ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Εξοφλούμε το χρέος της Ελλάδας;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 12:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τις τελευταίες μέρες έχει γίνει γνωστό ένα παράξενο γεγονός, έχει βρεθεί μια Μ.Κ.Ο η E.N.D. η οποία λεει έχει απο δωρεά πατρινού 2,7τρις και τα διαθέτει για την αποπληρωμή του ελληνικού χρέους, διαβάστε στη σελίδα της όλο το εξωπραγματικό γεγονός http://www.ellasneverdie.org/
εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, έχει να κάνει με μετοχές της τράπεζας της ανατολής μέσα στην σελίδα τους αναφέρονται όλα όσα χρειάζεται για να καταλάβουμε τι ,πως και αν είναι δυνατόν να είναι αλήθεια όλα αυτά

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 12:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα.. είδα και το δημοσίευμα στο Zougla.gr και όντως απ την μια αν οι μετοχές ήταν σε χρυσό τότε δεν μπορούν να μηδενιστούν με πτώχευση έτσι απλά αλλά απ την άλλη δεν κατάλαβα (ίσως κάποιος μας εξηγήσει εδώ καλύτερα καθώς εγώ στο χρηματηστήριο σαν απλός προγραμματιστής δούλευα δεν σκαμπάζω πολλά απο μετοχές), πως στο καλό μια μετοχή αξίας 125 Γαλλικών φράγκων αξίζει 670 δις.. (Νομίζω ότι το 193x κάθε χρυσό Γαλλικό φράγκο είχε αξία μόλις 15 δραχμών χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος.. καλό ποσό αλλά..)
Ίσως αν υπήρχε αυτό το περίφημο πόρισμα με το πως έγινε η αποτίμηση και βγήκε αυτό το ποσό να είχαμε καλύτερη εικόνα.
Σίγουρα αν έγινε πρόταση για συμβιβασμό τότε κάτι παίζει αλλά μπορεί απλά να είναι για την αποφυγή περισσότερων προσφυγών σε περίπτωση νίκης και όχι λόγω μεγάλης αξίας γιατί απ ότι βλέπω οι μετοχές που είχαν δωθεί συνολικά ήταν αξίας 15.000.000 χρυσών φράγκων.. τεράστιο ποσό δηλαδή που αν τυχόν βρεθούν στην κατοχή κάποιων η τράπεζα την έκατσε.
Ίσως βέβαια (λόγω ασχετοσύνης) να είμαι εντελώς λάθος και να παίζουν άλλα (μερίσματα, τόκοι κτλ) που να φτάνουν το ποσό να είναι τόσο στην εποχή μας.. όποιος γνωρίζει σχετικά ας μιλήσει :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 13:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven στο ερωτημα σου απαντα η αποτίμηση των μετοχών από τον καθ. καρυώτη δες το σχετικό link
http://ellasneverdie.org/sites/default/files/%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%AE%20%CE%9A%CE%B1%CF%81%CF%85%CF%8E%CF%84%CE%B7.pdf


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα.. άρα όντως μιλάμε για μερίσματα και τόκους. Όπως αναφέρει δηλαδή στην Εκκαθάριση πλέον η αξία κάθε μετοχής ήταν 298 Γαλλικά φράγκα (που όπως λέει σημερινή αξία έχουν 325 δολάρια το κάθε ένα) και βγαίνει ήδη ένα μεγάλο ποσό ανά μετοχή (σχεδόν 100000 δολάρια ανα μετοχή) απο εκεί και πέρα η πράξη είναι λίγο περίεργη και δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει έτσι απλά. Δηλαδή αφού σήμερα κάθε Γαλλικό φράγκο έχει 77512 δραχμές τότε το 1932 που το φράγκο άξιζε 1,6 δραχμές με την αναλογία βγαίνει κάθε γαλλικό φράγκο κάθε μετοχής να αξίζει 48445 Γαλλικά φράγκα σήμερα με αποτέλεσμα να βγαίνει το ποσό (48445x298). Το θέμα είναι ότι όλα τα τελευταία "άρα" είναι αρκετά αυθαίρετα όπως τα βλέπω εγώ. Το 100.000 μου ακούγεται πιστευτό ποσό με τους τόκους και με την ανάλυση μέχρι την μέση του κειμένου, τα 670δις όμως?... :)
Δεν είναι μεγάλη απλοποίηση να λέμε ότι ένα φράγκο αφου έχει 77500 δραχμές τώρα και 1,6 (άρα 48000 φορές περισσότερο) τότε θεωρούμε ότι η αξία του κάθε φράγκου στην μετοχή έχει γίνει 48000 φορές μεγαλύτερη (άρα 48000 φράγκα)?!? είναι σαν να λέω ότι έχω μια χρυσή λίρα απ την Γιαγιά μου που το 30 άξιζε 50 δραχμές και σήμερα αξίζει 50000 δραχμές άρα θεωρώ αυθαίρετα ότι η χρυσή μου λίρα αξίζει σαν 1000 χρυσές λίρες επι την σημερινή τους τιμή :)
Νομίζω στην καλύτερη των περιπτώσεων αν κάθε μετοχή αξίζει για 298 Γαλλικά φράγκα και επειδή μιλάμε για χρυσό (άρα δεν μηδενίζεται η αξία του και δεν μιλάμε για δραχμές ώστε η τράπεζα να πει δεν θα έδινα ποτέ τόκους ή μέρισμα) τότε ίσως αντί για 100000 δολάρια που θα άξιζε σήμερα η μετοχή να αξίζει πολλά παραπάνω υπολογίζοντας όλα αυτά τα χρόνια, αλλά σίγουρα όχι 670δις :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξέρω γι αυτό είπα είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εθνικής σημασίας τα δις της υπόθεσης Σώρρα http://axiocratia.blogspot.com/2011/09/blog-post_20.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, ρε παιδιά! Δεν τα χρειαζόμαστε αυτά τα χρήματα, αφού η χώρα έχει ήδη σωθεί! Ο Γιώργος λέει ότι όλα πάνε περίφημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλά περίφημα? φανταστρουμφικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά, ρε παιδιά! Δεν τα χρειαζόμαστε αυτά τα χρήματα, αφού η χώρα έχει ήδη σωθεί! Ο Γιώργος λέει ότι όλα πάνε περίφημα




Ναι, ο Γιώργος έχει γεμίσει τον κουμπαρά του. Έχει σχέδιο ο άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 14:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά, ρε παιδιά! Δεν τα χρειαζόμαστε αυτά τα χρήματα, αφού η χώρα έχει ήδη σωθεί! Ο Γιώργος λέει ότι όλα πάνε περίφημα



λέμε τώρα στην περίπτωση που χρειαστούμε τίποτε ψηλά για να φιλέψουμε τον μικρό που μας φέρνει τον καφέ

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 16:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολα αυτα ειναι ενα παιχνιδι που αποσκοπει στην νεα εποχη τρομοκρατιας,
οσο γρηγορα το καταλαβουν οι ελληνες,αφηστε τους ξενους,αφηστε το χρεως,αφηστε τους εβραιους που θελουν πνιξουν τον ελληνισμο και λοιπες μπουρδες,ο σκοπος ολων αυτων ειναι η κοινη γνωμη να στοχευει εκει που πρεπει.Η οικονομικη τρομοκρατια ειναι ο νεος τροπος καταδυναστευσης του λαου παγκοσμιος,προσεξατε ολοι το διλλημα που φερνουν,πτωχευση ή το χαος,με την απειλη μιας πτωχευσης θα επιβαλουν φασιστικα μετρα σε ολους.

Countess it is your night
You are haunted by your wild desires
Possessed by bestial lust
You are the goddess of the loveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2011, 08:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά οι Εψιλον (που φυσικά κρύβονται πίσω από την END όπως φαίνεται και από το εμπορικό της σήμα) θα έρθουν να μας σώσουν:

Επίσης, μια καλή ιδέα είναι η END εκτός από το δικό μας χρέος που θα αποπληρώσει, να δώσει και κανά δυο τρις να αγοράσει μεγάλο κομμάτι του αμερικανικού χρέους ώστε η Αμερική να γίνει ελλαδικό προτεκτοράτο!!!

Ζήτω οι Ελ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2011, 08:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά οι Εψιλον (που φυσικά κρύβονται πίσω από την END όπως φαίνεται και από το εμπορικό της σήμα) θα έρθουν να μας σώσουν:[..]

Χμ..

Πέρα από την πλάκα, το θέμα έχει ενδιαφέρον υπό το πρίσμα ότι αν υποθέσουμε ότι η περίφημη "Ομάδα Έψιλον" υπάρχει ( ; ), θεωρώ ότι από εδώ και πέρα είναι η πλέον κατάλληλη στιγμή να δράσει και επιτέλους να σώσει την Ελλάδα αφού (και με δεδομένες τις εξελίξεις που ακολουθούν στους επόμενους μήνες -βλ. Treuhand, αναθεώρηση Μεσοπρόθεσμου προγράμματος κλπ) εισερχόμαστε με μεγάλη ταχύτητα στην "ώρα μηδέν" της απόλυτης εθνικής, κοινωνικής, οικονομικής καταστροφής.

Αν λοιπόν η περίφημη Έψιλον δεν δράσει στους επόμενους μήνες ώστε να περισωθεί (αν) όχι το σάπιο "Σύστημα" αλλά τουλάχιστον οι πολίτες (ακόμα και όσοι δεν αξίζουν να διασωθούν) και η κρατική περιουσία τότε νομίζω ότι μπορούμε πλέον με μεγάλη σιγουριά να θέσουμε την υπόθεση "Ε" στο αρχείο (μια για πάντα).

Οπότε τουλάχιστον τώρα έχουμε μια ιστορική ευκαιρία να ελέγξουμε de facto όλους αυτούς τους (από δεκαετίες) ισχυρισμούς.

Ίδωμεν...

Edited by - XD on 25/09/2011 08:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 03:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως αν τελικά έρθουν οι Έψιλον να μας σώσουν, η όλη ιστορία θα παίξει πολύ καλά σε σενάριο για τη μεγάλη οθόνη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2012, 16:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο αυτον δεν εχουμε κανενα νεο?Παιχνιδακι των ΜΜΕ τελικα?

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy