ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 19:59:46  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφορουμίστες και συμφορουμίστριες σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε πράγματα που αφορούν την ψυχή και την πίστη συνυφασμένα με όλα αυτά που μας έχουν πασάρει ως θέσφατα και τετελεσμένα οι εκάστοτε θρησκείες. Πρόσφατα διάβασα και την Βίβλο και πραγματικά σε πολλά σημεία δεν με ικανοποιούσαν σαν άνθρωπο αυτά που διάβαζα. Θα μου πει κάποιος..εσένα θα ρωτήσουμε;; Μα τότε δεν μιλάμε για αυτεξούσιο , δεν μιλάμε για ελεύθερη βούληση, για επιλογή.
Διάβασα πράγματα που μιλάνε για σφαγές , για αιώνια σκοτάδια για τιμωρία, αιώνιους βασανισμούς και άρχισα να διερωτώμαι..είμαστε σοβαροί;; τι πράγματα είναι αυτά;; δηλαδή ο Θεός που λένε οι θρησκείες σου λέει" παιδί μου είσαι ελεύθερος να κάνεις αυτό που θες αλλά μετα σε περιμένουν όλα αυτά.." το ένιωσα σαν κοροιδία στα μούτρα. Να επισημάνω ότι προσωπική μου άποψη είναι ότι δε καμμία περίπτωση δεν νομίζω ότι αυτά που μας πασάρουν οι θρησκείες είναι όντως έτσι.

Κάποιος έχει πει κάτι πολύ σοφό. " οι θρησκείες έχουν ανάγκη το σκοτάδι για να λάμψουν". Σήμερα για παράδειγμα γεννιέται ένας άνθρωπος ..τι μπορούμε να του πούμε; μήπως.."έτσι είναι..ή ακολουθείς όλα αυτά που σου λέει η θρησκεία , ή θα καίγεσαι στο πυρ το εξώτερον" προσβολή της ανθρώπινης ύπαρξης και κατακερματισμός της δημιουργίας κατά την γνώμη μου.

Εν κατακλείδι..ύστερα από την ενασχόληση μου με όλα αυτά , κατάλαβα το εξής. Ότι δεν μιλάμε για αγάπη..μιλάμε για καταστροφή και για φόβο. Ο άνθρωπος πιστεύει από φόβο..αυτό είναι που δεν μου αρέσει. Δηλαδή έρχεσαι στον κόσμο αυτό χωρίς την θέληση σου, ως ήδη καταραμένος και μαθαίνεις να ακολουθείς κάποια πράγματα αλλιώς θα τιμωρηθείς; Και γιατί δηλαδή κάποιος που δεν θέλει να πιστέψει όλα αυτά ή απλά θέλει να ζήσει την ζωούλα του όσο καλύτερα γίνεται, γιατί θα πρέπει να πάει στο σκοτάδι όπως λένε οι θρησκείες, και για να ακριβολογούμε η δική μας θρησκεία.

Δεν γίνεται να υπάρχει Θεός , ο οποίος να απαγορεύει την έρευνα, να τιμωρεί την ελεύθερη κρίση ενός ατελούς όντος, όπως είμαστε εμείς. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει Θεός. Απλά δεν πιστεύω ότι αυτά που παρουσιάζει ο Χριστιανισμός και οι αποδέλοιπες θρησκείες είναι όντως έτσι όπως τα παρουσιάζουν. Αν ήθελε να γράψει κάτι Ο Χριστός θα το είχε γράψει ο ίδιος, δεν θα τα έγραφαν άλλοι άνθρωποι δεκαετίες μετά.

Θα ήθελα να συνδράμετε όλοι ώστε να γίνει μία εποικοδομητική για όλους συζήτηση. Ευχαριστώ

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 21:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το παρόν θέμα απενεργοποιείται εφόσον η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο πανομοιότυπο θέμα που άνοιξε ο θεματοθέτης (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy