ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γιατι κατερευσε η Ε.Σ.Σ.Δ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2012, 23:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα τη γνωμμη μου,το βασικο λαθος που εκαναν οι ηγετες της ηταν,οτι νομιζαν πως μπορουσαν να συνυπαρξουν ,με το φιλελευθερο καπιταλιστικο κοσμο,εχοντας ενα τειχος να τους χωριζει.Δεν εκαναν δηλαδη αυτο που εκανε η σπαρτη εναντιον του επεκτατισμου της αθηναικης δημοκρατιας,"ενα προληπτικο πολεμο".Ηταν σαν να εβαζες απεναντι σε ενα δρομο,ενα μοναστηρι και ενα μπουρδελο.Σε λιγα χρονια τι θα γινοταν,οι πουτανες μοναχες,η οι μοναχες πουτανες?

Τραγικη φιγουρα ο χρουτσωφ,οταν στη κριση στη κουβα,αντι να δωσει εντολη συγκρουσης,αποφασισε οτι μπορουσαν να συνυπαρξουν οι 2 κοσμοι.

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 00:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτό το σύστημα, ήταν μία σκέτη αποτυχία, δούλευες για το κράτος και ήσουν σαν ζώο για μένα..
Κατα γενική ομολογία ο λαός "πείναγε"...

Όχι τώρα δηλαδή ότι το καπιταλιστικό σύστημα και η ελέυθερη οικονομία είναι τέλεια.. Άλλα σαφώς πολύ καλύτερα, απ'το κομμουνιστικό καθεστώς της τότε Σοβιετικής Ένωσης...

Με τον καπιταλισμό υπήρχε και μία ευκαιρία να κάνεις περιουσία/λεφτά,αν ήσουν λίγο έξυπνος..(όχι πλέον τώρα) Με τον κομμουνισμό δεν είχες τέτοια ελπίδα, δεν υπήρχε δηλαδή αυτή η δυνατότητα καθόλου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 01:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με δυο λόγια;

Γιατί στηριζόταν σε μια θεωρία που ήταν τελείως ανεφάρμοστη και σ' ένα αστυνομικοκρατούμενο πολιτικό σύστημα που δεν ήταν παρά κρατικός καπιταλισμός σε παροξυσμό, εξαθλιώνοντας ή καταργώντας τις παραγωγικές δομές του κράτους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 01:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tώρα θα ξεφύγω λίγο απ'το θέμα..
Ακούω κάποιους κομμουνιστές δικούς μας, που λένε ότι για τη κατάντια της χώρας μας,φταίει το καπιταλιστικό σύστημα,φταίνε οι τράπεζες,και ούτο κάθε εξής..(Βασικά το μυαλό τους το ίδιο φταίει)

Εγώ θα κάνω το εξής ερώτημα:H Γερμανία,η Φινλανδία,Η Αυστρία και τόσες άλλες καπιταλιστικές χώρες, γιατί δεν πτωχέυσαν ρε παιδιά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 01:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon

quote:
Γιατί στηριζόταν σε μια θεωρία που ήταν τελείως ανεφάρμοστη και σ' ένα αστυνομικοκρατούμενο πολιτικό σύστημα που δεν ήταν παρά κρατικός καπιταλισμός σε παροξυσμό, εξαθλιώνοντας ή καταργώντας τις παραγωγικές δομές του κράτους

Γιατί τώρα,τι νομίζεις; Aν βγεί το ΚΚΕ στην εξουσία, δεν θα πεί κατεβάζω στρατό για το καλό του πολίτη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 01:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιαπετός

quote:
Εγώ θα κάνω το εξής ερώτημα:H Γερμανία,η Φινλανδία,Η Αυστρία και τόσες άλλες καπιταλιστικές χώρες, γιατί δεν πτωχέυσαν ρε παιδιά;

Ο καπιταλισμός είναι ένα οικονομικό εργαλείο για τη διαχείριση της οικονομίας. Όπως ακριβώς είναι ένα κατσαβίδι.

Για να το χειριστείς σωστά, θα πρέπει να ξέρεις πώς δουλεύει, να έχεις να διαχειριστείς τις σωστές βίδες (π.χ. αν είναι σταυρωτές θα πάρεις σταυροκατσάβιδο) και να προσέχεις να μην τραυματιστείς. Το ίδιο είναι και ο καπιταλισμός. Αν δεν ξέρεις να τον διαχειριστείς, μπορεί να τραυματιστείς σαν λαός.

Οι Σκανδιναβικές χώρες επενδύσανε σε έναν σημαντικό τομέα που λέγεται "ΠΑΙΔΕΙΑ". Μία καλά αναπτυγμένη παιδεία δημιουργεί ένα ισχυρό κοινωνικό κράτος που δεν επιτρέπει τον καπιταλισμό ή τον πατέρα του, τον φιλελευθερισμό να είναι ασύδοτοι.

Σε γενικές γραμμές ο καπιταλισμός είναι ο ελεγκτής του κοινοβουλευτισμού (αφού οι βουλευτές και τα κόμματα εξαρτώνται απ' αυτόν για την εκλογή τους) και άρα ελεγκτής της εθνικής ζωής.

quote:
Γιατί τώρα,τι νομίζεις; Aν βγεί το ΚΚΕ στην εξουσία, δεν θα πεί κατεβάζω στρατό για το καλό του πολίτη;

Δεν μπορώ να απαντήσω σε υποθετική ερώτηση. Η "δικτατορία του προλεταριάτου" που υπόσχεται να εγκαθιδρύσει λέει ότι όποιος δεν είναι προλετάριος, μαύρο φίδι που τον έφαγε.

Ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη για παράδειγμα, σκότωνε όποιον φορούσε γυαλιά μυωπίας, γιατί ήταν, λέει, σήμα κατατεθέν του αστού.

macedon

Edited by - macedon on 06/08/2012 01:38:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 02:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία καλά αναπτυγμένη παιδεία δημιουργεί ένα ισχυρό κοινωνικό κράτος που δεν επιτρέπει τον καπιταλισμό ή τον πατέρα του, τον φιλελευθερισμό να είναι ασύδοτοι.

Kαι εδώ φτάνουμε στην μή εφαρμογή νόμων..Οι νόμοι μας δεν εφαρμόζονται γιατί πολύ σωστά όπως είπες, είναι θέμα παιδείας..
Εγώ θα έλεγα ότι πάσχουμε και απο φιλοπατρία..
Έχουμε να δούμε τίμιο πολιτικό απ'την εποχή του Καποδίστρια..

Εγώ θα σου φέρω ένα παράδειγμα με το ελληνικό φανταριλίκι..
Ξέρω πολλά παιδιά τα οποία δε έχουν παέι ακόμα φαντάροι, και το πολεμάνε ακόμα μεχρι να μην πάνε καθόλου.Έχω συζητήσει με άτομα που έχουν κάποιο οικονομικό background και μου λένε ότι αν γίνει κάποιο σκηνικό με την Τουρκία ας πούμε,με την πρώτη ευκαιρία "θα τη κάνουν"
Και μάλιστα μου λένε το εξής:"Σιγά μην υπερασπιστώ την πατρίδα για την Exxon Mobile για την JP Morigan" και ούτο κάθε εξής...

Έχω μία μικρή εντύπωση ότι τα ανεπτυγμένα δυτικά κράτη, που προαναφέραμε, όπως οι ΗΠΑ, έχουν σαφώς καλύτερη παιδεία απο εμάς, άλλα και για μένα, έχουν πιό ανεπτυγμένο το θεσμο της πατρίδας...

Το μόνο που δεν ξέρω εγώ προσωπικά, είναι η ανεπτυγμένη παιδεία όπως λές εσύ, θα φέρει και την φιλοπατρία; ή η φιλοπατρία θα φέρει την ανεπτυγμένη παιδεία;

Εγώ νομίζω ότι είναι αλληλένδετα αυτά τα δύο..Και όποιο έθνος δεν τα έχει, είναι ανάπηρο για εμένα...

Edited by - Ιαπετός on 06/08/2012 02:06:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 08:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως οι σημερινοί ΚΚΕ, δεν ισχυρίζονται οτι η Σοβ. Ένωση π.χ. ήταν τέλεια, αλλά ότι για κάποιο διάστημα δούλεψε και μετά απέκτησε στοιχεία καπιταλιστικού χαρακτήρα και έπεσε.
Δε ξέρω κατα πόσο ισχύει πραγματικά αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 10:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πολυ δυσκολο να μπορεσεις να πεισεις καποιον,οτι τις οποιες ικανοτητες εχει,θα τις εξαργυρωσει με κοινωνικη προσφορα,οταν ξερει οτι λιγο παραδιπλα,ανθρωποι με τις ιδιες ,η,λιγοτερες ικανοτητες απο αυτον,τις εχουν εξαργυρωσει με χλιδατη ζωη.

Για να πετυχει μια τετοια κοσμοθεωρια ,πρεπει να εφαρμοστει σε ολο τον κοσμο και οχι σε ενα τμημα του.

Αν με δινοταν η ευκαιρεια να αλλαξω καποια γεγονοτα του παρελθοντος,ενα απο αυτα θα ηταν ο χρουτσωφ να δωσει εντολη να χτυπηθει το καπιταλιστικο τερας στην κριση της κουβας.Με την ελπιδα,οτι η εσσδ θα εβγαινε νικητρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 12:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημερα ο λαος μας,ειναι ενα κλικ στο να κληθει να αποφασισει στο διλημμα,αν ελευθερια ειναι τελικα να εχεις την ελευθερια να φωναξεις πειναω,η,να εχεις να φας.
Απλα περιμενω με αγωνια να δω τι σημαια θα εχει το πρωτο τανκ,κοκκινη;μαυρη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 16:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδών μένω άναυδος, συμφωνούμε σε όλα σε αυτό το θέμα. Το μόνο που έχω να προσθέσω, είναι ίσως το ότι ο μη εξωστρεφής καπιταλισμός όλα αυτά τα χρόνια, και σε συνδυασμό με τον χαρισματικό και φανερά εθνικιστή ηγέτη που έχει αυτή τη στιγμή, έχει κάνει τη ρωσία σήμερα μια από τις λίγες χώρες που αν γίνει ας πούμε ένα οικονομικό κραχ, θα το περάσει σχετικά ανέπαφη, αφού η παραγωγή της καλύπτει τις ανάγκες του πληθυσμού της στους περισσότερους τομείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 16:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Οι συνθήκες για σοσιαλιστική επανάσταση- σύμφωνα με τον ιστορικό υλισμό- ωριμάζουν νομοτελειακά στον καπιταλισμό.
-Η μπολσεβίκικη επανάσταση του 1917 ήταν ιστορικό λάθος(;) γιατί παραβίασε αυτή την αρχή. Το κοινωνικοοικονομικό σύστημα της Ρωσίας ήταν η φεουδαρχία με συνθήκες ώριμες για την μετάλλαξη του σε καπιταλισμό.
-Με απασχολεί έντονα το ερώτημα , μήπως συνειδητά έγινε αυτό το λάθος , για να αποτύχει η σοσιαλιστική επανάσταση και να περάσει στη συνείδηση των μαζών o σοσιαλισμός σαν ουτοπία και o καπιταλισμός
σαν το μόνο αποδεκτό κοινωνικοοικονομικό σύστημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 18:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nortik

quote:
-Οι συνθήκες για σοσιαλιστική επανάσταση- σύμφωνα με τον ιστορικό υλισμό- ωριμάζουν νομοτελειακά στον καπιταλισμό.

Για την ακρίβεια: Σε βιομηχανικό κράτος, όταν το προλεταριάτο γίνει πλειοψηφία.

quote:
-Η μπολσεβίκικη επανάσταση του 1917 ήταν ιστορικό λάθος(;) γιατί παραβίασε αυτή την αρχή. Το κοινωνικοοικονομικό σύστημα της Ρωσίας ήταν η φεουδαρχία με συνθήκες ώριμες για την μετάλλαξη του σε καπιταλισμό.

Ιστορικά μιλώντας έχεις δίκιο. Η φεουδαρχία δίνει συνήθως τη θέση της στο φιλελευθερισμό (τον πατέρα του καπιταλισμού) ο οποίος ακολουθείται από το σοσιαλισμό που θα προσπαθήσει να εξαφανίσει τις αντιθέσεις που αυτός (ο καπιταλισμός) δημιούργησε.

Ο Λένιν διέκρινε στο μαρξισμό τόσο τη μαγεία της θεωρίας όσο και το ανέφικτό της. Για το λόγο αυτό τον μετέτρεψε σε μια καινούρια θεωρία με το όνομα "λενινισμός" (στην ουσία ο όρος "μαρξισμός-λενινισμός" είναι η διαστροφή του μαρξισμού σε λενινισμό). Έτσι, έκανε την επανάσταση σε μια αγροτική χώρα, με 3% προλεταριάτο ενώ "αναβάθμισε" όλες τις θεωρίες του Μαρξ περί κατάργησης του κράτους.

quote:
-Με απασχολεί έντονα το ερώτημα , μήπως συνειδητά έγινε αυτό το λάθος , για να αποτύχει η σοσιαλιστική επανάσταση και να περάσει στη συνείδηση των μαζών o σοσιαλισμός σαν ουτοπία και o καπιταλισμός
σαν το μόνο αποδεκτό κοινωνικοοικονομικό σύστημα.

Ο σοσιαλισμός είναι ουτοπία γιατί αφ'ενός στρέφεται εναντίον της φύσης του ανθρώπου (π.χ. με την κατάργηση της ιδιοκτησίας και του εθνικού χώρου) και αφ' ετέρου γιατί μια παγκόσμια επικράτηση ενός συστήματος ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας και μόνο.

Νομίζω ο Τρότσκι είχε διαβλέψει πως εφαρμόζοντας ο Λένιν τη δική του θεώρηση, αναγκαστικά η Ρωσία θα επέστρεφε στον καπιταλισμό ως αναγκαία κατάσταση. Δεν θυμάμαι σε ποιο έργο του Τρότσκι το είδα αυτό, μη μου ζητήσεις βιβλιογραφία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2012, 03:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να απαντήσουμε στο ερώτημα του τίτλου του topic πρέπει πρώτα να απαντήσουμε σε δυο άλλα ερωτήματα.
α. Γιατί όλοι οι δυτικοί ήθελαν να πέσει η τσαρική μοναρχία;

β. Γιατί ενισχύθηκε και προωθήθηκε ο Λένιν;

α. η μοναρχία στη Ρωσία δεν είχε παίξει το παιχνίδι της τραπεζοκρατίας της εποχής.
Δεν δανειζότανε δηλαδή λεφτά για να κάνει τους πολέμους της.
Έτσι δεν είχε γίνει πιόνι όπως όλες οι βασιλικές δυναστείες της εποχής.
Αυτό έπρεπε να λυθεί.

β. Αυτός το έλυσε.

Σημείωση: Αν υπήρχε ελεγχόμενος "γαλαζοαίματος" που να μπορούσε να τοποθετηθεί,θα τον προτιμούσαν.Ελλείψει του,προτιμήθηκε η λύση Λένιν.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2012, 08:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αληθεύει αυτό που αιωρείται σαν πληροφορία , ότι το 80% της ηγεσίας του μπολσεβίκικου κόμματος που σχεδίασε, οργάνωσε και καθοδήγησε την Οκτωβριανή επανάσταση, ήταν Εβραίοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2012, 10:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirc,

Ότι πάνω στο τρένο που ήρθε ο Λένιν,υπήρχε ενίσχυση σε εκατομμύρια δολάρια(άλλοι λένε 6,7,άλλοι 20) και ότι αυτά είχαν δοθεί από τραπεζίτες των ΗΠΑ και του Λονδρέζικου city,είναι μάλλον γεγονός.
Η διασπορά του εβραικού λόμπυ στην εν λόγω συντεχνία-sic-επίσης.
Τώρα αν στελέχωσαν και το κίνημα και σε ποιο βαθμό ελέγχεται.Βλέπεις τα λεφτά ανιχνεύονται πιο εύκολα από τα γενεαλογικά δένδρα...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2012, 14:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Παίχτηκε βρώμικο παιχνίδι με την ρώσικη επανάσταση, οι κοινωνικές σχέσεις και οι σχέσεις παραγωγής αντικειμενικά απέκλειαν τη σοσιαλιστική επανάσταση. Έχω έντονες υποψίες ότι μπήκε διαβολικός δάκτυλος για να εξελιχθεί η καπιταλιστική επανάσταση( που ήταν η ‘’σειρά’’ της )σε σοσιαλιστική.
Στόχος τους φαίνεται ότι ήταν η από χέρι αποτυχία της και το πέρασμα στη συνείδηση τω λαών ότι ο σοσιαλισμός είναι ουτοπία αλλά και το φρενάρισμα της Γερμανίας και της Αγγλίας (ανεπτυγμένων καπιταλιστικών χωρών) που ήταν έτοιμες για σοσιαλιστική επανάσταση.
Ποιοι εμπνεύστηκαν αυτό το’’ μεγαλεπήβολο σχέδιο’’; Το εβραϊκό λόμπυ; Πάει εκεί το μυαλό μου αλλά με μπερδεύει η περίπτωση των Ζηνόβιεφ και Κάμενεφ( καραεβραίων) ηγετικών στελεχών των μπολσεβίκων, που κάρφωσαν στον Κερένσκυ ( ηγέτη της ιστορικά αναγκαίας καπιταλιστικής επανάστασης και εχθρό των μπολσεβίκων) την απόφαση της ΚΕ του ΣΔΕΚΡ (Σοσιαλδημοκρατικό Εργατικό Κόμμα Ρωσίας-Μπολσεβίκικο- ) για επανάσταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2012, 12:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.Έχω συζητήσει με άτομα που έχουν κάποιο οικονομικό background και μου λένε ότι αν γίνει κάποιο σκηνικό με την Τουρκία ας πούμε,με την πρώτη ευκαιρία "θα τη κάνουν"
Και μάλιστα μου λένε το εξής:"Σιγά μην υπερασπιστώ την πατρίδα για την Exxon Mobile για την JP Morigan" και ούτο κάθε εξής...


Αυτό είναι το αποτέλεσμα χρόνων προπαγάνδας , ορισμένων κύκλων και παρατάξεων . Παρατάξεων (όχι μόνο το ΚΚΕ) που επηρεάζοντο βασικά από την ΕΣΣΔ , η οποία βέβαια ενδιαφερόταν αυτή η τάση να υπάρχει σε όλα τα δυτικά κράτη για ευννόητους λόγους.
Η άποψη αυτή (πόλεμος για την EXXON κ.λ.π.) είναι φυσικά ανόητη , άσχετα αν η Exxon ωφελείται ή όχι από αυτό . Υπερασπίζεσαι πρώτα τον εαυτό σου , την οικογένειά σου και το σπίτι σου και ύστερα όλα τα άλλα .
Γιατί κατέρρευσε η ΕΣΣΔ ; Μα το παραγωγικό της μοντέλο με το οποίο θα μπορούσε να σταθεί οικονομικά , ήταν σάπιο από την αρχή έως το τέλος . Τι ανταγωνιστικό προϊόν παρήγαγε που θα μπορούσε να σταθεί στη διεθνή αγορά ; Σχεδόν τίποτα .
Πως θα ήταν δυνατόν επομένως , να χρηματοδοτήσει τα μεγάλα εξοπλιστικά της προγράμματα στα οποία την "έσερναν" οι δυτικοί με προεξάρχουσα τις ΗΠΑ ; Με.........την εσωτερική της αγορά ;;;
Ήταν θέμα χρόνου με αυτά τα δεδομένα να καταρρεύσει.
Και αν δεν υπήρχαν οι τεράστιοι φυσικοί πόροι προς εξαγωγή , η διάδοχη κατάσταση (Ρωσία κυρίως) ακόμα θα ήταν χρεωκοπημένη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2012, 14:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν οι μισοί νομίζουν ότι δεν χρειάζεται να δουλέψουν
γιατί θα τους φροντίσουν οι άλλοι μισοί,
και όταν οι μισοί που δουλεύουν καταλάβουν ότι δεν χρειάζεται να προσπαθούν γιατί τον κόπο τους τον μοιράζονται με τους άλλους μισούς,

τότε πλησιάζει η αρχή του τέλους για οποιοδήποτε έθνος.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2012, 19:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10

quote:
Αυτό είναι το αποτέλεσμα χρόνων προπαγάνδας , ορισμένων κύκλων και παρατάξεων . Παρατάξεων (όχι μόνο το ΚΚΕ) που επηρεάζοντο βασικά από την ΕΣΣΔ , η οποία βέβαια ενδιαφερόταν αυτή η τάση να υπάρχει σε όλα τα δυτικά κράτη για ευννόητους λόγους.
Η άποψη αυτή (πόλεμος για την EXXON κ.λ.π.) είναι φυσικά ανόητη , άσχετα αν η Exxon ωφελείται ή όχι από αυτό . Υπερασπίζεσαι πρώτα τον εαυτό σου , την οικογένειά σου και το σπίτι σου και ύστερα όλα τα άλλα .

Eγώ νομίζω ότι είναι προσωπική τους γνώμη αυτά που λένε και όχι προπαγάνδα όπως λές εσύ.
Και αν το καλοσκεφτείς έχουν κάποιο δίκιο, δεν υπάρχουν φίλε μου πλέον πατρίδες/θρησκείες/οικογένειες τις οποίες υπερασπίζεσαι πιά, άλλα μόνο το χρήμα.

Edited by - Ιαπετός on 18/08/2012 19:08:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2012, 20:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα θα μεταφερθεί σύντομα στην Κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. από την Κατηγορία .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-., όπου ανοίχθηκε αρχικά.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy