ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 8
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 16:16:32  Εμφάνιση Προφίλ
ΧαΧα!!

Είσαι τελείως για τα...κάγκελα!!

Ερπετόμορφος είναι ο Γιαχβέ και οχι ο Δίας.

Εχεις ακούσει για Δρακονιανή Σαύρα που να λέγεται Δίας?

Γιαχβέ όμως,έχεις ακούσει ε?

Που ήρθε να πάρει τον χρυσό όλου του πλανήτη.

Για κοίτα Δανιήλ 71 ή 72:7 τι λέει?

<<Ολος ο χρυσός,το ασήμι και τα περάδια,ανήκουν στον θεό σου τον Γιαχβέ>>

Κάποτε έσκαβες την Γη να το βρείς να του τον δώσεις.
Σήμερα απλά τον καταθέτεις στο...άδειο Φορτ Νοξ.

Δεν είδα πουθενά να λέει ο Δίας,ότι του ανήκει το παραμικρό στη Γη.

Αλλωστε πανίβλακα,δεν είμαι οπαδός του Διός.
Είμαι οπαδός του ΚΑΝΕΝΑ θεού!

Αλλά εσυ με το κατεψυγμένο IQ,νομίζεις ότι όποιος δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος,είναι είτε αρχαιολάτρης,είτε Μάρτυρας του Ιεχωβά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μαλαχίας
troll


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 16:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μαλαχίας
Νομιζω οτι καλο θα ηταν, ολοι μας εδω μεσα, να σεβομαστε περισσοτερο τον καπετανιο. Ειναι ο μονος που μας ενημερωνει εγκριτα, εγκυρα και εγκαιρα.

Εξαλλου οσοι δεν ενδιαφερονται να ενημερωθουν, ας πανε να παιξουν στα αλλα σαχλα θεματα του φορουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 17:15:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εξαλλου οσοι δεν ενδιαφερονται να ενημερωθουν, ας πανε να παιξουν στα αλλα σαχλα θεματα του φορουμ

Oι μόνοι σαχλοί εδώ μέσα είσαι εσυ και ο καπεταν Παλαβός!

Τρολάκια Α κατηγορίας!
καλυμένοι πίσω απο διπλούς λογαριασμούς,αλλά γελάμε και λίγο,αυτο να λέγεται!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 18:48:59  Εμφάνιση Προφίλ
Μαλαχίας

quote:
Εξαλλου οσοι δεν ενδιαφερονται να ενημερωθουν, ας πανε να παιξουν στα αλλα σαχλα θεματα του φορουμ.

Δηλαδή η παράθεση "προφητειών" από φανταστικά πρόσωπα, η παράθεση φανταστικών λεγομένων και τα όνειρα μιας "θείας" που τελούσε υπό παρθενία και είχε φάει πολύ το βράδυ, στο χωριό σου το λένε "ενημέρωση";

Γιατί στο δικό μου το λένε "μαλακίες".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 19:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Η προφητεία του Κοσμά του Αιτωλού για το… μνημόνιο



200 χρόνια πρίν ὁ Ἐθναπόστολος τοῦ Γένους, ὁ Ἅγιος Κοσμᾶς ὁ Αἰτωλός πού ἀνέστησε Πίστη καί Πατρίδα στίς ψυχές τῶν Σκλάβων, μᾶς ἀποκάλυψε μέ τή Χάρη τοῦ Θεοῦ, ὅτι ΔΕΝ θά πληρωθεῖ τό δυσβάσταχτο καί ἐν πολλοῖς κατασκευασμένο καί παράνομο Ἑλληνικό «χρέος», τό…. ὁποῖο δημιουργήθηκε ρίχνοντάς μας χρῆμα πολύ, μέσω ΕΟΚ/ΕΕ, πού ἀλλοίωσε ὁ λαό μας, τίς ἀξίες, τίς παραδόσεις καί τήν ἴδια τήν ὑπόστασή του! Ἰδού οἱ συγκεκριμένες προφητεῖες του γιά τό Ἑλληνικό «Χρέος»:

α. «Θά σᾶς ρίξουν παρά πολύ• θά σᾶς ζητήσουν νά τόν πάρουν πίσω, ἀλλά ΔΕΝ θά μπορέσουν»! (σ.σ. παράς εἶναι τό χρῆμα)

β. «Θά σᾶς ἐπιβάλουν μεγάλο καί δυσβάστακτο φόρο, ἀλλά ΔΕΝ θά προφθάσουν»!

Καί ἀναφέρει ἐπίσης σχετικά:

γ. «Θά βάλουν φόρο στίς κότες καί στά παράθυρα»!

δ. «Θά ζητήσουν νά σᾶς πάρουν καί στρατιῶτες. ΔΕΝ θά προφθάσουν ὅμως»!
ΝΑΙ, χάρη στήν Πρόνοια τοῦ Θεοῦ, ΔΕΝ θά προφθάσουν!.. Μήν ἀνησυχεῖτε γιά αὐτό τό «χρέος» λοιπόν, ἀλλά κοιτάξτε μονάχα τό ἕνα καί ἀληθινό ΧΡΕΟΣ πού ἔχουμε στόν Χριστό, τήν Παναγιά καί τούς Ἁγίους μας πού δέν σταματοῦν νά πρεσβεύουν καί τήν Πατρίδα μας!

Οἱ σκοτεινές δυνάμεις, πᾶνε νά καταπιοῦν τήν Ὀρθόδοξη Ἑλλάδα μας καί….
ἤδη πανηγυρίζουν τήν μεγάλη ἐπιτυχία τους…

Μά ΔΕΝ θά προφθάσουν… Θά κοιμηθοῦμε χρεωμένοι καί θά ξυπνήσουμε λευτερωμένοι… Θά κοιμηθοῦμε μικρό κράτος καί θά ξυπνήσουμε καί πάλι Αὐτοκρατορία!»


Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μαλαχίας
troll


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 19:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μαλαχίας
Φοβερη προφητεια καπετανιε.

Κλεινω ηδη τα ματια μου και ονειρευομαι αυτη τη μερα... που η πατριδα μας θα γινει ξανα μεγαλη και ισχυρη, ενδοξη και κοσμοκρατειρα... που η ορθοδοξια μας θα φωτοβολη σε ολοκληρη την οικουμενη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 19:52:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Νομιζω οτι καλο θα ηταν, ολοι μας εδω μεσα, να σεβομαστε περισσοτερο τον καπετανιο. Ειναι ο μονος που μας ενημερωνει εγκριτα, εγκυρα και εγκαιρα

Δεν παίζεσαι !!!
πόσα acc θα φτιάξεις ακόμα καπετάνιο ?


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μαλαχίας
troll


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 21:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μαλαχίας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:

Oι μόνοι σαχλοί εδώ μέσα είσαι εσυ και ο καπεταν Παλαβός!

Τρολάκια Α κατηγορίας!
καλυμένοι πίσω απο διπλούς λογαριασμούς,αλλά γελάμε και λίγο,αυτο να λέγεται!


Γελα, το γελιο κανει καλο, αλλα να δουμε ποιος θα γελασει τελευταιος...


macedon

quote:

Δηλαδή η παράθεση "προφητειών" από φανταστικά πρόσωπα, η παράθεση φανταστικών λεγομένων και τα όνειρα μιας "θείας" που τελούσε υπό παρθενία και είχε φάει πολύ το βράδυ, στο χωριό σου το λένε "ενημέρωση";

Γιατί στο δικό μου το λένε "μαλακίες".


Στο δικο σου χωριο, μου φαινεται, εχετε παθει μαλακυνση εγκεφαλου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 23:28:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
… Θά κοιμηθοῦμε χρεωμένοι καί θά ξυπνήσουμε λευτερωμένοι…


Τελικά μήπως είναι αυτή η κατάρα της ταλαίπωρης Ελλάδας; Οι πολίτες της να λυμαίνονται τα πάντα και να περιμένουν ότι όλα θα διορθωθούν ως εκ θαύματος χωρίς την παραμικρή προσπάθεια, όπως όταν ... ξυπνάμε από ένα κακό όνειρο;

Με όσα βλέπουμε να ξεσκεπάζονται τα τελευταία χρόνια, ο Γ. Σουρής έχει γίνει περισσότερο επίκαιρος από ποτέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 00:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Όσο για τους απίστους και αθέους του esoterica... αυτούς αστούς, έχουν διεστραμμένες τις καρδιές τους και συσκοτισμένους τους νόες τους, μη δυνάμενοι να διακρίνουν την αλήθεια από την πλάνην. Έννοια σου όμως και τα γεγονότα που έρχονται, πολύ σύντομα, θα πέσουν ωσάν κεραμίδα στα ξερά τους τα κεφάλια!

Δεν μπορεί !!!! Σίγουρα έχει κάψει φλάνζα ο άνθρωπος !!!!
Ε ρε ζημιές που κάνει στον εγκέφαλο των ανθρώπων το άτιμο το λιβάνι , όταν εισπνέεται σε μεγάλες δόσεις .


Ο άγιος Ραμσης ο Β' υιός του Θεού Ρα

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 02:52:33  Εμφάνιση Προφίλ
Tα ξημερώματα της 26ης Σεπτεμβρίου ξεκινά ο πόλεμος στο Ιραν-Συρια.

Πιθανον ενδιάμεσα να δολοφονηθει αυτός που αρχίζει απο Ο,κατα τας γραφάς

Αυτές είναι προφητείες κύριε Μαλαχία!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μαλαχίας
troll


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 11:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μαλαχίας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:

Tα ξημερώματα της 26ης Σεπτεμβρίου ξεκινά ο πόλεμος στο Ιραν-Συρια.

Για δωσε περισσοτερα στοιχεια γι αυτο. (Link or it will not happen)

quote:
Πιθανον ενδιάμεσα να δολοφονηθει αυτός που αρχίζει απο Ο,κατα τας γραφάς

Αυτο, κατα αλλους, εχει ηδη εκπληρωθει.

quote:
Αυτές είναι προφητείες κύριε Μαλαχία!!

Εστω, χαιρομαι που αρχισες να μιλας με ορους λογικης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 12:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Τουρκία: Εφιαλτικά σενάρια περί διαμελισμού στοιχειώνουν την ηγεσία…



Οι μεγαλοπρεπείς τελετές για την «Ημέρα του θριάμβου» στην Τουρκία, για ενενηκοστή φορά δεν κατόρθωσαν να κρύψουν τη βαθύτατη ανασφάλεια που αισθάνεται η ηγεσία της χώρας για το μέλλον, αφού οι απειλές είναι πλέον όχι απλώς ορατές, αλλά άμεσες και απειλούν αυτή καθαυτή την εδαφική ακεραιότητα της χώρας…

Οι δηλώσεις του πρωθυπουργού Ερντογάν ήταν ίσως οι πιο χαρακτηριστικές: «Πιστεύω ότι η Τουρκία μαζί με το Έθνος της ως αδιαίρετο σύνολο θα ξεπεράσει κάθε είδους τρομοκρατία και παρόμοιες απειλές που στοχεύουν την αδελφοσύνη μας και θα φθάσει σε ένα πολύ λαμπρότερο και φωτεινό μέλλον.» Τι ήθελε να πει ο… ποιητής με αυτό το «αδιαίρετο σύνολο»;

Τίθεται θέμα λοιπόν… διαίρεσης του συνόλου; Άρα, δίκιο είχαν όσοι ερμήνευαν – συμπεριλαμβανομένους και του «defence-point.gr» – τον τουρκικό μεγαλοϊδεατισμό ως έκφραση αγωνίας για το μέλλον και απόπειρα φυγής προς τα μπρος; Μήπως φοβούνται ότι την περίφημη γιορτή τους για την ελληνική μικρασιατική καταστροφή δεν θα προλάβουν να τη γιορτάσουν με τη συμπλήρωση ενός αιώνα; Ρωτάμε απλώς…

Για να μην μένουν αμφιβολίες, ακόμα και ο κλινήρης πρόεδρος Αμπντουλάχ Γκιουλ, έκανε λόγο για «ενότητα και ομοψυχία». Τίθεται και αυτό υπό αίρεση; Ή τόσο πολύ τους ανησύχησαν οι πρωτοφανείς αναφορές εντός του τουρκικού Κοινοβουλίου ότι σε μια ζώνη σε βάθος 300-400 χιλιόμετρα εκεί στην Ανατολία έχει χαθεί ο έλεγχος και τα στρατεύματα δεν τολμούν να βγουν από τα στρατόπεδα;

Τα λόγια των Τούρκων ηγετών δεν μένουν απαρατήρητα από τα υπουργεία Εξωτερικών πληθώρας χωρών με ενδιαφέρον στην ευρύτερη περιοχή. Η καταφανής και δικαιολογημένη τουρκική ανασφάλεια θα επηρεάσει τον ηγετικό ρόλο που επιδιώκει να αναλάβει στην περιοχή η Τουρκία ως «υπεργολάβος» των ΗΠΑ. Όμως, πόσο σύνηθες είναι ιστορικά να ανατίθενται τέτοιοι ρόλοι σε χώρες οι οποίες επιχειρούν να συγκαλύψουν τα εσωτερικά τους αδιέξοδα παριστάνοντας τις τοπικές υπερδυνάμεις…


defence-point.gr


...


ΕΝΝΟΙΑ ΣΑΣ ΑΓΑΡΗΝΟΙ ΚΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΟΥΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!!


Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μαλαχίας
troll


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 14:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μαλαχίας
Οπως ειπε και ενας γεροντας...

Η Τουρκια δεν εχει την ευλογια του Θεου και για το λογο αυτο δεν θα συνεχισει να υπαρχει. Ειναι ενα απο τα εθνη εκεινα που ο Θεος εμφανιζει κυριολεκτικα απο το πουθενα, αυξανονται γρηγορα σε δυναμη κατακτωντας σχεδον τα παντα γυρω τους και επειτα, οταν ο σκοπος της δημιουργιας τους εχει επιτετυχθει, εξαφανιζονται τοσο γρηγορα οσο ηρθαν στο προσκηνιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 14:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Τα λόγια σου αντηχούν στα αυτιά μου σαν ήχος από ρέοντα κρυστάλλινα νερά τέκνον μου Μαλαχία. Μόνον σε σένα ευαρεστούμαι εδώ μέσα. Για μια ακόμη φορά εύγε! Συνέχισε έτσι.


Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ on 01/09/2012 14:49:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μαλαχίας
troll


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 15:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μαλαχίας
Ευχαριστω καπτεν. Και εγω σε εκτιμω.

Να πω επισης το εξης: Ο γεροντας ειπε και αυτο... Το εθνος θα μεγαλωσει. Η Τουρκια θα καταστραφει. Η θρησκεια τους ειναι ολη μια αμαρτια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 16:14:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η θρησκεια τους ειναι ολη μια αμαρτια.

Ποτε δεν καταλαβα γιατι ο απλος πιστος ,
ή και ο πιο φανατισμένος οπως εσεις ,
δεν μπήκε στον κόπο να σκεφτεί , σε τι διαολο ενδιαφέρετε απο τους μουσουλμάνους τους μουτζαχεντιν κι αλλες "επικίνδυνες" αιμοσταγής θρησκείες

Αυτός ειναι ο Θεός της "αγάπης" ?
εκτος και ο όρος "αγαπη" εχει παρερμηνευθεί τόσο ,
ώστε να εχει τελικα τελείως διαφορετικό νόημα απο το "αρχικό"

Ο θεος ειπε εκεινο , ο θεος ειπε το αλλο
"θα διαμελιστεί η Τουρκία ,
θα πεθάνουν οι Τουρκοι ,
έχουν τα κόλλυβα στα ζωνάρια ... "
κι άλλες τέτοιες ιστορίες για αγρίους ... (θεούς)

ξέρετε ωραια ειναι ολα αυτα , και μια χαρα για να περνάμε την ωρα μας τωρα το χειμώνα που έρχεται
αλλα να βουτάτε και καμια φορα τη "γλώσσα" μεσα στο μυαλό πριν μιλήσετε...

Οχι τίποτα αλλο ,
αλλα αν ποτέ γίνει κανένα ντου απο τους Τουρκους ,
κοιτα μη δω Πρώτη γραμμή κανένα "macedon"
κι εσας να τρέχετε με τα θυμιατά πισω απο κανένα φουστάνι ,
γιατι η πρώτη , θα πέσει σε εσάς.
μπας και όντως ξεμαγαρίσει ... η ήρα απο το σιτάρι


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 17:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
@AitheroVamon ποτέ δεν κατάλαβες και ούτε πρόκειται να καταλάβεις για όσο καιρό ακόμα συνεχίζεις να ζεις και να σκέπτεσαι κοσμικά. Απαιτείται εξομολόγηση, μετάνοια και νηστεία και έπειτα τακτικός εκκλησιασμός, προσευχή και θεία κοινωνία.


Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 17:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Εσείς κάθεστε και τρώγεστε ενώ τον... Ιούνιο του 2012 θα έρθει η ανάσταση της Ελλάδας
http://www.elora.gr/portal/to-proto-thema/2097-2012-04-18-11-59-00

Guarantee το λέει η έγκυρη χριστιανική "Ελεύθερη ώρα" (σαν να λέμε "η έγκυρη pravda")

Τι ληγμένα σας βάζουν άραγε μέσα στα θυμιατά και δεν μας δίνετε και εμάς λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 18:04:25  Εμφάνιση Προφίλ
AitheroVamon

quote:
Οχι τίποτα αλλο ,
αλλα αν ποτέ γίνει κανένα ντου απο τους Τουρκους ,
κοιτα μη δω Πρώτη γραμμή κανένα "macedon"
κι εσας να τρέχετε με τα θυμιατά πισω απο κανένα φουστάνι ,
γιατι η πρώτη , θα πέσει σε εσάς.
μπας και όντως ξεμαγαρίσει ... η ήρα απο το σιτάρι


Kαι εγώ κάπως έτσι το φαντάζομαι το σκηνικό.
Οι άθεοι και οι αδιάφοροι με θρησκείες, μάλλον θα είναι πρώτη γραμμή.
Οι υποτιθέμενοι "φανατικοί χριστιανοί" θα κρυφτούν σαν τα ποντίκια.

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 01/09/2012 19:11:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 19:15:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
AitheroVamon ξέρετε ωραια ειναι ολα αυτα , και μια χαρα για να περνάμε την ωρα μας τωρα το χειμώνα που έρχεται..

Παιδιά εντάξει, ελάτε, παραδεχτείτε το ...ψοφάτε για κάτι τέτοιο πάντως...

Τι λέγατε? Α, προφητείες...

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 19:51:50  Εμφάνιση Προφίλ
Ερώτηση κρίσεως προς τους άθεους. Τι έχετε να πείτε για τα διάφορα θαύματα που έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται? Γιατί τόσο μίσος και ειρωνία ενάντια στην θρησκεία?

Θα με ενδιέφερε κυρίως το πρώτο ερώτημα.

8 Μαίου, Μέρα μεσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...

Edited by - OmasEpsilon on 01/09/2012 20:03:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 20:11:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
OmasEpsilon Ερώτηση κρίσεως προς τους άθεους. Τι έχετε να πείτε για τα διάφορα θαύματα που έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται? Γιατί τόσο μίσος και ειρωνία ενάντια στην θρησκεία?

Αρχικά να πω το εξής: είναι εκτός θέματος με αυτό που ρωτάς, μη με παρεξηγήσεις, για καλό το λέω...

Τώρα, πραγματικά έχεις αυτές τις απορίες ?

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 20:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Γιατί τόσο μίσος και ειρωνία ενάντια στην θρησκεία?

Το θέμα δεν είναι ένας Άθεος ή Άθρησκος να σου απαντήσει το παραπάνω, αλλά να απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου γιατί έχεις τόσες παρωπίδες και κλειστά τα μάτια σου ώστε ενώ ΣΥΝΕΧΩΣ απαντιέται με αμέτρητα ποστ η ερώτηση σου, εσύ κάνεις σαν να μην έχεις δει ποτέ απάντηση. Οπότε συγκεκριμένα για τον Χριστιανισμό δεν θα σου απαντήσω εφόσον έχεις την τάση να σου διαφεύγει η απάντηση συνεχώς απ τα μάτια σου και να βλέπεις αυτό που εσύ θες.

btw δεν είναι όλοι Άθεοι και αυτό πάει προς όλους που νομίζετε πως όποιος Έλληνας δεν είναι Χ.Ο. θα είναι η Άθεος ή 12θειστής. Εγώ πχ είμαι Άθρησκος καθώς θεωρώ πως πιθανόν να υπάρχει κάτι το "ανώτερο" (όχι με τον τρόπο που το εννοεί μια θρησκεία αλλά πχ με την έννοια της φύσης, του σύμπαντος κτλ) ΑΛΛΑ με μια βασική διαφορά απ τον οποιοδήποτε άλλο άθρησκο, ότι ακόμα και αν ερχόταν ο θεός μπροστά μου ακριβώς όπως τον περιγράφει μια θρησκεία πχ ο Χριστιανισμός (υποθετικά πάντα) ΔΕΝ με νοιάζει. Είναι πρόβλημα του αν υπάρχει και δεν είμαι υποχρεωμένος, ακόμα και αν υπήρχε, να είμαι υποχείριο, δούλος και παιχνιδάκι για τα σχέδια κανενός άχρηστου και μνησίκακου θεού. Αν δεν του αρέσει ας με στείλει όπου θέλει, αν όντως είναι τόσο εκδικητικός όσο λέτε, τι να του κάνω.. ξυδάκι. Σε αυτή την περίπτωση ο θεός σας δεν διαφέρει σε τίποτα από εναν πλούσιο λευκό που έκανε σκλαβοπάζαρο απο την Αφρική ή για τα συμφέροντα του δημιουργούσε πολέμους. Πόσο ηλίθιο θα ήταν οι μαύροι πχ να θεοποιήσουν ένα τέτοιο άθλιο ον?
Δεν κατάλαβα, ακόμα και αν υπήρχε υποθετικά, γιατί θα έπρεπε να ακολουθώ μια ζωή τους κανόνες του (και ακόμα χειρότερα τους κανόνες κάποιων τρίτων εις το όνομα του) μέσω μιας θρησκείας ή ακόμα χειρότερα μέσω ενός συνεχούς εσωτερικού άγχους για τιμωρία, καταστροφή και δεν ξέρω γω τι άλλο. Αν υπήρχε λοιπόν όπως τον εννοεί μια θρησκεία τότε πολύ απλά θα ίσχυε το μακριά και "αγαπημένοι" και να μην με ενοχλεί για να μην τον ενοχλώ. Αν μου κάνει την ζωή δύσκολη και φέρνει καταστροφές τότε θα φάει το μπινελίκι του, του αρέσει δεν του αρέσει, υπάρχει δεν υπάρχει. Ο μόνος που μπορεί να με κρίνει είμαι εγώ και όσους εγώ δίνω αξία και η κρίση ως τώρα είναι θετική, οπότε λίγο με νοιάζει τι λέει ο κάθε βλάκας σαν τον Καπετάν Φεύγα ή ο κάθε ηλίθιος θεός σαν τον συγκεκριμένο.

Edited by - Craven on 01/09/2012 20:44:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 23:41:32  Εμφάνιση Προφίλ
CRAVEN πάψε να με...αντιγράφεις!!

Με την καλή έννοια το λέω.

Ακριβώς τα ίδια και λίγο πιο...ζόρικα είχα γράψει σε κάποιο άλλο τόπικ.
Μακάρι να μπορούσα να το βρώ.
Θα εκπλαγείς απο την ομοιότητα!

Ειδικά εκεί που λέω,πώς η πρώτη μου ερώτηση πρός τον θεο άν εμφανιστεί θα είναι: << Γιατι κάνεις τόσες μαλακίες,τόσους αιώνες?>>.

Καταπληκτικό.Μου αρέσουν πολύ τα άτομα που σκέπτονται έτσι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 00:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
OmasEpsilon
Τι έχετε να πείτε για τα διάφορα θαύματα που έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται?

Φίλε OmasEpsilon . Αυτά που ονομάζουμε θαύματα υπήρχαν , υπάρχουν , και θα υπάρχουν σε όλες τις εποχές και όλες τις θρησκείες . Γεννήθηκα και έζησα μέχρι τα 20 μου χρόνια σε ισλαμική χώρα , και σε διαβεβαιώ ότι και εκεί γινόντουσαν θαύματα , τα οποία επικαλούνταν οι μουσουλμάνοι προκειμένου να αποδείξουν ότι το Ισλάμ είναι η μόνη αληθινή θρησκεία . Υπάρχουν φίλε μου θαύματα δύο κατηγοριών . Αυτά μου τα δημιουργεί ο εγκέφαλος του ανθρώπου (ιάσεις από ανίατες ασθένειες κλπ) , και αυτά που τα δημιουργούν οι άνθρωποι προκειμένου να προπαγανδίσουν την θρησκεία τους σαν την μόνη αληθινή . Τα δεύτερα πάλι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες . Τα μυθεύματα (η Παναγία που έραψε τον διαμελισμένο Άραβα μέσα στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου κλπ , κλπ) και αυτά που γίνονται με την βοήθεια μηχανικών τρυκ (εικόνες που κλαίνε , άγιοι που ακούγεται ο ήχος του μπαστουνιού τους μέσα στον τάφο κλπ) , προκειμένου να εκστασιάζονται οι αφελείς πιστοί , για ν' αναφερθούμε στα καθ' ημάς .
quote:
OmasEpsilon
Γιατί τόσο μίσος και ειρωνία ενάντια στην θρησκεία?

Προσωπικά φίλε OmasEpsilon σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κανένα μίσος για την θρησκεία σου . Μου είναι παντελώς αδιάφορη , όπως και οι υπόλοιπες ανά τον κόσμο θρησκείες ή αιρέσεις θρησκειών . Αυτό όμως που δεν χωνεύω είναι το διεφθαρμένο ιερατείο της θρησκείας σου , το οποίο δεν φτάνει που πληρώνω αναγκαστικά όπως και οι υπόλοιποι Έλληνες από τους φόρους μου δίχως να το έχω ανάγκη , αλλά επιπλέον προσπαθεί μέσω της διαπλοκής του με το πολιτικό κατεστημένο , να μου επιβάλλη να ζω σύμφωνα με τις δικές του επιλογές .
Όσο για την ειρωνεία , φιλική πλάκα θα την έλεγα εγώ , αυτή γίνεται στους φανατικούς χριστιανούς οι οποίοι κατά τη γνώμη μου , με τον παραλογισμό και τον πέραν πάσης λογικής και ιστορικής πραγματικότητας φανατισμό τους , δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους Εβραίους Ζηλωτές και τους μουσουλμάνους Ταλιμπάν .
Πρέπει φίλε μου να καταλάβης ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι που με τη στάση τους γελοιοποιούν και εξευτελίζουν τη θρησκεία σου , και όχι άνθρωποι σαν κι εμένα που δεν υποστηρίζουν καμία θρησκεία , και επομένως δεν έχουν το κίνητρο της θρησκευτικής αντιπαλότητας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 01:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

η πρώτη μου ερώτηση πρός τον θεο άν εμφανιστεί θα είναι: << Γιατι κάνεις τόσες μαλακίες,τόσους αιώνες?>>

Θα είσαι αρκετά ευγενικός μαζί του γιατί εγώ αν υπήρχε έτσι όπως τον εννοούν θα τον σκυλόβριζα :)
Βέβαια αν το σκεφτούμε λίγο περισσότερο, σε ένα σύμπαν με τόση τελειότητα και αρμονία (ακόμα και στην καταστροφή υπάρχει αρμονία) δεν ξέρω πως θα μπορούσε να υπάρχει ένας τέτοιος άθλιος και γεμάτος ελαττώματα θεός. Ίσως γιαυτό να λένε οι χριστιανοί πως μας έκανε κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση (ο θεός τελικά?) μιας και ο άνθρωπος κατά περίεργο τρόπο είναι το πιο ελαττωματικό ον που ξέρω.. δεν μπορεί να εναρμονιστεί με το περιβάλλον του το οποίο θέλει να καταστρέφει σαν να μην ανήκει σε αυτό, είναι γεμάτος ελαττώματα και αρρώστιες και έχει την υπερβολική νοημοσύνη η οποία είναι εντελώς ασύμβατη με τα ζωώδη ένστικτα του με αποτέλεσμα αυτή η συνύπαρξη να είναι εκρηκτική και σε συνεχή πάλη και ένστικτα σαν τον φόβο ή την επιβίωση να μετατρέπονται μέσω της νοημοσύνης σε αηδίες όπως οι θρησκείες κτλ κτλ... αλλά μεγάλη κουβέντα όλα αυτά και όχι για το συγκεκριμένο σημείο ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 04:19:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Craven
δεν ξέρω πως θα μπορούσε να υπάρχει ένας τέτοιος άθλιος και γεμάτος ελαττώματα θεός

Μήπως θα μπορούσε ,άν ήταν μια Μεγάλη Εξυπνη Σαύρα?

Και τον λένε Γιαχβέ-Σιν-Σιών-Τζενταϊ-Φολίδας?

Το γέλιο με τα χαρακτηριστικά e-motion,τα βάζω για την προκαταβολική ευχαρίστηση σκεπτόμενος την "φάτσα" του Καπετάν Θεότρελου,όταν το διαβάσει!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 10:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Αλίμονο σας βλάσφημοι, άθεοι και αγνωστικιστές του esoterica αν νομίζετε ότι θα τη σκαπουλάρετε παίζοντας το "ουδέτεροι". Η αμαρτία δε γνωρίζει ουδετερότητα. Ο Χριστός δηλώνει: «΄Οστις δεν είναι μετ’εμού, είναι κατ’εμού.». Αντιλαβού;


Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 11:34:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Craven
δεν ξέρω πως θα μπορούσε να υπάρχει ένας τέτοιος άθλιος και γεμάτος ελαττώματα θεός

Μήπως θα μπορούσε ,άν ήταν μια Μεγάλη Εξυπνη Σαύρα?



Μήμπως, αν ήταν μια Μεγάλη Έξυπνη Aκρίδα;

Για να δούμε,
τι σας φαίνεται πιο επικίνδυνο;

Αυτό

ή αυτό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy