ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 1984
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 00:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"WAR IS PEACE!
FREEDOM IS SLAVERY!
LOVE IS HATE!
IGNORANCE IS STRENGTH!"
---Ingsoc Party Slogan


"BIG BROTHER IS
WATCHING YOU!"

"He who controls the past controls the future;
he who controls the present controls the past."
--- O'Brien

http://orwell.ru/library/novels/1984/index.htm
http://orwell.ru/library/novels/1984/index.htm
http://www.spy.org.uk/1984.htm

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 30/03/2003 00:46:33

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 01:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΑΤΜΑ,
Δεν ξέρω αν το θέμα το άνοιξες εδώ για σχολιασμό της ταινίας (πολύ καλή αλλά τίποτε δεν συγκρίνεται με το βιβλίο έτσι;) ή αν κατά λάθος μπήκε εδώ--αν και σε θεωρώ πολύ προσεκτική για κάτι τέτοιο. Σημασία έχει ότι το θέμα άνοιξε και η αναφορά στο μνημειώδες έργο του Όργουελ είναι σήμερα πιο επίκαιρη από ποτέ. Τί να πρωτοπεί κανείς γι' αυτό! Ο άνθρωπος αυτός, ο τόσο ιδεαλιστής και συνεπής σε λόγια και πράξεις, αν δεν είχε υπερφυσικές ικανότητες για να προβλέπει το μέλλον, είναι σίγουρα ένα από τα πιο διορατικά μυαλά που έχουν περάσει ποτέ από τον πλανήτη. Και είναι κρίμα που ένα τέτοιο πνεύμα χάθηκε τόσο πρόωρα--αλλά "only the good die young", έτσι δε λένε; Το έργο του αυτό, τόσο συμβολικό μα συνάμα και τόσο ρεαλιστικό, περιέχει όλους τους τρόμους μας, όλους τους εφιάλτες μας, αλλά και όλες τις ελπίδες μας για ένα καλύτερο μέλλον. Θέλοντας ή μη, ο Όργουελ έγινε ο προφήτης της γενιάς μας και αλίμονο σε όσους δεν παραδειγματιστούν από το έργο του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 01:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως βιάστηκα να απαντήσω πριν δω τα links που παραθέτεις...Ο ενθουσιασμός μου όμως μόλις είδα το θέμα που άνοιξες με συνεπήρε και ζητώ ταπεινά συγγνώμη γι' αυτό. Αν κι έχω διαβάσει το βιβλίο πολλές φορές, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ! Και θέλω να πιστέυω ότι εκφράζω όλους τους συνομιλητές του forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 02:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ...
ΣΥΝΔΙΑΣΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΜΟΥ ...
ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ,ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ!
[Θέλοντας ή μη, ο Όργουελ έγινε ο προφήτης της γενιάς μας και αλίμονο σε όσους δεν παραδειγματιστούν από το έργο του.]

ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΓΡΑΦΑ ΕΔΩ...Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ...ΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΙΝΗΣ ΩΡΑΣ..ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...
'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 30/03/2003 02:06:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 02:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε μένα...Χαίρομαι που μοιραστήκαμε την "μεταφυσική" εμπειρία της αλλαγής της ώρας...Ο χρόνος, ο ανθρώπινος και αβυσαλέος, ο κοσμικός και αιώνιος! Μου θύμισε το "Νησί της Προηγούμενης Ημέρας"...Ίσως πρέπει να το ξαναδιαβάσω...Είναι η κατάλληλη στιγμή, δε νομίζεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 22:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ?!!
ΧΑΙΡΟΜΑΙ,ΓΙ'ΑΥΤΟ...ΞΕΡΕΙΣ ΗΜΑΣΤΑΝ ΛΙΓΟΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...
ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ...ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΙΑ...
ANYWAY!HTAN !ΕΚΠΗΞΗ!
ΕΘΕΣΑ ΕΝΑ ΔΙΔΥΜΟ ΘΕΜΑ...
ΑΥΤΟ ΤΟΥ "ΤΗΕ WHALL"...
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΡΟΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΑΠΟΦΕΡΟΥΝ..ΣΥΝΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 02:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΑ...

ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΙΖΕ ΠΡΙΝ /ΣΤΟ ΝΕΤ...--

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 04:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετυχε να την δω σε ταινια...
Απο τις λιγες ταινιες που πραγματικα σε κανουν να σκεφτεσαι.. την ειδα περιπου πριν 8 χρονια και ελεγα μα ειναι δυνατον αυτος ο αν8ρωπος να ειχε προβλεψει τοσα πολλα? και οσο περνανε τα χρονια η ταινια κλεινει και πιο πολυ στην πραγματικοτητα! ενα κοσμο και μια κοινωνια υπο το αγρυπνο βλεμα του μεγαλου αδελφου οπου ακομα και η σκεψη μας 8α ελεγχεται..


-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy