ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πρώσγειοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 18:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Παρά το γεγονός ότι δεν σκαμπάζω ιδιαίτερα από εσωτερισμό, μου γεννήθηκε η περιέργεια περί πρώσγειων (ή μήπως πρόσγειων) καθώς είμαι Θεσσαλονικιός (αν και απουσιάζω τα τελευταία χρόνια λόγω δουλειάς).
Όποιος έχει πληροφορίες (είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί) ας τις μοιραστεί μαζί μας.

Φιλικά
Tomcat

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 22:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
merikes leptomairies gia autous tous prosgious 8a boi8ousan oste na 3ekiniso ego kai opoios dipote allos mia mini ereuna kai na mporesoume na sou poume pente pramata.

gia pes mas ti 3ereis kai 8a psaxtei entatika to pragma

see ya



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 23:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XMMM.......
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ!!
ΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ...
Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ...ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ..
ΠΡΩΣΓΕΙΟΙ ΛΟΙΠΟΝ... ΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ..

ΠΕΡΙΠΟΥ 500.000(!!!!)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...
Ο ΛΟΓΟΣ???ΜΑΑ..ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΠΟΛΗ!!!

ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ...ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ ΤΟ 1974
(ΜΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΞΑΠΛΩΘΗΚΕ ΩΣ URBAN LEGEND...)

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΑΡΧΕΤΥΠΟ
"Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ" ΜΑΡΙΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΙΚΕΣ ΜΕ ΓΛΑΦΥΡΟ ΤΡΟΠΟ...
ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ...

ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ...ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΜΟΡΑ...ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΡΩΣΓΕΙΟΥ...

ΛΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...?
(..ΧΜΜ..ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ...)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 00:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ααααα

μα για βρυκολακες λετε

βαμπιρ ή νοσφερατου.


εδω θα διαβασετε κατι πολι ενδιαφερον για αυτους , κατι που ανατρεπει αυτα που διχνουν οι ταινιες και λενε τα μυθηστοριματα.

http://www.geocities.com/nefeliqe/Vampires.html

ισος εχετε ακουσει και για τα αϋλα βαμπιρ, αλλα δεν εχω ψαξει ακομα για αυτα.



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 10:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εικόνα του Βαμπίρ που πίνει αίμα και έχει κοφτερά δόντια είναι μια αντανάκλαση της εικόνας ενός πρόσγειου.
Οι υποστάσεις αυτές μπορούν να είναι άυλες ή και ένσαρκες.
Και στις δύο περιπτώσεις αυτό που κάνουν είναι να ρουφούν ενέργεια απο το βιοενεργειακό πεδίο ενός ανθρώπου.
Οι υποστάσεις αυτές λέγεται οτι δεν έχουν "πνοή" δηλαδή δεν έχουν άυτό που λέμε "θείο σπινθήρα" (την θεική ουσία που κινεί τα πάντα) και για το λόγο αυτό συντηρούνται απο τις κατώτερες εκπομπές του ανθρώπου και ιδίως απο την ενέργεια που παράγουν οι "κατώτερες" και καθαρά σεξουαλικές επιθυμίες (επιθυμίες που αποβλέπουν μόνο σε ηδονή ...αυτό όμως είναι άλλο ένα μεγάλο θέμα).Επίσης τρέφονται απο το συναίσθημα του τρόμου και γιαυτό επιδίδονται συνεχώς στην πρόκληση του.

Πολλές φορές καταλαμβάνουν χώρο στην υπόσταση μας χωρίς εμείς καν να το πέρνουμε χαμπάρι...Μάλιστα λέγεται πως η " κατάληψη" είναι ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα για τον σύγχρονο άνθρωπο μιας και όλο μειώνονται οι προσευχές και οι ενέργειες που κρατάν καθαρές τις υποστάσεις μας (οι λεγόμενες καθάρσεις) και τους χώρους μας (π.χ. το λιβάνισμα).

Οσο για τους "ένσαρκους πρόσγειους" λέγονται πολλά. Το πιο σημαντικό είναι οτι οι υποστάσεις αυτές υλοποιούνται απο σκοτεινά κέντρα τα οποία διαθέτουν την κατάλληλη αρνητική δύναμη ωστε να παραχωρήσουν σάρκα και οστά σε μια άυλη ύπαρξη με σκοπό πάντα την στρατολόγηση τους για την επίτευξη των σκοπών τους.

Ολα αυτά δεν θα πρέπει να ακούγονται φοβηστικά.Ο άνθρωπος διαθέτει τα κατάλληλα μέσα ωστε να μην μπορούν σε καμία περίπτωση να τον πειράξουν οι υποστάσεις αυτές. Προπάντων χρειάζεται καθαρότητα. Καθαρότητα στις κινήσεις μας , στην καρδιά και στον νού.Ας θυμόμαστε πάντα οτι το φώς δεν μπορεί να εγκλωβιστεί αλλά αντιθέτως το φώς είναι που μπορεί να φωτήσει και να αγκαλιάσει τα πάντα. Δεν χρειάζεται φόβος ...το σύμπαν είναι ένα ασφαλές μέρος...Αυτό που χρειάζεται είναι η εξάσκηση της διάκρισης. Να μάθουμε να διακρίνουμε και να καταλαβαίνουμε τις ποιότητες και τις ενέργειες που υπάρχουν γύρω μας σε χώρους αλλά και σε ανθρώπους. Τα παράλληλα σύμπαντα είναι γεγονός. Πουθενά στη δημιουργία δεν υπάρχει κενό και σαν τα μυρμήγκια έτσι και μείς ίσως δεν μπορούμε να αντιληφτούμε τις παραπάνω διαστάσεις. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν όμως.Ας είμαστε σε εγρήγορση.Ας έχουμε υψηλά ιδανικά και ας καλλιεργούμε τις αρετές και τίποτα δεν πρόκειται να μας πειράξει.Ας μάθουμε να επικαλούμαστε το φώς και να του ζητάμε να μας καλύπτει και να μας προστατεύει. Ας μάθουμε να επικαλούμαστε τους αγγέλους που είναι εκεί για αυτό το λόγο για να μας βοηθάνε στην πορεία μας.ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΜΑΣΤΕ.Είναι πολύ σημαντικό αυτό !!! Οπως το νέφος και η σκόνη κολλάνε στο σώμα μας έτσι και η αρνητικές ενέργεις αλλά και κάθε είδους μαγνητισμοί και χαμηλές ποιότητες κολλάνε στα άυλα σώματα της ύπαρξής μας. Το μόνο που μπορεί να τα καθαρίσει είναι το ΦΩΣ.
Τα περισσότερα παρατράγουδα συμβαίνουν κατα την διάρκεια του ύπνου γιατι εκεί η ανθρώπινη υπόσταση είναι πολύ πιο ανοιχτή σε κάθε είδους ενέργειες. Μπορούμε όμως να προστατευτούμε με το να ζητάμε απο τους αγγέλους την προστασία των υποστάσεών μας αλλά και του χώρου μας.

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 11:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ,

ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ,ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΒΕΒΑΙΩΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ.

ΑΤΜΑ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ "ΠΕΡΙΠΟΥ 500.000(!!!!)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...
Ο ΛΟΓΟΣ???ΜΑΑ..ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΠΟΛΗ!!!"

ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΕΙΣ, GOTHIC? ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΠΡΩΣΓΕΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΕΡΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΩΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΙΑΡΟ...ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΤΕΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ...ΚΑΙ "ΠΡΟΣΦΑΤΑ" ΜΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ BLADE.

ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΑΘΩ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΝΟΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ GOTHIC.ΠΕΡΙΕΡΓΑ "SPOR" ΠΑΙΔΙΑ.


ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 11:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξέρω αν διάβασες καλά άλλά δεν μιλάμε για ενσαρκωμένες υποστάσεις αλλά για υποστάσεις που ενεργούν σε διαστάσεις παράλληλες με τις δικές μας.
Με τον όρο gothic τι εννοείς?
Εγώ το μόνο gothic που ξέρω είναι το αρχιτεκτονικό κίνημα...

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 12:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ "ΦΕΥΓΩ" ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ.


ΛΟΙΠΟΝ,ΦΙΛΕ ΕΟΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΥΣ,ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΜΙΛΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ,ΓΙΑ ΚΟΣΜΟΥΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΓΙΑ ΚΟΣΜΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ(ΜΥΘΙΚΟΥΣ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΙΛΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.


ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΒΡΥΚΟΛΑΚΑ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ?ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ?ΙΣΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΜΕΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΠΙΣΤΙΜΟΝΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ...ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ...ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ...ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΡΟΛΟ-ΣΚΟΠΟ,ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ?ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ?ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ-ΜΕΛΛΟΝΤΟΚΟΙ,ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΠΡΩΑΓΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕΤΑΞΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΚΟΣΜΩΝ?ΠΟΙΟ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΤΟΤΕ?ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ?ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΕΙΡΗΝΙΚΑ?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ?


ΞΕΡΩ ΞΕΦΥΓΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΘΕΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΥΠΟΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

ΦΙΛΙΚΑ


ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 12:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε να δείς ...τα ερωτήματα που θέτεις δεν μπορούν να συζητηθούν χωριστά αλλά είναι μέρος μιας ευρύτερης συζήτησης που έχει να κάνει με την προέλευση του ανθρώπου, με την ουσία του πνεύματος , με τον χωρόχρωνο κ.α. Ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι να αφιερωθείς και να αρχίσεις να ψάχνεις μέσα και έξω σου για την αλήθεια.
Πολλοί άνθρωποι νομίζουν οτι τα πάντα εξηγούνται με λογικά και χειροπιαστά επιχειρήματα. Αυτό δεν είναι κακό όταν όμως μπένουμε στο πεδίο της μεταφυσικής η λογική δέν μπορεί να βοηθήσει. Λογική είναι τα δεδομένα που έχουμε συλλέξει ώς την παρούσα στιγμή ,φαντάσου λοιπόν τις δυνατότητες της λογικής που είχαν οι άνθρωποι όταν πίστευαν πως η γή είναι επίπεδη....
Ο άνθρωπος όμως που "αφιερώνεται" (το τονίζω αυτό για τον απλούστατο λόγο οτι αν δε λάβεις πρώτα ΘΕΣΗ και μετά ενεργητική συμμετοχή δεν γίνεται τίποτα )γίνεται κοινωνός μιάς διαφορετικής οπτικής γωνίας και του είναι φυσικά πολύ δύσκολο να μεταφέρει με λογικά επιχειρήματα αυτά που βιώνει. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά του "έχω περιεργεια και ερευνώ με τα δεδομένα της επιστήμης που πήρα απο την εκπαίδευση μου στα υλικά σχολεία" απο το " θέλω να προσεγγίσω την αλήθεια γιατι θέλω και γώ να προσφέρω και να συμετάσχω στην μέθεξη και στην αναγέννηση...."

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να περιμένω τις επιστημονικές αποδίξεις για την ύπαρξη του πνεύματος. Έκανα μια επιλογή απο το 17ο έτος μου και ακολούθησα την διδασκαλία του Ιησού Χριστού και του Ελληνικού Πνεύματος. Η ενασχόληση μου ,η μελέτη μου,η προσευχή μου μετά απο χρόνια μου έδειξαν κάποια πράγματα και με έχουν υποψιάσει για κάποια άλλα. Φυσικά και όλα μπορεί να είναι λάθος , όλα μπορεί να είναι ένα αυτοπαραμύθιασμα , όλα μπορεί να είναι αυθυποβολή.Τα αποτελέσματα των επιλογών που κάνω μέσα στη ζωή όμως είναι άκρως ρεαλιστικά και αυτά για μένα είναι οι μεγαλύτεροι καρποί και η απόδειξη πως δεν παραμυθιάζω τον εαυτό μου.
Ολα αυτά τα λέω για τον απλούστατο λόγο οτι δεν μπορώ εγώ και κανένας άλλος να σου δώσουμε απαντήσεις για τα ερωτήματα σου. Ο μόνος που μπορεί να το κάνει αυτό είναι ο εαυτός σου.Και να σού πώ εγώ κάτι σαν απάντηση στα ερωτήματα σου αύριο να είσαι σίγουρος οτι μια καινούργια θεωρία θα βγεί και θα σε βάλει σε σκέψεις και καινούργιες αναζητήσεις.Εδώ σε αυτό το χώρο το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανταλλάσουμε απόψεις,βιώματα και ερεθίσματα.


" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 17:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΝ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΠΩΣ ΟΙ ΠΡΩΣΓΕΙΟΙ ΕΙΝΑΙ...ΑΥΛΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ...ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Ν'ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΟΥΝ Ο,ΤΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ...ΣΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ....
ΤΟ Σ.Ε.Ξ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΤΟΥΣ...
ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ,
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΗΣ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ...
----ΑΝ ΣΚΕΦΤΩ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ-ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ!-
ΜΑΛΛΟΝ Ο ΠΡΩΣΓΕΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ...ΜΑ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ Ν'ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ...
ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΑΝ ΜΠΟΥΜΕ Σ'ΕΝΑ ΟΙΚΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...
ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΠΛΕΟΝ!...
(ΜΜΜΜΠΠΠΡΡΡΡΡ..ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΛΑ!...)----

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ...ΕΜ....-ΠΕΙΡΙΑ...
ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ..ΝΟΙΩΘΩ ΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΓΥΡΩ...ΑΠΟ ΚΥΜΑΤΑ 'ΚΡΥΑ' ΣΤΟ ΧΩΡΟ...ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ... ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΕΡΑΣ...
ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ..ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΙΑΠΕΡΑΣΤΙΚΗ...ΑΠΟ ΡΙΓΟΣ ..ΜΕΧΡΙ..ΕΜΠΟΤΙΣΜΟ...ΚΑΙ ΑΦΑΙΜΑΞΗ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ..ΝΕΚΡΟΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ..ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ...
ΕΚΕΙ..ΕΝΟΙΩΘΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΟ ΚΕΝΟ...ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ...ΕΝΟΙΩΘΑ ΦΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...ΕΙΔΑ ..."ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΩΝ ΥΠΟΝΟΜΩΝ" ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΤΟΤΕ ΟΝΟΜΑΣΕΙ...


+Η ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ...ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ...ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΑΙΔΑΛΩΔΗ ΔΡΟΜΑΚΙΑ...ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΕΙΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ...

ΜΕ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ 'ΠΕΙΡΑΣΜΟ'....
ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΜΕ ΣΥΜΒΑΝΤΑ...ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ...
ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΛΟΙΠΟΝ!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 18:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατμα εγώ δεν εχω διαβάσει αυτό το βιβλίο που λές ...
Να διευκρυνίσω οτι "πρόσγειες" (γειωμένες) υποστάσεις μπορούν να βρίσκονται σε οποιαδήποτε χώρο και συνήθως είναι εγκλωβισμένες σε κάποια διάσταση ή σε κάποια χαμηλή συχνότητα ...

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 18:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ ,ΚΑΛΕ ΜΟΥ ,Ε0Ν!
ΕΤΣΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ

(ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΙΑ ΜΕ Ο..ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ Ω..?
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ...ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ.....ΜΑΛΛΟΝ ,ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ Ω..
ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ...
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ 'Ο',Ε-0-Ν!)


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 02:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ..ΝΟΙΩΘΩ ΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΓΥΡΩ...ΑΠΟ ΚΥΜΑΤΑ 'ΚΡΥΑ' ΣΤΟ ΧΩΡΟ...ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ... ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΕΡΑΣ...
ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ..ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΙΑΠΕΡΑΣΤΙΚΗ...ΑΠΟ ΡΙΓΟΣ ..ΜΕΧΡΙ..ΕΜΠΟΤΙΣΜΟ...ΚΑΙ ΑΦΑΙΜΑΞΗ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ...

Από ποιό παράθυρο να την κάνω για κάπου πιό σίγουρα???
Ξέρεις ΑΤΜΑ, όταν έχω πάρα πολλές δουλειές (καλή ώρα όπως τις τελευταιες μέρες).. πεφτω πάρα πολύ κουρασμένη για ύπνο, και κοιμάμαι κατευθείαν.Δεν θα αναφερθώ όμως μόνο για τις ώρες που πάω για ύπνο!
Αυτό που λες παραπάνω μου συμβαίνει πάρα πολλές φορές, και είναι ευκολο να το διαπιστώσω όταν βρίσκομαι μέσα στο σπίτι όπου ο αέρας είναι πολύ δύσκολο να τρυπώσει μέσα από διπλά τζάμια...
Νιώθω όλα τα παραπάνω..
Δεν είχα ξανακούσει κάτι τετοιο, αντιθέτως πίστευα πως είναι ζεστός και όχι κρύος αέρας!
Το είχα υπόψη μου όμως .. έσω μου.. και τώρα το βρήκα και έξω μου!

Μπορείς να αναφέρεις αποσπασματα από το βιβλίο?
Θα ήταν μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα..

cas.sio.peia

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 09:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cassiopeia πολλές φορές όταν η κούραση είναι μεγάλη νιώθουμε αυτό που λέμε "κρυάδες" πράγμα που είναι μια φυσική αντίδραση του οργανισμού για να έρθει σε ισορροπία.
Θα πρέπει λοιπόν να ξεχωρίσεις αν οφείλεται σε αυτό ή σε "ρεύματα".
Ρεύματα δεν εννοούμε μόνο τον κρύο αέρα.Ολόκληρη η δημιουργία είναι γεμάτη με ρεύματα ενέργειας θετικής ή αρνητικής.
Ανάλογα με το πού είμαστε συντονισμένοι το κάθε ρεύμα μπορεί να μας επηρεάσει. Πολλές απο τις αρρώστιες οφείλονται σε ρεύματα όπως και πολλές απο τις αρρώστιες κυοφορούνται και εισάγωνται απο το κατώτερο αστρικό οπού εκεί "γυρνοβολάει" όλη η σαβούρα των σκεψομορφών και των κατώτερων επιθυμιών του ανθρώπου.
Ενας χώρος είναι απαραίτητο να είναι καθαρός και σαν ύλη αλλά και σαν αιθέρας.Ενας χώρος μπορεί να είναι μια εστία φωτός αλλά και μια εστία άρνησης ...ποτέ δεν ξέρουμε τι γινόταν σε αυτό το χώρο πριν έλθουμε εμείς και γιαυτό καλό είναι να γίνονται οι απαραίτητες ενέργειες κάθαρσης του χώρου. Οσοι γνωρίζουν και έχουν την απαραίτητη "χάρη" να ενεργούν μπορούν να το κάνουν μόνοι τους.Οσοι δεν γνωρίζουν μπορούν να καλέσουν έναν ιερέα και να κάνουν αγιασμό.
Είναι καλό να καίγεται λιβάνι τακτικά στον χώρο ή κάποια αρωματικά ινδικά sticks . Αυτά τα πράγματα παιδιά δεν είναι για διακόσμηση ούτε για να "την βρίσκουμε" με τους φίλους μας κάνωντας ατμόσφαιρα.Είναι υλικά που έγιναν για συγκεκριμένο λόγο και έχουν συγκεκριμένες ιδιότητες.
Ο μεγαλύτερος παράγοντας όμως είναι η συμμετοχή μας στο χώρο. Τι κουβαλάμε , με τι ποιότητες και δονήσεις τον γεμίζουμε.
Ο στόχος για έναν πνευματικό άνθρωπο είναι να κάνει τον χώρο του έναν προσωπικό ναό στον οποίο να βρίσκει την ηρεμία και την ισσοροπία που χρειάζεται για να ενεργεί.
Σχετικά με τον ύπνο θα συμβούλευα να προσευχόμαστε πριν κοιμηθούμε και στην προσευχή μας να ζητάμε απο τους αγγέλους που επιστατούν τον άνθρωπο να μας φυλάνε και να μας προστατεύουν μέχρι την ώρα που θα ξυπνήσουμε.
Ξαναλέω οτι επειδή στον ύπνο μας απουσιάζει σχεδόν πάντα η συνείδηση είμαστε πιο ανοιχτοί και άρα ευάλωτοι σε ενέργειες και ρεύματα.


"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 18:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα όταν καθόμαστε ήρεμα, και έχουμε το μυαλό μας ανοιχτό και όχι φορτομένο με έγνοιες είμαστε περισσότερο δεκτικοί σε μεταφυσικά γεγονότα ..(κ εφόσον τα επικαλούμαστε μερικές φορές)
Οι άνθρωποι σίγουρα μπορούν να αντιληφθούν μόνο ένα κομμάτι από όλα όσα υπάρχουν γύρω τους.
Υπάρχουν όμως κάποιοι που προσπαθούν να ξεφύγουν από την υλική τους ταυτότητα..
Όταν καταφέρνουν να αντιληφθούν πράγματα πέρα απο τις δυνατότητες ενός κοινού ανθρώπου, έρχονται αντιμέτωποι με την κοινή λογική!
Βγαίνουν εκτός σεναρίου!
Εξάλλου δεν υπάρχει ιστορία χωρίς ο ήρωας να συγκρούεται..
Κ πάλι Ομηρος..


cas.sio.peia

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy