ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο κομμήτης ELENIN και πιθανές επιπτώσεις στη Γη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 10:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μαλιστα προσφατα εχει υπολογιστει η διαμετρος του κομητη:

213,500 km.

Και εχει χαρακτηριστει γενικα ενας συνηθισμενος κομητης με μια συνηθισμενη ουρα.

Και για τους πιστους για τη θεωρεια σεισμων (δηλαδη οι σεισμοι οφειλονται στις επιδρασεις του βαρυτικου πεδιου λογω ευθυγραμμασεων κομητη-Γης-αλλο πλανητη κτλ), γνωστοποιω πως αυτη τη στιγμη υπαρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ κομητες στο ηλιακο συστημα και φυσικα... ευθυγραμμιζομαστε ολη την ωρα με πολλους κομητες!

Και αν υποστηριξουν πως αυτο οφειλεται επειδη ειναι 'brown star', θα επρεπε να βλεπουμε τις επιδρασεις ΠΡΙΝ απο πολυ καιρο , οχι μονο στη Γη αλλα και στους υπολοιπους πλανητες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 14:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=168786

Θα λυσει πολλές απορίες για τον κομήτη

"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 22:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μαλιστα προσφατα εχει υπολογιστει η διαμετρος του κομητη:

213,500 km.

Και εχει χαρακτηριστει γενικα ενας συνηθισμενος κομητης με μια συνηθισμενη ουρα.


Αγαπητέ Vitras, ένα ουράνιο σώμα με διάμετρο 213,5 χιλιόμετρα θα μπορούσε να προκαλέσει μια αλυσίδα γεγονότων Αποκαλυπτικών διαστάσεων εάν προσέκρουε σε ένα άλλο που έχει το μέγεθος του πλανήτη μας.
Εάν δεχθούμε ότι πριν από 65 περίπου εκατομμύρια χρόνια έπεσε στη Γη ένας αστεροειδής που είχε διάμετρο 10 χιλιόμετρα, γεγονός που ευθύνεται για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων, για την εξαφάνιση της θαλάσσιας κι επίγειας ζωής σε ποσοστό άνω του 75% - εάν δεν κάνω λάθος - αλλά και για πολύ μεγάλες κλιματολογικές αλλαγές στον πλανήτη μας, ούτε που θα μπορούσαμε να φανταστούμε τι θα επέφερε η πτώση ενός αστεροειδούς με 20πλάσια διάμετρο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 09:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Vitras, ένα ουράνιο σώμα με διάμετρο 213,5 χιλιόμετρα θα μπορούσε να προκαλέσει μια αλυσίδα γεγονότων Αποκαλυπτικών διαστάσεων εάν προσέκρουε σε ένα άλλο που έχει το μέγεθος του πλανήτη μας.
Εάν δεχθούμε ότι πριν από 65 περίπου εκατομμύρια χρόνια έπεσε στη Γη ένας αστεροειδής που είχε διάμετρο 10 χιλιόμετρα, γεγονός που ευθύνεται για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων, για την εξαφάνιση της θαλάσσιας κι επίγειας ζωής σε ποσοστό άνω του 75% - εάν δεν κάνω λάθος - αλλά και για πολύ μεγάλες κλιματολογικές αλλαγές στον πλανήτη μας, ούτε που θα μπορούσαμε να φανταστούμε τι θα επέφερε η πτώση ενός αστεροειδούς με 20πλάσια διάμετρο...

Μα βεβαιως συμφωνω, ετσι ειναι! Μονο που ΔΕΝ θα συγκρουστει με κανεναν πλανητη οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 09:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying καλημέρα.
Αν είχες διαβάσει την τοποθέτηση μου την 09/08/2011 στις 19, 46, θα καταλάβαινε πως ο κομήτης δεν έχει καμία σχέση με μετεωρίτη.

Ελπίζω να έχει γίνει κατανοητό πως ΔΕΝ υπάρχει κανένας κίνδυνος.

Έχουν διατυπωθεί σενάρια τρομολαγνείας από υποτιθέμενους “επιστήμονες” , για έναν κίνδυνο λόγο με την σχεδόν ταυτόχρονη “κυκλοφορία” στην περιοχή μας και του μετεωρίτη YU55 (ελάχιστη προσέγγιση με την γη την 08/11/2011 σε απόσταση 310.000 χιλιόμετρα.)

ΔΕΝ διαφαίνεται κανένας τέτοιος κίνδυνος, δηλαδή ο κομήτης να αλλάξει την τροχιά του μετεωρίτη οδηγώντας τον σε σύγκρουση με την γη.

Πάλι ενδεικτικά αναφέρω.
Στις 21/05/2011, η τροχιά του μετεωρίτη RQ176 προσέγγισή αυτή του κομήτη σε μια απόσταση 225.830 χιλ.
Μετά αυτή την προσέγγιση , έγιναν ακριβής μετρήσεις και ελέγχθηκαν ξανά και ξανά οι τροχιές του RQ176 και του κομήτη, και δεν παρατηρήθηκε καμία απολύτως αλλαγή στις τροχιές των δύο ουρανίων σωμάτων.

Η Ελάχιστη προσέγγιση του κομήτη με το μετεωρίτη YU55 θα είναι 100 φορές μεγαλύτερη από αυτή του RQ176 με τον κομήτη.

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του μόνος του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 09:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα λενε οτι υπαρχει μια πιθανοτητα να καταστραφει ο κομητης οταν φτασει στο ελαχιστο της αποστασης με τον Ηλιο (Περιηλιο) στις 10 Σεπτεμβριου.

Θα εχει ενδιαφερον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 18:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παίδες, εγώ δεν ανέφερα πουθενά ότι το συγκεκριμένο ουράνιο σώμα θα συγκρουστεί με τον πλανήτη μας.
Αναρωτήθηκα για τις πιθανές επιπτώσεις για τον πλανήτη μας εάν ένα τυχαίο ουράνιο σώμα τέτοιων διαστάσεων συγκρουόταν μαζί του.
Το πιο πιθανό βεβαίως θα ήταν να μην έμενε ούτε κολυμπηθρόξυλο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμειναν ακριβως (απο τη στιγμη που postαρω το μηνυμα) 3 μερες, 4 ωρες και 54 λεπτα για να φτασει στο περιηλιο ο κομητης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gzm
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 00:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναμένουμε. Υπάρχει καμιά εξέλιξη σε αυτό το θέμα; Άλλοι λένε πως άρχισε να διασπάτε, άλλοι πως επιβραδύνεται (και καλά). Επίσης το ότι θα περάσει η γή απο την ουρά του 2-3 μέρες μετά δεν θα υπάρχουν υπολείματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 11:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κομήτης από τις 20 Αυγούστου είχε αρχίσεις ήδη να διαλύεται.
Την πρώτη του Σεπτεμβρίου είχε ήδη διασπαστεί σε πολλά μικρά κομμάτια, πιθανόν όχι. μεγαλύτερα από 100 μέτρα διάμετρο.
Αυτή την στιγμή ο κομήτης δεν είναι ορατός (είναι πίσω από τον ήλιο)

Στις 23 Σεπτεμβρίου αναμένεται να είναι ορατός από το SOHO.
Αν δεν έχει διαλυθεί σε πολύ μικρά κομμάτια, τότε αρχές Οκτωβρίου θα μπορούν να τον εντοπίσουν λίγο πριν την ανατολή τα μεγάλα επίγεια τηλεσκόπια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 16:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο κομήτης από τις 20 Αυγούστου είχε αρχίσεις ήδη να διαλύεται.
Την πρώτη του Σεπτεμβρίου είχε ήδη διασπαστεί σε πολλά μικρά κομμάτια, πιθανόν όχι. μεγαλύτερα από 100 μέτρα διάμετρο.
Αυτή την στιγμή ο κομήτης δεν είναι ορατός (είναι πίσω από τον ήλιο)

Στις 23 Σεπτεμβρίου αναμένεται να είναι ορατός από το SOHO.
Αν δεν έχει διαλυθεί σε πολύ μικρά κομμάτια, τότε αρχές Οκτωβρίου θα μπορούν να τον εντοπίσουν λίγο πριν την ανατολή τα μεγάλα επίγεια τηλεσκόπια.
----------------------------------------------------------------


ΕΣΥ ΠΡΟΟΡΙΖΕΣΑΙ ΝΑ ΦΑΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΕΩΡΙΤΗ...ΚΑΤΑΚΕΦΑΛΑ!!!



ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/09/2011 16:08:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 18:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε μουρλέ που χάθηκες?
Βρήκες την σπηλιά που λέγαμε να κρυφτούμε από τον μετεωρίτη?
Να έχει και πόσιμο νερό γιατί θα χρειαστεί να μείνουμε μέρες.
Ξηρά τροφή θα φέρω εγώ, κονσέρβες ΤUNA, φασουλάδα ξερή και φρυγανιές (ολικής αλέσεως) .

Θα πάει το κλάσιμο......
Καλού κακού ας πάρουμε και αντιασφυξιογόνες μάσκες μαζί
Μια τα καυσαέρια απο τις πολλές εκρήξεις , μια τα .... κλασαέρια της φασολάδας , και ο γαρ χώρος κλειστός


Κάνε γρήγορα γιατί ο γαρ καιρός εγγύς, 08/11/2011 & 09/11/211, εκτός αναβολής λόγω κομήτη.
Έχεις κα να φρέσκο νέο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 00:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τριήμερο 8/9/10 Νοεμβρίου 2011,πιθανόν να εχουμε βροχή μετεωριτών,εξ αιτίας της διέλευσης του αστεροειδή ΥU55 μέσα απο την ουρά του Ελένιν και σε απόσταση μικρότερη της Γης-Σελήνης.[330.000 χιλ.]

Ο διαμέτρου 400 μέτρων YU55,εκτιμάται με βεβαιότητα 100%,οτι θα συγκρουσθεί με συντρίμια του Ελένιν,που σημειώστε, θα περάσει ανάμεσα απο την τροχιά Γης-Σελήνης,κάτι που επιμελώς και για άγνωστο λόγο κρατείται κρυφό απο τις επίσημες ανακοινώσεις.

Το 48ωρο 5/6 Νοεμβρίου 20011,ο πλανήτης μας θα διασχίσει την ουρά του Ελένιν,η οποία εχει μήκος 900.000 χιλ. και είναι ακόμη άγνωστο τι θα περιέχει.Ενώ ο Ελένιν εχει ήδη μπεί στο περιήλιο,δεν είναι ακόμη δυνατή η με βεβαιότητα παρατήρηση των ακολουθούντων αντικειμένων,ούτε φυσικά του όγκου των και της φύσης των υλικών.

Θα υπάρξουν επιπτώσεις στην επιφάνεια της Γης,απο την πτώση των σωμάτων,μερικά των οποίων το μέγεθος θα είναι μεγαλύτερο των 20 μέτρων,εως και 80-100.Το μόνο <παρηγορητικό> είναι οτι τα σώματα αυτά θα έχουν μειωμένη ταχύτητα,ενεκα αλλαγής τροχιάς λόγω σύγκρουσης.Δεν γνωρίζουμε ακόμη το ακριβές σημείο πρόσκρουσης του YU55 με τα συντρίμια,ούτε τα σημεία πρόσκρουσης στον πλανήτη.Πιθανόν τα περισσότερα συντρίμια να εκτραπούν πρός το αχανές διάστημα και την επιφάνεια της Σελήνης λόγω εγγύτητος την στιγμή της διέλευσης του YU55.

Πρός αποφυγήν παρεξηγήσεων,όλα τα παραπάνω αποτελούν προϊόν δικών μου προσωπικών ερευνών και μελετών.

Υ.Γ
Μου προξενεί εντύπωση η ύπαρξη κάρτας του παιχνιδιού Ιλουμινάτι,που απεικονίζει σαν μελλοντικό γεγονός την πτώση σωμάτων στην Γη.Τυχαίο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 01:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nik,προχθες αυτο το θεμα το διαβαζα σε ενα σαιτ,αλλα δεν θυμαμαι ποιο, για τον κομητη που αναφερεις .

Και εκανε λογο για τις συμπτωσεις! ολων των γεγονοτων παλαιων και μελλοντικων με τις καρτες Ιλουμινατι.

Μου εκανε εντυπωση ολα τοσο συμπτωματικα!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 11:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου εκανε εντυπωση ολα τοσο συμπτωματικα!!!!!!!!!!

Γενικά υπάρχουν πολλές συμπτώσεις, φίλε stiv...

quote:
Θα υπάρξουν επιπτώσεις στην επιφάνεια της Γης,απο την πτώση των σωμάτων,μερικά των οποίων το μέγεθος θα είναι μεγαλύτερο των 20 μέτρων,εως και 80-100.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, η πτώση σωμάτων στην επιφάνεια της Γης με διάμετρο από 20 έως 10 μέτρων δεν θα επιφέρει κάποιες επιπτώσεις απλώς αλλά θα μπορούσε να επιφέρει μεγάλες καταστροφές...
Αν σκεφτούμε την περίπτωση της έκρηξης της Τουγκούσκα όπου ο κομήτης που έπεσε είχε διάμετρο μερικές δεκάδες μέτρα κι ο οποίος, παρά το γεγονός ότι εξερράγη 5 - 10 χιλιόμετρα από την επιφάνεια του πλανήτη προκάλεσε την άμεση καταστροφή 2,15 εκατομμυρίων στρεμμάτων και 80 εκατομμυρίως δέντρων, τότε καταλαβαίνουμε ότι η πτώση ενός τέτοιου σώματος στην Γη μπορεί να επιφέρει σημαντικότατες καταστροφές.
Εάν ο συγκεκριμένος κομήτης είχε πέσει στη Γη λίγες ώρες αργότερα θα είχε καταστρέψει ολοσχερώς την Αγία Πετρούπολη κι όλα αυτά χωρίς να έχει καν συγκρουστεί με την επιφάνεια της Γης...
Μήπως έκανες κάποιο λάθος στις έρευνες σου;

Εν πάσει περιπτώσει, βρήκα μια σχετική είδηση από το επίσημο site της NASA εδώ - κάτι που δείχνει ότι το όλο θέμα του YU55 δεν "αποκρύπτεται" (), αφού αναφέρει ότι θα περάσει αρκετά κοντά από τον πλανήτη μας.
Στο τέλος όμως αναφέρει χαρακτηριστικά πως "Although classified as a potentially hazardous object, 2005 YU55 poses no threat of an Earth collision over at least the next 100 years.", δηλαδή "Παρά το γεγονός ότι ο YU55 έχει θεωρηθεί ως ένα πιθανό επικίνδυνο αντικείμενο, δεν συνιστά απειλή σύγκρουσης με τη Γη για τα επόμενα 100 τουλάχιστον χρόνια."
Οπότε σύμφωνα με τη NASA δεν θα υπάρξει καμία σύγκρουση...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 13:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nik,προχθες αυτο το θεμα το διαβαζα σε ενα σαιτ,αλλα δεν θυμαμαι ποιο, για τον κομητη που αναφερεις .

Και εκανε λογο για τις συμπτωσεις! ολων των γεγονοτων παλαιων και μελλοντικων με τις καρτες Ιλουμινατι.

Μου εκανε εντυπωση ολα τοσο συμπτωματικα!!!!!!!!!!



Όταν είναι κανείς .... “πεφωτισμένος” μπορεί να γνωρίζει τα πάντα, ακόμη και τα μελλούμενα.

Απορώ γιατί εντυπωσιάζεσαι.

Αν η γη περάσει – δεν έχει εξακριβωθεί ακόμη – από την ουρά του κομήτη, ενδεχομένως να παρατηρήσουμε ¨μια θεαματική “βροχή διαττόντων αστέρων.

Όσο για τον ΥU55 το έχουμε αναφέρει και πριν.
Δεν αποτελεί απειλή για την γη, και η παρουσία του κομήτη δεν έχει επιφέρει καμιά αλλαγή στην πορεία του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 15:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D.I.

Θα συνιστούσα να διαβάζεις προσεκτικότερα κείμενά μου,ειδικά οταν περιέχουν επιστημονικές πληροφορίες,επειδή στον κόσμο της αστρονομίας,εννοούμε αυτο ακριβώς που λέμε και δεν αφήνουμε περιθώρια παρερμηνεύσεων.

Ετσι,ήμουν σαφέστατος στην περιγραφή μου δια την πτώση σωμάτων.Το παράδειγμα της Τογκούσκα που αναφέρεις είναι άτοπον,διότι πρόκειται περί έκρηξης πάνω απο το έδαφος και σαφώς σε αυτή την περίπτωση η καταστροφή είναι πολλαπλά μεγαλύτερη της πρόσκρουσης.

Εγω μιλάω για πρόσκρουση και οχι για έκρηξη.
Οταν λέω επιπτώσεις αναφέρομαι σε αυτές που θα συμβούν στην γήϊνη επιφάνεια,συνεπεία της πρόσκρουσης.Δεν μίλησα για ανθρώπινες απώλειες και για καταστροφές πόλεων,επειδή ακόμη δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια τίποτα.


Σε κανένα σημείο του κειμένου μου, δεν είπα-ισχυρίσθηκα-ερεύνησα,οτι ο YU55 θα συγκρουσθεί με την Γη.Οπότε ο ισχυρισμός της NASA,που παραθέτεις,είναι μέν σωστός αλλά εκτός θέματος.Ρίξε άλλη μια ματια στο κείμενό μου.Λέω οτι ο YU55 θα διασχίσει την ουρά του Ελένιν και τίποτα άλλο σχετικά με την πορεία του.

Κατά την διάρκεια αυτής της διέλευσης,ο YU55 θα συκρουσθεί με ΣΥΝΤΡΙΜΙΑ του κομήτη,τα οποία κατα πάσα πιθανότητα θα εκσφενδονισθούν πρός ολες τις κατευθύνσεις.

quote:

Εν πάσει περιπτώσει, βρήκα μια σχετική είδηση από το επίσημο site της NASA εδώ - κάτι που δείχνει ότι το όλο θέμα του YU55 δεν "αποκρύπτεται"


Δι αυτόν τον λόγο,σου είπα να διαβάζεις προσεκτικότερα.
Δεν είπα οτι αποκρύπτεται κάτι για τον YU55,αλλά για την διέλευση του ίδιου του Ελένιν,μεταξύ Γης-Σελήνης!!
Η ακριβής πρότασή μου με τα σημεία στίξης είναι:

quote:

Ο διαμέτρου 400 μέτρων YU55,εκτιμάται με βεβαιότητα 100%,οτι θα συγκρουσθεί με συντρίμια του Ελένιν,που σημειώστε, θα περάσει ανάμεσα απο την τροχιά Γης-Σελήνης,κάτι που επιμελώς και για άγνωστο λόγο κρατείται κρυφό απο τις επίσημες ανακοινώσεις

Δεν είναι φανερό οτι μιλώ για τον Ελένιν?
Η πορεία του YU55 είναι γνωστή και καθορισμένη.
Του Ελένιν δεν είναι.


quote:

Μήπως έκανες κάποιο λάθος στις έρευνες σου;


Μακάρι να έχω κάνει.Καί να είναι πρός τα πάνω και οχι πρός τα...κάτω!!


quote:
Ψευτόγιαννος
Όσο για τον ΥU55 το έχουμε αναφέρει και πριν.
Δεν αποτελεί απειλή για την γη, και η παρουσία του κομήτη δεν έχει επιφέρει καμιά αλλαγή στην πορεία του

Ισχύουν και για σένα όσα έγραψα απευθυνόμενος στον D.I.
Αλλωστε εσύ δεν εχεις λόγο να σκάς.Θα φάς κατακέφαλα τον πρώτο μετεωρίτη και θα ησυχάσεις.[και μεις μαζι]!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 20:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nικομαχος

Ισχύουν και για σένα όσα έγραψα απευθυνόμενος στον D.I.
Αλλωστε εσύ δεν εχεις λόγο να σκάς.Θα φάς κατακέφαλα τον πρώτο μετεωρίτη και θα ησυχάσεις.[και μεις μαζι]!


Αααα για δική σου επιστημονική εκτίμηση πρόκειται?

Είπα και εγώ.

Αλά βρε μουρλέ ξεκαθάρισε τέλος πάντων.
Για πτώση μετεωρίτη μιλάς ή για πτώση θραυσμάτων του κομήτη?
Κομμάτια του κομήτη αν πέσουν (δεν αποκλείεται) θα εκραγούν πριν φτάσουν στο έδαφος.
Για κοίτα τα κιτάπια σου, και υπολόγισε μέγιστο πιθανό μέγεθος και πυκνότητα μάζας.
Εγώ που ρώτησα την φουκαριάρα την μάνα μου, μου λεει άλλα νούμερα.

Βρήκες τα δικά σου στοιχεία τελικά που είχες χάσει στον Η/Υ σου?
Τι λένε?
Θα ζήσουμε μετά την 9/11/2011?
Την μέρα αυτή περιμένουμε τον ΥU55 ή τον κομήτη?
Για ξεκαθάρισε τα γεγονότα να ξέρουμε και εμείς οι άσχετοι.


Άσε με μένα.
Εγώ βρήκα σπηλιά – μετά από υπόδειξη του φίλου μου ντοκτορα – και ….. διαλογίζομαι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 21:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα συνιστούσα να διαβάζεις προσεκτικότερα κείμενά μου,ειδικά οταν περιέχουν επιστημονικές πληροφορίες,επειδή στον κόσμο της αστρονομίας,εννοούμε αυτο ακριβώς που λέμε και δεν αφήνουμε περιθώρια παρερμηνεύσεων.

Αγαπητέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, το συγκεκριμένο κείμενο σου αποτελούσε προϊόν δικών σου ερευνών και μελετών - όπως δήλωσες - οπότε δεν είναι βέβαιο ότι παρέχουν επιστημονικές πληροφορίες ούτε η ορθότητα τους είναι δεδομένη.
Εκτός εάν αρχίσουμε πάλι τα παλιά και μπούμε στην ζώνη του λυκόφωτος...

Ένα μετέωρο με τέτοιες διαστάσεις είναι πολύ πιθανόν να καεί ή να εκραγεί προτού πέσει στην επιφάνεια της Γης, για αυτό το λόγο σου ανέφερα το παράδειγμα της Τουγκούσκα.
Οι πιο πολλοί μετεωρίτες λοιπόν δεν φθάνουν στην επιφάνεια της Γης αλλά εκρήγνυνται αφού εισέλθουν στην ατμόσφαιρα.
Έχοντας λοιπόν αυτό κατά νου κι επειδή ανέφερες το μέγεθος των μετεώρων, σου παρέθεσα τις επιπτώσεις που είχε η έκρηξη στην Τουγκούσκα αφού το ουράνιο σώμα είχε παρόμοιες διαστάσεις με αυτά που αναφέρεις εσύ.

quote:
Δεν μίλησα για ανθρώπινες απώλειες και για καταστροφές πόλεων,επειδή ακόμη δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια τίποτα.

Εφόσον δεν γνωρίζουμε τίποτα, πως γνωρίζεις ότι θα υπάρξουν συνέπειες από την πρόσκρουση και δε μιλάς για έκρηξη στην επιφάνεια;
Πως γνωρίζεις επίσης ότι τα σώματα που θα πέσουν στον πλανήτη μας θα έχουν μέγεθος 20 έως 80 - 100 μέτρων;

quote:
Δεν είναι φανερό οτι μιλώ για τον Ελένιν?

Λυπάμαι αλλά δεν ήταν φανερό σε εμένα καθώς ο τρόπος που είχε γραφεί με έκανε να σκεφτώ ότι εννοούσες την σύγκρουση του YU55 με την Γη.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 21:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς D.I.

Δεν θα μπώ στον κόπο,να αποσαφηνήσω τα σαφή,που έγραψα.
Αφού ετσι το βλέπεις,έτσι θα είναι για σένα.

Επίσης δεν θα απαντήσω στο πώς το ξέρω,επειδή η πηγή είμαι εγω και δεν σε παραπέμπω σε κάποιο λίνκ.Μπορείς κάλλιστα να θεωρήσεις οτι είμαι φαντασμένος μπουρδολόγος και να μην δώσεις καμμία σημασία.Τόσες χαζομάρες γράφονται απο διάφορους συνδίκτυους.Δεν δικαιούμαι κι εγω να γράφω μερικές?

Εδώ τόσες προφητείες φέρνουν την καταστροφή,δεν είπα κάτι τρομερό!!

λάβε υπ όψιν οτι όλα αυτα δεν λέγονται απο επίσημα χείλη,αλλά απο τον χαζονικόμαχο,που τρελός είναι οτι θέλει λέει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 21:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ εντελώς φιλικά, θελω να μου λύσεις μια απορία
μετα απο μια μικρή έρευνα σε site και φόρουμ επαγγελματιών και ερασιτεχνών αστρονόμων είδα έντονη διάθεση διάψευσης του όποιου κινδύνου ενέχει ο Elenin, κι εχω οπως να κάνει τις αμφιβολίες μου
Αλλα περιμένω κι άλλες πληροφορίες απο την έρευνα σου...

Εχω μια ερώτηση ,
κοιτάζοντας το Orbit Java Applet της ΝΑSA
είδα οτι η τροχιά του βρέθηκε σε ευθυγράμμιση Ήλιος-Γη-Elenin την ημέρα του καταστροφικού σεισμού της Χιλής (8,8R)το 2010 ,
αλλα και στην Ιαπωνία (9R) το 2011(!) ...
Για δες κι εσυ που το κατέχεις το άθλημα
(δε τολμώ να πω επιστήμη ) ,
25 - 27 Σεπτεμβρίου περνάει κι αυτή τη φορά ανάμεσα από τη Γη και τον Ήλιο ? (ευθυγράμμιση)



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 22:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτες οι ευθυγραμμησεις ΔΕΝ παιζουν κανενα ρολο με τους σεισμους. Ειναι πρακτικα αδυνατον να ασκει τετοια επιρροη ενας τετοιος κομητης.

Επεξηγω:

1) Συμφωνα με τον Νόμο της παγκόσμιας έλξης

F = G * m1 * m2 / (r στο τετραγωνο)

βρισκουμε πως η επιδραση του κομητη στη Γη ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ ελαχιστη σε σχεση με την επιδραση του φεγγαριου μας.

2) Ξεχασατε τους αλλους εκατομμυριους κομητες που κυκλοφορουν στο ηλιακο συστημα (και προφανως καθημερινα βιωνουμε εκατομμυριες ευθυγραμμησεις επισης) αλλα δεν προκαλεσαν ποτε καταστροφικες συνεπειες (απο μακρια).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 22:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περνά ανάμεσα στην γη και τον ήλιο?
Η διάταξη δηλαδή είναι ήλιος,- ελενιν , - γη?

Είσαι σίγουρος?

Μήπως είναι ελενιν – ήλιος – γη ?

Είναι 100% σίγουρο τι θα δούμε στις 23-24 του μήνα όταν ο κομήτης θα είναι ορατός από το SOHO ?


Φίλε Dying δεν μιλάμε για πτώση μετεωριτών, αλλά για υπολείμματα της ουράς του κομήτη .
Οι μετεωρίτες είναι συμπαγή ουράνια σώματα και η πυκνοτητά τους πολύ πολύ μεγαλύτερη των κομητών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 23:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα διαφωνήσω Vitras ...

quote:
Είσαι σίγουρος?

Γι αυτο ρώτησα τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ...
εγω αυτο βλέπω ... (?)


quote:
Είναι 100% σίγουρο τι θα δούμε στις 23-24 του μήνα όταν ο κομήτης θα είναι ορατός από το SOHO ?

Γιαννη νομιζω οτι ειναι ηδη ορατος απο πολλους αστρονόμους , οπου εχουν πολλές φωτογραφιες στα site τους

π.χ. http://members.westnet.com.au/mmatti/sc.htm


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 14/09/2011 23:27:15

Edited by - AitheroVamon on 14/09/2011 23:40:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 00:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

Αυτα περι ευθυγραμίσεων,είναι παραμύθια της Χαλιμάς,εντέχνως διοχετευμένα στο διαδίκτυο,απο προφητειολόγους-καταστροφολόγους-θεολόγους και λοιπούς -λόγους!!

Στο προκείμενο τώρα.
Ο Ελένιν είναι ήδη ορατός,απο μια μερίδα ισχυρών τηλεσκοπίων και θα είναι ορατος και με κυάλια σε περίπου 10 μέρες.Ακόμη και με γυμνό μάτι είναι ορατό το φως του,δευτερόλεπτα πρίν την ανατολή του Ηλίου,καθ'όσον μετα η ηλιακή λάμψη τον κρύβει εντελώς.

quote:

Για δες κι εσυ που το κατέχεις το άθλημα
(δε τολμώ να πω επιστήμη )

Ναι,θα φαμε ξύλο!!


Αυτο που βλέπεις στην πιθανη πορεία του κομήτη και παρουσιάζεις σε φωτό,είναι αρκετα παλαιά πρόβλεψη [τριμήνου νομίζω].Εχουν αλλάξει αρκετά δεδομένα απο τότε,τόσο ώστε να με κάνουν να τολμώ την πρόβλεψη διέλευσης του κομήτη μεταξύ Γης και Σελήνης.

Ναι στις 26-09-2011,εχουμε πάλι μια ευθυγράμμιση,αλλά αυτό βρε Aitherovamon,είναι αναπόφευκτο αφου οι τροχιές των ουρανίων σωμάτων είναι κυκλικές.Κάποια στιγμη,κάποια απο αυτα θα <<ευθυγραμμίζονται>> με άλλα υποχρεωτικά.Δεν είναι κάτι παράξενο για μας που κατέχουμε το...άθλημα!

Οσο για το διαδίκτυο,επειδή κοντεύω να χάσω πάσα ιδέα,θα σου συνιστούσα να φιλτράρεις καλά τις όποιες πληροφορίες κυκλοφορούν και οταν πρόκειτα για επίσημα site,να εξετάζεις και τα <συμφέροντα> που κρύβονται πίσω απο τις ανακοινώσεις,με γνώμονα την μη πρόκληση πανικού.

Αν δεν σε εχω καλύψει,ευχαρίστως να με ρωτήσεις οτι θέλεις.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 00:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως σε απάντηση που βρήκα του ίδιου του αστρονόμου Leonid Elenin στις 16 Αυγούστου σχετικά με τον αστεροειδή 2005 YU55 , λέει :

quote:
"Έχω λάβει αρκετές ερωτήσεις εάν αυτά τα δύο σώματα συγκρουστούν ή εάν έρθουν τόσο κοντά το ένα στο άλλο ώστε να αλλάξουν τις τροχιές τους και να κατευθυνθούν πάνω στην Γή.
Κατηγορηματικά – ΟΧΙ.
Η μικρότερη απόσταση ανάμεσα στα δύο σώματα θα είναι στις 13 Σεπτεμβρίου (τρεις ημέρες μετά το πέρασμα του κομήτη από το περιήλιο) και η απόσταση θα είναι 0.1688 a.u., στα 25.252.000 χιλιόμετρα. 10 εκατομμύρια χιλιόμετρα λιγότερα από την κοντινότερη προσέγγιση του κομήτη Elenin με τον πλανήτη μας, που θα συμβεί στις 16 Οκτωβρίου."

Στο spaceobs.org
http://spaceobs.org/en/2011/08/16/comet-elenin-and-asteroid-2005-yu55/


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 01:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι φίλε Aitherovamon,δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.Δεν ξέρω τον λόγο που ο συγκεκριμένος επιστήμων,αναμασάει τα λόγια του κάθε τόσο,παίζοντας με φαινομενικά μικρές ποσοτικές μονάδες,που όμως καλύπτουν τεράστιες αποστάσεις στην αστρονομία.

Αλλωστε το θέμα που ανέβασα εγω μιλάει για διέλευση του κομήτη τον Νοέμβριο και οχι Σεπτέμβριο και Οκτώβριο.Αυτό που δεν λέει ο Leonid και οι λοιποί αστρονόμοι,είναι οτι κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια,ποιές αλλοιώσεις και σε τι βαθμό,θα υποστεί ο κομήτης εξ αιτίας των δύο διελεύσεών του Σεπτεμβρίου και Οκτωβρίου.Ούτε κατά πόσον αυτες οι διελέυσεις θα επηρεάσουν την επόμενη τροχιά του ανάμεσα στούς πλανήτες και τους δορυφόρους,τους εγγύς του Ηλίου.

Πολύ σωστα λέει όμως οτι, αυτα τα δύο σώματα δεν πρόκειται να συγκρουσθούν και να αλλάξει η τροχιά τους, με αποτέλεσμα να πέσουν στην Γη.Ούτε κι εγω ισχυρίσθηκα κάτι τέτοιο.Επαναλαμβάνω οτι ο YU55 θα περάσει μέσα απο τα συντρίμια του Ελένιν της μήκους 900.000 χιλ.ουράς του και σίγουρα θα συγκρουσθεί με αυτα,τα οποία βέβαια είναι μικρότερά του κατα πολύ.Σαν να ρίχνεις ενα μήλο στη αμμουδιά.Δεν θα σκορπίσει την άμμο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 01:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ίδωμεν φίλτατε ... εδώ θα είμαστε , είναι τόσο κοντά οι ημερομηνίες
(εδω έφτασε το ... μακρινό 2012)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 01:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vitras
Που την βρήκες αυτη την εξίσωση?

F = G * m1 * m2 / (r στο τετραγωνο)


Ξέρεις πόσοι παράγοντες εισέρχονται ακόμη,ώστε να βγεί ενα ασφαλές συμπέρασμα?Και δεν ισχύει παντού στο σύμπαν.

επεξήγηση:
f = G * m1m2 / r ^ 2 =
f = δύναμη της βαρύτητας
m1 & m2 = είναι μάζα 2 αντικειμένων
G = γνωστή ως η παγκόσμια σταθερά βαρύτητας.
r ^ 2 = απόσταση μεταξύ του m1 και m2

Επομένως f = ((6.673 * 10 ^ -11) * (1,9 * 10 ^ 27) * (4,8 * 10 ^ 22) ...) ^ 2
= (6.085776 * 10 ^ 39) / (670.900) ^ 2
= 1,352073744 * 10 ^ 28
= 1,3521 * 10 ^ 28 N

Βάσει των ανωτέρω και αφού καταφέρουμε να βάλουμε τα m1 και m2 με ακρίβεια,πράγμα λιγάκι δύσκολο σε σώματα όπως ο Ελένιν [λόγω μη σταθερης μάζας],δεν είναι δυνατός επι του παρόντος κανένας υπολογισμός με ακρίβεια της τροχιάς του.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 15/09/2011 01:40:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 01:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
ίδωμεν φίλτατε ... εδώ θα είμαστε , είναι τόσο κοντά οι ημερομηνίες
(εδω έφτασε το ... μακρινό 2012

Σαφώς και θα μάθουμε σύντομα.
μή δίνεις πάντως βάσει σε καμμία ανακοίνωση,ούτε και στη δικιά μου φυσικά,επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμη.Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορεί να αλλάξουν τα πάντα,ανα πάσα στιγμή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy