ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μαντική τέχνη: Ενέργεια, Γνώση και σκέψη ή απλά ένστικτο και διαίσθηση χάρη σε κάποιο βοήθημα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2012, 13:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημα που διατυπώνω είναι γενικευμένο και βασίζεται στην προσωπική μου και περιορισμένη εμπειρία με τη χαρτομαντεία.
Πώς λειτουργεί το συγκεκριμένο μέσο (και κάθε μέσο); Αρκεί η γνώση κάθε απεικόνισης σε συνδυασμό με τη φαντασία μου και με το πόσο ανοικτόμυαλος είμαι ώστε να ερμηνεύσω σωστά τους συνδυασμούς των χαρτιών με βάση το ερώτημα; Η καθαρή σκέψη όταν διατυπώνω το ερώτημα που με ενδιαφέρει είναι το στοιχείο-κλειδί ώστε να λειτουργήσει η όλη διαδικασία; Αν όντως η σκέψη, δηλαδή το ανθρώπινο μυαλό είναι το στοιχείο-κελιδί της υπόθεσης, μήπως πρόκειται για κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία, δηλαδή, το αποτέλεσμα που βγαίνει στο στρώσιμο βασίζεται στο τι πρόκειται να κάνω εγώ προσωπικά ή άλλα πρόσωπα που συνδέονται με κάποια κατάσταση;
Γνώση στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι τα έθιμα, οι λαϊκές παραδόσεις, οι συμβολισμοί και κάθε στοιχείο που εξηγεί μια εικόνα. Για παράδειγμα, η κουκουβάγια μπορεί να σημαίνει: Γνώση, καλό ή κακό προμήνυμα, σοφία, ίσως τον αποκρυφισμό (γενικά και σε συνδυασμό με τη σελήνη). Ο Ήλιος να σημαίνει τη δόξα, τη δύναμη, τη λάμψη/φως, τη μέρα γιορτής, την επιτυχία, κοκ.
Ελπίζω να είμαι αρκετά κατατοπιστικός και να θέτω σωστές βάσεις για αυτή τη συζήτηση.


Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2012, 14:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Η μαντική υποδηλώνει :
1ον Τις απεριόριστες δυνατότητες που έχει ο άνθρωπος.
2ον Την εγγενή έλλειψη της αντιληπτικής μας ικανότητας που
οδηγεί στην άρνηση φυσικών φαινομένων όπως αυτό της μαντικής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy