ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 8
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 13:04:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Την αποψή μας θα την λέμε, αφού πρώτα την σχηματίσουμε. Δεν γίνεται να λέμε αερολογίες. Ούτε μπορούμε να έχουμε άποψη για τα πάντα. Δεν είμαστε ξερόλες.

Μπορούμε να έχουμε άποψη για "τα πάντα" (ως ένα σημείο θα έλεγα επιβάλλεται κιόλας...)
αλλά όπως λές υπάρχουν και προαπαιτούμενα, δηλαδή πληροφορία, γνώση, ενημέρωση, κλπ.

Ακριβώς γι'αυτό το λόγο κατά τη γνώμη μου οι παραπομπές είναι χρήσιμες, και εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν, αρκεί να μη γίνονται με σκοπό τη 'διαφήμιση' άλλων τόπων ή την καταχρηστική 'υπερπροβολή' /αναπαραγωγή τους εδώ, ή και για άλλους 'ανάρμοστους' σκοπούς με βάση τον κανονισμό του παρόντος φόρουμ.

quote:
Έτσι, κατοχυρώνεται ότι έχουμε όλοι την ίδια πληροφόρηση. Απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσουμε να συζητήσουμε επί συγκεκριμένων πραγμάτων και όχι για τις ιδεοληψίες του καθενός, οι οποίες προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο.

Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ.

Στο δεύτερο χωράει συζήτηση, γιατί το τι θεωρείς εσύ "ιδεοληψία" και ο άλλος "γνώμη" του και "άποψή" του, μπορεί να αλληλοκαλύπτονται.

Η ελευθερία της γνωμης/εκφρασης όμως περιλαμβάνει καλώς ή κακώς ακόμη και την "ιδεοληψία". Αρκεί να μην προμοτάρεται μονομερώς, και αρκεί να υπαρχει λόγος και αντι-λογος από όλες τις πλευρές.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 14:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Ναι εντάξει, συμφωνώ. Εγώ δεν λέω να μην λέει ο καθένας την άποψή του. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί κάποιοι άλλοι δυσανασχετούν, όταν εκφραζόμαστε κατά τρόπο διαφορετικό από αυτόν που θα θέλανε.
Εγώ θέλω να ανεβάζω links και να τα σχολιάζω ακροθιγώς. Έτσι, κατανοώ τον διάλογο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 15:33:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GEO33:
Εγώ θέλω να ανεβάζω links και να τα σχολιάζω ακροθιγώς. Έτσι, κατανοώ τον διάλογο.

Μάλλον είναι καιρός να αναθεωρήσεις την ερμηνεία που εχεις δώσει στην έννοια της λέξης "διάλογος" .

Δεν θυμάμαι αν ήσουν εσυ, αλλα πριν καιρό ,
(όνταν ερμηνεύοντας "διαφορετικά" την έννοια του διαλόγου)
ειχα εκφράσει τις αντιρρήσεις μου σε κάποιο ...link (!?)

H απάντηση που έλαβα ? αποστομωτική ...
"πήγαινε βρες αυτόν που τα έγραψε και καν του παράπονα..."

Τα link είναι όντως χρήσιμα και σε μερικές περιπτώσεις απαραίτητα,
αρκεί βέβαια η χρήση τους να αποσκοπεί στην υποστηρίξει της δικιάς μας άποψης ή της διαμορφωθείσας, μέσω του link .

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ερμηνευει λέξεις/έννοιες κατά το δοκούν,
αρκεί ομως αυτές τις ερμηνείες να τις κρατά για προσωπική χρήση
ή εύκολα, να δημιουργήσει ένα rrs blog, για να σκοτώνει την ώρα του.

Απο την στιγμή ομως, που μετέχει σε ενα φόρουμ διαλόγου
με την κραταιά έννοια του όρου ή τέλος πάντων με αυτή την έννοια που αποδέχεται η συντριπτική πλειοψηφία των μελών του
τότε οι επιλογές του περιορίζονται σε μια και μοναδική ,
(αν θέλει να συνεχίσει)
αποδέχεται πλήρως τους όρους συμμετοχής σε αυτή την κοινότητα !


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 15:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Εγώ, πάντως, θα συνεχίσω να κάνω αυτό που πιστεύω. Αν δεν αρέσει, ας με διαγράψουν.
Εννοείται ότι τα links που ανεβάζω σε γενικές γραμμές με αντιπροσωπεύουν. Όποιος θέλει κάποια διεκρίνιση, ας με ρωτάει. Εγώ δεν πρόκειται να τον στείλω στον αρθρογράφο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 23:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Όταν Μωάμεθ και χριστιανοί προφήτες συμφωνούν για την διάλυση της Τουρκίας!

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=47068&Itemid=139

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M.o.r.f.e.a.s
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 00:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους M.o.r.f.e.a.s
Περιεργο παντως αυτο με τον μωαμεθ και την προφητεια του.Τελικα κοιτα αν δεις που ατομα απο διαφορετικες θρησκιες συμφωνουν για τα μελλουμενα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 09:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Αυτό συμβαίνει γιατί ο Θεός δεν έχει θρησκεία. Ο Θεός έχει Εκκλησία. Οι θρησκείες είναι η ανάγκη του ανθρώπου για ατομική προστασία. Η Εκκλησία είναι ένας άλλος τρόπος ύπαρξης.
Η χάρις του θεού δεν περιορίζεται ούτε σε θρησκείες ούτε σε επιούσια έθνη. Το Πνεύμα όπου θέλει πνει και όποιον θέλει φωτίζει.
Εκτός αυτού "προφητείες" μπορεί να δώσει και ο έξω από 'δω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 11:13:20  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν εχει θρησκεια αλλα εχει εκκλησια?Μπορεις να το κανεις πιο λιανο αυτο?

corgito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M.o.r.f.e.a.s
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 13:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους M.o.r.f.e.a.s
Βρετανικές ειδικές δυνάμεις διείσδυσαν στην Συρία - Οι ΗΠΑ μιλούν για "επικείμενη επίθεση"

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=47104&Itemid=139
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 14:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Προς παγκόσμια αναμέτρηση...

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=46990&Itemid=139


και επειδη το λεει το εν λογω διαδικτυακο μεσο, ειναι οτι θα γινει?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 17:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
quote:

Δεν εχει θρησκεια αλλα εχει εκκλησια?Μπορεις να το κανεις πιο λιανο αυτο?

corgito ergo sum


Αν και τα γεγονότα τρέχουν και δεν έχουμε χρόνο για θεολογικές συζητήσεις, αν και δεν διόρθωσες ακόμα το corgito , θα σου πω μόνον ότι η κάθε θρησκεία έχει κανόνες και αυστηρές ποινές. Ο θεός της (αν έχει Θεό, γιατί υπάρχουν και θρησκείες χωρίς θεό) είναι κατά κάποιον τρόπο κάτι το πολύ τρομακτικό που επιβάλλει την δικαιοσύνη του στους ανθρώπους με αυστηρότητα και ζητά από τους ανθρώπους υπακοή. Συνήθως, οι θρησκείες είναι η εξωτερίκευση του ανθρώπινου φόβου, ο οποίος πολλές φορές είναι ακατανόητος. Αυτά τα λίγα δεν μπορούν βέβαια να συμπεριλάβουν όλες τις θρησκετικές τάσεις, η θρησκειολογία είναι χαοτική επιστήμη, αλλά και συναρπαστική, γιατί στην θρησκεία (και στον έρωτα) βρισκέται η ουσία της ανθρώπινης ύπαρξης.
Αντιθέτως, η Εκκλησία, παρόλο που κατά καιρούς απέκτησε και θρησκευτικά χαρακτηριστικά, κάνει μία πρόταση στον άνθρωπο να ζήσει με έναν τρόπο αντίθετο του φυσικού. Σε αυτόν τον τρόπο ύπαρξης, που δεν είναι άλλος από τον τρόπο της αγαπητικής σχέσης μεταξύ προσώπων, όλα γίνονται ελευθέρως. Είναι μία σχέση έρωτος. Ο ερωτευμένος δεν εξαναγκάζεται να κάνει θυσίες για την αγαπημένη του, τις κάνει επειδή το θέλει και το αισθάνεται. Αν πάλι δεν τις κάνει, δεν υπάρχει καμία τιμωρία, έχει μόνος του αυτοτιμωρηθεί, μην παίρνοντας μυρωδιά από αγάπη (δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία).
Αυτή είναι σε πολύ γενικές γραμμές η ουσία της πατερικής παραδόσεως. Τώρα, τι από αυτά έχει μείνει σήμερα, είναι άλλο θέμα. Σήμερα, η Εκκλησία είναι και αυτή μία από τις πολλές θρησκείες που υπάρχουν στον κόσμο. Αλλά κουράγιο, κάπου παραμένει μία μαγιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 20:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Απεστάλη: 09/07/2012, 17:17:17

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 20:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
quote:

quote:
Απεστάλη: 09/07/2012, 17:17:17



ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 10:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Πάντως ο Πούτιν τους προειδοποίησε, αλλά αυτοί κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν τι τους λέει.

http://oi-asimvivastoi.blogspot.com/2012/07/blog-post_6210.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 11:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Φαίνεται ότι η Τουρκία παίζει ένα πολύ επικίνδυνο παιχνίδι με τους Ρώσους και θα την πληρώσει τη νύφη. Οι σχέσεις των δύο χωρών βαίνουν επιδεινούμενες.

http://www.defence-point.gr/news/?p=52913Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 12:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
παρολα αυτα, ο Ερντογκαν μετεβει στη Ρωσια να μιλησουν για το θεμα της Συριας (κυριως)...

η Ρωσια δεν επιθυμει την καθαιρεση του Ασσαντ, η Τουρκια θελει να αλλαξει το καθεστως της Συριας, με σκοπο να δημιουργηθει ενα πιο "κοντινο" στα δικα τους δεδομενα, οποτε δεν ξερουμε αν θα υπαρξουν ανταλλαγματα απο πλευρας Ρωσιας για να πισουν την Τουρκια για το αντιθετο (να κανει δηλαδη πισω στις αποψεις τις, γιατι για να λεμε την αληθεια, κινδυνευει περισσοτερο απο το Ιραν, παρα απο τη Ρωσια)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 19:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Όλο και από περισσότερες πλευρές ακούγεται ότι η κυβέρνηση Ομπάμα έχει αποφασίσει χτύπημα στον άξονα Δαμασκού-Τεχεράνης ένα μήνα πριν τις αμερικανικές εκλογές (Οκτώβριο).

http://www.zougla.gr/kosmos/article/se-katastasi-sinagermou

Μου φαίνεται περίεργο, γιατί ποτέ έως τώρα, νομίζω, αμερικανός πρόεδρος δεν έχει ξιεξαγάγει πόλεμο πριν τις εκλογές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 18:43:25  Εμφάνιση Προφίλ
Προφητεία του γέροντος Νικόμαχου του συνφορουμιστή του αγίου esoterica.

Στις 20 Ιουλίου 2012 και ώρα 04.30 πρωϊνή,θα αρχίσει ο πόλεμος στην Συρία!

Αν πέσω έξω,εδώ θα είμαι να με βαράτε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 19:09:50  Εμφάνιση Προφίλ
Αν πέσεις ΜΕΣΑ να δεις τι ξύλο εχεις να φας


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 21:30:12  Εμφάνιση Προφίλ
Χαχα θα πάς διακοπές?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 02:17:01  Εμφάνιση Προφίλ
Διακοπές σε καμιά βραχονησίδα ... μπορεί
Αλλά ως γνωστόν
και στην κόλαση ειναι ωραία αν εχεις καλή παρέα


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Theiafistakas
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 09:11:49  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα παιδια. εχω μια απορια γιατι δεν παρακολουθω καθε μερ το φορουμ και μου ειναι δυσκολο να ανατρεξω σε ολες τις πιο παλιες δημοσιευσεις για να καταλαβω. Απο που άντλησε ο Νικομάχος πληροφοριες και εγραψε αυο για τις 20 Ιουλιου ? Πως κατεληξε σε αυο το συμπέρασμα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 10:33:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλημερα παιδια. εχω μια απορια γιατι δεν παρακολουθω καθε μερ το φορουμ και μου ειναι δυσκολο να ανατρεξω σε ολες τις πιο παλιες δημοσιευσεις για να καταλαβω. Απο που άντλησε ο Νικομάχος πληροφοριες και εγραψε αυο για τις 20 Ιουλιου ? Πως κατεληξε σε αυο το συμπέρασμα ?



Ο Νικόμαχος δεν χρειάζεται να ανλτήσει πληροφορίες από πουθενά!
Ο Νικόμαχος είναι "Γέροντας"
Οι άλλοι αντλούν πληροφορίες από το Νικόμαχο...
Ο Νικόμαχος είναι ανώτερος και από τον Τσακ Νόρρις!!!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 11:18:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στις 20 Ιουλίου 2012 και ώρα 04.30 πρωϊνή,θα αρχίσει ο πόλεμος στην Συρία!

Νομίζω έχεις ένα μικρό λάθος (είχε 'κακό σήμα' η πηγή σου...)
Ο πόλεμος θα αρχίσει επισήμως στις 24 Ιουλίου ημέρα Τρίτη (όλα τα κακά αρχίζουν ή τελειώνουν Τρίτη συμφωνα με την παράδοση...)
και για την ώρα δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι 6.00 το πρωί UCT, EET, ή ώρα ...Μέκκας.

by the way, εχουμε 2 μεγάλα γεγονότα περίπου στο ίδιο χρονικό διάστημα:

1) Αρχίζει η Ολυμπιάδα στο Λονδίνο στις 27 Ιουλίου
2) Αρχίζει το Ραμαζάνι των μουσουλμάνων στις 20 Ιουλίου
(γι'αυτό και κανείς μουσουλμάνος δεν πρόκειται να παρει μετάλιο στην Ολυμπιάδα, αφού θα είναι θεονήστικος όλη μέρα, εκτός και το Ραμαζάνι επιτρέπει τη... ντόπα, μη θεωρώντας την φαγητό... )


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
http://www.analystsforchange.org/2012/07/blog-post_3081.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 22:39:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Προφητεία του γέροντος Νικόμαχου του συνφορουμιστή του αγίου esoterica.

Στις 20 Ιουλίου 2012 και ώρα 04.30 πρωϊνή,θα αρχίσει ο πόλεμος στην Συρία!

Αν πέσω έξω,εδώ θα είμαι να με βαράτε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


2 Μερες, 5 ωρες και 50 λεπτα... Υπομονη!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 14:57:15  Εμφάνιση Προφίλ
1 Μερες, 13 ωρες, 33 λεπτα.Αντε γεια!!!

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 15:26:55  Εμφάνιση Προφίλ
Εχω μια απορία...

Τι να ειπώθηκε άραγε, και με τί ανταλλάγματα εκατέρωθεν, μεταξύ ΗΠΑ-Ρωσίας-Ισραήλ-ΕΕ,
τις τελευταίες 5-10 μέρες,
και μάλλον αφήνεται ο κακομοίρης ο Ασαντ στην....τύχη του ?

Σήμερα καθαρίσανε έναν ...μπατζανάκη του, και σφίγγει ταχύτατα ο κλοιός στη Δαμασκό (τερμα τα "ακριτικά" χωριά της επαρχίας δηλαδή...).

Εκτός και είναι καμιά 'μπλόφα' όλο το σκηνικό...

Πάντως κι αυτοί οι "αντικαθεστωτικοί" και οι "αντάρτες"...μυαλό δεν βάζουν. Πόσο μπουνταλάδες είναι και πάνε και σκοτώνονται υπερασπιζόμενοι τα "δικαιώματα" των ΗΠΑ,κλπ....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 15:50:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυθαγορας
Εκτός και είναι καμιά 'μπλόφα' όλο το σκηνικό...

Ναι για τέτοια μοιάζει.
Αλλοιώς τι διάβολο τρέχει ο ρωσσικός στόλος απο όλη τη Γη στη Συρία?

Μου χτυπάει κι εμένα άσχημα η στεγνή αποποίηση του Πούτιν προς τον Ασαντ.Αλλά παρατηρώ,ότι η Κίνα ανέκαθεν υποστηριχτής της Συρίας,τηρεί σιγήν ιχθύος.

Να είναι η Συρία πρόσχημα των Ρώσσων,ώστε να "αρπάξουν",κάτι απο τα πετρέλαια της Μεσογείου?Αν αυτός είναι ο τελικός τους στόχος,τότε εξηγείται η συμπεριφορά τους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 16:00:00  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα Νικόμαχε,
δεν νομίζω ότι ο Πούτιν θα είχε και κανα ιδιαιτερο πρόβλημα να "δώσει στεγνά" τον Ασαντ.
Το θέμα δεν είναι προσωπικό, είναι μπίζνες και συμφεροντα.

Αν εχει εγγυήσεις ότι με ή χωρίς Ασαντ θα έχει πχ. σαφή δικαιώματα και πατήματα στην όποια "νεα" κατασταση (πχ. Βαση Ταρτούς), τότε δεν νομίζω να του καίγεται καρφί.

Το 'εναλλακτικό' σενάριο λέει πάντως ότι είναι 'κόλπο' για να κάνουν τους άλλους να νομίζουν ότι ...πήρανε την πόλη(Δαμασκό) και απάνω στο γλέντι να τους τη φέρουν ξεγυρισμένα αργότερα...(παλιό το κόλπο: ετεροχρονισμένη επίθεση, δια αρχικής 'οπισθοχωρήσεως'...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy