ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα; Πιστούς ή καλούς ανθρώπους;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 23:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος , όντως είναι καλός με την έννοια του όρου και σκέπτεται , συμπεριφέρεται και πράττει ως καλός και εν αρετή άνθρωπος , οικογενειάρχης , πολίτης κοκ....
Επιδεικνύει σεβασμό και ηρεμία , υπομονή και αυτοκυριαρχία...κατανόηση και διάθεση για συνεργασία κοκ...βοηθάει στο μέτρο των δυνατοτήτων του και τους συνανθρώπους του...σέβεται το περιβάλλον και οτιδήποτε αυτό περιλαμβάνει...
Αυτός ο άνθρωπος , αναρρωτιέμαι τι τον χρειάζεται το Θεό και τους αγγέλους , τι την εκκλησία και τους παππάδες...τους Ιμάμηδες και τους γκουρού???
Ο θεός -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει- δεν θα ήταν περήφανος γι'αυτόν και δεν θα του χάριζε την "αιώνια ζωή"....ή μήπως το γεγονός ότι δεν θα τον προσκυνούσε αυτό απο μόνο του θα συνιστούσε "μέγιστη αμαρτία" και θα τον χαρακτήριζε αυτομάτως ως αμαρτωλό???

Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα , πιστούς ή καλούς ανθρώπους???

Μόνο οι πιστοί θεωρούνται και είναι καλοί άνθρωποι και όσοι είναι όντως καλοί αλλα όχι πιστοί θεωρούνται ως αμαρτωλοί και κακοί-διαβολικοί???
Μήπως έχουμε εντελώς αποτρελλαθεί ή προσπαθούν με το ζόρι να μας αποτρελλάνουν???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


__________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Μια απορία μου τριβελίζει
το μυαλό...
ΣΕ Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα;
Πιστούς ή καλούς ανθρώπους;

20/09/2011
__________________________________________________________

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 23:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεός θέλει τον άνθρωπο δούλο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο (που θα ακολουθεί πιστά αυτά που του προσφέρονται ως "θείος λόγος" χωρίς να σκέφτεται) με αντάλλαγμα την εύνοιά του.

Ο άνθρωπος που περιγράφεις δεν μπορεί να κάνει περήφανο το θεό γιατί δεν είναι ούτε δούλος του ούτε πρόβατό του ενταγμένο στο συγκεκριμένο ποίμνιο.

Έτσι απλά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 00:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν αυτός ο άνθρωπος δεν αναζητάει οποιαδήποτε εύνοια???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 00:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο θεός θέλει τον άνθρωπο δούλο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο (που θα ακολουθεί πιστά αυτά που του προσφέρονται ως "θείος λόγος" χωρίς να σκέφτεται) με αντάλλαγμα την εύνοιά του.

Σε ποιον θεό αναφέρεσαι macedon;
quote:
Αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος , όντως είναι καλός με την έννοια του όρου και σκέπτεται , συμπεριφέρεται και πράττει ως καλός και εν αρετή άνθρωπος , οικογενειάρχης , πολίτης κοκ....
Επιδεικνύει σεβασμό και ηρεμία , υπομονή και αυτοκυριαρχία...κατανόηση και διάθεση για συνεργασία κοκ...βοηθάει στο μέτρο των δυνατοτήτων του και τους συνανθρώπους του...σέβεται το περιβάλλον και οτιδήποτε αυτό περιλαμβάνει...
Αυτός ο άνθρωπος , αναρρωτιέμαι τι τον χρειάζεται το Θεό και τους αγγέλους , τι την εκκλησία και τους παππάδες...τους Ιμάμηδες και τους γκουρού???
Ο θεός -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει- δεν θα ήταν περήφανος γι'αυτόν και δεν θα του χάριζε την "αιώνια ζωή"....ή μήπως το γεγονός ότι δεν θα τον προσκυνούσε αυτό απο μόνο του θα συνιστούσε "μέγιστη αμαρτία" και θα τον χαρακτήριζε αυτομάτως ως αμαρτωλό???

Μα δεν έχεις καταλάβει ακόμα φίλε Εαρινέ... ο άνθρωπος που πραγματικά είναι τέλειως από όλες τις απόψεις, είναι ήδη θεός

Σου προτείνω να διαβάσει τον "Σιντάρτα" του Χερμαν Έσσε.

"Ην το φως το αληθινόν (Ο Λόγος-Χριστός δηλαδή), ο φωτίζει πάντα ανθρωπον, ερχόμενον εις τον κόσμον. 10 εν τω κόσμω ην, και ο κόσμος δι' αυτου εγένετο, και ο κόσμος αυτον ουκ εγνω. 11 εις τα ιδια ηλθεν, και οι ιδιοι αυτον ου παρέλαβον. 12 οσοι δε ελαβον αυτόν, εδωκεν αυτοις εξουσίαν τέκνα θεου γενέσθαι, τοις πιστεύουσιν εις το ονομα αυτου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 01:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dr Jekyll Mr Hyde

Μα δεν έχεις καταλάβει ακόμα φίλε Εαρινέ... ο άνθρωπος που πραγματικά είναι τέλειως από όλες τις απόψεις, είναι ήδη θεός

Σου προτείνω να διαβάσει τον "Σιντάρτα" του Χερμαν Έσσε.

Θα τον διαβάσω , ωστόσο παραμένοντας στο θέμα θα ξανα-ρωτήσω...
Έχει σημασία το πως αυτός ο άνθρωπος πέτυχε να γίνει "καλός άνθρωπος"???
Και αν όντως είναι καλός άνθρωπος -έμπρακτα- και δεν εκκλησιάζεται..δεν εξομολογείται...δεν νηστεύει με την έννοια που ορίζει η Θρησκεία αλλα έχει ούτως ή άλλως μια ισορροπημένη και εγκρατή διατροφική συνήθεια -πρόγραμμα- αποτέλεσμα γνώσης ... δεν προσεύχεται , αυτός ο άνθρωπος μπορεί να θεωρηθεί ως μη καλός ή αμαρτωλός ή ως μη έχων το δικαίωμα για την εισόδό του στην βασιλεία των ουρανών???
Αν αρνείται να προσκυνήσει...να προσευχηθεί κοκ και μάλιστα παροτρύνει και τα παιδιά του σε αυτή του την στάση και εργάζεται προς αυτήν την κατεύθυνση , εξακολουθεί να θεωρείται καλός???
Αν με αυτή του την στάση , συντελλεί στην καλή και υγιή ανατροφή και καλλιέργεια των παιδιών του και παραδίδει υγιώς σκεπτόμενα και συμπεριφερόμενα άτομα στην κοινωνία αλλα όχι χριστιανούς αλλα άθεους...θα εξακολουθεί να θεωρείται καλός και "ήδη Θεός"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 01:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δεν έχεις καταλάβει ακόμα φίλε Εαρινέ... ο άνθρωπος που πραγματικά είναι τέλειως από όλες τις απόψεις, είναι ήδη θεός

Σου προτείνω να διαβάσει τον "Σιντάρτα" του Χερμαν Έσσε.

Θα τον διαβάσω , ωστόσο παραμένοντας στο θέμα θα ξανα-ρωτήσω...
Έχει σημασία το πως αυτός ο άνθρωπος πέτυχε να γίνει "καλός άνθρωπος"???
Και αν όντως είναι καλός άνθρωπος -έμπρακτα- και δεν εκκλησιάζεται..δεν εξομολογείται...δεν νηστεύει με την έννοια που ορίζει η Θρησκεία αλλα έχει ούτως ή άλλως μια ισορροπημένη και εγκρατή διατροφική συνήθεια -πρόγραμμα- αποτέλεσμα γνώσης ... δεν προσεύχεται , αυτός ο άνθρωπος μπορεί να θεωρηθεί ως μη καλός ή αμαρτωλός ή ως μη έχων το δικαίωμα για την εισόδό του στην βασιλεία των ουρανών???
Αν αρνείται να προσκυνήσει...να προσευχηθεί κοκ και μάλιστα παροτρύνει και τα παιδιά του σε αυτή του την στάση και εργάζεται προς αυτήν την κατεύθυνση , εξακολουθεί να θεωρείται καλός???


Κάποιος που προσπαθεί να ορίσει τα μυαλά των παιδιών του, δεν μου φαίνεται καλός. Για εμένα ο "τέλειος" άνθρωπος αφήνει τα παιδιά του τελείως ελεύθερα να κάνουν το ταξίδι της ζωής τους, μέσα από τη ζωή θα γίνουν τέλεια, όχι από την κατήχηση ιδεών. Δηλαδή για μένα είναι εξίσου λάθος ένας Χριστιανός, Ισλαμιστής κλπ να κατηχεί το παιδί του λέγοντας "Ο τάδε είναι ο αληθινός θεός, μόνο αυτον θα πιστεύεις, τίποτα άλλο" κλπ με έναν άλλο που λέει: "Δεν υπάρχει θεός, δεν υπάρχει τίποτα, null, κενό, τα πάντα είναι ότι βλέπεις και ότι αγγίζεις"..
Θα τα ξαναπούμε αύριο.
Καληνύχτα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/09/2011 01:57:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 11:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εαρινέ,
Πιστεύω πως το "καλός", "ηθικός" και "ενάρετος" άνθρωπος, χωρίς αυτοί οι όροι να έλκουν την ύπαρξη τους από κάπου, είτε θρησκεία είναι αυτό, είτε φιλοσοφία, είτε κάποιοι κανόνες που διατύπωσε κάποια στιγμή, κάπου στον κόσμο ένα μικρό ή ένα μεγάλο κοινωνικό σύνολο, είτε ....... ό, τι θες εσύ, δεν θα υπήρχαν.

Στο πρόσωπο του Θεού, τουλάχιστον για το Χριστιανισμό, ο Χριστιανός, δεν ποθεί, αλλά και ούτε στόχος του είναι, να ανακαλύψει έναν καινούργιο οδηγό καλής, ηθικής και ενάρετης ζωής ΜΟΝΟ.

Γιατί "πιστούς ή καλούς"; Και τα δυο μαζί χωρίς το "ή", αλλά με "και", δεν παίζει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 12:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon - Ο θεός θέλει τον άνθρωπο δούλο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο (που θα ακολουθεί πιστά αυτά που του προσφέρονται ως "θείος λόγος" χωρίς να σκέφτεται) με αντάλλαγμα την εύνοιά του. Ο άνθρωπος που περιγράφεις δεν μπορεί να κάνει περήφανο το θεό γιατί δεν είναι ούτε δούλος του ούτε πρόβατό του ενταγμένο στο συγκεκριμένο ποίμνιο.

Dr Jekyll Mr Hyde - Σε ποιον θεό αναφέρεσαι macedon;


Μάλλον στον δικό του.


Edited by - zip on 05/09/2011 12:56:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Μια απορία μου τριβελίζει το μυαλό...


Ωραίος τίτλος θέματος ...


Edited by - zip on 05/09/2011 13:03:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος , όντως είναι καλός με την έννοια του όρου και σκέπτεται , συμπεριφέρεται και πράττει ως καλός και εν αρετή άνθρωπος , οικογενειάρχης , πολίτης κοκ....
Επιδεικνύει σεβασμό και ηρεμία , υπομονή και αυτοκυριαρχία...κατανόηση και διάθεση για συνεργασία κοκ...βοηθάει στο μέτρο των δυνατοτήτων του και τους συνανθρώπους του...σέβεται το περιβάλλον και οτιδήποτε αυτό περιλαμβάνει...
Αυτός ο άνθρωπος , αναρρωτιέμαι τι τον χρειάζεται το Θεό και τους αγγέλους , τι την εκκλησία και τους παππάδες...τους Ιμάμηδες και τους γκουρού???
Ο θεός -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει- δεν θα ήταν περήφανος γι'αυτόν και δεν θα του χάριζε την "αιώνια ζωή"....ή μήπως το γεγονός ότι δεν θα τον προσκυνούσε αυτό απο μόνο του θα συνιστούσε "μέγιστη αμαρτία" και θα τον χαρακτήριζε αυτομάτως ως αμαρτωλό???

Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα , πιστούς ή καλούς ανθρώπους???

Μόνο οι πιστοί θεωρούνται και είναι καλοί άνθρωποι και όσοι είναι όντως καλοί αλλα όχι πιστοί θεωρούνται ως αμαρτωλοί και κακοί-διαβολικοί???
Μήπως έχουμε εντελώς αποτρελλαθεί ή προσπαθούν με το ζόρι να μας αποτρελλάνουν???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΩΡΑΙΑ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΕΑΡΙΝΕ.
ΑΡΑΓΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ;;;
ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ, (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ),ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΚΥΡΗΤΤΕΙ, ΠΟΛΕΜΟ,ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ,ΧΑΟΣ, ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ....
Ο "ΙΔΑΝΙΚΟΣ" ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΚΑΝΕ ΒΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ
ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟ "ΚΑΛΟ". ΕΝΝΟΙΑ ΥΠΟΚΕΜΕΝΙΚΗ η ΑΠΟΛΥΤΗ;;;
ΘΕΩΡΩ, ΑΥΤΟ ΑΛΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ, ΑΣ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ....
Ο ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΣΟΥ, ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ
ΚΑΛΟΣΥΝΗ, ΠΩΣ; ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ; ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΤΣΙ, ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΗ ΣΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΤΟΥ, ΣΤΟ DNA ΤΟΥ; ΑΝ ΝΑΙ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ, (ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΟΔΟ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ, ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ),ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΙΘΑΝΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΣΜΟ. ΤΕΤΟΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ.....
ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗ "ΘΕΩΣΗ" ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ.....
ΜΗΠΩΣ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΕΝΑΙ "ΦΩΛΙΑΣΜΕΝΗ" ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΑΣ, ΚΑΙ
ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΘΕΛΕΙ; ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ; ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΧΙ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ "ΕΝΣΤΙΚΤΟ" ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΡΚΗ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ, ΕΞ‘ΑΡΧΗΣ "ΚΑΚΟΙ",
ΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ "ΑΝΟΜΑ" ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΒΙΟΥ ΜΑΣ, "ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ" ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΟΙ, ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ, ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΑΣ.(ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ;)
ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗ "ΚΑΛΟΣΥΝΗ", (ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΩ ΟΣΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ,ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΞΗ), Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ "ΕΜΑΘΕ", ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΚΕ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΑΠΟ "ΚΑΠΟΙΟΥΣ" η ΑΠΟ "ΚΑΤΙ" ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΑΙ..... ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΑΠΟ ΤΗ ΠΙΟ "ΒΑΘΙΑ" ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ, ΥΠΗΡΞΑΝ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ", ΤΟΣΟ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ, ΕΙΣΑΓΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ "ΕΝΝΟΙΕΣ", ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΚΑΛΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ. ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΤΟ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ, ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΚΡΑΤΙΚΟΥΣ, ΤΟ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ (ΗΘΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ), ΤΟ ΠΛΑΤΩΝΑ ,(ΟΙ ΔΙΔΑΧΕΣ ΤΟΥ ΕΧΤΙΣΑΝ ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΟ), ΦΤΑΝΩΝΤΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ, Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ "ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑΣ", ΕΝΑΙ ΜΙΑ, ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΗ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΑΡΧΙΚΑ, ΔΙΝΩΝΤΑΣ ΜΑΣ ΤΗΝ
ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ"ΙΔΑΝΙΚΟΥ" ΑΝΘΡΩΠΟΥ.ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ.....
ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ, ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
ΦΤΑΝΩΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ, (ΕΞΕΤΑΖΩ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥ), ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ, ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΣΕ ΣΤΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ, ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΝ ΓΙ‘ΑΥΤΟ ΠΑΛΕΥΕ....ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΚΥΡΗΞΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΝ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΟ "ΚΑΚΟ", ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ, ΟΝΤΩΣ "ΗΡΕ ΤΑΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ" ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, "ΜΕΤΑ ΔΟΞΗΣ", ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΟΛΟΥΣ!!! ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΚΤΟΣ ΠΙΑ,
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕΝΕΙ, ΠΑΡΑ , ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ. ΦΙΛΕ ΕΑΡΙΝΕ, ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ "ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ" ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΑΥΤΟ ΣΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ "ΠΑΠΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ", ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ "ΛΑΤΡΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ", ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ "ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ" ΚΑΙ ΘΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ...... ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ.. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΕ!!!ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΠΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΓΙΟΚΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ, ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΝΕΙ ΤΗ ΠΙΣΤΗ ΚΑΠΟΙΟΥ, ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΟΥΝ ΟΙ "ΓΡΑΦΕΣ" ΚΑΤ’ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΗ ΠΙΣΤΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ, ΤΟ ΜΩΑΜΕΘ, ΤΟ ΣΙΝΤΑΡΤΑ κλπ.(ΑΣ ΟΝΟΜΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ)ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΘΑ ΣΩΘΕΙ Η "ΨΥΧΗ" ΤΟΥ "ΙΔΑΝΙΚΟΥ" ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.......ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΩ. Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑΙ, Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΤΙΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΕΣ "ΦΩΤΙΣΜΕΝΩΝ". (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΦΟΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ..)
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ η ΤΖΑΜΙ, ΓΙΑ ΝΑ "ΔΙΑΤΡΑΝΩΣΕΙ ΕΚΕΙ ΤΗ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ", ΕΕΕ, ΠΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΚΑΘΕ ΛΑΟΥ...
ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Μια απορία μου τριβελίζει το μυαλό...


Ωραίος τίτλος θέματος ...


Edited by - zip on 05/09/2011 13:03:10


Ε!!! Ναί...ο Zip...
Δεν σου αρέσει αγορίνα μου έ???
Δεν πειράζει..θα αντέξω και αυτό το μαρτύριο της μη ικανοποίησής σου...ρε τι πάθαμε...
Σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή πάντως , καθ'ολα διαφωτιστική ... όπως πάντα βεβαίως -για να μην ξεχνιόμαστε-....
Για πές...τι άλλο επεσήμανες???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Εαρινός

Μια απορία μου τριβελίζει το μυαλό...


Ωραίος τίτλος θέματος ...


Edited by - zip on 05/09/2011 13:03:10


When I was a little kid my mother told me not to stare into the sun. So once when I was six I did.



Καλώς τον φίλο μας , πως και απο δώ...καινούργιος ???

Όχι και τόσο???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Δεν σου αρέσει αγορίνα μου έ???


Όχι, μ' αρέσει ρε Εαρινέ, δείχνει ακριβώς γιατί γράφεις ότι γράφεις και ακριβώς γιατί λες ότι λες. [ πλάκα κάνω ]

Άνευ πλάκας, βάλε κάτι πιο σχετικό με όσα θες να αναπτύξεις στο θέμα σου, Εαρινέ. Να ξέρει δηλ. και ο αναγνώστης ποιος είναι ο τίτλος του θέματος, τι πραγματεύεται δηλ. το topic, πρωτού αποφασίσει να συμμετάσχει. Έτσι νομίζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Εαρινέ,
Πιστεύω πως το "καλός", "ηθικός" και "ενάρετος" άνθρωπος, χωρίς αυτοί οι όροι να έλκουν την ύπαρξη τους από κάπου, είτε θρησκεία είναι αυτό, είτε φιλοσοφία, είτε κάποιοι κανόνες που διατύπωσε κάποια στιγμή, κάπου στον κόσμο ένα μικρό ή ένα μεγάλο κοινωνικό σύνολο, είτε ....... ό, τι θες εσύ, δεν θα υπήρχαν.

Στο πρόσωπο του Θεού, τουλάχιστον για το Χριστιανισμό, ο Χριστιανός, δεν ποθεί, αλλά και ούτε στόχος του είναι, να ανακαλύψει έναν καινούργιο οδηγό καλής, ηθικής και ενάρετης ζωής ΜΟΝΟ.

Γιατί "πιστούς ή καλούς"; Και τα δυο μαζί χωρίς το "ή", αλλά με "και", δεν παίζει;



Φίλε μου , συζήτηση κάνουμε και το ψάχνουμε...
Ερωτήσεις κάνω μπάς και λύσω ορισμένες απορίες μου...
Προσωπικά δεν είπα τίποτα , απλά ερωτήσεις έκανα για να καταλάβω τι περίπου συμβαινει...
Ας πεί λοιπόν ο καθένας την άποψή του και στο τέλος θα εξάγουμε τα όποια συμπεράσματα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Δεν σου αρέσει αγορίνα μου έ???


Όχι, μ' αρέσει ρε Εαρινέ, δείχνει ακριβώς γιατί γράφεις ότι γράφεις και ακριβώς γιατί λες ότι λες. [ πλάκα κάνω ]

Άνευ πλάκας, βάλε κάτι πιο σχετικό με όσα θες να αναπτύξεις στο θέμα σου, Εαρινέ. Να ξέρει δηλ. και ο αναγνώστης ποιος είναι ο τίτλος του θέματος, τι πραγματεύεται δηλ. το topic, πρωτού αποφασίσει να συμμετάσχει. Έτσι νομίζω.



Απ'οτι φαίνεται , ήσουν ο μόνος που δεν κατάλαβε...
Να σου στέλνω με προσωπικό μήνυμα κάθε φορά που αναρτώ κάποιο θέμα επεξηγήσεις..???

...δεν θέλω να σε προβληματίζω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 13:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Απ'οτι φαίνεται , ήσουν ο μόνος που δεν κατάλαβε... [ Πάλι εγώ δεν κατάλαβα ; ]
Να σου στέλνω με προσωπικό μήνυμα κάθε φορά που αναρτώ κάποιο θέμα επεξηγήσεις..??? [ Κι άλλα spam ; Όχι, άσε, δεν χρειάζεται ]


quote:
Εαρινός

Φίλε μου , συζήτηση κάνουμε και το ψάχνουμε...
Ερωτήσεις κάνω μπάς και λύσω ορισμένες απορίες μου...
Προσωπικά δεν είπα τίποτα , απλά ερωτήσεις έκανα για να καταλάβω τι περίπου συμβαινει...
Ας πεί λοιπόν ο καθένας την άποψή του και στο τέλος θα εξάγουμε τα όποια συμπεράσματα!!!


Α, ρε Εαρινέ ... Mπορεί να σου "τη λέω" αλλά σε συμπαθώ. Πόσων χρονών είσαι ;


Edited by - zip on 05/09/2011 13:52:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάλι εγώ δεν κατάλαβα ;

Α, ρε Εαρινέ ... Mπορεί να σου "τη λέω" αλλά σε συμπαθώ. Πόσων χρονών είσαι ;


Edited by - zip on 05/09/2011 13:52:30


Απ'οτι φαίνεται μάλλον "ναί"....
Είδες εσύ κανέναν άλλο -εκτός απο τον νέο συνδίκτυο- να έχει πρόβλημα κατανόησης???
Τελικά έχεις έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο να εκδηλώνεις τις συμπάθειές σου...κλείνω τα δεκατρία...και πάω για τα δεκαπέντε...
Εσύ στα δεκατέσσερα να υποθέσω???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ντάξει ... ok.

Γιατί κοροϊδεύεις όμως ρε φίλε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα είναι φανερό πως και για τις τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες, ο θεός μετά την δημιουργία σύμπαντος κόσμου, δημιουργεί την έκτη μέρα έναν χειροκροτητή / λιβανωτό, και απαιτεί να τον αγαπά κατα αποκλειστικλοτητα, ορίζοντας αυτήν την υποχρεωτικη αγάπη ώς ύψιστη αρετή.
Άνευ αυτής, καμία άλλη αρετή δεν μετρά.
Οι έννοιες καλός και αγαθός είναι για πέταμα.

Και αυτός ο θεός είναι τόσο μεγαλόκαρδος που για μια μικρή παράβαση του πρώτου ζευγαριού, που δημιούργησε καταδικάζει – εγωιστικά και χωρίς συχώρεση - όλους τους μελλοντικούς απογόνους τους φορτώνοντας τους πριν καλά καλά γεννηθούν με μια ρετσινιά, έτσι για να τους το υπενθυμίζει και να τους κρατά στη στρούγκα του.

Τι το ψάχνουμε δεν καταλαβαίνω.
“Μήπως έχουμε εντελώς αποτρελλαθεί ή προσπαθούν με το ζόρι να μας αποτρελλάνουν”?
Ιδού η απορία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'Ντάξει ... ok.

Γιατί κοροϊδεύεις όμως ρε φίλε ;



Τελικά είσαι παρεξηγησιάρης και λίαν εύθικτος...
Που την είδες ρε σύ την κοροϊδία???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α, ρε Εαρινέ ... Mπορεί να σου "τη λέω" αλλά σε συμπαθώ. Πόσων χρονών είσαι ;

“Αμοθεν”... νούμερο 2?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 14:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Τελικά είσαι παρεξηγησιάρης και λίαν εύθικτος... [ Πάλι παρεξηγησιάρης είμαι ; ]


quote:
Εαρινός

Που την είδες ρε σύ την κοροϊδία???


Μα ... όταν σε ρωτάω πόσων χρονών είσαι και μου απαντάς :

quote:
Εαρινός

κλείνω τα δεκατρία ...και πάω για τα δεκαπέντε...


τι κάνεις ; Δεν με κοροϊδεύεις ;

Edited by - zip on 05/09/2011 14:20:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip..

"
Μα ... όταν σε ρωτάω πόσων χρονών είσαι και μου απαντάς :


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εαρινός

κλείνω τα δεκατρία ...και πάω για τα δεκαπέντε...


--------------------------------------------------------------------------------


τι κάνεις ; Δεν με κοροϊδεύεις ";

Όχι!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 10:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Αν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος , όντως είναι καλός με την έννοια του όρου και σκέπτεται , συμπεριφέρεται και πράττει ως καλός και εν αρετή άνθρωπος , οικογενειάρχης , πολίτης κοκ....
Επιδεικνύει σεβασμό και ηρεμία , υπομονή και αυτοκυριαρχία...κατανόηση και διάθεση για συνεργασία κοκ...βοηθάει στο μέτρο των δυνατοτήτων του και τους συνανθρώπους του...σέβεται το περιβάλλον και οτιδήποτε αυτό περιλαμβάνει...
Αυτός ο άνθρωπος , αναρρωτιέμαι τι τον χρειάζεται το Θεό και τους αγγέλους , τι την εκκλησία και τους παππάδες...τους Ιμάμηδες και τους γκουρού???


Μάλιστα ... προφανώς το θέμα σου και απορίες που σου "τριβελίζουν το μυαλό" [ πρόσεξε, μη στο τριβελίσουν πολύ γιατί χάθηκες ... ] σχετίζεται με αν είναι χρήσιμη η έννοια του Θεού στον άνθρωπο. Λες, ένας άνθρωπος που είναι ενάρετος, σωστός και τέλος πάντων καλός άνθρωπος, τι τον χρειάζεται τον Θεό ; Κατ' αρχήν, πρέπει να ξέρεις πως κάτι το οποίο εσένα σου είναι άχρηστο, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι χρήσιμο. Κι αυτό εδώ είναι ένα ... προσωπικό δικαίωμα που πηγάζει από την προσωπική ελευθερία του καθενός, παναθρώπινο δηλ. που ούτε εσύ, ούτε κανένας άλλος μπορεί να το αμφισβητήσει αλλά αντιθέτως οφείλει να το σεβαστεί.

Συνεπώς, η απορία σου δεν θα πρέπει να αφορά το σύνολο των ανθρώπων, την ανθρωπότητα δηλ. αλλά στην ουσία αφορά το υποσύνολο της ανθρωπότητας, των ανθρώπων δηλ. οι οποίοι χρειάζονται τον Θεό. Εσύ λοιπόν, απορείς, όχι γενικά, αλλά απορείς γι' αυτούς. Γιατί αυτά τα πρόβατα [ που λέει κι ο macedon δηλ. ] χρειάζονται τον Θεό ; Αυτό στην ουσία ρωτάς, αλλά επειδή έχετε μάθει την ηλιθιότητά σας να την πακετάρετε με ιλουστρασιόν χαρτιά και με κορδέλες, κάνεις όλο αυτόν τον "πρόλογο" για να κρύψεις την πραγματική σου απορία.

Επίσης ρωτάς :

quote:
Εαρινός

Τι θέλουμε ως ανθρωπότητα , πιστούς ή καλούς ανθρώπους???


Η απάντηση είναι κάτι παραπάνω από εύκολη : Και τα δύο θέλουμε. Και πιστούς & καλούς ανθρώπους.

quote:
Εαρινός

Ο θεός -αν υποθέσουμε ότι υπάρχει- δεν θα ήταν περήφανος γι'αυτόν και δεν θα του χάριζε την "αιώνια ζωή"....ή μήπως το γεγονός ότι δεν θα τον προσκυνούσε αυτό απο μόνο του θα συνιστούσε "μέγιστη αμαρτία" και θα τον χαρακτήριζε αυτομάτως ως αμαρτωλό???


Σας το έχω πει 200 φορές : Γιατί αποδίδετε ανθρώπινα χαρακτηριστικά στον Θεό ; Τι περήφανος ρε αγόρι μου να ήταν ο Θεός ; Τι είναι ο Θεός ; Άνθρωπος ; Για να αισθάνεται περηφάνεια για κάποιον πιστό του ; Τι είναι ο Θεός για να του χαρίσει "αιώνια ζωή" ; Κάποιος που έρχεται στο σπίτι σου για να σου χαρίσει ένα δώρο στα γενέθλιά σου ; Τι έχει ο Θεός ; Στόμα ; Για να σου πει "Σκουλήκι! Προσκύναμέ ρε! Αν δεν με προσκυνήσεις, είσαι αμαρτωλός!" ; Γιατί βλέπετε τον θεό ως άνθρωπο ; [ καλά, γνωστή είναι η απάντηση : τον βλέπετε ως άνθρωπο γιατί βλέπετε τον εαυτό σας σ' αυτόν, συνεπώς, εξ' ιδίων κρίνετε ]

Και μ' αρέσει που και ο macedon, απαντάει κατ' αυτόν τον τρόπο :

quote:
macedon

Ο θεός θέλει τον άνθρωπο δούλο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο (που θα ακολουθεί πιστά αυτά που του προσφέρονται ως "θείος λόγος" χωρίς να σκέφτεται) με αντάλλαγμα την εύνοιά του.

Ο άνθρωπος που περιγράφεις δεν μπορεί να κάνει περήφανο το θεό γιατί δεν είναι ούτε δούλος του ούτε πρόβατό του ενταγμένο στο συγκεκριμένο ποίμνιο.


Τι είναι αγαπητέ μου ο Θεός για να θέλει ; 'Ανθρωπος ; Μόνο οι άνθρωποι θέλουν. Τίποτε δεν θέλει ο Θεός. Εσύ νομίζεις πως ο Θεός ξέρει ποιος είναι δούλος, ποιος είναι άπιστος ή πιστός, ποιος είναι αμαρτωλός ή όχι ; Δεν ξέρει τίποτε αγαπητέ. Όλες αυτές οι έννοιες του είναι άγνωστες. Λες "Θέλει τον άνθρωπο πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο". Μπας και πέρασες από κα'να χωριό τώρα το καλοκαίρι και είδες κα'να τσομπάνο και τον πέρασες για Θεό ;

Το ότι αναφέρεις "πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο", αυτό και μόνο, δηλ. πάλι παίρνεις μια "εικόνα" από την Χριστιανική παράδοση [ την "εικόνα" του ποιμενάρχη και του ποιμνίου του, του τσομπάνου δηλ. με τα πρόβατά του ], αυτό και μόνο δείχνει πως πάλι το θέμα το πας στον Χριστιανισμό. Γιατί Θεός για κάποιους είναι κι ο Βούδας. Γιατί δεν μιλάς για το ποίμνιο του Βουδισμού ; Γιατί ο Βουδισμός δεν έχει ποίμνιο, έχει όμως Σανυάσιν και δεν συμμαζεύεται. Επειδή όμως έχεις πλήρη μεσάνυχτα για το Βουδισμό, μόλις εσύ δεις την λέξη "Θεός", αμέσως μιλάς για τον Χριστιανισμό. Δηλ. για σένα Θεός = Χριστός, Χριστιανισμός. Δεν υπάρχουν άλλοι Θεοί ας πούμε ... Και υποτίθεται πως είσαι και μορφωμένος άνθρωπος κτλ.


Edited by - zip on 06/09/2011 10:45:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 11:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάμε να δούμε τώρα, αν και κατά πόσο είναι χρήσιμη ή όχι για τον άνθρωπο [ γενικά για τον άνθρωπο, για την ανθρωπότητα δηλ. ] η έννοια του Θεού.

Κατ' αρχήν, η δημιουργία ενός Θεού ή πολλών Θεών, είναι ανθρώπινη ανάγκη. Η ανάγκη είναι αυτή που κάνει τους ανθρώπους να φτιάχνουν θεούς, θρησκείες, κανόνες θρησκευτικούς, δόγματα κτλ. Ποια ανάγκη ; Η ανάγκη να αποδώσουν μία ή περισσότερες δυνάμεις ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ δεν έχουν, σε κάτι άλλο. Από την αδυναμία ή τις αδυναμίες τους ξεκινάει αυτή η ανάγκη. Παραδείγματα ; Άπειρα.

Π.χ : Η αδυναμία των ανθρώπων να κατανοήσουν την φυσική φθορά τους, την φυσική φθορά ενός ζωντανού όντος. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να δεχθούν πως ακριβώς επειδή είναι ζωντανοί κάποια στιγμή θα πεθάνουν. Συνεπώς, φτιάχνουν κάτι το οποίο είναι [ με βάση της παραπάνω λογικής ], αθάνατο. Τι μπορεί να είναι αθάνατο γι' αυτούς ; Ένας Θεός π.χ

Π.χ : Η αδυναμία των ανθρώπων να κατανοήσουν έννοιες όπως : Δικαιοσύνη, Ελευθερία, Ισότητα, Βούληση κτλ. Τι μπορεί να τα κατανοήσει, να τα αποδώσει και τα εφαρμόζει όλα τα παραπάνω με έναν όχι ανθρώπινο τρόπο γι' αυτούς ; Πάλι ένας Θεός π.χ

Ουσιαστικά λοιπόν εδώ μιλάμε, για μια πλήρη αποτυχία στην εφαρμογή όλων αυτών των εννοιών [ όπως Δικαιοσύνη, Ελευθερία, Ισότητα, Βούληση ] από τον ίδιο των άνθρωπο, συνεπώς θα πρέπει να αναζητηθεί κάτι που δεν είναι ανθρώπινο ώστε να μπορεί (αυτό το κάτι) να τα εφαρμόσει πέραν πάσης ανθρώπινης αμφιβολίας. Τι μπορεί να τα εφαρμόσει γι' αυτούς ; Πάλι ο Θεός.

Σιγά σιγά λοιπόν, η έννοια του Θεού παίρνει ανθρωποκεντρική υπόσταση. Ο άνθρωπος φτιάχνει έναν Θεό που είναι κατ' εικόνα και ομοίωσή του.

Π.χ : Η αδυναμία των ανθρώπων να ερμηνεύσουν φυσικά φαινόμενα. Η θεοποίηση του ήλιου π.χ ή ενός βράχου ή ενός δέντρου.

Συνεπώς, μια ανθρώπινη ανάγκη [ που βασίζεται σε μία ή περισσότερες αδυναμίες ] ξεκινά μέσα στον άνθρωπο την διαδικασία για την δημιουργία ενός Θεού ή πολλών Θεών.

Είναι χρήσιμο αυτό ή όχι ;

Προσωπικά, για μένα δεν είναι εντελώς άχρηστο. Γιατί παρ' ότι πολλές φορές αυτή η ανάγκη εμφανίζεται και σε μένα, ωστόσο προσπαθώ να ερευνήσω, όχι την ανάγκη, αλλά την αδυναμία μου που κρύβεται πίσω απ' αυτήν την ανάγκη. Συνεπώς, για μένα, μέσα από αυτήν την ανάγκη, ερευνώ καλύτερα τον εαυτό μου, δηλ. ερευνώ τις αδυναμίες μου. Αν λοιπόν υπάρχει για μένα μια κάποια χρησιμότητα σ' αυτό, είναι αυτή που μόλις ανέφερα.

Πολλοί άνθρωποι βρίσκουν "μια αγκαλιά" όπως λένε στο Θεό. Πιθανώς, δεν την βρήκαν σε άνθρωπο, την αναζητάνε στον Θεό. Γι' αυτούς, εφ' όσον κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να τους την δώσει, τι είναι αυτό που θα τους την δώσει ; Ένας θεός π.χ.

Άλλοι βρίσκουν "παρηγοριά" όπως λένε στο Θεό. Δεν την βρήκαν σε άνθρωπο, που θα την αναζητήσουν ; Στον θεό. Θα μου πείτε, άλλοι την βρίσκουν στα ζώα, στα σκυλιά και στα γατιά. Ε, 'ντάξει, ο καθένας ... όπως & όπου "την βρίσκει", που λέμε.

H χρησιμότητα λοιπόν της ύπαρξης του θεού, εξαρτάται κάθε φορά από την αδυναμία που έχει ο κάθε άνθρωπος αλλά και την ανάγκη την οποία κάθε φορά έχει. Γι' αυτό λέω, πως κάτι το οποίο στον Εαρινό μπορεί να είναι άχρηστο, σε κάποιον μπορεί να είναι χρήσιμο. Γιατί ο Εαρινός μπορεί να μην έχει ανάγκη για μια αγκαλιά π.χ αλλά κάποιος άλλος μπορεί να έχει αυτήν την ανάγκη. Και επειδή είναι αδύναμος στο να την ψάξει και να την βρει ή επειδή την βρήκε κάποτε και προδώθηκε ή πληγώθηκε απ' αυτήν, την αναζητά τώρα στον Θεό.

Αφού έχουμε αποτύχει ως ανθρώπινο είδος, η επιτυχία μας θα αναζητηθεί στην ύπαρξη ενός όντος ή μιας δύναμης που θα δεν ανήκει στο δικό μας το είδος. Αυτό το Ον ή αυτή την Δύναμη, το ονομάζουμε "Θεό". Και αυτό ακριβώς που λέω τώρα, είναι η Υπέρτατη Αυταπάτη μας.

Αν αυτή την στιγμή συζητάμε για Θεούς, είναι επειδή αποτύχαμε ως άνθρωποι.


Edited by - zip on 06/09/2011 11:51:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 11:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η απάντηση είναι κάτι παραπάνω από εύκολη : Και τα δύο θέλουμε. Και πιστούς & καλούς ανθρώπους.

Μήπως το συμπέρασμα για την αναγκαιότητα ύπαρξης “πιστών”, ήταν τόσο εύκολο – κατά την άποψή σου – και η ευκολία αυτή σε οδήγησε σε ένα επιπόλαιο και γρήγορο συμπέρασμα/κρίση?

Φαντάζομαι η αναφορά σου σε κάποια “πίστη” συνδέεται με μια θεότητα ή θρησκεία – ανεξάρτητα ποια - και όχι οποιαδήποτε πίστη, όπως στο σατανά παράδειγμα(σατανιστές)
Δέχομαι πως μιλάς για την τυφλή παραδοχή μια άποψης που συνοδεύεται από μια τυπολατρία και τελετουργία , που ιστορικά στο σύνολό της, έχει αποδειχτεί πολλές φορές λάθος.

Με λίγα λόγια λες, πως είναι καλό να πιστεύουμε σε λαθεμένες αλήθειας, αρκεί να πιστεύουμε σε κάτι.

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, όπως ακριβώς συμφωνώ και με την άποψη οτι “οι θρησκείες είναι το όπιο των λαών”

Ναι! αν οι άνθρωποι είναι ανελεύθεροι και αδύναμοι, καλό είναι να πιστεύουνε κάπου, έστω και στον ΡΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 11:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Μήπως το συμπέρασμα για την αναγκαιότητα ύπαρξης “πιστών”, ήταν τόσο εύκολο – κατά την άποψή σου – και η ευκολία αυτή σε οδήγησε σε ένα επιπόλαιο και γρήγορο συμπέρασμα/κρίση?


Η άποψή μου βασίζεται στο ότι όλα χρειάζονται στον κόσμο μας. Και οι πιστοί και οι άπιστοι. Και οι καλοί και οι κακοί.

quote:
gianipseftis

Με λίγα λόγια λες, πως είναι καλό να πιστεύουμε σε λαθεμένες αλήθειας, αρκεί να πιστεύουμε σε κάτι.


Αν αυτή η ... "λαθεμένη αλήθεια" όπως λες, βοηθάει [ ή τέλος πάντων ικανοποιεί μια ανάγκη ] σ' αυτόν που την πιστεύει, ναι, ας την πιστεύει. Δεν είναι δα και τόσο μεγάλο κακό αυτό.

Edited by - zip on 06/09/2011 11:57:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 12:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτό που λες πάλι σωστό είναι.

Αν δεν υπήρχαν τα κουνούπια δεν θα είχαμε ποτέ την γνώση μια εφιαλτικής ζεστής νύχτας γεμάτης απο αυτούς τους “χρήσιμους” (για την γνώση, όχι τους πισινούς μας) εισβολείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 13:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Ο θεός [ Η θρησκεία ] θέλει τον άνθρωπο δούλο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο (που θα ακολουθεί πιστά αυτά που του προσφέρονται ως "θείος λόγος" χωρίς να σκέφτεται) με αντάλλαγμα την εύνοιά του [ της ].

Ο άνθρωπος που περιγράφεις δεν μπορεί να κάνει περήφανο το θεό [ τη θρησκεία ] γιατί δεν είναι ούτε δούλος του[ της ] ούτε πρόβατό του[ της ] ενταγμένο στο συγκεκριμένο ποίμνιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 13:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zyp
Αν αυτή η ... "λαθεμένη αλήθεια" όπως λες, βοηθάει [ ή τέλος πάντων ικανοποιεί μια ανάγκη ] σ' αυτόν που την πιστεύει, ναι, ας την πιστεύει. Δεν είναι δα και τόσο μεγάλο κακό αυτό.



Μα ήδη αυτό το είχα αναφέρει και επισημάνει,- προφανώς δεν το πρόσεξες -
Μιλώ σοβαρά, πως πραγματικά το δέχομαι σαν αναγκαιότητα, χωρίς υπερβολές..
Είναι άλλωστε στο ίδιο πνεύμα με την ρήση που προανέφερα.
“Οι θρησκείες είναι το όποιο των λαών”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2011, 14:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon

Ο θεός [ Η θρησκεία ] θέλει τον άνθρωπο δούλο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), πρόβατο ενταγμένο στο ποίμνιο (που θα ακολουθεί πιστά αυτά που του προσφέρονται ως "θείος λόγος" χωρίς να σκέφτεται) με αντάλλαγμα την εύνοιά του [ της ].

Ο άνθρωπος που περιγράφεις δεν μπορεί να κάνει περήφανο το θεό [ τη θρησκεία ] γιατί δεν είναι ούτε δούλος του[ της ] ούτε πρόβατό του[ της ] ενταγμένο στο συγκεκριμένο ποίμνιο.




Ωραία λοιπόν , στην θέση του Θεού που έβαλα στη ανάρτηση του θέματος εσύ βάλε Θρησκεία....για μένα δεν κάνει καμμιά διαφορά και αυτό διότι τον όποιο Θεό τον γνωρίσαμε -όσοι τον γνώρισαν- απο τις Θρησκειες....έχεις ΚΑΙ σε αυτό καμμιά αντίρρηση???
Ή εσύ μιλάς για κάποιον Θεό που έχεις προσωπική γνωριμία μαζί του και μιλάς γι'αυτόν -ενω εγκαλείς τους άλλους- σαν να είναι ο πλέον γνωστός απο τους γνωστούς σου???
Πάς μήπως να μας τρελλάνεις???

YG:"Τα περί ηλιθιότητος , δεν θα τα σχολιάσω...ακόμα"
Στην πορεία ΘΑ ΔΟΥΜΕ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 06/09/2011 14:23:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy