ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η εσωτερικη αναζητηση ενος σκεπτικιστη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos292003
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 13:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω τα μελη του φορουμ. Καταρχην να ζητησω συγνωμη αν το θεμα που βαζω εχει τεθει στο παρελθον( κατι που θεωρω πολυ πιθανον) αλλα μπηκα "αδιαβαστος".
Εφτασα αισιως τα 40 χρονια και συνεχιζω να αλληθοριζω προς το εναλλακτικο, τη ανατολικη φιλοσοφια το μεταφυσικο και γενικα σε ότι δεν ευθυγραμιζεται με την κλασσικη επιστημη(κοινως δεν εχω βαλει ακομα μυαλο). Δεν μπορω να πω ότι ασχοληθηκα ποτε σε βαθος με καποιο από τα παραπανω θεματα για να καταληξω σε καποιο συμπερασμα. Παντα τα βλεπω με την ακρη του ματιου μου και όταν κοιταω απυεθειας συνηθως επικτρατει ο σκεπτικιστης μεσα μου και τα απορριπτω.
Οι γνωσεις και οι εμπειριες που ειχα μεχρι τωρα συνοψιζονται σε καποιες ανεπιτυχης ? προσπαθειες για αστρικα ταξιδια, ένα σεμιναριο ρεικι πρωτου βαθμου διαφορα βιβλια και πιο πολύ αναζητηση στο διαδικτυο. Σιγουρα η ενασχοληση και μονο με τετοια θεματα δειχνει ότι δεν ειμαι αρνητικος. Στο μονο συμπερασμα που κατεληξα είναι ότι αυτό που μπορει να με βοηθησει είναι να γνωρισω ένα ανθρωπο όπως λενε στα βιβλια «φωτισμενο» καποιον «δασκαλο» που να με κανει να πιστεψω, ή μια εμπειρια τοσο συγκλονιστικη που να μην αφηνει περιθωρια αμφισβητησης. Σιγουρα ενα γκουκλαρισμα θα μου δωσει πολλα αποτελεσματα σ αυτο που ψαχνω αλλα εδω ζητω προτασεις απο ανθρωπους με τους οποιους να μπορω να συζητησω κιολας.
Για να μην κουραζω περισστερο θελω να απευθυνθω σε μελη του φορουμ που μπορουν να μου υποδειξουν που και πως μπρορω να βρω κατι από τα δυο ή και τα δυο, είτε στην Ελλαδα είτε στο εξωτερικο. Ευχαριστω εκ των προτερων.


Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 15:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
manos292003
Στο μονο συμπερασμα που κατεληξα είναι ότι αυτό που μπορει να με βοηθησει είναι να γνωρισω ένα ανθρωπο όπως λενε στα βιβλια «φωτισμενο» καποιον «δασκαλο» που να με κανει να πιστεψω

Θα έλεγα, οτι αυτό το συμπέρασμα είναι πολύ λανθασμένο. Εντούτοις έχει κάποια αλήθεια.
Σίγουρα, το να γνωρίζει κάποιος άτομα προχωρημένα στο εσωτερικό μονοπάτι, είναι μια "επαλήθευση", οτι κατ'αρχήν υπάρχει ένα εσωτερικό μονοπάτι και κατα δεύτερον οτι υπάρχουν άνθρωποι που βαδίζουν σε αυτό. (Βέβαια, στην πραγματικότητα, το μονοπάτι δεν υπάρχει, το φτιάχνουμε εμείς οι ίδιοι)
Όμως, ένας δάσκαλος ούτε ενδιαφέρεται να πείσει κανέναν, ούτε είναι αυτή η δουλειά του.
Για την ακρίβεια, το "μεγαλύτερο" (ας πούμε) μέρος του μονοπατιού, είναι μέσα στην αμφισβήτηση. Το μονοπάτι δεν είναι αποκλειστικά για αυτούς που ήδη γνωρίζουν, είναι (κυρίως) για αυτούς που θέλουν να μάθουν.
Επιδέχεται πολύ πειραματισμό λοιπόν και πρέπει κάποιος να είναι εύκαμπτος, ώστε να προσαρμόζεται στις διαφορετικές καταστάσεις και τα challenges και τις επιταγές του μονοπατιού.
Αν ψάχνεις λοιπόν για κάποιον ή κάτι να σε πείσει, ψάχνεις άδικα. Αυτή είναι η "νοοτροπία που σκοτώνει". Σκοτώνει τη δυνατότητα εξέλιξης.
quote:
Εφτασα αισιως τα 40 χρονια και συνεχιζω να αλληθοριζω προς το εναλλακτικο, τη ανατολικη φιλοσοφια το μεταφυσικο και γενικα σε ότι δεν ευθυγραμιζεται με την κλασσικη επιστημη
Κοίταξε, αν χρειάζεσαι κάτι για να πείσεις τον νού σου, αρκεί νομίζω το απλό γεγονός οτι αυτό που λέμε "κλασική επιστήμη" υπάρχει τα τελευταία 200 χρόνια (μάλλον πολλά λέω) ενώ ο εσωτερισμός-μυστικισμός υπάρχει σχεδόν απο τότε που υπάρχει η ανθρωπότητα, και χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε ούτε δείγμα από την "κλασική επιστήμη" του σήμερα. Καθώς οι πρώτοι επιστήμονες, ήταν μυστικιστές. Θες Αιγύπτιους λόγιους-Ιερείς-ταριχευτές; Θες Πυθαγόρα; Θες Πλάτωνα; Θες Νεύτωνα; Θες Λεονάρντο Ντα Βίνσι; Θες αλχημιστές; Απ' όλα έχει ο ντουνιάς. Η προσφορά του μυστικισμού στην επιστήμη, είναι τουλάχιστον ανεκτίμητη.

quote:
Για να μην κουραζω περισστερο θελω να απευθυνθω σε μελη του φορουμ που μπορουν να μου υποδειξουν που και πως μπρορω να βρω κατι από τα δυο ή και τα δυο, είτε στην Ελλαδα είτε στο εξωτερικο. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Με βάση ποια κριτήρια, είναι κάποιος Δάσκαλος;
Εγώ π.χ. συναντήθηκα με δύο Δασκάλους φέτος, και άλλον ένα που τον ήξερα απο παλιότερα. Οι δύο επέστρεψαν στο εξωτερικό.
Αλλά όταν μπήκα στον εσωτερισμό, δεν ήξερα κανέναν. Στην πορεία έτυχε να εμφανιστούν κάποιοι.
Αλλά.. παίρνεις τον λόγο μου οτι είναι Δάσκαλοι; Και αν δεν είναι;
Πιστεύεις οτι μπορείς να ξεχωρίσεις το επίπεδο κάποιου;

Ας πούμε, ένας αμόρφωτος ζουλού, μπορεί να ξεχωρίσει έναν καθηγητή μαθηματικών γυμνασίου, απο έναν καθηγητή μαθηματικών πανεπιστημίου; Επιπλέον, αν ο ένας είναι τσαρλατάνος, θα το καταλάβει;
Και αν απορρίψει τον γνήσιο, λόγω έλλειψης κατανόησης, και επιλέξει τον τσαρλατάνο;
Και αν τελικά ο ζουλού προσπαθήσει να μάθει μαθηματικά απο τον τσαρλατάνο, και τελικά μισίσει τα μαθηματικά και τα εγκαταλείψει για πάντα;
Ερωτήματα..

Σε σχέση με την εσωτερική αναζήτηση και την επιστήμη, μπορέις να δεις την απάντησή μου σε αυτό το θέμα.

Η επιστήμη δεν καταργεί την εσωτεριική αναζήτηση, είναι διαφορετικά πράγματα.
Και εντούτοις, δεν είναι πολύ διαφορετικά.
Γιατί στην εσωτερική αναζήτηση, πρέπει να χρησιμοποιήσεις την επιστημονική μέθοδο. Απλά δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις, μόνο το μυαλό σου. Μόνο τη σκέψη δηλαδή. Η σκέψη δε πάει κάποιον πολύ μακριά. Μπορεί η σκέψη να οδηγήσει σε άλλες σκέψεις, σε άλλες θεωρίες κλπ.. αλλά ο σκοπός δεν είναι οι σκέψεις, ούτε οι θεωρίες.

Έπειτα υπάρχει το rationalising (δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη στα ελληνικά).
Για να περάσει κάποιος ορισμένες πόρτες (τις περισσότερες πόρτες) πρέπει να αφήσει το rationalising στο κατώφλι. Αυτός που προσπαθεί να rationalise καταστάσεις στον εσωτερισμό, το μόνο που μπορεί να πετύχει, είναι να τρελαθεί.

Επομένως λιγότερο σκέψη και περισσότερο βίωμα.

quote:
Οι γνωσεις και οι εμπειριες που ειχα μεχρι τωρα συνοψιζονται σε καποιες ανεπιτυχης ? προσπαθειες για αστρικα ταξιδια, ένα σεμιναριο ρεικι πρωτου βαθμου διαφορα βιβλια και πιο πολύ αναζητηση στο διαδικτυο.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με πιο απλά πράγματα. Ας πούμε, προσευχή. Κάνεις προσευχή;
"Πάτερ ημών", όλοι την ξέρουμε αυτή την προσευχή. Ξεκίνα με αυτό, να αποκτάς μια επαφή με το εσώτερό σου..

Και τα υπόλοιπα, έπονται.

"Inflame thyself in prayer"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/09/2012 16:14:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 16:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Έπειτα υπάρχει το rationalising (δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη στα ελληνικά).
Για να περάσει κάποιος ορισμένες πόρτες (τις περισσότερες πόρτες) πρέπει να αφήσει το rationalising στο κατώφλι. Αυτός που προσπαθεί να rationalise καταστάσεις στον εσωτερισμό, το μόνο που μπορεί να πετύχει, είναι να τρελαθεί.

Επομένως λιγότερο σκέψη και περισσότερο βίωμα.


Αυτό που λες με ταλαιπωρεί.. Νομίζω ότι το θέμα είναι να έχεις μία καλή ισορροπία μεταξύ λογικής και διαίσθησης για να μπορέσεις να προχωρήσεις. Με την λογική μπορεί να φτάσεις σε καταστάσεις που και είναι και δεν είναι και να μην βγάλεις άκρη.

Edited by - Earendil on 12/09/2012 16:46:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 17:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι το θέμα είναι να έχεις μία καλή ισορροπία μεταξύ λογικής και διαίσθησης για να μπορέσεις να προχωρήσεις.


Ακριβώς. Δεν μπορεί να περιμένει κάποιος εξαρχής να έχει τέλεια καθοδήγηση απο την διαίσθηση, ούτε και τέλεια καθοδήγηση απο μια υποκειμενική λογική.

quote:
Με την λογική μπορεί να φτάσεις σε καταστάσεις που και είναι και δεν είναι και να μην βγάλεις άκρη.
Με την σκέψη.. θα έλεγα καλύτερα. Δεν είναι ακριβώς η λογική το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουμε λογική. Δε δρούμε πάνω στη λογική. Και η ιδέα ακόμα που έχει πολύς κόσμος περι λογικής και τι είναι λογική, είναι λαθος.
Και αν ακόμα υπάρχει κάποιος που έχει Λογική, αυτή η λογική μπορεί να δουλέψει μόνο πάνω σε δεδομένα που έχει. Δεν μπορεί να δουλέψει πάνω σε δεδομένα που ΔΕΝ έχει. Έτσι, μπορεί κάποιος να πάρει μια απόφαση η οποία φαίνεται λογικά σωστή, αλλά το αποτέλεσμα να είναι αρνητικό. Ενώ κάποιος άλλος να πάρει μια απόφαση η οποία φαίνεται παράλογη, και το αποτέλεσμα να είναι θετικό. Για αυτό χρειάζεται ο φωτισμένος νους, η 'υπερβατική' λογική. Αυτη δουλεύει και με 0 δεδομένα. Για να την έχουμε όμως, πρέπει να καλλιεργήσουμε την επαφή με το θεϊκό στοιχείο μέσα μας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/09/2012 17:54:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 22:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με καλύπτουν αυτά που λες. Θέλω να προσθέσω ότι ενώ δεν ξέρω το πλήθος των δρόμων για το θεϊκό στοιχείο μέσα μας, για μένα πάλι με την ισορροπία καθαρίζεις το κανάλι και έρχεσαι σε επαφή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 22:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣωστόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 02:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Μάνο.

Η αλήθεια είναι πως με μπέρδεψαν λίγο… αυτά που γράφεις, καθώς υπάρχει μια αντίφαση στις σκέψεις σου.
Από την μια «όπως γράφεις» αλληθωρίζεις με κάθε τι που έχει να κάνει με τον εσωτερισμό, μεταφυσικό και εναλλακτική γνώση και από την άλλη διακρίνω μια έντονη “ανάγκη” να προσπαθείς να βρεις, να γνωρίσεις, να πιστέψεις αυτό που σε κάνει να αλληθωρίζεις, ακόμα και μέσα από “φωτισμένους δασκάλους”….


Η δεύτερη απορία μου είναι το τι εννοείς σε αυτό που γράφεις….

quote:
Στο μονο συμπερασμα που κατεληξα είναι ότι αυτό που μπορει να με βοηθησει είναι να γνωρισω ένα ανθρωπο όπως λενε στα βιβλια «φωτισμενο» καποιον «δασκαλο» που να με κανει να πιστεψω, ή μια εμπειρια τοσο συγκλονιστικη που να μην αφηνει περιθωρια αμφισβητησης.

Καθώς ο δάσκαλος (όπως και να το εννοεί ο καθένας μας τον όρο δάσκαλος) δεν έχει σκοπό το να σου σερβίρει έτοιμοι γνώση, αλλά να σου “ανοίξει δρόμους” έτσι ώστε να μπορέσεις να γνωρίσεις μόνος σου την ομορφιά αυτού του ταξιδιού, μέσα από τα δικά σου βιώματα και τις δικές σου εσωτερικές αντιλήψεις.

Εκτός βέβαια και αν εννοείς, ζητάς έναν “Δάσκαλο” που το μόνο που θα σου προσφέρει, είναι αυτό που έχεις δημιουργήσει εσύ μέσα σου, μια ανάγκη για να πιστέψεις σε κάτι…!!!
Μια ανάγκη που αρκετές φορές μας κάνει να πιστέψουμε και να βιώσουμε αυτές τις συγκλονιστικές εμπειρίες που αναφέρεσαι, αρκεί βέβαια να υπάρχει και ο κατάλληλος, επιδέξιος δάσκαλος..

Όσο για το θέμα της αμφισβήτησης που αναφέρεσαι, η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι ένα απαραίτητο κομμάτι στην αναζήτηση, αρκεί βέβαια να υπάρχει πάντα ένα μέτρο, δηλαδή πάντα να υπάρχει ανοιχτή μια πίσω πόρτα στην άκρη του μυαλού σου για όλα αυτά που δεν δέχεσαι ή δεν γνωρίζεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos292003
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 12:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην να ευχαριστησω πολυ οσους μπηκαν στο κοπο να μου απαντησουν. Σιγουρα το μηνυμα μου ειναι προχειρα γραμμενο και γι αυτο πιστευω οδηγησε σε καποιες παρανοησεις. Η αληθεια είναι όμως ότι δεν εξεφρασα καποια θεση για να δημιουργηθουν αποριες ή σχολια. Ένα αιτημα εξεφρασα και παρουσιασα εν περιληψη καποια προσωπικα στοιχεια για να διαμορφωσει αυτος που το διαβαζει μια εικονα για μενα. Θελω να πιστευω φυσικα ότι μεσα απο τη συζητηση θα μπορεσουμε να επικοινωνησουμε πιο ουσιαστικα.

Αγαπητε Dr Jekyl Mr Hyde γραφεις ότι συναντηθηκες με καποιους Δασκαλους. Θα ηθελα να μαθω αν επιτρεπεται ποιοι είναι. Δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω το λογο σου. Το αν θα με παραπλανησεις θα το διαπιστωσω στην πορεια αν παλι δεν το διαπιστωσω τοτε ειμαι αξιος της επιλογης μου όπως και ο αμορφωτος ζουλου που αναφερεις. Δεν εχω κριτηρια απόδοχης ή απορριψης καποιου ως δασκαλου παρα μονο την προσωπικη μου κριση. Σ ευχαριστω για την προταση περι προσευχης.

Αγαπητε Elo όταν λεω ότι αλληθοριζω εννοω ότι ο εσωτερισμος και οτιδηποτε σχετικο δεν αποτελει βασικη μου ασχολια. Σε καμια περιπτωση δεν μου προκαλει απεχθεια.
Ψαχνω αυτόν το «επιδεξιο Δασκαλο» που αναφερεις και εσυ. Ξερω ότι δεν προσφερει ετοιμη γνωση. Επειδη όμως εχω συνατησει καποιους που μια ομαδα ανθρωπων αποδεχονταν ως Δασκαλους ενώ για μενα δεν ηταν. Για αυτό το λογο απευθυνθηκα εδώ. Για να μαθω απο ατομα που είναι στο χωρο και σιγουρα μπορουν να δωσουν κατι παραπανω από μια απροσωπη αναζητηση δεδομενων στο διαδικτυο Περιμενω και τη δικη σου προταση όπως και κάθε αλλου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 17:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε Dr Jekyl Mr Hyde γραφεις ότι συναντηθηκες με καποιους Δασκαλους. Θα ηθελα να μαθω αν επιτρεπεται ποιοι είναι. Δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω το λογο σου. Το αν θα με παραπλανησεις θα το διαπιστωσω στην πορεια αν παλι δεν το διαπιστωσω τοτε ειμαι αξιος της επιλογης μου όπως και ο αμορφωτος ζουλου που αναφερεις. Δεν εχω κριτηρια απόδοχης ή απορριψης καποιου ως δασκαλου παρα μονο την προσωπικη μου κριση. Σ ευχαριστω για την προταση περι προσευχης.


Οκ, στείλε μου μέιλ μέσα στη βδομάδα (μέσω φόρουμ). Αλλά πάρε πολύ καλά αυτή τη συμβουλή:
quote:
Αν ψάχνεις λοιπόν για κάποιον ή κάτι να σε πείσει, ψάχνεις άδικα. Αυτή είναι η "νοοτροπία που σκοτώνει". Σκοτώνει τη δυνατότητα εξέλιξης.

Κανείς δεν μπορεί να σε "εξελίξει".. Μόνος σου θα εξελιχτείς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 17:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για το θέμα της αμφισβήτησης που αναφέρεσαι, η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι ένα απαραίτητο κομμάτι στην αναζήτηση, αρκεί βέβαια να υπάρχει πάντα ένα μέτρο, δηλαδή πάντα να υπάρχει ανοιχτή μια πίσω πόρτα στην άκρη του μυαλού σου για όλα αυτά που δεν δέχεσαι ή δεν γνωρίζεις.


Αυτός που θέλει να περπατήσει στο μονοπάτι, πρέπει να μάθει να μένει με την απορία.
Να το θέσω αλλιώς, πρέπει πάντα να βρίσκεται σε ισορροπία, όπως το είπες. Για αυτό το εσωτερικό μονοπάτι λέγεται και μονοπάτι της κόψης του ξυραφιού. Αν γείρεις λίγο δεξιά ή λίγο αριστερά, έπεσες. Πρέπει να μείνεις στο κέντρο.
Είναι σαν να θες να πηδήξεις απο έναν ψηλό βράχο στην θάλασσα, αλλά δε ξέρεις ποιο ακριβώς είναι το βάθος στο οποίο θα πέσεις. Έχεις μια υποψία οτι το βάθος είναι αρκετό, αλλά μπορεί και να μην είναι.
Ο μέσος άνθρωπος δεν πρόκειται να πηδήξει, αναζητώντας την σιγουριά για το αν είναι βαθιά ή αν είναι ρηχά.
Ο εσωτεριστης όμως, μπορεί χωρίς φόβο να βρίσκεται ανάμεσα στο "μπορεί να είναι έτσι" και στο "μπορεί να μην έτσι" χωρίς αυτό να τον εμποδίζει να κάνει το άλμα. Αν όμως τον εμποδίζει, ίσως να μην είναι έτοιμος για αυτό το έργο.

Ένας πολύ ανασφαλής άνθρωπος (αλλά και ένας λίγο ανασφαλής), θα αποτύχει στον εσωτερισμό.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/09/2012 17:17:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy