ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Λελεγες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 20:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

Μας λεει ο καλος παπουλης σακελαριου στην ΙΕΕ(ιστορια του ελληνικου εθνους,που καποιοι τη θεωρουν και αξιοπιστη πηγη) για τους λελεγες.

Το εθνικο ονομα Λελεγες εχει ενικο αριθμο χωρις λε-: Λεξ.Το λε-που μπαινει στον πληθυντικο δεν ειναι παρα το προθεμα που διαφοροποιει αυτον τον αριθμο απο τον ενικο στην γλωσσα των Χαττι,λαου που κατοικησε την Μ.Ασια πριν απο τους Ινδοευρωπαιους.Αρα οι Λελεγες μιλουσαν
την ιδια γλωσσα με τους Χαττι» (σελ.356 τ.Α').


Ρωταω λοιπον εγω,εχει βρεθει σε αρχαιο ελληνικο κειμενο,ο λεξ,η και αυτο βγηκε απο τη φαντασια,να μη πω κατι αλλο,του παπουλη;

Εγω αυτα ξερω.
(Παυσανίας, Λακωνικά, Ι, 1 -2)
"ὡς δὲ αὐτοὶ Λακεδαιμόνιοι λέγουσι, Λέλεξ αὐτόχθων ὢν ἐβασίλευσε πρῶτος ἐν τῇ γῇ ταύτῃ καὶ ἀπὸ τούτου Λέλεγες ὧν ἦρχεν ὠνομάσθησαν"
↑ "ἀποθανόντος Λέλεγος, ὃς ἐβασίλευεν ἐν τῇ νῦν Λακωνικῇ, τότε δὲ ἀπ' ἐκείνου Λελεγίᾳ καλουμένῃ" Παυσανίας , Μεσσηνιακά


Που το βρηκαν το λεξ;Εγω ο λελεξ το βρισκω στα αρχαια κειμενα.Ενα ακομα παραδειγμα,σε τι μπουρδολογια οδηγησε καποιους δηθεν σοβαρους επιστημονες,το συνδρομο των δηθεν προελληνων.Μεχρι και κατα φαντασια ενικους ανακαλυπταν....

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 13:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με τις αντιφατικές πολλές φορές πληροφορίες που έχουμε , από αναφορές αρχαίων συγγραφέων , Όμηρος , Αλκαίος , Παυσανίας , Φερεκύδης , Στράβων , για τον προϊστορικό αυτόν λαό φίλε skartado , οι Λέλεγες ήταν ένας κυρίως νομαδικός και φιλοπόλεμος λαός που κατοικούσε στις ακτές της ηπειρωτικής Ελλάδας , τα νησιά , και τα Μικρασιατικά παράλια . Η ονομασία τους προερχόταν από τον Λέλεγα , για τον οποίο έχουμε αντιφατικές πληροφορίες , δεδομένου ότι περιλαμβάνεται στις γενεαλογικές παραδόσεις τόσο της Σπάρτης και των Μεγάρων , όσο και της Λευκάδας , αλλά και άλλων περιοχών . Στην «ΩΓΥΓΙΑ» του Αθ. Σταγειρίτη (τόμος 4ος σελ.269) αναφέρονται για τον Λέλεγα τα εξής :

.....Κατ’ άλλους δε , υιός τις του Φορωνέως Καρ ονομαζόμενος , εβασίλευσε πρώτος εκεί , και κατέστησεν Ιερά και τελετάς της Δήμητρος , και τότε ωνομάσθη η χώρα Μέγαρα . Δεν λέγουσιν όμως πόθεν ωνομάσθη . Μετά δώδεκα γενεάς , ήλθεν ο Λέλεξ εκεί , και ωνομάσθησαν οι εγχώριοι Λέλεγες . Ο δε Λέλεξ εγέννησε τον Κλήσονα και Βίαντα , και εβασίλευσε ο Κλήσων , όστις εγέννησε τον Πύλαν , ο δε Πύλας τον Σκίρωνα ......

Και πιο κάτω (τόμος 5ος σελ.1) κεφ. Α’ «Περί του Λέλεγος και των απογόνων αυτού» γράφει :

Ο Λέλεξ ήτον αυτόχθων της Λακεδαίμονος , και πρώτος βασιλεύς της Σπάρτης , και απ’ αυτού ωνομάσθη η χώρα Λελεγία , και οι εγχώριοι Λέλεγες . Εγέννησε δε έκτινος Νύμφης Κλεοχαρίας τον Μύλην και Βομολόχον , Πολυκάωνα , και την Θεράπνην . Εσώζετο και το Ηρώον αυτού πολύν καιρόν εν τη Σπάρτη . Ήτον όμως και άλλος Λέλεξ Αιγύπτιος , όστις ήλθεν εις τα Μέγαρα , ως είρηται , και απ’ αυτού ωνομάσθησαν και οι Μεγαρείς Λέλεγες . Ήτον όμως και άλλος Λοκρός , υιός τινος Νάρυκος , όστις ήλθεν εις την Θήραν του Καλυδωνίου Κάπρου . Το δε γένος των Λελέγων ευρέθη εν πολλά μέρη , πλην άδηλον από τίνος ωνομάσθησαν . Ήσαν και εν τη Μεσσηνία , οίτινες ήλθον εκ των Μεγάρων . Ομοίως ήσαν και μεταξύ Αιτωλίας και Φωκίδος , και εν τη Καρία της Μικράς Ασίας . Τίνες δε παράγουσιν αυτούς παρά το λέγω , το συνάγω , επειδή ήσαν πρότερον διεσπαρμένοι , και ύστερον συνηθροίσθησαν .

Από τα παραπάνω κατά τη γνώμη μου επειδή με το όνομα Λέλεξ υπήρξαν περισσότεροι ήρωες του ενός , εξηγούνται και οι αντιφάσεις που υπάρχουν .
Στην αρχαία ελληνική γραμματεία αναφέρονται Λελέγεια τείχη , τύμβοι κλπ . Από πολλούς συγγραφείς θεωρούνται ως οι αρχαιότεροι κάτοικοι της Ελλάδος μαζί με τους Πελασγούς , ο δε Ηρόδοτος τους ταυτίζει με τους Κάρες , ενώ ο Φίλιππος εκ Συαγγέλων (1ος παχχ. αιώνας) , γράφει ότι οι Λέλεγες ήταν δούλοι των Καρών , κάτι αντίστοιχο με τους Είλωτες των Σπαρτιατών .

*

Edited by - Sesostris on 10/07/2011 13:02:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 17:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados
Μεχρι και κατα φαντασια ενικους ανακαλυπταν....


Ασφαλώς. Κοίταξε ποιον συνειρμό αποφεύγεις έτσι: ο λέλεξ -> του λέλεκος -> το λελέκι.

Ενώ με το "λεξ" έχεις αυτόματα σχέση με τη "λέξη" και το "λόγο" και ανεβαίνεις μερικά σκαλοπάτια πνευματικότητας.

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση πάντως. Είμαι περίεγος να διαβάσω τι γνωρίζουν όσοι έχουν μελετήσει το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ασφαλώς. Κοίταξε ποιον συνειρμό αποφεύγεις έτσι: ο λέλεξ -> του λέλεκος -> το λελέκι.

Δεν υπαρχει ο λελεξ του λελεκος,αλλα ο λελεξ του λελεγος.

Παυσανίας, Λακωνικά, Ι, 1 -2)
ἀποθανόντος Λέλεγος, ὃς ἐβασίλευεν ἐν τῇ νῦν Λακωνικῇ, τότε δὲ ἀπ' ἐκείνου Λελεγίᾳ καλουμένῃ" Παυσανίας , Μεσσηνιακά

Απο τη γενικη φαινεται η ριζα.Για το τι σημαινει λελεγας ,αργοτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados
Δεν υπαρχει ο λελεξ του λελεκος,αλλα ο λελεξ του λελεγος.

Παυσανίας, Λακωνικά, Ι, 1 -2)
ἀποθανόντος Λέλεγος, ὃς ἐβασίλευεν ἐν τῇ νῦν Λακωνικῇ, τότε δὲ ἀπ' ἐκείνου Λελεγίᾳ καλουμένῃ" Παυσανίας , Μεσσηνιακά



Το γνωρίζω πολύ καλά και νόμιζα ότι η διάθεση αστεϊσμού εκ μέρους μου ήταν προφανής. Γι' αυτό και χρησιμοποίησα τα εικονίδια έκφρασης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 14:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
skartados
Δεν υπαρχει ο λελεξ του λελεκος,αλλα ο λελεξ του λελεγος.

Παυσανίας, Λακωνικά, Ι, 1 -2)
ἀποθανόντος Λέλεγος, ὃς ἐβασίλευεν ἐν τῇ νῦν Λακωνικῇ, τότε δὲ ἀπ' ἐκείνου Λελεγίᾳ καλουμένῃ" Παυσανίας , Μεσσηνιακά



Το γνωρίζω πολύ καλά και νόμιζα ότι η διάθεση αστεϊσμού εκ μέρους μου ήταν προφανής. Γι' αυτό και χρησιμοποίησα τα εικονίδια έκφρασης.


Να με συμπαθας φιλε μου,αλλα ειμαι λιγο βλαχος και δεν στριβω ευκολα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 14:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να με συμπαθας φιλε μου,αλλα ειμαι λιγο βλαχος και δεν στριβω ευκολα.


Λίγοοοο??? Μόνοοοοο???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 20:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Να με συμπαθας φιλε μου,αλλα ειμαι λιγο βλαχος και δεν στριβω ευκολα.


Λίγοοοο??? Μόνοοοοο???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Ζηλευεις την ομορφαδα μου,το ξερω,αλλα θαυματα της φυσης σαν και εμενα γινονται μια φορα στα 100000000 χρονια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 12:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δουμε ομως τι σημαινει η λεξη λελεγας.

Λεξικο ησυχιου

<λέλεγα>· εἴρηκα ησυχιος
λάλαγες>· χλωροὶ βάτραχοι S περὶ τὰς λίμνας,

λαλαγή>, καὶ †<λαλαγῆς>· θόρυβος, κραυγή
<λάλαζε>· βόα (Anacr. fr. 90)
λέλακεν>· ἐβόησεν (Eur. Hec. 1110 ..) r. An (S)

Αρα οι λελεγες η,ονομαστηκαν ετσι λογω των θορυβοδων πολεμικων τους κραυγων,ειτε γιατι ζουσαν διπλα σε λιμνη και παρομοιαστηκαν με τους βατραχους περιξ αυτης ,οι οποιοι ονομαστηκαν ετσι ολογω των γνωστων κραυγων που κανουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy