ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Έμαθα κάτι σημερα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 15:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έμαθα κάτι σήμερα.
Έμαθα πως δεν είμαι ο πιο έξυπνος άνθρωπος στον κόσμο.
Και στ'αλήθεια, χαίρομαι γι'αυτό!
Πιστεύω και πάλι στον Θεό...

Υ.Γ. Ουφ! Μου φαίνεται θα πρέπει να βρω
έναν πνευματικό, και γρήγορα! :-)

Edited by - Keisatsu on 27/03/2003 18:05:45

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 18:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΕ ΤΑ "ΣΟΥ"(ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΠΡΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ)...ΦΙΛΕ Keisatsu!
[Πιστεύω και πάλι στον Θεό...]...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ...

ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΕΝΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ..ΜΕΣΑ ΣΟΥ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/03/2003 18:16:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 22:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο δίκιο έχεις...
...και είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις.

Αρχίζω να καταλαβαίνω κι εγώ.
Τρόμαξα προς στιγμήν.
Ναι όμως, ήταν μόνο η πρώτη σπίθα.
Αλήθεια, αρκεί για να καεί ολόκληρο δάσος;

Υ.Γ.
Νομίζω πως γνωρίζω ήδη την απάντηση.
(Εξαρτάται από το τι θα βρεθεί στο δρόμο της)

Edited by - Keisatsu on 27/03/2003 23:41:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 01:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπηκα στο τοπικ αυτο γιατι μου θυμισε τον Λεο Μπουσκαλια.
Στο "Να ζεις, να αγαπας και να μαθανεις" μιλαει για τους γονεις του και αναφερετε στο εξης γεγονος:

Οταν μαζευοντουσαν το βραδυ να φανε σαν οικογενεια ο πατερας του, τους ρωτουσε ολους να πουνε τι ειχανε μαθει σημερα...οτιδηποτε... ας ηταν και κατι ασημαντο...
Ο Μπουσκαλια λοιπον αν δεν θυμοταν η δεν θεωρουσε πως ειχε μαθει κατι ανοιγε την εγκυκλοπαιδεια λιγο πριν κατσει να φαει και διαβαζε κατι μικρο - οτιδηποτε για να εχει απαντησει να δωσει στον πατερα του και να τον ευχαριστησει ....

Αληθεια...καθομαστε ποτε στο τελειωμα της μερας, την ωρα που χαλαρωνουμε να αναρωτηθουμε τι μαθαμε μεσα στην μερα που μας περασε??

Εγω παντως σημερα εμαθα οτι με ενα χαμογελο και ηρεμια μπορεις να νικησεις και τον ισχυροτερο εχθρο σου

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 04:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταπληκτικός ο Μπουσκάλια.
Είχα διαβάσει το 'Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις'
πριν πολύ καιρό και το είχα λατρέψει.
Γνωρίζει πραγματικά την ανθρώπινη φύση,
και πως να ξυπνά την αγάπη σε αυτήν.

Να'σαι καλά που μου το θύμησες.

Από το Μακτούμπ του Paulo Coelho,
που κατέβασα από το site του (www.paulocoelho.com)
και διάβαζα αυτές τις μέρες:

'Ένας εκπαιδευτής ζώων σε τσίρκο καταφέρνει να υποτάξει ελέφαντες χρησιμοποιώντας ένα πολύ απλό κόλπο: Όταν το ζώο είναι ακόμη μικρό, του δένει ένα πόδι στον κορμό ενός δέντρου. Οσο και να προσπαθήσει, ο νεαρός ελέφαντας δεν μπορεί να ελευθερωθεί. Σιγά σιγά, συνηθίζει στην ιδέα πως ο κορμός είναι πιο δυνατός από αυτόν. Όταν ενηλικιωθεί και αποκτήσει την τεράστια του δύναμη, κάποιος αρκεί να δέσει με ένα κορδόνι το πόδι του ελέφαντα σε ένα κλαδάκι. Δεν θα επιχειρήσει να ελευθερωθεί. Όπως οι ελέφαντες, τα πόδια μας συχνά δένονται με εύθραυστα δεσμά. Και καθώς, ως παιδιά, συνηθίσαμε στη δύναμη του κορμού, δεν τολμούμε να αγωνιστούμε. Δεν συνειδητοποιούμε οτι μιά απλή θαρραλέα πράξη είναι το μόνο που χρειάζεται για να βρούμε την ελευθερία μας.'

Edited by - Keisatsu on 28/03/2003 04:51:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 08:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι έτσι μας έμαθαν:
ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να πετάξει
ότι δεν μπορεί να διαβάσει τη σκέψη των άλλων ανθρώπων
ότι ο κόσμος μας είναι μόνο αυτό που βλέπουν τα προσαρμοσμένα στην κονωνία μάτια μας...
...
ότι η μαγεία, η αλληλεπίδραση με τον φυσικό ορατό και αόρατο κόσμο που μας περιβάλλει, είναι έξω από εμάς, κι όχι μέσα μας.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 11:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινάω με μια καλημέρα σε όλους σας.

Νομίζω είναι γεγονός πως εάν καθίσουμε και μελετήσουμε προσεκτικά την κάθε μέρα που ζούμε σίγουρα κάτι θα μας έχει αποφέρει είτε μικρό είτε μεγάλο. Το δύσκολο είναι να το δούμε και να το κατανοήσουμε.

Επειδή τυγχάνει να έχω διαβάσει και εγώ το βιβλίο του Μπουσκάλια «να ζεις, ν’ αγαπάς και να μαθαίνεις» μετά τα όσα αποκόμισα από αυτό αναρωτήθηκα το εξής : Μπορούν άραγε να εφαρμοσθούν όλα αυτά που λέει από εμάς τους ανθρώπους ή μήπως είναι «πολύ καλά για να είναι αληθινά»
Τα πάθη και οι ανθρώπινες αδυναμίες που πάνε? Μπορούν να εξαλειφθούν και αν ναι με πιο τρόπο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 11:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπιδα :))))

Μπορουν να εφαρμοστουν..με θεληση!
Θεληση στο να κατανοησουμε τα παθη μας, να τα αποδεχτουμε και μετα να τα υπερνικησουμε.

Ενα πρωτο μεγαλο βημα - και ισως το πιο δυσκολο - ειναι να πεις...ειμαι ανθρωπος , εχω αδυναμιες και παθη...και θελω να τα κατανοησω. Το πρωτο βημα λοιπον ειναι η παραδοχη!

Κανενα ομως απο τα βηματα δεν ειναι ευκολα, ολα ειναι μοναχικα.

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 12:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ενας μικρος προβληματισμος ....

quote:
Μπορούν άραγε να εφαρμοσθούν όλα αυτά που λέει από εμάς τους ανθρώπους ή μήπως είναι «πολύ καλά για να είναι αληθινά»

Ακομα και να μην μπορουμε να το κανουμε, ακομα και να μην μπορεσουμε να αγγιξουμε το τελειο...τι χανουμε με το να προσπαθησουμε και τι κερδιζουμε..

Δεν ειναι προβληματισμος προς απαντηση...ειναι εσωτερικος μου προβληματισμος που τυπωνετε

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 12:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάρα μου

Θα συμφωνήσω μαζί σου πιστεύοντας πως είναι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε το να προσπαθήσουμε γιατί είμαι σίγουρη πως μέσα από την προσπάθεια, όλο και κάτι θα αποκομίσουμε, ασχέτως εάν καταφέρουμε να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα ή όχι.

Άλλωστε κατά την ταπεινή μου γνώμη το τέλειο δεν μπορεί να το φτάσει κανένας άνθρωπος. τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο σε αυτή την ζωή. Το τέλειο είναι απλά ο στόχος και ο δρόμος που οδηγεί προς τα εκεί σίγουρα προσφέρει και εξελίσσει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 13:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑ ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:

Ακομα και να μην μπορουμε να το κανουμε, ακομα και να μην μπορεσουμε να αγγιξουμε το τελειο...τι χανουμε με το να προσπαθησουμε και τι κερδιζουμε..

Δεν ειναι προβληματισμος προς απαντηση...ειναι εσωτερικος μου προβληματισμος που τυπωνετε



ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ .... ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΓΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ.
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.
ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΑΣ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ...
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΟΥ.

ΟΙ ΗΧΟΙ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 14:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΗΧΟΙ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ..

ποσο μαλλον οταν αυτος ο ηχος μεταφραζετε στην λεξη "πειναω!!"

Ειναι μια ωρα δυσκολη στις 2 το μεσημερι να διαβαζεις eosterica χεχεχεχεεχεχεχεχε

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 14:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν μια μέρα όπως όλες οι άλλες .
Άργησα να ξυπνήσω .
Υπήρχε πρόβλημα .
Βγήκα στο δρόμο , έτρεξα , έψαξα αυτό που ήθελα να βρω μπροστά μου , μα αυτό πουθενά , είχα αργήσει .
Ζήτησα , μίλησα προς Αυτόν και Αυτήν .
Ήμουν παιδί ακόμα .
Μου έδωσε !
Η σπίθα από τότε άναψε τη φωτιά που καίει ακόμα .


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 15:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δυσκολο ειναι να την κρατησεις ζωντανη καλε μου ramoglou... και να μην την ποδοπατησουν μεγαλωντας τα διαφορα συμφεροντα...

(να ζητησω συγνωμη για το παραπανω σχολιο μου - ατοπο μερος για τετοιο χιουμορ)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 20:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τώρα ξεκινώ να καταλαβαίνω...
βιαζόμουν να μιλήσω.
Ούτε και τώρα καταλαβαίνω πολλά
Τώρα όμως, ελπίζω


Edited by - Keisatsu on 28/03/2003 21:43:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 02:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μερα εφτασε στο τελος της .... τι εμαθα ??

Ολα τα πραγματα που "αποσιωπουνται" ή που "κατανοουνται" σιωπηρα αναμεσα σε 2 ανθρωπους, μπορουν να υψωσουν ενα ολοκληορ βουνο ασυνεννοησιας και παρεξηγησης...

Ας χαμηλωσουν οι αμυνες, ας αγγιξουμε τον εαυτο μας, ας τον αγκαλιασουμε και παλι απο την αρχη να τον ερωτευτουμε...

Καλη σας νυχτα

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 09:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα...

...είδα ένα όνειρο, τόσο τέλειο...

...ένα παιδί να θέλει να γράψει μουσική...

...και τον δάσκαλο να του λέει 'βιάζεσαι.
μην προσπαθείς άλλο, τις έχεις μάθει τις νότες.
Τώρα είναι καιρός να τις ξεχάσεις...'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 15:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι μονο μια, αλλα δεν παυω να ειμαι μονο μια.
Δεν μπορω να κανω τα παντα, αλλα μπορω, παντως να κανω κατι.
Δεν θα αρνηθω να κανω κατι που μπορω να κανω.

Σας ευχομαι ενα καλο απογευμα

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 11:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλημέρα από μένα σε όλους.

Κάθε μέρα που περνάει κάτι μας δίνει για να μάθουμε. Το θέμα είναι αν μπορούμε να δούμε αυτό το «κάτι» που μας προσφέρεται καθημερινά και να το εκμεταλλευτούμε για δική μας εξέλιξη.

Το κάθε νόμισμα πάντα έχει δύο όψεις. Μπορούμε άραγε όλοι να βλέπουμε κάθε φορά και τις δύο αυτές όψεις? Μπορούμε να εξαλείψουμε αυτά τα συναισθήματα τα οποία μας κυριεύουν πολλές φορές αποκρύβοντας την μία όψη ? (συνήθως την θετική). Ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 11:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α=Ω

gia skeftite to ligo.........

TO ANAFERW SIXNA EDO KAI ARKETA XRONIA.
POLOI TO THEOROUN MIDENISTIKO.ALA DEN EINAI ETSI.
H ARXH EINAI ISI ME TO TELOS.GIATI?
GIATI TO TELOS EINAI APO MONO TOU MIA ARXH.
KAI H ARXH APO MONH THS ENA TELOS.
ETSI EINAI KAI H GNOSH.
AGNIA = GNOSH.GNOSH = AGNIA
GIATH OUSIASTIKA DEN IPARXEI AGNIA,ALA OUTE KAI GNOSH.
TA GNORIZOUME OLA.APLOS DEN TA THIMOMASTE

O PLATONAS ELEGE OTI H GNOSH EINAI MNIMH.

POSO DIKIO EIXE.......

KATHE MERA THIMOMASTE PRAGMATA POU XEXASAME.POU AFISAME PISO MAS.
KAI THA XANAKSEXASOUME.GIA NA SYNEXISOUME TO TAXIDI MAS.

KALH SAS MERA.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 31/03/2003 11:32:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 13:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXEMBROTE….Ο Πλάτωνας επακριβώς έλεγε..

Η ΓΝΩΣΗ με κεφαλαία, είναι ΑΝΑ-ΜΝΗΣΗ και ΚΑΘΑΡΣΗ, και συμφωνούν με όσα έγραψες…

Διαφορετικά αν είμαστε κάτι σαν τη Μνήμη… ζούμε συνεχώς στο παρελθόν μας….…που είναι καταστάσεις, περασμένα βιώματα… που ανακατεύονται μέσα στο παρόν…....

εκτός και το Α,Β,Γ,Δ…..Ω…… που είναι λέξεις, ιδέες, πάρουν μέρος αυτές στο χώρο της Ομορφιάς…. που ΕΙΝΑΙ….ΑΙΩΝΙΑ!

Λένε μερικοί.... είχαμε έμπνευση!

Μα για φαντάσου να ζούσαμε στην ΕΜΠΝΕΥΣΗ….και να ερχόντουσαν τα λόγια και οι Νότες!!!!

Δεν θα ηταν πολυ καλλιτερα???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 13:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ…ξεχασα το τι μάθαμε σήμερα...

Αν καποιος ειναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ, η Φιλοσοφος....

Σύμφωνα με τα παραπάνω.... δεν ΣΥΝΘΕΤΟΥΝ….Ούτε ΓΡΑΦΟΥΝ….ΜΑ,

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ...στην ΟΜΟΡΦΙΑ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 14:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A RE PLATONA...EXEIS ENAN TROPO NA TA LES!
EUXARISTW KAI GIA THN DIORTHOSH!SXETIKA ME TON ''PLATONA''
OXI ESENA,TON PAPOU MAS TON GEROPLATONA!
POU MENW KAI DIPLA STHN AKADIMIA TOU!
MENO STON ''KOLONO'' EXW ARKETH PAREA.
TON PLATONA,TON IDIPODA KAI ALOUS POLOUS...
SOU STELNOUN XERETISMATA!!

PANTOS ENA APO AYTA POU EMATHA (THIMITHIKA) EINAI OTI OLOI AYTOI OI
PRAGMATIKA SOFOI KAI PANEMORFOI ANTHROPOI,PLATON,ARISTOTELIS,SOKRATHS,
OMHROS!!!!!!ISIODOS!!!!!! KAI PAAAAAAAAAAAAARA POLOI ALOI GNOSTOI KAI
AGNOSTOI.DEN EINAI KAPIOI ANTHROPOI POU EZISAN APLA STO PARELTHON.
EINAI OI PAPOUDES MAS!

PAPOU!!!SAGAPAW!!!THA TOUS PW.
SAN ENA MIKRO PAIDAKI.

KALH SOU MERA PLATONA ARXONTA!!KALHTEXNH!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 06:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Σήμερα βρήκα μια πιθανή απάντηση
σε κάτι που με έτρωγε από καιρό

"Ζωή είναι να ανταγωνίζόμαστε την μοίρα μας"

Αύριο είναι μια καινούρια ημέρα... όπως πάντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 12:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα KEISATSU...

ΑΝ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ...ΦΟΒΟ..ΣΚΕΨΟΥ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΡΟΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΖΩΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ..ΜΟΙΡΑ!


ΕΙΡΗΝΗ+ΑΓΑΠΗ...ΦΩΣ!


aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 12:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ...;ΧΜ...

"ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ Ο ΓΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...ΑΦΗΣΕ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ..."ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ!
ΠΡΙΝ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ(!) ΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΚΟΥΩ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ,ΤΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΜΟΥ..ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΟΛΑ...ΟΣΑ ΑΓΑΠΩ...
ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ...ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΓΑΤΙ...ΑΠΛΑ ΚΟΙΤΑΞΑ Σ'ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΤΩ...ΚΑΙ !ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ!!!
Α!ΤΟΜΑΣ ΠΩΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ...;;;(ΑΡΑΓΕ)

aummmmmmm

Edited by - ΑΤΜΑ on 06/06/2003 17:07:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 16:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι έτσι μας έμαθαν:
ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να πετάξει
ότι δεν μπορεί να διαβάσει τη σκέψη των άλλων ανθρώπων
ότι ο κόσμος μας είναι μόνο αυτό που βλέπουν τα προσαρμοσμένα στην κονωνία μάτια μας...
...
ότι η μαγεία, η αλληλεπίδραση με τον φυσικό ορατό και αόρατο κόσμο που μας περιβάλλει, είναι έξω από εμάς, κι όχι μέσα μας.

ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΑΜΑΛΙΑ.
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!! ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ? ΜΗΠΩΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ? ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΣ ΑΥΤΟΥΣΙΑ.....................

YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 16:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α=Ω

gia skeftite to ligo.........

TO ANAFERW SIXNA EDO KAI ARKETA XRONIA.
POLOI TO THEOROUN MIDENISTIKO.ALA DEN EINAI ETSI.
H ARXH EINAI ISI ME TO TELOS.GIATI?
GIATI TO TELOS EINAI APO MONO TOU MIA ARXH.
KAI H ARXH APO MONH THS ENA TELOS.
ETSI EINAI KAI H GNOSH.
AGNIA = GNOSH.GNOSH = AGNIA
GIATH OUSIASTIKA DEN IPARXEI AGNIA,ALA OUTE KAI GNOSH.
TA GNORIZOUME OLA.APLOS DEN TA THIMOMASTE

O PLATONAS ELEGE OTI H GNOSH EINAI MNIMH.

POSO DIKIO EIXE.......

KATHE MERA THIMOMASTE PRAGMATA POU XEXASAME.POU AFISAME PISO MAS.
KAI THA XANAKSEXASOUME.GIA NA SYNEXISOUME TO TAXIDI MAS.

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΕΧΕΜΒΡΟΝΤΟ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΣΕ ΙΔΙΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ.
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΙΔΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ.......

YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 11:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα έμαθα να θυμάμαι…
Α=Ω

Γεια σου φίλε Non Serviam

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/06/2003 16:54:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έμαθα ότι η γη δεν γυρίζει γύρο από εμένα, αλλά εγώ!
Και είναι υπέροχη η αίσθηση.

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 14:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ξανα εδω...

Η πιστη σε κατι (εστω και στον εαυτο σου) τελικα μπορει να αποβει σαν την καλυτερη προστασια :)


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy