ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 8
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 13:59:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καλα ρε παιδια ακομα ασχολειστε με το θεμα του... 2002 ή προπαντων δε θυμαμαι;
Να σας πω κατι. Η Τουρκια ανηκει στο ΝΑΤΟ. Η Ελλαδα ανηκει στο ΝΑΤΟ. Η Τουρκια θελει να μπει στη Ε.Ε..

Μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που σου έβαλα σε bold.
Ανά πάσα στιγμή μπορούν να αλλάξουν ή ακόμα κι αν δεν αλλάξουν δεν σημαίνουν και τίποτα στην τελική....
Μην τρώτε αυτό το παραμύθι περί "ομπρέλας" ΝΑΤΟ,κλπ.

Και το 1974 ήμασταν στο ΝΑΤΟ, για πήγαινε μια βόλτα μέχρι την Κύπρο και πες τους τις θεωρίες σου και χαιρετίσματα....

quote:
Πως στο διαολο θα γινει πολεμος; ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...

Οι κατηγορηματικές και απόλυτες εκφράσεις δεν είναι ίδιον σοφού ανδρός... Ας κρατάμε και καμιά "πισινή" που λέει ο λαός...


quote:
Ουτε θα παρουμε πισω την Κωνσταντουπολη, δυστυχως ή ευτυχως αυτη ειναι η αληθεια, πλεον δεν γινονται πολεμοι και εισβολες και ετσι στην Ευρωπη.

Ούτε κι αυτό μπορούμε να το ξέρουμε....μακροπρόθεσμα.

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα βέβαια είναι πολύ πιο πιθανό να δούμε το reverse σενάριο, με καμιά σβαστικα στην Ακρόπολη και την Bati Trakya (Ανεξάρτητο -Αυτόνομο Κράτος Δυτικής Θράκης, όπως θέλουν οι Τούρκοι)παρά να πάρουμε την ...Πόλη, αλλά όπως είπαμε ποτέ δεν ξέρεις, έχει ο καιρός γυρίσματα (και τα Μεγάλα Συμφέροντα ακόμα πιο πολλά...)

Οι καιροί αλλάζουνε, δες παράδειγμα ο φιλαράκος του Μπερλουσκόνι με τις 45 γκόμενες και 60 ερωμένες ο Γκαντάφης τί έπαθε....Από παντοδύναμος για χρόνια, κατέληξε με μια ξιφολόγχη στον κώλο....

quote:
Ο μονος πολεμος στην Ευρωπη ειναι ο Οικονομικος...

Ναι είναι αλήθεια ότι εδώ και καιρό έχει γίνει λίγο upgrade το θέμα στην Ευρώπη. Γιατί να ξοδευεσαι με περιττά όπλα και σφαίρες και αναλώσιμα, και άλλα μπανάλ πρωτόγονα πράματα,
όταν μόλις στραγγίξει λίγο το πουγκάκι, ο κόσμος αυτοκτονεί και από μόνος του......

quote:
quote:
Ο μονος πολεμος στην Ευρωπη ειναι ο Οικονομικος...
Που σημειωτέον, είναι και φαινομενικά αναίμακτος, μη το ξεχνάμε!
Δεν υπάρχουν εισβολείς, δεν υπάρχουν μάχες, δεν υπάρχουν σκοτωμοί με όπλα, κ.ο.κ
Απλά χάνει κανείς τη δουλειά του, δε μπορεί να βρεί εύκολα δουλειά, τον πνίγουν τα χρέη, και μετά γειά σας!...όμορφα και πολιτισμένα!
Και προπάντων, κυρίως αναίμακτα.
Κι ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Υ.Γ. Ε,πως θα γίνει η μείωση των πληθυσμών, με στρακαστρούκες; Δεν είμαστε στο 20 και στο 40. Είμαστε εν έτει 2012, θα γίνεται όμορφα και πολιτισμένα και κυρίως αναίμακτα.


Προφανώς κάνεις black humor κι εσύ....
Ειδικά με το "αναίμακτα" που επαναλαμβάνεις...


quote:
Υπάρχει και άλλος τρόπος για να "πάρουμε" την Πόλη...
Εμείς παραμένουμε στην Ε.Ε.(λες;;;)
Η Ε.Ε. αποφασίζεται να γίνει ΕΝΑ ομόσπονδο κράτος (στο στυλ των ΗΠΑ)
Μετά η Ε.Ε. θα έχει κοινά σύνορα...
Η Τουρκία μπαίνει στην Ε.Ε.
Μετά θα έχουμε λοιπόν κοινά σύνορα ΚΑΙ με την Τουρκία...
Οπότε η Κωνσταντινούπολη, θα είναι ΚΑΙ δικό μας έδαφος

Το να γίνουμε Ηνωμένες Πολιτείες Ευρώπης είναι ορατό στον ορίζοντα.
(Ίσως μάλιστα το όλο "σκηνικό" με PIIGS να στήθηκε γι'αυτό το λόγο. Θα το δούμε αργότερα...)
Αλλά το να μπει η Τουρκία μέσα, δεν φαίνεται στον ορίζοντα προς το παρόν.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 16:36:08  Εμφάνιση Προφίλ
Στα χαρακωματα!Σημερα δεν ειναι ο πολεμος?Ειμαι και στα συνορα το κερατο μου!

corgito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 16:41:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στα χαρακωματα!Σημερα δεν ειναι ο πολεμος?Ειμαι και στα συνορα το κερατο μου!

corgito ergo sum



Σήμερα;;;
Πού; Πως; Πότε;
Πες μας πού είσαι να... πάμε από την αντίθετη κατεύθηνση
(Αλήθεια... τί θα γινόταν σήμερα;Αυτό το ρημάδι το... Γκούντενχάιμερ...πως διάολο το λένε... δεν με αφήνει να θυμηθώ!)

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 16:48:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

(Αλήθεια... τί θα γινόταν σήμερα;Αυτό το ρημάδι το... Γκούντενχάιμερ...πως διάολο το λένε... δεν με αφήνει να θυμηθώ!)


Μπα τίποτα, κάτι ψιλά....
πέρασε μια βόλτα η Αφροδίτη μπροστά από τον Ηλιο.... όποιος πρόλαβε την είδε, το πρωί....οι υπόλοιποι μετά από καμια κατοσταριά χρόνια (ζωή να'χουμε )

http://www.zougla.gr/greece/article/i-afroditi-8a-simadepsi-ton-ilio


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 16:58:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στα χαρακωματα!Σημερα δεν ειναι ο πολεμος?Ειμαι και στα συνορα το κερατο μου!

Όχι,σήμερα είναι ο υποτιθέμενος σεισμός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 20:04:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
PY8AGORAS

Προφανώς κάνεις black humor κι εσύ....
Ειδικά με το "αναίμακτα" που επαναλαμβάνεις...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 20:09:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Στα χαρακωματα!Σημερα δεν ειναι ο πολεμος?Ειμαι και στα συνορα το κερατο μου!

Όχι,σήμερα είναι ο υποτιθέμενος σεισμός


A ναι, σήμερα είχαμε κι αυτό που έλεγε ο μάντης ή ο μαχητής ή ο καπετάν φεύγας, δε θυμάμαι τώρα ποιος, έγινε τίποτα;
Κάτσε, δεν είπε ότι αυτός ο σεισμός θα ταν η συντέλεια ή κάτι τέτοιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 20:14:11  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι η συντελεια.

Στον σκαι εννοουσε μαλλον.

corgito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 20:23:43  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως σήμερα εκδρομή πήγαμε, όπως είχε προφητευθεί.

Βέβαια, είμαστε με το αυτί στο ραδιόφωνο για την πιθανή επιστράτευση αλλά δεν ακούσαμε τίποτε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 21:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Σήμερα οι Τούρκοι πήραν και συμμάχους. Εμείς πάλι κινητοποιήσαμε τη μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη από εποχής Ιμίων.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=43874&Itemid=139

http://www.defencenet.gr/defence/index.php

http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=15058Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2012, 21:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Από χθες ακούω ότι βιάζονται να προχωρήσουν σε πολιτική ενοποίηση της Ευρώπης (δημοσιονομική, τραπεζική ένωση αρχικά, αλλά και πολιτική, στρατιωτική) αυτός εδω ο άρρωστος το είχε προειπεί (βλ. στο 1.19 λεπτό).

http://www.youtube.com/watch?v=pwpbVVp1XxY

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 01:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS
AYTOI EINAI....
ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΩΣΤΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΑΛΙ....
ΣΥΓΧΩΡΑ ΜΑΣ ΘΕΕ ΜΟΥ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ...
ΜΗΝ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ
ΝΑ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..
ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ...
ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΦΑΖΟΝΤΑΙ...
---------------ΠΡΟΣΟΧΗ... 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ-----------
------------------ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ---------------
---------------ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ---------
---------------ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΡΗΝΗΣ--------
Ο ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΜΟΣ ΕΝΟΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ
ΑΠΟ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ
ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ....
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=43917&Itemid=56

ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟΥΣ..
ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ....
---------------------------------------------------
---------------------------------------------------

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΣ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΙ...
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ..
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ
ΓΙΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩ
ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΑΧΑΙΡΑ
ΣΤΗΝ ΜΑΣΧΑΛΗ ΕΤΟΙΜΗ..
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΤΟΥ 2012
ΚΑΙ ΝΑΙ -ΔΕΝ- ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ..
ΟΣΟ ΝΑ ΠΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΤΙΑ ΚΡΗΤΗ.
5 ΩΡΕΣ ΜΑΚΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΛΟΙΟ.
1 ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.
.
ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ
ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ
ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ
ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ.
ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ...
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΜΟΝΟ...
ΚΑΙ Η ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΥΣ...
...
ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΗΜΑΣΤΑΝ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΒΑΣΤΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ...
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΡΓΟΥΣΑΝ..
ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΙΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ Ο ΘΕΟΣ...
ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ..
ΤΩΡΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ.
....
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ.
ΑΝ ΟΙ ΑΝΤΜΙΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΟΦΕΙΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΩ...
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΕΙΔΗ
ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΟΚ
ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΙΒΑΛΟΥΣ.....


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 11:38:11  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικα το θερμο επεισοδιο εγινε, με μια μερα καθυστερηση.
Δεν εγινε ομως στο Αιγαιο ευτυχως αλλα στην τηλεοραση του αντεννα , οταν εκπροσωπος της χα επιτεθηκε στην Λιανα Κανελλη.
Ειχαμε θερμο επεισοδιο παντως!

Καλημερα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 13:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Φίλε Γρηγοριανέ ελπίζω κάποτε να καταλάβεις πως το πρόβλημα δεν είναι το Ισλάμ αλλά οι θρησκείες και ο φανατισμός γενικότερα. Όταν εξαλειφθεί ο φανατισμός απο παντού ακόμα και απ την δικιά σου θρησκεία τότε τα πράγματα όντως θα γίνουν καλύτερα. Αλλά μην ανησυχείς.. η φύση του ανθρώπου θα βρει πιθανόν και τότε κάτι άλλο να φανατιστεί και να κάνει ότι κάνατε εσείς στον Μεσαίωνα ή στον Νέο Κόσμο (όχι την συνοικία) ή στις αποικίες ή ότι θέλετε να κάνετε σύμφωνα με τις προφητείες όταν μπείτε στην πόλη (σκοτώνοντας το 1/3... πόσα εκατομμύρια είναι ακριβώς?) κτλ ή ότι κτηνωδίες έκανε και κάνει το Ισλάμ.
Θα βρούμε λοιπόν κάποια ιδεολογία, την πολιτική, τις ομάδες, το διαφορετικό χρώμα.. σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Αλλά για να στο πω χύμα και τσουβαλάτα, κοιτάξτε να αφήσετε την υποκρισία και να πετάγεστε όποτε σας βολεύει και να ερμηνεύετε τα προβλήματα αυτού του πλανήτη όπως σας βολεύει στο όνομα του κάθε θεού γιατί δεν σε είδα με την ίδια πρεμούρα να τρέχεις και να εξανίστασαι όταν ο άλλος στην Νορβηγία γάζωσε 70 ανθρώπους γιατί δεν γούσταρε το Ισλαμ ή όταν οι Αμερικάνοι σκότωναν γυναικόπαιδα ή βασάνιζαν ανθρώπους σε 2-3 χώρες γιατί δεν γούσταραν το Ισλαμ.

Έμερσον.. μην λες τέτοια εδώ μέσα, κάτι θα βρούμε οι υπόλοιποι να τον δικαιολογήσουμε "τον προκάλεσε, τον χτύπησε με τον ριζοσπάστη πρώτη" κτλ κτλ (και ο βαρβατίλας άντρας αντέδρασε όπως θα αντιδρούσε κάθε παντελονάτος απέναντι σε μια γυναίκα).. είπαμε ο φανατισμός (εκτός της μαλακίας) τυφλώνει και μας κάνει να βλέπουμε ότι μας βολεύει όπως είπα και παραπάνω. Α ναι ξέχασα... Χρυσή Αυγή να ξεβρομίσει ο τόπος κτλ κτλ για να είμαι μες στην μόδα και εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 13:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Συμφωνώ με αυτά που λες, μόνο που το βίντεο του Γρηγοριανού δεν αναφέρεται σε κάποιους φανατικούς, κινούμενους στα όρια του Ισλάμ, αλλά, αν κατάλαβα καλά, σε μια καθιερωμένη τελετή, αποδεκτή από τον μέσο μουσουλμάνο. Το κήρυγμα περί φανασισμού είναι πολύ της μόδας τα τελεταία χρόνια (από φανατικούς στο είδος τους ανθρώπους), αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, για να έχουμε τη συνείδησή μας ήσυχη και να είμαστε της μόδας και εμείς. Παραδείγματος χάριν, άλλο η επέμβαση των ΗΠΑ στο Ιράκ και άλλο τα έκτροπα του Σερβικού λαού και του Σλόμπονταν Μιλόσεβιτς στην πρώην Γιουγκοσλαβία. Φανατισμοί θα πουν οι διεθνιστές και τα δύο, έχουν ποιοτικές όμως διαφορές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 14:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

αλλά, αν κατάλαβα καλά, σε μια καθιερωμένη τελετή, αποδεκτή από τον μέσο μουσουλμάνο

Δεν κατάλαβες καλά... διάβασε στον διεθνή τύπο τι συνέβη και τι δήλωσε ο Ισλαμιστής δημοσιογράφος (που πχ δεν είναι φανατικός) και για το πόσο αποδεκτό είναι όπως λες.

quote:

Το κήρυγμα περί φανασισμού είναι πολύ της μόδας τα τελεταία χρόνια (από φανατικούς στο είδος τους ανθρώπους)

Φαντάζομαι αυτό δεν πάει σε εμένα καθώς δεν νομίζω να έχω δώσει δείγματα φανατισμού.. Σέβομαι τους πάντες όποιες και αν είναι οι απόψεις μου δεν τσουβαλιάζω ανθρώπους ή τους κρίνω απ τα πιστεύω τους (απ την άλλη μπορώ να λέω την άποψη μου για τις θρησκείες ή να ανταπαντήσω σε έναν φανατικό άνθρωπο νομίζω). Αν όμως δεν πάει προς εμένα δεν βρίσκω το νόημα και τον σκοπό να μου το αναφέρεις καν..

quote:

Παραδείγματος χάριν, άλλο η επέμβαση των ΗΠΑ στο Ιράκ και άλλο τα έκτροπα του Σερβικού λαού και του Σλόμπονταν Μιλόσεβιτς στην πρώην Γιουγκοσλαβία. Φανατισμοί θα πουν οι διεθνιστές και τα δύο, έχουν ποιοτικές όμως διαφορές.

Τα παραδείγματα που έδωσα δεν τα έψαξα για να έχουν την ίδια βαρύτητα.. υπάρχουν 1000δες παραδείγματα να δώσει η κάθε πλευρά, αυτό και μόνο είναι απόδειξη όμως αυτού που ακριβώς είπα, ότι το πρόβλημα δεν είναι το Ισλαμ ή ο Χριστιανισμός μεμονωμένα αλλά ο φανατισμός σε όλα τα επίπεδα και όσο κάθε πλευρά μπορεί να δίνει παραδείγματα στην άλλη τόσο για εμένα εδραιώνεται αυτή η άποψη. Ακόμα δεν έχω καταλάβει όμως σε τι ακριβώς διαφωνείς και τον σκοπό της απάντησης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 14:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Δεν έχεις να καταλάβεις κάτι, ούτε χρειάζεται να τα παίρνεις όλα προσωπικά. Έγραψα κι εγώ τις σκέψεις μου. Προφανώς θίχτηκες και μπήκες στη διαδικασία να μου απαντήσεις βήμα-βήμα, αλά Μακεδών. Πολύ εύθικτοι έχουμε γίνει όλοι μας, εγωίσταροι. Δεν αφήνουμε να πέσει τίποτα κάτω, έτσι όμως δεν γίνεται χωριό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 14:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Αυτό που έγινε σήμερα με την Κανέλη είναι πολύ εξηγήσιμο. Εγώ δεν θα μιλήσω απαξιωτικά για τον Κασιδιάρη, αλλά όταν όλοι θεωρούν ότι έχουν δίκιο και είναι έτοιμοι να σταυρώσουν τον άλλο για το δίκιο τους αυτό, είναι λογικό να φτάνουμε σε τέτοια φαινόμενα. Αυτό που μας λείπει είναι η αγάπη για τον συνάνθρωπο, ούτε η ιδεολογία ούτε οι γνώσεις, όλοι στη σημερινή εποχή είναι αρκετά μορφωμένοι στο μυαλό, στην καρδιά είναι το πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 15:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Δεν έχεις να καταλάβεις κάτι, ούτε χρειάζεται να τα παίρνεις όλα προσωπικά. Έγραψα κι εγώ τις σκέψεις μου. Προφανώς θίχτηκες και μπήκες στη διαδικασία να μου απαντήσεις βήμα-βήμα, αλά Μακεδών. Πολύ εύθικτοι έχουμε γίνει όλοι μας, εγωίσταροι. Δεν αφήνουμε να πέσει τίποτα κάτω, έτσι όμως δεν γίνεται χωριό.

Συγνώμη φίλε μου άλλη φορά όταν μου γράψεις κάτι δεν θα σου απαντάω... :) Βλέπω είσαι και εσύ του δημοκρατικού διαλόγου ε? Να γράφεις σε κάποιον κάτι αλλά να μην τολμήσει να σου απαντήσει :) Άντε να σαι καλά γιατί βαριέμαι :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 15:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Κάτι άλλο ήθελες να πεις και όχι στο καλό. Καλύτερα παντως να μην απαντάς γιατί ο διάλογος θέλει ψυχραιμία και εσύ την χάνεις εύκολα, βλέπω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 15:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Κάτι άλλο ήθελες να πεις και όχι στο καλό. Καλύτερα παντως να μην απαντάς γιατί ο διάλογος θέλει ψυχραιμία και εσύ την χάνεις εύκολα, βλέπω.

quote:

Κάτι άλλο ήθελες να πεις και όχι στο καλό. Καλύτερα παντως να μην απαντάς γιατί ο διάλογος θέλει ψυχραιμία και εσύ την χάνεις εύκολα, βλέπω.

Είσαι και στο μυαλό μου και ξέρεις τι θέλω πραγματικά να πω ενώ γράφω κάτι άλλο?!!! εντυπωσιασμένος!! Παϊσιε? εσύ είσαι? (σήμερα έχει τζακ ποτ στο τζόκερ.. άμα ξέρεις κανα νουμεράκι στείλε ένα email)

Έχω χάσει τόσο την ψυχραιμία μου πάντως που ήπια τον φραπέ μου μονορούφι και τώρα πρέπει να φτιάξω άλλον και βαριέμαι γαμώτο.
Ώρες ώρες δεν ξέρω γιατί έχω τόσα νεύρα :( Αφού μου έρχεται να γράψω με κεφαλαία να φανταστείς. Να μην έχω γαμώτο μια Κανέλλη εδώ δίπλα να της ρίξω 2-3 μάπες να ηρεμίσω..

Πάντως συγνώμη πραγματικά σου ζητάω φίλε μου για τα νεύρα μου και την αθλιότητα μου να απαντήσω χαίρομαι που με έβαλες στην θέση μου απαντώντας επί της ουσίας και όχι επί προσωπικού. Αλλά αφού με βλέπεις ότι δεν ξέρω να συζητάω γιατί επιμένεις? άστο να πάει στο καλό ντε τι ασχολείσαι με τέτοια άτομα που ξέρεις πως ότι γράψεις θα απαντήσουν? Χέστους αφού το ξέρεις πως η καλύτερη λύση είναι να μην τους απαντήσεις καν.
Άντε να σαι καλά και πάλι και ξανά συγνώμη :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 16:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Όχι, ρε φιλαράκι, μην τσαντίζεσαι, ούτε να ζητάς συγγνώμη για ό,τι έγραψες. Εγώ σέβομαι την άποψή σου. Απλά νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος, όταν βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τους μουτζαχεντίν με την ελληνική παράδοση. Οι Έλληνες ποτέ δεν σφάξαμε με τέτοιον κτηνώδη τρόπο ανθρώπους επειδή θέλησαν να αλλαξουν θρησκεία. Διώξεις ναι, αλλά ώς εκεί. Το σοκαριστικό αυτό βίντεο επικαιροποιεί το 2012 σελίδες της ιστορίες, τις οποίες εγώ, όταν τις διάβαζα, δεν τις πολυπίστευα. Χαίρομαι, πάντως, που, όπως είπες, ο μουσουλμάνος δημοσιογράφος το καταδίκασε, γιατί εγώ στην αρχή είχα καταλάβει το αντίθετο (δεν ξέρω αραβικά).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 16:39:23  Εμφάνιση Προφίλ
GEO33

quote:
Οι Έλληνες ποτέ δεν σφάξαμε με τέτοιον κτηνώδη τρόπο ανθρώπους επειδή θέλησαν να αλλαξουν θρησκεία.

Χμμ... οι Έλληνες όντως δεν έσφαξαν. Οι χριστιανοί όμως; Εκείνες π.χ. τις σταυρώσεις Ελλήνων στην Κωνσταντινούπολη από τον επίσκοπο Ιωάννη τον Ασιατικό τις γνωρίζεις; Επειδή δεν γίνονταν χριστιανοί τους σταύρωσαν.

Το κόψιμο χεριών και ποδιών που παράγγελνε ο Γενάδιος στους μητροπολίτες της Πελοποννήσου για τους "Ελληνιστές" τους έχεις υπ' όψη σου;

Έχει πολλά, άμα θες πες μου να σε ενημερώσω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 16:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Ναι θα ήθελα να μου δώσεις παραπομπή σε πηγές της εποχής σε παρακαλω, όχι δική σου, εννοώ σύγχρονη. Ποιοι ιστορικοί τα αναφέρουν αυτά τα γεγονότα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 17:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Και ενώ εμείς βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας, ο εχθρός καραδοκεί. Έτσι ήμασταν πάντα. Στην αρχαιότηα είχαμε φιλομακεδόνες-αντιμακεδόνες, στο Βυζάντιο ενωτικούς-ανθενωτικούς, τώρα αριστερούς-δεξιούς, υπερέλληνες και ανθέλληνες.
Δυστυχώς, κάτι μου λέει ότι είναι αργά για καληνύχτα.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=43991&Itemid=139Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 18:46:21  Εμφάνιση Προφίλ
GEO33

quote:
Ναι θα ήθελα να μου δώσεις παραπομπή σε πηγές της εποχής σε παρακαλω, όχι δική σου, εννοώ σύγχρονη. Ποιοι ιστορικοί τα αναφέρουν αυτά τα γεγονότα;

O ίδιος ο επίσκοπος Εφέσου Ιωάννης ο Σύριος Ασιατικός στο τρίτο μέρος της "Εκκλησιαστικής Ιστορίας"


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 19:06:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

GEO33

quote:
Οι Έλληνες ποτέ δεν σφάξαμε με τέτοιον κτηνώδη τρόπο ανθρώπους επειδή θέλησαν να αλλαξουν θρησκεία.

Χμμ... οι Έλληνες όντως δεν έσφαξαν. Οι χριστιανοί όμως; Εκείνες π.χ. τις σταυρώσεις Ελλήνων στην Κωνσταντινούπολη από τον επίσκοπο Ιωάννη τον Ασιατικό τις γνωρίζεις; Επειδή δεν γίνονταν χριστιανοί τους σταύρωσαν.

Το κόψιμο χεριών και ποδιών που παράγγελνε ο Γενάδιος στους μητροπολίτες της Πελοποννήσου για τους "Ελληνιστές" τους έχεις υπ' όψη σου;

Έχει πολλά, άμα θες πες μου να σε ενημερώσω...


Τέτοια να πεις δημόσια και σε καμμία συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής και σε βλέπω σαν την Κανέλλη...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 07/06/2012 19:20:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 19:19:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Geo33
Ναι θα ήθελα να μου δώσεις παραπομπή σε πηγές της εποχής σε παρακαλω, όχι δική σου, εννοώ σύγχρονη. Ποιοι ιστορικοί τα αναφέρουν αυτά τα γεγονότα;

O macedon έχει ένα πρόβλημα με τις Ιστορικές πηγές.
Είτε δεν τις αναγνωρίζει ως Ιστορικές διότι του χαλάνε τη συλλογιστική, είτε δεν τις καταλαβαίνει διότι τις διαβάζει με κακή προαίρεση, είτε αρνείται να τις μεταφράσει σωστά ενώ είναι δικές του πηγές.

Ενίοτε κάνει και άλλα χειρότερα πράγματα με τις πηγές αλλά δεν είναι της παρούσης.
Αν σ'ενδιαφέρει πάντως διάβασε το "Προς Διαχειριστική Ομάδα"
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11423

Αυτό που προτιμά πάντως είναι τα έδικτα, τα αυτοκρατορικά διατάγματα και οι αυτοκρατορικοί κώδικες.

Έχει παρουσιάσει μερικά διατάγματα που τα βρήκε από το Δαυλό αλλά του έφερα και κάποια άλλα διατάγματα από τους ΙΔΙΟΥΣ κώδικες και μέχρι τώρα δεν έτυχε να τα σχολιάσει ούετ αυτός ούτε κάποιο άλλο μέλος και είναι εδώ.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8429&whichpage=31&ARCHIVE=

Όσο για το Δαυλό και την υπόλοιπη "παλιοπαρέα" ξέρεις τι είπε ο αείμνηστος Φουράκης.

ΦΟΥΡΑΚΗΣ Π. ΙΩΑΝΝΗΣ ''ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΙΝΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ''
http://www.youtube.com/watch?v=FKlcUBLJUFA

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 19:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Τέτοια να πεις δημόσια και σε καμμία συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής και σε βλέπω σαν την Κανέλλη...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 07/06/2012 19:20:22


Διαβάζεις απο εδώ και κάτω
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=9&TOPIC_ID=11312#top

και αύριο με τον κηδεμόνα σου..

Btw για 100στη φορά.. Χρυσή Αυγή και Χριστιανισμός = ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!! ΠΟΣΟ θέλετε να το καταλάβετε επιτέλους? Δεν μιλάτε Ελληνικά? 1000 φορές έχει ειπωθεί και το γνωρίζουν και οι πέτρες (εκτός απο μερικούς εδώ μέσα απ ότι βλέπω). Ήμαρτον στα κουτουρού πάτε με μηδενικές γνώσεις για αυτό που στηρίζετε? Αυτό είναι το λιγότερο ανωριμότητα. Αν θες να ψηφίσεις ένα τέτοιο κόμμα λοιπόν να το κάνεις με άλλα σοβαρά κριτήρια (εθνικοσοσιαλιστικά κτλ) και όχι θρησκευτικά. Αν λοιπόν έλεγε ο Macedon κάτι τέτοιο σε μια συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής το πιθανότερο είναι όλοι να συμφωνούσαν μαζί του (με εξαίρεση κάποιους σαν εσένα που ξαφνικά θα έπεφτες απ τα σύννεφα). Φυσικά θα συμφωνούσα και εγώ μαζί του άσχετα αν γουστάρω τα άκρα η όχι..

Edited by - Craven on 07/06/2012 20:01:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2012, 20:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Οκ. Αυτά τα διατάγματα τα ξέρουμε όλοι, αλλά πρόκειται για πολιτικές αποφάσεις και έχουν απαντηθεί πολύ σωστα από όλους.

Όσο για την Εκκλησιαστική Ιστορία του εν λόγω Ιωάννου ούτε το όνομα δεν μπορώ να βρω.Μακεδόνα, έτσι σου μάθανε να παραπέμπεις; Τι έκδοση, τι χωρίο, πού γράφει για σταυρώσεις μέσα στην Κων/πολη (μην τα πετάς έτσι αυτά). Αν το έχεις εσύ το χωρίο, μπορείς να μας το ποστάρεις σε παρακαλώ, γιατί εγώ αδυνατώ να το βρω (ούτε στο google, ούτε στην Πάπυρος-Λαρούς-μπριτάνικα ούτε σε ιστορική και εκκλησιαστική βιβλιογραφία που ανέτρεξα δύναμαι να βρω τέτοιον συγγραφέα).
Μήπως είναι γνωστός κάπως αλλιώς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy