ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μετενσάρκωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 00:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά_Πράγματα

quote:
Συγγνώμη που θα το πω, αλλά ίσως προκάλεσα και εγώ βεβαίως αλλά δεν μπορεί να πει κανένας από σας τι κάνω. Πράγμα που έκανε ο macedon.

Επειδή δεν κατάλαβα, τι ακριβώς έκανε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 05:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ
καταρχάς να αναφέρω, ότι εκτιμώ τη διάθεσή σου να ψάξεις περαιτέρω για το τι συμβαίνει με την μεταθανάτια ζωή της ψυχής στη χριστιανική θρησκεία και να συνεχίσουμε τη σχετική συζήτηση. Θα σχολιάσω για την ώρα, όσα έχεις γράψει μέχρι στιγμής:

Πρώτα, να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα περί επιχειρημάτων και παραδοχών. Γράφοντας παραδοχές, δεν αναφερόμουν μονάχα στις παραδοχές της ορθοδοξίας, αλλά σε αυτές που είναι σχετικές με τις δύο διαφορετικές υποστάσεις (όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου). Τις ακριβείς παραδοχές του χριστιανισμού δεν τις γνωρίζω, αλλά θα χαρώ να κατατεθούν εδώ και να τις συζητήσουμε με φιλοσοφικό πνεύμα (χωρίς καυγάδες, φανατισμούς, προσκολλήσεις στις δικές μας και μόνο απόψεις, και εν γένει, με ανοιχτό πνεύμα διαλόγου).

quote:
Θεωρώ πως η θέση σου, τα επιχειρήματά σου και ειδικότερα τα περί δυϊσμού, αφήνουν να φανεί μια σαφής και καθαρή διάκριση, όσο και διάσταση/απόσταση μεταξύ της υλικής και της πνευματικής υπόστασης, όπως λες, του ανθρώπου. Κάτι σα να μπορούσαν να υπάρξουν η καθεμιά αυτόνομα χωρίς να έχει και τόσο ανάγκη η μια της άλλης.
Έχω την εντύπωση (και γι’ αυτό το ψάχνω όπως σου είπα) πως στη Χριστιανική πίστη δεν είναι έτσι, δηλαδή ψυχή και σώμα δεν είναι και τόσο διακριτά διαχωρισμένα. Ακόμη και στο θάνατο, αυτό που συμβαίνει, ο αποχωρισμός της ψυχής από το σώμα, είναι ένα πάρα φύση, φρικτό και επώδυνο μυστήριο που λαμβάνει χώρα.

Ούτε και στον δυϊσμό δεν υφίσταται πάντοτε ένας ξεκάθαρος διαχωρισμός μεταξύ υλικής και νοητικής υπόστασης. Η αλήθεια είναι, πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι να σκεφτεί κανείς το ζήτημα του δυϊσμού, τρόποι που συχνά αντανακλούν και το πώς απαντάται το ερώτημα σχετικά με την αλληλεπίδραση νου-σώματος. Άλλες θεωρήσεις θέλουν τις δυο υποστάσεις πιο διαχωρισμένες και άλλες τις συνδέεουν σε μεγάλο βαθμό όπως π.χ. στη θεωρία διπλής όψεως, όπου υπάρχει μονάχα μια οντολογική υπόσταση, η οποία όμως παρουσιάζει δύο όψεις, υλική και νοητική. Πάντως, θεωρώ πως το να μπορεί η άυλη υπόστασή μας (ψυχή, πνεύμα, κ.λπ.) να επιβιώσει μετά θάνατον, προϋποθέτει το να μπορεί εν τέλει η άυλη υπόσταση να υπάρξει αυτόνομα. Με άλλα λόγια, όσο φριχτός κι αν είναι ο αποχωρισμός, η ψυχή στο τέλος παραμένει αθάνατη ενώ το σώμα πεθαίνει, οπότε όσο ανάγκη κι αν έχει το σώμα, εκείνο δεν βρίσκεται πλέον "εν ζωή" για να εκπληρώσει τις ανάγκες της. Στο σημείο αυτό, τόσο η χριστιανική πίστη όσο και ο δυϊσμός (και ειδικά αυτός που προϋποθέτει ανεξάρτητη ύπαρξη της νοητικής υπόστασης) μπορούν κάλλιστα να "συναντηθούν".

quote:
[...]Η ψυχή βλέπει, ακούει, νιώθει .... σαν να ήταν η ίδια σώμα. [...]

Σεβόμενη το γεγονός ότι θα επανέλθεις στο θέμα περί πορείας των ψυχών με περισσότερα στοιχεία, θα σημειώσω μονάχα πως το παραπάνω σημείο εγείρει σημαντικά ερωτήματα σχετικά με το πώς η ψυχή μπορεί να έχει αντιληπτικές δυνατότητες. Τα ερωτήματα αυτά ισχύουν βέβαια και για οποιαδήποτε άλλη υπόθεση θέλει μια άυλη οντότητα να αλληλεπιδρά με υλικές ιδιότητες του κόσμου.

Τέλος,
σχετικά με τη φιλοσοφία. Είχες γράψει:

quote:
Δογματικές θέσεις/αντιλήψεις (ανθρώπινης θεώρησης/προέλευσης) περιέχουν και οι διάφοροι φιλοσοφικοί στοχασμοί/ρεύματα, ανά τους αιώνες. Τα καταδικάζει κανείς όπως κάνει τώρα o macedon, καθώς και κάθε χριστιανομάχος, με το Χριστιανισμό;
Όχι!
Γιατί;

Φιλοσοφικός στοχασμός: το να στοχάζεσαι φιλοσοφικά σημαίνει να σκέφτεσαι προσπαθώντας να διεισδύσεις στη φύση ενός φαινομένου ή μιας έννοιας. Είναι δυναμική διαδικασία, η οποία συνεχώς εξελίσσεται.

Φιλοσοφικά ρεύματα: αποτελούν γενικότερες κατευθύνσεις σκέψεως με την έννοια ότι βασίζονται σε μια πολύ βασική παραδοχή (π.χ. δυϊσμός) η οποία εντός του ρεύματος διερευνάται και αποτελεί αντικείμενο αμφισβήτησης κυρίως από αντίθετα ρεύματα, αλλά και από το ίδιο ρεύμα ώστε να διαπιστωθεί εάν όντως ισχύει.

Δογματικές θέσεις: τουλάχιστον με τη σύγχρονη έννοιά της, η φιλοσοφία είναι διαλογική και στοχαστική διεργασία και όχι δογματική. Έχεις βέβαια κάποιο δίκιο που αναφέρεσαι σε "Φιλοσοφικά Δόγματα", εφόσον χρησιμοποιείται ο όρος αυτός. Μονάχα που είναι διαφορετική η έννοιά του στον χώρο της φιλοσοφίας απ' ότι είναι στο χώρο της θρησκείας. Στη φιλοσοφία, δόγμα είναι μια αρχή που τίθεται ως θεμέλιο ενός φιλοσοφικού συστήματος. Στη θρησκεία, το δόγμα έχει να κάνει με ένα εσωτερικά συνεπές σύνολο δοξασιών. Για παράδειγμα, φιλοσοφικό δόγμα θα μπορούσε να είναι ότι υπάρχει μια ανώτερη θεϊκή δύναμη. Αυτό και μόνο (και ίσως, ούτε καν αυτό, ίσως και κάτι ακόμα λιγότερο). Από κει κει πέρα ακολουθεί μια μακρά πορεία φιλοσοφικής διερεύνησης της αρχής αυτής και εξηγητικές προσπάθειες που δεν εξυπηρετούν μονάχα στο να την στηρίξουν αλλά επίσης και να τη δοκιμάσουν (μέχρι τελικής πτώσεως - δεν υπάρχει πρόβλημα σ' αυτό). Για μια θρησκεία όμως, η παραδοχή της ύπαρξης μιας ανώτερης θεϊκής δύναμης δεν αρκεί ως μοναδικό δόγμα. Αυτό θα έκανε όλες τις θρησκείες να είναι σχεδόν όμοιες μεταξύ τους (αρκεί να παραδέχονταν ότι υπάρχει ανώτερη θεϊκή δύναμη). Υπάρχουν μέσα στη θρησκεία πολλές δοξασίες που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης αλλά είναι αποδεκτές βάσει της πίστης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 05:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT
έχω κάποια "κενά κατανόησης" σχετικά με το πώς ο άνθρωπος από τρισυπόστατος έγινε δισυπόστατος.
quote:
Ο Δυισμός είναι αυτό που μας έφερε σε Πτωτική Κατάσταση.
Τι ακριβώς συνέβη κατά τον "Δυϊσμό";

quote:
Amalia ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα παράξενα φαινόμενα (με την Ινδή που αναφέρεις αλλά και με πάμπολλα άλλα) που είναι πραγματικά γεγονότα και που απέδωσαν με ευκολία και με πονηρία στην μετενσάρκωση εξηγούνται ΠΛΗΡΩΣ και ΑΠΟΛΥΤΑ με τον ΑΙΘΕΡΑ.

Ο ΑΙΘΕΡΑΣ επειδή είναι το μόνο "υλικό" που έμεινε σε ΠροΠτωτική κατάσταση και δεν ακολούθησε το δυισμό της ύλης (Καλό Κακό και Γινγκ Γιαννκ και κουραφέξαλα) και είναι η πύλη διαφυγής μας όσο είμαστε στο σάρκινο σωμα και στο 1ο επίπεδο δημιουργίας και θέλουμε να πλησιάσουμε την Αλήθεια και το 2ο (από τα 7) επίπεδα η επίσημη επιστήμη φρόντισε από τις αρχές του 20 αιώνα να στο καταργήσει.



Πώς εξηγούνται "με τον αιθέρα" τα παράξενα φαινόμενα που κατά κάποιους αποτελούν ενδείξεις για την ισχύ της μετενσάρκωσης;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 12:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aμαλία οι απόψεις σου είναι πολύ καλά τεκμηριωμένες και σαφείς! Για τη θεωρία της "διπλής όψεως" μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα?

Σχετικά με τα διαφορετικά είδη "δυϊσμού" το μυαλό μου πήγε στον Πλάτωνα. Ο κατεξοχήν "Δυϊστής" φιλόσοφος προς το τέλος της ζωής του αναθεώρησε εν μέρει τις απόψεις του περί Ιδεών. Φαίνεται θεώρησε ότι αδίκως απέκοψε τόσο πολύ τους δύο κόσμους, φέρνοντάς τις Ιδέες πιο κοντά στον υλικό κόσμο και αναγάγοντας τους Αριθμούς σε νοητική αρχή του παντός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 15:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
quote:
Αυτές ήταν (οι δογματικές αντιλήψεις τους), άλλωστε και η αφορμή, αλλά και η αιτία για τις μεταξύ τους διαφορές που έφταναν, σε μερικές περιπτώσεις, ως και σε σημείο να μισεί μέχρι θανάτου η μια σχολή την άλλη με τα διάφορα παρατράγουδα που έχουν καταγραφεί. Ή μήπως κάνω λάθος;
Και δεν πιστεύω να είμαι εγώ ο πρώτος που κάνω λόγο για φιλοσοφικά δόγματα.

Χμ... Τι μου θυμίζει...Διαφορετικές αντιλήψεις...Ομάδες που έχουν διαφορετικές δογματικές αντιλήψεις...Μίσος μεταξύ τους... Παρατράγουδα...Νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου;Λιθοβολισμός της Υπατίας;


Τι συμπεράσματα θα βγάλουμε ας πούμε αν εφαρμόσουμε αυτή τη λογική, στις θρησκείες για παράδειγμα; Δεν είναι κακή ιδέα να κρίνουμε οποιαδήποτε ιδεολογία με βάση τη συμπεριφορά των φορέων της...Να βλέπουμε ρε παιδάκι μου αν όντως δουλεύει στην πράξη.


quote:
Όσον αφορά τη διδακτορική διατριβή, είδα πως είναι αρκετά μεγάλη και είναι άδικο να την κρίνει κανείς, σε αντίθεση με αυτό που κάνεις εσύ, μόνο και μόνο βασιζόμενος σε κάποιες παραγράφους, που παραθέτεις, χωρίς να γνωρίζει το πνεύμα που διέπει, υπό το πρίσμα της θεολογικής θεώρησης, τη διατριβή.


«Ψυχοσωματική αντισεισμική προστασία»; Σοβαρά μιλάς; Πώς ακριβώς είναι άδικη η κριτική;Πού ακριβώς μπορεί να βρίσκεται η παρανόηση; Για ρώτα εκεί στις Ευρώπες τι γνώμη έχουν για την αντισεισμική προστασία!!


Καλά PanosT με αυτά που γράφεις, πραγματικά δίνεις ρεσιτάλ. Για πες τι διαφορά έχει το πνεύμα από την ψυχή... Τη φυσική φυσικά τη δολοφόνησες . Τι άλλο έμεινε; Η χημεία; Άντε πιάστην και αυτήν να τελειώνουμε...


(Ερώτηση κρίσεως (για να δούμε πόση φυσική ξέρεις): Τα βαριά σώματα πέφτουν πιο γρήγορα;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 19:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Ερώτηση κρίσεως (για να δούμε πόση φυσική ξέρεις): Τα βαριά σώματα πέφτουν πιο γρήγορα;)



ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 19:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@amalia
sorry αλλά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πραγματάκια με τον Industrial_Angel.
Μέχρι τότε αν θες και αν θε χαλάει το thread (αλλιώς αγνόησέ το) πες μου σε παρακαλώ με λογικοφανείς ή και επιστημονικούς όρους γιατί στο κλασικό παραδειματάκι που έχουμε ένα γλαστράκι με κάποιο λουλούδι και του μιλάμε, του τραγουδάμε, του παίζουμε μουσικούλα αυτό αναπτύσεται γρηγορότερα (αν θεωρείς ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο βέβαια)

@ Industrial_Angel

quote:

Καλά PanosT με αυτά που γράφεις, πραγματικά δίνεις ρεσιτάλ. Για πες τι διαφορά έχει το πνεύμα από την ψυχή... Τη φυσική φυσικά τη δολοφόνησες . Τι άλλο έμεινε; Η χημεία; Άντε πιάστην και αυτήν να τελειώνουμε...
(Ερώτηση κρίσεως (για να δούμε πόση φυσική ξέρεις): Τα βαριά σώματα πέφτουν πιο γρήγορα;)


Δεν ξέρεις πόσο χαίρω που διασκεδάζετε τόσο πολύ. Και τίποτα άλλο να μην πάρετε μυρωδιά θα σας μείνει η χαρά...

α) Ο Πλάτωνας ταυτίζει τη Ψυχή με το Πνεύμα?
Βρίσκονται έστω στο ίδιο σημείο του σώματός μας (κατά Πλάτωνα πάντα)?

β) Πες μου ΕΝΑ σημείο που θεωρείς ότι δολοφόνησα τη Φυσική.

Στο μεταξύ μέχρι να μου βρεις ΕΝΑ σημείο πες μου αν το ίδιο πείραμα (βαριά vs ελαφριά σφαίρα) στο κβαντικό κενό δίνει τα ίδια αποτελέσματα με το κλασσικό κενό.

Μπορεί να απαντήσει και ο μονίμως χαρύμενος ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2012, 22:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο μεταξύ μέχρι να μου βρεις ΕΝΑ σημείο πες μου αν το ίδιο πείραμα (βαριά vs ελαφριά σφαίρα) στο κβαντικό κενό δίνει τα ίδια αποτελέσματα με το κλασσικό κενό

Ευχαρίστως να σου απαντήσω αν μου εξηγήσεις τι ακριβώςς είναι το κβαντικό κενό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 16:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Στο μεταξύ μέχρι να μου βρεις ΕΝΑ σημείο πες μου αν το ίδιο πείραμα (βαριά vs ελαφριά σφαίρα) στο κβαντικό κενό δίνει τα ίδια αποτελέσματα με το κλασσικό κενό

Ευχαρίστως να σου απαντήσω αν μου εξηγήσεις τι ακριβώςς είναι το κβαντικό κενό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Κάτσε μήπως και ο Industrial Angel έχει καλύτερη τύχη ως υπερασπιστής των Φυσικών Επιστημών...

Tip.
Επειδή φάνηκε να σας έριξα σε βαθειά νερά με τον αιθέρα και το σωματίδιο του Θεού και κοντέψατε να μου πνιγείτε είπα να σας βάλω κάτι εύκολο (όντως) σχετικά με το κβαντικό κενό.

Εν τω μεταξύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ας πάμε στο κλασσικό κενό μιας που φαίνεται να μη γνωρίζεις το κβαντικό κενό.

Σε σωλήνα που επικρατεί υψηλό κενό (κλασσικής Φυσικής)αφήνουμε να πέσουν ταυτόχρονα ένα πούπουλο και μια σταγόνα νερό.
Περιέγραψέ μου Νικόμαχε τι θα συμβεί.

Κατά τ'άλλα για να μην καθυστερώ τη ροή του thread και περιμένοντας και την απάντηση της amalias για το λουλουδάκι θα ήθελα να σας κλονίσω την πίστη στη Μετενσάρκωση.

Αν έχουν υπάρξει ΔΥΟ τουλάχιστον άτομα που να έχουν ΥΠΝΩΤΙΣΘΕΙ (από επιστήμονες υπνωτιστές) και ανατρέχοντας σε προηγούμενες ζωές να βιώνουν ότι είναι το ίδιο αποθανών πρόσωπο (π.χ Κλεοπάτρα) τότε ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΖΩΗ...

Ξέρετε πόσες Κλεοπάτρες έχουν υπάρξει???
Κάντε ένα search και τα λέμε...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 20:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πανος Τ
Εν τω μεταξύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ας πάμε στο κλασσικό κενό μιας που φαίνεται να μη γνωρίζεις το κβαντικό κενό.

Σε σωλήνα που επικρατεί υψηλό κενό (κλασσικής Φυσικής)αφήνουμε να πέσουν ταυτόχρονα ένα πούπουλο και μια σταγόνα νερό.
Περιέγραψέ μου Νικόμαχε τι θα συμβεί.


Φίλε μου δεν έχω ιδέα.Απόφοιτος Δημοτικού είμαι.
Αν θέλεις εξήγησέ μου,εσύ.

<< κβαντικό κενό >> και << κλασσικό κενό >>,είναι δύο εντελώς καινούργιοι όροι για μένα.Αλλά με όλη την άγνοια που με διακατέχει,θα έλεγα οτι η σταγόνα θα πάει πρός τα επάνω και το πούπουλο πρός τα κάτω.Το πέτυχα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 03:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανος Τ,
Αν έχουν υπάρξει ΔΥΟ τουλάχιστον άτομα που να έχουν ΥΠΝΩΤΙΣΘΕΙ (από επιστήμονες υπνωτιστές) και ανατρέχοντας σε προηγούμενες ζωές να βιώνουν ότι είναι το ίδιο αποθανών πρόσωπο (π.χ Κλεοπάτρα) τότε ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΖΩΗ...

Ξέρετε πόσες Κλεοπάτρες έχουν υπάρξει???
Κάντε ένα search και τα λέμε...
.............
Γεια σου πανος,
Υπάρχουν εξηγήσεις φίλε, αρκεί μην πιάσθεις απο της γραφές, γιατι εκει να δεις καληνύχτα ζωη, και κουπί που θα τράβηξεις.

Αυτη η μισό παραμονή μας στη ζωη, και η έρευνα αν κατα κάποιο τροπο συνεχίζει η όχι κάτι, η να περιμένουμε κάποια ανάσταση κυρίου είναι το πρόβλημα?

Ας το δούμε λοιπόν προσεχτικα.

Είσαι διαφορετικός απο το νικομαχο την Αμαλία η τον ινδουστριαλ, η ανοίκεις και εσυ στο ανθρώπινο είδος/γενος όπως όλοι εμείς?

Αν η απάντηση σου είναι θετική, γιατι και εσυ έχεις τα ψηλά και τα χαμηλά σου, έχεις λιγο απο τη ζήλια τα πάθη τις ελπίδες την δημιουργικότητα και γιατι οχι την βλακεία που όλοι μας κουβαλάμε, γιατι να μην ανοίκεις, σωστά?

Αν ξεκινήσεις λοιπόν σωστά, την έρευνα σου, η επόμενη ερώτηση είναι.

Όοπς, για κάτσε ρε πανος, αν δεν είμαι διαφορετικός απο την Αμαλία και το νικομαχο, μα θέλω να υπερασπιστώ μια θέση που πιστεύω ((ανάσταση)) βρε μπας και κοροϊδεύω τον εαυτό μου, γιατι προσπαθω να βρω η να δώσω συνέχεια και ζωη σε κάτι, που και οι άλλοι με τον τροπο τους, (απο την ίδια σουπα δεν τρώμε?) απλα εκφράζουν με διαφορετικο τροπο τις ελπίδες τους και ισως την άγνοια τους.

Διλ. Τι το κοινό μπορει να βρεις πανος.
Εδω ξεκινά το ενδιαφέρον σημείο.

Πως έχοντας κάτι κοινό,(αγνοια ελπιδεσ)θελουμε να δώσουμε συνέχεια η και αιωνιότητα σε κάτι (προσωρινό), σωστά?

Κάποιοι ποντάρουν σε Ανάσταση και κάποιοι σε μετενσαρκωση, σωστα?

Αν ομωσ δεν είναι έτσι?

Αν η έρευνα σου είναι να βρεις τι πράγματι συμβαίνει με το προσωρινό, (τη ζωη, ψυχη κλπ) πρώτα πρέπει να βρεις (επιμενω) αν είσαι η νομίζεις πως είσαι διαφορετικός απο εμένα την Αμαλία το νικομαχο και τον ινδουστριαλ...

εξέτασε το σωστα και κοίταξε το προσεχτικα, και συζητάμε, όταν βρεις πως δεν είσαι..διαφορετικός

Γιατι αν νομίζεις πως είσαι, δεν μπορώ να βοηθήσω....

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/01/2012 03:47:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 06:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Περί κβαντικού κενού:
Από τη wikipedia (την αγγλική) διαβάζουμε (σε δική μου μετάφραση):

Vacuum state
Στη θεωρία κβαντικού πεδίου, η κατάσταση κενού (ονομάζεται επίσης το κενό) είναι η κβαντική κατάσταση με την χαμηλότερη δυνατή ενέργεια. Γενικά, δεν περιέχει φυσικά σωματίδια. Το πεδίο μηδενικού σημείου (zero-point field) χρησιμοποιείται κάποιες φορές ως συνώνυμο για την κατάσταση κενού ενός ξεχωριστού κβαντισμένου πεδίου.

Σύμφωνα με τη σύγχρονη κατανόηση του τι ονομάζεται κατάσταση κενού ή κβαντικό κενό, δεν είναι "με κανέναν τρόπο ένας απλός κενός χώρος" και πάλι: "είναι λάθος να νοείται οποιοδήποτε φυσικό κενό σαν κάτι εντελώς άδειο κενό." Σύμφωνα με την Κβαντομηχανική, η κατάσταση κενού δεν είναι πραγματικά κενή αλλά αντίθετα περιέχει προσωρινά ηλεκτρομαγνητικά κύματα και σωματίδια που εμφανίζονται και εξαφανίζονται.

2. Περί γλαστρών και λουλουδιών:

quote:
PanosT:

[...] πες μου σε παρακαλώ με λογικοφανείς ή και επιστημονικούς όρους γιατί στο κλασικό παραδειματάκι που έχουμε ένα γλαστράκι με κάποιο λουλούδι και του μιλάμε, του τραγουδάμε, του παίζουμε μουσικούλα αυτό αναπτύσεται γρηγορότερα (αν θεωρείς ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο βέβαια)



Μια μικρή σημείωση πρώτα: "λογικοφανές" είναι κάτι που φαίνεται λογικό (αλλά συχνά, δεν είναι). Προτιμώ το απλά λογικό

Έχω ακούσει φήμες για πειράματα που έχουν γίνει με φυτά που μεγαλώνουν γρηγορότερα εάν τους βάλει κανείς μουσική, αν τους μιλά γλυκά, κ.λπ. Η αλήθεια είναι, ότι δεν έχω διαβάσει κάποιο τέτοιο πείραμα και έψαξα λίγο (μέσω google scholar) αλλά δεν βρήκα - δεν αποκλείω βέβαια να υπάρχουν τέτοια πειράματα. Από λογικής απόψεως και μόνο πάντως, εάν κάποιος κάνει όλα τα παραπάνω σε ένα φυτό, σημαίνει ότι του δίνει μεγάλη σημασία οπότε το προσέχει περισσσότερο. Αλλά μάλλον δεν εννοείς αυτό. Ότι και να συμβαίνει ωστόσο, δεν ξέρω σε ποιο συμπέρασμα θες να καταλήξεις και ποιες προεκτάσεις προτίθεσαι να προτείνεις, θέλει πάντως προσοχή η ερμηνεία οποιωνδήποτε παρατηρησιακών ή πειραματικών δεδομένων.

3. Περί Κλεοπατρών:

quote:
PanosT:

Αν έχουν υπάρξει ΔΥΟ τουλάχιστον άτομα που να έχουν ΥΠΝΩΤΙΣΘΕΙ (από επιστήμονες υπνωτιστές) και ανατρέχοντας σε προηγούμενες ζωές να βιώνουν ότι είναι το ίδιο αποθανών πρόσωπο (π.χ Κλεοπάτρα) τότε ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΖΩΗ...

Ξέρετε πόσες Κλεοπάτρες έχουν υπάρξει???
Κάντε ένα search και τα λέμε...



Αυτό που γράφεις έχει καταρχάς μια λογική βάση. Όντως, εάν υπήρχαν δύο άτομα που υπνωτιζόμενα θα βίωναν ότι είναι το ίδιο πρόσωπο (από κάποια περασμένη ζωή), κάτι τέτοιο θα έπρεπε να βάλει σε σκέψεις τους ερευνητές της μετενσάρκωσης. Τη συλλογιστική σου τη χαλάς όμως με την Κλεοπάτρα.

Καταρχάς, το πιθανότερο είναι πως όποιος σε μια αναδρομή δει ότι ήταν η Κλεοπάτρα, μάλλον διακατέχεται από ψευδαισθήσεις μεγαλείου. Γιατί να μην είναι ένας άγνωστος φτωχός βοσκός σε ένα απομακρυσμένο χωριουδάκι των Άλπεων και να είναι η Κλεοπάτρα, ο Μάρκος Αυρήλιος, ο Ραμσής, η Ζαν ντ' Αρκ, κ.λπ.; Επίσης, για διάσημα ιστορικά πρόσωπα ξέρουμε οι περισσότεροι πολλές πληροφορίες, και για τα ίδια τα πρόσωπα αλλά και για τις συνθήκες της εποχής που ζούσανε. Οπότε, είναι πολύ εύκολο να κατασκευάσουμε μια αναδρομή που να περιλαμβάνει στοιχεία τα οποία να ταιριάζουν στο πρόσωπο και στην εποχή που αναφερόμαστε.

Προκύπτει συνεπώς, ότι οι Κλεοπάτρες είναι σχεδόν σίγουρα... "μούφες"! Αυτό όμως δεν καταρρίπτει και την ιδέα της μετενσάρκωσης. Εκτός από το γεγονός ότι τέτοιες περιπτώσεις (σαν τη μετενσάρκωση της Κλεοπάτρας) φωνάζουν από μακριά ότι δεν πρόκειται περί αυθεντικών βιωμάτων μιας περασμένης ζωής, υπάρχουν πολλές άλλες μαρτυρίες για ανθρώπους άσημους που αναφέρουν στοιχεία τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις έχουν διασταυρωθεί. Εκεί λοιπόν είναι που θα πρέπει να ερευνήσουμε εάν υπάρχει κάποια πιθανότητα αλήθειας κι όχι στις μαρτυρίες που κανονικά δεν θα έπρεπε καν να τις πάρουμε στα σοβαρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 12:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πανος Τ
Εν τω μεταξύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ας πάμε στο κλασσικό κενό μιας που φαίνεται να μη γνωρίζεις το κβαντικό κενό.

Σε σωλήνα που επικρατεί υψηλό κενό (κλασσικής Φυσικής)αφήνουμε να πέσουν ταυτόχρονα ένα πούπουλο και μια σταγόνα νερό.
Περιέγραψέ μου Νικόμαχε τι θα συμβεί.


Φίλε μου δεν έχω ιδέα.Απόφοιτος Δημοτικού είμαι.
Αν θέλεις εξήγησέ μου,εσύ.

<< κβαντικό κενό >> και << κλασσικό κενό >>,είναι δύο εντελώς καινούργιοι όροι για μένα.Αλλά με όλη την άγνοια που με διακατέχει,θα έλεγα οτι η σταγόνα θα πάει πρός τα επάνω και το πούπουλο πρός τα κάτω.Το πέτυχα?


Συνάδελφε. Να και κάτι κοινό που έχουμε.
Και εγώ του Δημοτικού είμαι Νικόμαχε αλλά είδα που γέλασες όταν πήγε να με εξετάσει ο Industrial Angel και θεώρησα ότι ήσουν και εσύ γνώστης.

Βέβαια εσύ προόδευσες στη ζωή και κατέκτησες κορυφές ενώ εγώ έμεινα εδώ κάτω απ'όπου ξεκίνησα...
Άτιμη Κενωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις στα Τάρταρα...

Η Φυσική πάντως είναι το αγαπημένο μου hobby.

Συνεπώς ας περιμένουμε τον Industrial Angel νο μου πει που "σκότωσα" τη Φυσική ή/και να απαντήσει στην δικιά μου εξέταση προς αυτόν με τα προβληματάκια περί κβαντικού και κλασσικού κενού.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 12:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φίλε Πλάτωνα όντως είμαι διαφορετικός από εσάς διότι είμαι βλάκας και γελωτοποιός του forum ενώ τα υπόλοιπα παιδιά είναι έξυπνα μορφωμένα και σοβαρά.

Κατά τ'άλλα αν την Ανάσταση (των Χριστιανών) την ταυτίζετε/εξισώνετε/εξομοιώνετε με τη μετενσάρκωση(ή/και την μετεμψύχωση) (των μη-Χριστιανών) δεν έχω κανένα λόγο να σας το αλλάξω.

Ουδέποτε αναφέρθηκα στην Ανάσταση απλά διατυπώνω τις ενστάσεις μου για τη μετενσάρκωση.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 13:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. Περί κβαντικού κενού:
Από τη wikipedia (την αγγλική) διαβάζουμε (σε δική μου μετάφραση):

Vacuum state
Στη θεωρία κβαντικού πεδίου, η κατάσταση κενού (ονομάζεται επίσης το κενό) είναι η κβαντική κατάσταση με την χαμηλότερη δυνατή ενέργεια. Γενικά, δεν περιέχει φυσικά σωματίδια. Το πεδίο μηδενικού σημείου (zero-point field) χρησιμοποιείται κάποιες φορές ως συνώνυμο για την κατάσταση κενού ενός ξεχωριστού κβαντισμένου πεδίου.

Σύμφωνα με τη σύγχρονη κατανόηση του τι ονομάζεται κατάσταση κενού ή κβαντικό κενό, δεν είναι "με κανέναν τρόπο ένας απλός κενός χώρος" και πάλι: "είναι λάθος να νοείται οποιοδήποτε φυσικό κενό σαν κάτι εντελώς άδειο κενό." Σύμφωνα με την Κβαντομηχανική, η κατάσταση κενού δεν είναι πραγματικά κενή αλλά αντίθετα περιέχει προσωρινά ηλεκτρομαγνητικά κύματα και σωματίδια που εμφανίζονται και εξαφανίζονται.


Απλά να συμπληρώσω ότι για το κβαντικό κενό τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα είναι φωτόνια εκπομπής από μέλανα σώματα.
Ακόμα και καμμία άλλη Η/Μ ακτινοβολία να μην υπάρξει στον εξεταζόμενο χώρο υπάρχει αυτή ως η μικρότερη δυνατή ακτινοβολία στο Σύμπαν.

Επιπλέον τα σωματίδια που εμφανίζονται και εξαφανίζονται σε τυχαίους χώρους και χρόνους ονομάζονται επισήμως εικονικά σωματίδια (virtual particles) διότι προβλέπονται από τις σχετικές κβαντομηχανικές εξισώσεις αλλά δεν έχουν επίσημα παρατηρηθεί ακόμα πειραματικά.
Κάποιοι Φυσικοί ισχυρίζονται το αντίθετο αλλά μετά έχουν "θέμα" να εξηγήσουν από που έρχονται και που πάνε ή ποια ιδιότητα του χώρου/πεδίου/χρόνου τα δημιουργεί και τα εξαφανίζει...

Να θυμίσω ότι και το σωματίδιο του θεού (υπό έρευνα) όσο και τα νετρίνο (πειραματικά αποδεδειγμένο) εμφανίστηκαν πρώτα στα "χαρτια" για να ισχύσουν οι βασικές Αρχές της διατήρησης της Ενέργειας και της Ορμής.

2. Περί γλαστρών και λουλουδιών:

quote:

Μια μικρή σημείωση πρώτα: "λογικοφανές" είναι κάτι που φαίνεται λογικό (αλλά συχνά, δεν είναι). Προτιμώ το απλά λογικό

Έχω ακούσει φήμες για πειράματα που έχουν γίνει με φυτά που μεγαλώνουν γρηγορότερα εάν τους βάλει κανείς μουσική, αν τους μιλά γλυκά, κ.λπ. Η αλήθεια είναι, ότι δεν έχω διαβάσει κάποιο τέτοιο πείραμα και έψαξα λίγο (μέσω google scholar) αλλά δεν βρήκα - δεν αποκλείω βέβαια να υπάρχουν τέτοια πειράματα. Από λογικής απόψεως και μόνο πάντως, εάν κάποιος κάνει όλα τα παραπάνω σε ένα φυτό, σημαίνει ότι του δίνει μεγάλη σημασία οπότε το προσέχει περισσσότερο. Αλλά μάλλον δεν εννοείς αυτό. Ότι και να συμβαίνει ωστόσο, δεν ξέρω σε ποιο συμπέρασμα θες να καταλήξεις και ποιες προεκτάσεις προτίθεσαι να προτείνεις, θέλει πάντως προσοχή η ερμηνεία οποιωνδήποτε παρατηρησιακών ή πειραματικών δεδομένων.


Οκ. Amalia.
Nα σου πω την αλήθεια περίμενα αν τυχόν είχες κάποια προσωπική εμπειρία επί του θέματος για να συζητήσουμε επ'αυτής.
Δεν έχω ούτε εγώ κάποια συγκεκριμένη επιστημονική μελέτη αλλά θα ψάξω μόλις βρω λίγο χρόνο.
Πριν σου πω που θέλω να καταλήξω είναι σημαντικό να βρούμε μια κοινή αφετηρία απλά για να μην χαθούμε εξ'αρχής σε προσωπικές γνώμες.

Κάτι σχετικό είναι και κάποια υποτιθέμενα (?) πειράματα που έγιναν σε δελφίνια (μαμά και μωρό) όπου τα χώριζαν σε τεράστα απόσταση μεταξύ τους σκότωναν το μωρό δελφίνι και μέτραγαν την εγκεφαλική δραστηριότητα και παρατηρούσαν τη συναισθηματική κατάσταση της μαμάς δελφίνι.
Αυτό το έχεις ακούσει?

3. Περί Κλεοπατρών:

quote:
Αυτό που γράφεις έχει καταρχάς μια λογική βάση. Όντως, εάν υπήρχαν δύο άτομα που υπνωτιζόμενα θα βίωναν ότι είναι το ίδιο πρόσωπο (από κάποια περασμένη ζωή), κάτι τέτοιο θα έπρεπε να βάλει σε σκέψεις τους ερευνητές της μετενσάρκωσης. Τη συλλογιστική σου τη χαλάς όμως με την Κλεοπάτρα.

Καταρχάς, το πιθανότερο είναι πως όποιος σε μια αναδρομή δει ότι ήταν η Κλεοπάτρα, μάλλον διακατέχεται από ψευδαισθήσεις μεγαλείου. Γιατί να μην είναι ένας άγνωστος φτωχός βοσκός σε ένα απομακρυσμένο χωριουδάκι των Άλπεων και να είναι η Κλεοπάτρα, ο Μάρκος Αυρήλιος, ο Ραμσής, η Ζαν ντ' Αρκ, κ.λπ.; Επίσης, για διάσημα ιστορικά πρόσωπα ξέρουμε οι περισσότεροι πολλές πληροφορίες, και για τα ίδια τα πρόσωπα αλλά και για τις συνθήκες της εποχής που ζούσανε. Οπότε, είναι πολύ εύκολο να κατασκευάσουμε μια αναδρομή που να περιλαμβάνει στοιχεία τα οποία να ταιριάζουν στο πρόσωπο και στην εποχή που αναφερόμαστε.

Προκύπτει συνεπώς, ότι οι Κλεοπάτρες είναι σχεδόν σίγουρα... "μούφες"! Αυτό όμως δεν καταρρίπτει και την ιδέα της μετενσάρκωσης. Εκτός από το γεγονός ότι τέτοιες περιπτώσεις (σαν τη μετενσάρκωση της Κλεοπάτρας) φωνάζουν από μακριά ότι δεν πρόκειται περί αυθεντικών βιωμάτων μιας περασμένης ζωής, υπάρχουν πολλές άλλες μαρτυρίες για ανθρώπους άσημους που αναφέρουν στοιχεία τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις έχουν διασταυρωθεί. Εκεί λοιπόν είναι που θα πρέπει να ερευνήσουμε εάν υπάρχει κάποια πιθανότητα αλήθειας κι όχι στις μαρτυρίες που κανονικά δεν θα έπρεπε καν να τις πάρουμε στα σοβαρά.


Οι Κλεοπάτρες σαν πρόσωπο μπήκαν μόνο και μόνο για λόγους εύκολης ταυτοποίησης του ατόμου που επικαλείται το υποκείμενο της ύπνωσης.
Αν επικαλεστούν τον ίδιο χωρικό δύο υπόκειμενα ύπνωσης που έχουν υπνωτιστεί από διαφορετικούς επιστήμονες υπνωτιστές και σε διαφορετικούς χρόνους ούτε οι ίδιοι οι υπνωτιστές δεν θα το μάθουνε ποτέ και πόσο μάλλον εμείς...

Αν όλα αυτά που αναφέρεις για την Κλεοπάτρα ισχύουν τότε θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γενικά με τα αποτελέσματα της ύπνωσης.

Αν πάντως η Ύπνωση γίνεται από επαγγελματίες όπως ανέφερα και στο ποστ μου εγώ εμπιστεύομαι ΚΑΙ αυτές τις μαρτυρίες όπως και τις υπόλοιπες με τους απλούς χωρικούς που παραθέτουν υπαρκτά στοιχεία.

Κλείνοντας με την Κλεοπάτρα να πω ότι έχουν αναφερθεί λεπτομέρειες που ναι μεν δεν έχουν καταγραφεί από την επίσημη Ιστορία αλλά και τα υποκείμενα της Ύπνωσης ήταν δύσκολο να τα ξέρουν λόγω μη ενασχόλησης τους με την Ιστορία και την Αιγυπτιολογία.

Τέσπα. Δεν θα τα χαλάσουμε.
Περιμένω απάντηση για τα δελφινάκια


Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 18/01/2012 13:25:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 15:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύμφωνα με τη σύγχρονη κατανόηση του τι ονομάζεται κατάσταση κενού ή κβαντικό κενό, δεν είναι "με κανέναν τρόπο ένας απλός κενός χώρος" και πάλι: "είναι λάθος να νοείται οποιοδήποτε φυσικό κενό σαν κάτι εντελώς άδειο κενό."

Οπως πολύ σωστά μας πληροφόρησε η καλή μας φίλη Αμαλία,δεν υπάρχει κβαντικό κενό.

Πώς λοιπόν θα κάνουμε το πείραμα του πάνου σε κβαντικό κενό που δεν υπάρχει?

Δεν μου απάντησες όμως Πάνω.

Το πούπουλο θα πάει κάτω και η σταγόνα επάνω ή όχι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 21:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
Το πούπουλο θα πάει κάτω και η σταγόνα επάνω ή όχι?
Εξαρτάται απ' την ηλικία. Αν είναι πούπουλο 60 χρονών σίγουρα θα πάει κάτω. Αν είναι 40 μπορεί να πάει κάτω, μπορεί και όχι. Αν είναι 20 σίγουρα θα μείνει πάνω. Απο 'κει και πέρα η σταγόνα ακολουθεί την κατεύθυνση του πούπουλου. Αυτά τα αναφέρω για την επιστημονική ορθότητα του πράγματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 22:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia :

1. Περί κβαντικού κενού:
Από τη wikipedia (την αγγλική) διαβάζουμε (σε δική μου μετάφραση):

Vacuum state
Στη θεωρία κβαντικού πεδίου, η κατάσταση κενού (ονομάζεται επίσης το κενό) είναι η κβαντική κατάσταση με την χαμηλότερη δυνατή ενέργεια. Γενικά, δεν περιέχει φυσικά σωματίδια. Το πεδίο μηδενικού σημείου (zero-point field) χρησιμοποιείται κάποιες φορές ως συνώνυμο για την κατάσταση κενού ενός ξεχωριστού κβαντισμένου πεδίου.

Σύμφωνα με τη σύγχρονη κατανόηση του τι ονομάζεται κατάσταση κενού ή κβαντικό κενό, δεν είναι "με κανέναν τρόπο ένας απλός κενός χώρος" και πάλι: "είναι λάθος να νοείται οποιοδήποτε φυσικό κενό σαν κάτι εντελώς άδειο κενό." Σύμφωνα με την Κβαντομηχανική, η κατάσταση κενού δεν είναι πραγματικά κενή αλλά αντίθετα περιέχει προσωρινά ηλεκτρομαγνητικά κύματα και σωματίδια που εμφανίζονται και εξαφανίζονται.


Συμφωνώντας απόλυτα με τα γραφόμενά σου , αγαπητή amalia , θέλω να κάνω κι εγώ μερικές προσθήκες , που ίσως βοηθήσουν λίγο περισσότερο στην κατανόηση του πώς αντιλαμβάνεται η κβαντομηχανική την έννοια του κενού :

Η σύνδεση ενέργειας και χρόνου στην αρχή του Heisenberg λέει ότι όσο μικρότερο το θεωρούμενο χρονικό διάστημα , τόσο μεγαλύτερη θα είναι η απροσδιοριστία στην ενέργεια . Αυτό επιτρέπει να αναιρείται για πολύ σύντομα χρονικά διαστήματα ο νόμος διατήρησης της ενέργειας , χάρη στις τυχαίες κβαντομηχανικές διακυμάνσεις , η ενέργεια μπορεί να δανειστεί χωρίς κόστος . Τέτοια συμβάντα εκτυλίσσονται ακόμα και μέσα στο κενό , όπου , μιλώντας κλασικά , δεν υπάρχει απολύτως “τίποτε” .

Η κβαντική θεωρία , όμως μας δίνει μια αρκετά διαφορετική εικόνα του τι είναι κενό : Λόγω της αρχής της απροσδιοριστίας , είναι στην πραγματικότητα κατάμεστο από δραστηριότητα .

Για τη σύγχρονη εικόνα του κενού ευθύνεται κυρίως ο Dirac , ο οποίος αναγνώρισε ότι το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο του Maxwell , πρέπει να περιγραφεί με κβαντικούς όρους , αν θέλουμε να εξηγήσει σωστά τον τρόπο που η ύλη απορροφά και εκπέμπει φωτόνια .

Επεκτείνοντας το μαθηματικό μοντέλο του Maxwell , ο Dirac προέβαλε την εικόνα του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου ως συλλογή πάμπολλων ταλαντώσεων , οι ενεργειακές στάθμες των οποίων είναι επίσης κβαντωμένες , όπως ακριβώς οι ενεργειακές στάθμες ενός ηλεκτρονίου στο άτομο . Τώρα όμως , χάρη στην αρχή της απροσδιοριστίας , κάθε ταλαντωτής δεν μπορεί να έχει ποτέ ενέργεια μικρότερη από μια σταθερή ελάχιστη – την ενέργεια του μηδενικού σημείου .

Ως εκ τούτου , ακόμα και ένα κενό σφύζει πάντοτε από δυνάμει δραστηριότητα : υπάρχουν άπειρες διακυμάνσεις της ενέργειας του πεδίου σε όλα τα σημεία στο χώρο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 22:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπως πολύ σωστά μας πληροφόρησε η καλή μας φίλη Αμαλία,δεν υπάρχει κβαντικό κενό.

Αυτό κατάλαβες????
Που να διαβάσεις και του Κηφευ το post

quote:

Δεν μου απάντησες όμως Πάνω.

Το πούπουλο θα πάει κάτω και η σταγόνα επάνω ή όχι?



Όχι φίλε Νικόμαχε, είναι λάθος.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 23:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό επιτρέπει να αναιρείται για πολύ σύντομα χρονικά διαστήματα ο νόμος διατήρησης της ενέργειας , χάρη στις τυχαίες κβαντομηχανικές διακυμάνσεις , η ενέργεια μπορεί να δανειστεί χωρίς κόστος . Τέτοια συμβάντα εκτυλίσσονται ακόμα και μέσα στο κενό , όπου , μιλώντας κλασικά , δεν υπάρχει απολύτως “τίποτε” .

ΠΟΤΕ (όσον αφορά την Επίσημη Φυσική).
Ακριβώς για να ΜΗΝ αναιρείται η διατήρηση της ενέργειας από τις υπαρκτές διακυμάνσεις της έχουν "εφευρεθεί" τα virtual σωματίδια από τους Φυσικούς που είναι υπεύθυνα για κάθε τυχαία διακύμανση της ενέργειας...
"Θέμα" σίγουρα υπάρχει είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα τα εικονικά σωματίδια.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 00:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
19/1/2012
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 04:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να κάνω ρε Πάνο με σένα και την φυσική σου!!

Ασε βαρυέμαι...!!!

Για την μετενσάρκωση είναι το θέμα!!

Τελικά τι θα γίνει με το πούπουλο και την σταγόνα?Θα μου λύσεις την περιέργεια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 04:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την μετενσάρκωση είναι το θέμα!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 10:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την μετενσάρκωση είναι το θέμα!!

Τελικά τι θα γίνει με το πούπουλο και την σταγόνα?Θα μου λύσεις την περιέργεια?


Για τη σταγόνα, μήπως πρόκειται για μετενσάρκωση της σταγόνας νερού σε σταγόνα λαδιού;;

Αν πρόκειται για φορτισμένη σταγόνα λαδιού αιωρούμενη σε πυκνωτή με φορτίο ορισμένης τάσης και οριζόντιους οπλισμούς κάποιας απόστασης,τότε το θέμα δεν είναι μόνο αν η σταγόνα πάει πάνω ή όχι,αλλά τότε το ερώτημα συμπληρώνεται ως εξής:
Αν μεγαλώσουμε την απόσταση μεταξύ των οπλισμών του πυκνωτή διατηρώντας σταθερή τάση,η σταγόνα λαδιού θα συνεχίσει να αιωρείται,θα κινηθεί προς τα επάνω ή θα κινηθεί προς τα κάτω;;

[Υ.Γ. Να κάνουμε κάνα πόστ-σφήνα-καλαμπούρι μέσα στα κβαντικά <<κενά>> της μετενσάρκωσης.]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 10:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia

quote:
Μεταφορά μηνύματος ...

Βρε amalia... Βρε amalia...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 15:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[Υ.Γ. Να κάνουμε κάνα πόστ-σφήνα-καλαμπούρι μέσα στα κβαντικά <<κενά>> της μετενσάρκωσης.]

Και βέβαια να κάνουμε.Μόνο αυτο μας σώζει απο την αρλουμπολογία.

ο κάθε πικραμένος κοντός,προσπαθεί να υψώσει το ανάστημά του,αναμασώντας και παπαγαλίζοντας την βικιπαίδεια,χωρίς να έχει ιδίαν αντίληψη τι λέγει!!

Ετσι είναι YUGI-OH

Βάζει ένα απλό ερώτημα ο Γιώργος [Industrial ] και ο άλλος ο...γνώστης της βικιπαίδεια,του λέει άν είναι μέσα σε << κβαντικό κενό>> ,θα είναι έτσι κι αλλοιώς.

Τον ρωτώ να μου εξηγήσει τι είναι κβαντικό κενό και να ξαφνικά πάλι η βικιπαίδεια μπροστά μου!!!
Εσπευσαν οι συνδίκτυοι να περισώσουν την κατάσταση.

Ομως κανείς δεν απάντησε ακόμη άν το πούπουλο θα πάει κάτω και η σταγόνα επάνω,όπως ισχυρίζομαι εγώ.

Βλέπεις η βικιπαίδεια δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό....

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 15:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Βρε amalia... Βρε amalia...

Γιατι διαμαρτύρεσαι macedon?

Απαγορεύεται να εκφράζεις δημόσια τις υποψίες σου!

Κράτα τες για τον εαυτό σου.

Επειδή δυο συνδίκτυοι έχουν τον αυτο βαθμό...αγιοσύνης,σημαίνει ότι είναι ένα και το αυτό πρόσωπο?

Εσύ ξεπέρασες και εμένα στην...συνομωσιολογία!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 16:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@amalia
Δεν με πειράζει amalia και άλλωστε έχει δίκιο ο macedon.
Δεν γνώριζα τη γενική οπότε ας είναι αυτό το πρώτο που με μαθαίνει o macedon.
Για τους χαρακτηρισμούς που μου κάνουν το γουστάρω τρελλά (σας το είπα από τα πρώτα ποστς μου) και θέλω να τα χώνουν ακόμα πιο χοντρά!

Θα σε παρακαλέσω να κάνει edit ο macedon στο εν λόγω ποστ και να γράψει ότι θέλει από κάτω.

@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Στο γράφω για δεύτερη φορά.
ΟΧΙ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ αλλά δεν έχει και νόημα.

Περιμένοντας τον Industrial Angel να απαντήσει ας συνεχίσουμε με τη μετενσάρκωση.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 16:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο κάθε πικραμένος κοντός,προσπαθεί να υψώσει το ανάστημά του,αναμασώντας και παπαγαλίζοντας την βικιπαίδεια,χωρίς να έχει ιδίαν αντίληψη τι λέγει!!

Σε γουστάρω τρελλά!
Δεν πόσταρα εγώ απο βικιπαιδεία. Δεν σου είπα καν τι είναι κβαντικό κενό. Πρόσθεσα απλά κάποια διευκρινιστικά σε ποστ της Αμαλίας καθώς και για κάτι που ισχυριστηκε ο Κηφευς.
Εσυ πανηγύριζες ότι το κβαντικό κενό δεν είναι κενό...

Εκεί στην κορυφή κάτι πήγε στραβά για σένα ΝΙΚΟΜΑΧΕ


quote:

Βάζει ένα απλό ερώτημα ο Γιώργος [Industrial ] και ο άλλος ο...γνώστης της βικιπαίδεια,του λέει άν είναι μέσα σε << κβαντικό κενό>> ,θα είναι έτσι κι αλλοιώς.

Τον ρωτώ να μου εξηγήσει τι είναι κβαντικό κενό και να ξαφνικά πάλι η βικιπαίδεια μπροστά μου!!!
Εσπευσαν οι συνδίκτυοι να περισώσουν την κατάσταση.



Ο Industrial εκτός από ένα απλό ερώτημα έκανε και μια τοποθέτηση ότι σκότωσα τη Φυσική και ακόμα το περιμένω να μου πει σε ποιο σημειο έγινε αυτό.
Για τη βικι είπαμε.
Μπορεί να φταίει η κορυφή.

quote:

Ομως κανείς δεν απάντησε ακόμη άν το πούπουλο θα πάει κάτω και η σταγόνα επάνω,όπως ισχυρίζομαι εγώ.

Βλέπεις η βικιπαίδεια δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό....



Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις από πότε σου απάντησα ότι έχεις λάθος...
Λες να σε ρώτησα κάτι που δεν ξέρω την απάντηση.

Τρελλά σας γουστάρω όταν μου τα χώνετε και είστε εξώφθαλμα λάθος.
Δείχνει ΑΔΥΝΑΜΙΑ...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 17:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις από πότε σου απάντησα ότι έχεις λάθος...
Λες να σε ρώτησα κάτι που δεν ξέρω την απάντηση.

Ναι,λέω ότι δεν ξέρεις την απάντηση,
Επειδή όσο και να ψάξεις στην βικιπαίδεια,δεν θα την βρείς.
Ακόμη και έναν απλό φυσικό να ρωτήσεις,πάλι δεν θα την βρείς.
και αυτο φαίνεται,απο το ότι δεν έχεις απαντήσει ακόμη και επιμελώς αποφεύγεις.

Το να έχω λάθος εγώ δεν σημαίνει τίποτα,αν δεν πείς εσυ ποιό είναι το σωστό!!

Λοιπόν?
Πού πάει το πούπουλο και που η σταγόνα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy