ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Σωστή πορεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 14:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, παρακολουθώ με χαρά τις συζητήσεις σας και αποφάσισα να σας στείλω και εγώ ένα μήνυμα επειδή θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Μπορεί αυτά που θα σας πω να σας ακουστούν εξωπραγματικά αλλά νομίζω ότι είστε οι κατάληλλοι να απευθυνθώ μιας και φαίνεστε να κατανοείτε τα εξωπραγματικά! Το προσωπικό μου ''πρόβλημα'' αν θέλετε είναι ότι από πολύ μικρή ηλικία είμαι πολύ ισχυρό διάμεσο. Αν κάτσω να σας πω πόσες φορές έχω προφητέψει, δεχτεί μηνύματα ή μου έχουν συμβεί διάφορα ''κουλά'΄περιστατικά, θα έπρεπε να σας γράφω ατέλειωτες σελίδες για χρόνια και πάλι να μην τελειώνω. Λάβετε υπόψιν σας ότι δεν είμαι καμιά ''εντελώς τρελή'', ούτε ασκήθηκα για να αποκτήσω αυτές τις δυνατότητες, απλά έτσι γεννήθηκα. Μάλιστα αυτή τη στιγμή κάνω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο των Πατρών σε εντελώς άσχετο θέμα από τη μεταφυσική ή οτιδήποτε κοντινό. Επειδή οι απόρροιες αυτού του ''προβλήματος'' είναι να τρομάζω τους ανθρώπους με τις δυνατότητες μου, θα ήθελα να μάθω πώς μπορεί κάποιος να ασκηθεί ούτως ώστε από τη μια να αξιοποιήσει το ''χάρισμα'' ('ή πρόβλημα όπως θέλετε πείτε το) και από την άλλη να το χρησιμοποιήσει ώστε να βοηθά τους συνανθρώπους του. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 16:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως σου έγραψα και αλλού, σε συμβουλεύω να μην κάνεις τίποτα.

Το ότι τρομάζεις τους ανθρώπους οφείλεται στο ότι το συζητάς. Το ότι το συζητάς είναι πολύ εγωιστικό, μην το κάνεις. Μην επεμβαίνεις,πάνε με τα νερά του. Κάνε σαν να μην το είδες. Αφενός γιατί κάθετι διαφορετικό είναι ΚΑΘΑΡΑ εγωιστικό (ακόμα και με το πρόσχημα "να βοηθήσεις τους συνανθρώπους σου" θα το κάνεις για να νιώσεις ΕΣΥ καλά) και αφετέρου γιατί μερικά πράγματα έχουν την τάση να αλλάζουν προς το χειρότερο αν πας να επωφεληθείς από αυτά ή να τα αλλάξεις.

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 16:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Όπως σου έγραψα και αλλού, σε συμβουλεύω να μην κάνεις τίποτα.

Το ότι τρομάζεις τους ανθρώπους οφείλεται στο ότι το συζητάς. Το ότι το συζητάς είναι πολύ εγωιστικό, μην το κάνεις. Μην επεμβαίνεις,πάνε με τα νερά του. Κάνε σαν να μην το είδες. Αφενός γιατί κάθετι διαφορετικό είναι ΚΑΘΑΡΑ εγωιστικό (ακόμα και με το πρόσχημα "να βοηθήσεις τους συνανθρώπους σου" θα το κάνεις για να νιώσεις ΕΣΥ καλά) και αφετέρου γιατί μερικά πράγματα έχουν την τάση να αλλάζουν προς το χειρότερο αν πας να επωφεληθείς από αυτά ή να τα αλλάξεις.

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Jegudiel

-----------------------------------------------------------------


-Συμφωνω!!!

-Ασε το ποταμι,ειναι ορμητικο και θολο,γυρνα στην πηγη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 18:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με όλο το σεβασμό οι απαντήσεις σας είναι ακατανοητες. Τα περίμενα όλα, αλλά εγωιστικό; Τελικά έχετε δίκιο είναι λάθος να μιλάς στους λάθος ανθρώπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 22:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε τι ακριβως συνισταται το χαρισμα σου;;;

θα μπορουσες,σε παρακαλω, να αναφερθεις στα πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 12:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι λέτε ρε παιδιά επειδή το συζητάει είναι εγωιστικό;
Πάτε καλά; αν δεν το συζητήσει δηλαδή πως θα βοηθηθεί;

Ρε τι ακούω, το ότι φοβούνται οι άνθρωποι φίλη μου, το χαμε πει
είναι καθαρά επειδή φοβούνται το άγνωστο!!

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2011, 19:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή baroque δεν είσαι ένα ισχυρό διάμεσο, έχεις ένα χάρισμα. καλλιέργησε το,

ξεκίνησε επιστολή προς Ρωμαίους,

Ρωμ.ε'16το χάρισμα,... έγινε προς δικαίωσιν.

ρωμ.ς23.το δε χάρισμα του Θεού ζωή αιώνιος.

ρωμ.ια'29. ανεπίδεκτα μεταμελείας τα χαρίσματα του Θεού.

ρωμ. ιβ'6.έχοντες δε χαρίσματα διάφορα.
κορινθίους,
α' κορ.α' 7.
α' κορ.ζ' 7.
α' κορ.ιβ' 4.
α' κορ.ιβ'9,28.
α' κορ.ιβ'30.
α' κορ.ιβ'31.
β' κορ.α'11.
εφεσίους
εφεσ.δ'8.
α, τιμόθεο δ'14
β' τιμόθεο α' 6.
α' πέτρου δ'10.
χιλιάδες άνθρωποι στη χώρα σου καλλιεργούν τα χαρίσματά τους.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2011, 12:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσοι είναι έτοιμοι να ακούσουν, θα σε ακούσουν.
Οσοι δεν είναι, δεν θα το κάνουν τουλάχιστον σε εκείνη τη φάση.
Μη κατηγορείς τον εαυτό σου γι αυτό.
Μη ψάχνεις να βρείς στον εαυτό σου κάποιο λάθος γι αυτό.
Ισως είναι καλύτερο να μιλάς γενικά στην αρχή για παρόμοια θέματα και στην πορεία βλέπεις αν ο άλλος είναι δεκτικός να συζητήσει ότι έχεις να του πείς ή όχι.
Μη νοιώθεις όμως ενοχές γι αυτό.
Αν το φέρνει η στιγμή και το νοιώσεις κάντο.
Λειτουργούν όμως και άλλοι νόμοι του σύμπαντος όπου και το αντίθετο να συμβεί απο αυτό που περιμένεις εκείνη τη στιγμή μπορεί να οδηγήσει σε εξέλιξη πολύ καλύτερη απο αυτή που θα μπορούσες να φανταστείς.

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2011, 23:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς φίλε ρακοσυλλέκτη που συνενοούμαστε...Όποιος δεν έχει διάθεση να βοηθήσει, να μιλήσει ή έστω να ''ακούσει'' καλύτερα να μην μου μιλά καθόλου. Και το λέω αυτό ειδικά στη φίλη Jegudiel που πιστεύω ότι αν είχα συζητήσει και προσωπικά μαζί της θα με είχε στείλει πρώτο τραπέζι ψυχιατρείο!


BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2011, 23:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Άννα με όλο το σέβας δεν με ξέρεις καθόλου και κατά συνέπεια δεν μπορείς να με χαρακτηρίσεις ή όχι ''διάμεσο''. Αυτό άστο να το πουν σε μένα και σοτυς γύρω μου τα βάσανα που έχω περάσει από μικρό παιδί. Ακόμα όλα αυτά τα αποσπάσματα που γράφεις να τα διαβάσω...είναι σχετικά; Επίσης μου στειλες ένα προσωπικό μέιλ. Ξαναστείλτο αν έχεις την καλοσύνη γιατί ήρθε κενό.


BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2011, 00:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η anna999 δίνει σε οτιδήποτε μια "θεία" διάσταση
και συγκεκριμένα μέσω του Ορθοδόξου Χριστιανισμού*
(αν κι εχω τις αμφιβολίες μου)

Επομένως συγχώρεσε την baroque
Αν και δεν είπε κατι "κακό" ,
προφανώς στα εδάφια που σε παρότρυνε να διαβάσεις να δίνετε μια απάντηση
(πάντα απο θεολογικής απόψεως)
στο τι είναι αυτό που σε κάνει τόσο ξεχωριστή .

Δε χάνεις τίποτα να διαπιστώσεις αν αυτά που σου προτείνει να διαβάσεις
έχουν κάποια σχέση με την "ικανότητα" σου αυτή .

Τώρα στο αρχικό σου ερώτημα , το πως μπορείς να "εκμεταλλευτείς"
αυτό που εχεις ,
(πες το "χάρισμα" , πες το "πρόβλημα")
μην περιμένεις απαντήσεις , απο "κοινούς θνητούς"
εννοώντας οτι είναι λιγάκι δύσκολο να βρεις συνομιλητές με αντίστοιχες "ικανότητες" των δικών σου .
Αν ειναι κατι που σε ενοχλεί
(αν καταλαβα καλα)
και απο την αλλη δεν σου συμβαίνει τοσο πολύ συχνά
καλό ειναι να μην το εξασκήσεις ...

μην ξεχνάς οτι τα πάντα έχουν ενα τίμημα ,
Τι εννοώ με αυτο ?
δε γίνεσαι "πρωταθλητής" αν δεν "ματώσεις"
ο στόχος σου να μπορείς να βοηθάς (μόνο) τους ανθρώπους
δεν μου μοιάζει πολύ εφικτός,
(αν και δεν εχεις δώσει και πολλά στοιχεία γυρω απο την "ικανότητα" σου )
Πχ,
αν "δεις" το θάνατο μου, από το τσιγάρο , δεν είναι καθόλου εύκολο να με πείσεις να το κόψω
και καλα με εμένα τον άγνωστο ...
όταν "δεις" πράγματα για αγαπημένα σου πρόσωπα ? πράγματα που ΔΕΝ θα μπορείς να αλλάξεις ? μπορείς να φανταστείς το βάρος του φορτίου που θα κουβαλάς , πριν , αλλα κι μετα το "συμβάν" ?

θα σου πρότεινα να ασχοληθείς περισσότερο στο πως θα καταφέρεις να αποβάλλεις αυτο , ή να το μετριάσεις στο ελάχιστο .





Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2011, 11:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Baroque


Δεν εχεις κανενα «Προβλημα» ουτε «αρρωστεια».Απεναντιας εχεις ένα «θεοσταλτο» χαρισμα-ικανοτητα.

Με αυτό σαν δεδομενο,μπορεις σε παρακαλω, ν’απαντησεις στο εξης ερωτημα,

Υπαρχει θαμμενος κατω από τον «θησαυρο του Ατρεα» στις αρχαιες Μυκηνες,ενας ιπταμενος δισκος;;

Αν το χαρισμα σου δινει τετοιες δυνατοτητες σε παρακαλω να το ψαξεις και να με πληροφορησεις για τα οποια ευρηματα σου οσο μικρα και ασημαντα φανταζουν για σενα.Αν παλι δεν εχεις τετοιες δυνατοτητες,νασαι καλα και να βοηθας,αφιλοκερδως παντα,οσους εχουν την αναγκη σου και πιστευουν σε σενα.


Τα λεμε 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 23:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε aitherovamon ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις και τις συμβουλές.Δέχομαι τα πάντα όταν λέγονται με καλό τρόπο και εσύ αυτό έκανες.
Αγαπητέ φίλε άμοθεν επειδή τυχαίνει να έχω τελειώσει ιστορικο-αρχαιολογικό μακάρι πραγματικά να ξερα αν κάτω απο τον θησαυρό του Ατρέα βρίσκεται θαμμένος ιπτάμενος δίσκος. Σας έγραψα από την αρχή για το θέμα μου για να μπορέσω να μάθω πως να εστιάζω σε ορισμένα πράγματα και να βάλω σε μια τάξη το κεφάλι μου που είναι σαν να βομβαρδίζεται από τις άλλες διαστάσεις...Θέλω να πω δηλαδή ότι δέχομαι σκόρπιες πληροφορίες, εικόνες και μηνύματα και δεν το έχω ακόμα τόσο του χεριού μου ώστε να μπορώ να απαντάω παραδείγματος χάριν σε ερωτήσεις πολύ συγκεκριμένες σαν και τις δικές σου. Απ΄ότι μου γράφετε αυτό θέλει σκληρή δουλειά κάτι το οποίο το καταλαβαίνω απόλυτα μιας και είμαι και εντελώς βλαμμένη.
Όσο για τους υπόλοιπους που με ρωτάτε να σας πω περισσότερα για τις ικανότητες μου δε θα το κάνω, γιατί στο ελάχιστο που το έκανα έφαγα κράξιμο (και το κράξιμο μες τη ζωή είναι).
Φίλη Άννα τώρα που μου εξήγησαν τα παιδιά για το τι ακριβώς μου γράφεις αρχίζω από σήμερα σκληρή μελέτη. Ευχαριστώ πάρα πολύ.


BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 23:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AAAAAAAAAAA και κάτι ακόμα δεν είμαι ξεχωριστή! Μια απλή γυναίκα είμαι! Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι με παρόμοια χαρακτηριστικά απλά τους είναι δύσκολο να το εξομολογηθούν ακόμα και σε ένα φόρουμ σαν κι αυτό γιατί οι αντιδράσεις ποικίλουν τόσο πολύ και αντί να τους ενθαρρύνουν τους κάνουν και ντρέπονται.


BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 13:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φιλη baroque,καμια φορα ειναι σωστο να ακουμε και αυτους που δεν μας χαιδευουν τα αυτια,ισως κατι να θελουν να μας πουν,ισως να νοιαζοντε για μας τουλαχιστον οπως οι αλλοι που μας τα λενε οπως
μας αρεσουν.Αν συμφωνεις,ξαναριξε με προσοχη και νηφαλιοτητα
μια ματια στα ποστς που σε ενωχλησαν.Να εισαι σιγουρη οτι οχι μονο με αγαπη γραφτηκαν,αλλα και με καποια δυνατη δωση εμπειριας.
Ειμαι εδω και τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 14:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω την baroque τι εμπειρίες έχει ζήσει εστω ενδεικτικά για να καταλάβουμε, το βρήσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό που ζει και για να ειμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω πολύ την λογική του μην κάνει τίποτα, μην ασχολείσαι κλπ..επίσης θα θελα να πω απο την αρχή οτι δεν ειμαι χριστιανή και γενικά θεωρώ οτι οι συμβουλές ποτισμένες με αυτή την θρησκεια ειναι τις περισσοτερες φορές εξαιρετικά λάθος έως τραγικές..

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy