ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πουλιανος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2012, 22:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοιγω αυτο το θεμα,για να συγκεντρωσουμε καποια στοιχεια για το θεμα,αλλα να πω και τη γνωμμη μου,μια και σε αλλο θεμα ρωτηθηκα αλλα δεν μπορεσα να απαντησω,λογω μπαναρισματος.
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2012, 22:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογω του οτι το σπιτι μου ειναι αρκετα κοντα στο σπηλαιο,το εχω επισκεφτει αρκετες φορες.Για οσους δεν γνωριζουν βεβαια,ο πουλιανος εδω και αρκετο διαστημα εκδιωχτηκε απο το σπηλαιο.

Ο πατερας πουλιανος ειναι πολυ προσιτος ανθρωπος,αν τυχαινε και ησουν ο μοναδικος επισκεπτης και ηταν εκει,μπορουσες να μιλας μαζι του με τις ωρες.Αντιθετα ο γιος,ειναι λιγο πιο απομακρος.

Ολες ομως οι συζητησεις και με εμενα αλλα και με αλλους που τυχαινει να γνωριζω,αργα η γρηγορα κατεληγαν στο ποσο πολυ κυνηγηθηκε.

Εδω ειναι και το πρωτο λαθος που εκανε ο πουλιανος.Του καρφωθηκε η ιδεα,οτι πισω απο το ανελεητο κυνηγητο που εφαγε,βρισκοταν καποια ανθελληνικα κεντρα,που ειχαν προβλημα με τα ευρηματα του σπηλαιου,την αξιολογηση τους και την χρονολογηση τους.
Κατα τη γνωμη μου ομως,ο πουλιανος κυνηγηθηκε απο το κομματικο παρακρατος της εποχης,που στην πραγματικοτητα καθολου δεν ενδιαφεροταν για την επιστημονικη πλευρα του ζητηματος.Εβλεπε το παρακρατος αυτο ,το σπηλαιο σαν ενα χρυσωρυχειο που δεν μπορουσε να αρμεξει.Αν αυτα τα χρονια,το σπηλαιο το ειχαν αυτοι,θα ειχαν παρει δεκαδες μυρια επιχορηγησεις ειτε απο μεσα ειτε απο την εοκ,θα ειχαν βολεψει δεκαδες κυφηνες-κομματοσκυλα και γενικα θα γινοταν οτι γινοταν και στην υπολοιπη ελλαδα.Το σπηλαιο στα χερια του πουλιανου,ηταν ενα μικρο γαλατικο χωριο,που αντιστεκοταν σε αυτην την παρακρατικη λαιλαπα που ξεζουμισε τον τοπο μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 00:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παμε να εξετασουμε σιγα-σιγα καποια ζητηματα που ο πουλιανος διαφωνεις με τους λεγομενους σκεπτικιστες-ορθολογιστες επιστημονες η μη.Να πω εδω κατι,ουτε εγω ουτε σχεδον ολοι εδω μεσα ειμαστε ειδικοι.Ομως εχουμε την κοινη λογικη,η οποια πιστευω οτι δυσκολα κανει λαθος.Η κοινη λογικη,πιστευω οτι πολυ πιο ευκολα δινει απαντησεις καμμια φορα,παρα οι φανατικοι της επιστημης.Πριν παω στον πουλιανο,ας δωσω ενα παραδειγμα κοινης λογικης πανω σε μια επιστημονικη διαμαχη.
Ειναι γνωστο οτι στην ελλαδα εχουν βρεθει καποιες πυραμιδες.Η συντηρητικη αποψη λεει πως αυτες χτιστηκαν την ελληνιστικη εποχη και ηταν ειτε φρυκτωριες,ειτε φυλακια,ειτε πυργοι.Ρωταω εγω,ποιος ανθρωπος θα ηθελε να κανει ενα απλο φυλακιο,η μια απλη φρυκτωρια και θα τα εκανε πυραμιδωειδη.Ποσο βλακας πρεπει να εισαι,για να πιστευεις-υποστηριζεις κατι τετοιο;

Παμε τωρα στον πουλιανο και ενα ευρημα που υπαρχει,για μενα το σημαντικοτερο.Τον λεγομενο ελεφαντα του περδικκα,ηλικιας 3 εκατομυριων ετων,που ο πουλιανος υποστηριζει οτι τον σκωτωσαν κυνηγοι.

Σε αυτη τη πηγη
http://www.ptolemaida.gr/Mousio-2.html

υπαρχει η αποψη του πουλιανου,αλλα υπαρχουν και οι αποψεις των αντιφροουντων η οποια ειναι η εξης.

quote:
Εντούτοις στην παραπάνω άποψη των κ. Πουλιανών, αντιβαίνει γενικά η σχετική επιστημονική κοινότητα. Έτσι η άποψη που αντιτείνουν είναι, ότι το ζώο, μετά τον θάνατό του, παρασύρθηκε από υδάτινο όγκο, ρέμα ή μάλλον ποταμό, με αποτέλεσμα να μεταφερθεί από το αρχικό και εκδημικό του σημείο. Τοιουτοτρόπως απέκτησε κατά τη μεταφορά αλλά και την τελική απόθεσή του μια σειρά από ιζήματα, τα οποία φυσιολογικά, επίσης, μετέφερε ο συγκεκριμένος υδάτινος όγκος. Τα ιζήματα αυτά, λόγω και της φύσεώς τους, εισχώρησαν, σταδιακά, στο άψυχο σώμα και δη στα μέρη που απεσυντίθονταν, όπως για παράδειγμα στους οφθαλμούς. Συν καιρώ, μετετράπησαν σε πολλά μικρά ιζηματογενή απολιθώματα. Έτσι δικαιολογείται και ο σχετικά μεγάλος αριθμός μικρών λιθίνων στοιχείων που βρέθηκαν διάσπαρτα στο χώρο.


Ρωταω εγω λοιπον με τη κοινη λογικη.Εχει βρεθει παρομοια περιπτωση,σαν αυτη που περιγραφουν οι σκεπτικιστες;Γιατι στα τοσα μυρια χρονια,αυτο θα πρεπει να ειναι συνηθες φαινομενο....Η ετυχε μια φορα,στον ελεφαντα του περδικκα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 06:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Ειναι γνωστο οτι στην ελλαδα εχουν βρεθει καποιες πυραμιδες.Η συντηρητικη αποψη λεει πως αυτες χτιστηκαν την ελληνιστικη εποχη και ηταν ειτε φρυκτωριες,ειτε φυλακια,ειτε πυργοι.Ρωταω εγω,ποιος ανθρωπος θα ηθελε να κανει ενα απλο φυλακιο,η μια απλη φρυκτωρια και θα τα εκανε πυραμιδωειδη.Ποσο βλακας πρεπει να εισαι,για να πιστευεις-υποστηριζεις κατι τετοιο;


Θα ήταν προτιμότερο να εξηγήσεις την ορθή άποψη με στοιχεία και επιχειρήματα χωρίς υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς. Ή τουλάχιστον εξήγησε γιατί είναι λανθασμένη η συντηριτική άποψη.

quote:
skartados

Ρωταω εγω λοιπον με τη κοινη λογικη.Εχει βρεθει παρομοια περιπτωση,σαν αυτη που περιγραφουν οι σκεπτικιστες;Γιατι στα τοσα μυρια χρονια,αυτο θα πρεπει να ειναι συνηθες φαινομενο....Η ετυχε μια φορα,στον ελεφαντα του περδικκα;


Τα νεκρά ζώα είναι γνωστό ότι μπορούν να μεταφερθούν από υδάτινους όγκους σε νέες τοποθεσίες. Αυτό συμβαίνει πολύ συχνά με τα χερσαία σπονδυλωτά. Επίσης για να διατηρηθούν τα σκελετικά τους υπολείμματα και να ξεκινήσει η διαδικασία της απολίθωσης είναι αναγκαία η κάλυψή τους από ιζήματα. Επομένως δεν μου φαίνεται παράλογη η άποψη των επιστημόνων περί εισχώρησης ιζημάτων.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy