ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το λάθος του Αδάμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 13:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για έναν καλοπροαίρετο μελετητή θρησκευτικών κειμένων τα πράγματα έχουν ως εξής:

Δεν ήταν η 'γεύση' κάποιου απαγορευμένου 'καρπού' το 'προπατορικό αμάρτημα'. Ούτε ο Θεός θύμωσε και αφήνιασε όταν ο Αδάμ 'έφαγε', διότι θα μπορούσε κάλλιστα να προστατέψει τη γνώση αν ήθελε, δεν θα την άφηνε 'εκτεθιμένη', αν ήταν εγωϊστής.

Το αμάρτημα ήταν ότι ο Αδάμ(άνθρωπος), το Θείο βρέφος που ζούσε στην Εδέμ(σε πνευματική κατάσταση ευφορίας αλλά νηπιακής κατάστασης), πίστεψε ότι η γνώση που ο θεός του 'έκρυβε'(και καλά), θα τον έκανε αθάνατο,παντογνώστη χωρίς να έχει την ανάγκη του Δημιουργού του. Διάλεξε λοιπόν, ενώ ήταν ακόμα θεός-βρέφος να απορρίψει την θεϊκή καθοδήγηση και να αναπτύξει τις πνευματικές του δυνάμεις για υλιστικούς εγωϊστικούς σκοπούς.

Δεν ήταν δηλαδή κακό το ότι 'έφαγε' αλλά το ότι διάλεξε να φάει χωρίς να δώσει λογαριασμό. Μπορεί τώρα να βάζει τις βάσεις για την πνευματική του πορεία, όμως προσπαθεί μόνο με τις δικές του δυνάμεις να γνωρίσει το καλό από το κακό, το σωστό απ'το λάθος, αναπτύσσει θεωρίες, δόγματα τα οποία δεν είναι αλάθητα.

Δυστυχώς, νόμιζε ότι θα γινόταν παντογνώστης σε μια στιγμή. Το πρώτο πράγμα που γνώρισε ήταν ότι είναι 'γυμνός'. Νιώθει ότι τώρα δεν έχει τη θεϊκή προστασία, γιατί την αρνήθηκε. Έρπεται στη γη σαν όφις, τρώει χώμα, επιστρέφει στο χώμα.

Και εδώ έρχεται ο Χριστός να παίξει το ρόλο του καταραμένου όφι, ο οποίος θα υψωθεί. Μέσω του σταυρού- μαρτυρίου του, της τέλειας θυσίας του, γεφυροποιεί τον ουρανό με τη γη(το πνεύμα με την ύλη), 'ανοίγοντας' το δρόμο της επανένωσης στη σχέση του Θεού με τον άνθρωπο, έτσι ώστε να ξαναγίνουν 'ένα'.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 15:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνώ!

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 16:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εδώ έρχεται ο Χριστός να παίξει το ρόλο του καταραμένου όφι, ο οποίος θα υψωθεί.

εδώ μάλλον δεν συμφωνώ αλλά μπορεί να μην έχω καταλάβει και καλά...

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 16:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και εδώ έρχεται ο Χριστός να παίξει το ρόλο του καταραμένου όφι, ο οποίος θα υψωθεί.

εδώ μάλλον δεν συμφωνώ αλλά μπορεί να μην έχω καταλάβει και καλά...

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!


Γεια. Συνδύασα τη φράση 'καταραμένος ο κρεμάμενος επί ξύλου' με το Ιωάννης β'14 που λέει πως όπως υψώθηκε ο όφις στην έρημο, έτσι ακριβώς πρέπει να υψωθεί ο Ιησούς Χριστός. Έγινε δηλαδή κατάρα, χωρίς να έχει διαπράξει αδίκημα, λογίστηκε μεταξύ ανόμων χωρίς να είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 00:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα!ευχαριστώ για την απαντηση.
Θέλω το χρόνο μου να το σκεφτώ...

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 01:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω μια άποψη για το "λάθος του Αδάμ".

Δεν ήταν λάθος του ίδιου του Αδάμ,αλλά του κατασκευαστή του.

Αν ο κατασκευαστής δεν ήθελε πράγματι,να "φάει το μήλο" ο Αδάμ,δεν θα το έβαζε εκεί.

Αν φτιάξεις ενα σπίτι {παράδεισο} και βάλεις μέσα εναν άνθρωπο {Αδάμ} να κατοικήσει και θέλεις πράγματι να είναι ευτυχισμένος και να ζήσει άνετα και για πάντα σε αυτο το σπίτι,δεν θα βάλεις εκρηκτικά στα θεμέλια και δεν θα βάλεις ένα κουμπι και θα ζητήσεις απο τον άνθρωπο,να μην το πατήσει ποτε!!!

Αρα ήταν "στημένη" η δουλειά και ο Αδάμ δεν φταίει σε τίποτα.Ενα ανυποψίαστο δημιούργημα ήταν,που εξυπηρετούσε υποχθόνια άγνωστα σχέδια,ενός εκδικητικού δημιουργού!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 02:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το πιο βασικό απ’ όλα που δεν αναφέρθηκε ακόμα…

Η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου…

Ο δημιουργός ήθελε έναν υπηρέτη που θα έκανε ότι του έλεγε ή ένα ελεύθερο άνθρωπο που θα όριζε αυτός την ίδια του την ζωή και θα μάθαινε εμπειρικά από τα ίδια του τα λάθη!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 17:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχω μια άποψη για το "λάθος του Αδάμ".

Δεν ήταν λάθος του ίδιου του Αδάμ,αλλά του κατασκευαστή του.

Αν ο κατασκευαστής δεν ήθελε πράγματι,να "φάει το μήλο" ο Αδάμ,δεν θα το έβαζε εκεί.

Αν φτιάξεις ενα σπίτι {παράδεισο} και βάλεις μέσα εναν άνθρωπο {Αδάμ} να κατοικήσει και θέλεις πράγματι να είναι ευτυχισμένος και να ζήσει άνετα και για πάντα σε αυτο το σπίτι,δεν θα βάλεις εκρηκτικά στα θεμέλια και δεν θα βάλεις ένα κουμπι και θα ζητήσεις απο τον άνθρωπο,να μην το πατήσει ποτε!!!

Αρα ήταν "στημένη" η δουλειά και ο Αδάμ δεν φταίει σε τίποτα.Ενα ανυποψίαστο δημιούργημα ήταν,που εξυπηρετούσε υποχθόνια άγνωστα σχέδια,ενός εκδικητικού δημιουργού!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Λες ότι ο κατασκευαστής δεν ήθελε να 'φάει' ο Αδάμ την γνώση. Και όμως κοίτα πως την άφησε εκτεθιμένη. Ο άνθρωπος δεν ήταν έτοιμος και άξιος ακόμα. Ιδού το λάθος του: Ο Αδάμ διάλεξε τον εαυτούλη του, πίστεψε πως η γνώση καθεαυτή θα τον κάνει ανεξάρτητο και παντοδύναμο. Βιάστηκε, έσφαλε, απέτυχε.

Τα επόμενα που λες αποδεικνύουν ότι ο άνθρωπος δεν είναι ρομπότ, αλλά φτιάχτηκε ως ον με ελεύθερη βούληση. Τα 'εκρηκτικά' είναι όχι η γεύση του δέντρου, (μια και όλοι οι 'θεοί' προορίζονται να φάνε από το δέντρο της γνώσης και το δέντρο της ζωής), αλλά η ιδιωτικοποίηση της γνώσης. Ένας θεός χωρίς ανάγκη του Θεού. Πίστεψε πως αν κατακτήσει τη γνώση, τότε ο δημιουργός του θα ήταν περιττός. Επομένως και ο Θεός απέσυρε την προστασία του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 17:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλιστα!ευχαριστώ για την απαντηση.
Θέλω το χρόνο μου να το σκεφτώ...

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!


Και εγώ το ίδιο, θέλω χρόνο για να καταλάβω. Διακρίνω ότι όλα τα θρησκευτικά κείμενα κρύβουν βαθιά σοφία, πρέπει να τα επεξεργαστούμε για να δούμε το μεγαλύτερο μύνημα. Τα παρεξηγούνε πολύ εύκολα, αυτοί που τα διαβάζουν απότομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 21:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή δεν ήταν το αμάρτημα ότι έφαγε, αλλά το ότι θέλησε να φάει με τη φιλοδοξία η γνώση να τον κάνει ανεξάρτητο, παντοδύναμο. Δεν είναι κακή η απόκτηση γνώσης. Και πάλι δεν αρκεί η γνώση, χρειάζεται και σοφία- η σωστή χρήση της γνώσης- κάτι που είναι πολύ δύσκολο.

Ο Ύψιστος δεν είχε λόγο να εκδικηθεί για κάτι, απλώς περιόρισε τη ζωογόνο υποστήριξή του και άφησε τον άνθρωπο να εξελιχτεί αλλά και παράλληλα να γνωρίσει το λάθος της ελεύθερης επιλογής του. Θα έπρεπε τώρα να τα βγάλει πέρα μόνος του.

Μια ανάλογη ιστορία είναι αυτή του Δία και του Προμηθέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2012, 23:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε χριστο Ελ σε χαιρετώ.

Διάβασα τα όσα αναφέρεις, δεν είμαι Ακόλουθος κανενός -ίσμου, παρα μόνο προσέχω ώστε να έχει μέσα μου, θέση για Σοφια.

Απο τα παιδικά μου χρόνια, με βομβάρδισαν με ένα σωρό απο θρησκευτικά κείμενα και γνώσεις. Βέβαια τα περισσότερα απο αυτα πρόξενουσαν απο μικρής ηλικίας, ερωτήσεις, πράγματα που δεν καταλάβαινα και τα ρώταγα στους μεγαλύτερους και θρησκευτικα κατατοπισμενους, (θεοί κληρικοί κλπ) μα ποτε δεν απάντησαν πάνω εκει με κάτι που στο μικρό μου το μυαλο θα εύρισκε εύκολα θέση.

Ήταν λοιπόν για μένα ποιο εύκολο, να απευθύνομαι στο Θεό που με μάθανε, και να των ερωτώ όπου και να βρισκόμουν.

Η αλήθεια είναι, πως ποτε δεν μου απάντησε, μα σιγά σιγά δημιουργοταν μέσα μου, εκείνη η κατάσταση, που τον δεχόμουν έτσι, σιωπηλά αυστηρό, και μέσα απο τα δημιουργήματα, να γεμιζει με ήχο και ομορφια, ότι ο φτωχός νους μου, δεν μπορουσε  να καταλάβει.

Θυμάμαι μικρός, σε εκείνη την πνευματική κατάσταση ευφορίας που περιέγραψες, είχα ρωτήσει ενα πνευματικο θειο μου, πολυ διαβασμενο και θρησκο, γιατι οι άνθρωποι υποφέρουν. Είχε γράψει σε ένα σημείοματαριο, πως όταν μια μερα θα πέθαινε, να έβαζαν πάνω στον τάφο του μια πέτρα, που θα μαρτυρουσε τι τράβηξε στη ζωη. Το είχα διαβάσει, και μου είχε προκαλέσει εντύπωση, τόσο διάβασμα, τόσες ευχές, ήταν και ψάλτης στην εκκλησία, παρολαυτα ο θεός, αν τον είχε βοηθήσει, σε μένα το μόνο φανερό ήταν πως ο ιδιος υπέφερε.

Με κοίταξε περίεργα, μου χαϊδεψε το κεφάλι, και είπε.

Υποφερουμε, γιατι ξεχάσαμε πως είναι να ζεις, όπως ζεις τωρα εσυ!

Δηλαδή θείε, τον ρώτησα με περιέργεια, αν δεν ξεχάσω πως ζω τώρα, όταν μεγάλωσω δεν θα υποφερω?

Κουνησε το κεφάλι του, και ειπε με χαμιλη φωνη. Αν τα καταφέρεις να μην γίνεις και εσυ σαν εμάς.

Βέβαια ο θείος μετα απο λίγα χρόνια έφυγε, θυμάμαι στη διαθήκη ήταν γραμμένο στον ταφο να μπει η πετρα, και σε μένα  είχε αφήσει την βιβλιοθήκη του.

Έτσι λοιπόν, καταλάβαινα σιγά σιγα, πως αποκτώντας γνώση, τι με περίμενε....θα υπέφερα!

Και υπέφερα!

Γιατι όμως υποφέρει ο άνθρωπος που αποκτά γνώση? βλέπεις, μας έδιωξε δεν μας έδιωξε ο θεός, το γεγονός είναι πως υποφέρουμε με την απόκτηση της γνώσης, (όχι γιατι θελουμε παντοδυναμία ούτε και μπορούμε να δεχθούμε πως ο θεός διώχνει) γιατι τότε το λάθος δεν είναι του Αδάμ, μα του θεου!

Έτσι λοιπόν, καταλαβαινοντας με τα χρόνια πως πρέπει να ξεχωρίζει ο άνθρωπος το γεγονός απο το μύθο, άρχισα να βασιζω τη ζωη, όχι στο τι λέει ο θεός, μα στο τι λένε τα γεγονότα.

Μια μέρα, σε μια βόλτα μέσα στη φύση, εκει που του μιλάγα...του είπα.

Ξέρεις κάτι θεουλη, το γεγονός είναι πως υποφερω, και πρέπει να βρω το γιατι, εσυ δεν ξέρω αν μπρεις να με βοηθήσεις, ούτε και είδα να βοηθάς όσους πιστεύουν σε σένα, γιατι....βλέπω πως υποφέρουν. 

Έτσι, ζήσαμε εμείς καλα,
εκείνη η πνευματική κατάσταση ευφορίας επέστρεψε,

όσο για το Θεό....

Για έναν καλοπροαίρετο μελετητή θρησκευτικών κειμένων, έζησε καλύτερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 03:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος
Λες ότι ο κατασκευαστής δεν ήθελε να 'φάει' ο Αδάμ την γνώση. Και όμως κοίτα πως την άφησε εκτεθιμένη. Ο άνθρωπος δεν ήταν έτοιμος και άξιος ακόμα. Ιδού το λάθος του: Ο Αδάμ διάλεξε τον εαυτούλη του, πίστεψε πως η γνώση καθεαυτή θα τον κάνει ανεξάρτητο και παντοδύναμο. Βιάστηκε, έσφαλε, απέτυχε.


Οπως το βλέπει κανείς,έτσι είναι.

Εγώ βλέπω μόνο,έναν 'παιχνιδιάρη" και αδιάφορο Υψιστο.

Η λογική μου λέει,ότι αφού εγω δημιουργώ κάτι,ξέρω και για ποιό σκοπό το προορίζω.

Ξέρεις όταν ο Πεπίτο ήταν κουτάβι,τον πρόσεχα όταν τον έβγαζα βόλτα στο πάρκο,να μην τρώει ότι βρίσκει,επειδή υπήρχε ο κίνδυνος φόλας.Δεν τον άφησα ελεύθερο να "βοσκήσει",επειδή ήθελα να ζήσει και να πηγαίνει κάθε μέρα στη χαρά του πάρκου.

Δηλαδή ο Υψιστος έφτιαξε έναν παράδεισο και άφησε μέσα το δημιούργημά του,ελεύθερο ενώ ήξερε ότι υπήρχε μέγας κίνδυνος να "αμαρτήσει"!!!
Μην μου πείς ότι δεν το ήξερε.Τι σοϊ Υψιστος ήταν?

Λυπάμαι φίλε Χριστο,αλλά δεν βλέπω,ούτε λάθος στον Αδάμ,ούτε αλληγορικές έννοιες και προβληματισμούς,στην ιστορία των πρωτόπλαστων.

Είναι σαν να διαβάζω Χανς Κρίστιαν Αντερσεν και να προσπαθώ να αναλύσω πώς σκεφτόταν η Γκρέτσελ!!Μωρία!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 04:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μεχρι και σημερα υπαρχουν καποιοι που παιρνουν ως αληθινη την ιστοριουλα του αδαμ και του θεου.Η ιστορια αυτη "μπαζει" απο παντου(εκτος και αν την θεωρησεις αληγορικη, που σε αυτη την περιπτωση χρειαζονται αρκετες σελιδες για αναπτυξη του θεματος ), ελεος.. 2012 εχουμε πως ειναι δυνατον μερικοι να εχουν τη λογικη(την ανυπαρτκη δηλαδη) και την αφελια που ειχαν οι ανθρωποι των 3000 χρονων πριν;

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 07:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μεχρι και σημερα υπαρχουν καποιοι που παιρνουν ως αληθινη την ιστοριουλα του αδαμ και του θεου.Η ιστορια αυτη "μπαζει" απο παντου(εκτος και αν την θεωρησεις αληγορικη, που σε αυτη την περιπτωση χρειαζονται αρκετες σελιδες για αναπτυξη του θεματος ), ελεος.. 2012 εχουμε πως ειναι δυνατον μερικοι να εχουν τη λογικη(την ανυπαρτκη δηλαδη) και την αφελια που ειχαν οι ανθρωποι των 3000 χρονων πριν;

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ


Οι μΥθοι είναι κωδικοποιημένες διαχρονικές αλήθειες. Μην σε απασχολεί πως είναι δυνατόν, ασχολήσου με ότι σε ευχαριστεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 07:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λυπάμαι φίλε Χριστο,αλλά δεν βλέπω,ούτε λάθος στον Αδάμ,ούτε αλληγορικές έννοιες και προβληματισμούς,στην ιστορία των πρωτόπλαστων.

Και γιατί λυπάσαι; Θα έπρεπε να συμφωνήσεις με το ζόρι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 07:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι όμως υποφέρει ο άνθρωπος που αποκτά γνώση? βλέπεις, μας έδιωξε δεν μας έδιωξε ο θεός, το γεγονός είναι πως υποφέρουμε με την απόκτηση της γνώσης, (όχι γιατι θελουμε παντοδυναμία ούτε και μπορούμε να δεχθούμε πως ο θεός διώχνει) γιατι τότε το λάθος δεν είναι του Αδάμ, μα του θεου!

Έτσι λοιπόν, καταλαβαινοντας με τα χρόνια πως πρέπει να ξεχωρίζει ο άνθρωπος το γεγονός απο το μύθο, άρχισα να βασιζω τη ζωη, όχι στο τι λέει ο θεός, μα στο τι λένε τα γεγονότα.

Ξέρεις κάτι θεουλη, το γεγονός είναι πως υποφερω, και πρέπει να βρω το γιατι, εσυ δεν ξέρω αν μπρεις να με βοηθήσεις, ούτε και είδα να βοηθάς όσους πιστεύουν σε σένα, γιατι....βλέπω πως υποφέρουν. 


Έγραψα ότι το αμάρτημα δεν είναι η απόκτηση γνώσης αλλά η θέληση απόκτηση με τη φιλοδοξία να γίνουμε ανεξάρτητοι, βγάζοντας τον Θεό/Δημιουργό-Πηγή ζωής άχρηστο.

Η απόκτηση γνώσης προσθέτει πόνο γιατί ο άνθρωπος δεν είναι πάντα ικανός να τη διαχειριστεί σωστά.Έχεις δίκιο, πολλοί υποφέρουν χωρίς να θέλουν την παντοδυναμία (πολλοί άλλοι όμως τη θέλουν και μας τυραννούν) ,αλλά γενικά πληρώνουμε όλοι ένα προγονικό λάθος, τις συνέπειες. Τα λοιπά περί Ιησού Χριστού δεν τα αναφέρω, γιατί μπορεί να τα ειρωνευτούν πολλοί. Ο ειλικρινής ας ψάξει με αγνή καρδιά να καταλάβει, η κατανόηση δεν είναι εύκολη και άμεση, αλλά η προσπάθεια ανταμείβεται με Θεϊκη φώτιση/καθοδήγηση.

Εξαρτάται τι πιστεύεις ότι είναι ο μύθος. Ο μύθος πάντως είναι μεγαλύτερος από ένα απλό ιστορικό γεγονός. Τα γεγονότα αποδεικνύουν τον μύθο γιατί είναι διαχρονικός(για μένα, για κάποιον άλλο μπορεί όχι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 09:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρθηκε κάτι πολύ ενδιαφέρον σε άλλο θέμα "Τότε σε τι κατάσταση βρίσκονταν πριν φάνε από το δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού;" Βρίσκονταν σε βρεφική κατάσταση, ανεκδήλωτης διάνοιας(Όμως ζούσαν ανέμελα στο βασίλειο του Κρόνου κ' της Ρέας) Επομένως η κίνηση μπορεί να φαντάζει θετική, μια και ο άνθρωπος φαίνεται να αρχίζει να αναπτύσσει τις δυνάμεις του, όμως παραγκωνίζεται το γεγονός ότι αρνείται το Δημιουργό του, είναι ένα ατίθασο ανυπάκουο παιδί που αποφασίζει να στηριχτεί στις δυνάμεις του. Και έτσι αρχίζει να διακρίνει τώρα και το κακό, η αθωότητα χάνεται, η γνώση φέρνει πόνο.

Το γεγονός πως αυτές οι ιστορίες απασχολούν ακόμα τον άνθρωπο του '2012', αποδεικνύει πως τελικά 'πολιτισμός' δεν είναι αυτό που νομίζουμε ότι καταφέραμε με την τεχνολογία. Κάτι πολύ βασικό μας λείπει και η τεχνολογία δεν μπορεί να μας σώσει, αντίθετα μας βυθίζει περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 10:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστος Ελ
Έγραψα ότι το αμάρτημα δεν είναι η απόκτηση γνώσης αλλά η θέληση απόκτηση με τη φιλοδοξία να γίνουμε ανεξάρτητοι, βγάζοντας τον Θεό/Δημιουργό-Πηγή ζωής άχρηστο.
.........

Γιατι δεν σου αρέσει να είσαι ανεξάρτητος? 

Αν εζησες για λίγα χρόνια Πλούσιος, θα γνωρίζες τη μέθη του να μπορείς να κανείς αυτο που θέλεις. Βέβαια είναι περιορισμένη και αυτη η ζωη, γιατι όσο δεν είσαι ελεύθερος μέσα σου, δεν είσαι πραγματικα ελεύθερος, μα σε αυτη την ομορφια που ονομάζουμε ΖΩΗ, σαν experience, θα ήταν θεμιτό να μπορούσες να είσαι δημιουργός, και να έχεις κάποια δύναμη.
 Ξέρεις χριστο, ο χαρακτήρας του ανθρώπου (το τι είσαι πράγματι μέσα) φένεται όταν έχεις δύναμη, όχι όταν δεν έχεις. Εκει φένεται το ποιον σου, όχι όταν δέχεσαι το Θεό, γιατι δεν έχεις τίποτα άλλο.

Δεν τίθεται λοιπον θέμα να βγάλει κανείς το Θεό άχρηστο.

Χριστος Ελ
Η απόκτηση γνώσης προσθέτει πόνο γιατί ο άνθρωπος δεν είναι πάντα ικανός να τη διαχειριστεί σωστά.Έχεις δίκιο, πολλοί υποφέρουν χωρίς να θέλουν την παντοδυναμία (πολλοί άλλοι όμως τη θέλουν και μας τυραννούν) ,αλλά γενικά πληρώνουμε όλοι ένα προγονικό λάθος, τις συνέπειες.
.........
Το προγωνικο λάθος πληρώνουμε, η την λάθος κατεύθυνση που πειρε η ανθρωπότητα, σου γράφω ένα...Π.Χ σφετερισμος του συνανθρώπου.


Χριστός Ελ
 Τα λοιπά περί Ιησού Χριστού δεν τα αναφέρω, γιατί μπορεί να τα ειρωνευτούν πολλοί. Ο ειλικρινής ας ψάξει με αγνή καρδιά να καταλάβει, η κατανόηση δεν είναι εύκολη και άμεση, αλλά η προσπάθεια ανταμείβεται με Θεϊκη φώτιση/καθοδήγηση.
.............

Ανέφερε ότι νομίζεις σωστο, οποία και να είναι η πηγή. Όσοι ειρωνευονται το σωστο λόγο, ειρωνευονται τους εαυτούς τους.

Χριστός Ελ
Εξαρτάται τι πιστεύεις ότι είναι ο μύθος. Ο μύθος πάντως είναι μεγαλύτερος από ένα απλό ιστορικό γεγονός. Τα γεγονότα αποδεικνύουν τον μύθο γιατί είναι διαχρονικός(για μένα, για κάποιον άλλο μπορεί όχι)
...........

Τα γεγονός όπως έγραψα είναι ο άνθρωπινος πόνος. Μας έδιωξαν δεν μας έδιωξαν, δεν έχει να κάνει τίποτα αυτο, μιας και ένα βρέφος αν μεγαλώσει μακρυά απο τον πολιτισμό μας, δεν υποφερει, ενω αντίθετα με τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκτά, αν η ζωη του δεν έχει αυτογνωσία, είναι αναπόφευκτος ο πονος καινη ζωη του άδεια.

Χριστος Ελ       
Αναφέρθηκε κάτι πολύ ενδιαφέρον σε άλλο θέμα "Τότε σε τι κατάσταση βρίσκονταν πριν φάνε από το δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού;" Βρίσκονταν σε βρεφική κατάσταση, ανεκδήλωτης διάνοιας(Όμως ζούσαν ανέμελα στο βασίλειο του Κρόνου κ' της Ρέας) Επομένως η κίνηση μπορεί να φαντάζει θετική, μια και ο άνθρωπος φαίνεται να αρχίζει να αναπτύσσει τις δυνάμεις του, όμως παραγκωνίζεται το γεγονός ότι αρνείται το Δημιουργό του, είναι ένα ατίθασο ανυπάκουο παιδί που αποφασίζει να στηριχτεί στις δυνάμεις του. Και έτσι αρχίζει να διακρίνει τώρα και το κακό, η αθωότητα χάνεται, η γνώση φέρνει πόνο.
Το γεγονός πως αυτές οι ιστορίες απασχολούν ακόμα τον άνθρωπο του '2012', αποδεικνύει πως τελικά 'πολιτισμός' δεν είναι αυτό που νομίζουμε ότι καταφέραμε με την τεχνολογία. Κάτι πολύ βασικό μας λείπει και η τεχνολογία δεν μπορεί να μας σώσει, αντίθετα μας βυθίζει περισσότερο.
..............

Χριστο καλο είναι να μην περνάμε απο το ένα άκρο στο άλλο. Η τεχνολογία έχει τη θέση της στη ζωη, βοηθά σε παρα πολλές περιπτώσεις τον άνθρωπο, και αυτο είναι γεγονός, φτάνει να δεις τα ιατρικά επιτεύγματα, των μεταφορών, της επικοινωνίας, κλπ.

Αν κάτι βασικό μας λείπει, (θα αναφέρεσαι στην αγάπη) ε αυτο είναι ένα άλλο γεγονός. 

Αν έχεις μέσα σου αγάπη, μίλησε μας τότε για αυτο.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 23/04/2012 10:33:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 12:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαίρομαι να σας διαβάζω ρε παιδιά, τουλάχιστον για ένα λόγο!
Και αυτός είναι η ευγένεια σας :)

Κατά τα λοιπά εξακολουθώ να θέλω τον χρόνο μου :)

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 14:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι δεν σου αρέσει να είσαι ανεξάρτητος? 

Αν εζησες για λίγα χρόνια Πλούσιος, θα γνωρίζες τη μέθη του να μπορείς να κανείς αυτο που θέλεις. Βέβαια είναι περιορισμένη και αυτη η ζωη, γιατι όσο δεν είσαι ελεύθερος μέσα σου, δεν είσαι πραγματικα ελεύθερος, μα σε αυτη την ομορφια που ονομάζουμε ΖΩΗ, σαν experience, θα ήταν θεμιτό να μπορούσες να είσαι δημιουργός, και να έχεις κάποια δύναμη.Ξέρεις χριστο, ο χαρακτήρας του ανθρώπου (το τι είσαι πράγματι μέσα) φένεται όταν έχεις δύναμη, όχι όταν δεν έχεις. Εκει φένεται το ποιον σου, όχι όταν δέχεσαι το Θεό, γιατι δεν έχεις τίποτα άλλο.

Αν κάτι βασικό μας λείπει, (θα αναφέρεσαι στην αγάπη) ε αυτο είναι ένα άλλο γεγονός. Αν έχεις μέσα σου αγάπη, μίλησε μας τότε για αυτο.


Ακριβώς αυτό λείπει, η αγάπη για τον άλλο. Η ανεξαρτησία, ο εγωϊσμός είναι απομάκρυνση από την Αγάπη/Θεό. Είναι πτήση του Ικάρου, πνευματική αλλά εγωϊστική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 15:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε τον Αδάμ. Θέλει να εξελιχτεί πνευματικά, να αποκτήσει γνώση..για; Για να γίνει θεός ανεξάρτητος, ιδιωτικοποίηση γνώσης. Επομένως λάθος η κατηγορία ότι ο Δημιουργός του είναι εγωϊστής, την ίδια στιγμή που ο Αδάμ σκέφτεται εγωϊστικά. Αρνείται την κοινωνία αγάπης, σκέφτεται μονόπλευρα. Αντιθέτως ο Θεός δεν του απαγόρεψε την ανάπτυξη διάνοιας, δοκίμασε την αγάπη-εμπιστοσύνη του, ο Αδάμ όμως απομακρύνθηκε υπεροπτικά. Η ψυχή του ανθρώπου(Εύα) εξαπατήθηκε από την φωνή της ύλης και τον Άρχοντα της πλάνης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 19:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστος

quote:

Ας δούμε τον Αδάμ. Θέλει να εξελιχτεί πνευματικά, να αποκτήσει γνώση..για;

Πώς το ξέρεις?
Το υποθέτεις?

quote:

Για να γίνει θεός ανεξάρτητος, ιδιωτικοποίηση γνώσης.


Πώς το ξέρεις?
Το υποθέτεις?


quote:

Επομένως λάθος η κατηγορία ότι ο Δημιουργός του είναι εγωϊστής, την ίδια στιγμή που ο Αδάμ σκέφτεται εγωϊστικά.

Απο που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
Απο τα παραπάνω?

Μήπως είναι πιο λογικό,ένας εγωϊστής δημιουργός,να φτιάξει ένα εγωϊστικό δημιούργημα?


quote:

Αρνείται την κοινωνία αγάπης, σκέφτεται μονόπλευρα.

ποιά κοινωνία αγάπης?
Μόνος του είναι!!!

Πρωτόπλαστος.
Το ξέχασες!!!

quote:

Αντιθέτως ο Θεός δεν του απαγόρεψε την ανάπτυξη διάνοιας,


πώς το ξέρεις?Το υποθέτεις?
Ησουν εκεί?


quote:

δοκίμασε την αγάπη-εμπιστοσύνη του, ο Αδάμ όμως απομακρύνθηκε υπεροπτικά

Ποιός υπερόπτης άραγε να τοποθέτησε την υπεροψία στο κεφάλι του Αδάμ?
Αλήθεια,ποιός μπορεί να το έκανε αυτό?


quote:

Η ψυχή του ανθρώπου(Εύα) εξαπατήθηκε από την φωνή της ύλης και τον Άρχοντα της πλάνης


η Ευα έγινε αλληγορία τώρα?
Υπήρξε ή όχι?
Ο Αρχοντας της Πλάνης,ποιός είναι?
ποιός τον δημιούργησε?
Αν το έκανε ο Θεός,τότε έχει μεγάλο πρόβλημα.
Αν όχι,τότε υπάρχει και άλλη δύναμη δημιουργίας!!


Για να είμαι ευγενικός,όπως έμμεσα ζητά ο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:

Φίλε Χριστο,σου έβαλα σε quote κάθε πρότασή σου και υπέδειξα τα "κενά" ασφαλείας στην ορθή νοηματική διατύπωση.Τρείς γραμμές έγραψες όλες κι όλες,γεμάτες απο αυθαιρεσίες και πομπώδεις εκφράσεις,πλήρεις παραπλανητικού περιεχομένου.


Κοίτα φίλε Χριστο.
Σέβομαι τον τρόπο σκέψης σου,αλλά κράτα τον για τον εαυτό σου.Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου.
Επίσης είναι δικαίωμά σου,να ανεβάζεις τις σκέψεις σου σε δημόσια θέα,αλλά έχεις και μια υποχρέωση,που δεν έχεις άν τις κρατάς για τον εαυτό σου.
Να τις υποβάλλεις σε διάλογο,με βάση τα λογικά κριτήρια και όχι αυθαιρεσίες.


Μπορείς να είσαι,ένας καλός και πιστός χριστιανός.
Εγω δεν είμαι και σε παρακαλώ να το σεβασθείς αυτο.

Επίσης θεωρώ ότι είναι μια μεγάλη πρόκληση για σένα,να με πείσεις με επιχειρήματα να γίνω κι εγω πιστός.Αν θέλεις,εννοείτε.
Το να πείσεις έναν ομοίδεάτη σου ή έναν μη σκεπτόμενο,χρησιμοποιώντας τις ανωτέρω πομπώδεις εκφράσεις,είναι πολύ εύκολο.

Τα μεγάλα λόγια,όταν δεν αντέχουν σε κριτική,είναι για το αγελαίο πλήθος και για τους ανθρώπους με...περιορισμένο ορίζοντα σκέψης!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 20:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας δούμε τον Αδάμ. Θέλει να εξελιχτεί πνευματικά, να αποκτήσει γνώση..για; Για να γίνει θεός ανεξάρτητος, ιδιωτικοποίηση γνώσης.
Ακριβώς... επομένως πρέπει να γίνει κοινωνικοποίηση της μηλιάς που παράγει τα μήλα της Γνώσης.
quote:
Αρνείται την κοινωνία αγάπης, σκέφτεται μονόπλευρα.

Αρνείται την αγαπητική κομμουνιστική ζωή και αρχίζει να σκέφτεται για τη πάρτι του.
quote:
Αντιθέτως ο Θεός δεν του απαγόρεψε την ανάπτυξη διάνοιας, δοκίμασε την αγάπη-εμπιστοσύνη του, ο Αδάμ όμως απομακρύνθηκε υπεροπτικά. Η ψυχή του ανθρώπου(Εύα) εξαπατήθηκε από την φωνή της ύλης και τον Άρχοντα της πλάνης.
Οι πρωτόπλαστοι εξαπατήθηκαν από το καπιταλιστικό ιδεώδες ότι μπορεί να τα έχουν όλα χωρίς συνέπειες. Αχαριστία. Με αποτέλεσμα το άνοιγμα των συνόρων του παραδείσου και την έκδιωξη των πρωτόπλαστων από τον παράδεισο για την αποφυγή περαιτέρω ιδιωτικοποιήσων και καπιταλιστικών επιρροών πάνω στα υπόλοιπα ζώα του παραδείσου.

Απο εκείνη την εποχή ο άνθρωπος επιδιώκει να επιστρέψει στον κομμουνιστικό παράδεισο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 21:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορείς να είσαι,ένας καλός και πιστός χριστιανός.
Εγω δεν είμαι και σε παρακαλώ να το σεβασθείς αυτο.

Επίσης θεωρώ ότι είναι μια μεγάλη πρόκληση για σένα,να με πείσεις με επιχειρήματα να γίνω κι εγω πιστός.Αν θέλεις,εννοείτε.
Το να πείσεις έναν ομοίδεάτη σου ή έναν μη σκεπτόμενο,χρησιμοποιώντας τις ανωτέρω πομπώδεις εκφράσεις,είναι πολύ εύκολο.

Τα μεγάλα λόγια,όταν δεν αντέχουν σε κριτική,είναι για το αγελαίο πλήθος και για τους ανθρώπους με...περιορισμένο ορίζοντα σκέψης!!


Πρέπει να έχεις μεγάλο κόμπλεξ, ποιος σου είπε ότι έχω πρόβλημα με το τι πιστεύεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 22:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε τον Αδάμ. Θέλει να εξελιχτεί πνευματικά, να αποκτήσει γνώση..για; Για να γίνει θεός ανεξάρτητος, ιδιωτικοποίηση γνώσης.

Κεφ. Γ
4 Και είπεν ο όφις προς τη γυναίκα, Δεν θέλετε βεβαίως αποθάνει, 5 αλλ' εξεύρει ο Θεός ότι καθ'ην ημέραν φάγητε απ'αυτού ΘΕΛΟΥΣΙ ΑΝΟΙΧΘΗ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΣΘΑΙ ΩΣ ΘΕΟΙ, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΝ. 6 Και είδε η γυνή ότι το δένδρον ήτο καλόν εις βρώσιν, και ότι ήτο αρεστόν εις τους οφθαλμούς, και ΕΠΙΘΥΜΗΤΟΝ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΝ ΩΣ ΔΙΔΟΝ ΓΝΩΣΙΝ.

///
Επομένως λάθος η κατηγορία ότι ο Δημιουργός του είναι εγωϊστής, την ίδια στιγμή που ο Αδάμ σκέφτεται εγωϊστικά. Δοκίμασε την αγάπη-εμπιστοσύνη του, ο Αδάμ όμως απομακρύνθηκε υπεροπτικά. Ο Θεός δεν του απαγόρεψε την ανάπτυξη διάνοιας.

ΚΕΦ. Γ
6 Και είδε η γυνή ότι το δένδρον ήτο καλόν εις βρώσιν, και ότι ήτο αρεστόν εις τους οφθαλμούς, και ΕΠΙΘΥΜΗΤΟΝ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΝ ΩΣ ΔΙΔΟΝ ΓΝΩΣΙΝ και λαβούσα εκ του καρπού ΕΦΑΓΕ και έδωκε εις τον άνδραν αυτής μεθ'εαυτής, και αυτός ΕΦΑΓΕ.
8 Και ήκουσαν την φωνή Κυρίου του Θεού, περιπατούντος εν τω παραδείσω προς το δειλινόν, και ΕΚΡΥΦΘΗΣΑΝ ο Αδάμ και η γυνή αυτού από προσώπου Κυρίου του Θεού, μεταξύ των δένδρων του παραδείσου.

///
Αρνείται την κοινωνία αγάπης, σκέφτεται μονόπλευρα

Κεφ 1
27 Και εποίησεν ο Θεός τον άνθρωπον κατ' εικόνα εαυτού, κατ'εικόνα Θεού εποίησεν αυτόν, άρσεν και θήλυ εποίησεν αυτούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 23:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη, ξέχασα το εδάφιο 7

Επομένως λάθος η κατηγορία ότι ο Δημιουργός του είναι εγωϊστής, την ίδια στιγμή που ο Αδάμ σκέφτεται εγωϊστικά. Δοκίμασε την αγάπη-εμπιστοσύνη του, ο Αδάμ όμως απομακρύνθηκε υπεροπτικά. Ο Θεός δεν του απαγόρεψε την ανάπτυξη διάνοιας.

ΚΕΦ. Γ
6 Και είδε η γυνή ότι το δένδρον ήτο καλόν εις βρώσιν, και ότι ήτο αρεστόν εις τους οφθαλμούς, και ΕΠΙΘΥΜΗΤΟΝ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΝ ΩΣ ΔΙΔΟΝ ΓΝΩΣΙΝ και λαβούσα εκ του καρπού ΕΦΑΓΕ και έδωκε εις τον άνδραν αυτής μεθ'εαυτής, και αυτός ΕΦΑΓΕ. 7 Και ΗΝΟΙΧΘΗΣΑΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ αμφοτέρων, και εγνώρισαν ότι ήσαν γυμνοί, και ράψαντες φύλλα συκής, έκαμον εις εαυτούς περιζώματα. 8 Και ήκουσαν την φωνή Κυρίου του Θεού, περιπατούντος εν τω παραδείσω προς το δειλινόν, και ΕΚΡΥΦΘΗΣΑΝ ο Αδάμ και η γυνή αυτού από προσώπου Κυρίου του Θεού, μεταξύ των δένδρων του παραδείσου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2012, 00:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2012, 08:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Απεχθάνεσαι το μύθο, τη θρησκεία. Ασχολείσαι μόνο για να σπάσεις πλάκα με τους 'αφελείς' πιστούς σαν και εμένα. Δεν ενδιαφέρεσαι να πειστείς, αλλά πάντα να διαφωνείς, είσαι σκεπτικιστής. Όμως εγώ δεν είμαι εδώ να διαφωνώ, αλλά να διδάξω/διδακτώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2012, 08:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χαίρομαι να σας διαβάζω ρε παιδιά, τουλάχιστον για ένα λόγο!
Και αυτός είναι η ευγένεια σας :)

Κατά τα λοιπά εξακολουθώ να θέλω τον χρόνο μου :)

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!


Είναι καλό να ακούγεται η άλλη γνώμη και απορίες, όμως να ξέρεις πολλοί από τους φίλους μας/λοιπούς χρήστες θα προσπαθήσουν να διαφωνήσουν επ'άπειρον. Δεν είναι υποχρεωτικό να πειστούν, αλλά αν λάβουν μια απάντηση θα επαναλάβουν τα ίδια γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να τη διαβάσουν/καταλάβουν, σκοπός τους είναι ο εξευτελισμός της θρησκείας. Σε αυτό βοηθάνε και οι θρησκευτικές ηγέτες όλων των θρησκειών.

Οπότε οι κατηγορίες που εγέρθησαν
1) Ο Θεός είναι εγωϊστής, κακός και δεν θέλει οι πρωτόπλαστοι να αποκτήσουν γνώση, τους αρνείται την ανάπτυξη διάνοιας, τους θέλει αφελείς δούλους.

Απάντηση: Είναι δυνατόν ο Δημιουργός τους να είναι τόσο αφελής, που ένώ θέλει τάχα να διαφυλάξει τη γνώση από τα χέρια του Αδάμ, να την αφήνει εκτεθιμένη; Όπως θα δεις παρακάτω ΦΑΓΑΝΕ και ΑΝΟΙΧΤΗΚΑΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΤΟΥΣ. Επομένως, ποιος έβαλε φράγμα στην ανάπτυξη της διάνοιάς τους; Δες επίσης, τι εγωϊστικές σκέψεις γεννήθηκαν στο μυαλό τους, ''Θα γίνουμε θεοί, μας κορόϊδεψε, τι τον χρειαζόμαστε;''

ΚΕΦ. Γ
4 Και είπεν ο όφις προς τη γυναίκα, Δεν θέλετε βεβαίως αποθάνει, 5 αλλ' εξεύρει ο Θεός ότι καθ'ην ημέραν φάγητε απ'αυτού ΘΕΛΟΥΣΙ ΑΝΟΙΧΘΗ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΣΘΑΙ ΩΣ ΘΕΟΙ, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΝ. 6 Και είδε η γυνή ότι το δένδρον ήτο καλόν εις βρώσιν, και ότι ήτο αρεστόν εις τους οφθαλμούς, και ΕΠΙΘΥΜΗΤΟΝ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΝ ΩΣ ΔΙΔΟΝ ΓΝΩΣΙΝ.
6 Και είδε η γυνή ότι το δένδρον ήτο καλόν εις βρώσιν, και ότι ήτο αρεστόν εις τους οφθαλμούς, και ΕΠΙΘΥΜΗΤΟΝ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΝ ΩΣ ΔΙΔΟΝ ΓΝΩΣΙΝ και λαβούσα εκ του καρπού ΕΦΑΓΕ και έδωκε εις τον άνδραν αυτής μεθ'εαυτής, και αυτός ΕΦΑΓΕ.
7 Και ΗΝΟΙΧΘΗΣΑΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ αμφοτέρων, και εγνώρισαν ότι ήσαν γυμνοί, και ράψαντες φύλλα συκής, έκαμον εις εαυτούς περιζώματα. 8 Και ήκουσαν την φωνή Κυρίου του Θεού, περιπατούντος εν τω παραδείσω προς το δειλινόν, και ΕΚΡΥΦΘΗΣΑΝ ο Αδάμ και η γυνή αυτού από προσώπου Κυρίου του Θεού, μεταξύ των δένδρων του παραδείσου.

2)Ποια κοινωνία αγάπης αρνήθηκε, αφού είναι μόνος του;

Απάντηση:
Κεφ Α
27 Και εποίησεν ο Θεός τον άνθρωπον κατ' εικόνα εαυτού, κατ'εικόνα Θεού εποίησεν αυτόν, άρσεν και θήλυ εποίησεν αυτούς.

Δε βρίσκεται μόνος ο Αδάμ αλλά σε σχέση με τον Θεό και πολλές άλλες υπάρξεις επίσης.

Φυσικά δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσεις, αν πειστείς πείστηκες. Κάνουν λάθος οι άλλοι χρήστες όταν φαντάζονται μια 'δογματική απαίτηση'. Ότι θέλει ο καθένας ας πιστεύσει.

Ευχαριστώ, καλημέρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2012, 11:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χαίρομαι να σας διαβάζω ρε παιδιά, τουλάχιστον για ένα λόγο!
Και αυτός είναι η ευγένεια σας :)

Κατά τα λοιπά εξακολουθώ να θέλω τον χρόνο μου :)

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!


Μια τρίτη διαφωνία είναι η άποψη ότι ο Θεός είναι εκτός από κακός και ψεύτης. Ποιος είπε όμως ψέμματα,ας δούμε.

Β'
16 Και ο Κύριος ο Θεός έδωσε προσταγή στον Αδάμ, λέγοντας: Από κάθε δέντρο του παραδείσου θα τρως ελεύθερα,
17 από το δέντρο τής γνώσης τού καλού και του κακού, όμως, δεν θα φας απ' αυτό· επειδή, την ίδια ημέρα που θα φας απ' αυτό, θα πεθάνεις οπωσδήποτε.

Γ'
4 Και το φίδι είπε στη γυναίκα: Σίγουρα δεν θα πεθάνετε,
5 αλλ' ο Θεός ξέρει ότι την ίδια ημέρα που θα φάτε απ' αυτόν, τα μάτια σας θα ανοιχτούν, και θα είστε σαν θεοί, γνωρίζοντας το καλό και το κακό.

22 Και ο Κύριος ο Θεός είπε: Δέστε, ο Αδάμ έγινε σαν ένας από μας, στο να γνωρίζει το καλό και το κακό· και τώρα μήπως απλώσει το χέρι του και πάρει από το δέντρο τής ζωής και φάει, και ζήσει αιώνια·
23 γι' αυτό, ο Κύριος ο Θεός τον έβγαλε έξω από τον παράδεισο της Εδέμ, για να εργάζεται τη γη από την οποία πάρθηκε.
24 Και έδιωξε τον Αδάμ· και στα ανατολικά τού παραδείσου της Εδέμ έβαλε τα Χερουβείμ, και τη ρομφαία τη φλόγινη, την περιστρεφόμενη, για να φυλάττουν τον δρόμο τού δέντρου τής ζωής.

Όπως βλέπουμε ο Θεός δεν είπε ότι ο Αδάμ δεν θα μπορούσε να 'αγγίξει' τη γνώση' και να γίνει θεός. Είπε ότι αν το κάνει θα πεθάνει, θα αποσύρει δηλαδή την αθανασία και προστασία του ο Θεός, αν ο άνθρωπος πράξει έτσι. Φυσικό επακόλουθο.. αν απομακρυνθείς από εμένα, θα απομακρυνθώ από εσένα. Η μισοαλήθεια του Σατανά είναι ότι ο άνθρωπος άρχισε να καλλιεργεί διάνοια, όμως η γνώση δεν θα τον έκανε έναν ανεξάρτητο αθάνατο. Και από τότε συνεχίζουμε να τρώμε από το δέντρο της γνώσης αλλά μάταια αναζητούμε από αυτήν να μας δώσει αθανασία, γιατί αρνούμαστε τη Πηγή της Αθανασίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2012, 11:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσες χιλιάδες χρόνια μετά από την σύγκρουση μεταξύ «Θεού» και «Αδάμ», ό,τι γνωρίζουμε προέρχεται μόνο από την μία πλευρά, του «Θεού».
Τον φουκαριάρη τον Αδάμ, όχι μόνο τον φόρτωσαν με κατηγορίες χωρίς αποδείξεις, αλλά δεν τον άφησαν ούτε να διηγηθεί τα πράγματα από την δική του πλευρά. Επικράτησε το «δίκιο του ισχυρού».

Το δικαστήριο απαλλάσσει από τις κατηγορίες τον Αδάμ, λόγω έλλειψης μαρτύρων. Διότι «testis unus, testis nullus».

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy