ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Υπεράνθρωπες δυνάμεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 11:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος από αρχαιοτάτων χρόνων πάντα έψαχνε τρόπους να ξεπεράσει τον εαυτό του. Στην αρχή βλέπουμε τον Ικαρο να προσπαθεί να πετάξει με κέρινα φτερά. Η ζωή του ανθρώπου από τότε μέχρι τώρα έχει αλλάξει σημαντικά, αλλά πάντα προσπαθεί με διάφορες μεθόδους να ξεπερνά τον εαυτό του και πολλές φορές με το πείσμα του το καταφέρνει. Από μικρά βλέπουμε στην τηλεόραση τον Ηρακλή, τον δυνατό ήρωα που ήξερε να μάχεται για ένα σκοπό και να βγαίνει νικητής και ας έρθουμε στα πιο σύγχρονα σούπερμαν, σπάιντερμαν, Χ-μαν, Μπάτμαν ή το δικό μας Ποπάυ με τις δυνάμεις του πολεμούσε όσους ήθελαν να του πάρουν την όλιβ και ας μην την παντρεύτηκε ποτέ. Στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας βλέπουμε άτομα να να κάνουν μάγια, να βλέπουν νεκρούς, να ακούνε ψίθυρους, να πετάνε, να διαβάζουν την σκέψη, να κάνουν πρόγνωση των σεισμών, πρόγνωση του καιρού, να επικοινωνούν με τους νεκρούς, να αλλάζουν σώματα, να σταματάνε το χρόνο ή να γυρίζουν πίσω, να κάνουν ταχυμεταφορές, να μπορούν να βάζουν σκέψεις δικές τους στο μυαλό κάποιου, να κάνουν προγνώσεις βλέποντας το μέλλον, να ταξιδεύουν στο χρόνο, να γίνονται αόρατοι κ.λ.π.
Γενικά τους αρέσει η αναζήτηση του μεταφυσικού γιατί δελεάζει.

Αλήθεια σκεφτήκατε ποτέ ο άνθρωπος να είχε πραγματικά αυτού του είδους τις δυνάμεις; Θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα;

Σίγουρα θα τις χρησιμοποιούσε για το κακό ή για να ωφεληθεί. Εσείς ποια δύναμη θα θέλατε να είχατε; Εμένα θα μου άρεσε να διαβάζω τις σκέψεις των ανθρώπων για να ξέρω τι θέλουν από μένα ή τι σκέφτονται, αλλά το κακό θα ήταν ότι αν είχα εγώ αυτή τη δύναμη θα την είχαν κι αυτοί. Ποια είναι η γνώμη σας;

Ταξίδι στο άγνωστο

Edited by - mystery flower on 08/12/2011 11:23:13

Edited by - mystery flower on 08/12/2011 11:25:03

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy