ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Συνελήφθη Ο Παστίτσιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2012, 20:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χειροπέδες πέρασαν οι αστυνομικοί σε 27χρονο στα Ψαχνά Ευβοίας καθώς φέρεται να διατηρούσε σελίδα στο Facebook με βλάσφημο και υβριστικό περιεχόμενο για το Γέροντα Παΐσιο και τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό.

Ο 27χρονος Έλληνας, είχε δημιουργήσει στο Facebook σελίδα με τίτλο "Γέροντας Παστίτσιος", στην...

...οποία αναρτούσε αποσπάσματα από τα λεγόμενα του γέροντα και τα μετέφραζε όπως εκείνος ήθελε.

Τους τελευταίους μήνες χιλιάδες καταγγελίες είχαν φτάσει στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος από χρήστες του Facebook που ενημέρωναν τις αρχές για τις ύβρεις που αναρτούνται στο συγκεκριμένο προφίλ.

Από την ψηφιακή έρευνα, εντοπίστηκαν τα αρχεία καταγραφής και τα ηλεκτρονικά ίχνη του διαχειριστή και κλιμάκιο Αξιωματικών της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος πραγματοποίησε έρευνα, παρουσία Εισαγγελικού λειτουργού, στο σπίτι του 27χρονου στα Ψαχνά Ευβοίας.
Κατά τη διάρκεια της έρευνας βρέθηκε και κατασχέθηκε ένας φορητός υπολογιστής. Από την επιτόπια αυτοψία στον συγκεκριμένο ηλεκτρονικό υπολογιστή διαπιστώθηκε ότι διαχειριστής της επίμαχης σελίδας ήταν ο 27χρονος, ο οποίος συνελήφθη και με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του οδηγήθηκε στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών.

Σημειώνεται ότι για την εν λόγω σατυρική σελίδα είχε καταθέσει ερώτηση στη Βουλή ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Χρήστος Παππάς.

Σχόλιο Παραπολιτικής: Οι ίδιοι άνθρωποι που χαρακτηρίζουν "φανατικούς" κι "απολίτιστους" τους Μουσουλμάνους που εξεγέρθηκαν για ένα χαζό φιλμάκι είναι οι ίδιοι που σήμερα χαίρονται για τη σύλληψη ενός τύπου που απλώς έκανε πλάκα.

Οι Ελληνορθόδοξοι Ταλιμπάν κέρδισαν μια ακόμα μάχη. Τώρα που έπιασαν τον Παστίτσιο, θα κοιμόμαστε ξανά με τις πόρτες ξεκλείδωτες;

parapolitiki.com

Γινόμαστε Ιράν πλέον!

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 24/09/2012 20:22:01

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 15:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γινόμαστε Ιράν πλέον!

Ισλαμαμπαντ να μη γίνουμε, Ιράν ας γίνουμε αν είναι να μπαίνουμε στη μύτη των αμερικάνων.

quote:
Σχόλιο Παραπολιτικής: Οι ίδιοι άνθρωποι που χαρακτηρίζουν "φανατικούς" κι "απολίτιστους" τους Μουσουλμάνους που εξεγέρθηκαν για ένα χαζό φιλμάκι είναι οι ίδιοι που σήμερα χαίρονται για τη σύλληψη ενός τύπου που απλώς έκανε πλάκα.
Να σε ρωτήσω κάτι, αν ο Πατήρ Παΐσιος ήταν ο πατέρας σου, θα ήθελες να υπάρχει τέτοια σελίδα για αυτόν;
Είναι άσχημο να υβρίζεται κάποιος ως πρόσωπο και είναι ακόμα πιο άσχημο να υβρίζονται τα θεία. Εντούτοις θεωρώ την παρέμβαση του ηλεκτρονικού εγκλήματος υπερβολική, θα μπορούσε απλά να ρίξει τη σελίδα και να τελειώσει εκεί το θέμα, όχι κατασχέσεις κλπ. Αυτο βέβαια είναι λογικό να έγινε, αφού παρενέβη η Χρυσή Αυγή.. ως γνωστό δε βάζει νερό στο κρασί της..
Εντάξει όμως, τουλάχιστον ακολουθήθηκαν έννομες διαδικασίες, δεν πήγε κανείς με μια βόμβα να σκάσει σπίτι του

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/09/2012 15:20:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 15:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ Ιαπετέ και Doc θέλω να μου αναφέρει ο ίδιος macedon ποια επίσημη θρησκευτική (Ορθόδοξη Χριστιανική να υποθέσω) αρχή ή παραθρησκευτική οργάνωση Χριστιανών Ορθόδοξων Ταλιμπάν ξεκίνησε αυτή την ιστορία...

Εγώ ως "εμμισθος απολογητής" είμαι έτοιμος να αντικρούσω και να υπερασπιστώ το "ιερατείο μου" στους μύδρους που θα εξαπολύσει ο φίλτατος macedon!!!

Αυτά τα αστήρικτα που γράφετε περί Χρυσής Αυγής να τα πάρετε πίσω αφού ο "καθοδηγητής" macedon έχει κλείσει οριστικά το ζήτημα μιλώντας για "παντελώς ασύμβατες έννοιες" όσον αφορά τον εθνικισμό και το Χριστιανισμό (Ορθοδοξία εν προκειμένω)

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 25/09/2012 15:35:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 15:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο γελοίος είναι ο βλαμμένος με το "φιλμ" για τον Μωάμεθ, τόσο γελοίος είναι και ο εμπνευστής του παστίτσιου. Αρνούμαι να παρακολουθήσω και τον μεν και τον δε. Η περιφρόνηση στον κάθε στερημένο που γελοιοποιεί πρόσωπα και καταστάσεις που για κάποιους ανθρώπους είναι "ιερά", θεωρώ πως είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση. Τους δίνουμε αξία με την "προσοχή" μας και τελικά πετυχαίνουν και τον αρχικό τους σκοπό. Να ασχοληθεί ο κόσμος με την μαλακία που τους δέρνει...

Θεωρώ γελοία την κινητοποίηση των αρχών για τον παστίτσιο...

Θεωρώ όμως περισσότερο γελοίους τους "δημοκράτες" τύπου Παπαδημούλη και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις που μιλάνε για σκοταδισμό και φανταμελισμό... Τολμάνε και μιλάνε για σάτιρα τα γελοία υποκείμενα που σκούζανε σαν στριμένες γεροντοκόρες με το tweet της Παπαχρήστου...

ΜΑ ΠΟΣΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΙΑ ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 18:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά τι μαλακίες είναι αυτές;
Από που κι ως που ο Παστίτσιος είναι σύμβολο;
Είναι επιεικώς ηλίθιο να ασχολούνται οι αρχές με την ράδιο αρβύλα που αφορά έναν φυγόπονο καλοπερασάκια που το μόνο που έκανε στην ζωή του ήταν να τρώει, να πίνει και να κοιμάται με τα λεφτά τα δικά μας.
Εκανε θαύματα, λέει, προφητείες του κώλου κλπ.
Ενας αποτυχημένος πολίτης ήταν και η φήμη του είναι ραδιο αρβύλα!
Σε μια εποχή που τα μέσα καταγραφής (καμερες κλπ) είναι διαθέσιμα ακόμα και σ' ένα παιδί, ΟΥΔΕΝΑ "θαύμα" κατεγράφη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 18:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ ως "εμμισθος απολογητής" είμαι έτοιμος να αντικρούσω και να υπερασπιστώ το "ιερατείο μου" στους μύδρους που θα εξαπολύσει ο φίλτατος macedon!!!


Ρε macedon πήδηξέ τον (κυριολεκτικά) να ξεμπερδεύουμε.
Αφού σε γουστάρει το άτομο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 19:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι άσχημο να υβρίζεται κάποιος ως πρόσωπο και είναι ακόμα πιο άσχημο να υβρίζονται τα θεία.
Ποία θεία κι εσύ ρε σκερβελέ;
Η Ιουδαϊκή παράδοση είναι "θεία" για τους Ελληνες;
Είναι ύβρις για την Ελληνική παράδοση άσχετε κουτσουλιάρη.
Να πας να ζήσεις στην έδρα της θρησκείας σου.
Εκεί που είναι αίρεση. Ιουδαϊκή αίρεση.

Υβρις για τους Ελληνες επίσης είναι η ονομασία που έδωσαν οι κρετίνοι στις αστυνομικές επιχειρήσεις "εκκαθαρίσεων".
"Ξενιος Ζεύς".

αυτό είναι ύβρις στα Ελληνικά θεία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 20:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ τωρα είμαι συγκλονισμένος, πως θα κοιμηθώ το βράδυ;
Μια απλή ερώτηση :-)
Ξέρει κανείς τι θα τον έκαναν οι γκρίζοι λύκοι εάν κορόιδευε τη δίκη τους θρησκεία;
Κοιτάξτε το να βρίζεις ένα νεκρό άτομο δεν είναι σωστό. Τωρα να τον συλλάβουν και να του πάρουν και τον υπολογιστή; κουφό μου ακούγεται. Άκρη δεν πρόκειται να βγάλει κανείς μας όμως

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 20:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοιτάξτε το να βρίζεις ένα νεκρό άτομο δεν είναι σωστό.
Το να βρίζουμε τον Χίτλερ και τον Στάλιν είναι κακό;
Από την άλλη φίλε μου, άλλο να βρίζεις και άλλο να σατυρίζεις και να κοροϊδεύεις την ράδιο αρβύλα που κυκλοφορεί.
Ετσι δεν είναι;
Τι ακριβώς έκανε ο "εγκληματίας";

Edited by - Αίολος on 25/09/2012 20:11:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 22:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος
quote:
quote:
Είναι άσχημο να υβρίζεται κάποιος ως πρόσωπο και είναι ακόμα πιο άσχημο να υβρίζονται τα θεία.
Ποία θεία κι εσύ ρε σκερβελέ;
Η Ιουδαϊκή παράδοση είναι "θεία" για τους Ελληνες;
Ε μη ψηφίσεις Χρυσή Αυγή τότε. Σε αναγκάζει κανείς;

quote:
Είναι ύβρις για την Ελληνική παράδοση άσχετε κουτσουλιάρη.
Να πας να ζήσεις στην έδρα της θρησκείας σου.

quote:
Εκεί που είναι αίρεση. Ιουδαϊκή αίρεση.
Είναι πολύ συμπαθείς οι Ιουδάιοι

quote:
Υβρις για τους Ελληνες επίσης είναι η ονομασία που έδωσαν οι κρετίνοι στις αστυνομικές επιχειρήσεις "εκκαθαρίσεων".
"Ξενιος Ζεύς".
Εδώ συμφωνούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2012, 22:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κοιτάξτε το να βρίζεις ένα νεκρό άτομο δεν είναι σωστό.
Το να βρίζουμε τον Χίτλερ και τον Στάλιν είναι κακό;


Έλα ντε; Τι διαφορά έχει ο Χίτλερ απο έναν γέρο που πέθανε για να μην επιτρέπεται να τον κοροϊδεύουμε;
Μίλα ρε Αίολε.
quote:

Από την άλλη φίλε μου, άλλο να βρίζεις και άλλο να σατυρίζεις και να κοροϊδεύεις την ράδιο αρβύλα που κυκλοφορεί.
Ετσι δεν είναι;
Τι ακριβώς έκανε ο "εγκληματίας";
Θα σου πω. Ο ένας εγκληματίας (ο Χίτλερ) σκότωσε μερικά εκατομμύρια ευρωπαίων, ελλήνων, εβραίων κλπ. Ο άλλος, έκανε το έγκλημα μετά τον θάνατό του να αφήσει Λιακόπουλους και άλλους "πουλους" να εκμεταλλευτούν όσα είπε και έκανε.
Ερώτημα τώρα.
ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 00:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μπράβο Dr ! Τιμάς τον όρκο του Ιπποκράτη ! Πάντα πρόθυμος έσπευσες να παράσχης δωρεάν τις υπηρεσίες σου σ' αυτούς που πάσχουν από μανία καταδιώξεως .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 01:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος- Ρε macedon πήδηξέ τον (κυριολεκτικά) να ξεμπερδεύουμε...
Ποία θεία κι εσύ ρε σκερβελέ;


Τι έγινε ρε Αίολε, ξεσαλώσαμε πάλι και αρχίσαμε τα ίδια ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 08:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε μα δεν το ζητάει ο οργανισμός του ρε elo;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 10:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άλλος, έκανε το έγκλημα μετά τον θάνατό του να αφήσει Λιακόπουλους και άλλους "πουλους" να εκμεταλλευτούν όσα είπε και έκανε.
Τα όσα "είπε κι έκανε" είναι καθαρά ράδιο αρβύλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 12:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπράβο Dr ! Τιμάς τον όρκο του Ιπποκράτη ! Πάντα πρόθυμος έσπευσες να παράσχης δωρεάν τις υπηρεσίες σου σ' αυτούς που πάσχουν από μανία καταδιώξεως .


Πρώτα είμαστε άνθρωποι Sesostris, πρώτα είμαστε άνθρωποι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 16:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά τι μαλακίες είναι αυτές;
Από που κι ως που ο Παστίτσιος είναι σύμβολο;
Είναι επιεικώς ηλίθιο να ασχολούνται οι αρχές με την ράδιο αρβύλα που αφορά έναν φυγόπονο καλοπερασάκια που το μόνο που έκανε στην ζωή του ήταν να τρώει, να πίνει και να κοιμάται με τα λεφτά τα δικά μας.
Εκανε θαύματα, λέει, προφητείες του κώλου κλπ.
Ενας αποτυχημένος πολίτης ήταν και η φήμη του είναι ραδιο αρβύλα!
Σε μια εποχή που τα μέσα καταγραφής (καμερες κλπ) είναι διαθέσιμα ακόμα και σ' ένα παιδί, ΟΥΔΕΝΑ "θαύμα" κατεγράφη.




Αίολος,αααααααααααα εχεις ξεφυγει πολυ,ειπαμε ρε ανθρωπε μου λιγο -λιγο αλλα εσυ μια και εξω !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 17:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχε... είναι στην φύση μου να είμαι φειδωλός στα πολλά λόγια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 19:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι βρε, μην τον βρίζετε τον χίτλερ... Ξέρετε πόσα καλά έχει κάνει; παρά πολλά. Εντάξει μπορεί να σκότωσε λίγο κόσμο αλλά μπροστά σε αυτα που έκανε... Και έρχονται κάτι αγραμματοι, που ειναι και κουτσουλιαρηδες να βρίσουν αυτό το αρνάκι του θεού, τέτοια αχαριστία πια.


Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 21:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αίολος- Ρε macedon πήδηξέ τον (κυριολεκτικά) να ξεμπερδεύουμε...
Ποία θεία κι εσύ ρε σκερβελέ;


Τι έγινε ρε Αίολε, ξεσαλώσαμε πάλι και αρχίσαμε τα ίδια ….



Όπως έγραψα και στην amalia μην ασχολείσαι...

Έχουν μπλέξει με καλό παιδάκι...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 22:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εγώ ως "εμμισθος απολογητής" είμαι έτοιμος να αντικρούσω και να υπερασπιστώ το "ιερατείο μου" στους μύδρους που θα εξαπολύσει ο φίλτατος macedon!!!


Ρε macedon πήδηξέ τον (κυριολεκτικά) να ξεμπερδεύουμε.
Αφού σε γουστάρει το άτομο...

Αν μπορούσε Αίολε, θα το είχε κάνει και δεν θα είχε ανάγκη τις δικές σου προτροπές αλλά τι να το κάνεις που έχει φάει τέτοια ...
καρπαζιά από τις καλές τις σβουριχτές από θρησκεία και ιστορία μέχρι πολιτική και εθνικισμό που έχει κοκκινίσει ο σβέρκος του και ντρεπετε και να ποστάρει ακόμα!

Ξέρεις τι είναι να λες σ'έναν ανίκανο (με ιατρική βεβαίωση) πήδα τη γυναίκα σου γιατί θα σου την πηδήξει κανένας άλλος???

Επί της ουσίας πάντως καλά του έκανε η Χρυσή Αυγή του παιδιού ή όχι Αίολε???

Μέχρι να εισακουστείς από τον macedon για ελάφρωσε τον λίγο από τα βάρη του μήπως και του σηκωθεί και πες μας εσύ αν είναι "παντελώς ασύμβατες" οι έννοιες Εθνικισμός και Χριστιανισμός και πως εξηγείς την τελευταία ξεφτίλα του κόμματός σας???

Άσε τον macedon στην ομφαλοσκόπηση που έχει επιδοθεί τους τελευταίους μήνες και βοήθα τον όπου μπορείς.

Σε όλα τα threads (χεχεχεχε) έχει ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ. Διάλεξε ένα στην τύχη και ξεκίνα.

Μιλώντας για πηδήματα πάντως μου έρχετε πρώτο στο μυαλό αυτό.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11423

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 26/09/2012 22:05:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 15:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Αν μπορούσε Αίολε, θα το είχε κάνει

Το να εξηγήσω σε σένα γιατί ο εθνικισμός και ο χριστιανισμός σε ιδεολογικό επίπεδο είναι έννοιες παντελώς ασύμβατες, θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα με το να εξηγούσα τα παραπάνω στην καρέκλα του σαλονιού μου.

Ο οποιοσδήποτε γνωρίζει τα βασικά για το χριστιανισμό και τα βασικά για τον εθνικισμό μπορεί να τα διαπιστώσει.

Ο οποιοσδήποτε επίσης θα μπορούσε να διαπιστώσει πως το να συζητάει κανείς μαζί σου για οποιοδήποτε θέμα είναι το ίδιο με το να συζητάει με τον κώλο του και πως θα πάρει τις ίδιες απαντήσεις και με τον ίδιο τρόπο που θα τις έπαιρνε κι απ' αυτόν.

Ίσως εδώ βρίσκεται και η απάντηση στα χιλιάδες αναπάντητα αιτήματά σου προς το πρόσωπό μου να ασχοληθώ με το θλιβερό (από κάθε άποψη) άτομό σου. Βλέπεις, ούτε με σένα ούτε με τον κώλο μου έχω την παραμικρή επιθυμία να συζητήσω οποιοδήποτε θέμα.

Την καλημέρα μου

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 23:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PanosT

quote:
Αν μπορούσε Αίολε, θα το είχε κάνει

Το να εξηγήσω σε σένα γιατί ο εθνικισμός και ο χριστιανισμός σε ιδεολογικό επίπεδο είναι έννοιες παντελώς ασύμβατες, θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα με το να εξηγούσα τα παραπάνω στην καρέκλα του σαλονιού μου.


...το τρελόχαρτοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 23:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

Εσύ αμέσως την έβγαλες την διάγνωση..Ειδήμων...

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 00:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 00:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι στα πλαίσια της αυτο-αμφισβήτισης, δηλαδή ωθείς τον άλλον να αναρωτηθεί κατα πόσο πραγματικά λογικός είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 00:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά τα αστήρικτα που γράφετε περί Χρυσής Αυγής να τα πάρετε πίσω αφού ο "καθοδηγητής" macedon έχει κλείσει οριστικά το ζήτημα μιλώντας για "παντελώς ασύμβατες έννοιες" όσον αφορά τον εθνικισμό και το Χριστιανισμό (Ορθοδοξία εν προκειμένω)


Γιατί εσύ θεωρείς ότι είναι συμβατές; Οι αντιλήψεις εθνικής καθαρότητας και υπεροχής είναι χριστιανικές;


Σίγουρα, η βαθειά δεξιά πηγαίνει χέρι-χέρι με την εκμετάλλευση του θρησκευτικού αισθήματος αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο Χριστιανισμός έχει την ιδεολογική συγγένεια με τον εθνικισμό. Εκτός, αν έχω λάθος άποψη για τους Χριστιανούς και είναι χειρότεροι από όσο νόμιζα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 00:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα ρωτήσω κάτι άσχετο; Γιατί τόσο μίσος με τον Χριστιανισμό;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 00:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι όντως λάθος που βαφτίζεσαι βρέφος χωρίς να σε ρωτήσει κανείς,είναι επίσης λάθος κάποια δόγματα Χριστιανικά και γενικά ο Χριστιανισμός "μπάζει" σε κάποια σημεία,απο εκεί και πέρα όμως βγάζετε κάποιο μίσος που με κάνει να υποψιάζομαι ότι είναι κάπως σκόπιμο και εντεταλμένο.

Λές να είναι ιδέα μου;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 12:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λές να είναι ιδέα μου;

Κάτι παράξενες ιδέες που έχεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 12:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτά τα αστήρικτα που γράφετε περί Χρυσής Αυγής να τα πάρετε πίσω αφού ο "καθοδηγητής" macedon έχει κλείσει οριστικά το ζήτημα μιλώντας για "παντελώς ασύμβατες έννοιες" όσον αφορά τον εθνικισμό και το Χριστιανισμό (Ορθοδοξία εν προκειμένω)


Γιατί εσύ θεωρείς ότι είναι συμβατές; Οι αντιλήψεις εθνικής καθαρότητας και υπεροχής είναι χριστιανικές;


Σίγουρα, η βαθειά δεξιά πηγαίνει χέρι-χέρι με την εκμετάλλευση του θρησκευτικού αισθήματος αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο Χριστιανισμός έχει την ιδεολογική συγγένεια με τον εθνικισμό.


Έτσι ακριβώς ειναι Industrial. Μα ο Πάνος, δεν λέει οτι υπάρχει ιδεολογική συγγένεια, λέει ακριβώς οτι απο τη στιγμή που δεν υπάρχει και που κατα τον έγκυρο ιστορικό Macedon είναι παντελώς ασύμβατος ο εθνικισμός με τον χριστιανισμό, τότε πώς μπορεί η Χρυσή Αυγή να διατείνεται οτι είναι Εθνικιστικό και χριστιανικό κόμμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy