ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 AMELIE
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 09:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xτες είδα για δεύτερη φορά το Αmelie και κατάλαβα πως είναι η καλύτερη ταινία της τελευταίας δεκαετίας ....
Αυτή η ταινία δημιουργεί μια φανταστική ψυχική ανάταση (σε όρια συγκίνησης). Για εμένα το Amelie είναι ένας ύμνος στην ψυχή , ένας ύμνος στην ανθρώπινη ύπαρξη και στην ομορφιά που αυτή κρύβει. Ενας ύμνος στην απλότητα και την δύναμή της προσφοράς.Η amelie αντιπροσωπεύει τον κόσμο που ποτέ δεν θα δούμε στην τηλεόραση και όμως υπάρχει ,βρίσκεται δίπλα μας ίσως στην διπλανή πόρτα. Αντιπροσωπεύει τους ανθρώπους που ακόμα ονειρεύονται έναν καλύτερο και πιο όμορφο κόσμο ,αυτούς που ακόμα πιστεύουν ΌΤΙ Η ΙΘΑΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥ...
Η AMELIE δεν είναι μια φιλόσοφος ,δεν είναι διανοούμενη είναι μια απλή σερβιτόρα σε ένα bistreau ...διαθέτει όμως κάτι πολύ ισχυρότερο ...ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ .Δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι η AMELIE δεν πήγε σχολείο , δεν πέρασε απο αυτή τη μηχανή του κιμά που μπαίνεις άνθρωπος και βγαίνεις ΖΩΟ !!!! Γιαυτό ίσως μπορεί ακόμα να ονειρεύεται ...
Καταπληκτική ατμόσφαιρα και σκηνοθεσία (πράσινοκόκκινα χρώματα ..ελπίδα και πάθος) και όσο για την μουσική της ταινίας ...ΟΝΕΙΡΟ !!! (το cd δεν ξεκολάει απο το stereo μου)
Οποιος δεν την έχει δεί πραγματικά χάνει μιάμιση ώρα απόλαυσης ...

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 09:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά, ΟΛΑ όσα έγραψε ο ΕοΝ είναι σαν να τα λέω ΚΑΙ γω!
Πρασινοκόκκινα χρώματα βλέπουν τα μάτια μου και υπέροχοι ήχοι συντροφεύουν ακόμα τ' αυτιά μου...

Εντωμεταξύ, για την ίδια ταινία, δείτε κι αυτό:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=724

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 17:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε EoN με πρόλαβες...
Είδα την ταινία για πρώτη φορά χτες το βράδυ και μου άρεσε πάρα πολύ. Το μεγαλύτερο μύνημα που μου έδωσε εμένα η ταινία είναι η αθωότητα της Amelie που σου έδινε την εντύπωση ενός μικρού παιδιού.
Γιατί όπως λέει και ο Coelho: "Τα παιδιά μπορούν να διδάξουν τρία πράγματα στους μεγάλους α)να χαίρονται χωρίς λόγο, β) να ασχολούνται πάντα με κάτι και γ)να απαιτούν με όλη τους τη δύναμη αυτό που επιθυμούν."


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 19:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ananasss,
πως βρήκες το άλλο το topic που αναφερόταν στην Amelie;
Τουλάχιστον στο δικό μου το P.C. δεν παρουσιάζεται...και ούτε υπάρχει δεύτερη σελίδα με topics.
Προφανώς ως πιο παλιός...έχει τον τρόπο σου...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 21:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέε μου...
Υπάρχουν 2 σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα "Κινηματογράφος", τις οποίες μπορείς να τις δεις αν έχεις επιλεγμένη την εφαρμογή "Εμφάνιση όλων των θεμάτων", η οποία βρίσκεται κάτω από την Επιλογή Γλώσσας, πάνω δεξιά όπως κοιτάς στην οθόνη, δίπλα στο logout (έξοδος) σου...
Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός ο... παλιός!
Μ'αυτόν τον τρόπο θα "βλέπεις" ΟΛΑ τα θέματα σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες, πράγμα ιδιαίτερα ενδιαφέρον και χρήσιμο!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 22:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιέ....Ananasss....
XΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αλλά όπως λέγαμε και στον στρατό...
Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...ΑΛΛΑ Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 12:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά η πιο ελπιδοφόρα ταινία που είδα ποτέ... Την είδα το προηγούμενο καλόκαίρι σε ένα θερινό σινεμά στην Αίγινα.... Βασικά όλη η περίοδος των διακοπών μου ήταν ένα αφιέρωμα στο σινεμά!!!! Κάθε βράδυ 2 ταινίες κάτω από τα άστρα... Άλλη φάση...

Η ταινία όντως είναι πλημμυρισμένη από πράσινα και κόκκινα χρώματα.... Και η όλη ματιά του σκηνοθέτη είχε κάτι το μαγικό, το ονειρικό, το γλυκό....

Όσο για τη μουσική της, πιστεύω ότι ήταν η μισή Δύναμη της ταινίας, ότι ήταν η καταλληλότερη μουσική επένδυση για μια τέτοια ταινία. Θεωρώ τον εαυτό μου τουλάχιστον αφελή που δεν έχω πάρει ακόμη το CD.

Πάντως για ringtone, έχω βάλει το soundtrack. Ή κάτι που του μοιάζει... από το www.greekmelodies.gr/results_sound_cinema.asp

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy