ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 8
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 12:11:30  Εμφάνιση Προφίλ
Μια που το θέμα "επανήλθε" στα θέματα περί μιλίων και ΑΟΖ (δηλαδή σαφώς εγγύτερα στο σκοπό του μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίας χωρίς τις παραπανίσιες γαρνιτούρες...)

ας πούμε κάτι για αυτά τα "χωροταξικά" θέματα.

Μολόνοτι οι διεθνείς νόμοι, το Δίκαιο της Θάλασσας και όλα τα σού-ξου μού-ξου νομικίστικα κατασκευάσματα αφιερώνουν ένα κάρο άρθρα ως συνήθως για να πουν το λογικό/προφανές με δυο λόγια:

Χωρικά ύδατα (=δηλαδή επέκταση προς τη θάλασσα των χερσαίων "συνόρων") μέχρι 12 Ν.Μ.

ΑΟΖ (Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη, = περιοχή που μπορεί να εκμεταλλεύται αποκλειστικά κάποιο κράτος, αλλά χωρίς αυτή να θεωρείται "έδαφός" του ή "εντός των συνόρων του") μέχρι 200 N.M.

Στις περιπτώσεις που μιλάμε για κράτη που βλέπουν τον ...ωκεανό (και ευτυχώς ή δυστυχώς είναι τα περισσότερα παραθαλάσσια κράτη εκτός αυτών της Μεσογείου) τα πραγματα είναι σχετικά εύκολα τόσο για τον καθορισμό των χωρικών υδάτων όσο και για την ΑΟΖ.

Τι γίνεται όμως σε συνορεύοντα παραθαλλασίως κράτη, όπου η απόσταση είναι μικρότερη είτε από τα 200 Ν.Μ. ...είτε και από τα 12 Ν.Μ. (Καλή ώρα Ελλάς -Τουρκία...) ?

Τότε το Δίκαιο (αλλά και η κοινή λογική...) προτάσσει τη Θεωρία της Μέσης Γραμμής! Τόσο απλό. Αφού μεταξύ όλων των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου κανένα δεν απέχει 12+12 = 24 Ν.Μ. από τις ακτές τις Τουρκίας (όλα απέχουν λιγότερο, Χίος, Σαμος , Λέσβος, κλπ) άρα εκεί ούτε εμείς ούτε οι Τούρκοι μπορούν να "εφαρμόσουν" τα 12 Ν.Μ.

Εκεί πχ. αν η απόσταση είναι 2 Ν.Μ. τότε και εμείς και αυτοί θα πρέπει να περιοριστούν σε 1 Ν.Μ. ο καθένας.

Αυτό όμως που δεν μπορώ να διανοηθώ και να καταλάβω, και πραγματικά κολλάει το μυαλό μου, είναι πώς διάολο εγείρονται θέματα εκμετάλλευσης ΑΟΖ από τους Τούρκους, για περιοχές πχ. την περικλειόμενη στα νησιά
Σκύρο, Αη-Στράτη, Λέσβο, Ψαρά-Χίο
ή την περιοχή που περικλείεται από Άνδρο-Τήνο-Μύκονο-Ικαρία-Χίο-Ψαρά-Σκύρο-Ευβοια, μιλάμε δηλαδή για την "καρδιά" του Αιγαίου.

Ναι μεν "αποδέχομαι" ότι χαρακτηρίζονται "Διεθνή ύδατα" (αν και αυτό με χαλάει κάπως, διότι εφόσον "περικλείονται" εξ ολοκλήρου από Ελληνικά εδάφη γυρω γύρω γιατί να μην είναι ελληνικά χωρικά ύδατα ως "ειδική περίπτωση" έστω και αν παραβαίνουν τον "κανόνα" των 12 Ν.Μ.
αλλά εστω ας το αφήσουμε αυτό.

Αλλά σχετικά με την ΑΟΖ, δεν θα βρεις ούτε έναν σοβαρό νομικό ή απλό εχεφρων και νουνεχή άνθρωπο στον κόσμο που να σου πει ότι δεν είναι ή δεν δικαιούται να είναι ΑΟΖ της Ελλάδας αυτές οι περιοχές!
(Εκτός αν είναι Τουρκικής καταγωγής, που λόγω σκοπιμότητας δεν θα το παραδέχεται....)

Και ας φωνασκούν οι Τούρκοι ότι θελουμε να κάνουμε το Αιγαίο "Ελληνική Λίμνη" ! Αφού γεωμορφολογικά έτσι είναι, τί να κάνουμε δηλαδή? Όταν το 98% των νησιών του Αιγαίου ανήκει στην Ελλάδα, πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικά?

Εχει νόημα να έχει ΑΟΖ πχ. η Τουρκία, στα 30 Ν.Μ. εξω από τη Σκύρο κι απ'τη Λέσβο? Επειδή είναι "Διεθνή Υδατα" ??? Από πού κι ως πού?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANONIMOS_MAXITIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


84 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 12:22:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ANONIMOS MAXITIS

quote:
ρε συ macedon Μεταξυ μας τωρα...λαδια εχεις αλλαξει???

Το πρόβλημα δεν είναι αν έχω αλλάξει λάδια. Αυτό διορθώνεται.
Το πρόβλημα είναι πως η φυτίνη που σου έβαλαν στη βάφτιση (αντί για λάδι) όχι μόνο δεν διορθώνεται αλλά κάθε μέρα σε επηρεάζει και πιο πολύ.

Για ενημέρωσή σου πάντως (όχι ότι θα σε βοηθήσει, μια και για να έχεις πρόσβαση χρειάζεται να γνωρίζεις ανάγνωση) μπορείς να δεις τα περί "προφητειών" του τουρκοϋπάλληλου Κοσμά εδώ

Είχαμε κι έναν (ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ) που μας είπε (2 χρόνια πριν) πως θα κατέβει στην Αθήνα και θα μας φέρει μια προφητεία του Κοσμά γραμμένη τη δεκαετία του '20, για να αντικρούσει το επιχείρημα πως δεν υπάρχει προφητεια του Κοσμά πριν τη δεκαετία του '50. Αλλά από τότε χάθηκε κι ο ίδιος και μεις μείναμε να περιμένουμε.

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε σένα ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΜΑΞΙΤΙΣ. Απευθύνονται στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ.


Αφού δεν απευθύνονται σε μένα,δεν χρειάζεται να σου απαντήσω κιόλας!!!!Τα περαστικά μου πάντως,και μιας και αποκαλείσαι έμμεσα πιο γραμματιζούμενος απ ολους τους αλλους εδω μεσα,σου προτείνω να πας να δώσεις εξετάσεις κατατακτηριες εξετασεις ψυχολογιας συμφωνα με 1517/2005 ΦΕΚ!!!!Να δουμε θα τις περασεις.....

Υ.Γ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η ΦΥΤΙΝΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΑΛΛΟΥ (ΠΧ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΛΑ!!!! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANONIMOS_MAXITIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


84 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 12:27:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ANONIMOS_MAXITIS
Πατροκοσμάς: "Θα σας βάλουν βαρύ και δυσβάσταχτο φόρο, δεν θα προλάβουν όμως...".

Εδώ ο Καντ...εε.. ο Πατροκοσμάς ήθελα να γράψω , έπεσε έξω στις προβλέψεις του . Όχι μόνο πρόλαβαν , αλλά μας τάραξαν στα φορομπηχτικά μέτρα . Μόνο στον αέρα και το κατούρημα δεν έβαλαν ακόμα φόρο .


Ειπα και εγω δεν θα ερθει κανεις αλλος να κανει παρεα στον macedon!!!!!Δεν επεσε εξω...εσυ εχεις πεσει στα σκ..α!!!
Μερικες φορες καλυτερα να μασας παρα να μιλας...Οταν καποιος δν ξερει καλυτερα να μην μιλαει,ειναι σοφο!!!Αμφιβαλλω αν γνωριζεις ποια ειναι ετυμολογια της προφητειας, επακριβως!!!!Λεει η προφητεια οτι δεν θα προλαβουν???Αναγνωση ξερεις η μονο εγω δεν ξερω(συμφωνα παντα με τον MACEDON)???Βρες λοιπον ολοκληρη την προφητεια και για το τι λεει και ελα αν το συζητησουμε,αφου βεβαια παρεις νουμερακι γιατι περιμενουν και αλλοι!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 12:52:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μαχητή, για να καταλάβω γιατί με έχεις μπερδέψει αδερφέ μου, είσαι Χριστιανός;
Με το συμπάθιο δηλαδή ,ρωτάω γιατί με τις τοποθετήσεις σου μάλλον για το αντί σε κόβω.
Τα σημεία των καιρών που λένε και οι προφητείες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANONIMOS_MAXITIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


84 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 13:08:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μαχητή, για να καταλάβω γιατί με έχεις μπερδέψει αδερφέ μου, είσαι Χριστιανός;
Με το συμπάθιο δηλαδή ,ρωτάω γιατί με τις τοποθετήσεις σου μάλλον για το αντί σε κόβω.
Τα σημεία των καιρών που λένε και οι προφητείες;



Τοποθετησεις οπως??Τον αντι θα τον δεις μεσα στο καλοκαιρι,αν αυτο σε νοιαζει!!!!τωρα οσον αφορα για το αν ειμαι Χριστιανος η οχι....Μπες σε ενα γηπεδο μπασκετ η ποδοσφαιρου...κατσε δυο ωρες μεχρι να τελειωσει το παιχνιδι...και μετα ελα σε παρακαλω και ξανακανε μου αυτη την ερωτηση!!!!!

Edited by - ANONIMOS_MAXITIS on 02/06/2012 13:16:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 13:27:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπες σε ενα γηπεδο μπασκετ η ποδοσφαιρου...κατσε δυο ωρες μεχρι να τελειωσει το παιχνιδι...και μετα ελα σε παρακαλω και ξανακανε μου αυτη την ερωτηση!!!!!

Με άλλα λόγια παρομοιάζεις το φόρουμ με ...γήπεδο.

Καλή και σουρεαλιστική θεώρηση αυτή, δεν το είχα σκεφτεί έτσι....

Αντε να αρχίσουμε να ρίχνουμε και κάνα καλό συνθηματάκι τότε...

[και ξέρεις είμαστε και λίγο "μπρουτάλ" εμείς από κει πάνω,
και ήρθε κι ο Γκαρσία τα τελευταία χρόνια κι έδεσε... οπότε μην το ρίξουμε στο γηπεδικό επίπεδο
δεν συμφέρει κανέναν ....]


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANONIMOS_MAXITIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


84 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 13:32:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μπες σε ενα γηπεδο μπασκετ η ποδοσφαιρου...κατσε δυο ωρες μεχρι να τελειωσει το παιχνιδι...και μετα ελα σε παρακαλω και ξανακανε μου αυτη την ερωτηση!!!!!

Με άλλα λόγια παρομοιάζεις το φόρουμ με ...γήπεδο.

Καλή και σουρεαλιστική θεώρηση αυτή, δεν το είχα σκεφτεί έτσι....

Αντε να αρχίσουμε να ρίχνουμε και κάνα καλό συνθηματάκι τότε...

[και ξέρεις είμαστε και λίγο "μπρουτάλ" εμείς από κει πάνω,
και ήρθε κι ο Γκαρσία τα τελευταία χρόνια κι έδεσε... οπότε μην το ρίξουμε στο γηπεδικό επίπεδο
δεν συμφέρει κανέναν ....]


Ξεχασες να σκεφτεις πριν μιλησεις...Δν ξερω αν το καταλαβες..αλλα τσουπ...την πεταξες!!!Ειναι δυσκολο το νοημα γι αυτο του ειπα οταν το κανει και το καταλαβει να μου ξανακανει αυτη την ερωτηση....Δεν πειραζει καλη προσπαθεια....

Edited by - ANONIMOS_MAXITIS on 02/06/2012 13:32:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 13:47:13  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
Ξεχασες να σκεφτεις πριν μιλησεις...Δν ξερω αν το καταλαβες..αλλα τσουπ...την πεταξες!!!

Ποια? Την μπάλα?

quote:
Ειναι δυσκολο το νοημα γι αυτο του ειπα οταν το κανει και το καταλαβει να μου ξανακανει αυτη την ερωτηση....

Με το συμπάθειο δηλαδής.... αλλά ο άνθρωπος σε ρώτησε αν είσαι Χριστιανός ή όχι.... κι εσύ τον παραπέμπεις στο ....γήπεδο!

quote:
τωρα οσον αφορα για το αν ειμαι Χριστιανος η οχι....Μπες σε ενα γηπεδο μπασκετ η ποδοσφαιρου...κατσε δυο ωρες μεχρι να τελειωσει το παιχνιδι...και μετα ελα σε παρακαλω και ξανακανε μου αυτη την ερωτηση!!!!!

Εμείς τώρα τί να καταλαβουμε δηλαδή από όλο αυτό?

Στο χωριό μου λένε κάτι στιχάκια γι'αυτή την περίπτωση:

"Από την Πόλη έρχομαι , και στην κορφή κανέλλα...." και πάει λέγοντας...

quote:
Δεν πειραζει καλη προσπαθεια....

Ποια προσπάθεια και γιατί? anyway, δεν κοστίζει τίποτα....
αλλά με το μπαρδόν, αρκετούς γρίφους έχουν οι προφητείες,
δεν χρειάζεται να βάζουμε κι άλλους εμείς όταν γράφουμε/μιλάμε μεταξύ μας...

Κάντα πιο "λιανά" βρε αδερφέ, να σε καταλαβάινουν και οι...άμπαλοι


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 13:48:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ANONIMOS_MAXITIS
ΦΙΛΕ KONDORA εχεις ποτε αναρωτηθεις αν αυτο που διαβαζεις το καταλαβαινεις???Βουτας την γλωσσα σου στον εγκεφαλο πριν πεις κατι??

μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που μου λεσ???Και βεβαια εχουν μπει η φοροι...ΝΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ...Αυτο ειναι το ζητημα???τι λεει η προφητεια γνωριζεις????

Πατροκοσμάς: “ Θα σας βάλουν βαρύ και δυσβάσταχτο φόρο, δεν θα προλάβουν όμως…δεν θα προλάβουν να τους εισπράξουν!!!!ξερεις ποτε θα ερθουν τα εκκαθαριστικα να πληρωσεις φιλε,αμα γινουν οι δηλωσεις την ημερομηνια που λενε??Μου λες οτι καθε χρονο περνει παραταση...Πηρε τετοια παραταση για το 2009 η το 2010????Για ψαξτο καλυτερα και ελα να το συζητησουμε....Τωρα αμα δεν θελεις να καταλαβεις το νοημα και τα θεωρεις ολα Normal !!Κανενα προβλημα...Ο αλλος ο macedon βλεπεις ακομα κουνια κανει....


1. Όταν έρθουν τα εκκαθαριστικά, κάποιοι πληρώνουν τον αναλογούντα φόρο και κάποιοι παίρνουν επιστροφή ένα μέρος του φόρου που έχουν ήδη πληρώσει. Δεν πληρώνουν όλοι τότε. Φυσικά - όλως τυχαίως - τα εκκαθαριστικά όσων δικαιούνται επιστροφή καθυστερούν κομματάκι περισσότερο...
2.

quote:
Παρατείνεται έως και τη 15η Ιουλίου 2011 η προθεσμία, που λήγει στις 30 Ιουνίου, για την υποβολή ηλεκτρονικά (μέσω internet) των φορολογικών δηλώσεων 2011 (για τα εισοδήματα 2010).

http://www.express.gr/afieroma/forologikh_dhlosh/447131oz_20110324447131.php3
Για το 2010:
http://www.express.gr/news/finance/305856oz_20100521305856.php3

Και οι δύο παρατάσεις αφορούσαν στην υποβολή δηλώσεων ηλεκτρονικά. Από φέτος οι μισθωτοί (και μερικές ακόμη κατηγορίες φορολογούμενων) με εισόδημα άνω των 12.000€ υποχρεούνται να υποβάλλουν την δήλωσή τους ηλεκτρονικά. Αντιλαμβάνεσαι κάποια συσχέτιση της φετινής παράτασης με αυτές πέρσι και πρόπερσι ή να το κάνω πενηνταράκια;

3. Επειδή νομίζεις ότι φορολογείσαι μόνο την μέρα που παίρνεις το εκκαθαριστικό της εφορίας (έγραψες «ξερεις ποτε θα ερθουν τα εκκαθαριστικα να πληρωσεις φιλε;), πρέπει να σε ενημερώσω ότι ως καταναλωτής πληρώνεις έμμεσο φόρο σε οτιδήποτε σχεδόν αγοράζεις, τη στιγμή που το αγοράζεις. ΦΠΑ λέγεται᾿ υπάρχει εδώ και καμιά 60αριά χρόνια σε κάποιες χώρες στην Ευρώπη (μας...) και από το 1987 και στην Ελλάδα. Ε, και αυτός ο ΦΠΑ μέσα σε 6 χρόνια έχει αυξηθεί (στον βασικό συντελεστή του) από το 18% στο 23%. Αν μου πεις ότι 23% φόρος σε ό,τι κινείται δεν είναι «βαρύς και δυσβάσταχτος» (ασχέτως ότι τον έχουμε συνηθίσει), πάω πάσο.

quote:
ANONIMOS_MAXITIS
Μερικες φορες καλυτερα να μασας παρα να μιλας...

Αυτό ισχύει και για σένα ή μόνο για τους άλλους;

quote:
ANONIMOS_MAXITIS
Λεει η προφητεια οτι δεν θα προλαβουν???Αναγνωση ξερεις η μονο εγω δεν ξερω (συμφωνα παντα με τον MACEDON)???

Εσύ δεν έγραψες;

quote:
ANONIMOS_MAXITIS
Πατροκοσμάς: "Θα σας βάλουν βαρύ και δυσβάσταχτο φόρο, δεν θα προλάβουν όμως...".

Ανώνυμε Μαχητή.
Καταλαβαίνω ότι νιώθεις μια αόρατη απειλή και θέλεις να την πολεμήσεις. Μόνο που για να την πολεμήσεις, πρέπει πρώτα να την κατανοήσεις, αλλιώς πολεμάς «όποιον βρεις μπροστά σου», είτε είναι εχθρός, είτε σύμμαχος. Σου δίνω ένα παράδειγμα για να σκεφτείς:
Η διαδικασία συλλογής αποδείξεων και η χρήση φοροκάρτας («για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής») είναι πολύ πιο απειλητικές για το μέλλον μας από την όποια παράταση στην υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANONIMOS_MAXITIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


84 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 14:11:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

1. Όταν έρθουν τα εκκαθαριστικά, κάποιοι πληρώνουν τον αναλογούντα φόρο και κάποιοι παίρνουν επιστροφή ένα μέρος του φόρου που έχουν ήδη πληρώσει. Δεν πληρώνουν όλοι τότε. Φυσικά - όλως τυχαίως - τα εκκαθαριστικά όσων δικαιούνται επιστροφή καθυστερούν κομματάκι περισσότερο...

ΣΥγκρινεις δηλαδη το περυσι με το φετος!!!Πιστευεις δηλαδη οτι τα ιδια που εδωσες περυσι θα δωσεις και φετος...η...οτι θα εχεις την ιδια επιστροφη φορου με περυσι????Φιλε μου η προφητεια (που συμφωνα με το macedon ειναι μαραμυθι) τι λεει???

Πατροκοσμάς: "Θα σας βάλουν βαρύ και δυσβάσταχτο φόρο, δεν θα προλάβουν όμως να το εισπραξουν''

Φορους μας βαλανε πολλους...και ΕΜΜΕΣΟΥΣ και ΑΜΕΣΟΥΣ!!!Τους αμεσους λογικο ειναι να τους πληρωνεις κατευθειαν περαν απο την φορολογικη που θα κανεις(πχ ΦΠΑ 23%)....ΤΟΥς εμμεσους ποτε τους παιρνουν??Οταν θα κανεις την φορολογικη σου δηλωση...και αφου μετα απο ενα ''μακρυ''χρονικο διαστημα σου ερθει το εκκαθαριστικο!(πχ γινεται η δηλωση Ιουνιο?Σεπτεμβριο θα ερθει).Ορισμενοι ομως δεν θα πληρωσουν φορο αλλα θα εχουν επιστροφη,συφμωνα παντα με το 2010 κ το 2011!!!Ερχομαστε στο 2012 ομως...

1)Ποιος λεει οτι δεν θα παρει επιπλεον παραταση??(βλεπε εκλογεσ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ,αν προλαβουν να γινουν)

2)Εστω οτι δεν θα παρει επιπλεον παραταση,αυτα που θα δωσει φετος ο φορολογουμενος ειναι τα ιδια με περυσι???Αυτοι που θα δικαιουνται επιστροφη συμφωνα με τα δεδομενα τα περσινα,θα ειναι τοσοι οσοι ηταν πεσυρι??/(πχ ενας νεος,ανεργος με ενα σπιτι στο ονομα του,θα δωσει 220ε φορο)

Τι θελω να πω...οτι η προφητεια αυτη οντως παει να βγει αληθινη διοτι μεχρι να γινουν οι φορολογικεσ δηλωσεις,μεχρι να ερθουν τα εκκαθαριστικα να πληρωσεις,μεχρι να πας να πληρωσεις...θα εχουν γινει φοβερα πραγματα!!!!Γι αυτο σου ειπα αν διαβασες καλα και καταλαβες το νοημα....δεν το ειπα ετσι για να σου την πω....Γιατι ξερεις οτι οποιος δεν εχει εγωισμο οτι και να του λεει ο αλλος δεν χαμπαριαζει,δεν θιγεται!!!!

Υ.Γ ΕΛΠΙΖΩ να καταλαβες τι θελω να σου πω!!Ειναι πολλα αυτα που θες να σου εξηγησω και δεν εχω το χρονο μιας και ειμαι στην δουλεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 14:36:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
PY8AGORAS:
Εχει νόημα να έχει ΑΟΖ πχ. η Τουρκία, στα 30 Ν.Μ. εξω από τη Σκύρο κι απ'τη Λέσβο? Επειδή είναι "Διεθνή Υδατα" ??? Από πού κι ως πού?

Οπως εχω πει και στο παρελθόν PY8AGORAS
το πρόβλημα με την Τουρκία δεν είναι ούτε τα 12 μίλια ούτε η ΑΟΖ
Ολα αυτά είναι για εσωτερική κατανάλωση !
και για τα παπαγαλάκια του διαδικτύου που το διαιωνίζουν

Συμπυκνωμένα ... θα σου πω οτι το πρόβλημα ξεκίνησε το '72-'73 οταν η Χούντα Παπαδόπουλου
ανακοίνωσε οτι θα ξεκινήσει έρευνες στο Αιγαίο για ανεύρεση πετρελαίου
οχι οτι τους πήρε ο "πόνος" δηλαδή εντολές εκτελούσαν,
απλα η Αγγλοσαξονική Χούντα ήθελε να ξέρει τι υπάρχει στο Ελληνικό υπέδαφος.
(αλλο αν "τότε" τα φτωχά και συνάμα θειούχα, Ελληνικά κοιτάσματα ηταν ΜΗ "αποδοτικά" , εν αντιθέσει με σήμερα, οπου το pikOil εχει προσπεραστεί και η αύξηση τιμών αναπόφευκτη
αυτο συνεπάγεται την μετατροπή ακόμα και των θειούχων κοιτασμάτων
σε ... κερδοφορία)

Τότε οι Τούρκοι αποφάσισαν να εγείρουν αξιώσεις πανω στην Ελληνική Υφαλοκρηπίδα ,
υποστηρίζοντας οτι τα Ελληνικά νησιά ΔΕΝ εχου δικαίωμα υφαλοκρηπίδας και επικάθονται, πανω στην Τουρκική (!?)
Απο το '76 το Ελληνικό κράτος ζητα την παραπομπή του θέματος στο Δ.Δ.Χάγης
αλλα ακόμη και σε αυτό έχουμε πρόβλημα !
μια και η Τουρκία, ΔΕΝ έχει αποδεχτεί την Διεθνή Συνθήκη για την Υφαλοκρηπίδα
ΟΥΤΕ την "πρόσφατη" Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για το Δίκαιο της Θάλασσας

Οπως καταλαβαίνεις, για να φτάσουμε στο σημείο να ανακηρύξουμε ΑΟΖ
πρέπει να διευθετήσουμε την Υφαλοκρηπίδα και τις γκρίζες ζώνες που δημιουργεί η ΜΗ οριοθέτηση της,

μια και το Casus bell εξακολουθεί να ειναι σε ισχύει,
και η Αμερικάνικη υποστηρίξει ανύπαρκτη ...

Εκτως και αποφασίσουμε να πάρουμε φόρα απο τον ΟΛΥΜΠΟ ,
και να πάμε να ..... κάνουμε αέρα στα μεμέτια

Βέβαια ο κάθε Σαμαράς και ο καθε Καμμένος υπόσχονται άμεση ανακηρύξει ΑΟΖ, οχι πως δεν ξέρουν το πρόβλημα,
παραμυθάκια λενε για τα ψηφαλάκια

αλλα βλέπεις, στις προσεχείς εκλογές η πλειοψηφία θα παει να ψηφίσει Σαμαρά , και εκείνον τον άλλο τον νεαρό, που λέει ελαφρα τη καρδία
οτι θα έρθει σε εξοπλιστικό moratorium με τους γείτονες (???!!)
(ναι γεια σου ! για τον Τσιπρα λεω, τι ωραία κι αριστερά τα λέει το παιδί, εχει μείνει ακομα στα μαθητικά του χρόνια)

Είμαστε άξιοι της τύχης μας ...



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ANONIMOS_MAXITIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


84 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 14:51:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
PY8AGORAS:
Εχει νόημα να έχει ΑΟΖ πχ. η Τουρκία, στα 30 Ν.Μ. εξω από τη Σκύρο κι απ'τη Λέσβο? Επειδή είναι "Διεθνή Υδατα" ??? Από πού κι ως πού?

Οπως εχω πει και στο παρελθόν PY8AGORAS
το πρόβλημα με την Τουρκία δεν είναι ούτε τα 12 μίλια ούτε η ΑΟΖ
Ολα αυτά είναι για εσωτερική κατανάλωση !
και για τα παπαγαλάκια του διαδικτύου που το διαιωνίζουν

Συμπυκνωμένα ... θα σου πω οτι το πρόβλημα ξεκίνησε το '72-'73 οταν η Χούντα Παπαδόπουλου
ανακοίνωσε οτι θα ξεκινήσει έρευνες στο Αιγαίο για ανεύρεση πετρελαίου
οχι οτι τους πήρε ο "πόνος" δηλαδή εντολές εκτελούσαν,
απλα η Αγγλοσαξονική Χούντα ήθελε να ξέρει τι υπάρχει στο Ελληνικό υπέδαφος.
(αλλο αν "τότε" τα φτωχά και συνάμα θειούχα, Ελληνικά κοιτάσματα ηταν ΜΗ "αποδοτικά" , εν αντιθέσει με σήμερα, οπου το pikOil εχει προσπεραστεί και η αύξηση τιμών αναπόφευκτη
αυτο συνεπάγεται την μετατροπή ακόμα και των θειούχων κοιτασμάτων
σε ... κερδοφορία)

Τότε οι Τούρκοι αποφάσισαν να εγείρουν αξιώσεις πανω στην Ελληνική Υφαλοκρηπίδα ,
υποστηρίζοντας οτι τα Ελληνικά νησιά ΔΕΝ εχου δικαίωμα υφαλοκρηπίδας και επικάθονται, πανω στην Τουρκική (!?)
Απο το '76 το Ελληνικό κράτος ζητα την παραπομπή του θέματος στο Δ.Δ.Χάγης
αλλα ακόμη και σε αυτό έχουμε πρόβλημα !
μια και η Τουρκία, ΔΕΝ έχει αποδεχτεί την Διεθνή Συνθήκη για την Υφαλοκρηπίδα
ΟΥΤΕ την "πρόσφατη" Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για το Δίκαιο της Θάλασσας

Οπως καταλαβαίνεις, για να φτάσουμε στο σημείο να ανακηρύξουμε ΑΟΖ
πρέπει να διευθετήσουμε την Υφαλοκρηπίδα και τις γκρίζες ζώνες που δημιουργεί η ΜΗ οριοθέτηση της,

μια και το Casus bell εξακολουθεί να ειναι σε ισχύει,
και η Αμερικάνικη υποστηρίξει ανύπαρκτη ...

Εκτως και αποφασίσουμε να πάρουμε φόρα απο τον ΟΛΥΜΠΟ ,
και να πάμε να ..... κάνουμε αέρα στα μεμέτια

Βέβαια ο κάθε Σαμαράς και ο καθε Καμμένος υπόσχονται άμεση ανακηρύξει ΑΟΖ, οχι πως δεν ξέρουν το πρόβλημα,
παραμυθάκια λενε για τα ψηφαλάκια

αλλα βλέπεις, στις προσεχείς εκλογές η πλειοψηφία θα παει να ψηφίσει Σαμαρά , και εκείνον τον άλλο τον νεαρό, που λέει ελαφρα τη καρδία
οτι θα έρθει σε εξοπλιστικό moratorium με τους γείτονες (???!!)
(ναι γεια σου ! για τον Τσιπρα λεω, τι ωραία κι αριστερά τα λέει το παιδί, εχει μείνει ακομα στα μαθητικά του χρόνια)

Είμαστε άξιοι της τύχης μας ...



Hellas at War


10+

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 15:32:37  Εμφάνιση Προφίλ
Με μια γρήγορη ματιά -επανάληψη-
διότι ήδη πάνω κάτω τη διάκριση μεταξύ υφαλοκρηπίδας και ΑΟΖ την ήξερα παλαιόθεν,

δίνω μερικά λινκς, για "quick reference"...

http://www.antifono.gr/portal/2008-11-11-10-27-46/2363-%CE%97-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7-28%CE%91%CE%9F%CE%9629-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82.html

http://www.enkripto.com/2011/05/blog-post_30.html

http://filologos10.wordpress.com/2011/10/19/%CF%85%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BF%CE%B6-%E2%80%93-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3/

κατά βάση θεωρώ ότι η ΑΟΖ υπερκαλύπτει στην πλειονότητα των περιπτώσεων την έννοια και κυρίως τη "χρήση" της υφαλοκρηπίδας, οπότε μ'ένα σμπάρο 2 τρυγόνια, διακυρήσσεις κατευθείαν ΑΟΖ και τελείωσε... Δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι με υφαλοκρηπίδες και ούτε είναι "προαπαιτούμενο"...

Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογίας και ισχύος επιβολής.

Δηλαδή αγνόησε παντελώς το περίφημο casus belli του "μπαμπούλα"-Τουρκίας, ανακήρυξε ΑΟΖ και την άλλη μέρα πήγαινε και στήσε πλατφόρμες στα 25 μίλια νοτίως του Μπάμπουρα της Θάσου, και στα 35 μίλια Ανατολικά της Σκύρου.

Κι αμα ετοιμάσει καμιά μαμουνιά ο μεμέτης με πλοία και αεροπλάνα, στείλτα "αδιάβαστα" στον πάτο του Αιγαίου και ταυτόχρονα κατήγγειλέ τον κιόλας εσύ πρωτος στο Δ.Δ.Χ. ότι εισήλθε παρανόμως στη δική σου ΑΟΖ.

Γενικώς για το Αιγαίο δεν νομίζω ότι υπάρχει θολούρα και μεγάλο πρόβλημα. Τα περί γκρίζων ζωνών, και υφαλοκρηπίδας με γεωλογική και όχι πολιτική/διοικητική έννοια, είναι παραμύθια και θεωρίες των απέναντι.

Αλίμονο αν τα κράτη καθόριζαν τα σύνορά τους με βάση τη ...γεωλογία!

(και μπορεί να χρησιμοποιούνται γεωλογικά στοιχεία, πχ οροσειρές ή ποτάμια για "ευκολος" μπουσουλας στη χάραξη συνόρων, αλλά αυτό έπεται, είναι το αποτέλεσμα, και όχι η αιτία που το σύνορο είναι εκεί).

To μόνο θέμα που ίσως μπορείς να κάνεις και το συνήγορο του διαβόλου, και κάποιου είδους "μοιρασιά" αν θες να είσαι δίκαιος 100%, είναι το Καστελόριζο, όπου όντως είναι μια εξαίρεση σε σχεση με όλα τα υπόλοιπα.
Δηλαδή, καίτοι το Καστελόριζο έχει και υφαλοκρηπίδα και ΑΟΖ, εντούτοις δεν μπορούμε να αξιώνουμε αυτό να "μπλοκάρει" τελείως όλη την ηπειρωτική Τουρκία από πάνω του, να έχει και αυτή ΑΟΖ στη Νότια Μεσόγειο, πολύ περισσότερη και μεγαλύτερη από ότι αυτή την υποτυπώδη που θα έχει στο Ανατολικό Αιγαίο.

quote:
Οπως καταλαβαίνεις, για να φτάσουμε στο σημείο να ανακηρύξουμε ΑΟΖ
πρέπει να διευθετήσουμε την Υφαλοκρηπίδα και τις γκρίζες ζώνες που δημιουργεί η ΜΗ οριοθέτηση της,

Η ανακύρηξη είναι σε πρώτη φάση μια "νομική" πράξη, η οποία μπορεί να γίνει και...αύριο.
Πάς στα διεθνή όργανα, πχ ΕΕ, ΟΗΕ, κλπ,κλπ και λές, βαση του αρθρου ταδε και ταδε και παρα τάδε του Δικαιόυ της Θαλασσας και βαση του ταδε χαρτη κλπ,κλπ ΟΡΙΖΩ την ΑΟΖ μου από εκεί μέχρι εκεί σε αυτές τις περιοχές.

Μέχρι εκεί δεν νομίζω να μπορεί να σου κάνει κανείς τίποτα. Η Τουρκία προφανώς θα σκούξει και θα χουγιάξει και θα λέει πως είναι καταχρηστική αυτή η ενέργεια και δεν την αναγνωρίζει. Οπως δεν αναγνωρίζει τον Χριστόφια ως προεδρο της Κύπρου, την Κύπρο ως προεδρεύουσα της ΕΕ, την γενοκτονία των Αρμενίων, των Ποντίων και άλλα πολλά τινά.

quote:
μια και η Τουρκία, ΔΕΝ έχει αποδεχτεί την Διεθνή Συνθήκη για την Υφαλοκρηπίδα
ΟΥΤΕ την "πρόσφατη" Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για το Δίκαιο της Θάλασσας

και αυτό ουδεμία σχέση έχει. Γούστο και καπέλο της Τουρκίας να αποδεχεται ή να μην αποδέχεται ό,τι γουστάρει. Αν δεν μπορεί όμως να το υποστηρίξει με βάση κάποιο Δίκαιο ή καποια Συνθήκη ή κάτι που γίνεται ως εθιμική πρακτική από άλλα πολλά κράτη τελοσπάντων τότε είναι καθαρά εσωτερικό/δικό της πρόβλημα και ζήτημα.

Το θέμα είναι ότι εμείς εξαιτίας ενός σκιάχτρου casus beli, κάνουμε τις κότες χρόνια τώρα και δίνουμε δίκιο στην Τουρκία με τη ΣΤΑΣΗ μας απέναντί της, και όχι νομικά ή βάση συνθηκών,κλπ. Δηλαδή και κότες είμαστε και μαζοχιστές....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 16:06:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το θέμα είναι ότι εμείς εξαιτίας ενός σκιάχτρου casus beli, κάνουμε τις κότες χρόνια τώρα και δίνουμε δίκιο στην Τουρκία με τη ΣΤΑΣΗ μας απέναντί της, και όχι νομικά ή βάση συνθηκών,κλπ. Δηλαδή και κότες είμαστε και μαζοχιστές....

Ο τσαμπουκάς δεν ειναι ατομικός αλλα συλλογικός
και μάλιστα μετρήσιμος σε στρατιωτική ισχύ
Αν νομίζεις οτι μπορείς ετσι εύκολα να εμπλακείς σε ενα πόλεμο
με την Τουρκία , οκ , άποψη είναι.
Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν μπορείς να τον βγάλεις πέρα ,
και αυτο θέλουν και οι Τούρκοι, δημιουργία έντασης,
ενα "πόλεμο 5 ημερών"
και επέμβαση των UN
και ολοι ξέρουμε την εξέλιξη των πραγμάτων οπου επεμβαίνουν οι κυανόκρανου ...
Αυτο που καποιοι χαρακτηρίζουν "σκύψιμο του κεφαλιού"
για άλλους είναι η χρυσή τομή, μεχρι να βρεθούν οι σωστές συμμαχίες
και οι κατάλληλες συνθήκες.

Αν θες την προσωπική μου θεση, αύριο κι ολας να το πάμε κάτω κάτω
κι οτι γινει, αλλα εγω ειμαι ενας...
Αλλα καπου πρεπει να επεμβαινει και η λογικη.

PS
και κατι αλλο, όταν δεν εχεις υπογράψει ως κράτος μια συνθήκη,
δεν δεσμεύεσαι σε τίποτα απέναντι της .




Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 16:56:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ο τσαμπουκάς δεν ειναι ατομικός αλλα συλλογικός
και μάλιστα μετρήσιμος σε στρατιωτική ισχύ
Αν νομίζεις οτι μπορείς ετσι εύκολα να εμπλακείς σε ενα πόλεμο
με την Τουρκία , οκ , άποψη είναι.

Συμφωνώ απολύτως.
Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολος ένας πόλεμος, ούτε τον επιζητούμε εμείς. Δεν λεμε να πάμε να κάνουμε ένα ντου να πάρουμε την Πόλη! Εμείς λέμε να στήσουμε μια πλατφόρμα στα ανοιχτά του Μπάμπουρα πχ. κι ας είναι και πάνω από 12 Ν.Μ. η απόσταση από την κοντινότερη Ελληνική ακτή.
Οι απέναντι "απειλούν" με πόλεμο.


quote:
Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν μπορείς να τον βγάλεις πέρα ,
και αυτο θέλουν και οι Τούρκοι, δημιουργία έντασης,
ενα "πόλεμο 5 ημερών"
και επέμβαση των UN
και ολοι ξέρουμε την εξέλιξη των πραγμάτων οπου επεμβαίνουν οι κυανόκρανου ...

Ετσι κι αλλιώς τέτοιου τύπου πόλεμος θα είναι. Γενικευμένος δεν πρόκειται να γίνει γιατί δεν συμφέρει κανέναν. Ούτε μπορεί να είναι μακροχρόνιος τύπου ΗΠΑ-Ιράκ, ΗΠΑ-Αφγανιστάν, όπου οι συνθήκες ήταν και είναι διαφορετικές...

Από τον ΟΗΕ (τρομάρα του!) και τους κυανόκρανους φυσικά και δεν έχεις να περιμένεις τίποτα.

Το δίκαιο ιστορικά δεν έπαψε ποτέ να είναι με το μέρος του ισχυρού. Και πρακτικά ισχυρός είναι αυτός που βρισκεται εις θεσιν να επιβάλλει κάτι. Είτε άτομο, είτε κράτος, είτε οργανισμός, είτε συνασπισμός κάποιων από αυτών.

Στα καθ'ημάς, τουλάχιστον μέχρι τώρα θεωρώ πως ισχύει το κατά κύριο λόγο "αμυντικό"/αποτρεπτικό δόγμα του "ισοδύναμου τετελεσμένου".

Με άλλα λόγια, μάγκες Τούρκοι, μη μας τα ζαλίζετε μη μας απειλείτε, γιατί και μπούκα να κάνετε από Έβρο ή σε νησιά, δεν αποκλείεται να δείτε κανα πυραυλάκι στην πλατεία Ταξίμ, ή στην ....Αλικαρνασσό, εάν δεν μπορέσουμε να σας αντιμετωπίσουμε κατά μέτωπο...

quote:
Αυτο που καποιοι χαρακτηρίζουν "σκύψιμο του κεφαλιού"
για άλλους είναι η χρυσή τομή, μεχρι να βρεθούν οι σωστές συμμαχίες
και οι κατάλληλες συνθήκες.

Είναι η μόνη "δικαιολογία" που θα μπορούσα να βρώ κι εγώ για τη "στάση" μας. Μπορεί οι πολιτικοί μας ή οι στρατηγοί μας να ξέρουν κατι παραπάνω από μας και να έχουν κάποιον σοβαρό σχεδιασμό.
Μέχρι να το δούμε όμως σε αποτέλεσμα (γιατί το αποτέλεσμα μετράει και όχι οι προθεσεις ή οι σχεδιασμοί...) μπορεί ο καθενας να σκεφτεται και να λεει/γραφει ό,τι θέλει


quote:
και κατι αλλο, όταν δεν εχεις υπογράψει ως κράτος μια συνθήκη,
δεν δεσμεύεσαι σε τίποτα απέναντι της .

Μπουάχαχαχα.... Εδώ δεν δεσμεύονται ακόμα και όταν υπογράψουν μερικοί, θα δεσμευόντουσαν αν δεν υπέγραφαν?
Πόσοι υπέγραψαν πχ. τη Συνθήκη του Κιότο, και πόσοι την τηρούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ?
Πόσοι υπέγραψαν τη Συνθήκη για τα Πυρηνικά και πόσοι την τηρούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ?
Πόσοι υπέγραψαν χάρτες και χάρτες και χαρτάκια ανθρωπίνων δικαιωμάτων, συμβατικών όπλων, συμβατικών πολέμων, δικαιωμάτων αιχμαλώτων ή μειονοτήτων, κλπ,κλπ, και τα τηρούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ?

Για να μην τα πολυλογώ σε παραπέμπω μόλις μερικές γραμμές πιο πάνω...στο "Δίκαιο του...Ισχυρότερου" απλά και ξάστερα....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 19:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
«Είμαστε η πιο ευλογημένη γενιά!»

http://hggiken.pblogs.gr/2012/05/eimaste-h-pio-efloghmenh-genia.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 20:49:55  Εμφάνιση Προφίλ
Ερε τι τραβάγανε και οι γεροντάδες με τις προφητείες!
Το ότι θα τη πάρουμε τη Πόλη και την Αγιά Σοφιά, το ακούω απ'τη γιαγιά μου από τότε που ήμουν βρέφος.

Edited by - YUGI-OH on 02/06/2012 20:50:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 21:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Έτσι είναι αυτά. Και ο Συμεών περίμενε όλη του τη ζωή, για να δει τον Σωτήρα του. Κρίνεται η πίστη και η υπομονή μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 21:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Πάντως αυτός ο τυπάς δεν μιλάει τυχαία. Η κρίση θα κορυφωθεί το φθινόπωρο...

http://www.inews.gr/37/Soros-3-mines-prothesmia-gia-epilysi-tis-krisis.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 22:22:03  Εμφάνιση Προφίλ
Το σίγουρο είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι ο πάσα ένας τυχαίος.
Πάντως είτε κορυφωθεί η κρίση ή αποκλιμακωθεί[λέμε τώρα να χαμε να λέγαμε], ο εν λόγω και στις δυο περιπτώσεις κερδισμένος θα βγεί.
Λες να μην έχει εναλλακτικό σχέδιο...ένα πλαν μπι;
Το σίγουρο είναι πως μάλλον έχει και πλαν μπι και σι και ντι για όλες τις περιπτώσεις, ώστε είτε κορώνα είτε γράμματα, πάντα κερδισμένος να ναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 22:52:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πάντα κερδισμένος να ναι.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
Είναι αλήθεια,ξέρει κανένας απο εσάς,ποιοί είναι η αόρατη εξουσία,αυτοί που κυβερνάνε(χωρίς να φαίνονται) και παίρνουν αποφάσεις για την τύχη του κόσμου;;
Όπως π.χ. η λέσχη Μπίλτεμπεργκ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 22:56:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είναι αλήθεια,ξέρει κανένας απο εσάς,ποιοί είναι η αόρατη εξουσία,αυτοί που κυβερνάνε(χωρίς να φαίνονται) και παίρνουν αποφάσεις για την τύχη του κόσμου;;


Ναι.
Οι σαυρες του Γιαχβέ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 23:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ANONIMOS_MAXITIS
Ειπα και εγω δεν θα ερθει κανεις αλλος να κανει παρεα στον macedon!!!!!Δεν επεσε εξω...εσυ εχεις πεσει στα σκ..α!!!

Μόνο για τα σκ..α είσαι ικανός θρασύδειλο ανθρωπάκι , που κρυμένος σαν ποντίκι πίσω από την ανωνυμία σου το μόνο που γνωρίζεις είναι να βρίζης , γιατί από επιχειρήματα είσαι σκέτος τενεκές !!!!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 23:33:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Σωτήρη... μη δεις χαζό, αμέσως να του την πεις

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 23:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
YUGI-OH
Ερε τι τραβάγανε και οι γεροντάδες με τις προφητείες!
Το ότι θα τη πάρουμε τη Πόλη και την Αγιά Σοφιά, το ακούω απ'τη γιαγιά μου από τότε που ήμουν βρέφος.

Άλλοι καιροί τότε φίλε YUGI-OH , τώρα όμως μετά από τους φόρους που μας βάλανε ενεργοποιήθηκαν οι προφητείες . Έτσι λοιπόν θα μας επιτεθούν οι Τούρκοι για να πάρουν αυτοί τους αυξημένους φόρους και να τα κονομήσουν . Όμως θα τηλεφωνήση ο Εφραίμ στο κολλητάρι του τον Πούτιν για βοήθεια , και αυτός θα στείλη ένα τάγμα ειδικών δυνάμεων με 1000 Αρμένηδες λοκατζήδες για ενίσχυση , και έτσι θα επαληθεύση και η προφητεία για το χιλιΆρμενο . Ύστερα αφού διώξουν στην Κόκκινη Μηλιά όσους Τούρκους δεν θελήσουν να γίνουν Ορθόδοξοι , επειδή η Πόλη πέφτει λίγο μακριά από τη Μόσχα θα την χαρίσουν σ' εμάς , και θα ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα . Άμα δεν πιστεύεις ρώτα και τον ANONIMOS_MAXITIS να σου το επιβεβαιώση . Αυτός κάτι ξέρει .

* Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 23:44:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ναι.
Οι σαυρες του Γιαχβέ!!

Ωραία η πλάκα..Να ήσουν λίγο πιο σοβαρός βρε Νικόμαχε..!!
Λοιπον,κάποιοι λένε ότι είναι και ο Soros απ'αυτούς που κυβερνάνε!
Ξέρει κανείς κάτι άλλο;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 23:56:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μόνο για τα σκ..α είσαι ικανός θρασύδειλο ανθρωπάκι , που κρυμένος σαν ποντίκι πίσω από την ανωνυμία σου το μόνο που γνωρίζεις είναι να βρίζης , γιατί από επιχειρήματα είσαι σκέτος τενεκές !!!!

Καλά μην ασχολείστε τώρα μετον ANONIMO_MAΛ.. ε.. τον ANONIMO_MAXITI..ήθελα να πώ...
Θα φάει γιαούρτια μετά το καλοκαίρι.. Το θέμα είναι βέβαια να περάσει απο εδώ..!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 00:02:04  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον καλά τα λες Sesostris!
Λες ο Πούτιν να ήρθε και γι'αυτό το λόγο στο Άγιο Όρος το Πάσχα;
Πάντως με το που είπαν ότι θα ρθει, έγινε κινητοποίηση και βγήκε ο Εφραίμ. Να ναι κι αυτό στη προφητεία άραγε;
Καλά που μου το θύμισες, είχα ξεχάσει τη Κόκκινη Μηλιά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 00:06:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ναι.
Οι σαυρες του Γιαχβέ!!

Ωραία η πλάκα..Να ήσουν λίγο πιο σοβαρός βρε Νικόμαχε..!!
Λοιπον,κάποιοι λένε ότι είναι και ο Soros απ'αυτούς που κυβερνάνε!
Ξέρει κανείς κάτι άλλο;;




Ναι ακούγεται αυτό.
Όσο για σαύρες, δε ξέρω αν είναι απλές ή αν είναι δεινοσαύρες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 01:16:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε Σωτήρη... μη δεις χαζό, αμέσως να του την πεις

Καλά σου λέει Σωτήρη.
Η ανίχνευση...τενεκέδων,είναι δική μου δουλειά.Εσύ τους περιλαβαίνεις μετα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy