ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σχετικά με περίεργη εμπειρία σε σπίτι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ευη 69
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2011, 21:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ευη 69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον θα ανοιξω ενα θεμα,που εχει συμβει σαν γεγονος εδω και χρονια.Αρκετα θα λεγα.Καποτε σε ενα χωριο βρεθηκα σε ενα σπιτι οπου ημουν φιλοξενουμενη για καποιες μερες.Ηταν πασχα και μεγαλη τεταρτη εγω και η φιλη γυρισαμε σπιτι της.Το σπιτι της δε,ειχε μια περιεργη διαρυθμισει,γυρω γυρω δωματια και στη μεση ενα μικρο κομματι αυλης.Μπαινοντας απο εξω στο χωλ περνουσαμε μεσα στην αυλη και μετα ακολουθουσαν το σαλονι και οι κρεβατοκαμαρες.Στο χωλ λοιπον,βλεπουμε και οι δυο ενα μεγαλο μαυρο πουλι ,που δεν ειχε υλικη υποσταση,το μηκος του ηταν περιπου στο ενα μετρο,και πεταγε γυρω γυρω στον τοιχο κουνωντας τα φτερα του αλλοτε ρυθμικα,αλλες φορες εκανε κυκλους,και αλλες φορες καθοταν ακριβως απεναντι φτεροκοπωντας.Βεβαια περιτο να πω οτι μειναμε αφωνες..Μετα απο αρκετη ωρα ακουστηκε το κλειδι στην πορτα,οπου και ηρθαν οι υπολοιποι κατοικοι.Τοτε αυτο εξαφανιστηκε πισω απο ενα καναπε,που ηταν μεσα στο δωματιο ακουμπησμενος στον τοιχο.Τον τραβηξαμε αλλα δεν υπηρχε τιποτα..Το γεγονος αυτο συνεβει γυρω στις 11 η ωρα το βραδυ.Χρονια τωρα αναρωτιομαστε τι ηταν αυτο που ειδαμε,τωρα με αφορμη το φορουμ τα τοσα θεματα και τις τοσες αποψεις,θα ηθελα και τη δικη σας αν ειναι δυνατο...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

ευη


___________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!!
ΣΕ Σχετικά με περίεργη εμπειρία σε σπίτι.
16/10/2011
___________________________________________________________

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 12:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, εύη 69.

Τι εννοείς γράφοντας πως "δεν είχε υλική υπόσταση" Το άγγιξες και ήταν άυλο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 20:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[center]ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!! ΣΕ Σχετικά με περίεργη εμπειρία σε σπίτι.





============================================================


Αγαπητή ευη 69, ομολογώ ότι κι εγώ δυσκολεύομαι να κατανοήσω επακριβώς την έλλειψη υλικής υπόστασης σε αυτό το μαύρο πουλί.
Πως είσαι σίγουρη ότι δεν είχε υλική υπόσταση;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 00:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον, κατά καιρούς έχω συναντήσει διάφορες περιγραφές ιδιόρρυθμων μαύρων πτηνών (βλ. «Γυναίκα Πουλί») τα οποία είναι συνήθως κομιστές «κακών μαντάτων», όμως η εμπειρία σας δεν θεωρώ ότι εμπίπτει σε κάτι τέτοιο.
Με κάθε επιφύλαξη λοιπόν, νομίζω ότι πρόκειται για κάποιου είδους φασματικής οντότητας (αυτό εκλαμβάνω από τα συμφραζόμενα) η οποία για κάποιους λόγους υλοποιήθηκε στον χώρο ώστε να καταστεί αντιληπτή από τις αισθήσεις σας.
Μάλιστα ο τρόπος με τον οποίο εξαφανίσθηκε (χάθηκε), με βάση την περιγραφή σας, είναι ανάλογος (καρμπόν) μιας παρόμοιας εμπειρίας (εξ αφορμής της οποίας και αποφάσισα να σου απαντήσω) που μου περιέγραψε αξιόπιστος μάρτυρας προ καιρού και η οποία συνέβη στην εξοχική του κατοικία. Και εκεί η «οπτασία» που αντιλήφθηκε κρύφτηκε κάτω από ένα έπιπλο του δωματίου του (!) και παρΆ όλες τις προσπάθειες που κατέβαλε αυτός και οι οικείοι του δεν στάθηκε δυνατό να βρεθεί τι ήταν (απλά χάθηκε). Τούτο το φαινόμενο ήρθε να προστεθεί σε μια σειρά από παράξενα φαινόμενα (όχι όμως μεγάλης συχνότητας) που εκδηλώνονται στην περιοχή όπου διατηρεί το ακίνητο του, οπότε ενδεχομένως αυτό να είναι το κλειδί και στην περίπτωση σου (ο τόπος –locus), αλλά για να εξαχθεί κάποιο περισσότερο ασφαλές συμπέρασμα θα πρέπει να γνωρίζεις αν στην εν λόγο οικία ή περιοχή έχουν εκδηλωθεί στο παρελθόν ανάλογα φαινόμενα (είτε ως μαρτυρίες είτε ως φήμες).

Edited by - XD on 17/10/2011 00:24:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 00:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O δικός μου προβληματισμός μετά και την παρόμοια ιστορία του XD
είναι γιατί αυτές οι "φασματικές οντότητες" (όπως χαρακτηρίστηκαν)
κάνουν την πολύ προβλέψιμη (αναμενόμενη) αντίδραση κι έχουν την ανάγκη του να "κρυφτούν" , πριν εξαφανιστούν ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 00:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμουφλάζ Aitherovamon

Δεν θέλουν να υπάρχουν μάρτυρες στη απο-υλοποίησή τους!
Μπαίνει κάτω απο τον καναπέ και ...πάφ,χάθηκε!!και συ νομίζεις οτι παίζει κρυφτό!

Αφου ειναι φασματική οντότητα,οτι θέλει κάνει!

Βέβαια εγω ξέρω οτι το φάσμα είναι πολλά πράγματα,αλλά και οντότητα τώρα το έμαθα.Μάλλον τα παιδιά περιγράφουν όντα άλλων διαστάσεων και μη βρίσκοντας κατάλληλες λέξεις,τις ονομάζουν <<φασματικές>>!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 11:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι απαραίτητα θέμα διάστασης, δίχως βέβαια να μπορούμε να το αποκλείσουμε, αλλά εκδήλωσης μιας οντότητας στο δικό μας οπτικό φάσμα, καθώς είναι διάχυτη η άποψη στον χώρο του Παράξενου, ότι υπάρχουν οντότητες στην δικιά μας διάσταση που όμως αποκρύπτονται από τα αισθητήρια όργανα μας κρυμμένες και κινούμενες σε διαφορετικές συχνότητες του μη ορατού οπτικού φάσματος (εξ ου και ορισμένοι ερευνητές προσπαθούν με υπέρυθρες κάμερες ή παλαιότερα με υπέρυθρα φιλμ να τις καταγράψουν). Η δε φύση τους είναι σύμφωνα με αυτή την θεωρία, συνήθως ένα είδος διαφάνειας εκ του οποίου προέρχεται και ο τεχνικός σε αυτό τον χώρο όρος «φασματική οντότητα» δόκιμος η μη. Τώρα αν ισχύουν όλα αυτά το αφήνω στην κρίση του αναγνώστη όπως επίσης άγνωστο παραμένει το γιατί ορισμένες φορές η συχνότητα εκπομπής τους τροποποιείται έτσι ώστε να αποκαλυφθούν (εν μέρει) στο ορατό οπτικό φάσμα. Από εκεί και πέρα, ενδεχόμενος εξαφανίζονται με αυτό τον τρόπο όταν καταλάβουν, αισθανθούν (;) ότι γίνονται αντιληπτά από τον παρατηρητή (μπορεί να ντρέπονται ποίος ξέρει; ) ή διότι ο "κοσμικός τους χρόνος" τελειώνει, βέβαια το ότι τρέχουν σε συγκεκριμένα σημεία πριν χαθούν μπορεί να μας οδηγήσει σε «παράξενες γωνιές» και ναι σε άλλες διαστάσεις οπότε μπορεί ενδεχομένως να έχουμε να κάνουμε τελικά με πολυδιάστατα όντα! Από την άλλη πλευρά όμως ίσως να είναι η αναμενόμενη αντίδραση ενός «φοβισμένου» ή «ξαφνιασμένου» παράξενου (;) όντος πριν αλλάξει το φάσμα εκπομπής του. Τι από τα δύο συμβαίνει ή αν συμβαίνει κάτι τρίτο ..άγνωστο.

Υ.Γ.
Φυσικά αυτού του είδους τα οριακά φαινόμενα ούτε μπορούν να μετρηθούν, ούτε να επιβεβαιωθούν μέσο πειράματος ενώ και οι προσπάθειες καταγραφής τους με διάφορες συσκευές μάλλον οδηγεί σε αντικρουόμενα αποτελέσματα (και εδώ οι σκεπτικιστές έχουν απόλυτο δίκιο να αμφιβάλουν!). Ούτε μπορεί να είναι σίγουρος κανείς για το τι, το γιατί και το πώς τους. Συνεπώς άλλοι τα δέχονται, άλλοι όχι, και άλλοι δηλώνουν άγνοια, δηλαδή «περί ορέξεως..» . Παρόλα αυτά και εις βάρος της Πραγματικότητας ορισμένες φορές (πραγματικά σπάνια) συμβαίνουν και εδώ δεν αναφέρομαι στην εμπειρία του θέματος (η οποία μπορεί να είναι αληθινή, μπορεί όχι) αλλά σε εμπειρίες που μου έχουν εκμυστηρευτεί έμπιστοι & λογικοί άνθρωποι (και που για αυτό τον λόγο δεν τολμούν να τις συζητήσουν ανοιχτά -για να μην «τους πάρουν στο ψηλό») οπότε διατηρώ πλέον (ας πούμε) "ανοιχτό μυαλό" ειδικά όταν παρατηρώ ομοιότητες μεταξύ των περιγραφών τους.

Edited by - XD on 17/10/2011 11:41:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 11:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Τρία πουλάκια κάθονται στου Πεταλά  τη ράχη,
τόνα κοιτάει το Μαχαλά ,το άλλο κατά το Ρίβιο,
το τρίτο το μακρύτερο ,τη  Λεπενού τη δόλια,”

(Δημοτικόν Άσμα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 16:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XD
Αντιλαμβάνομαι απολύτως τι θέλεις να πείς και δεν διαφωνώ καθόλου,το αντίθετο μάλιστα.Θα ξέρεις απο τα ποσταρίσματά μου,οτι δεν είμαι κάθετα εναντίον της άποψης της ύπαρξης και άλλων οντοτήτων πέρα απο αυτές που αντιλαμβανόμαστε με τις 5 αισθήσεις μας.

Απλά διεφώνησα στην χρήση του όρου <<φασματικές οντότητες>>.Δεν ισχύει και η απόδοσή του σε τέτοιες οντότητες είνα κραυγαλέα λάθος.Το φάσμα είναι κατάσταση ύλης,δεν μπορεί να είναι ον.

quote:
XD
Δεν είναι απαραίτητα θέμα διάστασης, δίχως βέβαια να μπορούμε να το αποκλείσουμε, αλλά εκδήλωσης μιας οντότητας στο δικό μας οπτικό φάσμα,


Είναι αποκλειστικά θέμα διάστασης αγαπητέ φίλε.Το δικό μας οπτικό φάσμα όπως λές,είναι μέχρι τρισδιάστατο το πολύ.Κάτι που εχει την ιδιότητα να απο-υλοποιείται στον δικό μας κόσμο,είναι σίγουρα απο άλλη διάσταση.Και σίγουρα απο μεγαλύτερη της δικής μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 17:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν παρακολουθώ το forum όπως παλαιότερα οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων την θέση του συνομιλητή μου επί του θέματος, συνεπώς όπως καταλαβαίνεις οφείλω να ξεκαθαρίζω την θέση μου.

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι ήμουν σαφής στο κείμενο μου για το υπό ποίες συνθήκες χρησιμοποιείται ο όρος (μάλιστα μιας και λέει ρητά η μάρτυρας ότι δεν είχε υλική υπόσταση θεώρησα ότι ο όρος θα ήταν περισσότερο οικείος προς αυτήν -και επ' ευκαιρίας καλό θα ήταν να μας εξηγούσε τι την έκανε να καταλήξει στο συμπέρασμα αυτό). Tο αν πρόκειται για oν που έχει ικανότητα αλλαγής φάσματος (σε επίπεδο ύλης -αν έχει καν υλική υπόσταση ή αν δεν υποθέσουμε για να μπερδευτούμε ακόμα χειρότερα ότι επρόκειτο για κάποια εγκεφαλική προβολή, οπότε ακόμα και η όψη της "οπτασίας" μπορεί να διαφέρει υπό συνθήκες..) ή διάστασης δεν παίρνω θέση (υπό συνθήκες μπορεί να ισχύουν και τα δυο -καμία φορά) - παρέχω και τις δυο εκδοχές στον αναγνώστη και εκείνος ας αποφασίσει αν κάποτε βιώσει ανάλογη εμπειρία επί του θέματος

Καταλαβαίνεις το πνεύμα μου νομίζω, οπότε δεν πρόκειται να επιμείνω περισσότερο επ' αυτού.

Edited by - XD on 17/10/2011 18:10:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 18:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

“Τρία πουλάκια κάθονται στου Πεταλά  τη ράχη,
τόνα κοιτάει το Μαχαλά ,το άλλο κατά το Ρίβιο,
το τρίτο το μακρύτερο ,τη  Λεπενού τη δόλια,”

(Δημοτικόν Άσμα)



Ωραίο αλλά παλιό ρε Γιάννη, να σου πω εγώ ένα καλύτερο, φολκλόρ αλλά ταυτόχρονα hitάκι (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GJoW9e0Oil4) αυτή την εποχή .

Edited by - XD on 17/10/2011 18:08:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε XD μου αρέσουν τα δημοτικά, γιατί εκτός από τον λυρισμό, εμπεριέχουν και την σοφία του λαού.

Δυστυχώς όμως δεν τρέχω βιντεάκια, έτσι δεν μπορώ να κρίνω το δικό σου δημοτικό άσμα .
Ως εκ τούτου δεν μπορώ να κρίνω την επιλογή σου.
Μην το πάρεις προσωπικά είναι θέμα αρχής
Αν έχεις την καλοσύνη και μπορείς να ….απαγγείλεις, έστω και μερικούς στίχους βρε αδερφέ ,γραπτώς να αναφέρεις, , θα ήταν πολύ σπουδαίο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ευη 69
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 21:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ευη 69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον ως προς την πρωτη απορια,να απαντησω πως ηταν κατι καταμαυρο σαν σκια πανω στον τοιχο,μονο που δεν μπορει να θεωρηθει,απο μενα τουλαχιστον σκια,γιατι το ειδαμε δυο ζευγαρια ματια.Πεταγε οπως πετουν τα πουλια οταν τα βλεπεις ψηλα,δεν διακρινοταν κεφαλι,παρα μονο δυο μεγαλες φτερουγες που κινουνταν ρυθμικα.Εμφανιζοταν πισω απο τον καναπε και εξαφανιζοταν παλι εκει.Εγκεφαλικη προβολη δεν νομιζω οτι ηταν,ειμασταν και δυο κοπελιες μικρες και δεν ειχαμε ιδεα απο τα επι μερους θεματα.Γυριζαμε απο τη βολτιτσα μας και ειχαμε εντελως διαφορετικα ενδιαφεροντα απο τις οντοτητες και ολα αυτα τα μεταφυσικα.Τελος δεν ηταν η τελευταια φορα που το ειδα,το ξαναειδα στο σπιτι μου σχεδον ενα χρονο μετα.Και κατι αλλο ακριβως στην επομενη συναντηση μαζι του,ακουγα και ενα σφυριγμα η μαλλον τιτιβισμα μικρου πουλιου.Αυτο το ξανακουσα στο σπιτι μου στην Αθηνα χωρις να δω κατι αυτη τη φορα.Τραβηξα πολυθρονες,καρεκλες,και οτι υπηρχε μες το δωματιο τελος παντων,και καθε φορα που πλησιαζα,αυτο απομακρυνοταν.Θυμαμαι ακομη και τη μερα και την ωρα,παρασκευη,11 + το βραδυ.Συνεχιστηκε για μια βδομαδα και μετα τιποτα.
Ευχαριστω για τις αποψεις ολων σας.Ευη.

ευηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 22:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσες διευκρινήσεις καθώς η περιγραφή της "οπτασίας", ταιριάζει ως έναν βαθμό με την "Γυναίκα Πουλί" την οποία αν και ανέφερα στην πρώτη μου απάντηση έσπευσα να θεωρήσω ως άσχετη με την υπόθεση (μπορεί να είναι, αλλά αξίζει να το δούμε το θέμα..)

Για να σχηματίσεις μια εντύπωση για αυτή την παράξενη (και όχι ιδιαίτερα γνωστή) ιστορία δες εδώ (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4878) και εδώ (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4878) (αναζήτησε τα post με το username μου - φυσικά όλο το θέμα είναι ενδιαφέρον διότι πραγματεύεται φτερωτές οντότητες ).

Είναι πολύ παλαιά θέματα στα οποία είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο ζήτημα, μήπως και βρεις κάτι που να ταιριάζει με την εμπειρία σου.

Μια ακόμη εκδοχή είναι κάποιο φαινόμενο "Σκιάς" αλλά δεν νομίζω ότι θα εκδηλωνόταν έτσι.

Edited by - XD on 17/10/2011 22:26:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ευη 69
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 20:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ευη 69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει XD σε ευχαριστω πολυ παντως!!

ευηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pem0oL1n1
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2011, 13:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

“Τρία πουλάκια κάθονται στου Πεταλά  τη ράχη,
τόνα κοιτάει το Μαχαλά ,το άλλο κατά το Ρίβιο,
το τρίτο το μακρύτερο ,τη  Λεπενού τη δόλια,”

(Δημοτικόν Άσμα)




ε ρε αθανατο ξηρομερο κ δημοτικο ασμα εχεις γινει...για μπαμπινη λεει τπτ??? (η ακυρη σπαμμερ εγω)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy