ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προς Διαχειριστική Ομάδα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 14:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφορμή για το εν λόγω thread είναι η αιτιολογία για την απαγόρευση της εισόδου μου για δύο εβδομάδες.

Η αιτιολογία όπως εκφράστηκε από την Αμαλία (και την παρακαλώ να με διορθώσει αν κάνω λάθος) ήταν ότι ΛΑΣΠΟΛΟΓΩ και κάνω προσωπική επίθεση βάσει προσωπικής αντζέντας εναντίον του μέλους macedon.

Εγώ δηλώνω ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ ότι οι ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ εναντίον του μέλους macedon ήταν ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ macedon κατά τη συμμετοχή του στα διάφορα threads ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

Οι όποιες προσωπικές επιθέσεις έχουν γίνει εκ μέρους μου σε συγκεκριμένα μέλη έχουν ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ και ουδέποτε ξεκίνησα πρώτος τους χαρακτηρισμούς.

Η Διαχειριστική Ομάδα φάνηκε πως απομόνωσε αυτούς τους ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ τόσο στο χώρο όσο και στο χρόνο με αποτέλεσμα να αδικηθώ κατάφωρα και να προσβληθεί βάναυσα η προσωπικότητά μου.

Για το λόγο αυτό, σ'αυτό το θέμα, θα υποστηρίξω με ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ήδη γνωστά σε όποιον παρακολουθούσε τα εν λόγω threads και posts) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ 4 ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ μου προς το μέλος macedon ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΗΨΗ ΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.

Η Διαχειριστική Ομάδα αφού θα έχει όλα τα στοιχεία πλέον μπροστά της θα μπορεί να αποφασίσει ΕΚ ΝΕΟΥ αν είμαι ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΣ και έχω κάτι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ εναντίον του μέλους macedon και αν πρέπει να τιμωρηθεί κάποια στιγμή και ο macedon για όλες τις παρατυπίες έχει κάνει όλο αυτό το διαστήμα που είμαι μέλος στο esoterica.

Προς το σκοπό αυτό και για να μην κουράσω τα όποια μέλη μπούνε στον κόπο να διαβάσουν/συμμετέχουν σ'αυτό το thread θα ήθελα από την Διαχειριστική Ομάδα να υπάρχει μιας μορφής διαλόγου ή ερωταπαντήσεων ώστε να μην μπλεχτούμε σε "αυτιστικούς" μονολόγους.

Σεβόμενος το χρόνο σας θα περιμένω υπομονετικά όποτε βρίσκετε χρόνο να απαντάτε.

Αν δεν υπάρχει κάποια αντίρρηση σε όλα τα παραπάνω θα ήθελα να ξεκινήσει η Διαχειριστική Ομάδα δίνοντας τον ορισμό της ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑΣ ώστε να επανέλθουμε σ'αυτόν όταν τελειώσει η παράθεση των στοιχείων εκ μέρους μου.

Υ.Γ Είχα γράψει πολλές φορές ότι όποιος θέλει μπορεί να με αποκαλεί εμένα και τη θρησκεία μου και το Θεό στον οποίο πιστεύω όπως θέλει. Βλέποντας όμως την ευαισθησία της Διαχειριστικής Ομάδας σε θέματα προσωπικών επιθέσεων μπαίνω στον πειρασμό να ΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ, ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ PM ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 15:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ, ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ PM ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.

Θα πρόσθετα, οποιαδήποτε προσβλητικό χαρακτηρισμό προς τη θρησκεία σου, ή προς μεγάλη ομάδα ανθρώπων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 22:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ, ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ PM ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.

Θα πρόσθετα, οποιαδήποτε προσβλητικό χαρακτηρισμό προς τη θρησκεία σου, ή προς μεγάλη ομάδα ανθρώπων.

Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις Doc αν και πιστεύω ότι όλοι κατανόησαν αυτό που ήθελα να πω.

Ίσως δεν εκφράστηκε καλά για μια ακόμη φορά ο "Φατσέας" του Εsoterica αλλά από ένα "γοβιό" που μπορεί να είναι συν τοις άλλοις και under cover "τραγόπαππας" μην περιμένεις και πολλά...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 21:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένοντας από κάποιο μέλος της Διαχειριστικής Ομάδας τον ορισμό περί ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑΣ και για να «μην κρεμάσει το θέμα» προχωρώ προς την παράθεση στοιχειών εναντίον του μέλους macedon με σκοπό την υπεράσπιση της τρωθείσας τιμής και υπόληψης μου σ’αυτό το δημόσιο διάλογο.

Στις 19/01/2012 στο thread για τους Μάρτυρες του Ιεχωβά (I) στη σελ 45 και στην ερώτησή μου αν υπάρχουν Ιστορικοί και βιβλία που να αρνούνται την ύπαρξη θρησκευτικών διωγμών και εδίκτων o macedon μου απάντησε επί λέξει τα εξής (τα bolds δικά μου):

quote:

macedon
Πλήθος ιστορικών και ερευνητών το γνωρίζουν αυτό. Για παράδειγμα:

O μεγάλoς ιστoρικός Edward Gibbon αvαφέρει: "Οι θρησκευτικές δoξασίες τωv χριστιαvώv ή Γαλιλαίωv oυδέπoτε απoτελέσαvε αvτικείμεvo τιμωρίας ή έστω αvάκρισης" (Ε. Gibbon, "Decline and Fall of the Roman Empire", 1906, τ. 3, σ. 24)

O Ρενάν λέει σχετικά:
"Αv ψάξει καvείς στoυς ρωμαϊκoύς vόμoυς πριv τov Κωvσταvτίvo, δεv θα βρει oύτε μία παράγραφo πoυ vα στρέφεται εvαvτίov της ελευθερίας της σκέψης. Στηv ιστoρία τωv εθvικώv αυτoκρατόρωv δεv υπάρχει oύτε έvας διωγμός εvαvτίov oπoιoυδήπoτε δόγματoς ή θρησκείας" (Ernest Renan, "Οι απόστολοι", 1866, σ.259).

Μπορώ να σου παραθέσω κι άλλα, αν επιθυμείς...


Tι συνέβη από τις 19/1/2012?

α) Μέχρι τις 2/3/2012 ακόμα και μετά από αφόρητες πιέσεις μου ο macedon δεν "παράθεσε κι άλλα" όσο και αν το επιθυμούσα.

Το τι έγινε ακριβώς στις 2/3/2012 θα αναφερθεί στο επόμενο ποστ μου σ'αυτό το θέμα...

Πάμε παρακάτω.

β) Έφερα στον macedon από τα ΙΔΙΑ ΕΡΓΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ κάποια άλλα αποσπάσματα στα Αγγλικά τα οποία μέχρι και σήμερα ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ για να δούμε τι λένε οι εν λόγω Ιστορικοί και το ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ.

Γιατί?

Ας δούμε τα αποσπάσματα από Gibbon στα Αγγλικά πάντα.
Gibbon

"Number of martyrs.

The vague descriptions of exile and imprisonment, of pain and torture, are so easily exaggerated or softened by the pencil of an artful orator, that we are naturally induced to inquire into a fact of a more distinct and stubborn kind; the number of persons who suffered death in consequence of the edicts published by Diocletian, his associates, and his successors.(...)

According to the distribution of Roman provinces, Palestine may be considered as the sixteenth part of the Eastern empire: and since there were some governors who, from a real or affected clemency, had preserved theirs hands unstained with the blood of the faithful,(184) it is reasonable to believe that the Country which had given birth to Christianity produced at least the sixteenth part of the martyrs who suffered death within the dominions of Galerius and Maximin; the whole might consequently amount to about fifteen hundred, a number which, if it is equally divided between the ten years of the persecution, will allow an annual consumption of one hundred and fifty martyrs. Allotting the same proportion to the provinces of Italy, Africa, and perhaps Spain, where, at the end of two or three years, the rigour of the penal laws was either suspended or abolished, the multitude of Christians in the Roman empire, on whom a capital punishment was inflicted by a judicial sentence, will be reduced to somewhat less than two thousand persons. Since it cannot be doubted that the Christians were more numerous, and their enemies more exasperated, in the time of Diocletian than they had ever been in any former persecution, this probable and moderate computation may teach us to estimate the number of primitive saints and martyrs who sacrificed their lives for the important purpose of introducing Christianity into the world.

Τα περιεχόμενα του εν λόγω κεφαλαίου XVI (ή 16ου) είναι εδώ.

http://www.ccel.org/g/gibbon/decline/volume1/cntnt16.htm

Δεύτερο απόσπασμα από την παράγραφο με τίτλο

Trajan and his successors establish a legal mode of proceeding against them.

(σ.σ. Το "them" πάει στους Χριστιανούς.)

"(...)
Anonymous charges the emperor rejects, as too repugnant to the equity of his government; and he strictly requires, for the conviction of those to whom the guilt of Christianity is imputed, the positive evidence of a fair and open accuser. (...)


Τρίτο απόσπασμα από την ίδια παράγραφο

"(...) If, on the contrary, they failed in their proofs, they incurred the severe and perhaps capital penalty, which, according to a law published by the emperor Hadrian, was inflicted on those who falsely attributed to their fellow-citizens the crime of Christianity(...). "

Τέταρτο απόσπασμα από την παράγραφο με τίτλο

Humanity of Roman magistrates

"(...)They frequently declined the odious task of persecution, dismissed the charge with contempt, or suggested to the accused Christian some legal evasion by which he might elude the severity of the laws. (67) Whenever they were invested with a discretionary power,(68) they used it much less for the oppression than for the relief and benefit of the afflicted church. They were far from condemning all the Christians who were accused before their tribunal, and very far from punishing with death all those who were convicted of an obstinate adherence to the new superstition.(...) "

(το λινκ για τις ανωτέρω παραπομπές εδώ.)
http://www.ccel.org/g/gibbon/decline/volume1/chap16.htm#traj

ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ:

ΤΕΛΙΚΑ Ο GIBBON ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΕΔΙΚΤΑ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ Ο macedon???

Πάμε και στη δεύτερη πηγή του macedon που είναι ο Renan.

Eδώ μάλιστα υπάρχουν μεταφράσεις αποσπασμάτων από τον ίδιο τον macedon από την "ποιότητα" των οποίων φαίνεται καθαρά ο σκοπός που υπηρετεί.

Το απόσπασμα του Renan λέει

"The empire at times persecuted Christianity most severely but at least it did not arrest its progress (26)."

Η μετάφραση από τον macedon είναι η εξής
Θαυμάστε την!!!

quote:

macedon
"Θα πρέπει να παραδεχτούμε πως η ρωμαϊκή αυτοκρατορία δίωξε σε συγκεκριμένες περιόδους το χριστιανισμό...

Ας δούμε ολόκληρη την παράγραφο του Renan που περιέχει την παραπάνω πρόταση.

"The empire at times persecuted Christianity most severely but at least it did not arrest its progress (26) Republics however would have overcome the new faith Even Judaism would have smothered it but for the pressure of Roman authority The Roman magistrates were all that hindered the Pharisees from destroying Christianity at the outset (27) "

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ:

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ α)ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ QUOTE TOY macedon ΠΕΡΙ RENAN, β) ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ macedon ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ γ) ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ RENAN ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ???

Συνεχίζουμε.
Ο macedon μετάφρασε και την υποσημείωση 26 η οποία στο Αγγλικό κείμενο έχει ως εξης:

"26 We shall show later that these persecutions at least until that of Decius have been much exaggerated "

Και η μετάφραση από macedon είναι η εξής:
Ξαναθαυμάστε επίπεδο και συνέπεια μετάφρασης!!!

quote:

macedon
"Θα δείξουμε όμως παρακάτω πως οι διώξεις αυτές παραφουσκώθηκαν κατά πολύ.

ΤΡΙΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ:

ΤΕΛΙΚΑ Ο RENAN ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ Ο macedon???

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ:

ΠΟΙΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΑΡΜΟΖΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΟΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ???

Θα περιμένω υπομονετικά από κάποιο μέλος της Διαχειριστικής Ομάδας να απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα καθώς και να μου δώσει τον ορισμό της ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑΣ.

συνεχίζεται...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 17/05/2012 21:16:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 21:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Πάνο,είσαι με τα καλά σου?

Γιατι ξεκατινιάζεσαι έτσι?

Τι σαχλαμάρες είναι αυτές που ζητάς απο την διαχείρηση?

ποιός σου είπε ότι είναι διαιτητές αντιπαραθέσων?

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω μερικές φορές!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 21:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε Πάνο,είσαι με τα καλά σου?

Γιατι ξεκατινιάζεσαι έτσι?

Τι σαχλαμάρες είναι αυτές που ζητάς απο την διαχείρηση?

ποιός σου είπε ότι είναι διαιτητές αντιπαραθέσων?

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω μερικές φορές!!


Η Διαχειριστική Ομάδα έπληξε βάναυσα την προσωπικότητά και την αξιοπρέπειά μου οπότε μετά την παράθεση των στοιχείων που με οδήγησαν σε 4 ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ προς το πρόσωπο του macedon θα της ζητήσω να υποστηρίξει εκ νέου την κατηγορία εναντίον μου ως λασπολόγου...

Είναι θέμα τιμής και υπόληψης και δεν πρόκειται να κάνω πίσω.

Καλύτερα μόνιμη διαγραφή από τη Διαχειριστική Ομάδα παρά να συνεχίσω να συμμετέχω σε δημόσιο διάλογο έχοντας στην "πλάτη μου" μια τέτοια σοβαρή κατηγορία που υποσκάπτει όλα τα γραφόμενά μου έκτοτε!

Υ.Γ Σ'αυτό το θέμα δεν έχω πρόθεση να συζητήσω με άλλα μέλη πλην Διαχειριστικής Ομάδας και απάντησα μόνο για την περίπτωση όπου και άλλα μέλη εκτός ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ είχαν την ίδια απορία.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 17/05/2012 21:54:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 22:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά φίλε Πάνος, μπορω να εξηγήσω πολλα πράγματα στη ζωη, μα εκείνο που δυσκολευομαι, είναι να καταλάβω, πως γίνεται ορισμένα άτομα να είναι προίκισμενα σε ένα ανοιχτό πεδίο, όπως αυτο της επιστήμης, και να πνίγονται σε μια κουτάλια νερό, όπως είναι οι εξηγήσεις εκει που δεν χρειάζονται, και οι λόγοι αρχής και τιμής που επικαλούνται. Σε ένα χώρο όπως αυτός που εκφραζομασται, αυτα κερδίζονται απο το ποιον και απο το πως συμπεριφερόμαστε στον απέναντι. Στο κάτω κάτω άνθρωπος είναι, ότι έχουμε έχει.

Θέλεις την κεφαλή του μακεδονα, γιατι?

θυμίζεις σταυροφορο, φορές φορές...μα εδω δεν είναι θέμα τι θα προσκομησεις και τι θα προσκομίσει μόνο, αυτο δεν ξεσκεπαζει απο μόνο του το ψέμα, μα να διακρίνει ο καθένας και να κερδίσει κάτι απο την απλη αντιπαράθεση, θέσεων, πίστεων, και γεγονότων.

Εγινες σε κάτι καλύτερος απο τότε που γράφεις στο εσωτερικα? αν ναι, έγινε και ο άλλος, αν όχι...τον καιρο μας χάνουμε.

Η σύγκριση αν γίνεται, να γινεται προς κατο το καλύτερο. Και υπάρχουν άνθρωποι με λεπτή εξυπνάδα, που δεν την έχουν ακόμα ανακαλύψει.

Δεν σου λέω ποιοι....για προσπάθησε όμως λίγο....δεν είναι μακρυα σου.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 17/05/2012 22:41:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 22:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Έχεις τεράστιο πρόβλημα...

Get a life ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 23:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PanosT , αυτά που ζητάς από την διαχειριστική ομάδα είναι απαράδεκτα . Οι διαχειριστές των Forums κατά τη γνώμη μου , επιτελούν το έργο τους στο μέτρο πάντοτε του δυνατού όσο μπορούν πιο σωστά και αμερόληπτα , γι' αυτόν τον λόγο έχουν δεχθεί παράπονα και από τις δύο πλευρές ότι μεροληπτούν υπέρ της άλλης . Πριν όμως καταφερθείς κατά του macedon ο οποίος ως φαίνεται σου έχει γίνει έμμονη ιδέα , μήπως θα έπρεπε πρωτίστως να κάνης και μια αυτοκριτική για την δική σου συμπεριφορά , η οποία πολλές φορές θυμίζει Troll ?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 14:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχετε καταλάβει ότι σ'αυτό το τόπικ επιθυμώ δημόσια συζήτηση με την Διαχειριστική Ομάδα προκειμένου να μου εξηγήσει το σκεπτικό της κατηγορίας της εναντίον μου ως ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΥ.

Ο macedon σ'αυτό το thread αποτελεί παράπλευρη απώλεια και η αναφορά μου σ'αυτόν γίνεται διότι οι ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ μου προς το προσωπό του αποτέλεσαν την αιτία της κατηγορίας μου από την Δ.Ο ως λασπολόγου.

Εγω σ'αυτό το τοπικ εξηγώ τους λόγους που με οδηγήσαν στους ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ και η Δ.Ο μπορεί να εξηγήσει τους λόγους που με κατηγόρησε ως λασπολόγο.

Έχει να κάνει λοιπόν, με εμένα και τη Δ.Ο το συγκεκριμένο τόπικ και όχι με το macedon.
O macedon και η παρέα του (εξαιρώ τον Πλάτωνα) μπορεί να ηρεμήσουν αν θέλουν...

Τι λέτε προχωράμε?


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 15:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πανο, πανο, πανο! Πιστευεις πραγματικα οτι θα μπορεσεις να βγαλεις ακρη; Τζαμπα σπαταλας τον χρονο και την ενεργεια σου.

!!!Vanish the shadows!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 17:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις 19/1/2012 άρχισα να πιέζω αφόρητα το macedon να μου φέρει και άλλες ιστορικές πηγές που να αρνούνται τους θρησκευτικούς διωγμούς των Χριστιανών και τα σχετικά αυτοκρατορικά έδικτα όπως ο ίδιος ο macedon μου υποσχέθηκε.

Από τις 19/1/2012 η "απάντηση" ήρθε στις...2/3/2012 μετά από 1,5 μήνα και ήταν η κάτωθι.

quote:

macedon

PanosT

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΟΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Πάρε αυτούς για αρχή:

Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)


α) Το "πάρε αυτούς για αρχή" μην το πάρει κανένας στα σοβαρά διότι μέχρι σήμερα 18/5/2012 δεν υπήρξαν άλλοι.

β) Είναι η πρώτη φορά (και τελευταία μέχρι στιγμής) όπου ο macedon αναφέρει πηγές ΧΩΡΙΣ γράφει κάποιο quote από αυτές με τη σχετική σελίδα ώστε κάποιος να μπορεί να το επαληθεύσει και να το ερευνήσει περισσότερο.

Να σημειώσω ότι μέχρι και σήμερα αγνοούνται τα εν λόγω quotes.

ΓΙΑΤΙ???

Το πιο σημαντικό όμως είναι άλλο.

γ)Οι 9 από τις 10 αναφορές βρίσκονται με την ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ καθώς και η δέκατη αναφορά που βρίσκεται λίγο πιο πάνω φαίνονται εδώ.

To link της ιστοσελίδας είναι εδώ
http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html

Την ίδια ημέρα (λίγα λεπτά αργότερα) παρουσιάζω στον macedon την εν λόγω ιστοσελίδα και τον ερωτώ γιατί αντέγραψε τις αναφορές από μια ιστοσελίδα την οποία δεν την αναφέρει ως πηγή του. Μου απαντά.

quote:

macedon

PanosT

quote:
ΓΙΑΤΙ καταπάτησες τους κανόνες λειτουργίας του forum και ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ SITE ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ ΣΟΥ, ενώ είχε γίνει πρόσφατα σύσταση από τον Αgnostic στον ΝΙΚΟΜΑΧΟ για τους Εσσαίους και την wikipedia???

Γιατί, κουτοπόνηρε cretiene, δεν έφερα καμία ιστορική αναφορά από κανένα site.

Παρέθεσα 10 ονόματα τα οποία βρισκόταν ΚΑΙ σ'αυτό το site και σε καμιά δεκαριά άλλα.

Όταν παραθέτω οποιαδήποτε αναφορά, δίνω πάντα και την πηγή μου και μάλιστα με λεπτομέρειες, ώστε να μπορεί να ανατρέξει ο καθένας και να το επιβεβαιώσει.

Τον πίνακα θα τον κάνεις εσύ ή θα αναγκαστώ να τον κάνω εγώ; Δεν είναι δύσκολος: Αυτοκράτορας, διωγμοί και στοιχεία που έχουμε για το "γεγονός".

Αναμένουμε με ανυπομονησία το επόμενο σχόλιό σου (βλέπεις, συνήθως τα άτομα σαν και σένα έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής στο συγκεκριμένο φόρουμ και κάθε σου ανάρτηση είναι πολύτιμη)


α) Προσπερνώ τις προσωπικές επιθέσεις.
β) Ισχυρίζεται ότι δίνει πλήρη στοιχεία των πηγών του όποτε κάνει αναφορά ενώ για τις εν λόγω αναφορές δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα.

Και το κορυφαίο.
γ)ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ 10 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ "ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ SITE ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΑΛΛΑ"...


Επειδή είναι γνωστό ότι αρέσει σε πολλά μέλη του esoterica η Αναλυτική Σκέψη και η μαθηματική απόδειξη (όπου αυτή μπορεί να υπάρξει) ας κάνουμε το εξής απλό.

ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ Ο macedon ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Χρειάζεστε ένα δεδομένο για τους παραπάνω υπολογισμούς.
Πόσα είναι τα Ιστορικά Βιβλία που γράφτηκαν διαχρονικά και παγκόσμια για το εν λόγω θέμα.

Επειδή κατά βάθος συμπαθώ το μέλος macedon ας υποθέσουμε ότι αυτά τα βιβλία είναι μόλις 100 ενω γνωρίζουμε με σιγουριά ότι είναι πολλαπλάσια.

Αυτό που ζητώ από κάποιο μέλος της Διαχειριστικής Ομάδας με ευχέρεια στα Μαθηματικά είναι:

α) ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ Ο macedon ΚΑΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ SITE ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ 10 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ.

β)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ Ο macedon ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΚΑ SITES ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ 10 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει ασφαλέστερος και αντικειμενικότερος τρόπος για έναν θιασώτη της Αναλυτικής Σκέψης όπως ο macedon να κριθεί από ένα μέλος της Διαχειριστικής Ομάδας ΑΝ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ με βάση τα ψυχρά νούμερα των Μαθηματικών.

Εγώ τα Μαθηματικά μου τα έκανα (όπως και την έρευνα των ίδιων των 10 πηγών όπου εκεί να δείτε τι όργιο συντελείται) και οδηγήθηκα στους ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ.

Επειδή τα Μαθηματικά μου μπορεί να είναι λάθος θα περιμένω και τη λύση του μέλους της Διαχειριστικής Ομάδας ώστε να κάνουμε συγκρίσεις και να κρίνουμε και με τη "Μαθηματική βούλα" αν οι εν λόγω ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ μου προς τον macedon είναι ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑ και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΤΖΕΝΤΑΣ ή όχι.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 19:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
PanosT Έχεις τεράστιο πρόβλημα...


Είδες macedon πώς γυρνάνε οι καιροί; Για αυτό macedon πρέπει να είσαι προσεχτικός, γιατί μπορεί κάποτε να εμφανιστεί ένας άνθρωπος με μεγαλύτερο πρόβλημα απο σένα.
-Και πώς θα μπορείς τότε να αντλείς ικανοποιήση για τον δικό σου εαυτό;

..Άτιμο κάρμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 16:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doc
quote:
macedon:
PanosT Έχεις τεράστιο πρόβλημα...


Είδες macedon πώς γυρνάνε οι καιροί; Για αυτό macedon πρέπει να είσαι προσεχτικός, γιατί μπορεί κάποτε να εμφανιστεί ένας άνθρωπος με μεγαλύτερο πρόβλημα απο σένα.
-Και πώς θα μπορείς τότε να αντλείς ικανοποιήση για τον δικό σου εαυτό;

..Άτιμο κάρμα


Doc, κάποια στιγμή θα αναφέρω (μάλλον στο thread περί "Ναζαρέτ" κάποια πράγματα σχετικά με εμένα και το βιβλίο του macedοn και εκεί θα δεις τι σημαίνει ΚΑΡΜΑ...

Ήμουν έτοιμος να τα γράψω όταν άνεφερε ο macedon τις γνωστές σαχλαμάρες του του πως κρίνω ένα βιβλίο όταν δεν το έχω διαβάσει συνοδευόμενο από τις γνωστές ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ εναντίον μου κτλ κτλ.

Δεν ξέρω γιατί δεν τα έγραψα τότε.
Ίσως το...κάρμα να ήθελε εσένα πρώτα Doc να γράψεις αυτό που έγραψες περί Κάρμα.
Τι να πω...

Αλλά επαναλαμβάνω.
Εκεί θα δεις τι σημαίνει ΚΑΡΜΑ...

Ειλικρινά και εγώ ο ίδιος χρειάστηκα κάποια λεπτά για να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει, όταν έγιναν όλα αυτά που έγιναν...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 21/05/2012 16:42:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 17:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να΄ ξερα,γιατί η διαχειριστική ομάδα δεν ασχολείται μαζί σου PanoT, οφείλει και είναι υποχρεωμένη να σου δώσει κάποια απάντηση-εξήγηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 23:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιαπετός
Θα ήθελα να΄ ξερα,γιατί η διαχειριστική ομάδα δεν ασχολείται μαζί σου PanoT, οφείλει και είναι υποχρεωμένη να σου δώσει κάποια απάντηση-εξήγηση...

Ίσως γιατί φίλε Ιαπετέ , έχει ν' ασχοληθεί με άλλα σοβαρότερα θέματα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 01:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιαπετός:

Θα ήθελα να΄ ξερα,γιατί η διαχειριστική ομάδα δεν ασχολείται μαζί σου PanoT, οφείλει και είναι υποχρεωμένη να σου δώσει κάποια απάντηση-εξήγηση...



Γιατί το λες αυτό Ιαπετός;
(και ιδιαίτερα, αυτό που έχω τονίσει με bold στην παράθεση)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 01:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί το λες αυτό Ιαπετός;

Σαν αντικειμενικοί διαχειριστές,δεν πρέπει να δώσετε μία εξήγηση σε αυτή την αντιπαράθεση;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 12:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

quote:
Ιαπετός:

Θα ήθελα να΄ ξερα,γιατί η διαχειριστική ομάδα δεν ασχολείται μαζί σου PanoT, οφείλει και είναι υποχρεωμένη να σου δώσει κάποια απάντηση-εξήγηση...



Γιατί το λες αυτό Ιαπετός;
(και ιδιαίτερα, αυτό που έχω τονίσει με bold στην παράθεση)

Καλημέρα amalia.

Οφείλω να ομολογήσω ότι πέφτω από τα σύννεφα...

Πρώτο ποστ μέλους της Διαχειριστικής Ομάδας σ'αυτό το thread και ενώ έχω γράψει τόσα πράγματα για να σχολιάσεις/τοποθετηθείς/απαντήσεις ασχολείσαι με την εύλογη απορία του Ιαπετού???

Τέσπα.

Για να σε βοηθήσω, ίσως να το γράφει αυτό amalia διότι όοοοολα τα δικαστήρια του κόσμου (ακόμη και των ολοκληρωτικών καθεστώτων, μιας που μιλάτε περί Κομμουνισμού σε άλλο thread) μαζί με την απόφαση τους εκδίδουν ταυτόχρονα και το σκεπτικό τους με βάση το οποίο (ιδίως αν αυτό "μπάζει") μπορεί να γίνει έφεση ή αίτηση για επανάληψη και επαναψηλάφιση της δίκης κτλ κτλ.

Ο macedon (χρόνια σου πολλά βρε Κωνσταντίνε για εχθές που σε ξέχασα) ως κάτοχος πτυχίου Νομικής σίγουρα τα ξέρει καλύτερα από εμένα και μπορεί να διορθώσει έναν "έφηβο σπυριάρη"...

Θα ήθελα από την Διαχειριστική Ομάδα να μας ενημερώσει τουλάχιστον για τη στάση που πρόκειται να κρατήσει επί του θέματος ώστε να ξέρω και εγώ πως θα συνεχίσω το παρόν τόπικ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 22/05/2012 12:13:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 12:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ πανο,τι ζητας ακριβως;Να σε πει η αμαλια οτι νικησες;Να σε δωσει κυπελο;Δεν σε καταλαβαινω ρε φιλε......
Εδω γινεται μια συζητηση,ο καθενας ριχνει τα επιχειρηματα του και ο κοσμος που διαβαζει κρινει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 13:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ πανο,τι ζητας ακριβως;

Σε πρώτη φάση να υποστηρίξει με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ η Διαχειριστική Ομάδα την απόφασή της να μου απαγορεύσει την είσοδο για δύο εβδομάδες με την άκρως προσβλητική και υποτιμητική ως προς το πρόσωπό μου κατηγορία του ΧΥΔΑΙΟΥ ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΥ.

Εγώ από τη μεριά μου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΩ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ (ακόμη και με Μαθηματική απόδειξη) ΕΝΑΝ-ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ προς το πρόσωπο του macedon...

Με απλά λόγια.
Είτε η Διαχειριστική Ομάδα είχε δίκιο στην απόφασή της οπότε θα μας το αποδείξει εκθέτοντας τα επιχειρήματά της είτε άδικο όποτε η συζήτηση συνεχίζεται σε άλλη κατεύθυνση.

Επαναλαμβάνω ότι το παρόν thread δεν έχει να κάνει με εμένα και τον Κωνσταντίνο (όνομα βαρύ και ασήκωτο φέρεις ωρέ macedon στις πλάτες σου...) αλλά με εμένα και τη Διαχειριστική Ομάδα.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 14:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή εχθές ο macedon μας είχε την ονομαστική του εορτή έχοντας ένα όνομα ΤΕΡΑΣΤΙΟ για την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό γενικότερα θα πάρει σήμερα ένα δωράκι από εμένα.

Είναι δύο εξώφυλλα από τα 10 βιβλία πηγές που μας έφερε ως δικές του πηγές για να μας παρουσιάσει, μετά από 1,5 μήνα καθυστέρηση και μετά από αφόρητες πιέσεις εκ μέρους μου, ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ όπου στα έργα τους ισχυρίζονται ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ θρησκευτικούς διωγμούς Χριστιανών και ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΕΔΙΚΤΑ Αυτοκρατόρων.

Πρώτο εξώφυλλο από Arther Ferrill, The Fall of the Roman Empire

Δεύτερο εξώφυλλο από J. D. Randers-Pehrson, Barbarians & Romans


Παρατηρώντας τι γράφουν απλά και μόνο τα εξώφυλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους παραπομπή θα μας φέρει ο macedon από τα εν λόγω βιβλία που να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ότι οι εν λόγω ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ισχυρίζονται ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ θρησκευτικούς διωγμούς Χριστιανών και ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΕΔΙΚΤΑ Αυτοκρατόρων.

Πριν με ξανα-εγκαλέσει ο macedon ότι δεν κρίνουμε το περιεχόμενο του βιβλίου από τον τίτλο του και το εξώφυλλό του, να του υπενθυμίσω ότι περιμένω τα σχετικά quotes από τις...2/3/2012 οπότε αρχίζω να υποπτεύομαι ότι τα παραπάνω βιβλία ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ Ο macedon...

Βεβαίως ο macedon τα έχει διαβάσει τα εν λόγω βιβλία οπότε αυτός είναι που θα με αποστομώσει με τα σχετικά quotes που θα μας εμφανίσει.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ:
ΠΟΙΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟN macedon ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΒΛΙΑ (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 8) ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΒΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕ???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 22/05/2012 15:19:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 21:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟN macedon ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΒΛΙΑ
Αντίχριστος;
Σατανάς;
Διαβολεμένος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 22:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT
παραθέτω πιο κάτω τα δύο εκτενέστατα emails που σου είχα στείλει ως απάντηση σε δικά σου αντίστοιχα emails (συναφούς περιεχομένου με το παρόν θέμα) σχετικά με την χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου.

Δεν υπάρχει τίποτε άλλο που χρειάζεται να προστεθεί από τη δική μας πλευρά. Από κει και πέρα, αν η δημόσια παράθεση της απάντησης που σου έγραψα μέσω email δεν σε ικανοποιεί, δεν υπάρχει τίποτε περισσότερο που μπορούμε να κάνουμε και φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να φιλοξενείται εδώ η οποιαδήποτε (θεμιτή, αθέμιτη, δίκαια, άδικη, κ.λπ.) προσωπική ατζέντα.
To παρόν θέμα δεν μπορεί συνεπώς να συνεχίσει να φιλοξενείται στην κατηγορία ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (θα πρέπει να μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία, για όσο ακόμα χρόνο διατηρηθεί ενεργό).

_______________________________________________________________24/4/2012 - amalia

Καλησπέρα PanosT

Φαίνεται πως δεν κατάλαβες τον λόγο για τον οποίο απενεργοποιήθηκε χρονικά ο λογαριασμός σου και χαρακτηρίστηκε ως λασπολόγηση η σχετική συμπεριφορά σου στο forum.

Δεν έχει να κάνει με το εάν ο macedon χρησιμοποίησε όπως λες κάποιες πηγές με συγκεκριμένα συγκεντρωμένα στοιχεία, πηγές τις οποίες δεν αποκάλυψε αλλά έδωσε την εντύπωση ότι η επιχειρηματολογία του ήταν προϊόν δικής του έρευνας. Αυτό, στην περίπτωση που έγινε, έχεις κάθε δικαίωμα να το αναφέρεις, αλλά: χωρίς κωδωνοκρουσίες, θριαμβολογίες και επανηλλειμένες προσβολές εναντίον του, στοχοποιημένου από σένα (όπως δόθηκε η εντύπωση), macedon. Η όλη υπόθεση δίνει έντονα την εντύπωση ότι το μόνο που σε νοιάζει είναι να "εξευτελίσεις" τον άλλον στα μάτια όσων διαβάζουν, χωρίς καν να σε ενδιαφέρει που διέκοψες τη ροή του θέματος για 2 σελίδες και που χρησιμοποίησες τον χώρο που διατείθεται για συζητήσεις για μια εκστρατεία υποβίβασης; γελοιοποίησης; επίθεσης; "ξεβρακώματος"; (όπως χαρακτηριστικά γράφεις) εναντίον του συνομιλητή σου.

Θα μπορούσε φυσικά να γραφτεί με εντελώς αξιοπρεπή τρόπο το όποιο γεγονός αφορά την σωστή ή μη χρήση πηγών από τον macedon. Αλλά αυτό που έκανες δεν είχε καμία σχέση με μια κόσμια τέτοια νύξη.

Για οτιδήποτε, τέλος, έχει να κάνει με το βιβλίο του macedon, την αμφισβήτηση από εσένα κειμένων του και σχετικών πηγών που αναφέρονται ή δεν αναφέρονται σ' αυτό, εμείς δεν έχουμε κάποια δουλειά για να ανακατευτούμε, εμάς μας ενδιαφέρει και μας αφορά ότι γίνεται στον χώρο μας. Οπότε, πράξε όπως νομίζεις.

amalia

_______________________________________________________________28/4/2012 - amalia

Καλησπέρα Πάνο
(συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησής μου - παρακάτω σου γράφω κάποια πράγματα περί της ΟΥΣΙΑΣ)

Καταρχάς ας γίνει κατανοητό πως επειδή συντονίζουμε τις συζητήσεις αυτό δεν σημαίνει πως κάνουμε έλεγχο πηγών σε κάθε πρόταση ή παράγραφο των απόψεων που κατατίθενται στις συζητήσεις. Ούτε οφείλουμε, ούτε και είναι εύλογο να γίνεται αυτό σε μια κοινότητα διαλόγου στην οποία αλληλεπιδρούν δημόσια, ανταλλάσοντας δυναμικά απόψεις, πολλοί άνθρωποι. Η διασταύρωση της εγκυρότητας των πηγών, η ορθότητα των επιχειρημάτων, κ.λπ. είναι από τα ουσιαστικότερα αντικείμενα της συζήτησης και εξυπηρετείται κατά κύριο λόγο μέσα από αυτήν: δηλαδή, οι συμμετέχοντες συζητώντας έχουν και το προφανές κίνητρο να ελέγξουν εάν όσα γράφει ο συνομιλητής τους ισχύουν και πού τα βασίζει. Αυτό ισχύει φυσικά και για εμάς, ως συνομιλητές σε κάποια συζήτηση έχουμε προβεί κι εμείς σε αιτήματα για σαφή αναφορά προέλευσης επιχειρημάτων, αλλά αυτό έχει να κάνει με την ίδια τη λειτουργία της επιχειρηματολογίας σε μια συζήτηση. Εάν κάποιος παρουσιάζει ως δική του πνευματική παραγωγή τα επιχειρήματα που διάβασε π.χ. στη wikipedia ή κάπου αλλού και τα άλλαξε λίγο ενσωματώνοντάς τα στην άποψή του, αυτό αποτελεί δεοντολογικό παράπτωμα και παρερμηνεία του τι σημαίνει δημιουργικός και ειλικρινής διάλογος πρώτα από όλα - το εάν αυτό αποτελεί και σαφή καταστρατήγηση των κανονισμών του forum θα ήταν κάτι παρακινδυνευμένο να το πούμε διότι πιθανόν να διαστρεβλωνόταν η ίδια η φύση του ελεύθερου διαλόγου (μέσα στον οποίο, μπορεί κάποιος να υιοθετήσει και λάθος τακτικές, να του γίνουν σχετικές επισημάνσεις από τους συνομιλητές του, να τις δεχτεί ή να τις αρνηθεί, να προσπαθήσει ίσως να βελτιωθεί, κ.ο.κ.)

Βέβαια, ως συντονιστές του παρόντος χώρου συζητήσεων, εάν σε κάποιο θέμα κάποιος ανεβάσει ένα αυτούσιο κείμενο χωρίς πηγή, εννοείται ότι όταν το δούμε θα ζητήσουμε να παρατεθεί η σχετική πηγή - αυτό το έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές και στην περίπτωση που δεν έχει πέσει κάποιο τέτοιο περιστατικό στην αντίληψή μας, μπορεί πάντα όποιος θέλει να μας ειδοποιήσει σχετικά (με σαφή στοιχεία βέβαια σχετικά με το που και πότε έγινε κάτι τέτοιο!). Από κει και πέρα, εάν κάποιος συνομιλητής για τους σκοπούς της συζήτησης έχει προβεί σε κάποιου είδους "λεπτοδουλειά" όσον αφορά στην ανίχνευση των πληροφοριακών πηγών σε ένα κείμενο, είτε πρόκειται για προτάσεις που έχουν αντιγραφεί, είτε έχουν μεταφραστεί ή ακόμα και αποδοθεί από αλλού, μπορεί αυτό να το επισημάνει αξιοπρεπώς στη συζήτηση. Όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, χωρίς τη διάθεση να εξευτελίσει τον άλλο.

Θα μου πεις εδώ (και ίσως να έχεις δίκιο σε κάποιο βαθμό) πως ενδεχομένως ο συνομιλητής σου που προσπαθείς να τον "ξεσκεπάσεις" με τον τρόπο που το κάνεις, ήδη να έχει στήσει το παιχνίδι με τρόπο που να δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις απέναντι στην αξιοπιστία σου και στις απόψεις σου. Αυτό είναι πράγματι ένα ζήτημα. Δηλαδή, το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να "βγαίνει λάδι" γιατί έχει βρει τον τρόπο να καμουφλάρει την όποια επιθετική και προσβλητική συμπεριφορά του. Αλλά και πάλι, αυτές οι συμπεριφορές είναι τόσο διαφανείς για όσους παρακολουθούν συστηματικά τις συζητήσεις που τελικά δεν πείθουν, άλλωστε, μπορείς πάντα να δίνεις κατάλληλες αξιόλογες απαντήσεις και ο ευφυής αναγνώστης θα βγάλει τα συμπεράσματά του (υπάρχουν βέβαια και οι ιδεολογικές τάσεις προς τη μία ή την άλλη ομάδα απόψεων, οπότε πάντα ξέρεις ότι ο αναγνώστης πιθανόν να έλκεται περισσότερο από μηνύματα που επιβεβαιώνουν τις ιδεολογικές/θεωρητικές επιλογές του).

Πάντως, ανεξάρτητα με τον δυναμικό "αυτοσυντονισμό" μιας συζήτησης και του τι καταλαβαίνει όποιος τη διαβάζει, σε όποια περίπτωση υπάρχει εμφανής παραβίαση των κανονισμών του forum κάνουμε επεμβάσεις και το έχεις δει κι εσύ αυτό τον χρόνο που είσαι μέλος στις συζητήσεις.

Σημ: εάν υπάρχει κάποιο περιστατικό στα forums που θα ήθελες να εξετάσουμε, σε παρακαλώ γράψε μου σαφείς πληροφορίες για το πού θα το αναζητήσουμε (θέμα και link θέματος, σελίδα, ημερομηνία αποστολής μηνύματος/των, μέλος ή μέλη που σχετίζονται, ποιο είναι το περιστατικό, κ.λπ.)

Καλό Σαββατοκύριακο,
Αμαλία

Σημ:

quote:
Για να σε βοηθήσω, ίσως να το γράφει αυτό amalia διότι όοοοολα τα δικαστήρια του κόσμου (ακόμη και των ολοκληρωτικών καθεστώτων, μιας που μιλάτε περί Κομμουνισμού σε άλλο thread) μαζί με την απόφαση τους εκδίδουν ταυτόχρονα και το σκεπτικό τους με βάση το οποίο (ιδίως αν αυτό "μπάζει") μπορεί να γίνει έφεση ή αίτηση για επανάληψη και επαναψηλάφιση της δίκης κτλ κτλ.

PanosT έχεις μήπως σκεφτεί πως το πραγματικά φασιστικό είναι να προσπαθείς να μας αναγκάσεις να σου απαντήσουμε σε πράγματα για τα οποία τοποθετηθήκαμε ήδη; (στο θέμα όπου συνέβη το περιστατικό, αλλά και σε ιδιωτική μας επικοινωνία)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 05:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνο να επισημάνω κι εγώ ορισμένα πραγματάκια αφού πρώτα σου πω ότι θεωρώ εντελώς λανθασμένη και ατυχή την κίνησή σου να ανοίξεις ξεχωριστό θέμα στο forum για να αναζητήσεις το "δίκιο" σου, εφόσον υπάρχουν και άλλοι τρόποι επικοινωνίας. Φαντάσου τι θα γινόταν σε κάθε forum αν οποιοσδήποτε αισθανόταν "αδικημένος" ή "προσβεβλημένος" από μια επιλογή της διαχειριστικής ομάδας άνοιγε και ένα θέμα παρόμοιου τύπου.

Εν πάση περιπτώσει θα σταθώ αρχικά στο ζήτημα κατάθεσης επιχειρημάτων και στοιχείων προς διασαφήνιση της ορθής άποψης ή της πραγματικότητας που συζητούνται στο πλαίσιο ενός θέματος.

Αν ο τάδε συνομιλητής σου υποστηρίζει μια θέση την οποία έχεις τα στοιχεία να αναιρέσεις, τότε μπορείς να το κάνεις χωρίς συνοδεία υποτιμητικών χαρακτηρισμών και γενικεύσεών τους εις βάρος του συνομιλητή. Από την κατάθεση των διαφωτιστικών στοιχείων μόνο κέρδος θα υπάρξει για τη συζήτηση, όχι όμως και από τους εμπρηστικούς χαρακτηρισμούς, την επιθετική διάθεση, την προσπάθεια διασυρμού και το κυνηγητό του άλλου μέλους μέχρι "τελικής πτώσεως". Δεν διεξάγεται καμιά μάχη εδώ, συζητήσεις κάνουμε.

Να είσαι σίγουρος ότι αν τα στοιχεία σου είναι πραγματικά δυνατά, αποκαλυπτικά και ξεκάθαρα τότε ο υγειώς σκεπτόμενος και χωρίς ιδεολογικές παρωπίδες αναγνώστης θα καταλάβει ποιος τελικά είχε δίκιο και ποιος άδικο. Δεν χρειάζεται όμως να το πολυχοντραίνουμε και να τραβάμε περαιτέρω το σχοινί μιλώντας κατ'επανάληψη για λαγουδάκια, απατεώνες, ψεύτες, κλέφτες και τα σχετικά.

Αν ένας συνομιλητής σου μετέφρασε ελαφρώς λανθασμένα ή ελλιπώς το απόσπασμα ενός ξένου συγγραφέα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι απατεώνας και πλαστογράφος. Το ίδιο θα έλεγα και για την περίπτωση που από ένα ογκώδες έργο ενός ή περισσότερων τόμων ο συνομιλητής σου δεν παραθέσει την Χ φράση που θα του ακύρωνε το επιχείρημα αλλά παρέθεσε μια άλλη που το υποστήριζε. Προτού προβούμε σε έναν βαρύ και ίσως βιαστικό χαρακτηρισμό, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και άλλες πιθανότητες όπως να μην είχε μελετήσει καλά ή πλήρως το σχετικό έργο, να έκανε από κεκτημένη ταχύτητα ελλιπή μετάφραση, να μη θυμάται κάποιες πληροφορίες από αυτό κ.α.

Διαβάζοντας κάποια μηνύματά σουπου πλέον βρίσκονται στη "Σαλάτα" (20/04/2012, 17:13:00 και 20/04/2012, 21:09:58)βλέπω ότι χρησιμοποίησες επίσης κάποιους εξαιρετικά απρεπείς χαρακτηρισμούς για τον macedon όπως "ΚΑΚΟΜΟΙΡΕ ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΕ ΤΗΣ ΚΑΡΠΑΖΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΑΠΑΣ" ή "ΚΑΚΟΜΟΙΡΕ ΔΑΣΚΑΛΑΚΟ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ" ή "ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΡΠΑΖΙΑΣ" παράλληλα με μια ακατανόητη επιθετικότητα και τάση χλευασμού (με φράσεις του στιλ "Τελικά macedon ψιχαλίζει ή σε φτύνουν") που ξεφεύγουν από τα πολιτισμένα πλαίσια διαλόγου θίγοντας βαριά το πρόσωπο του άλλου. Βέβαια ο δεύτερος χαρακτηρισμός σου που επισημαίνω, γράφτηκε μετά από συγκεκριμένο σχόλιο του macedon (όχι κόσμιο αλλά σίγουρα όχι τόσο βαρύ όσο το δικό σου) όμως η φασαρία στο συγκεκριμένο topic ξεκίνησε αφού άρχισες να εξαπολύεις άσχημους χαρακτηρισμούς εις βάρος του - άλλο ένα παράδειγμα του πόσο εύκολα μπορούν να ξεφύγουν οι συζητήσεις από συνεχή παράθεση εμπρηστικών και απρεπών χαρακτηρισμών. Ό,τι κι αν αντέγραψε ή μετέφρασε σωστά ή λάθος ο macedon είναι ευνόητο νομίζω ότι οι τέτοιοι χαρακτηρισμοί δεν δικαιολογούνται σ' ένα χώρο συζητήσεων.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι ενώ έχεις συνεισφέρει πολύ θετικά σε αρκετές συζητήσεις με σημαντικά στοιχεία, καθώς και με έκφραση συγκροτημένης σκέψης και κατάθεση αξιόλογων επιχειρημάτων, κάπου έχεις την τάση να γίνεσαι υπερβολικά "καχύποπτος" εντάσσοντας ορισμένους συνομιλητές σε "παρεάκια", εκδηλώνοντας παράλληλα μια ξαφνική επιθετικότητα και τάση υποτίμησης ενός συνομιλητή. Κάτι τέτοιο έγινε για παράδειγμα στο topic "ΝΑΖΑΡΕΤ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΜΥΘΟΣ?" όπου συγκεκριμένα προσβάλλεις το μέλος kondoras με τη φράση "δεν ξέρω ακόμα αν διαστρεβλώνεις την αλήθεια και την πραγματικότητα λόγω φυσιολογίας εγκεφάλου ή δόλου..."(Απεστάλη: 15/05/2012, 15:34:58).
Ευτυχώς βέβαια το θέμα έληξε ήπια χωρίς να πάρει (καυτή) συνέχεια αλλά από τέτοιες δημοσιεύσεις μπορεί εύκολα να δωθεί η παραπάνω εντύπωση, όχι αδίκως νομίζω.

Μέσα απ' όλα αυτά, φάνηκε μια εικόνα προσπάθειας σπίλωσης ορισμένων μελών που τυχαίνει να διαφωνούν μαζί σου (απ' ό,τι φαίνεται στα θρησκευτικά ή ιστορικο-θρησκευτικά θέματα) και ειδικότερα όταν παρατηρείται μια εμμονή για αναφορά σε συγκεκριμένο μέλος (ακόμα και σε περιπτώσεις όπου δεν έχετε ανταλλάξει πρόσφατα μηνύματα) όπως έχεις κάνει με τον macedon, η κατάσταση αρχίζει να παρεκκλίνει, να ξεφεύγει και να δημιουργούνται δικαιολογημένες εντυπώσεις περί προσωπικής (επιθετικής) ατζέντας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 05:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT

Εγώ δηλώνω ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ ότι οι ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ εναντίον του μέλους macedon ήταν ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ macedon κατά τη συμμετοχή του στα διάφορα threads ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.


Έλα όμως που δεν ήταν μόνο τέσσερις, αλλά περισσότεροι...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 12:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@amalia
Προφανώς και δεν με έχουν καλύψει οι απαντήσεις σου amalia.

Κατ'αρχάς με κατηγόρησες για ΛΑΣΠΟΛΟΓΟ αλλά παρά τις συνεχείς ενοχλήσεις μου δεν μου έχεις δώσει ακόμα τον ορισμό του ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΥ

Όλα αυτά που γράφεις στα e-mails σου είναι ΟΛΟΣΩΣΤΑ μεν ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΑ δε.

Εγώ σας παραθέτω συγκεκριμένα στοιχεία και εσυ μου αντιγράφεις τι ακριβώς για να καταλάβω????

Εδώ έχουμε συγκεκριμένα θέματα.

α) Γιατί δεν διορθώνει ο macedon τις ελλειπείς μεταφράσεις του Renan?
(άσε το γιατί δεν μεταφράζει τα δικά μου εδάφια από Gibbon...)

β) Έκανε ο macedon τυφλό copy-paste τις 10 πηγές από την ιστοσελίδα http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html ΝΑΙ ή ΟΥ?

γ) Γιατί δεν έχει φέρει ακόμα τα quotes των 10 πηγών?

Αυτά είναι συγκεκριμένα ερωτήματα στα οποία μέχρι στιγμής ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ο

Αν κάνω "φασιστικά" λάθος θα σε παρακαλέσω κάτω από τα δικά μου α) β) γ) να κάνεις quote των απαντήσεων από τα εν λόγω e-mails σου που θεωρείς ότι ήδη έχεις δώσει διότι δεν μπορώ να διακρίνω τις απαντήσεις σου.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 23/05/2012 12:27:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 13:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Agnostic
To πρώτο μου nickname ήταν Ι.Χ.Θ.Υ.Σ αλλά η amalia μου ζήτησε σχεδόν αμέσως να το αλλάξω και το έκανα άμεσα.

Κοίτα τι πρόλαβε να γράψει ο macedon απευθυνόμενος σε εμένα.

quote:

macedon - Απεστάλη: 10/01/2012, 22:08:26

Γ.Ο.Β.Ι.Ο.Σ.

Το θέμα εδώ είναι η μετενσάρκωση. Προσωπικά έκανα ένα σχόλιο πάνω σ'αυτά που είπε ο έτερος "γνώστης" και σταμάτησα εκεί.

Αν θες να συζητήσουμε πάνω στις Ιουδαιοχριστιανικές ανοησίες που αναφέρεις, έλα σε κάποιο άλλο, σχετικό θέμα να τα πούμε με την ησυχία μας.

Πάντα διασκεδάζω να "συζητώ" με Ιουδαιοχριστιανικά trolls που δεν ξέρουν την τύφλα τους. Και, είμαι σίγουρος, πως έχεις να προσφέρεις πολλά στη διασκέδαση των παρευρισκομένων.


Όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία και ειλικρινά ΑΡΝΟΥΜΑΙ να γράψω κάποιες από τις προσβλητικές επιθέσεις εναντίον μου από τον macedon.

Το δηκτικό υφάκι του macedon είναι πασίγνωστο προς όλους όσους δηλώνουν απλά και μόνο Χριστιανοί και αρκεί μια απλή ανάγνωση των posts του για να το καταλάβει κάποιος.

Όλα αυτά που του έχω πει σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ και τα αναδημοσίευσες εδώ Agnostic ήταν ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ και έρχονταν ως ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ.
Ένα-δύο ποστς πιο πάνω και θα έβρισκες τις αντίστοιχες προσωπικές επιθέσεις του macedon αλλά και άλλων μελών που τυχαίνει να βρίσκονται σε απόλυτη ταύτιση θέσεων, πρακτικών και ενεργειών με τον macedon και γι'αυτό τους αποκαλώ παρεάκι.

ΟΜΩΣ!
Ο 4 ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ που τονίζω ΣΥΝΕΧΩΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ macedon ΕΝΑΝΤΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΙΜΑ (ΟΠΩΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ) ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΤΟΥ.

Σου υπενθυμίζω προσωπικό σου παράδειγμα ΦΙΛΕ Agnostic που το χειρίστηκες ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΠΕΡΑΝΩ κάτι που εγώ δεν θα το καταφέρω ούτε σε δέκα ζωές...

Γράφεις

quote:
Agnostic
Ο Mackay επισημαίνει βέβαια ότι το διάταγμα δεν στρεφόταν αυτό καθαυτό εναντίον των χριστιανών αλλά ο κύριος στόχος του ήταν να αναγκάσει τους πάντες να τελέσουν θυσία για την ευημερία της Αυτοκρατορίας και αν στην πορεία οι χριστιανοί εξαλείφονταν τόσο το καλύτερο. Παρ' όλα αυτά κανένας αυτοκράτορας στο παρελθόν δεν είχε αισθανθεί την ανάγκη να επιβάλλει την τέλεση θυσιών και η συγκεκριμένη απαίτηση δεν είχε άλλον στόχο παρά να αποδείξει ότι όσοι τελούσαν θυσίες δεν ήταν χριστιανοί. Τέλος προσθέτει ότι τελικά το διάταγμα κατέληξε σε μια προσπάθεια να καταπνιγεί ο χριστιανισμός που τέθηκε σε εφαρμογή με θετικούς όρους. Η τιμωρία για τη μη συμμόρφωση ήταν η εξορία και η δήμευση περιουσίας ενώ κάποιες σημαντικές μορφές της Εκκλησίας που αρνήθηκαν να συμμορφωθούν εκτελέστηκαν. Άλλοι χριστιανοί προσκόμισαν ψευδή πιστοποιητικά ή συμμορφώθηκαν.

Τα παραπάνω προέρχονται από τις σελίδες 385-386.


Ολοκληρωμένη παράγραφος που οδηγεί σε ένα ολοκληρωμένο ΝΟΗΜΑ.


Σου απαντάει ο macedon.


quote:
macedon

quote:
Agnostic

Ο Mackay επισημαίνει βέβαια ότι το διάταγμα δεν στρεφόταν αυτό καθαυτό εναντίον των χριστιανών


Α, μάλιστα! Έχουμε μια "συντονισμένη προσπάθεια" εξάλειψης των χριστιανών με ένα διάταγμα που ΔΕΝ στρέφεται κατά των χριστιανών.

Αυτό που διαπιστώνω εγώ είναι μια "συντονισμένη προσπάθεια" να εφεύρουμε θρησκευτικούς διωγμούς εκεί που δεν υπάρχουν.(...)


Του ανταπαντάς.

quote:
Agnostic

quote:
macedon

Α, μάλιστα! Έχουμε μια "συντονισμένη προσπάθεια" εξάλειψης των χριστιανών με ένα διάταγμα που ΔΕΝ στρέφεται κατά των χριστιανών.


Μα το διασαφηνίζει στη συνέχεια ο Mackay.

Έγραψα λίγες σειρές πιο κάτω: Τέλος προσθέτει ότι τελικά το διάταγμα κατέληξε σε μια προσπάθεια να καταπνιγεί ο χριστιανισμός που τέθηκε σε εφαρμογή με θετικούς όρους. Η τιμωρία για τη μη συμμόρφωση ήταν η εξορία και η δήμευση περιουσίας ενώ κάποιες σημαντικές μορφές της Εκκλησίας που αρνήθηκαν να συμμορφωθούν εκτελέστηκαν.


Ο macedon δεν επανήλθε ΟΥΔΕΠΟΤΕ στο εν λόγω σημείο ούτε είπε κάτι του τύπου " α, οκ Αgnostic δεν το είδα. Σου ζητώ συγγνώμη...".

Αυτό από μόνο του δείχνει την ΠΡΑΚΤΙΚΗ που έχει υιοθετήσει στο forum. To ίδιο έχει κάνει άπειρες φορές.

ΠΟΙΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ???

Τέτοια ανοχή από εμένα δεν πρόκειται να υπάρξει.
Δεν είμαστε παιδάκια αλλά ενήλικες.
Δεν μπορεί ο macedon να μην διάβασε ολόκληρη την παράγραφο σου, αλλά μόνο τις πρώτες λέξεις....

Απλά οι πρώτες λέξεις ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ...

Τέτοια παιχνιδάκια τα κάνω με τα παιδιά μου που είναι προσχολικής ηλικίας και εξαντλώ όλη την υπομονή μου εκεί.

Εδώ, από εμένα, θα παίρνει ο macedon τις ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ και τους 4 ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ (ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΒΟΥΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΟΥΝ!!!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 23/05/2012 13:41:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 03:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT

Όλα αυτά που του έχω πει σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ και τα αναδημοσίευσες εδώ Agnostic ήταν ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ και έρχονταν ως ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ.


Οχι όλοι Πάνο. Τουλάχιστον οι δύο από τους χαρακτηρισμούς ήταν σε απάντησή σου προς σχόλια που δεν περιείχαν προσβολές. Συγκεκριμένα σε προτάσεις που αναφέρει από πού πήρε τα στοιχεία του κι ότι αγνοούσε τις δικές σου πηγές. Δεκτό ότι και ο macedon έχει χρησιμοποιήσει τέτοιους χαρακτηρισμούς και στο παρελθόν έχουν γίνει σχετικές παρατηρήσεις, επεμβάσεις και προσωρινή απενεργοποίηση.

Μπορεί στη μία συζήτηση να πρωτοξεφεύγει ο ένας, σε μια άλλη ο άλλος κ.ο.κ. Το θέμα είναι να μην διαιωνίζονται αυτές οι καταστάσεις.

quote:
PanosT

Ο macedon δεν επανήλθε ΟΥΔΕΠΟΤΕ στο εν λόγω σημείο ούτε είπε κάτι του τύπου " α, οκ Αgnostic δεν το είδα. Σου ζητώ συγγνώμη...".

Αυτό από μόνο του δείχνει την ΠΡΑΚΤΙΚΗ που έχει υιοθετήσει στο forum. To ίδιο έχει κάνει άπειρες φορές.

ΠΟΙΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ???


Διαφωνώ με τη λογική να προσπαθούμε ντε και καλά να βρούμε και να δημοσιοποιούμε έναν αρνητικό ή προσβλητικό προσωπικό χαρακτηρισμό (και μάλιστα κατ' επανάληψη) επειδή στα πλαίσια αντιπαράθεσης θέσεων και στοιχείων ο τάδε συνομιλητής δεν έπραξε όπως νομίζουμε ότι θα ήταν σωστό ή πρέπον.

Δε νομίζω ότι από το παραπάνω παράδειγμα πρέπει να βάλλουμε κατά του macedon. Ούτε θεωρώ επιλήψιμη την στάση του, το ότι δεν επανήλθε δηλαδή με κάποια συγγνώμη. Δεν έγινε κάτι σοβαρό και πιστεύω ότι ο αμερόληπτος αναγνώστης μπορεί εν τέλει να βγάλει το σωστό συμπέρασμα από την συγκεκριμένη παράγραφο.

Το ότι δεν επανέρχεται ένας συνομιλητής σε τέτοιες περιπτώσεις, έχεις σκεφτεί ότι μπορεί απλά να οφείλεται στο ότι αντιλήφθηκε τον όποιο εσφαλμένο ή τσαπατσούλικο τρόπο προσέγγισής του? Τι να κάνουμε πια μετά απ' αυτό? Να τον κυνηγάμε ανηλεώς μέχρι να κάνει και δήλωση μετάνοιας? Αν επιθυμεί να σιωπήσει, ας σιωπήσει. Σημασία έχει ότι τα γραπτά μένουν και εκτίθενται στους αναγνώστες προς εξαγωγή συμπερασμάτων.

Χρειάζεται λίγη παραπάνω ψυχραιμία μερικές φορές.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 16:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
quote:
PanosT

Όλα αυτά που του έχω πει σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ και τα αναδημοσίευσες εδώ Agnostic ήταν ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ και έρχονταν ως ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ.


Οχι όλοι Πάνο. Τουλάχιστον οι δύο από τους χαρακτηρισμούς ήταν σε απάντησή σου προς σχόλια που δεν περιείχαν προσβολές. Συγκεκριμένα σε προτάσεις που αναφέρει από πού πήρε τα στοιχεία του κι ότι αγνοούσε τις δικές σου πηγές. Δεκτό ότι και ο macedon έχει χρησιμοποιήσει τέτοιους χαρακτηρισμούς και στο παρελθόν έχουν γίνει σχετικές παρατηρήσεις, επεμβάσεις και προσωρινή απενεργοποίηση.

Μπορεί στη μία συζήτηση να πρωτοξεφεύγει ο ένας, σε μια άλλη ο άλλος κ.ο.κ. Το θέμα είναι να μην διαιωνίζονται αυτές οι καταστάσεις.


Εγώ δεν εκφράστηκα σωστά και σε μπέρδεψα Agnostic.
Εννοούσα όλες τις προσωπικές επιθέσεις στα διάφορα threads και όχι μόνο σ'αυτά που αναδημοσίευσες από τη "Σαλάτα Μηνυμάτων" αλλά ok με κάλυψες με τη συνέχεια του post σου.

Αυτό βέβαια που διαφεύγει σε μόνιμη βάση από το savoir vivre της Δ.Ο φίλε Agnostic είναι ότι οι οι προσωπικές επιθέσεις που έχω δεχτεί εγώ αλλά και άλλα μέλη (Roben, europaios2, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ, mdiamant, Ψηλός κ.λ) κατά καιρούς από το macedon και τους ομοίους του εμπεριέχουν σαφή ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (για μαντριά, για πρόβατα, για Εβραιόπληκτους, για Ιουδαιοχριστιανούς, για μειωμένη κριτική σκέψη, για χαμηλό επίπεδο κατανόησης κτλ).

Κάποια τέτοια posts εναντίον μου (από τον Συνοδινός.1 και τον άθεος αν θυμάμαι καλά) τα έδειξα και στον Dying Incubus σε μια σχετική συζήτηση που είχαμε αλλά, όπως η amalia, είχε μια ολόσωστη θεώρηση η οποία ήταν καθαρά γενικόλογη και θεωρητική, τελικά δεν τοποθετήθηκε επί του ρατσιστικού περιεχομένου.

Συνεπώς και το savoir vivre το θεωρώ ότι μπάζει λίγο και δεν ευαισθητοποιείται με τον ίδιο τρόπο για όλα τα μέλη.

Για να το τελειώνουμε.
Εγώ πλήρωσα, ας δεχτώ προς χάριν της συζήτησης δίκαια, για ότι είπα "χύμα και τσουβαλάτα" στο macedon.

Ο macedon τελικά ΠΑΡΑΤΥΠΗΣΕ με την εμφάνιση των 10 πηγών και την επιχειρηματολογία του περί Προφήτη Δανιήλ από τα αντίστοιχα sites???

NAI Ή ΟΧΙ???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 04:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT

Ο macedon τελικά ΠΑΡΑΤΥΠΗΣΕ με την εμφάνιση των 10 πηγών και την επιχειρηματολογία του περί Προφήτη Δανιήλ από τα αντίστοιχα sites???

NAI Ή ΟΧΙ???


Ναι αν πράγματι προέρχονται από αυτά τα sites (ή οποιαδήποτε άλλα sites).

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy