λίγο μακριά.

Έμπαση περιπτώσει, όπως προανέφερα για μένα είναι αδύνατο μόνο με την δυνατή θέληση να πραγματοποιηθούν επιθυμίες μας.
Είναι όμως εφικτό με προσπάθεια και πίστη να πραγματοποιήσεις όνειρα, αλλά αυτή η μέθοδος είναι λίγο κοπιαστική.
Θα μπορούσαμε με κάποιο άλλο τρόπο πιο ξεκούραστο να πραγματοποιήσουμε όνειρα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 09:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο νομος της ελξης λεει οτι το συναισθημα που βαζεις ειναι αυτο που τηα προσελκυσει ολες εκεινες τις καταστασεις και τα ατομα στη ζωη σου που χρειαζονται για να εκλπηρωσεις το σκοπο σου...Δεν ειναι απλα θεμα σκεψης...αλλα συναισθηματος...πρεπει δηλαδη να το σκεφτεσαι και να το ζεις παραλληλα...ετσι λεει....

Τωρα εμενα πως μου ρχονται στο μυαλο ατομα που επρεπε να πατησουν επι πτωματων ή να κοπιασουν μεχρι τελικης πτωσης για να εκπληρωσουν το στοχο τους,δεν μπορω να το καταλαβω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 10:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TinaGR

Ο νομος της ελξης λεει οτι το συναισθημα που βαζεις ειναι αυτο που τηα προσελκυσει ολες εκεινες τις καταστασεις και τα ατομα στη ζωη σου που χρειαζονται για να εκλπηρωσεις το σκοπο σου...Δεν ειναι απλα θεμα σκεψης...αλλα συναισθηματος...πρεπει δηλαδη να το σκεφτεσαι και να το ζεις παραλληλα...ετσι λεει....


Με δυο λέξεις αυτό ονομάζεται : "πραγματική επιθυμία". Η έλξη εμφανίζεται μόνο αν υπάρχει ένα πραγματικό "θέλω" από σένα. Το τι σημαίνει όμως αυτό, τι σημαίνει δηλ. να θέλει κάποιος κάτι πραγματικά, ε, αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο ... Μην νομίζεις δηλ. πως αυτό το "εγώ θέλω" είναι έτσι όπως το εννοεί ο απλός κόσμος ...

quote:
TinaGR

Τωρα εμενα πως μου ρχονται στο μυαλο ατομα που επρεπε να πατησουν επι πτωματων ή να κοπιασουν μεχρι τελικης πτωσης για να εκπληρωσουν το στοχο τους,δεν μπορω να το καταλαβω...


Ε, καλά, αυτό που λες τώρα, είναι άλλο ...

Edited by - zip on 11/07/2011 10:21:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 10:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θελω πραγματικα να παω Μαλδιβες τα τελευταια χρονια...με σκεφτομαι να κανω βολτες με το τερι μου στην παραλια,να τρωμε αστακους και να κανουμε μασαζ ολη μερα...αλλα με τετοια κριση...ουτε μεχρι την κολοπετινιτσα δεν προκειται να παω...

Ομως δεν χανω την ελπιδα μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 10:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TinaGR

Εγω θελω πραγματικα να παω Μαλδιβες τα τελευταια χρονια...με σκεφτομαι να κανω βολτες με το τερι μου στην παραλια,να τρωμε αστακους και να κανουμε μασαζ ολη μερα...αλλα με τετοια κριση...ουτε μεχρι την κολοπετινιτσα δεν προκειται να παω...


E, άμα το θέλεις πραγματικά, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα, θα πας ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 10:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thanks για τη συμπαρασταση ZIP...K εγω πιστευω οτι θα παω καποια στιγμη οπως και να χει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy