ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Βλέπει κανείς εκφράσεις στα πρόσωπα των νεκρών?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 11:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mrityam

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 11:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα πολλά παράξενα που μου συμβαίνουν και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας είναι ότι στα πρόσωπα των νεκρών αναγνωρίζω αισθήματα. Λές και εξακολουθούν να είναι ζωντανοί και αισθάνονται και βλέπουν τους γύρω τους και νιώθουν. Μπορεί να είναι η υπερβολική φαντασία μου, αλλά έχω δει πρόσωπα παραπονεμένα, χαρούμενα, τρομαγμένα και το χειρότερο θυμωμένα σε σημείο που να σκέφτομαι ότι θα πνίξουν το άτομο που δεν ήθελαν καθόλου εκεί. Με στεναχωρεί όταν αυτό που βλέπω δεν είναι ήσυχο και γαλήνιο και επίσης που κανείς άλλος δεν το βλέπει. Σε αγαπητό πρόσωπό μου είδα μάλιστα ότι έκλαιγε κιόλας ....Υπάρχει περίπτωση εκτός της φαντασίας μου να αντιλαμβάνομαι κάτι άλλο? Επίσης νεκρός πριν την ταφή του μου ζήτησε λάδι και κρασί να χυθούν στον τάφο του. Δεν έχω ιδέα γιατί αυτά , αλλά το εκτέλεσα την επόμενη σαν υπνωτισμένη.Φρικάρω στην ιδέα ότι μόνο το σώμα μας μπορεί να νεκρώνετε ενώ η συνείδησή μας να παραμένει παρούσα και τόσο συνδεδεμένη με τα αισθήματα που είχαμε σαν ζωντανοί. Σε σπάνιες περιπτώσεις ό άλλος ήταν για μένα πράγματι νεκρός δηλαδή σαν να μην ήταν εκεί. Σας ακούω...

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 12:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ανθρωπινη φαντασια μπορει πολλες φορες να κανει παιχνιδια με την λογικη και τις αισθησεις

ENGAGED TO THE RIFLE BY MY SIDEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 12:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όταν λες βλέπεις , ειναι σε όνειρο;


όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 12:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μιλάμε για θέματα μεταφυσικής ίσως να μην υπάρχουν αποδείξεις για το τι αποτελεί πραγματικότητα και τι φαντασία. Ίσως μάλιστα και ένας ψυχίατρος να μίλαγε με κάποιους άλλους όρους. Για μένα αποτελεί πραγματικότητα.¨οταν λέω βλέπω δεν είναι όνειρο, δεν είναι "σαν" να βλέπω είναι πραγματική όραση και κυρίως πραγματικά αισθάνομαι την δυσφορία ή την ευχαρίστησή τους.Και το ξέρω εκείνη την στιγμή ότι δεν είναι δυνατόν να είναι έτσι...πεθαμένοι είναι ...αλλά το βλέπω και επίσης δεν με τρομάζει και καθόλου όλο αυτό, μόνο με στεναχωρεί και γιατί δεν μπορώ να το μοιραστώ με κάποιον αλλά και για τον ίδιο τον νεκρό...

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 13:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σου μεταφέρουν μηνύματα; σου μιλάνε ή το νοιώθεις κάπως τηλεπαθητικά; (δεν έχω αποψη ρωτάω για να καταλάβω)


όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 13:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ...εσύ όταν βλέπεις ένα πρόσωπο θυμωμένο απέναντί σου δεν ξέρεις ότι αυτός τώρα είναι θυμωμένος...βλέπω τις γκριμάτσες του είναι θυμωμένος...το καταλαβαίνεις γιατί αναγνωρίζεις στο πρόσωπο τις γκριμάτσες του θυμωμένου. Έτσι! Ακόμα περισσότερο από μέσα μου, ακούω το γιατί... μια φορά αδελφή έσκυψε να προσκυνήσει το σώμα της πεθαμένης αδελφής της και εγώ είδα μίσος στην νεκρή "άκουσα σε μισώ, θα σε πνίξω", πίστεψα παράλογα βέβαια ότι το πτώμα θα αντιδρούσε (είμαι πολύ λογικός άνθρωπος δηλ. μπορώ να επικοινωνώ και με την λογική). Μετά την κηδεία μίλησα με την ζωντανή αδελφή και μου είπε ότι την ώρα που έσκυψε να προσκυνήσει την αδελφή της ένιωσε ότι αυτή θα την έπνιγε!!! Παράλογο????Αισθάνομαι διαρκώς την ανάγκη να σας λέω ότι δεν είμαι ψυχασθενής..χαχα

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 14:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι σαν και αυτό δηλαδή;

Το χαμόγελο του Γέροντος Ιωσήφ από την αιωνιότητα


Περισσότερα εδώ:

http://agioritis.pblogs.gr/to-hamogelo-toy-gerontos-iwshf-apo-thn-aiwniothta.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2011, 14:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς! με την διαφορά ότι την έκφραση την βλέπω εγώ μόνο όπως τώρα την βλέπουμε αναμφισβήτητα όλοι. Την πρώτη φορά δεν ήξερα ότι μόνο εγώ το βλέπω και έφερα μεγάλη αναστάτωση γιατί φώναζα να μην θάψουμε τον άνθρωπο καθώς νόμιζα σύμφωνα με αυτό που έβλεπα ότι ζούσε.Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συνεχίζω να ρωτάω αν αυτό συμβαίνει και σε κάποιον άλλο. Σύμφωνα με όλες τις γνωστές μου παραδόσεις ο νεκρός δεν θα μπορούσε να έχει αισθήματα που μάλιστα να τα αναγνωρίζει κάποιος εξωτερικά.Δηλαδή δεν βλέπω αυτά και επιβεβαιώνω κάποια γνωστή σε μένα πεποίθηση για το ότι συμβαίνει μετά τον θάνατο.

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 03:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι νεκροί δεν χαμογελούν, βασικά δεν κάνουν τίποτα γιατί πολύ απλά είναι νεκροί. Οι μύες και το δέρμα χαλαρώνουν και μοιάζουν να κοιμούνται. Το χαμόγελο ''έρχεται'' μετά από τους ειδικούς. Βλέπε το ποστ του Ψηλού με τη φωτογραφία του πτώματος.

Στο σάιτ που έχει βάλει ως λινκ έχει και άλλες φωτογραφίες του ίδιου, πριν το....manipulation. Εκεί βλέπουμε ολοφάνερα τη διαφορά, για παράδειγμα το στόμα είναι ανοιχτό και το ''χαμόγελο'' απουσιάζει. Στην σελίδα μας λέει ο αρθρογράφος πως <<....ΟΧΙ, δεν κοιμήθηκε χαμογελώντας, αλλά ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΗΣΗ ΤΟΥ.>> Χαμογέλασε γιατί τον έβγαλαν φωτογραφία με το νέο i-phone. (Ναι, ειρωνεύομαι γιατί δεν μπορώ να ακούω και να διαβάζω μαλα.κey.s)

Βέβαια εσύ αναφέρεσαι σε κάτι διαφορετικό που δεν μου κάνει εντύπωση, με την έννοια πως το μυαλό είναι τόσο λαβυρινθώδες που μπορούμε να δούμε, να ακούσουμε και να αισθανθούμε πράγματα και καταστάσεις που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα.

**Όταν λες βλέπεις, που τα βλέπεις; πόσο συχνά βλέπεις νεκρούς; εργάζεσαι σε γραφείο τελετών για παράδειγμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 18:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γα το σχόλιο που έκανες σε εκεινον που έκανε ποστ δεν μπορώ να σου απαντήσω ούτε ξέρω άν είναι απάτη. εξ άλλου ήδη είπα ότι αυτό μπορούμε να το δούμε όλοι, ενώ εγώ βλέπω όταν κανείς άλλος δεν βλέπει. Δεν εργάζομαι σε γραφείο τελετών, όποτε συμβαίνει να βρίσκομαι σε κηδεία και ανοίγουν το φέρετρο βλέπω το πρόσωπο του νεκρού και τότε εγώ βλέπω άλλα. Επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν είναι καν σύμφωνο με τις πεποιθήσεις μου και βέβαια γνωρίζω ότι οι νεκροί έχουν χαλαρωμένους μύες στα πρώτα λεπτά του θανάτου τους. Η δημοσίευση έγινε για να δω αν και κάποιος άλλος έχει παρόμοια εμπειρία ή αν κάποιος μπορεί να μου πει τι ακριβώς συμβαίνει να βλέπω...

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 19:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως απλά είναι η ιδέα σου. Σε τέτοιες συνθήκες το κλίμα είναι ιδιαίτερα φορτισμένο και μπορεί να επηρεάσει δραματικά τις αισθήσεις μας. Τώρα που το σκέφτομαι κι εγώ έχω αντίστοιχες εμπειρίες στις κηδείες του παππού και της γιαγιάς μου πριν πολλά χρόνια. Αλλαγή έκφρασης προσώπου, ψίθυροι που περνούσαν φευγαλέα από μέσα μου, διακυμάνσεις στην φωτεινότατα του χώρου κλπ.

Βέβαια εκείνος (και εδώ δεν αναφέρομαι σε σένα, μιλάω γενικά ) που θέλει να πιστεύει πως συμβαίνει κάτι άλλο ''περίεργο'' και επιμένει να αδιαφορεί για την ανθρώπινη ψυχολογία, έχει όλο το δικαίωμα να το κάνει, αλλά και ο Δον Κιχότης περίεργα πράγματα έβλεπε, όμως......

Τέλος πάντων, ίσως να υπάρχει κάτι πίσω από όλα αυτά, ίσως όμως και όχι, κανένας δεν ξέρει, πόσο μάλλον να μπορεί να αποδείξει.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 08/01/2012 19:21:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 19:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρώ πως απλά είναι η ιδέα σου. Σε τέτοιες συνθήκες το κλίμα είναι ιδιαίτερα φορτισμένο και μπορεί να επηρεάσει δραματικά τις αισθήσεις μας. Τώρα που το σκέφτομαι κι εγώ έχω αντίστοιχες εμπειρίες στις κηδείες του παππού και της γιαγιάς μου πριν πολλά χρόνια. Αλλαγή έκφρασης προσώπου, ψίθυροι που περνούσαν φευγαλέα από μέσα μου, διακυμάνσεις στην φωτεινότατα του χώρου κλπ.

Βέβαια εκείνος (και εδώ δεν αναφέρομαι σε σένα, μιλάω γενικά ) που θέλει να πιστεύει πως συμβαίνει κάτι άλλο ''περίεργο'' και επιμένει να αδιαφορεί για την ανθρώπινη ψυχολογία, έχει όλο το δικαίωμα να το κάνει, αλλά και ο Δον Κιχότης περίεργα πράγματα έβλεπε, όμως......

Τέλος πάντων, ίσως να υπάρχει κάτι πίσω από όλα αυτά, ίσως όμως και όχι, κανένας δεν ξέρει, πόσο μάλλον να μπορεί να αποδείξει.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 08/01/2012 19:21:13



Αν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε κάτι, αν η επιστήμη δεν έχει τα μέσα για να δώσει μια ερμηνεία σε ένα φαινόμενο, δεν πάει να πει πως θα πρέπει να το θεωρήσουμε ως μη γινόμενο γιατί κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε ως φανατικοί και τυφλοί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 19:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Θεωρώ πως απλά είναι η ιδέα σου. Σε τέτοιες συνθήκες το κλίμα είναι ιδιαίτερα φορτισμένο και μπορεί να επηρεάσει δραματικά τις αισθήσεις μας. Τώρα που το σκέφτομαι κι εγώ έχω αντίστοιχες εμπειρίες στις κηδείες του παππού και της γιαγιάς μου πριν πολλά χρόνια. Αλλαγή έκφρασης προσώπου, ψίθυροι που περνούσαν φευγαλέα από μέσα μου, διακυμάνσεις στην φωτεινότατα του χώρου κλπ.

Βέβαια εκείνος (και εδώ δεν αναφέρομαι σε σένα, μιλάω γενικά ) που θέλει να πιστεύει πως συμβαίνει κάτι άλλο ''περίεργο'' και επιμένει να αδιαφορεί για την ανθρώπινη ψυχολογία, έχει όλο το δικαίωμα να το κάνει, αλλά και ο Δον Κιχότης περίεργα πράγματα έβλεπε, όμως......

Τέλος πάντων, ίσως να υπάρχει κάτι πίσω από όλα αυτά, ίσως όμως και όχι, κανένας δεν ξέρει, πόσο μάλλον να μπορεί να αποδείξει.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 08/01/2012 19:21:13



Αν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε κάτι, αν η επιστήμη δεν έχει τα μέσα για να δώσει μια ερμηνεία σε ένα φαινόμενο, δεν πάει να πει πως θα πρέπει να το θεωρήσουμε ως μη γινόμενο γιατί κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε ως φανατικοί και τυφλοί.


Βεβαίως, γιαυτό έγραψα αυτό που είναι σε bold.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 19:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όλα τα θέματα που δεν μπορούν να ερμηνευτούν από την λογική της επιστήμης και κάτω από το πρίσμα των φυσικών νόμων πάντα θα κινδυνεύουν να χαρακτηρίζονται με διάφορους όρους της ψυχολογίας ή ακόμα και με όρους της ψυχιατρικής. Η φαντασία μας, κάτι που δεν υπάρχει στον μετρήσιμο κόσμο μας πόσο αληθινή είναι άραγε? Η πόσο αληθινή μπορεί να γίνει να πάρει σάρκα και οστά στην πραγματικότητά μας? Ή θα δεχτώ την λογική μου ως εξήγηση ή θα πιστέψω στην ψυχή μου...και η διάσταση μεταξύ των δύο μάλλον είναι η φιλοσοφία. Σας ευχαριστώ και τους δυο, για τον προβληματισμό.

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρε εχεμβροτε, χρόνια και χρόνια!

Ήθελα να ρωτήσω την mrityam, αν βλέπει κάτι άλλο ασυνήθιστο, η αυτο συμβαίνει μόνο σε κηδείες. (ασυνήθιστο ενοω κάτι που δεν πευτει στην αντίληψη των γύρω σου)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μου συμβαίνουν διάφορα...και αληθινά δεν τα θεωρώ προνόμιο. Επαναλαμβάνω ότι από ιατρικής πλευράς είμαι μια χαρά.


MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να κάνω ουδεμία κρίτικη.

Σου συμβαίνει, απο πάντα, η μετα απο κάποια ηλικία / η καποιο διαφορετικο τροπο ζωής?

Σε καταλαβαίνω όταν γράφεις πως δεν το θεωρείς προνόμιο...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 08/01/2012 20:11:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου νομίζω τριών ετών...ο τρόπος ζωής μου δεν μπορεί να αλλάξει καθορίζεται από όλα αυτά γιατί πλέον είναι η προσωπική, κρυφή πραγματικότητά μου.

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου βρε Πλάτωνα! Πέρασε σχεδόν δεκαετία από την τελευταία φορά που ανταλλάξαμε έστω και έναν χαιρετισμό. Ελπίζω να είσαι καλά.

Θα ακολουθήσω την ροή που δίνει στην συζήτηση ο Πλάτωνας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω είμαστε να σε ακούσουμε, αν και όχι όλοι...

Αν θέλεις πες μας όσα εσυ θέλεις, με τον τροπο σου.

Πρέπει να είσαι πολυ ευαίσθητος άνθρωπος, και γενικά τα ανθρώπινα να σε λύπουν

Όταν είσαι κοντά σε ανθρώπους που υποφέρουν, Υποφερεις? τι άλλο βλέπεις?

Αν θέλεις...άπαντας. Σε ορισμένους, ίσως τα λόγια σου βοηθήσουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου βρε Πλάτωνα! Πέρασε σχεδόν δεκαετία από την τελευταία φορά που ανταλλάξαμε έστω και έναν χαιρετισμό. Ελπίζω να είσαι καλά.

Θα ακολουθήσω την ροή που δίνει στην συζήτηση ο Πλάτωνας.



Καλα είμαι βρε! Γκρίζαρισσα λιγο, αλλα αυτα έχουν τα χρόνια. Κατεβαίνω τακτικά Αθήνα, αν είσαι για καφέ...Θησείο μεριά, θα σου πω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι η πρώτη φορά που μιλάω με ηλεκτρονικούς φίλους. Δεν είμαι σίγουρη αν μπορεί με τις δικές μου εμπειρίες κάποιος να βοηθηθεί. Δεν είμαι σίγουρη ούτε καν εγώ για ότι μου συμβαίνει. Έχω πολύ συχνά βεβαιώσεις μέσα μου, πληροφορίες, προτροπές, αποτροπές, ολόκληρους διαλόγους που ούτε καν ξέρω με ποιον τους κάνω, βλέπω εικόνες που αφορούν την ζωή κάποιου, συμπάσχω με τους άλλους αν αυτό με ρώτησες και τόσα τόσα άλλα που μπορούν να δημιουργήσουν υλικό για να περνάει κανείς την ώρα του χωρίς να βαριέται...

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε βλέπω σαν υλικό να περνάει η ώρα. Σίγουρα αυτο. Απλα η διαφορετικότητα είναι σπάνια στην εποχή μας. Γράφουμε σε ένα χώρο που ορισμένοι (αλληλοβοηθειομαστε) με τον τροπο μας. Αυτο που βλέπεις μπορει να μην το θεωρείς προνόμιο, μα ίσως και να είναι. Μια άντενα που πιάνει συχνότητες και καταστασεις, διαφορετικές. Σε τι θα βοηθήσει? ίσως σε τίποτα, μα η προσφορά σου και μόνο στο διάλογο, ίσως φέρει να αναλογισθει κάποιος,,,,,μήπως δεν είναι όλα, ΜΑΜ ΝΙΝΙ και TV, μήπως υπάρχει μια διαφορετική ζωη απο ότι μας προσφέρει το σύστημα.? με αυτη την έννοια σε έρωταω, γιατι η ζωη εκτός τις λίγες μικρό χαρές της, στον συνηθισμένο άνθρωπο τι άλλο προσφέρει?

Μείνει λοιπόν και γράψε μας τις (παραξενιές) σου, ίσως υπάρξει έμπνευση και για άλλους, η συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 21:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν επειδή όπως είπα από μικρή κατάλαβα πως δεν μοιράζομαι ολόκληρη την πραγματικότητά μου με όλους, μπήκα στον δρόμο να ψάχνω, για να ανακουφιστώ εγώ, για να ερμηνεύσω για να μάθω για όλα αυτά που με απασχολούσαν. Εκεί διάβασα, άκουσα, παρακολούθησα διάφορες απόψεις,διαφορετικών ομάδων, θρησκειών, όπως και εσύ θα γνωρίζεις ίσως δεν φτάνει όλη μας η ζωή για να δούμε πόσα υπάρχουν.Εμπειρίες ανθρώπων διδασκαλίες...κατάλαβα πως δεν είναι όλα πραγματικά. Και στον κόσμο του όχι κακά και νάνι δυστυχώς υπάρχουν σχολές μάρκετιγκ,εξουσίας,εκμετάλλευσης, προβολής,χάνεσαι και χάνεις την επαφή σου. Φόβος μπροστά στους τόσους δρόμους...ίσως! Κλείνομαι λοιπόν σιγά σιγά στις δικές μου εμπειρίες, στην δική μου "φωνή" και βρίσκομαι εκεί που ξεκίνησα. Δεν θέλω να παρουσιάσω κάτι το μυστήριο γύρω από μένα αλλά νιώθω λίγο άβολα και να με συγχωρείς γι αυτό.

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 21:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς φίλη μας.

Απο σχολές σχολεία βιβλια και τέτοια έχουμε πιστεύω περάσει οι περισσότεροι. Και να σου πω κάτι, το καλύτερο κατα τι γνώμη μου είναι αυτο που κανείς. Στο κάτω κάτω κανένας δάσκαλος μα και μυστης μπορει να κάνει κάτι περισσότερο απο το να δώσει ενδείξεις. Ότι έχουμε να κάνουμε, όσο αφορα εμάς, είναι θέμα μας και κανενός άλλου.

Παντός σε αυτο τον μικρο κύκλο ανθρώπων που ενδιαφέρονται να γνωρίσουν τι στην ευχή συμβαίνει, σε καλοσωριζουμε, είμαστε ίσως λίγοι, παράξενοι, διαφορετικοί, εκεντρικοι, έχουμε όλα τα καλα και τα κακά των άλλων ανθρώπων, και, (ίσως) στο εσωτερικα γινόμαστε περισσότερο κατανοητοί, γιατι ακριβώς θα βρούμε ευκολωτερα κάποιο με τις ίδιες ανησυχίες.

Καλώς μας ήρθες λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 21:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι σε ευχαριστώ, και να κάτι που πράγματι πιστεύω επειδή εγώ το βιώνω και δεν το άκουσα, και δεν μου είπαν ότι έτσι πρέπει να είναι
-η ζωή μας δεν είναι μονάχα αυτό που βιώνει το φυσικό μας σώμα, με τις φυσικές μας αισθήσεις. Πλέκουμε,διαμορφώνουμε και ζούμε και σε μια άλλη(όχι αποδείξημη με τους τρόπους της φυσικής μας ζωής)μια διαφορετική εξίσου όμως αληθινή ζωή. Ρίχνουμε τόσο βάρος στην πρώτη και επειδή αισθανόμαστε ότι η δεύτερη δεν είναι αποδεκτή από την λογική που λειτουργούμε συνήθως την αφήνουμε να ατροφεί. Δεν πρέπει να χαθεί ο σύνδεσμος μαζί της και οι μόνοι που μπορούν να διακόψουν την επαφή είμαστε εμείς. Και μετά τι απομένει? Οι λογαριασμοί, τα παιδιά, ο εραστής και ο τάφος.(α και εγώ που μετά θα βλέπω στα πρόσωπα των νεκρών την μεάνοια , την λύπη ότι κάτι πήραν λάθος ότι δεν έκαναν αυτό που πραγματικά έπρεπε να κανουν σε αυτήν την πολύτιμη ευκαιρία που είχαν να ΖΗΣΟΥΝ)

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2012, 20:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη mrityam,

Έφυγες η διαβάζεις ακόμα στο εσωτερικα?

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι, αν και προσωπικό, θα το γράψω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2012, 20:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ σε ακούω...

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2012, 21:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.κ. Καλη μου φίλη. Θα σου γράψω λιγω τις σκέψεις και τι μου συμβαίνει. 

Στι αρχές του Δεκεμβρίου, βρήκε τη μητέρα μου εγκεφαλικό. Η αδερφή μου αμέσως μου τηλ. Πως ήταν η κατάσταση σοβαρή. Υπήρχαν ορισμένες σοβαρές εκκρεμότητες στο εξωτερικό που ζω, έτσι μπόρεσα να πάρω το αεροπλάνο λίγες ημέρες αργότερα. Η κατάσταση ήταν στάσιμη, έχει παραλύσει το μισό της σώμα, δεν μιλάει, και όλα δείχνουν πως είναι μόνο στιγμές παρούσα. 

Όταν έφθασαν, η αδερφη μούρη όλες τις μέρες δεν έλειψε απο δυπλα της κατα τη διάρκεια της ημέρας, μου είπε πως οι γιατροί είπαν πως είναι θέμα χρονου, μια και είχε και ανεπάρκεια καρδιάς, και πνευμονικα προβλήματα.

Της είπα να παει να ξεκουραστεί, πως θα καθομουν εκει μέχρι να έρθει η νυχτερινή νοσοκόμα, και πως το πρωί, (6) θα ξαναγύριζα. Έτσι και έγινε, όλη την ώρα που ήμουν μαζί της, κοιμόταν, όταν άνοιγε τα ματια της, κοίταζε, μα δεν ήταν (εκει) η μητέρα μου. Ήταν ένα μικρο και αθώο παιδι. Της έβαζα μουσική, άκουγε, δεν ήθελε να το βγάλω. Κάποια στιγμή ήρθε η νοσοκόμα που έπρεπε να κάνει καθαριότητες, βγήκα ΈΞΩ, και μετα απο 1/2 ώρα, όταν τελείωσε, καθώς πήγα να κάθησω δυπλα της, κάτι είπε, την κοίταξα, και ήταν η μητέρα μου εκει.

Όταν της μιλάγα καταλάβαινε, γιατι μου έκανε νόημα με τα ματια η μου εσφηγκε το χέρι. Πέρασαν λίγα λεπτά, και ξανά εκει δεν ήταν η μητέρα μου, μα ένα μικρο παιδι...στο γράφω με σιγουριά αυτο, γιατι έχει μια προσωπικότητα, που φτάνει μια της ματια να σε δια περάσει  ολόκληρο.

Έχω στη ζωη μου αρκετές παραξενιές εμπειρίες, ΈΞΩ και μέσα στο σώμα, πολλές φορές με παρακολουθώ απ ΈΞΩ...μα εκείνο το παιδάκι που μένει και χαμογελάει, είναι μια ζωτική συνηδειτοτητα μόνο...(του σώματος)

Ξέρω πως είναι δύσκολο ότι ρωτάω, έρχεται στο μυαλο ο ηρακλειτος που λέει πως τον κόσμο τουτον, τον οδηγεί ένα παιδι...

Αν βλέπεις ορισμενες συμπεριφορες, ίσως δώσεις ακόμα λιγο φως.

Περιττό να σου γράψω άλλο ένα απόφθεγμα του Ηρακλείου που εκτιμώ, αφάνταστα.

Ο θάνατος των νεκρών είναι η ζωη των ζώντων, και αντίστροφα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mrityam
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2012, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι με ρωτάς αν με ρωτάς κάτι ή απλά είναι κάποιο πρόβλημα στην γλώσσα. Λυπάμαι για την μητέρα σου. Όσο δυνατή προσωπικότητα και αν είχε χαίρομαι που διατήρησε το παιδί μέσα της γιατί αυτό κατά την γνώμη μου ήταν αυτό που εσύ έβλεπες. Εκτός από το γνωμικό του Ηράκλειτου ας πω πως ο μικρός Διόνυσος ένα μικρό παιδάκι ορίσθηκε από τον ίδιο τον Δία ως διάδοχός του. Η Ήρα και οι Τιτάνες έμειναν έκπληκτοι αλλά και προσβεβλημένοι πως ήταν δυνατόν να κάνει κάτι τέτοιο. Με έναν καθρέπτη τον ξεγέλασαν, τον απομάκρυναν και τον έφαγαν ζωντανό. Ο Δίας τους κατακεραύνωσε και από την τσίκνα γεννήθηκε ο άνθρωπος με τιτανικά στοιχεία αλλά και με τον θεό μέσα του. Έτσι για την ιστορία στο είπα τώρα αυτό... Η μητέρα σου τελικά έχει πεθάνει?

MrityamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy