ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Απετυχε ο Θεος στα αρχικα σχεδια της Δημιουργιας Του;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 23:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαν ο Θεος ως δημιουργος του Συμπαντος και του ανθρωπινου γενους , αλλα πραγματα ηθελε να φτιαξει ως στοχους της δημιουργιας του κι αλλιως εξελιχτηκαν τα πραγματα , παρεκλινοντας απο τα αρχικα του σχεδια , αυτο δεν σημαινει οτι το αρχικο του σχεδιο της δημιουργιας απετυχε ;
Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 23:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που ξερεις,μπορει να καθεται απο μια πλευρα και να απολαμβανει.

Στο πχορουμ το χεις βαλει αυτο το θεμα?

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 00:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει σχέδιο.

Ας ξεκολλήσουμε απο αυτή τη δυτική νοοτροπία οτι για όλα πρέπει να υπάρχει μια αιτία, ένα σχέδιο μπλα μπλα μπλα.
Δεν υπάρχει τίποτα.
Είμαστε εδώ, γιατί είμαστε εδώ.

Ακόμα και αν μια ανώτερη δύναμη μας δημιούργησε, αυτό δε σημαίνει οτι την ενδιέφερε το είδος της εμπειρίας που θα έχουμε. Δηλαδή αν θα ήταν καλή, αν θα ήταν κακή, αν θα ηταν ευχαριστη, δυσάρεστη κτλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να την ενδιαφέρει μια ανώτερη οντότητα το είδος της εμπειρίας μας. Ούτε γιατί θα είχε ανάγκη να μας δώσει κάποιο σχέδιο.

Προφανώς βέβαια, και ο περισσότερος κόσμος, όταν αναφέρεται σε Θεό, ή δημιουργό του ανθρώπου, δεν αναφέρεται σε μια "υπερτατη και αόριστη θεϊκή δύναμη" αλλά σε κάποιον θεΐσκο ο οποίος μια χαρά ορίζεται. Σε κάποια Θεότητα, η οποία σκέφτεται, βάζει στόχους, κάνει σχέδια κλπ.

Εγω πιστεύω οτι πράγματι υπάρχει ένας τέτοιος Θεΐσκος, μια τέτοια θεότητα. Αλλά τα σχέδια της ούτε ξέρω ποια είναι, ούτε ξέρω αν με ενδιαφέρει να τα μάθω. Ξέρω ποια είναι τα δικά μου σχέδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 10:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AINEIAN06
quote:

Εαν ο Θεος ως δημιουργος του Συμπαντος και του ανθρωπινου γενους , αλλα πραγματα ηθελε να φτιαξει ως στοχους της δημιουργιας του κι αλλιως εξελιχτηκαν τα πραγματα , παρεκλινοντας απο τα αρχικα του σχεδια , αυτο δεν σημαινει οτι το αρχικο του σχεδιο της δημιουργιας απετυχε ;


Εάν για χάρη διαλόγου (και μόνο) δεχτούμε ότι ο Εβραϊκός θεός έκανε τα πάντα , τότε βάσει της λογικής και των "ενεργειών" του όπως η αποστολή υιού για να διαρθώσει τη συνταγή που δεν του "βγήκε" , όντως απέτυχε .
Άσε δε που και ο γιός απέτυχε και αυτός : ύστερα από 2.000 χρόνια και δεν έχει πείσει ούτε τους μισούς του πλανήτη .
Και από αυτούς που υποτίθεται ότι έπεισε , ούτε το 10 % δεν πείστηκαν πραγματικά .
Πραγματικά , οι πιστοί αυτού του θεού , μήπως.......θα πρέπει να τον αλλάξουν και να βρουν κάποιον άλλο με πιο προσγειωμένο και πραγματοποιήσιμο σχέδιο ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 12:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας ξεκολλήσουμε απο αυτή τη δυτική νοοτροπία οτι για όλα πρέπει να υπάρχει μια αιτία, ένα σχέδιο μπλα μπλα μπλα.
Δεν υπάρχει τίποτα.
Είμαστε εδώ, γιατί είμαστε εδώ.


Μια διόρθωση. Είναι ανθρώπινη νοοτροπία όχι μόνο δυτική να αναζητεί κάποιον αυτουργό πίσω από αυτά που αντιλαμβάνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 13:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ας ξεκολλήσουμε απο αυτή τη δυτική νοοτροπία οτι για όλα πρέπει να υπάρχει μια αιτία, ένα σχέδιο μπλα μπλα μπλα.
Δεν υπάρχει τίποτα.
Είμαστε εδώ, γιατί είμαστε εδώ.

Μια διόρθωση. Είναι ανθρώπινη νοοτροπία όχι μόνο δυτική να αναζητεί κάποιον αυτουργό πίσω από αυτά που αντιλαμβάνεται.


Αυτό που λες είναι πανανθρώπινο, ναι. Σχεδόν δηλαδή. Γιατί υπάρχουν και θρησκείες που δεν πιστεύουν οτι υπάρχει κάποιος αυτουργός (ανατολικές). Όμως είναι κυρίως η δυτική νοοτροπία (και όχι μόνο φυσικά) που προσπαθεί να εκλογικεύσει τα πάντα, και να βρει ένα σχέδιο πίσω απ' τα πάντα, και να τα κάνει όλα σύνθετα και πολύπλοκα.
Νομίζουμε οτι επειδή εμείς μεγαλώσαμε σε μια πραγματικότητα που τα πάντα μας τα κάνανε σύνθετα και πολύπλοκα, οτι πρέπει και τα πάντα γύρω μας να είναι σύνθετα και πολύπλοκα. Και αρχίζουμε και φτιάχνουμε θεωρίες επι θεωριών για θεούς, ανθρώπους και δαίμονες. Ε λοιπόν το θέμα είναι οτι ΕΙΜΑΣΤΕ, και δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό, στο οτι ΕΙΜΑΣΤΕ. Και εκεί τελειώνει το παραμύθι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Άσε δε που και ο γιός απέτυχε και αυτός : ύστερα από 2.000 χρόνια και δεν έχει πείσει ούτε τους μισούς του πλανήτη .

Αυτό συνέβη φίλε D.P.J. 10 , επειδή οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες και οι ιεροεξεταστές που ανέλαβαν να τους πείσουν , δεν έλεγχαν όλον τον πλανήτη . Ξέρεις τώρα εσύ , να μη τα ξαναλέμε.......


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2012, 17:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doc
Είμαστε εδώ, γιατί είμαστε εδώ.

Το μέγα θέμα Doc δεν είναι το ότι "είμαστε" αλλά το ότι "υπάρχουμε" και αντιλαμβανόμαστε/βιώνουμε/κατανοούμε το "είμαστε" καθώς και ότι κάποια στιγμή "δεν θα είμαστε".

Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?
Υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε να "υπάρχουμε" ενώ δεν θα "είμαστε εδώ"?

Από την "Ύπαρξη" πηγάζουν όλα...

Σημ. Τα ζώα δεν "υπάρχουν" με την έννοια που εννοώ την "ύπαρξη" στο παραπάνω ποστ αλλά απλά "διαβιούν"

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 15:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?

Όπως είπα, η ίδια η ύπαρξη της ύπαρξης, είναι παράλογη. Δεν έχει κάποιο λόγο. Είναι αναίτιος.
Στην Π. Διαθήκη όταν ρώτησαν τον Θεό ποιος έιναι, αυτός απάντησε "Είμαι ο ΩΝ".
Δεν είπε είμαι ο Τάκης, ο Μάκης, ο Πάκης, είπε είμαι αυτός που είναι. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
quote:
Υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε να "υπάρχουμε" ενώ δεν θα "είμαστε εδώ"?
Αυτό δεν απαντάται θεωρητικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 15:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε να "υπάρχουμε" ενώ δεν θα "είμαστε εδώ"?
Να το θέσω αλλιώς. Θα σου πω μια φράση που μου είπε κάποτε ένας φωτισμένος άνθρωπος, ένας, ας τον πούμε, αγιορείτης:
"Όποιος δεν ξέρει, μιλάει.
Όποιος ξέρει, θέλει να ζει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 20:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doc
quote:
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?

Όπως είπα, η ίδια η ύπαρξη της ύπαρξης, είναι παράλογη. Δεν έχει κάποιο λόγο. Είναι αναίτιος.
Στην Π. Διαθήκη όταν ρώτησαν τον Θεό ποιος έιναι, αυτός απάντησε "Είμαι ο ΩΝ".
Δεν είπε είμαι ο Τάκης, ο Μάκης, ο Πάκης, είπε είμαι αυτός που είναι. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Μόνο ο Θεός είναι Αναίτιος, Άναρχος, Άχρονος κτλ και "δικαιούται" να λέει "ο Ων"

Όλοι εμείς οι υπόλοιποι επειδή είμαστε δημιουργήματα δικής Του Θέλησης έχουμε αίτιο Ύπαρξης αλλά και συνειδητότητα Ύπαρξης.

quote:

quote:
Υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε να "υπάρχουμε" ενώ δεν θα "είμαστε εδώ"?
Αυτό δεν απαντάται θεωρητικά.

Καλέ μου Doc αυτό απαντάται ΜΟΝΟ θεωρητικά εκτός αν εννοείς κάτι άλλο...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 20:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε να "υπάρχουμε" ενώ δεν θα "είμαστε εδώ"?
Να το θέσω αλλιώς. Θα σου πω μια φράση που μου είπε κάποτε ένας φωτισμένος άνθρωπος, ένας, ας τον πούμε, αγιορείτης:
"Όποιος δεν ξέρει, μιλάει.
Όποιος ξέρει, θέλει να ζει"


Αν με το "ζει" εννοούσε να ζε τη ζωούλα του ήταν μάλλον ο Εφραίμε με το Βατοπέδι.

Αν εννοούσε να ζει και να βιώνει πνευματικές εμπειρίες συμφωνώ.

Πάντως αν κανένας δε μιλούσε σε κανέναν θα υπήρχε ένα θεματάκι με τη μετάδοση γνώσης/πληροφορίας/εμπειρίας κτλ

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 22:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Doc
quote:
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?

Όπως είπα, η ίδια η ύπαρξη της ύπαρξης, είναι παράλογη. Δεν έχει κάποιο λόγο. Είναι αναίτιος.
Στην Π. Διαθήκη όταν ρώτησαν τον Θεό ποιος έιναι, αυτός απάντησε "Είμαι ο ΩΝ".
Δεν είπε είμαι ο Τάκης, ο Μάκης, ο Πάκης, είπε είμαι αυτός που είναι. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Μόνο ο Θεός είναι Αναίτιος, Άναρχος, Άχρονος κτλ και "δικαιούται" να λέει "ο Ων"Όλοι εμείς οι υπόλοιποι επειδή είμαστε δημιουργήματα δικής Του Θέλησης έχουμε αίτιο Ύπαρξης αλλά και συνειδητότητα Ύπαρξης.


Ποιος το λέει αυτό;
quote:
Καλέ μου Doc αυτό απαντάται ΜΟΝΟ θεωρητικά εκτός αν εννοείς κάτι άλλο...
Ας πούμε απλά οτι δεν τα πάω καλά με την "θεωρία".
quote:
Αν με το "ζει" εννοούσε να ζε τη ζωούλα του ήταν μάλλον ο Εφραίμε με το Βατοπέδι.

Αν εννοούσε να ζει και να βιώνει πνευματικές εμπειρίες συμφωνώ.


Γιατί χωρίζεις τη ζωή σε κατηγορίες;
quote:
Πάντως αν κανένας δε μιλούσε σε κανέναν θα υπήρχε ένα θεματάκι με τη μετάδοση γνώσης/πληροφορίας/εμπειρίας κτλ
Οι εμπειρίες δεν μεταδίδονται, οι πληροφορίες μεταδίδονται ναι. Δεν χρειάζεται να μιλάμε πολύ. Κανείς δεν έφτασε στην αυτοπραγμάτωση γεμίζοντας το κεφάλι του με πληροφορίες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/09/2012 22:15:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 12:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?


Σύμφωνα με την (πειραματικά επιβεβαιωμένη) κβαντομηχανική θεώρηση, ναι, αυτό είναι δυνατό να συμβεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 15:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doc
quote:

PanosT

quote:
Doc
quote:
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?

Όπως είπα, η ίδια η ύπαρξη της ύπαρξης, είναι παράλογη. Δεν έχει κάποιο λόγο. Είναι αναίτιος.
Στην Π. Διαθήκη όταν ρώτησαν τον Θεό ποιος έιναι, αυτός απάντησε "Είμαι ο ΩΝ".
Δεν είπε είμαι ο Τάκης, ο Μάκης, ο Πάκης, είπε είμαι αυτός που είναι. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Μόνο ο Θεός είναι Αναίτιος, Άναρχος, Άχρονος κτλ και "δικαιούται" να λέει "ο Ων"Όλοι εμείς οι υπόλοιποι επειδή είμαστε δημιουργήματα δικής Του Θέλησης έχουμε αίτιο Ύπαρξης αλλά και συνειδητότητα Ύπαρξης.


Ποιος το λέει αυτό;

H Π.Δ (μαζί με την Κ.Δ βέβαια) που επικαλέστηκες και γι'αυτό σου έγραψα ότι σου έγραψα.

quote:

quote:
Καλέ μου Doc αυτό απαντάται ΜΟΝΟ θεωρητικά εκτός αν εννοείς κάτι άλλο...
Ας πούμε απλά οτι δεν τα πάω καλά με την "θεωρία".

Οκ!
Νο Prob

quote:

quote:
Αν με το "ζει" εννοούσε να ζε τη ζωούλα του ήταν μάλλον ο Εφραίμε με το Βατοπέδι.

Αν εννοούσε να ζει και να βιώνει πνευματικές εμπειρίες συμφωνώ.


Γιατί χωρίζεις τη ζωή σε κατηγορίες;

Απλά η πρώτη είναι η λεγόμενη κοσμική και η δεύτερη η μοναστική και τις ανέφερα μιας που είπες αυτό για αγιορείτη.

quote:

quote:
Πάντως αν κανένας δε μιλούσε σε κανέναν θα υπήρχε ένα θεματάκι με τη μετάδοση γνώσης/πληροφορίας/εμπειρίας κτλ

Οι εμπειρίες δεν μεταδίδονται, οι πληροφορίες μεταδίδονται ναι. Δεν χρειάζεται να μιλάμε πολύ. Κανείς δεν έφτασε στην αυτοπραγμάτωση γεμίζοντας το κεφάλι του με πληροφορίες.


Το έγραψα με την έννοια της κοινοποίησης/γνωστοποίησης μιας βιωματικής εμπειρίας που μπορεί να έχει κάποιος. Κατά τ'άλλα συμφωνώ.


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 15:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Rankett

quote:
PanosT
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?


Σύμφωνα με την (πειραματικά επιβεβαιωμένη) κβαντομηχανική θεώρηση, ναι, αυτό είναι δυνατό να συμβεί.

Ποια είναι η σχέση σου με τη Φυσική φίλε μου Rankett?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 16:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?
Ενα απόσπασμα από τον άγνωστο στους "απογόνους του" Επίκουρο.
Κοινή λογική χωρίς πειράματα.

(...) "Διότι είναι ανάγκη το αρχικό νόημα κάθε λέξης να είναι φανερό και να μην χρειαζόμαστε απόδειξη, αν θέλουμε να έχουμε κάτι σταθερό στο οποίο θα αναφερόμαστε σε σχέση με αυτό που ζητάμε ή ερευνάμε ή υποθέτουμε.
Επίσης θα πρέπει να στηριζόμαστε στις αισθήσεις και συγκεκριμένα στις παραστάσεις που μας δίνει η διάνοια ή όποιο άλλο κριτήριο, καθώς επίσης και τα σχετικά μ' αυτά τα συναισθήματα, για να μπορούμε με βάση αυτά να βγάλουμε συμπεράσματα για όσα επιδέχονται επιβεβαίωση και για τα άδηλα.
Αφού τα συμπεριλάβουμε αυτά, πρέπει ήδη να μελετήσουμε και τα άδηλα. Πρώτα πρώτα να ειπούμε ότι τίποτα δεν γίνεται από το μη ον, διότι τότε όλα τα πράγματα θα γινόταν από όλα αδιακρίτως και τίποτα δεν θα είχε ανάγκη από κάποιο σπόρο.
Και αν διαλυόταν αυτό που χάνεται σ' αυτό που δεν υπάρχει, θα είχαν χαθεί όλα τα πράγματα, επειδή αυτό στο οποίο θα δυαλυόταν, θα ήταν το μη ον. Κι όμως και το σύμπαν πάντοτε τέτοιο ήταν, όποιο είναι και τώρα και αιωνίως τέτοιο θα είναι, διότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο οποίο να μεταβληθεί, διότι κοντά στο σύμπαν δεν υπάρχει τίποτα το οποίο, αφού έμπαινε μέσα σ' αυτό, θα μπορούσε να κάνει την μεταβολή. (...)"

Η μετάφραση από τον Εθνικό Ευεργέτη Χατζόπουλο, ΚΑΚΤΟΣ.

Υπάρχει και συνέχεια για όποιον δεν κατάλαβε κάτι.
Εντάξει Πανούλη;

Edited by - Αίολος on 26/09/2012 16:10:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 16:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Διότι είναι ανάγκη το αρχικό νόημα κάθε λέξης να είναι φανερό και να μην χρειαζόμαστε απόδειξη, αν θέλουμε να έχουμε κάτι σταθερό στο οποίο θα αναφερόμαστε σε σχέση με αυτό που ζητάμε ή ερευνάμε ή υποθέτουμε.

Αυτά λέει ο Επίκουρος όταν κάποιοι κρετίνοι προσπαθούν να καταστρέψουν την γλώσσα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 16:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Ποια είναι η σχέση σου με τη Φυσική φίλε μου Rankett?


Καλή. Γιατί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 17:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

PanosT

quote:
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "κάτι" από το "τίποτα"?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει λοιπόν "Ον" εκ του "Μη Όντος"?
Ενα απόσπασμα από τον άγνωστο στους "απογόνους του" Επίκουρο.
Κοινή λογική χωρίς πειράματα.

(...)
Πρώτα πρώτα να ειπούμε ότι τίποτα δεν γίνεται από το μη ον, διότι τότε όλα τα πράγματα θα γινόταν από όλα αδιακρίτως και τίποτα δεν θα είχε ανάγκη από κάποιο σπόρο.
(...)"

Η μετάφραση από τον Εθνικό Ευεργέτη Χατζόπουλο, ΚΑΚΤΟΣ.

Υπάρχει και συνέχεια για όποιον δεν κατάλαβε κάτι.
Εντάξει Πανούλη;


EXETE ΠΑΘΕΙ ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΡΑΚΡΟΥΣΗ???

Δεν είμαστε στο ίδιο "στρατόπεδο"! Πιάστε Νίτσε, Dawkins, και λοιπούς και αφήστε τους Αρχαίους Έλληνες Φιλοσόφους ήσυχους. Αρκετά τους κυνηγήσατε ως ΑΘΕΟΥΣ όσο ζούσαν!

Φίλε Αίολε ο Πανούλης σ'ευχαριστεί για τον κόπο σου να σπεύσεις να τον επιβεβαιώσεις ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΚΟΥΡΟ αλλά έχεις άλλο δυσκολότερο έργο.

Να πείσεις Κηφέα και Industrial_Angel...

Και πάλι σ'ευχαριστώ!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 17:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαστε στο ίδιο "στρατόπεδο"! Πιάστε Νίτσε, Dawkins, και λοιπούς και αφήστε τους Αρχαίους Έλληνες Φιλοσόφους ήσυχους. Αρκετά τους κυνηγήσατε ως ΑΘΕΟΥΣ όσο ζούσαν!

με το συμπάθειο κιόλας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 17:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι αν ουδέν εκ του μη όντος, πως δημιούργησε τον κόσμο ο θεός σου;

Edited by - Αίολος on 26/09/2012 17:14:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 17:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...κι αν ουδέν εκ του μη όντος, πως δημιούργησε τον κόσμο ο θεός σου;


ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο "ΟΝΤΩΣ ΩΝ" και "Ο ΤΟ ΠΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΣ"...

Μη μένεις στον Επίκουρο αν δεν μπορείς να βγάλεις νόημα.

Έχουμε και άλλους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 18:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, τι το ζωρίζετε το πράγμα;

"Απετυχε ο Θεος στα αρχικα σχεδια της Δημιουργιας Του;"

Το ερώτημα έχει απτή απόδειξη:

quote:
Αίολος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 20:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...κι αν ουδέν εκ του μη όντος, πως δημιούργησε τον κόσμο ο θεός σου;


ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο "ΟΝΤΩΣ ΩΝ" και "Ο ΤΟ ΠΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΣ"...

Μη μένεις στον Επίκουρο αν δεν μπορείς να βγάλεις νόημα.

Έχουμε και άλλους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους...


Ναι βρε παιδάκι μου, αυτό ρωτάω: Πως "Ο ΤΟ ΠΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΣ" δημιούργησε τον κόσμο εκ του μη όντος.
Βεβαίως κι ευχαρίστως να μας πεις και για άλλους φιλοσόφους.
Πάντως είναι καλό να γνωρίζουμε τι έλεγαν οι φιλόσοφοι διότι έτσι φαίνεται ότι οι μεταγενέστεροι τους έχουν κατά κανόνα αντιγράψει.
Δεν βλέπω τον λόγο να μην αναφερόμαστε και σ' εκείνους.
Ο Επίκουρος έχει και άλλα καλούδια για το θέμα και θα αντιγράψω όταν έχω χρόνο και άλλα αποσπάσματα.

Ναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 20:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά, τι το ζωρίζετε το πράγμα;

"Απετυχε ο Θεος στα αρχικα σχεδια της Δημιουργιας Του;"

Το ερώτημα έχει απτή απόδειξη:

quote:
Αίολος


!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 21:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Ναι βρε παιδάκι μου, αυτό ρωτάω: Πως "Ο ΤΟ ΠΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΣ" δημιούργησε τον κόσμο εκ του μη όντος.
Βεβαίως κι ευχαρίστως να μας πεις και για άλλους φιλοσόφους.
Πάντως είναι καλό να γνωρίζουμε τι έλεγαν οι φιλόσοφοι διότι έτσι φαίνεται ότι οι μεταγενέστεροι τους έχουν κατά κανόνα αντιγράψει.
Δεν βλέπω τον λόγο να μην αναφερόμαστε και σ' εκείνους.
Ο Επίκουρος έχει και άλλα καλούδια για το θέμα και θα αντιγράψω όταν έχω χρόνο και άλλα αποσπάσματα.

Ναι;


Να κοίτα εδώ που έχει τα περισσότερα μαζεμένα και δε μου φαίνεται για Χριστιανόπουλο το παλικάρι.

http://eleysis69.wordpress.com/%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CF%89%CE%BD/%CF%84%CE%BF-%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CF%82-%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B8%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9%CE%BD/

Καθαρή Ελληνική Φιλοσοφία χωρίς ίχνος Χριστιανισμού.

Όποτε βρεις χρόνο και θέλεις διάβασε το και θα δεις πόσα καμπανάκια θα σου χτυπήσουν ως "Χριστιανόπληκτα" απ'αυτά που γράφει.

Και δεν είναι ο μόνος. Παλαιότερα πάλι για το ίδιο θέμα σας είχα δώσει άλλο λινκ άλλου ελληνολάτρη (με την καλή έννοια το λέω) όπου είχε επικεντρωθεί σε Αριστοτέλη και Πλάτωνα.

Πόσταρε ότι θες από Επίκουρο γιατί είναι από τους αγαπημένους μου...

Ιδίως αν τα βρούμε και σε pdf κάποια από αυτά τα έργα ώστε να παραθέτουμε εύκολα παραπομπές θα ήταν τέλειο...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 26/09/2012 21:36:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 00:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μ' ενδιαφέρουν καλέ μου οι αναλύσεις των άλλων σε αποσπάσματα φιλοσόφων.
Προτιμώ το έντυπο υλικό, το αυθεντικό κείμενο για να εξάγω τα δικά μου συμπεράσματα ανεπηρέαστος από τις γνώμες των άλλων.
Αν δεν το κατανοήσω, σημαίνει ότι δεν είμαι έτοιμος γι' αυτό.
Το ξαναδιαβάζω μετά από καιρό και μου είναι περισσότερο κατανοητό.
Μου έχει συμβεί αρκετές φορές.
Στο ΓΚΕΜΑ του Λιαντίνη και στο Συμπόσιο του Πλάτωνα για παράδειγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 01:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο ΓΚΕΜΑ του Λιαντίνη και στο Συμπόσιο του Πλάτωνα για παράδειγμα.
Έλα διαβάζεις και τέτοια;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2012, 12:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι όπως έχω γράψει και κρίνοντας από τις μετέπειτα ενέργειες του βιβλικού θεού των Εβραίων , μάλλον.......δεν του βγήκε η συνταγή και προσπάθησε ανεπιτυχώς (παντοδύναμος να μην το ξεχνάμε ! ) να τη διορθώσει .
Το άλλο ερώτημα που προκύπτει όμως , είναι το ποια ήταν η αρχική συνταγή ;
Τι ήθελε να κάνει ο .......πάνσοφος ;
Να κάνει ομοίους του για να έχει παρέα στις μοναξιές του ;
Να κάνει υπηκόους - δούλους να τον δοξάζουν όλη μέρα και να το ευχαριστιέται ;
Να βελτιώσει το ντεκόρ με άστρα , πλανήτες , ανθρωπάκια κ.λ.π. ;
Τι τέλος πάντων ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2012, 12:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κρίνοντας λοιπόν από τις μετέπειτα ενέργειες του βιβλικού θεού των Εβραίων , μάλλον.......δεν του βγήκε η συνταγή και προσπάθησε ανεπιτυχώς (παντοδύναμος να μην το ξεχνάμε ! ) να τη διορθώσει .
Το άλλο ερώτημα που προκύπτει όμως , είναι το ποια ήταν η αρχική συνταγή ;
Τι ήθελε να κάνει ο .......πάνσοφος ;
Να κάνει ομοίους του για να έχει παρέα στις μοναξιές του ;
Να κάνει υπηκόους - δούλους να τον δοξάζουν όλη μέρα και να το ευχαριστιέται ;
Να βελτιώσει το ντεκόρ με άστρα , πλανήτες , ανθρωπάκια κ.λ.π. ;
Τι τέλος πάντων ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy