ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αλλεπάλληλες συχνές επιθέσεις: Πώς το διαχειρίζομαι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 03:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τελευταία δύο χρόνια δέχομαι συχνά επιθέσεις μαγείας από διαφορετικά μέτωπα, οι οποίες έχουν επιπτώσεις τόσο στα ζώα μου (συμπεριφορά, θάνατοι) όσο σε εμένα, στιες επαγγελματικές μου σχέσεις και στο σπίτι μου. Πριν με παραπέμψετε σε άλλα σχετικά νήματα, τα οποία έχω διαβάσει και προσπαθώ να καταλάβω, θα ήθελα την άποψή σας με ποιο τρόπο μπορώ να διαχειριστώ το ζήτημα. Δεν κολάω στις έννοιες και στις λέξεις. Εννοώ ότι αυτό που αποκαλώ μαγεία, μπορεί άλλος να το αποκαλεί ψυχική επίθεση ή ενεργειακή επίθεση.
Για να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ, θα πάρω τα γεγονότα με τη σειρά:
Πριν από δύο περίπου χρόνια, και ενώ το όλο θέμα βρισκόταν στα άδυτα του μυαλού μου, μια γνωστή μου μου μίλησε ανοικτά λέγοντάς μου ότι πιθανώς να έχω τέτοια θέματα και να το ψάξω. Έκτοτε έχω καλέσει παπά για αγιασμό και για να διαβάσει τις ευχές της εκκλησίας αρκετές φορές. Ενώ έχω μικρές περιόδους ηρεμίας, κάθε τρεις ή τέσσερις μήνες γίνεται ένα μπαμ και πλακώνουν όλα τα προβλήματα μαζεμένα. Επίσης, όποτε έχω τέτοια θέματα στο ζενίθ, παρατηρώ παράξενη συμπεριφορά στα σκυλιά μου και στα γατιά μου, πέρα από το ότι τα τελευταία δύο χρόνια έχω θάψει 3 σκυλιά και 2 γατιά. Θα μου πείτε ότι είναι ζώα, μπορεί να είχαν κάτι, κλπ. Ναι, ο πρώτος σκύλος που πέθανε (ανήμερα τα χριστούγεννα του 2010) ήταν προχωρημένης ηλικίας και είχε κάποια θέματα.Ήταν και ο μόνος άρρωστος (και ίσως πιο επιρρεπής σε επιθέσεις). Στη λίστα υπάρχουν ένα κουτάβι 10-15 ημερών και ένα μικρό γατί 1 μήνα που πέθαναν "παράξενα", ένας σκύλος που πέθανε μετά από σκυλοκαβγά που ξέσπασε χωρίς αιτία, μια γάτα που ξαφνικά αρρώστησε και μετά από λίγες μέρες πέθανε.
Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή:
Το καλοκαίρι του 2010, μια γνωστή μου, παρατηρώντας ορισμένα πράγματα στη συμπεριφορά μου μου μίλησε ανοικτά επί του θέματος και στη συνέχεια έφερα στο σπίτι παπά για αγιασμό και για να διαβάσει τις ευχές. Ο λόγος που προτίμησα αυτή τη λύση, ανεξάρτητα του τι πιστεύω για τη θρησκεία (Είμαι χριστιανός ορθόδοξος αλλά έχω διαμορφώσει μια ιδιαίτερη άποψη επί του θέματος) είναι γιατί το θεωρώ μια " ασφαλή" κίνηση και δεν μπλέκω με τυχόν επιτήδειους.
Λίγες μέρες πριν έρθει ο παπάς στο σπίτι, γινόμουν συνεχώς μπίλιες με τη μάνα μου σε σημείο που δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου.
Την ώρα δε που ο παπάς άνοιγε την αυλόπορτα για να μπει, και χωρίς να τον πάρω χαμπάρι, τα έκανα λίμπα στην κουζίνα όπου βρισκόμουν με τη μάνα μου, ήμουν εκτός εαυτού στην κυριολεξία και για να να μην της ρίξω καμία αδέσποτη (Ο λόγος που τα έσπασα όλα στην κουζίνα) πήρα ένα βάζο και το έστειλα απευθείας στο νεροχύτη. Το βάζο αυτό είχε αγιασμό, απ' ότι έμαθα λίγα δευτερόλεπτα μετά.
Μετά το πεντάλεπτο που ήμουν εκτός ελέγχου, μπήκε ο παπάς, έκανε τον αγιασμό και μόλις άρχισε να διαβάζει τις σχετικές με μαγεία ευχές, τα τρία σκυλιά που είχα τότε και ήταν δεμένα στα κάγκελα του μπαλκονιού άρχισαν να φωνάζουν χωρίς λόγο. Ηρέμησαν όταν τελείωσε το διάβασμα.
Εκείνη τη φορά, ο παπάς είχε αφήσει στο σπίτι ένα κουτάκι με λείψανα για αρκετές μέρες. Τις πρώτες μέρες μέρες παρατήρησα ηρεμία στα ζώα μου και σε μένα, και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ένιωθα το μυαλό μου σαν να αδειάζει από έννοιες, σκέψεις κοκ. και ένιωθα μια παράξενη ευφορία. Ήταν ένα περίεργο συναίσθημα το οποίο δεν μπορώ να περιγράψω καλύτερα.
Φεύγουμε από αυτό το περιστατικό του Αυγούστου και πάμε γύρω στον Οκτώβριο/Νοέμβριο, όπου άρχισα πάλι να έχω προβλήματα με τα ζώα μου, τα οποία είχαν γίνει πλέον τέσσερα, προβλήματα στο σπίτι (με κρέμαγαν οι εργάτες, είχα ζημιές κλπ), επαγγελματικές παρεξηγήσεις που μου κόστισαν πολύ, δουλειές που έρχονταν και για κάποιο λόγο πάγωναν.
Παράλληλα, είχα αρχίσει να ψάχνω το ζήτημα στα χαρτιά, ανακαλύπτοντας ενδιαφέροντα πράγματα κυρίως όσον αφορά το παρελθόν, το σπίτι που ζω τώρα, το σπίτι που ζούσα πριν και τον περίγυρό μου, οικογενειακό και μη.
Ο Δεκέμβριος ήταν το αποκορύφωμα με το θάνατο ενός σκύλου μου ανήμερα τα Χριστούγεννα και λίγο μετά με ένα γάτο μου να αρχίζει να εμφανίζει τα συμπτώματα μια θανατηφόρου ασθένειας της οποίας είναι φορέας.
Στις αρχές Ιανουαρίου, πεθαίνει ένα από τα σκυλιά της γνωστής μου που μου σφύριξε τι θεματάκια έχω. Το αξιοσημείωτο είναι ότι το συμβάν έλαβε χώρα μια μέρα μετά από το τέλος μιας εννιαήμερης προσευχής που έκανα.
Το Μάρτιο του 2011 έφερα πάλι τον παπά γιατί είχαν ρίξει διάφορα καλούδια στο σπίτι και έφτιαξε κάπως η κατάσταση μέχρι την περίοδο του Πάσχα 2011, όπου πάλι άρχισα να έχω προβλήματα και να μου συμβαίνουν παράξενα, οπότε μετά τις γιορτές φώναξα και πάλι τον ίδιο παπά.
Σε γενικές γραμμές, το καλοκαίρι πέρασε ήσυχα, εννοώ χωρίς να έχω πολλά προβλήματα πέραν της γενικής νέκρας στη δουλειά και των κλασσικών μικροπροστιβών των ζώων. Όποτε πίστευα ότι το θέμα με τα ζώα ήταν μεταφυσικό, άναβα λιβάνι ή ζητούσα από τον παπά να διαβάσει καμιά ευχή. Επίσης, τον κάλεσα κανά δυο φορές για διάβασμα
Η περίοδος του Αυγούστου μετά τον δεκαπενταύγουστο ήταν πάλι περίεργη με δύο θανάτους ζώων από το πουθενά και χωρίς λόγο (ένα νεογέννητο γατί που είχα μαζέψει πρόσφατα και μια γάτα που είχα για 1,5 χρόνο), μια μήνυση που μου έκαναν και εκδικάζεται σε 5-6 μήνες από τώρα, και ένα χοντρό πρόβλημα που απέκτησα με την τράπεζά μου. Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι ότι ο παπάς με πήρε τηλέφωνο ανήμερα τον δεκαπενταύγουστο και μου είπε να προσέχω, να ρίξω αγιασμό κοκ (Αξιοσημείωτο γιατί δεν παίρνει τηλέφωνα για να μην χρεώνεται, ιδίως σε κινητά). Έκτοτε αποφάσισα να φέρνω τον παπά κάθε μήνα.
Με όλα αυτά που έχω ζήσει το τελευταίο διάστημα, χωρίς να έχω εμμονές, αν παρατηρούσα κάτι παράξενο, φρόντιζα να φέρω τον παπά έγκαιρα. Παράλληλα, έψαχνα τα γεγονότα ρίχνοντας μόνος μου συγκεκριμένη τράπουλα.
Τους επόμενους μήνες είχα συχνά προβλήματα με τα ζώα μου, τα οποία είχαν παράξενες συμπεριφορές και συχνά είχα τσακωμούς από το πουθενά και χωρίς λόγο (Τα σκυλιά πλέον είναι 10, εκπαιδευμένα σε βασική υπακοή). Το Νοέμβριο ή στις αρχές Δεκεμβρίου γλίτωσα στο τσακ δύο σκυλιά μου τα οποία τσακώθηκαν δύο φορές και παραλίγο το ένα να κόψει την καρωτίδα του άλλου.
Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις αρχές Φεβρουαρίου 2012 με το θάνατο ενός κουταβιού που μόλις άρχισε να ανοίγει τα μάτια του. Τέλος να σημειώσω ότι, κάθε φορά που είχα χοντρά θέματα, όλο και κάτι συνέβαινε στον παπά και είτε δεν μπορούσε να έρθει είτε με έγραφε στα παλιά του τα παπούτσια είτε δεν μπορούσα να τον βρω στο τηλέφωνο, σταθερό ή κινητό. Μετά το περιστατικό του Φεβρουαρίου, αφού τον είχα χιλιοπαρακαλέσει να έρθει γιατί ψιλλιαζόμουν πως κάτι κακό θα συμβεί με τα ζώα μου, του έριξα ένα πατόκορφο χέσιμο και έκοψα επαφές μαζί του, όπως και με τη γνωστή μου που μου τον συνέστησε (για άλλους λόγους, αλλά πιστεύω ότι συνδέεται και αυτή στο όλο σκηνικό).
Από τα παραπάνω γεγονότα των δύο περίπου τελευταίων ετών παρατηρώ ότι: 1) Ανά 3 ή 4 μήνες έχω μαζικά προβλήματα, 2) Ο παπάς πιθανώς να επηρεάζεται και να με γράφει στα παλιά του τα παπούτσια όποτε έχω μεγάλο θέμα 3) Οι θάνατοι ζώων μπορεί να είναι φαινομενικά φυσιολογικοί, αλλά συμβαίνουν σε περίεργες περιόδους και σε συνδυασμό με άλλα γεγονότα με βάζουν σε σκέψη 4) Τις ίδιες περιόδους παρατηρώ περίεργα γεγονότα σε ανθρώπους με τους οποίους έχω ισχυρό δεσμό.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα στην προσπάθειά μου να δώσω μια σαφή εικόνα της κατάστασης. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες πτυχές ή γεγονότα τα οποία δεν είναι επί της παρούσης. Δεν αναφέρομαι επίσης σε άλλα γεγονότα που συνέβησαν σε εμένα και στην οικογένειά μου από τις αρχές της δεκαετίας του 80 έως το 2010
Ας πούμε ότι αυτά οφείλονται σε (ψυχικές) επιθέσεις, μαγεία ή όπως αλλιώς θελήσει κανείς να το χαρακτηρίσει, πώς μπορώ να το διαχειριστώ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να συνεχίσω τη ζωή μου (και τα ζώα που έχω τώρα τη δική τους) κανονικά και χωρίς προβλήματα; Σίγουρα η όλη κατάσταση με έχει ρίξει ψυχολογικά και ανά περιόδους έχω τις κλειστές μου και τα κάτω μου σε μεγάλο βαθμό, πράγμα που δεν βοηθάει.
Σέβομαι τη γνώμη όσων δεν πιστεύουν σε επιθέσεις ή μαγείες και όσων είναι της άποψης " μην τους δίνεις σημασία" ή ότι " όλα είναι στο μυαλό μας" , αλλά τι γίνεται επί του πρακτέου (πέραν από τον ψυχολόγο, γιατί δεν τον χρειάζομαι για το συγκεκριμένο θέμα:));
Σε γενικές γραμμές, το έχω κάψει το ρημάδι και με όλα αυτά και από το πολύ ψάξιμο πληροφοριών είτε στο φόρουμ είτε εκτός αυτού, οπότε το μυαλό μου δεν είναι λχ σε θέση να αρχίσει ασκήσεις διαλογισμού.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας και τις απόψεις σας.
Αθήλειος

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 12:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλη σου ημέρα Ath_hleios
quote:
τι γίνεται επί του πρακτέου (πέραν από τον ψυχολόγο, γιατί δεν τον χρειάζομαι για το συγκεκριμένο θέμα

Ενα σύντομο μήνυμα, μου μια και είμαι αντίθετος γενικότερα στα θέματα περι "μαγείας"...
και καλύτερα να αφήσω τα μέλη οπου έχουν μια πιο "θετική" προσέγγιση
στο θέμα σου.


Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν χρειάζεσαι ΚΑΙ τη γνώμη ενός "ειδικού", ετσι χάριν αντιλόγου βρε αδερφέ
(και αναφέρομε στο επιστήμονα για τον οποίο έκανες λόγο)

Και ακόμη και τη γνώμη ενός Κτηνιάτρου (για την περίπτωση των ζωων)
υποθέτω να γνωρίζεις οτι μερικές φορές το περιβάλλον που μεγαλώνουν τα ζωα, μπορεί να είναι υπερβολικά "τοξικό" (για τα ιδια)
κι εμείς ισως να μην το καταλαβαίνουμε ...

Άποψη μου οτι ίσως πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις τις "λογικές" οδούς,
ώσπου φτάσεις στο σημείο ... να αλλάξεις παπά.


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 12:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλη σου ημέρα Ath_hleios

Eχω μόνο μια ερώτηση να σου κάνω.Αν θέλεις απαντάς.

Εχεις δικαίωμα ψήφου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 12:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε
Δεν ξέρω ποιός σου είπε ότι η ζωή είναι μια απόλυτη ευτυχία, χωρίς προβλήματα και σκοτούρες. Ξέρω ότι σου είπε ψέματα.
Διάβασα το κείμενό σου προσεκτικά. Ό,τι ανέφερες είναι απολύτως φυσιολογικό. Είναι φυσιολογικό να πεθαίνουν κάποια ζώα ξαφνικά᾿ μήπως το ίδιο ξαφνικά δεν «χάνουμε» κάποιους ανθρώπους; Είναι φυσιολογικό να μαλώνουν μεταξύ τους δύο σκυλιά, όταν έχεις δέκα. Ειδικά αν είναι αρσενικά και μή στειρωμένα. Είναι φυσιολογικό να σε παίρνει ο παπάς στο κινητό, όταν μετά αποκομίζει 5-6 «διαβάσματα». Είναι φυσιολογικό να σε αποφεύγει κατόπιν, πριν τον θεωρήσεις υπεύθυνο που «οι ευχές του δεν έπιασαν». Είναι φυσιολογικό τα σκυλιά σου να γαβγίζουν όταν ακούν μια άγνωστη φωνή (του παπά) να μιλάει τόση ώρα᾿ κι εγώ θα είχα βαρεθεί. Δεν το συνεχίζω, you got the picture.

Το καλοκαίρι του 2010, η γνωστή σου έβαλε την σκέψη σου προς μία κατεύθυνση (και ίσως συνέβαλες κι εσύ σ' αυτό). Αν δεν ίσχυε αυτό, ακόμη και αν σου συνέβαιναν τα ίδια πράγματα, δεν θα ερχόσουν εδώ μέσα (που καλώς ήρθες) ψάχνοντας την λύση στην μαγεία, αλλά θα αντιμετώπιζες τα θέματα ρεαλιστικά.

Βγάλε την μαγεία από το μυαλό σου και θα σε αφήσει κι αυτή ήσυχο.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 12:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, κόψε το τρολλάρισμα, ΣΕ κάνει κακό!

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 13:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε, κόψε το τρολλάρισμα, ΣΕ κάνει κακό!

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


Βιάζεσαι φίλε,βιάζεσαι πολύ.
Ας απαντήσει ο φίλος μας με τα μάγια και θα δείς την συνέχεια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2012, 17:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε
Δεν ξέρω ποιός σου είπε ότι η ζωή είναι μια απόλυτη ευτυχία, χωρίς προβλήματα και σκοτούρες. Ξέρω ότι σου είπε ψέματα.
Διάβασα το κείμενό σου προσεκτικά. Ό,τι ανέφερες είναι απολύτως φυσιολογικό. Είναι φυσιολογικό να πεθαίνουν κάποια ζώα ξαφνικά᾿ μήπως το ίδιο ξαφνικά δεν «χάνουμε» κάποιους ανθρώπους; Είναι φυσιολογικό να μαλώνουν μεταξύ τους δύο σκυλιά, όταν έχεις δέκα. Ειδικά αν είναι αρσενικά και μή στειρωμένα.


Ουδείς!
Τα ζώα είναι όλα στειρωμένα, εκπαιδευμένα, συμβιώνουν αρμονικά με ανθρώπους και άλλα ζώα, χωρίς φοβίες και προβλήματα συμπεριφοράς. Έχω γνώσεις συμπεριφοράς και ψυχολογίας ζώων και είμαι σε θέση να διακρίνω τη σωστή από την παράξενη συμπεριφορά καθώς και τις αιτίες μιας προβληματικής συμπεριφοράς. Πέρα από τους τσακωμούς και τους εκνευρισμούς σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους, υπήρχαν και αλλόκοτες συμπεριφορές. Επειδή ωστόσο γνωρίζω τα ζώα μου, τον χαρακτήρα τους και τις αντιδράσεις τους καθώς και τον χώρο που ζουν αλλά και λεπτομέρειες για την συμπεριφορά και την ψυχολογία των ζώων που πιθανώς να μην γνωρίζεις, επέτρεψέ μου να είμαι σε θέση να διαχωρίσω το "φυσιολογικό" από το "μη φυσιολογικό" και την όποια συμπεριφορά που οφείλεται σε εξωγενείς παράγοντες κατανοητούς από το απλό κοσμάκη. Όσο για τους θανάτους, τα 4 από τα 5 ζώα ήταν, βάσει προσφάτων εξετάσεων, υγιέστατα και νεαρής ηλικίας.

quote:

Είναι φυσιολογικό να σε παίρνει ο παπάς στο κινητό, όταν μετά αποκομίζει 5-6 «διαβάσματα». Είναι φυσιολογικό να σε αποφεύγει κατόπιν, πριν τον θεωρήσεις υπεύθυνο που «οι ευχές του δεν έπιασαν».


Έχει τη λογική του. Όμως το οικονομικό όφελος για τον παπά είναι μηδενικό και ίσως μπήκε μέσα: Η βενζίνη για 120 χλμ διαδρομή πήγαινε έλα δηλαδή 10 ευρώ. Όσο για τα τηλέφωνα, πίστεψέ με, στα δύο χρόνια που έχω πάρε δώσε μαζί του, δεν κάνει ούτε μία εξερχόμενη για λόγους οικονομίας, τσιγκουνιάς ή όπως αλλιώς το πεις. Μόνο αναπάντητες κάνει:).

quote:

Είναι φυσιολογικό τα σκυλιά σου να γαβγίζουν όταν ακούν μια άγνωστη φωνή (του παπά) να μιλάει τόση ώρα᾿ κι εγώ θα είχα βαρεθεί. Δεν το συνεχίζω, you got the picture.


Το είχαν ξανακάνει, πάλι, όταν ο παπάς έφτανε στο σημείο με τις συγκεκριμένες ευχές. Ούτε πριν, ούτε μετά το τέλος του διαβάσματος.
quote:

Το καλοκαίρι του 2010, η γνωστή σου έβαλε την σκέψη σου προς μία κατεύθυνση (και ίσως συνέβαλες κι εσύ σ' αυτό). Αν δεν ίσχυε αυτό, ακόμη και αν σου συνέβαιναν τα ίδια πράγματα, δεν θα ερχόσουν εδώ μέσα (που καλώς ήρθες) ψάχνοντας την λύση στην μαγεία, αλλά θα αντιμετώπιζες τα θέματα ρεαλιστικά.


Πιθανώς η σκέψη μου να κατευθύνθηκε προς μία κατεύθυνση. Πώς στη θέση μου θα αντιμετώπιζες ρεαλιστικά ένα περίεργο πουγγί με χώμα, κέρματα, και διάφορα άλλα περίεργα θαμμένο σε ένα δέντρο στην αυλή σου; Αυτό το ανακάλυψα κάποια στιγμή στο 2011. Θα μπορούσε να ήταν λχ κανά υγρό σε σταυροδρόμι:). Υποθέτω ότι είτε θα το αγνοούσες και θα το πέταγες, είτε θα απευθυνόσουν σε κάποιον " ειδικό", όποιος και να ναι αυτός.
quote:

Βγάλε την μαγεία από το μυαλό σου και θα σε αφήσει κι αυτή ήσυχο.


Μην κολλάς στις λέξεις ή στα περί θρησκείας. Οι λέξεις χρησιμεύουν για να προσδιορίσεις μια έννοια ώστε να γίνεσαι αντιληπτός από τρίτους. Αυτό που εγώ ονομάζω μαγεία, άλλος το ονομάζει " αρνητική ενέργεια", άλλος " ψυχική επίθεση" και άλλος " κατεύθυνση της σκέψης".

quote:

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν χρειάζεσαι ΚΑΙ τη γνώμη ενός "ειδικού", ετσι χάριν αντιλόγου βρε αδερφέ
(και αναφέρομε στο επιστήμονα για τον οποίο έκανες λόγο)


Επειδή έχω εξαντλήσει όλες τις λογικές οδούς, όπως αναφέρεις πιο κάτω και έχω λάβει υπόψη μου άλλες παραμέτρους και περιστατικά που έχουν συμβεί τα τελευταία δύο χρόνια αλλά και πράγματα που μου έχουν συμβεί τα τελευταία 30 χρόνια, που δεν αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα. Αποφεύγω την κινητοθεραπεία (Μιλάς ατελείωτες ώρες στο κινητό), την φορουμοθεραπεία (να γράφω ατελείωτα μηνύματα στα φόρα για να νιώσω καλύτερα) και την εξομολόγηση ως μέσο ψυχοθεραπείας. Είμαι σε θέση να κρίνω πότε χρειάζεται να καταφύγω στον εν λόγω ειδικό για συγκεκριμένο θέμα το οποίο πιθανώς δεν μπορώ να διαχειριστώ ο ίδιος.
quote:

Και ακόμη και τη γνώμη ενός Κτηνιάτρου (για την περίπτωση των ζωων)
υποθέτω να γνωρίζεις οτι μερικές φορές το περιβάλλον που μεγαλώνουν τα ζωα, μπορεί να είναι υπερβολικά "τοξικό" (για τα ιδια)
κι εμείς ισως να μην το καταλαβαίνουμε ...
Άποψη μου οτι ίσως πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις τις "λογικές" οδούς,
ώσπου φτάσεις στο σημείο ... να αλλάξεις παπά.


Η εξοχή είναι λιγότερο τοξική για την πόλη, όχι όμως και παράδεισος. Όσο για τον κτηνίατρο, έχω εξαντλήσει και αυτή τη λογική οδό και πάντα εξαντλώ τις λογικές οδούς πριν το ψάξω παραπέρα: Οποιοδήποτε ζώο μπαίνει στο χώρο μου παρακολουθείται και έχει πλήρη έλεγχο, οπότε ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται.
Δεν είπα ότι αλλάζω παπά, αλλά ότι σούταρα τον παπά:-).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2012, 18:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω τι να πω! Κι εγω μαλωνω με τη μανα μου αλλα δεν σπαω πραγματα. . . Μηπως δεν σε μεγαλωσε σωστα; τωρα το γεγονος οτι εχεις 10 σκυλια στο σπιτι και αλλες τοσες γατες δεν το θεωρεις υπερβολη; μηπως εισαι αντικοινωνικος; οσα βιβλια και να εχεις διαβασει για τα ζωα και οση εκπαιδευση και να εχουν το αγριο ενστικτο παραμενει μεσα τους! Ο σκυλος μου που τον ειχα τοσα χρονια θα με δαγκωνε στο προσωπο επειδη του εβαλα φαγητο και οταν ειδα πως δεν θα του εφτανε πηγα να παρω το πιατο του για να του βαλω κι αλλο. . . Μηπως θα επρεπε να διωξεις μερικα ζωα;

!!!Vanish the shadows!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2012, 19:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ath_hleios,δεν γίνεται αυτή η κακοτυχία να σε χτυπάει χωρίς κάποιο λόγο.Είπες οτι έχεις πολλά σκυλιά και γατιά.Δεν ξέρω για ποιόν λόγο τα έχεις,αν σου χρειαζονται στις δουλειές σου ή όχι.Το σίγουρο πάντως είναι οτι αυτά τα ζώα χρειάζονται την αγάπη σου,όπως και κάθε ζώο που φροντίζει κάποιος.Δεν αρκεί να τα έχεις εκεί και απλά να τα κρατάς ζωντανά.Αυτό το λάθος κάνουν πολλοί άνθρωποι με τα ζώα τους και τα χάνουν ώς φυσικό επακόλουθο.Δεν λέω οτι δεν τα αγαπάς,δεν το ξέρω κιόλας αυτό.

Οι γείτονες που μένουν απο πάνω μου,άφησαν μόνο του τον σκύλο τους για να πάνε στο χωριό τους και να περάσουν εκεί το πάσχα,δυστυχώς προχθές,ένας απο αυτούς που γύρισε για κάποιο λόγο, τον βρήκε ψόφιο.Στην προσπάθειά του να ελευθερωθεί απο την αλυσίδα που τον είχαν δέσει,πνίγηκε.

Απο ότι είχα παρατηρήσει δεν τον αγαπούσαν και ιδιαίτερα.Του συμπεριφερόντουσαν τυπικά και τον κρατούσαν φυλακισμένο στο μπαλκόνι.

Οσον αφορά την μαύρη μαγεία που πιστεύεις οτι είναι πιθανό να ασκούν πάνω σου.Απλά προσπάθησε να μήν έχεις αρνητικά συναισθήματα για κανέναν,γιατί αυτά επιστρέφουν σε εσένα πολλαπλάσια και σου κάνουν την ζωή δύσκολη.

Edited by - alex22 on 16/04/2012 19:44:24

Edited by - alex22 on 16/04/2012 19:47:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2012, 17:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξερω τι να πω! Κι εγω μαλωνω με τη μανα μου αλλα δεν σπαω πραγματα. . . Μηπως δεν σε μεγαλωσε σωστα; τωρα το γεγονος οτι εχεις 10 σκυλια στο σπιτι και αλλες τοσες γατες δεν το θεωρεις υπερβολη; μηπως εισαι αντικοινωνικος; οσα βιβλια και να εχεις διαβασει για τα ζωα και οση εκπαιδευση και να εχουν το αγριο ενστικτο παραμενει μεσα τους! Ο σκυλος μου που τον ειχα τοσα χρονια θα με δαγκωνε στο προσωπο επειδη του εβαλα φαγητο και οταν ειδα πως δεν θα του εφτανε πηγα να παρω το πιατο του για να του βαλω κι αλλο. . . Μηπως θα επρεπε να διωξεις μερικα ζωα;

!!!Vanish the shadows!!!



Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, μια χαρά με μεγάλωσαν οι γονείς μου. Πώς ορίζεις την υπερβολή και πώς μπορείς να έχεις άποψη αν δεν γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους; Βασικά, δεν εκπαιδεύεται (μόνο)ο σκύλος, αλλά και ο κηδεμόνας του, οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο, να εκπαιδευτείς δηλ. μαζί με το ζώο σου, αν δεν το έχεις κάνει μέχρι σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2012, 18:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δείς! Σήμερα ο γάτος μου ήρθε στο σπίτι τραυματισμένος στο πόδι του.Τέρμα οι βόλτες για αυτόν. Μου φένεται οτι μου έστειλες λίγη απο την γρουσουζιά σου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2012, 02:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΟΟΟΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΟΜΩΣ !!!!


θα σου συνιστουσα να επισκεφτεις εναν ψυχιατρο επειγοντως.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 05:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
erzebet_bathory:

ΟΟΟΟΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΟΜΩΣ !!!!

θα σου συνιστουσα να επισκεφτεις εναν ψυχιατρο επειγοντως.


Κι εγώ θα σου συνιστούσα (επίσης επειγόντως) erzebet_bathory, πριν αρχίσεις τις εξυπνάδες να σκεφτείς εάν έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό στο θέμα. Αλλιώς, καλύτερα μην κάνεις τον κόπο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 05:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ath_hleios
εμένα με βρίσκουν σύμφωνη σε αρκετά μεγάλο βαθμό αυτά που έγραψε ο kondoras στο μήνυμά του (Απεστάλη: 13/04/2012, 12:55:49).

Θα προσπαθήσω όμως να συνοψίσω και τη δική μου άποψη:

Γενικώς, απ' ότι έχω παρατηρήσει, υπάρχουν εποχές που συγκεντρώνονται πολλά προβλήματα μαζεμένα (σα να σε έχει χτυπήσει η μοίρα) και άλλες που δεν συμβαίνει τίποτε το ιδιαίτερα άσχημο. Σα να υπάρχουν κύκλοι που η ατυχία εμφανίζεται και σαρώνει τη ζωή σου και ότι σε περιβάλλει, για να σε αφήσει ήσυχο αφού κάνει όση ζημιά μπορεί. Οι κύκλοι αυτοί μπορεί να είναι ημερήσιας διάρκειας (π.χ. μια μέρα που νιώθεις ότι όλα σου πάνε στραβά), ή να κρατάνε κάποιες βδομάδες ή και μήνα. Με έντονη την αίσθηση ότι όλα σου έχουν έρθει μαζεμένα.

Γράφω την πρώτη αυτή παρατήρηση για να εξηγήσω ότι καταρχάς πιστεύω ότι δεν είναι υπερβολή αυτό που γράφεις για την συσώρρευση πολλών άσχημων γεγονότων (έντονου εκνευρισμού, θανάτου ζώων σου, κ.λπ.) τα τελευταία δύο χρόνια στη ζωή σου. Άρα, κάποιος "καπνός" φαίνεται πως υπάρχει.

Στην κατάσταση αυτή συμβαίνει κάτι στην ψυχολογία μας που είναι πολύ σημαντικό να το καταλάβουμε: Αμφισβητείται η εσωτερική αίσθηση νομοτέλειας που έχουμε. Ενώ έχουμε συνηθίσει κάθε μέρα να ξημερώνει χωρίς να μας έχει βρει κάποια ατυχία (εκτός βέβαια εάν έχουμε κάνει κάποια μεγάλη βλακεία/παράλειψη, κ.λπ. και την πληρώνουμε) ξαφνικά όλες οι ατυχίες μας βρίσκουν μαζί. Και δεν μπορούμε να βρούμε το γιατί! Έχουμε μάθει μια συνηθισμένη ροή γεγονότων και αιτίες που επιφέρουν αποτελέσματα, αλλά ο καταιγισμός ατυχών καταστάσεων είναι κάτι που δεν μπορεί να χωρέσει στο νου μας.

Και τότε, έρχεται η φίλη/γνωστή που μας εκμυστηρεύεται πως υπάρχουν "κάποια θέματα" που θα ήταν καλό "να τα ψάξουμε". Και αμέσως, συντελεί στο να δημιουργηθεί ένα πλαίσιο εξήγησης της κακοτυχίας μας, ένα πλαίσιο που αυτοτροφοδοτείται με κάθε νέο ατυχές γεγονός, επιβεβαιώνεται, συνετελούν σ' αυτό και οι ευχές του παπά, κ.ο.κ. Το όλο ζήτημα που δημιουργείται, είναι ακόμα πιθανό να μας αποσυντονίσει σε βαθμό που να έχουμε έντονο εκνευρισμό, να έχουμε επαγγελματικά προβλήματα, κ.λπ.

Θα μου πεις εδώ, για τα αντικείμενα που βρήκες θαμένα κάτω από το δέντρο, τα περίεργα "μάγια". Εδώ, δύο πιθανότητες πιστεύω ότι συμβαίνουν: Είτε είναι κάτι εντελώς τυχαίο (π.χ. το έφερε η βροχή από κάπου), είτε κάποιος το έβαλε σκόπιμα εκεί. Στη δεύτερη περίπτωση, η άποψή μου είναι πως ένα πουγκί με λίγο χώμα, κέρματα, κ.λπ. δεν μπορεί να επιφέρει τέτοια ατυχία στη ζωή σου και στη ζωή των ζώων σου όπως αυτή που περιγράφεις. Εκτός εάν έχεις να κάνεις με τον Σάουρον ή κάποιον ισχυρότερο μάγο που έχει εξουσία ζωής και θανάτου σε ζωντανά και που μπορεί να σου φέρει κακοτυχία επειδή έτσι το θέλει. Αν είναι έτσι, θα πρέπει να κυκλοφορούν πολλοί Σάουρον (και βάλε) στην πιάτσα και κάνουν μάγια σ' αυτούς που δεν χωνεύουν, είναι κρίμα δηλαδή που όλοι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε κοινοί θνητοί!! Και έχουμε πανίσχυρους μάγους ανάμεσά μας!!

Φαντάζομαι πως αυτό θα σου φαίνεται αρκετά αστείο ως υπόθεση Ath_hleios, ή όχι;
Στην περίπτωση που κάποιος νομίζει πάντως ότι είναι ικανός να αλλάξει τη ζωή ενός άλλου ατόμου (εν προκειμένω τη δική σου) και των κατοικίδιών του, το μόνο που μπορεί να πετύχει είναι να τον φοβίσει και να του βάλει την ιδέα στο μυαλό. Ξέρεις τι μπορεί να κάνει μια ιδέα εάν την φυτέψεις σε γόνιμο έδαφος; Η ιδέα, ας πούμε, ότι σου κάνουν ενεργειακές επιθέσεις. Από μόνη της η πίστη σου θα κάνει τα "μάγια" να λειτουργήσουν. Αυτά είναι τα μάγια.

Να συμπληρώσω, πως πολύ καλά κάνεις και συζητάς το θέμα εδώ και ελπίζω να δωθούν σοβαρές απαντήσεις χωρίς διάθεση ειρωνίας ή υπερβολικής δεισιδαιμονίας (ή καλλιέργειας καταστροφικών ιδεών). Τουλάχιστον, μακάρι να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ώστε να αποφορτιστεί η αρνητική ψυχολογία που σου έχει δημιουργήσει το όλο γεγονός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 15:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ath_hleios
εμένα με βρίσκουν σύμφωνη σε αρκετά μεγάλο βαθμό αυτά που έγραψε ο kondoras στο μήνυμά του (Απεστάλη: 13/04/2012, 12:55:49).


Και μένα εν μέρει.
quote:

Άρα, κάποιος "καπνός" φαίνεται πως υπάρχει.

Υπάρχει, παλιός και καινούργιος, όπως υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που δεν αναφέρω. Ο μόνος που μπορεί να έχει ολοκληρωμένη εικόνα και μπορεί να ψυχολογήσει ανθρώπους που πιθανώς σχετίζονται με αυτή την κατάσταση είμαι εγώ.

quote:

Και τότε, έρχεται η φίλη/γνωστή που μας εκμυστηρεύεται πως υπάρχουν "κάποια θέματα" που θα ήταν καλό "να τα ψάξουμε". Και αμέσως, συντελεί στο να δημιουργηθεί ένα πλαίσιο εξήγησης της κακοτυχίας μας, ένα πλαίσιο που αυτοτροφοδοτείται με κάθε νέο ατυχές γεγονός, επιβεβαιώνεται, συνετελούν σ' αυτό και οι ευχές του παπά, κ.ο.κ. Το όλο ζήτημα που δημιουργείται, είναι ακόμα πιθανό να μας αποσυντονίσει σε βαθμό που να έχουμε έντονο εκνευρισμό, να έχουμε επαγγελματικά προβλήματα, κ.λπ.


Αυτό ήταν η αφορμή να κάνω μια ανασκόπηση του παρελθόντος και του πρόσφατου παρόντος. Είχα παρόμοια θέματα εγώ και η οικογένειά μου πριν από πολλά χρόνια. Δεν έχω δημιουργήσει ένα πλαίσιο εξήγησης της κακοτυχίας με μοναδικό γνώμονα τη μαγεία ή την ενέργεια, αλλά έχω συνδέσει γεγονότα με ανθρώπους του φιλικού και οικογενειακού περιβάλλοντος
quote:

είτε κάποιος το έβαλε σκόπιμα εκεί. Στη δεύτερη περίπτωση, η άποψή μου είναι πως ένα πουγκί με λίγο χώμα, κέρματα, κ.λπ. δεν μπορεί να επιφέρει τέτοια ατυχία στη ζωή σου και στη ζωή των ζώων σου όπως αυτή που περιγράφεις.


Εκεί που βρέθηκαν, δεν υπήρχε περίπτωση να τα έφερε η βροχή. Σίγουρα δεν φέρνουν τόση γκαντεμιά, αλλά δεν αποτελούν κατά τη γνώμη μου και τη μοναδική πηγή του προβλήματος.
quote:

Εκτός εάν έχεις να κάνεις με τον Σάουρον ή κάποιον ισχυρότερο μάγο που έχει εξουσία ζωής και θανάτου σε ζωντανά και που μπορεί να σου φέρει κακοτυχία επειδή έτσι το θέλει.
.....
Φαντάζομαι πως αυτό θα σου φαίνεται αρκετά αστείο ως υπόθεση Ath_hleios, ή όχι;


Και ναι και όχι.
Καταρχήν, αν παίζει αυτή η περίπτωση, που πιθανώς έπαιξε κάποια στιγμή τα τελευταία δύο χρόνια, είχε ως αποτέλεσμα να συμβούν κάποια " λογικοφανή" γεγονότα, δηλαδή αν δεν ήμουν τόσο ψιλιασμένος θα τα προσπερνούσα. Η γριά με τα δύο πόδια στον τάφο που βρίσκεται πίσω από ένα μεγάλο ποσοστό της όλης ιστορίας είναι ένας άνθρωπος που τη βγάζει σε μια καρέκλα και δίνει εντολές. Έχει ένα τσούρμο κόσμο, φτωχαδάκια, για να της κάνει τα θελήματα και του δίνει χαρτζηλίκι. Πέρα από τα ψιλοπράγματα που κάνει μόνη της η γριά, έχει ένα από αυτά τα φτωχαδάκια να τρέχει για αυτές τις χοντρές βρωμοδουλειές. Στην επαρχία όπου βρίσκομαι τα τελευταία δύο χρόνια, το σπορ αυτό ανθεί. Ελπίζω να σε κάλυψα και να μην χρειαστεί να μπω σε λεπτομέρειες.

quote:

Στην περίπτωση που κάποιος νομίζει πάντως ότι είναι ικανός να αλλάξει τη ζωή ενός άλλου ατόμου (εν προκειμένω τη δική σου) και των κατοικίδιών του, το μόνο που μπορεί να πετύχει είναι να τον φοβίσει και να του βάλει την ιδέα στο μυαλό. Ξέρεις τι μπορεί να κάνει μια ιδέα εάν την φυτέψεις σε γόνιμο έδαφος; Η ιδέα, ας πούμε, ότι σου κάνουν ενεργειακές επιθέσεις. Από μόνη της η πίστη σου θα κάνει τα "μάγια" να λειτουργήσουν. Αυτά είναι τα μάγια.

Συμφωνώ, αλλά μπορεί να λειτουργήσουν και ανεξάρτητα από την πίστη. Αν δεν είσαι τόσο ψιλιασμένος, απλά δεν το καταλαβαίνεις, επηρεάζεται το μυαλό σου και η σκέψη σου και παίρνεις αποφάσεις που δεν θα έπερνες υπό νορμάλ συνθήκες. Αυτό μου δίδαξε η προσωπική μου εμπειρία και κάποια περιστατικά που έγιναν στις αρχές του 90 και το 2008 και τα βλέπω τώρα με άλλο μάτι. Δεν έχω φτάσει στο σημείο της υπερβολικής δεισιδαιμονίας (ή καλλιέργειας καταστροφικών ιδεών) γιατί πιστεύω ότι υπάρχει λύση, απλά δεν την έχω ανακαλύψει ακόμα. Τα δεδομένα λοιπόν είναι τα ακόλουθα:
1. Έχω να κάνω με το μεταφυσικό, είτε με πουγγιά είτε με τον Σάουρον, ποσώς με απασχολεί
2. Έχω ταυτοποιήσει κάποια άτομα που θέλουν να πετύχουν κάποιο σκοπό
3. Έχω ένα μοτίβο που επαναλαμβάνεται: κόψιμο επικοινωνίας με ανθρώπους με τους οποίους θέλω να κάνω κάποια συναλλαγή σημαντική για μένα, ζημιές στο σπίτι, αλλόκοτη συμπεριφορά σκύλων (Σημειώνω ότι γνωρίζω σε μεγάλο βαθμό το συγκεκριμένο κομμάτι), προβλήματα ύπνου, ρίγη σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα (όταν πεθαίνει ένα ζώο, σταματούν), πονοκέφαλοι σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Αυτό το μοτίβο το έζησα επίσης το 2007, όταν είχα μόνο δύο γάτες.
4. Το μυαλό μου δουλεύει με 10 000 στροφές το λεπτό ψάχνοντας πληροφορίες και λύση. Ίσως αυτό να ενισχύει το πρόβλημα, αλλά δεν νομίζω ότι του δίνω περισσότερη σημασία απ' όσο πρέπει
5. Η όλη ιστορία με τον παπά δεν δούλεψε όπως θά πρεπε. Το σίγουρο είναι ότι δεν κοίταγε την τσέπη μου, γιατί απλά έμπαινε μέσα κάνοντας 120 χιλιόμετρα κάθε φορά που ερχόταν. Πιθανώς να επηρεάζεται από τα πολλά διαβάσματα που κάνει, πιθανώς να με γράφει όποτε πιστεύει ότι λύθηκε το θέμα, οπότε βρίσκομαι σε ένα φαύλο κύκλο.
6. Η γνωστή μου είναι η προσωποποίηση της γκαντεμιάς με όλα τα κακά της μοίρας της να της πέφτουν κάθε μέρα πάνω της. Κάτι σαν σφουγγάρι που τραβάει όλη την αρνητίλα του κόσμου. Αποφάσισα να την κάνω πέρα:)
7. Έχω ένα είδος ενέργειας (κακής), η οποία κάνει τον κύκλο της και πιθανώς καταλήγει στον πιο αδύναμο κρίκο που συνδέεται μαζί μου, δηλαδή κάποιο ζώο, είτε σαν αρρώστια είτε σαν θάνατος. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι η ενέργεια εν γένει, είτε καλή είτε κακή, έχει μια προγραμματισμένη πορεία.
Η συνέχεια επί της οθόνης, στέρεψα προς το παρόν:-)

Edited by - Ath_hleios on 13/05/2012 15:14:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2012, 01:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν δοκιμασεις να το αγνοησεις ολο αυτο το ενοχλητικο φαινομενο; βαθιες ανασουλες; θετικη ενεργεια;

!!!Vanish the shadows!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2012, 02:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν δοκιμασεις να το αγνοησεις ολο αυτο το ενοχλητικο φαινομενο; βαθιες ανασουλες; θετικη ενεργεια;


Το έχω κάνει με βαθιές αναπνούλες, δυνατή μουσική, ποδαρόδρομο, αλλά.... It didn't eventually vanish the shadows:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2012, 10:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ath_hleios σου έχω στείλει προσωπική αλληλογραφία.
Την έχεις λάβει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 18:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλιε ath_hleios, τώρα έτυχε να διαβάσω το μήνυμα σου. Θα ήθελα να το χω διαβάσει νωρίτερα. Έχω αντιμετωπίσει και εγώ συσσωρευμένα προβλήματα κατά καιρούς. Τα πάντα άρχισαν όταν σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό η γιαγιά μου το 2000. Ακολούθησε ένας μεγάλος αριθμός θανάτων, τόσο στον οικογενειακό όσο και στο φιλικό κύκλο μας (δυστυχώς είχαμε και αυτοκτονίες). Έκτοτε ότι έχω προσπαθήσει να κάνω, καταστρέφεται πριν καλά-καλά αρχίσω. Οι φίλοι μου που με ξέρουν χρόνια λένε ότι "δε μπορούν να πιστέψουν την απόλυτη ατυχία μου!" Δεν ξέρω αν είναι θέμα ατυχίας, μοίρας ή προσωπικών επιλογών αλλά είναι γεγονός ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα για να αλλάξω τη τύχη μου και αυτή απλά δεν αλλάζει! Πλέον έχω συνηθίσει και κοντεύω να αποδεχτώ το γεγονός πως προφανώς έτσι θα ναι για πάντα η ζωή μου. Δεν έχω μπει στο λούκι να πιστέψω σε μαγείες και τέτοια, αν το χα κανει θα χα τρελαθεί κιόλας! Σίγουρα γλωσσοφαγιά υπάρχει και μη ξεχνάς ότι οποιοσδήποτε πάει να προοδεύσει οι άλλοι θα τον θάβουνε πίσω από την πλάτη του. Εσύ δε μας είπες γιατί πιστεύεις ότι κάποιοι μπορεί να σου κάνουν επιθέσεις μέσω μαγείας. Αυτό θα ήθελα πολύ να το ακούσω. Και αν λες στον εαυτό σου ότι κάτι κρύβεται πίσω απ' αυτά γιατί αποκλείεται να σαι τόσο άτυχος σου λέω ότι ναι! μπορεί να είσαι! σου μιλάει η αρχι-γκαντέμω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

waterman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 15:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους waterman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το πουγκι τι το εκανες ρε δεν πιστευω να το κρατησες.Παντως αν ηταν σταυδρομι εκει δεν παιζει να σκοτωνονταν τα σκυλια εκτος αν τα εκαναν θυσια

ειμαι ξυπνιος στο ονειρο ενος αλλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινα,στη σημερινη εποχη ειναι δυνατον η μαγεια να εχει ακομα θεση στη ψυχη των ανθρωπων?Χωρις καποια προθεση ειρωνιας ή αιχμης για τους προηγουμενους φιλους.

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 00:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειλικρινα,στη σημερινη εποχη ειναι δυνατον η μαγεια να εχει ακομα θεση στη ψυχη των ανθρωπων?Χωρις καποια προθεση ειρωνιας ή αιχμης για τους προηγουμενους φιλους.
Θεωρείς απίθανο μια αόρατη δύναμη ή ενέργεια να επηρεάζει πρακτικά τη ζωή σου ή/και να μπορεί να σε υπηρετήσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 02:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορω να σου πω με βεβαιοτητα κατι τετοιο.

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 13:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Αθήλειε καλησπέρα,

δεν θα σταθώ στο τι όνομα θα μπορούσε να έχει η ιστορία σου (αν δηλαδή ονομάζετε μαγεία, κακή ενέργεια, κακοτυχία, συμπτώσεις ή όπως αλλιώς) ούτε και νομίζω σε ενδιαφέρει να την βαφτίσουμε κάπως.

Ούτος ή άλλως από την στιγμή που το αισθάνεσαι και το βλέπεις έτσι είναι μια πραγματικότητα της ζωής σου και το πόσο πραγματικό μπορεί να είναι για κάποιον άλλον ουδέ μία σημασία έχει, η ερωτησή σου δεν ήταν αν αυτό που βιώνεις είναι πραγματικό, η ερωτησή σου ήταν τι μπορείς να κάνεις μέσα στην πραγματικότητα που βιώνεις.

Δυστυχώς δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που να μπορούσε να σου δώσει κάποια απάντηση για το πώς θα μπορούσες να σταματήσεις το ότι αρνητικό μπορεί να σε κυνηγάει, κανείς, εκτός ίσως από εσένα.

Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι πιθανόν να εισπράττεις κάποια αρνητική ενέργεια που να επηρεάζει εσένα και τα ζώα σου (υπάρχει κάποιος γύρω σου που να μην θέλει τα ζώα σου? κάποιος που θα σκεφτόταν πολύ αρνητικά και που θα ενοχλούταν από την παρουσία τους?) εκείνο που αναρωτιέμαι όμως είναι κατά πόσο εσύ όταν αυτή η αρνητική ενέργεια σου χτυπάει την πόρτα της ανοίγεις να μπει.

Ανέφερες ότι η φίλη σου διέκρινε κάτι στην συμπεριφορά σου και σου μίλησε επι του θέματος, ύστερα ότι σούταρες τον παπά (πως συμπεριφέρθηκες στον παπά πριν εκείνος αρχίσει να σε αποφεύγει?) ότι οι εργάτες σου σε κρεμάνε (ποια ήταν η συμπεριφορά σου στους εργάτες?) ότι πλακωνόσουν με την μητέρα σου (ποιος ήταν αρχικά ο εκνευρισμένος πριν τον καυγά?) ότι στα επαγγελματικά σου γινόντουσαν παρεξηγήσεις (που άρχιζαν πως?) τι θέλω να πω με αυτές τις ερωτήσεις, ότι αν αυτή η αρνητική ενέργεια σου κάνει επίσκεψη μήπως μέσα στον φόβο, τον εκνευρισμό και τις χιλιάδες σκέψεις που κάνεις για να λύσεις το θέμα σου, την ταίζεις με τον ακριβώς ίδιο τρόπο αφήνοντας της περιθώριο να εξαπλωθεί σε όλους τους τομείς της ζωής σου?

Αν το νερό είναι για το λουλούδι ζωή, η αρνητική ενέργεια όταν τρέφεται με αρνητική ενέργεια είναι δύναμη που έχει τον τρόπο να επηρεάσει την ζωή σου. Τι να το κάνεις να ψάχνεις το ποιος σε χτυπάει απ έξω, αν εσύ από μέσα τον εξυπηρετείς χτυπώντας με τον ίδιο τρόπο τον εαυτό σου?

Ανέφερες ότι ψάχνεις μέσω αυτής της συγκεκριμένης τράπουλας να βρεις τι και πως, πως ρίχνεις την όποια τράπουλα όταν ψυχολογικά είσαι ήδη επιβαρημένος?, τι έλκεις με την κουρασμένη και εκνευρισμένη ψυχολογία σου? και τι ψάχνεις να βρείς? Αν βρεις ότι η αρνητική ενέργεια προέρχεται από την συχωρεμένη ας πούμε προγιαγιά σου τι θα κάνεις? αν βρεις ότι η αρνητική ενέργεια προέρχεται από την Κούλα την γειτόνισσα τι θα κάνεις? Γνωρίζεις τον τρόπο να το λύσεις? γιατί αν δεν τον γνωρίζεις ποιος ο λόγος που επιβαρύνεσαι περισσότερο?

Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη προσπάθησε να γεμίσεις με θετικότητα, όσο μπορείς, μην ψάχνεις μέσα στην λογική να εξηγήσεις μη λογικά φαινόμενα κατά τον τρόπο που τα βλέπεις, ψάξε με την καρδιά. Την στιγμή που θα σου έρθει να βρίσεις ας πούμε έναν εργάτη μη το κάνεις, εξηγήσου ευγενικά, την στιγμή που θα σου έρθει να σπάσεις τα πράγματα γιατί εκνευρίστηκες με την μητέρα σου, σκέψου κάτι να σε αλλάξει, κάτι του στυλ πόσα πέρασε να σε μεγαλώσει, τη ταλαιπωρημένη που είναι ή ότι άλλο σε εξυπηρετεί να αλλάξεις την συνηδητοτητά σου εκείνη την στιγμή. Προσπάθησε να νοιώσεις αγάπη για ότι σε περιβάλλει, να φερθείς δίκαια και ευγενικά με ότι συναναστρέφεσαι, προσπάθησε να το αλλάξεις χτυπώντας το με θετικότητα. Και στην αρχή πολύ πιθανόν να τα κάνεις όλα προσποιητά, γιατί μέσα σου θα βράζεις, αλλά όπως το σώμα τρέφεται με ότι πέφτει στο στομάχι, η ψυχή τρέφεται με ότι πέφτει στην σκέψη και στο αίσθημα και όπως μαθαίνεις έναν σκύλο να μην καταστρέφει το παπούτσι σου έτσι μπορείς να διδάξεις και τον εαυτό σου να μην κάνει του κεφαλιού του.
Και αυτό θα γίνει η ασπίδα σου και η προστασία σου και δεν ξέρω αν θα εξαλειφτεί η αρνητικότητα που δέχεσαι σίγουρα όμως νηστική θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο.

Ο παπάς αυτό που κάνει είναι να έρχεται σε μια επαφή με κάτι ανώτερο και να επικαλείται την προστασία του και την βοηθειά του (αυτό δεν σημαίνει ότι χωρίς τον παπά δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο) μπορεί να μην ξέρεις τα ίδια λόγια, να μην έχεις την ίδια επαφή αλλά δεν είναι εξετάσεις, η παράκληση είναι παράκληση από όποιον και να γίνει, τουλάχιστον έτσι το αισθάνομαι εγώ.
Και αν φυσικά θες, πάρτον ένα ευγενικό τηλέφωνο και ρωτησέ τον γιατί απομακρύνθηκε, πάρτον για να δεις ποιος ήταν ο πραγματικός λόγος γιατί αυτό ίσως σου δώσει μια απάντηση σ αυτό που ψάχνεις.

Δεν ξέρω ούτε και μπορώ να είμαι σίγουρη αν όλα όσα έγραψα συμβαίνουν (ότι δηλαδή πλέον ενεργείς με την ίδια αρνητικότητα που σε κυνηγάει) αυτό μόνο εσύ το γνωρίζεις και μόνο εσύ θα το κρίνεις, αλλά αν κάπου έτυχε να είμαι αληθινή, σκέψου το λίγο, ίσως κάτι να μπορέσεις να αλλάξεις και ίσως βρεις έναν εναλλακτικό τρόπο να το εμποδίσεις.

Δεν αμφισβητώ τον παπά ότι έδιωχνε για αυτό το διάστημα την αρνητικότητα αλλά και η ίδια σου η πίστη ότι ο παπάς θα την έδιωχνε ίσως βοηθούσε και αυτή στην περίοδο ηρεμίας σου.

Χάιδεψε λίγο την ψυχή και το μυαλό σου, γεμισέ το θετικότητα και βάλε μέσα σου την πίστη ότι και εμείς οι ίδιοι είμαστε ενέργειες, μπορούμε να εμποδίσουμε ή να επιτρέψουμε λοιπόν το κατά πόσο θα μας καταβάλουν ξένες ενέργειες.

Κάποτε μια κυρία που πίστευε ότι έχω άσχημο μάτι από γεννησιμιού μου, μου έδωσε μια προσευχή και μου είπε όταν αισθάνομαι άσχημα να την χρησιμοποιώ, δεν ξέρω αν πράγματι είχα μάτι ή όχι, ούτε το έψαξα ούτε ασχολήθηκα αλλά ωστόσο αυτή η προσευχή μου άρεσε και στην δίνω και σε εσένα

Θεέ , φως και σωτήρα μου ποιον να φοβηθώ?
Θεέ, πύργε της ζωής μου τι να φοβηθώ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 00:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς την serenite!
Τι ευχάριστη έκπληξη

Χαίρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω στα forum


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστώ Αμαλία μου,

και εγώ χαίρομαι που σας ξαναβρίσκω και εύχομαι να σας βρίσκω όλους καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 11:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Welcome back, dear serenite!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 14:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thank you dear Incubus, nice to read you again .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy