ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2070 Ελλειψη νερου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 12:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους εσωτεριστές.
Δεν ξέρω αν αυτό το θέμα το έβαλα στη σωστή κατηγορία. Με την κρίση των διαχειριστών μπορεί να μετακινηθεί όπου πρέπει.
Αυτό το θέμα το είδα τυχαία στο google ψάχνοντας στην αναζήτηση κάτι άλλο και μου έκανε εντύπωση:

http://www.youtube.com/watch?v=y35rDzzqeZk

Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο πραγματικότητα; Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα φτάσει ποτέ σ' αυτό το σημείο η Γη αν και πολλά χρόνια πριν λέγανε ότι το νερό λιγόστευε, δεν εξαντλήθηκε όμως ποτέ. Ποια είναι δική σας γνώμη;

Ταξίδι στο άγνωστο

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 12:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
Όλοι οι φυσικοί πόροι του πλανήτη εξαντλούνται.
Το νερό είναι ένας από αυτούς. Προσοχή, μιλάμε για το πόσιμο νερό και όχι για το θαλασσινό.
Το πόσιμο νερό λοιπόν, πράγματι εξαντλείται. Επίσης, η αύξηση της θερμοκρασίας της Γης, και οι αλλαγές του κλίματος "βοηθούν" στο να μειωθεί ακόμα πιο δραματικά η ποσότητα του πόσιμου νερού στην Γή. Τα βιομηχανικά απόβλητα και τα σκουπίδια έχουν μολύνει τους λιγοστούς υδροφόρους ορίζοντες που υπάρχουν.
Οι προσπάθειες αφαλάτωσης θαλασινού νερού, ώστε να γίνει πόσιμο, δεν έχουν δόσει τα επιθυμητά αποτελέσματα ώς προς την ποιότητα του παραγόμενου νερού. Δεν είναι τυχαίο, που πολλοί αναφέρουν πως στο μέλλον θα γίνουν πόλεμοι για το νερό...
Οπότε... τί είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις πως δεν θα εξανληθεί ποτέ;

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 18:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και σε σένα stanfromgreece έχω ακούσει ότι όταν βραστεί το θαλασσινό νερό γίνεται πόσιμο. Δεν ξέρω αν αληθεύει. Η βροχή δεν θα σταματήσει ποτέ να πέφτει γιατί το νερό δεν έχει στερέψει και δόξα τω θεώ υπάρχει ακόμη άφθονο. Το 2300 μπορεί να γίνει αυτό όμως αποκλείεται τόσο κοντά να χαθεί τόσο νερό που είναι άφθονο. Εσύ έχεις διαφορετική γνώμη; Αν λανθάνω διόρθωσέ με. Μου αρέσει να ακούω διάφορες γνώμες.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 21:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Υπαρχει τροπος να γνωριζουμε ποσο νερο υπαρχει κατω απο το εδαφος...;

Οχι, οπως και δεν γνωριζουμε την ακριβες ποσοτητα του πετρελαιου (πολυ πιθανον να ειναι πολυ περισσοτερα τα αποθεματα αλλα οι εταιρειες ΘΕΛΟΥΝ να το παρουσιαζουν ως... σπανιο για αυτονητους λογους).

Και επισης μου φαινεται λιγο γελοιο να μην υπαρχει ακομα η τεχνολογια να μετατρεψουμε σε ποσιμο το θαλασσινο.. Κ αν δεν υπαρχει, θα υπαρξει πολυ συντομα, ειναι μονοδρομος.

Υπαρχουν πολλα πραματα που δεν γνωριζει ο απλος κοσμος και τα αποκρυβουν αυτοι που ελεγχουν το κοσμο. :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 21:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vitras
Και επισης μου φαινεται λιγο γελοιο να μην υπαρχει ακομα η τεχνολογια να μετατρεψουμε σε ποσιμο το θαλασσινο.. Κ αν δεν υπαρχει, θα υπαρξει πολυ συντομα, ειναι μονοδρομος.

Την αφαλάτωση προφανώς εννοείς ?
Αν ναι , οχι απλά ΘΑ υπάρξει ...
αλλά εφαρμόζετε ήδη από τη δεκαετία του 40 (αν δεν κάνω λάθος)

Σε πολλά άνυδρα μέρη του πλανήτη χρησιμοποιούνται εργοστάσια αφαλάτωσης
απλά προς το παρών δεν υπάρχει τόσο έντονο το πρόβλημα του νερού

αν ποτέ γίνει , μην ξεχνάμε και την ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2011, 09:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και ένα παλιότερο θέμα με το ίδιο βιντεάκι.

Γράμμα από το 2070, δείτε το και προβληματιστείτε

Προσωπικά το θεωρώ υπερβολικό αν και σε γενικές γραμμές μπορεί να μας ευαισθητοποιήσει πάνω σε περιβαλλοντικά θέματα ώστε να ενδιαφερθούμε περισσότερο για την κατάσταση του πλανήτη που θα αφήσουμε στους απογόνους μας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy