ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 εσωτερισμος και ψυχικα οφελη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SAY WHAT AGAIN
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 22:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα παρεουλα
τελικα ποιο ειναι το νοημα του να ασχολειται κανεις με τον εσωτερισμο?
προσπαθει να ερθει σε επαφη με τον τελικο σκοπο της ζωης του?να γινει ενα με την ''φυση΄΄ του?
και αυτο πως θα το καταφερει καλυτερα?
με τον φιλοσοφικο,θρησκευτικο,η μυστικιστικο εσωτερισμο?
μηπως με ολα μαζι?
ωραια ας πουμε οτι επικροτω μονο τον φιλοσοφικο εσωτερισμο!
και αν με αποκοψει απο την μελλοντικη δουλεια μου?
και αν με περιορισει στσ συναναστροφες μου?
δεν θα ειμαι λιγο ΄΄στν κοσμο μου΄΄?(το λεω διοτι οι περισσοτεροι ανθρωποι αφηνουν την ζωη να κυλαει χωρις να φιλοσοφουν,κανουν απλως αυτο που εχει περασει ως ''μοντελο ζωης'' αλλοι ακομα και αν φιλοσοφουν ποτε δεν κανουν την ΄΄επανασταση'' στη ζωη τους ακολουθωντας αυτο που πραγματικα θελουν)
ποια ειναι τα οφελη που εχετε αποκομισει?οσοι εχετε ασχοληθει...

πφφφ....
συγγνωμη αν σας κουρασα για αρχη με αυτο το βουνο ερωτησεων....
ας αφησω την συζητηση να κυλησει...
θελω να ακουσω την γνωμη σας πριν μου πειτε τρεχα να ψαξεις σε κανα βιβλιο

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 00:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με τον φιλοσοφικο,θρησκευτικο,η μυστικιστικο εσωτερισμο?

Αν θέλεις την γνώμη μου, με τον επιστημονικό εσωτερισμό.
Η φιλοσοφία είναι πολύ θεωρητική. Δεν θέλουμε θεωρίες.
Η θρησκεία είναι πολλή τυφλή. Δεν θέλουμε τυφλούς ανθρώπους.
Ο μυστικισμός είναι πολύ μυστικός. Δεν μας αρέσει να κρατάμε μυστικά, ούτε να κρυβόμαστε πίσω από αυτά, μας αρέσει να είμαστε ανοιχτοί και απλοί.

Ο επιστημονικός εσωτερισμός, είναι ο εσωτερισμός της ακρίβειας και της απλότητας. Είναι ένας εσωτερισμός απόλυτα πρακτικός, που μπορεί και καλό είναι να κριθεί, εκ του αποτελέσματος πάνω στη ζωή μας.
Δεν θέλουμε ένα άκαρπο δέντρο, θέλουμε ένα δέντρο που να βγάζει καρπούς και να τρεφόμαστε από αυτό. Αν ένα δέντρο δεν βγάζει καρπούς, το κόβουμε. Δεν μας ενδιαφέρει να γυρνάμε σε κύκλους, μας ενδιαφέρει να δούμε αλλαγή.
Αν ένας μαθητής του εσωτερισμού μετά απο δυο-τρεις μήνες που ασχολείται πρακτικά με τον εσωτερισμό, είναι ο ίδιος άνθρωπος, τότε ίσως κάτι δεν κάνει καλά.



quote:
και αν με αποκοψει απο την μελλοντικη δουλεια μου?
και αν με περιορισει στσ συναναστροφες μου?
δεν θα ειμαι λιγο ΄΄στν κοσμο μου΄΄?
Ο σκοπός του εσωτερισμού δεν είναι να σε βγάλει από την πραγματικότητα, αλλά να σε φέρει σε αυτή.
Οι πιο γνήσιοι ρεαλιστές, είναι οι εσωτεριστές. Έχουν έναν υπερβατικό ρεαλισμό. Δεν είναι ένας ρεαλισμός που προκύπτει απο κάποιο δίπολο, π.χ. αισιοδοξία-απαισιοδοξία.
Τον εσωτεριστή δεν τον ενδιαφέρει να δημιουργεί νέους φανταστικούς κόσμους, τον ενδιαφέρει να βγει από όλους τους φανταστικούς κόσμους, και να μπει στην πραγματικότητα.
Η πραγματικότητα στη ουσία της, έχει να μας προσφέρει πολλά περισσότερα από έναν τεχνητό κόσμο που υπάρχει στο μυαλό μας.

Αυτό που μπορεί α συμβεί με τον εσωτερισμό, είναι επειδή όλοι οι άλλοι άνθρωποι θα βρίσκονται μέσα στον κόσμο τους - Έναν κόσμο πόνου και δυστυχίας - εκείνος να μην μπορεί να συμβαδίσει εσωτερικά με αυτή την αρνητικότητα, και να εγκαταλείψει ίσως φίλους που βρίσκονται κολλημενοι σε κάποια δικιά τους πραγματικότητα, μέσα στην οποία υπάρχουν μόνο οι επιθυμίες τους και ο εαυτός τους. Αυτό θα το επιλέξεις εσύ.

quote:
(το λεω διοτι οι περισσοτεροι ανθρωποι αφηνουν την ζωη να κυλαει χωρις να φιλοσοφουν,κανουν απλως αυτο που εχει περασει ως ''μοντελο ζωης'' αλλοι ακομα και αν φιλοσοφουν ποτε δεν κανουν την ΄΄επανασταση'' στη ζωη τους ακολουθωντας αυτο που πραγματικα θελουν)
Κάποιος έλεγε "Αν επιλέξεις σοφά γυναίκα για νύφη, θα γίνεις ευτυχισμένος, αν όχι, θα γίνεις φιλόσοφος".
Η φιλοσοφία δεν είναι ασχημη, ιδιαίτερα όταν παίρνει μια μορφή διαλογισμού. Αλλά κανείς δεν έφτιαξε καφέ με το κεφάλι του. Ας μην προσπαθούμε να προσεγγίσουμε καταστάσεις πέρα από την διαδικασία της λογικής & της σκέψης (rationalising στα αγγλικά) με τη σκέψη! Ο διανοητισμός και οι θεωρίες που πηγάζουν από τον νου, μας προσφέρουν ένα υποκειμενικό βίωμα της πραγματικότητας. Μια πραγματικότητα όπως τη διαμορφώσαμε μέσα στο μυαλό μας.
Ο εσωτεριστής δεν ψάχνει ωραίες θεωρίες και ιδέες: όλα αυτά είναι απλά αφρός. Αφρός γύρω απο την τούρτα που είναι η ίδια η ίδια η ύπαρξη, η ίδια η πραγματικότητα.

Ο εσωτεριστής δεν ενδιαφέρεται για τον αφρό, τον ενδιαφέρει η ίδια τούρτα. Ο εσωτεριστής θέλει κάθε στιγμή μέσα στη ζωή του να έχει το αντικειμενικό βίωμα της πραγματικότητας.

Και για να γίνει αυτό, πρέπει να περάσει απο ένα κοπώδες "ξεφλούδισμα" του εαυτού του, βγάζοντας οτιδήποτε είναι περιττό, οτιδήποτε του κληροδότησε η κοινωνία, το σύστημα κλπ.

Οτιδήποτε ανήκει στο παρελθόν και βαραίνει τον ψυχισμό μας, σαν χαλασμένο κρέας που αφήσαμε για καιρό στο ψυγείο, πρέπει να φύγει. Δεν θέλουμε να βλέπουμε τον κόσμο τώρα, μέσα απο τα γυαλιά του παρεθόντος.

"Ο προηγούμενος άνδρας με πλήγωσε, άρα και ο τωρινός θα με πληγώσει" "Οι γονείς μου χώρισαν, άρα δεν πειράζει τα παιδιά μου να μεγαλώσουν με χωρισμένους γονείς" "Οι γονείς μου ηταν απογοητευμένοι μαζί μου, άρα εγώ δε θα κάνω παιδιά για να μην με απογοητεύσουν" "Οι φίλοι μου έβριζαν, άρα εγώ τώρα μπορώ να βρίζω" "Ξεκίνησα το κάπνισμα γιατί ήταν κουλ, τώρα καπνίζω γιατί μου έγινε συνήθεια".
Αυτά είναι μόνο μερικά χονδροειδή παραδείγματα, απ' το πόσο καταστάσεις του παρελθόντος, καθορίζουν την αντίληψή μας στο μέλλον. Αυτά είναι σκουπίδια που κρατάμε στον ψυχισμό μας, και μόνο με μια στροφή προς τα μέσα, μπορούμε να τα κατανοήσουμε και να τα αποβάλουμε.


quote:
πφφφ....
συγγνωμη αν σας κουρασα για αρχη με αυτο το βουνο ερωτησεων....
Μόνο ο Βούδας γνώρισε τα πάντα μέσα από τη Σιωπή Οι υπόλοιποι καλό είναι να κάνουμε ερωτήσεις Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 13:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας λεβέντες μου,
ωραίος ο εσωτερισμός, οι εσωτεριστές, αλλά κάποια στιγμή όλοι λέμε, όχι ημίμετρα, ..ας γίνουμε Θεουργοί. Έχουμε ανάγκη την Ιερά Τέχνη της Θεουργίας που παρέχει στον ευσυνείδητο εσωτεριστή τις απαραίτητες Κλείδες για την εφαρμογή της.
Δυναμικές προϋποθέσεις, αφενός η Νίψις (Νήψις) από το ρήμα «Νήφω» που σημαίνει είμαι νηφάλιος, δηλαδή, Νίψις είναι η Πνευματική Νηφαλιότης.
Αφετέρου, η Ενδοστροφή, η κατάστασης αδιάλειπτης εσωτερικής προσευχής που εκπηγάζει από την καρδιά και απευθύνεται στον Κύριο στον Χριστό, ζητώντας με θέρμη καρδιάς το Έλεός Του.
Διότι ο ανοικτός, ο απλός, γίνεται στην πορεία αγνός, τέλειος..
Τότε θα είσαι δέντρο με καρπούς, τότε θα πεις:
"Το δέντρο που έχει πολλούς καρπούς είναι αυτό που κτυπάνε..."


ΦΩΣ ΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΙ ΠΑΝΤΑ ΑΔΕΛΦΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΝ ΜΈΧΡΙ ΤΩΝ ΠΕΡΑΤΩΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΣ.


karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 13:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με τον φιλοσοφικο,θρησκευτικο,η μυστικιστικο εσωτερισμο?
μηπως με ολα μαζι?

Λίγο απ'όλα και τίποτα απ'αυτά...

Περίπου όπως το είπε ο Δρ.Τζεκυλ

quote:
Αν θέλεις την γνώμη μου, με τον επιστημονικό εσωτερισμό.
Η φιλοσοφία είναι πολύ θεωρητική. Δεν θέλουμε θεωρίες.
Η θρησκεία είναι πολλή τυφλή. Δεν θέλουμε τυφλούς ανθρώπους.
Ο μυστικισμός είναι πολύ μυστικός. Δεν μας αρέσει να κρατάμε μυστικά, ούτε να κρυβόμαστε πίσω από αυτά, μας αρέσει να είμαστε ανοιχτοί και απλοί.
Ο επιστημονικός εσωτερισμός, είναι ο εσωτερισμός της ακρίβειας και της απλότητας. Είναι ένας εσωτερισμός απόλυτα πρακτικός, που μπορεί και καλό είναι να κριθεί, εκ του αποτελέσματος πάνω στη ζωή μας.
Δεν θέλουμε ένα άκαρπο δέντρο, θέλουμε ένα δέντρο που να βγάζει καρπούς και να τρεφόμαστε από αυτό. Αν ένα δέντρο δεν βγάζει καρπούς, το κόβουμε. Δεν μας ενδιαφέρει να γυρνάμε σε κύκλους, μας ενδιαφέρει να δούμε αλλαγή.
Αν ένας μαθητής του εσωτερισμού μετά απο δυο-τρεις μήνες που ασχολείται πρακτικά με τον εσωτερισμό, είναι ο ίδιος άνθρωπος, τότε ίσως κάτι δεν κάνει καλά.

quote:
ωραια ας πουμε οτι επικροτω μονο τον φιλοσοφικο εσωτερισμο!
και αν με αποκοψει απο την μελλοντικη δουλεια μου?
και αν με περιορισει στσ συναναστροφες μου?
δεν θα ειμαι λιγο ΄΄στν κοσμο μου΄΄?(το λεω διοτι οι περισσοτεροι ανθρωποι αφηνουν την ζωη να κυλαει χωρις να φιλοσοφουν,κανουν απλως αυτο που εχει περασει ως ''μοντελο ζωης'' αλλοι ακομα και αν φιλοσοφουν ποτε δεν κανουν την ΄΄επανασταση'' στη ζωη τους ακολουθωντας αυτο που πραγματικα θελουν)
ποια ειναι τα οφελη που εχετε αποκομισει?οσοι εχετε ασχοληθει...

Εδώ είναι το λάθος, των "απέξω" απ'τη φιλοσοφία.

Η φιλοσοφία, μολονότι δεν έχει όρια και μπορεί να ξεπερνά το γνωστό ή υλικό Σύμπαν, εντούτοις έχει αφετηρία συγκεκριμένη και περιβάλλον συγκεκριμένο. Ξεκίνησε για να ερμηνέυσει, να κατανοήσει, να βρει αιτίες, να δώσει λύσεις, κλπ, για προβλήματα και καταστάσεις του ΕΔΩ και του ΤΩΡΑ.Με άλλα λόγια της υφιστάμενης Φυσικής (ή κατασκευασμένης από τον άνθρωπο) Πραγματικότητας.

Φιλόσοφος δεν είναι ένας μπάρμπας μουσάτος που κάθεται στην κορφή του βουνού και μετράει τ'αστέρια.
Μπορεί να είναι ένας και αυτός, αλλά δεν είναι ο γενικός ορισμός ή το πρότυπο.

Το γιατί φαίνεται "περίεργος" στους άλλους είναι κατά κύριο λόγο αποτέλεσμα του ότι συνήθως οι "αλλοι" , οι πολλοί, ο όχλος, η μάζα, κλπ, δεν έχουν το χρόνο , τον τρόπο ή τη θέληση, να κοιτάξουν πέρα από τη ρουτίνα τους και από το συμβατικό "κουτάκι" τους. Οτιδήποτε λίγο παραέξω ή λίγο πιο 'διερευνητικό' τους βάζει σε μπελάδες. Και δεν θελουν μπελάδες! Απλά πράγματα, ρομποτίστικα. Τετριμμένα. Είναι πιο εύκολο!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikospiranhs
Νέο Μέλος

USA
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 17:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα παρεουλα
τελικα ποιο ειναι το νοημα του να ασχολειται κανεις με τον εσωτερισμο?
προσπαθει να ερθει σε επαφη με τον τελικο σκοπο της ζωης του?να γινει ενα με την ''φυση΄΄ του?
και αυτο πως θα το καταφερει καλυτερα?
με τον φιλοσοφικο,θρησκευτικο,η μυστικιστικο εσωτερισμο?
μηπως με ολα μαζι?
ωραια ας πουμε οτι επικροτω μονο τον φιλοσοφικο εσωτερισμο!
και αν με αποκοψει απο την μελλοντικη δουλεια μου?
και αν με περιορισει στσ συναναστροφες μου?
δεν θα ειμαι λιγο ΄΄στν κοσμο μου΄΄?(το λεω διοτι οι περισσοτεροι ανθρωποι αφηνουν την ζωη να κυλαει χωρις να φιλοσοφουν,κανουν απλως αυτο που εχει περασει ως ''μοντελο ζωης'' αλλοι ακομα και αν φιλοσοφουν ποτε δεν κανουν την ΄΄επανασταση'' στη ζωη τους ακολουθωντας αυτο που πραγματικα θελουν)
ποια ειναι τα οφελη που εχετε αποκομισει?οσοι εχετε ασχοληθει...

πφφφ....
συγγνωμη αν σας κουρασα για αρχη με αυτο το βουνο ερωτησεων....
ας αφησω την συζητηση να κυλησει...
θελω να ακουσω την γνωμη σας πριν μου πειτε τρεχα να ψαξεις σε κανα βιβλιο


τα ιδια σκεφτομαι και εγω ,
η απαντηση ισως κρυβεται βαθια μεσα στη ψυχη ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 18:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PΥ8ΑGΟRΑS: Οτιδήποτε λίγο παραέξω ή λίγο πιο 'διερευνητικό' τους βάζει σε μπελάδες. Και δεν θελουν μπελάδες! Απλά πράγματα, ρομποτίστικα. Τετριμμένα. Είναι πιο εύκολο!

Σωστός ο λόγος σου PΥ8ΑGΟRΑ, όμως, τι είναι για σένα εσωτερισμός; Είναι η εσωτερική κατάσταση των πνευματικών πραγμάτων, η γλώσσα του Πνεύματος;
Για μένα, ο αληθινός εσωτερισμός, προέρχεται από τη συνειδητοποίηση ότι μόνο μια Γνώση που ξεπερνά τη δυαδική θεώρηση που έχουμε για τον κόσμο μπορεί να φέρει Ενότητα και ανανέωση στην καρδιά και το κεφάλι, δηλαδή ενότητα Αγάπης και Σοφίας. Ο θεμελιακός όμως Νόμος αυτού του κόσμου, είναι η συνεχής συντριβή, η πηγή της πλάνης και του πόνου.
Όλοι οι σοφοί μας παρουσιάζουν πάντοτε αυτόν τον κόσμο ως μη θεικό, ότι καμιά αληθινή ζωή δεν μπορεί να εκδηλωθεί σ’ αυτόν ενόσω ο άνθρωπος από την εποχή της πτώσης της συνείδησής του, φωλιάζει στην διαλεκτική όψη και δεν έχει αποκαταστήσει την αρμονική σύνδεση με το Πρωταρχικό Βασίλειο. Αυτό είναι το σκληρό πεδίο των εμπειριών μας και όλες οι απόπειρες να κινηθεί σύμφωνα με το πνευματικό Βασιλειο συντρίβονται αλύπητα, και παρόλο που διακρίνει ασυνείδητα το κάλεσμα, δεν μπορεί να βρεί μέσα του την αρχή αυτής της απόλυτης και τέλειας ζωής από την οποία τον αποκλείει η αμαυρωμένη συνείδησή του. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί στην συνείδηση υπάρχει ένα μικρό εγώ που παρουσιάζεται όμως σαν Γίγαντας, δηλαδή ¨ΕΓΩ¨ που έχει φτάσει στο σημείο να αναλάβει τη διεύθυνση ολόκληρου του συστήματος της προσωπικότητας (ατομικότητας) τα χαρακτηριστικά του οποίου είναι:
-Να αναφέρει τα πάντα στον εαυτό του (εγωκεντρισμός).
-Να διατηρείται πάση θυσία στον εδώ κόσμο και στο υπερπέραν. Η κατάσταση αυτή της συνείδησης γεννιέται από τη χωριστικότητα και συντηρείται από τις δυνάμεις της άγνοιας και της λήθης. Ποιος όμως ειναι ο δρόμος της συντιβής του εγώ; Σύμφωνα με τα λόγια ..Ος δ’ αν απολέση την ψυχήν αυτού ένεκεν εμού, ούτος σώσει αυτήν..
Δηλαδή είναι αυτός που επιχειρεί, με συστηματικό τρόπο, να ελευθερωθεί από τις διαλεκτικές προσκολλήσεις του και να τοποθετήσει την προσωπικότητά του, την ατομικότητά του και την ολότητα της συνείδησής του, υπό την αιγίδα της νέας αναπτυσσόμενης ψυχής του.
Με λίγα λόγια χρειαζόμαστε μια ολοκληρωτική αλλαγή του προσανατολισμού της ζωής του ανθρώπου που έχει συνειδητοποιήσει τη φυλάκισή του, δηλαδή, να του αποκαλυφθεί μέσα του, μια αξία απόλυτη, ελεύθερη από το εγώ, μέσω της οποίας θα μπορούσε να ανοίξει και πάλι την ύπαρξή του στο Πρωταρχικό Φως.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 14:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα say what again,

θα ήθελα να πω πως το να σου εξηγήσει κανείς το νόημα του να ασχολείσαι με τον εσωτερισμό και να σου πει τα οφέλη που αποκομείς από αυτό είναι δύσκολο να διατυπωθεί με λόγια καθώς είναι προσωπική εμπειρία που εκφράζεται κυρίως με εσωτερικό λόγο και τα οφέλη είναι η εξέλιξη του ίδιου σου του εαυτού που μόνο όμως εμπειρικά πιστεύω θα μπορούσες να αντιληφθείς απόλυτα. Όσα λόγια δηλαδή και αν μου πεις για την αγάπη π.χ. δεν θα καταλάβω ποτέ το μεγαλείο της αν η ίδια δεν την αισθανθώ.

Θα προσπαθήσω όμως όσο πιο απλά μπορώ να σου πω κάποια πράγματα μόνο. Στόχος του εσωτερισμού είναι να ωθηθεί ο εαυτός σου να δει πίσω από τα εξωτερικά φαινόμενα και έτσι να κατανοήσεις καλύτερα τον ίδιο σου τον εαυτό και το σύμπαν στο οποίο ανήκεις. Το πρωταρχικό νόημα, κατά την γνώμη μου πάντα, δεν είναι να έρθεις σε επαφή με τον τελικό σκοπό της ζωής σου αλλά να έρθεις σε επαφή με τον ίδιο σου τον εαυτό. Να εισχωρήσεις δηλαδή μέσα στο δικό σου άδυτο, μέσα στο δικό σου υποσυνείδητο, να μάθεις ποια πραγματικά είσαι έξω από όσα σε έμαθαν να είσαι, να μάθεις γιατί κάνεις ότι κάνεις πέρα του τι σε έμαθαν να κάνεις. Θέλω να πω δεν είναι κακό να πιστεύεις ας πούμε στον Θεό ούτε είναι κακό να μην πιστεύεις στον Θεό, είναι κακό να πιστεύεις ή να μην πιστεύεις γιατί έτσι σε έμαθαν, είναι κακό να μην γνωρίζεις τους λόγους που πιστεύεις ή τους λόγους που δεν πιστεύεις.

Όταν δεν γνωρίζεις ποιος πραγματικά είσαι είναι πολύ εύκολο να γίνεις ότι επιλέξουν οι άλλοι για εσένα. Αν θες λοιπόν την συμβουλή μου για αρχή μην ψάχνεις κάτι να ακολουθήσεις (φιλοσοφικό, θρησκευτικό,μυστικιστικό) δεν χρειάζεσαι αρχηγό στο δικό σου προσωπικό μονοπάτι, δεν μπορείς να γνωρίζεις τι είναι αυτό που θες ή τι είναι αυτό που σε εκφράζει καλύτερα, αν δεν γνωρίσεις πρώτα πολύ καλά εσένα. Και για να το κάνεις αυτό πρέπει να αναρωτηθείς για κάθε τι που αφορά εσένα και να βρεις τις δικές σου απαντήσεις πρώτα από όλα για τον δικό σου εαυτό και ύστερα για τα υπόλοιπα. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να μάθεις να λες την πλήρη αλήθεια για τον εαυτό σου στον ίδιο σου τον εαυτό και να μην τον ωραιοποιείς ούτε να τον κατακρίνεις, ούτε να τον κοροϊδεύεις για να μην τον βάλεις στην διαδικασία να αντιμετωπίσει το ότι θα χρειάζεται αντιμετώπιση. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να ξεσκονίσεις αυτά που σου έμαθαν και να κρατήσεις όσα σου κάνουν αφού γνωρίσεις γιατί σου κάνουν και να σβήσεις όσα δεν σου κάνουν χωρίς τύψεις για ότι διέγραψες. Ύστερα όταν θα ξέρεις ποια είσαι και τι θες θα ξέρεις και πιο είδος εσωτερισμού σου ταιριάζει καλύτερα. Αν θες την γνώμη μου η ενασχόληση με το ένα δεν απαγορεύει την ενασχόληση με το άλλο. Δεν υπάρχει σε ένα η απόλυτη αλήθεια, ούτε σε ένα το απόλυτο ψέμα. Όλα μπορούν να σε διδάξουν και να σου δώσουν την δική τους σοφία με τον ίδιο τρόπο που μπορούν να σε βλάψουν αν με κάτι από όλα φανατιστείς.

Το μεγαλύτερο νόημα λοιπόν είναι να βιώνεις αυτό που πραγματικά είσαι και να δρας βάση του τι πραγματικά είσαι, να μην είσαι δηλαδή ένας αμνός που βόσκει σε ένα συγκεκριμένο λιβάδι γιατί έτσι του έμαθε ο βοσκός του να κάνει, να μην παπαγαλίζεις θεωρίες να έχεις τις δικές σου θεωρίες που θα πηγάζουν από την ίδια σου την ψυχή, να μην αισθάνεσαι ότι πρέπει να κάνεις κάτι γιατί το κάνουν και όλοι οι άλλοι και επειδή αυτό είναι το σωστό βάση της δημιουργημένης πραγματικότητας, να μην ζεις το δημιουργημένο μοντέλο ζωής αλλά το μοντέλο ζωής που εκφράζει το δικό σου είναι γιατί το δημιουργημένο μοντέλο ζωής εξυπηρετεί άλλους όχι εσένα. Και το βασικότερο από όλα είναι ότι όσο περισσότερο είσαι εσύ τόσο λιγότερη επιρροή έχουν επάνω σου οι άλλοι, τόσο δυσκολότερα ελέγχεσαι, εξαπατάσαι και παραπλανιέσαι στο να γίνεις δημιούργημα της ίδιας σου της κοινωνίας και τόσο λιγότερο σε εξαπατά και ο δικός σου εαυτός.

Όταν αφεθείς στο να κυλάει η ζωή σου έτσι όπως σε έμαθαν χωρίς να σκέφτεσαι τίποτα γύρω από τον εαυτό και την ίδια σου την ζωή καταλήγεις δυστυχισμένος να γυρνάς με μια κενή καρδιά και με ανούσιες σκέψεις και το μόνο που κάνεις είναι να προσπαθείς να καλύψεις τα κενά σου πάλι με ότι σε έμαθαν και πάλι να καταλήγεις στα ίδια. Το χειρότερο όμως από όλα είναι ότι δεν γνωρίζεις γιατί σου συμβαίνει αυτό, ούτε γιατί αισθάνεσαι έτσι, και πως είναι δυνατόν να το γνωρίζεις όταν δεν μπήκες στην διαδικασία να σου συστηθείς.

Το όφελος λοιπόν είναι να νοιώθεις ευτυχισμένος με το τίποτα και όχι δυστυχισμένος με τα πάντα, το όφελος είναι να αγαπάς όχι να πιστεύεις ότι αγαπάς, το όφελος είναι να κυριαρχείς το μυαλό σου και όχι το μυαλό σου να κυριαρχεί σε εσένα, το όφελος είναι να είσαι εσύ όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι να είσαι, το όφελος είναι …. να βιώνεις τον εαυτό σου σε τέτοιο σημείο ώστε να μπορείς να του προσφέρεις αυτά που πραγματικά χρειάζεται για την εξέλιξη, την ευτυχία και την ολοκλήρωση του.

όσο για αυτούς που φιλοσοφούν αλλά δεν κάνουν καμία επανάσταση στην ζωή τους …. ένα αγόρι μεγάλωσε από μια μητέρα που έπινε και έναν πατέρα που τον χτύπαγε σε ένα βρώμικο σπίτι μέσα στο οποίο τεμπέλιαζαν και οι δυο. Το αγόρι αυτό μεγαλώνοντας αγκάλιασε τον γιο του όλο στοργή, φρόντισε το σπίτι του, έδωσε όλη του την αγάπη και δούλεψε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και αυτή ήταν η δική του επανάσταση, δεν έγινε αυτό που τον έμαθαν, κυριάρχησε στην καρδιά, στο μυαλό και στην ψυχή του μέσα από αγώνα και πόνο, έψαξε ο ίδιος τον εαυτό του και τι πραγματικά ήταν πίσω από όσα είδε, όσα βίωσε και όσα τον έμαθαν ως πραγματικότητα.

Ούτε εσύ μα ούτε εγώ θα μπορούσαμε να δούμε ποτέ πόσο μεγάλη επανάσταση ήταν αυτή για εκείνον,ούτε εσύ μα ούτε εγώ θα μπορούσαμε ποτέ να δούμε πόσο βαθιά μέσα του έψαξε για να ξεφύγει απο όλο αυτό, για εμάς ήταν ακόμα μια καθημερινή εικόνα…

Αλλά σκέψου κάτι, αυτό το αγόρι να μην είχε ασχοληθεί με τον εσωτερικό του κόσμο, να άφηνε την ζωή του να κυλήσει με το μοντέλο ζωής που του έμαθαν, και το ίδιο να έκαναν και τα παιδιά του, και το ίδιο να έκαναν και όλοι οι άλλοι.

Ίσως αυτό να είναι το νόημα του εσωτερισμού και ίσως ο εσωτερισμός να είναι μια μεγάλη επανάσταση τελικά. Να μην είσαι ένας υπολογιστής όπου γονείς, κοινωνία, φίλοι κ.λ.π. σε φορτώσαν με διάφορα δεδομένα και βάση των δεδομένων αυτών να λειτουργείς μια ζωή, να μπορείς να κάνεις reset και να λειτουργήσεις με τα δικά σου δεδομένα.

Ζητώ συγνώμη αν έγραψα πολλά και αν έγινα κουραστική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy