ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τι μπορει να ηταν ??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
firefairy
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 02:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα νεο μελος στο φορουμ και 8α η8ελα με την σειρα μου να μοιραστω μαζι σας κατι που μου συνεβει πριν πολλα χρονια και παραμενει ενα μυστηριο για μενα .8α η8ελα να μαθω αν υπαρχουν και αλλοι με παρομοια εμπειρεια η αν μπορουν εστω να εξηγησουν τι μπορει να ηταν γιατι εγω μεχρι και σημερα δεν τα καταφερα.λοιπον εχουμε και λεμε . Ενα βραδι σε ηλικια 6 ετων κοιμομουν με την μητερα μου μιας και ο πατερας μου δουλευε και ο δευτερος αδερφος με την γιαγια μας .ξυπνησα γιατι διψουσα και πηγα να βαλω νερο ,θυμαμαι τα παντα με λεπτομερειες τι πυτζαμες φορουσα τι χρωμα. πηγα στην κουζινα ,η κουζινα μας ηταν σχετικα ψηλη και για να φτασω να βαλω νερο ανοιξα το ντουλαπι που απο κατω ειχε σαν μπαταρακι ξυλινο και πατησα εκει πηρα ενα ποτηρι και εβαλα νερο, εκεινη την στιγμη ακουσα μια φωνη να με φωναζει η αληθεια ειναι πως δεν τρομαξα αλλα μου επεσε το νερο απο τα χερια και εσπασε το ποτηρι μεσα στο νεροχυτη. δεν ξερω γιατι αλλα ασυναισθητα πηγα και ανοιξα την πορτα του σπιτιου μας( να σημειωσω εδω πως ειμαι απο επαρχια και μεγαλωσα σε χωριο ).μολις την ανοιξα ειδα φως απεραντο εκτυφλωτικο φως που εκανε την νυχτα μερα απο εκει και περα δεν θυμαμαι τπτ ουτε πως πηγα στο κρεβατι ουτε τι μου ειπε ουτε ποση ωρα εκατσα εκει τπτ. το επομενο πρωι ξυπνησα και πιστευα πως ειχα δει ονειρο γιατι η αναμνηση του μου φαινοταν τοσο παραξενη αλλα στη πορεια διαπιστωσα πως δεν ηταν γιατι το ποτηρι ηταν οντως σπασμενο στο νεροχυτη και ρωτησε η μητερα μου ποιος το εσπασε και δευτερον ο μικρος μου αδερφος ηρ8ε και με ρωτησε ποιος ηταν αυτος που με φωναζε το βραδυ τι με η8ελε και πως επισης ειχε δει και εκεινος πολυ φως .. οποιος μπορει να μου πει κατι ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που 8α αφιερωσουν οσοι το διαβασουν...

firefairy
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 22:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mallon den exei kaneis apoti fainetai kai oyte kserei

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 23:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H εμπειρία σου firefairy αναγνώστηκε απο αρκετους,
(καμια πενηνταριά)

αλλά όπως και η ίδια θα μπορείς να καταλάβεις ,
δεν είναι εύκολο να δώσει κάποιος μια "λογική" εξήγηση ...

Για να μη σε πιάνει και το παράπονο όμως
θα σου πω, προσωπικά τι σκέφτηκα όταν διάβασα την ιστορία σου,
άσχετα αν δεν το έγραψα τότε.
Οι λόγοι ? δυο

Πρώτος
Το να σπάσει ενα ποτήρι μέσα στην νύχτα ενα παιδάκι 6 ετών
και να μην ξυπνήσει κανείς απο τους μεγάλους
είναι λίγο παράξενο ...

Δεύτερος (εξίσου παράξενος)
το γεγονός ότι κανείς (από τους μεγάλους) δεν άκουσε φωνές
παρά μόνο εσύ και ο αδερφός σου,
που λογικά δεν θα περίμενε να σε ρωτήσει την άλλη μέρα
"ποιος σε φώναζε το βράδυ" ,
αλλα να ξυπνήσει τη γιαγιά ...

εκτός βέβαια και ηταν κανένα πνεύμα που "ενοχλεί" μονο μικρά παιδιά

πέρα απο την πλάκα ,

πιστεύω ότι δεν ήταν τίποτα άλλο απο ένα όνειρο

το οτι άκουσες να σε καλούν με το όνομα σου ,
είναι κάτι που παθαίνουν πολλοί άνθρωποι,
κι εχει να κάνει με "παιχνίδια" του εγκεφάλου
και οχι του ακουστικού πόρου.

δε μιλάω βέβαια ως "ειδικός", απλά διατυπώνω μια ορθολογική γνώμη .

Απο τη στιγμή βέβαια που (απ'οτι φαίνεται)
παρόμοιες εμπειρίες δεν σε ακολούθησαν στη μετέπειτα ζωη σου
ειναι ακόμη ενας λόγος να μην σε απασχολεί ακόμη αυτό
και να το θεωρήσεις ενα τυχαίο "κατασκεύασμα" της παιδικής ηλικίας



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
firefairy
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 02:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να καταθεσεις την αποψη σου ξερω πως ειναι παραξενο .παρομοια εμπειρεια δεν ειχα αυτη ειναι η αληθεια αλλα ειχα αλλου ειδους εμπειρειες οι οποιες δεν εχουν λογω να αναφερφουν απλα αυτο κατα ενα τροπο με στιγματισε και ακομα και ονειρο να ηταν και παλι παιδι σε εκεινη την ηλικια κουλο μου κανει να δει κατι τετοιο για ονειρο και η συμπτωση με το μικρο μου αδερφο ακουσα να σε φωναζουν και υποψην ο μικρος μου αδερφος τοτε ηταν 4 χρονων .το εσπασε το ποτηρι και δεν το ακουσε κανεις μου εχει τυχει να πλενω νεροχυτη βραδι να σπασο πιατο και να μην καταλαβει κανεις τπτ. τεσπα ειναι κατι που εχω αποδεχτει και κατι που δεν συνιθιζω να συζηταω απλα η8ελα να δω αν ειχε καποιος κατι αναλογο βιωσει .απλα επειδη εχω περιεργη σχεση με το ενστικτο και την διαισθηση γενικα απο μικρη αυτο δεν εχει τελιωσει ακομα κατα καποιο τροπο νιωθω αν θες την γνωμη μου πιστευω πως αν ηταν ονειρο ειδαμε το ιδιο με τον αδερφο μου αν μπορει να γινει αυτο γιατι ειναι κατι που μεχρι και σημερα που συζηταμε μας εχει στιγματισει και τους 2 ειναι δυνατον να εχουμε την ιδια αναμνηση απο ονειρο ??και ολα τα χρονια το ειχαμε πει στους γονεις μας και μας χλευασαν . πως γινεται αν ειναι ονειρο δικο μου να εχει στιγματισει τοσο εντονα και τον αδερφο μου αν δεν ηταν και αυτος θα πιστευα πως οντως ειδα ονειρο καποια στιγμη θα μαθω καποια περιοδο σκεφτομουν σοβαρα να κανω αναδρομη ,ισως καποια στιγμη το επιχειρησω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 03:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και άλλη εξήγηση,φαιδρή αλλά "πιασάρικη"!!

Σας επισκέφθηκαν εξω-εσωγήΙνοι,οι οποίοι εν συνεχεία εσβησαν εκείνο το καμάτι της μνήμης σας,αφου πρώτα σας εγκατέστησαν ενα είδος τσίπ στο σώμα σας!!

Διάλεξε τώρα μεταξύ Aitherovamon κι εμένα!!!

Αααα...περίμενε!!

Αν το δεί ο Ψηλός θα σου πεί ότι ήταν άγγελος Κυρίου και ότι είσαι στα υπ'όψιν του για κάτι μελλοντικό!!!


Αλήθεια ο agelos τι σου είπε?κατάλαβες τίποτα?
Ούπς...ο agelos δεν το είδε ακόμη!!
Εν αναμονή...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 01/02/2012 03:16:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

firefairy
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 04:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νικομαχε δεν νομιζω πως τιθεται θεμα διαλογης απλα δεν το λες και οτι πιο φυσιολογικο τωρα αν υπαρχει λογος να το διακωμωδεις δεν νομιζω οτι υπαρχει εχω ακουσει παρομοια εξηγηση με την δικη σου αλλα δεν νομιζω ο αγγελος κυριου να περιμενει απο μενα γιατι σωθηκε οπως και οι εξωγηινοι εχω ασχοληθει και εχω διαβασει πολλα πραγματα και απο πολλη μικρη ηλικια με αφορμη αυτο ηταν η αιτια να ξεκινινησω στη συνεχεια να ζηταω διαφορα βιβλια να διαβασω και καμια φορα καλο ειναι να μην ασχολησε πριν την ωρα σου η εκτεταμενα διαταρασεται η ηρεμια σου και αν 8ες να ασχολη8εις και περισοτερο θα πρεπει να εχεις απιστευτη πνευματικη ωριμοτητα για να ανταπεξελθεις αυτο που ειπα ειναι πως ακριβως επειδη δεν ηταν οτι το ειδα μονο εγω αλλα και ο μικρος το θεωρω κουλο ο κα8ενας μπορει να πει το μακρυ και το κοντο του που λεει ο λογος σιγουρα αλλα εχω διαβασει και πιο απιστευτα ποστ απο το δικο μου ,που οι απαντησεις ηταν ακομα πιο μεταφυσικες αν θες και λεγοντουσαν και σοβαρα γενικα πιστευω προσωπικα σε διαφορα πραγματα και εχω βιωσει διαφορα σε διαφορετικο επειπεδο απο αυτο τωρα τι ηταν αυτο λογικα αν ηταν κατι καποια στιγμη 8α μαθω απλα οπως ειπα ηθελα να δω αν εχει βιωσει κανεις κατι αντιστοιχο γιατι την παραφιλολογια μεταξυ φυσικου και μεταφυσικου την ξερω λιγο πολυ... Απλα το τι προβληματιζει τον καθε ανθρωπο καποιες φορες καλο ειναι να το συζηταει και εδω τουλαχιστον πιστευω πως μπορω να το κανω χωρις να νιωθω περιεργα η ασχημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 05:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
firefairy
καταρχάς, μια παράκληση:
Προσπάθησε να βάζεις σημεία στίξεως στις προτάσεις σου και να χωρίζεις παραγράφους, γιατί μετά βίας μπορεί να διαβάσει κάποιος αυτά που γράφεις.

Τώρα, σχετικά με την εμπειρία που αναφέρεις. Γράφει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

quote:
Υπάρχει και άλλη εξήγηση,φαιδρή αλλά "πιασάρικη"!!
Σας επισκέφθηκαν εξω-εσωγήΙνοι,οι οποίοι εν συνεχεία εσβησαν εκείνο το καμάτι της μνήμης σας,αφου πρώτα σας εγκατέστησαν ενα είδος τσίπ στο σώμα σας!!

Εγώ δεν θεωρώ φαιδρή την παραπάνω εξήγηση. Πολλές αφηγήσεις που σχετίζονται με επαφές με εξωγήινους, παρουσιάζουν κάποια στοιχεία που μοιάζουν με αυτά που ανέφερες στην εμπειρία σου. Όπως το πολύ έντονο φως, η απώλεια μνήμης για μέρος του συμβάντος και η αίσθηση ότι ήταν όνειρο.

Και θα μπορούσε να είναι όνειρο, υπάρχει όμως το ποτήρι. Το οποίο επίσης μπορεί με κάποιον τρόπο να εξηγηθεί. Παράδειγμα, θα μπορούσε να ισχύει ότι υπνοβατούσες και πήγες στην κουζίνα, όντως έσπασες το ποτήρι, αλλά τα υπόλοιπα ήταν μέρος του ονείρου. Τι έγινε όμως με τον μικρό σου αδελφό; Εδώ μπερδεύεται κάπως το θέμα...

Η υπόθεση μου θυμίζει μια πολύ παλιά, δική μου εμπειρία, που είχα ζήσει μαζί με την αδελφή μου, με την οποία κοιμόμουν στο ίδιο δωμάτιο. Ήμουν κι εγώ πολύ μικρή και θυμάμαι (σαν σε όνειρο πλέον, εφόσον το γεγονός συνέβη σε μικρή ηλικία και πολύ παλιά) ξαφνικά να ανοίγει το παράθυρο του δωματίου, τα τζάμια και τα παντζούρια συγχρόνως, και από έξω ήταν ένα πολύ έντονο, εκτυφλωτικό φως, ενώ ακουγόταν κι ένας περίεργος βόμβος.
...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

firefairy
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 14:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρόσπαθησω να το διορθώσω. Ναι οντως είναι παρομοία θυμίζει αρκετά. Και εγώ πλέον το έχω σαν μακρινή αναμνηση (έγινε πριν 19 χρόνια) άλλα τοσο ζωντανό ακόμα.

Έχω ακούσει πως αν οντως μπορει να συμβαίνει κατι τέτοιο και σε επισκέπτηκαν εξωγήινοι , κάποια στίγμη θα το ξανακάνουν(απλή φήμη)..

Έπισης αυτό με την υπνοβασία επειδή δεν τυχαίνει να γνωριζω πολλά και δεν μου εχει τυχεί να το αντιληφθούν οι δικοί μου ποτέ ώστε να μάθω πως εχω υπνοβατήσει είναι δυνατον να υπνοβατείς και να θύμασαι τι κάνεις ? γιατί αν δεν κάνω λά8ος νομιζώ πως δεν το καταλαβαίνεις και δεν εχείς ανάμνηση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy