ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 00:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα καλα μου παιδια!

ξερετε το Ρεικι?
τι ξερετε για το Ρεικι?

(γενικα γυρω απο τον τροπο αυτο θεραπειας, υπαρχει ενα συννεφο μυστηριου και μυστικοτητας. οι "μυημενοι" η "θεραπευτες" δε μιλανε για αυτη τους την ιδιοτητα, οταν και οπου δεν ειναι απαραιτητο)

το ρεικι, για να το εφαρμοσει καποιος πρεπει να ειναι μυημενος -λενε.
και γω συμφωνω σε αυτο, αν και δεν εχω μυηθει.
το να σου στειλει καποιος ενεργεια ρεικι μπορει να διαρκεσει για καποιο αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα, απο μερες μεχρι μηνες.

πριν απο 6 χρονια, καποιος μου ειχε δωσει τετοια ενεργεια. ενιωσα τ αποτελεσματα της για αρκετο καιρο... ηταν ξεκαθαρα και πολυ ευαναγνωστα!
οποιος εχει λαβει τετοιου ειδους "θεραπεια", θα ξερει τι εννοω!

ο λογος που ανοιξα αυτο το θεμα
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ
αλλα
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.

τελος, αν καποιος γνωριζει καποιον που να ειναι "θεραπευτης" θα μπορει με αυτον τον τροπο να επικοινωνησει με καποιο αναγνωστη και να τον βοηθησει να βρει το δρομο της δικης του μυησης.
(παιζει πολυ μεγαλο ρολο ποιος θα σε μυησει στο ρεικι, και ετσι η συγκεντρωση πληροφοριων σε αυτο το θεμα μπορει να αποβει χρησιμη!)

φιλικα

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 14:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AYTO ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ!
ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

"ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΕ ΜΥΗΣΕΙ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ"

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 15:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να συμπληρώσω ότι αυτό που μου είχαν κάνει ήταν -όπως μου είπαν- ότι μου απελευθέρωσαν την ενεργειακή δίοδο στα δάκτυλα των χεριών.
γιά αρκετό καιρό ένιωθα την ενέργεια όταν ακουμπούσα κάποιο άλλο άτομο... και ήταν συγκλονιστικό.
αυτό χάθηκε μετά από κάποιους μήνες και δεν έχω ξανανιώσει ποτέ την ίδια αίσθηση!

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 15:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγα λόγια για το ρέικι ...

ΡΕΪΚΙ

Το REIKI είναι ένα φυσικό σύστημα θεραπείας που έρχεται από τα βάθη των αιώνων. Αναφορές σ' αυτή τη πανάρχαια θεραπευτική τέχνη συναντάμε σε σανσκριτικές σούτρας πριν από 2.500 χρόνια.


Στα τέλη του 19ου αιώνα ο dr. Mikao Usui, πρύτανης σε ένα Χριστιανικό πανεπιστήμιο του Kyoto της Ιαπωνίας, έφερε στο φως και πάλι τη κρυμμένη αυτή γνώση του REIKI. Μετά από πολύχρονη αναζήτηση στα αρχαία κείμενα, διαλογισμό και νηστεία, ανακάλυψε το κλειδί που οδηγούσε στη ξεχασμένη τέχνη μεταβίβασης της κοσμικής ενέργειας.

Το «REIKI» είναι γιαπωνέζικη σύνθετη λέξη και σημαίνει «συμπαντική ζωτική ενέργεια». Το «REI» είναι το παγκόσμιο, το απεριόριστο, το συμπαντικό. Το «ΚΙ» είναι η ενέργεια που γεμίζει το σύμπαν, ρέει μέσα μας και μας κρατά στη ζωή. Είναι το τσι για τους κινέζους, το Φως για τους χριστιανούς, το πράνα για τους ινδουιστές, η οργόνη για τον Ράιχ. Επίσης αναφέρεται ως βιόπλασμα, βιοενέργεια, κοσμική ενέργεια κ.α.

Ο θεραπευτής του REIKI μαθαίνει να γίνεται κανάλι αυτής της ενέργειας και μπορεί να τη μεταβιβάζει εκεί που χρειάζεται.

Το REIKI υποστηρίζει τις ιατρικές θεραπείες, το βελονισμό, τη χειροπρακτική, τις ψυχοθεραπείες κλπ. Αποτοξινώνει, λύνει τα ενεργειακά μπλοκαρίσματα, ενισχύει την αυτοθεραπεία και φέρνει βαθιά χαλάρωση. Το REIKI μας βοηθά να συνειδητοποιήσουμε την αιτία των προβλημάτων μας. Καλλιεργεί τη θετική στάση του ατόμου απέναντι στη ζωή. Γενικά, βοηθά στο να διατηρηθεί η ισορροπία σώματος - νου - πνεύματος και χαρίζει εσωτερική αρμονία και γαλήνη.

...Αυτό είναι ένα απόσπασμα από κάποιο από τα πολλά βιβλία που κυκλοφορύν για το ρείκι.

Οι δάσκαλοι που μυούν στο ρέικι δεν έχουν να κάνουν και πολύ με τον μαθητή, τώρα πια. Οι δάσκαλοι απλά μυούν. Κάποιοι μένουν κοντά στους μαθητές κάποιοι όχι.

Το ρέικι είναι δρόμος. Είναι η πορεία του καθενός μας, μαζί και χωριστά, σ αυτό το ίδιο μονοπάτι.

Αυτό που κύρια χριάζετε να γνωρίζει κανείς σε σχέση με το ρέικι είναι ότι η ενεργιακή αυτή θεραπεία πρέπει να ζητηθεί, προκειμένου να δωθεί.Δηλαδή, δεν μπορείς να δίνεις ρέικι σε κάποιον εν αγνοία του.
Οπως οι περισσότερες πνευματικές γνώσεις και αναζητήσεις πρέπει να βρίσκουν πρόσφορο έδαφος προκειμένου να δωθούν.
Δεν έχω συναντήσει πέπλα μυστηρίου να καλύπτουν το ρέικι και το δρόμο του.Αυτό που όλοι πρέπει να μάθουμε είναι να ζητάμε.

Σ ευχαριστώ για την ευκαιρία μου που έδωσες να μιλήσω για το ρέικι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 15:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν κάποιος δέχετε θεραπεία ρέικι φυσικά και νιώθει την ενέργεια να ρέει στο σώμα του.Αυτό όμως είναι παροδικό.

Για να είναι μόνιμη η αίσθηση της ενέργειας που ρέει, η αισιοδοξία και η εσωτερική γαλήνη πρέπει να μυηθεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 16:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=925


'συμπαντική ζωτική ενέργεια'
...ΝΑΙ..ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΝΥΠΗΡΧΕ...+ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ 'ΜΟΔΑ' ΤΟ 'ΡΕΙΚΙ'...ΔΗΛΑΔΗ...
ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ -ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ..ΜΕ ΧΡΗΜΑ ΣΕ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ..ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ!-ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ 'ΕΙΝΑΙ' ΤΟΥ..ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ...

ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ


ΝΑΙ... ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ..ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...ΓΝΩΡΙΖΩ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ ΡΕΙΚΙ ΜΑΣΤΕΡ +ΜΗ...
ΜΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΟΠΩΣ Η ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΔΙΔΑΞΕ...

ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ..'Η 'ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ' ΚΑΙ 'ΜΟΝΑΔΟ-ΠΟΙΗΘΗΚΕ' ΚΑΙ Η ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...?

ΟΛΑ ΥΛΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ_ΜΕΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ..ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ..ΣΕ ΧΡΗΜΑ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ...ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ..-ΚΑΙ ΟΠΩΣ Η ΜΟΜΟ ΤΟΥ ΜΙΧΑΕΛ ΕΝΤΕ-..ΟΛΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΝ...

ΕΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ..ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΥΗΘΕΙΣ..(ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΩ..ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΜΩΣ!...)ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ..ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ..ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΥΤΗ ..ΜΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ!!!???
ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ???
..ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΗΣΕ(ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ!)ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΥΗΘΕΙ???
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ..ΑΠΛΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...
ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ
ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ..ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΦΑΝΕΡΟ!


...Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ..ΕΥΚΟΛΑ...ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 01:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ!
Πόσο σε καταλαβαίνω!!!
Αυτό ακριβώς μου την δίνει αφάνταστα, τόσο ώστε να αποποιούμαι συχνά όλες αυτές τις εναλλακτικές θεραπείες. Η εμπορευματοποίησή τους. Και στην διαδαχή, αλλά και στην πράξη!
Κάθε φορά που για παράδειγμα σκέφτομαι να ασχοληθώ με κάτι οπως το "ρέϊκι", μου έρχονται στο μυαλό οι δάσκαλοι που θα πληρωθούν "για τον κόπο τους, τα έξοδα να ταξιδέψουν, διαμονής κ.λ.π.", που μου γυρνάνε τα έντερα. Τόσα έξοδα πια, που για ένα σεμινάριο συμμετοχής 15 ατόμων, συγκεντρώνονται τουλάχιστον 3 εκατομμύρια για δύο Σαββατοκύριακα;
Ασε, που στα περισσότερα, λένε ότι δέχονται μόνο γιατρούς ή συναφέις ειδικότητες, και τελικά αυτό που τους ενδιαφέρει είναι μόνο να πληρώσεις.

Δε μιλάω συγκεκριμένα για το "ρέικι". Μιλάω για όλες τις σχολές που ξεφυτρώνουν εδώ κι εκεί, και πουλούν αυτού του είδους τη γνώση. Πέρισυ, δίδασκα σε μία ιδιωτική σχολή, και μου πρότειναν να κάνω κάποια μαθήματα. Το γεγονός ότι δεν ήμουν ειδική στον συγκεκριμένο τομέα κι ότι δήλωσα επιπλέον παντελώς άσχετη, δεν το άκουσαν καθόλου. Σα να μην το είπα...

Για το "Ρέϊκι" πάντως έχω μαύρα μεσάνυχτα. Κάποιοι φίλοι γιατροί έκαναν παλιά. Θα ρωτήσω να μάθω, αλλά ασφαλώς περιμένω και όσους γνωρίζουν κάποια πράγματα να τα αναφέρουν εδώ στο πολύ ενδιαφέρον τόπικ που άνοιξε η λίλιθ.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 17:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ρέικι αντιπροσωπεύει μια αξία. Οι άνθρωποι έχουν, καλώς ή κακώς, την ιδιότητα να αντιμετωπίζουν κατ΄ αρχήν τα αρκιβά πράγματα με περισσότερη προσοχή και μεγαλύτερο σεβασμό.
Η Hawayo Takata, η προτελευταία μεγάλη Διδασκάλισσα του Ρέικι έιχε πει κάποτε σχετικά με τις εκπτώσεις για τα σεμινάρια Ρέικι : “ Don’t bargain with Reiki” .

Η βασική άρχη που διέπει όλες τις σχέσεις στο σύμπαν είναι η ισορροπία. Προκειμένου να έχουμε λοιπόν ισορροπία έχουμε και την ανταλλαγή. Ο δάσκαλος δείχνει το μονοπάτι.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι χρήματα. Μπορεί πάντα να δώσει οτιδήποτε για την ανταλλαγή.
Υπάρχουν δάσκαλοι που μυούν και κάνου θεραπείες δωρεάν. Οπως επίσης υπάρχουν δάσκαλοι που δεν πληρώνοντε πάντα. Υπάρχουν και οι δάσκαλοι που τη σχέση αυτή - δασκάλου μαθητή - την βλέπουν αυστηρώς πελατιακή.
Υπάρχουν δάσκαλοι που ζούν από τις διδασκαλίες τους και μένουν κοντά στους μαθητές τους. Οπως υπάρχουν και masters Reiki που κάνουν μόνο θεραπίες επί πληρωμή ή άνευ.

Φένετε ότι η αναζήτηση έχει γίνει της μόδας.Και δεν είναι μόνο το Ρέικι σ αυτήν την κατηγορία. Είναι το feng sui, tai chi, ρεφλεξολογία, διαλογισμός, gioga...
Για μένα το θέμα είναι πόσο συνηδητός είναι αυτός που αναζητεί και σε ποιό επίπεδο ψάχνει.

Αν κάποιος θέλει να μάθει για το Ρέικι,δεν νομίζω ότι το γεγονός της πληρωμής είναι το κομμάτι που θα πρέπει να σταθούμε. Αντιθέτως πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να μάθουμε τι είναι αυτό που τελικά μας προσφέρει.

Το Ρέικι είναι δρόμος αγαπής.
Μόνο με αγάπη μπορεί να θεραπεύσει κανείς. Το πιο θαυμαστό απ όλα είναι ότι όλοι μπορούμε να θεραπεύσουμε πρώτα τον εαυτό μας και μετά τους άλλους.

Για να θεραπεύσεις το σώμα πρέπει πρώτα να θεραπεύσεις τον νου.

Πλάτων, 427-347 π.Χ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 02:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Αν κάποιος θέλει να μάθει για το Ρέικι,δεν νομίζω ότι το γεγονός της πληρωμής είναι το κομμάτι που θα πρέπει να σταθούμε. Αντιθέτως πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να μάθουμε τι είναι αυτό που τελικά μας προσφέρει.

Το Ρέικι είναι δρόμος αγαπής.
Μόνο με αγάπη μπορεί να θεραπεύσει κανείς. Το πιο θαυμαστό απ όλα είναι ότι όλοι μπορούμε να θεραπεύσουμε πρώτα τον εαυτό μας και μετά τους άλλους.

"Για να θεραπεύσεις το σώμα πρέπει πρώτα να θεραπεύσεις τον νου."

Πλάτων, 427-347 π.Χ.]

"ΟΥΔΕΙΣ ΨΟΓΟΣ"

VANDE!
'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/04/2003 02:49:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 22:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΜΥΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΟΙ ΜΥΗΣΕΙΣ ΕΓΙΝΕΣ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ............ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΩ.........ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΗΡΘΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΩ............
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ..........................
ΔΕΝ ΜΕ ΜΥΗΣΑΝ ΓΙΗΝΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΑΛΛΑ ΟΥΡΑΝΙΕΣ............................ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ....
ΦΙΛΙΚΑ

[000]

Edited by - indigo_boy on 04/04/2003 22:01:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 22:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
indigo_boy, προφανώς είχες κάποια άσχημη εμπειρία την οποία ξεπέρασες (όπως κατάλαβα στο άλλο topic που μου απάντησες), και χαίρομαι γι' αυτό. Νά'σαι καλά από δω και πέρα... με Αγάπη!

Θα ήθελα να ρωτήσω (έχω πλήρη άγνοια περί ρέικι), είναι μόνο θέμα "μύησης" ή μπορεί κανείς να πει ότι μπορεί να το εφαρμόσει κάποιος επειδή έτσι γεννήθηκε; Με το χάρισμα, ας πούμε;

Επιπλέον, ΜΠΟΡΕΙ να γίνει η εφαρμογή από απόσταση, χωρίς σωματική επαφή (έχω κάποιες υποψίες για ένα προσωπικό περιστατικό που μπορώ αργότερα να μοιραστώ μαζί σας);
...Και δρα μόνο σε μόνιμη βάση (δηλαδή θεραπεύει μόνιμα από κάτι) ή μπορεί να επιδράσει απλά θετικά στην ψυχολογία κάποιου για ένα συγκεκριμένο περιστατικό;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 04/04/2003 22:19:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 22:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΝΑΝΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕ ΒΑΣΙΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΥΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΤΟΥ ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ...... ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.....ΧΩΡΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.......
ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΠΛΩΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ.........ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝΑ ΠΑΛΙΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 02:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ
ΦΙΛΙΚΑ


Μα με τη δική σου ενέργεια συντονίζεσαι στο ρέϊκι

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 02:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ

OXI INDIGO!!!

KANEIS MEGALO LATHOS.

H PROSOPIKH MAS ENERGIA EINAI 11 FORES MEGALITERH.
MA KALA,DEN TO GNORIZES.

AX AYTH H INDIGOGENIA...................

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 02:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

KENOURGOS OROS KYRIES KAI KYRIOI!!!!!!!!!!!!!!
GEIA SOU RE INDIGO TSAXPINI!!!!

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 03:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΑΝΕΦΕΡΘΗΚΕ...
ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΖΩΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...
ΕΝΤΑΞΕΙ ΩΣ ΕΔΩ...

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΥΗΘΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΗΓΗ,
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ "ΡΕΙΚΙ",
ΔΕΝ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗΝ !ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΜΕΣΟ...ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ..ΑΝΤΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΗΓΗ***....
(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ,ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΑΝΗΚΕΙ Σ' ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ)
ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΙΩΔΕΣ ΑΓΟΡΙ,
ΝΑΙ,ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...
ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΩΣ "ΦΕΡΕΙΣ" ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΝΩΣΗ...
ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΝ...
(ΩΩ!!! ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ "χρονου-χρηματος" ΘΑΛΕΓΑ!)

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΙΝ...
ΟΤΙ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ
ΓΙΑ ΤΗΝ "ΚΑΤΟΧΗ" ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ...

ΑΛΛΟ ΝΑ 'ΠΙΕΖΕΙΣ'...
+ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΕ 'ΩΘΟΥΝ'...

ΤΟ ΙΩΔΕΣ ΑΓΟΡΙ,
ΟΠΩΣ + ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ
ΣΤΟ ΤΩΡΑ ΜΑΣ...ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ...
ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑΝ...
ΙΣΩΣ + ΟΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ/ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ...
ΝΑ ΕΙΝΑΙ...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ...
ΤΟ ΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ...

ΠΑΝΩ ΟΜΩΣ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΕΔΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΔΥΙΣΜΟΣ...ΠΡΟΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ...

(ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ "ΡΕΙΚΙ"...
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ...ΟΠΩΣ ΤΗΝ "ΑΦΙΣΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ-ΕΙΡΗΝΗΣ..." ΠΟΥ ΤΟΙΧΟΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΙΩΔΕΣ ΑΓΟΡΙ...ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ...)

(ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ...ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΩΔΕΣ ΑΓΟΡΙ...?ΕΙΧΑ ΜΙΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ)


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/04/2003 03:23:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 03:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ...ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΩΔΕΣ ΑΓΟΡΙ...?ΕΙΧΑ ΜΙΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ)

MALON ME THN ENTYPOSH THA MINEIS ATMA.

SKEPSOU LIGAKI PRIN GRAPSEIS KALH MOU KOPELA.

TO GIATH THA MPOROUSA NA GRAPSW KATI,DEN SE PROVLIMATISE?

MPA.......EINAI KAI ARGA....3:23 TO PROI.

KALA XERETISMATA................

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 07:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ATMA SYNXORESE ME.TO XERW,MILISA KAPOS.....
SE PAREXIGISA...VLEPEIS MOU SYNEUEI KAI KATI...
SIGNOMH ATMAAAAAAAA

Α=Ω


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 05/04/2003 07:56:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 07:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΣΥΓΧΩΡΩ...ΚΡΑΤΑΣ + ΠΙΝΕΛΑ..
ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ...
ΑΝ ΟΧΙ ...ΜΑΣΤΕΡ ΣΤΟ "ΡΕΙΚΙ"...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ!

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 07:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 10:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη μου ΑΤΜΑ.
Νομίζω πως εννοούμε το ίδιο πράγμα.
Η ενέργειά μας είναι και ενέργεια του σύμπαντος. Αυτή η ενέργεια βρίσκεται μέσα μας, έξω μας, παντού.
Το να θεραπεύεις με την δική σου την ενέργεια σημαίνει ότι έχεις μάθει και να συλλέγεις ενέργεια, αλλά και να την κατευθύνεις. Το ίδιο στην ουσία δεν γίνεται με το ρέϊκι; Με κάποιον τρόπο - ίσως διαφορετικό - αλλά η ουσία είναι ίδια.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 12:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AMALIA ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΡΕΙΚΙ?
ΕΙΧΕΣ ΠΡΩΣΟΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ??????
ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟΣΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ
ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΙΚΙ???????
ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΗΓΗ
ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ΣΟΥ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ..............
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 13:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΝ...
(ΩΩ!!! ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ "χρονου-χρηματος" ΘΑΛΕΓΑ!)

γραφεις καλη μου ΑΤΜΑ

και συμφωνω -αν καταλαβα καλα.
το να ζητησεις βοηθεια -εστω και επι χρημασι- αν αυτο ειναι απαραιτητο, δεν το βρισκω κακο.

ισως ειναι πιθανο ο καθενας μας μετα απο αναζητηση να φτασει στην πηγη αυτης της ενεργειας, ακομη και στη θεωση...
αλλα αν εισαι μπλοκαρισμενος και μπορεις να επισπευσεις αυτη τη διαδικασια, γιατι να μην πληρωσεις γιαυτο?

οταν αγοραζουμε ενα βιβλιο -πληρωνουμε
οταν το διαβαζουμε στη βιβλιοθηκη -πληρωνουμε (ειτε για τη διαδρομη απο το σπιτι προς τη βιβλιοθηκη, ειτε απλα σε χρονο)

ο,τιδηποτε παιρνουμε, πληρωνουμε παντα ενα τιμημα, τιποτε δε γινεται τσαμπα. τιποτε δε χαριζεται. το αντιτιμο μπορει να ειναι σε καθε περιπτωση διαφορετικο, αλλα κατι πληρωνουμε παντα.

εχω ακουσει για ανθρωπους που μυηθηκαν στο ρεικι και δεν πληρωσαν... δεν ειχαν. δεν νομιζω οτι αν δεν εχεις τα χρηματα και εχεις αποδειξει οτι θελεις πολυ να μυηθεις καποιος θα σου το στερησει.


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 18:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΕΧΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ........ΔΗΛ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ ΕΝΑ ΜΥΗΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....ΔΗΛ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ (ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ)ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΟΤΕ.............ΑΣΤΡΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ..................
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ...............
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΚΟΜΑ...........ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΡΧΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 7 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.....
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 19:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[εχω ακουσει για ανθρωπους που μυηθηκαν στο ρεικι και δεν πληρωσαν... δεν ειχαν. δεν νομιζω οτι αν δεν εχεις τα χρηματα και εχεις αποδειξει οτι θελεις πολυ να μυηθεις καποιος θα σου το στερησει]ΟΥΔΕΙΣ ΨΟΓΟΣ!

χρονος+χρημα ανφερα..μονο αυτο το διπολο...
δε μιλησα περι τιμηματος!
ειναι απο γνωστο εως δεδομενο..
οπως αυτο που γνωριζουμε απο παιδια ακομα
...οπως λεει ενα ...της ιωδους ακτινας...
αν το ανακαλυψεις..καλεισαι να μαθεις να χειριζεσαι..
αυτο που ηδη γνωριζεις..

στην αλλη περιπτωση...

μαθαινεις...
να χειριζεσαι..κατι...+το ανακαλυπτεις...το καλεις-το ελκεις-
με τεχνικη!
εεεε!!δεν ειναι το ιδιο!!!!
σα να λεμε οτι..ειναι ιδια
η μεθοδος σιλβα
(ελεγχομενη + κατεξακολουθηση..προσπαθεια..προς μια "εναρμονηση" να το πω!...)
με την ευδαιμονια που κατακτας..ξεπερνωντας...τα εμποδια του βιου...
γνωριζοντας..+ αποκωδικοποιωντας,χωρις 'πληρωμη' με χρηματα...
μα με πη-γαια ενεργεια ...

το θεμα δεν ειναι αν διαφωνω 'η αν συμφωνω!

παντα υπαρχουν δυο πλευρες!
+ δεν μου αρεσει η πολωση...ειμαι διπλο ζωδιο...
που αναγαγεται σε κατι παρθενο...
δεν μπορω να ακολουθησω μονο το ενα...
αφου γνωριζω..πως υπαρχει εξισου..ιδιο.
+ η φυσικη ταση που εχω..
ειναι η εναρμονηση των...

κατι σαν κυρηκειο..
(οπως αναφερω σε καποιο τοπικ..)
με δυο αντιθετα+διδυμα ρευματα...
καλουμαι να τα θεσω σε ροη...ελικοειδη...

μαλλον αυτο ειναι +ο,τι πρεπει ο καθενας να ειναι σε θεση ν'αναγνωρισει στην ενσαρκωση του ... σε ανθρωπο...
αντι να πληρωσει για να του... το πουν....
Αυτο!
ε..λπιζω να εγινα κατανοητη...αυτη..τη φορα..

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/04/2003 19:11:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 19:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΤΜΑ

ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΣ ΤΕΛΕΙΑ

ΕΠΙΑΣΕΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

'manava seva, madhava seva'


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 02:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VLEPW ETHERIA ATMA APEKTISES KAI ENAN PISTO AKOLOUTHO.....
GIA SOU RE INDIGO TSAXPINIKO......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 02:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΙΩΔΕΣ ΑΓΟΡΙ...ΠΕΡΑ ΑΠ'ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΜΕΙΣ
ΟΙ ΔΥΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΟΥΜΕ...
(ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΟΙΩΝ...ΑΠΟΧΡΩΣΕΩΝ)
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ +ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ...
ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ...
ΧΜΜ...ΠΟΙΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ...ΑΙΣΘΑΝΤΙΚΕ() ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ;

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 13:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ’ αρχήν θα ήθελα να σας χαιρετήσω, αγαπητοί συνοδηπόροι στην αναζήτηση του φωτός και να μιλήσω για την γνωριμία μου με το Ρέικι

Εγώ, λοιπόν, έμαθα για το Ρέικι κατά λάθος ( ; ) από σύμπτωση ( ; ) μιλόντας με μια κοπέλα στο chat. Δεδομένου ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο άρχισα να διαβάζω γι αυτή την « επιστήμη». Ενθουσιάστικα με το γεγονός ότι μπορεί κανείς τόσο απλά όσο η απλή επαφή να φέρει σε ισορροπία και υγεία τον οργανισμό. Ο καθένας μπορεί να γίνει
« θεραπευτής» του ίδου του εαυτού και των άλλων. Σκεύτικα πόσα πολλά πράγματα θα μπορούσα να εξ-ισορροπήσω σ εμένα και όντας σε καλύτερη κατάσταση να βοηθήσω και τους άλλους ανθρώπους γύρω μου.
Εμαθα για κάποια Δασκάλα και έκλεισα αμέσως συνάντηση για την πρώτη μου μύηση. Δεν σας κρύβω ότι μου κακοφάνηκε που πλήρωσα. Δεν έδωσα άλλη σκέψη στο γεγονός αυτό. Εκανα αυτοθεραπίες Ρέικι κάθε μέρα. Με την Δασκάλα μου αναπτύχθηκε φιλική σχέση. Πολύ σύντομα πήρα και τον δεύτερο βαθμό, τον οποίο επίσης πλήρωσα.
Οι σχέσεις μου με την Δασκαλά μου ήταν κάτι παραπάνω από φιλικές, αδελφικές. Αυτός ο άνθρωπος με βοήθησε σε πάρα πολλά πνευματικά και καθημερινά θέματα. Περνούσαμε παρέα πολλές ώρες σχεδόν καθημερινά. Γνώρισα πολλά άλλα παιδία του Ρέικι, κάναμε ανταλλαγές και μιλούσαμε για τις πνευματικές μας αναζητήσεις.
Εστελνα Ρέικι σε όλους όσους μου το ζητούσαν, έκανα θεραπίες από κοντά και μακρυά. Πήρα και τον τρίτο βαθμό, τον οποίο όμως δεν πλήρωσα, λόγω της σχέσης μου με την Δασκάλα μου και το γεγονός ότι δεν είχα χρήματα εκείνο τον καιρό. Ετσι κι αλλίως όμως υπήρχε μια ισορροπία ανάμεσα σ εμένα ως μαθήτρια και την Δασκάλα μου σε καθημερινή βάση « δούνε και λαβείν»
Παρόλλο που ζει από τις μυήσει και θεραπίες του Ρέικι, ποτέ μα ποτέ δεν αρνήθηκε να δώση μύηση ή να στείλει Ρέικι σε κάποιον που έχει ανάγκη, είτε γνωστός είτε άγνωστος.
Οφείλω στο Ρέικι τις μεγάλες αλλάγες που έγιναν σ εμένα ως προσωπικότητα και στα γεγονότα της ζωής μου που ακολούθησαν.

Δεδομένου ότι οφείλουμε σεβασμό κι εκτίμηση στον Δάσκαλό μας η πληρωμή έναντι αυτών που μας μαθαίνει πιστεύω ότι είναι το ευκολότερο πράγμα που μπορούμε να κάνουμε. Κανένας Δάσκαλος δεν αρνήθηκε να δώσει τις γνώσεις του στον πραγματικό αναζητητή και όλοι οι Δάσκαλοι θα ήταν το ίδιο ευχαριστημένοι αν τους προσφέραμε ένα μπουκέτο λουλούδια. Εγώ ένιωθα πολλές φορές την ανάγκη να ευχαριστήσω την Δασκάλα μου για όλα αυτά που μου έδωσε – και δεν ήταν μόνο οι μύησεις – γι αυτό της έκανα δώρα χαράς.
Είναι που εγώ ένιωθα χαρά, αγάπη και ευγνωμοσύνη για το σύμπαν που μας έφερε κοντά και τις υπέροχες στιγμές ανταλλάγης που ζήσαμε.

Προφανώς δεν είμαι από τα παιδιά που γνώριζαν την ενέργεια από μικρά.
Εγώ έμαθα - ή μάλλον θυμήθηκα - αρκετά μεγάλη για την Συμπατική Ενέργεια.
Αυτό δεν μειώνει την ενέργεια της Ενέργειας J

Θεωρώ σημαντικό να μαθαίνει ο κόσμος για το Ρέικι , την συμπατική ενέργεια, και τα καλά που προσφέρει είτε γιατί απλά θέλει να θεραπεύσει τους μόνιμους πονοκεφάλους του, που τον βασανίζουν, είτε γιατί είναι κάτι που θυμάται από περασμένες ενσαρκώσεις.
Εγώ ξεκίνησα από το Ρέικι για να βρεθώ σε διάφορα και διαφορετικά μονοπάτια αναζήτησης. Για μένα αυτό είναι που έχει ουσία, η αναζήτηση.
Ως αγνή και καθαρή συμπατική ενέργεια οδηγεί τον καθένα από μας προς τον προορισμό του.

Ελπίζω να μην σας κούρασα J

Η φύση της ψυχής μας είναι η χαρά.
Ας δίνουμε χαρά στους άλλους σε οποιαδήποτε μορφή το έχουν ανάγκη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 14:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Λίλιθ αναφέρεις,
quote:
οταν αγοραζουμε ενα βιβλιο -πληρωνουμε
οταν το διαβαζουμε στη βιβλιοθηκη -πληρωνουμε (ειτε για τη διαδρομη απο το σπιτι προς τη βιβλιοθηκη, ειτε απλα σε χρονο)

ο,τιδηποτε παιρνουμε, πληρωνουμε παντα ενα τιμημα, τιποτε δε γινεται τσαμπα. τιποτε δε χαριζεται. το αντιτιμο μπορει να ειναι σε καθε περιπτωση διαφορετικο, αλλα κατι πληρωνουμε παντα.



Θα συμφωνήσω χίλια τοις εκατό μαζί σου

Οπως πολύ σωστά αναφέρεις είναι θέμα αντιτίμου, πάντα πρέπει κάτι να πληρώσουμε σύμφωνα με τις δυνατότητές μας. Κάτι που θα είναι αξίας για εμάς, είτε αυτό είναι χρήμα είτε είναι προσπάθεια είτε είναι χρόνος είτε δεν ξέρω τι άλλο. Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να βάλουμε την προσωπική μας ενεργειακή σφραγίδα.

Θυμάμαι πριν 6 μήνες περίπου κάποιος μου είχε δείξει ένα βιβλίο μαγείας.
Ηταν πραγματικά ένα κομψοτέχνημα...
Δερματόδετο με εξαιρετικής ποιότητας δέρμα, με επίχρυσα σπιράλ, με ένα επίχρυσο λουκετάκι να κλειδώνει...
Το δε εσωτερικό του ήταν από εξαιρετικής ποιότητας φύλλα (σίγουρα δεν ήταν απλό χαρτί), ενώ το περιεχόμενο ήταν γραμμένο με πένα (μαύρο μελάνι), με καλλιγραφικά γράμματα.
Πραγματικά χάζευες, δεν χόρταινες να το βλέπεις...
Αυτός ο κύριος είχε κατασκευάσει μόνος του αυτό το βιβλίο και είχε ξοδέψει περίπου 6 μήνες!!!
Το δε περιεχόμενό του όπως μου είπε...κυκλοφορεί και στο εμπόριο ως ένα απλό βιβλίο (αν θυμάμαι καλά ήταν κάποιο βιβλίο του Crowley).

Oπως μου εξήγησε δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για να το αγόραζε έτοιμο, καθώς έπερεπε να καταβάλλει ένα αρκετά μεγάλο ποσό, ανάλογο των οικονομικών δυνατοτήτων του...
η επόμενη λύση...την οποία και ακολούθησε τελικά...ήταν να το κατασκευάσει ο ίδιος...
Φαντάζεσθε πόσο έχει φορτισθεί ενεργειακά αυτό το βιβλίο;
Αυτός είναι και ο αντικειμενικός σκοπός...η σωστή ενεργειακή φόρτιση...

Υπάρχει βέβαια και ο κίνδυνος να πέσουμε σε αετονύχιδες...οπότε...κλαψ πάνε τα λεφτάκια μας...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 01:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!
Είμαι νέος σε αυτό το site που με χαρά βρήκα.
Ήθελα να πω πως πιστεύω ότι το Ρέικι δεν είναι χάρισμα όπως ειπώθηκε παραπάνω από τον indigo_boy. Είναι κάτι απόλυτα φυσικό.
Η ιδιότητα να είναι κανείς αγωγός της ενέργειας είναι κάτι που μας συνοδεύει από τη γέννηση μας. Ο καθένας μπορεί να δώσει ενέργεια σε κάποιον άλλον (τόσα από τα δικά του αποθέματα όσο και χρησιμοποιώντας το σώμα του ως αγωγό). Όμως, μεγαλώνοντας, οι μεσημβρινοί μας και τα τσάκρα μας κλείνουν τόσο γιατί δεν τους φροντίζουμε ασκούμενοι όσο και λόγω συνηθειών που αποκτούμε, όπως το να καθόμαστε καμπουριασμένοι, το να τρώμε ό,τι μας δίνουν κ.ά. Σιγά-σιγά η κυκλοφορία της ενέργειας στο σώμα μειώνεται κι έρχονται τα προβλήματα υγείας κι ο θάνατος.
Δε θέλω με αυτά να προσβάλλω τον indigo_boy ούτε να "του την πω". Δεν τον γνωρίζω, δε μου έχει κάνει κάτι, ούτε ξέρω τι εμπειρίες έχει. Θέλω μόνο να καταθέσω αυτό που συμπεραίνω από τη δική μου έως τώρα πορεία. Ίσως να κάνω έγω λάθος.

Καλημέρα σε όλους

Υ.Γ.: Μήπως γνωρίζετε κάποια ομάδα ρέικι ή chi kung ή Falun Dafa στην Πάτρα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy