ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εφιαλτες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anonumos3
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 16:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα δε ξερω αν εδω ειναι το σωστο θεμα αλλα το θεμα εχει να κανει με τη ψυχη τα ονειρα και οι εφιαλτες τα κακα ονειρα.

Φυσικα εβαλα και να ψαχτει παρομοιο θεμα και δε μου βγηκε κατι εκτος του οτι κοβοταν η συνδεση σε καθε ψαξιμο.

Τεσπα για να μπω και στο ψητο αυτο που θα ηθελα θα ηταν μια εξηγηση ονειρου η μαλλον εφιαλτη που δε μπορω να βρω σε ονειροκριτες..

Πριν ξεκινησω με το θεμα να πω οτι εγω βλεπω τακτικα εφιαλτες τα τελευταια 20 χρονια με οτι φυσικους φοβους μπορει να εχει ενας ανθρωπος και φυσικα κι αρκετα ονειρα με δαιμονες και μαυροφορεμενους παπαδες..
Παλιοτερα καθε βραδυ τωρα λιγο πιο αραια απο 1-4 φορες την εβδομαδα και φυσικα ειμαι συνηθησμενος..

Εκτος αυτου στα ονειρα με τους δαιμονες οσες φορες τα ειχα ελεγα μια προσευχη η εκανα το σταυρο μου και αυτοι χανοταν διλ τους σκοτωνα κατα καποιο τροπο..

Τεσπα να σας πω και το ονειρο η μαλλον το εφιαλτη και θα μ αρεσε αν καποιος μπορουσε να δωσει καποια εξηγηση και ναι ρωταω γιατι αρκετα απο τα ονειρα μου εχουν βγει και στη πραγματικοτητα οπως πχ με παπαδες που αρρωστενε η πεθαινε παντα καποιος γνωστος η συγγενης..

Τεσπα το ονειρο εχει ως εξης:Ηταν βραδυ και πηγαινα βολτα με μια κοπελα με μαυρα η απλα σκουρα μαλλια νεα κοπελα και ομορφη (τη κοπελα δε την ξερω)
Κι εκει που περπαταγαμε μεσα στο σκοταδι ξαφνικα βλεπω απο πισω μου 2 γριες αδυνατες και μαυροφορεμενες κι αρχισαν να με κηνηγουν οχι ομως για να βλαψουν εμενα αλλα να βλαψουν τη κοπελα που ηταν διπλα μου.
Στην αρχη νομιζα οτι ηταν δαιμονες και ειπα στη κοπελα μην ανησηχεις θα τους αντιμετωπισω κανοντας το σταυρο μου κι αυτοι θα εξαφανιστουν...
Δυστηχως οι κακες και μαυροφορεμενες γριες ηταν κατι το διαφορετικο η μια κραταγε ενα μεγαλο σταυρο στο χερι...
Μας κηνηγησαν και μας παγιδεψαν μεσα σ ενα μερος χωρις φωτα που εμοιαζε πολυ μ εκκλησια εγω εκεινη τη στιγμη μπηκα μπροστα απο τη κοπελα και προσπαθουσα να πω τις λεξεις τις προσευχης για να τις διωξω.
Ομως εκτος του οτι η μια η μαυοροφορεμενη κραταγε σταυρο στο χερι εγω δυσκολευομουν και να πω μια λεξη τις ελεγα με το ζορι τις λεξεις.
Και καπου εκει τελειωσε κι ο εφιαλτης..

Θα μ ευχαριστουσε να ακουγα καποιες θεωριες για το τι μπορει να σημαινει το ονειρο.
Εκτος αυτου. θα παρακαλουσα μονο θεωριες κι οχι κοροιδιες γιατι το θεμα δε σηκωνει πλακα..
Ευχαριστω εκ των προτερων..

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 17:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anonumos3 γενικά ποια είναι η σχέση σου με τον εσωτερισμό, τον μυστικισμό και αυτά τα θέματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anonumos3
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 18:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anonumos3 γενικά ποια είναι η σχέση σου με τον εσωτερισμό, τον μυστικισμό και αυτά τα θέματα;

Μυστικισμος κι εσωτερισμος ειναι λεξεις που ουτε καν την εννοια τους δε γνωριζω ποσο μαλλον να εχω ιδεα
Οσον αφορα τωρα τους εφιαλτες αυτους τους βλεπω τακτικα απο παιδι κι ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 20:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, απο αυτά που μου περιγράφεις, θεωρώ οτι η εντύπωση που έχεις πάρει για αυτούς τους εφιάλτες είναι σε γενικές γραμμές σωστή. Τώρα είναι θέμα δικό σου, να βρεις τι τους προκαλεί... γιατι οπωσδήποτε κάτι τους προκαλεί και είτε οφείλεται σε εσένα είτε σε άλλους. Ή όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 21:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anonumos3,

Σχετικά με τους εφιάλτες, αν διαβάσεις και άλλα θέματα θα δεις ότι δεν είσαι ο μόνος, υπάρχουν κι άλλοι. Όσον αφορά εμένα, από πολύ μικρή ηλικία, μόνο εφιάλτες έβλεπα και δυστυχώς τους θυμόμουν ακόμη και για μέρες. Πριν καμιά δεκαριά χρόνια, έβλεπα τόσο έντονους εφιάλτες, που για έξι μήνες περίπου κοιμόμουν το πολύ δυόμιση ώρες το εικοσιτετράωρο γιατί φοβόμουν γιαυτά που θα έβλεπα, παρότι τη μέρα δούλευα σκληρά στα χωράφια.
Τελικά είδα ότι, αν συνέχιζα σ’ αυτό το ρυθμό, θα κατέρρεα, έτσι τα απώθησα τα όνειρα και δεν τα θυμόμουν.
Τώρα εξακολουθώ να βλέπω εφιάλτες, αλλά βλέπω και κανονικά (ήσυχα) όνειρα, παρόλο που τους προηγούμενους μήνες, για πρώτη φορά είχαμε κηδεία στο σπίτι μας και μου στοίχισε πολύ.
Βοηθάει όταν ξυπνάς από εφιάλτες, να συνεχίζεις το όνειρό σου συνειδητά και να κάνεις σ’ αυτό τις αλλαγές που θέλεις ώστε να έχει αίσιο τέλος.
Παλιότερα, είχα διαπιστώσει, πως όταν έβλεπα παπάδες , στη διάρκεια της μέρας άκουγα ότι κάποιος πέθαινε, γνωστός ή μακρινός συγγενής.
Με τον καιρό διαπίστωσα πως το παραπάνω συνέβαινε μόνο όταν οι παπάδες ήταν μέσα στην εκκλησία και λειτουργούσαν. Βέβαια, δαίμονες δεν έχω δει ποτέ όπως εσύ. Αφού έχεις δει μερικές φορές, δεν έχεις συσχετίσει τι συμβολίζουν για σένα;
Κάποια όνειρα, που για σένα συμβολίζουν κάτι συγκεκριμένο, ενδέχεται για κάποιον άλλο να συμβολίζουν κάτι άλλο.
Δεν ξέρω να εξηγώ όνειρα, παρά μόνο ένα μέρος, - όχι εξ ολοκλήρου – τα δικά μου.
Θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή προσέγγιση στο όνειρό σου, παρότι όπως προείπα, δεν ξέρω να ερμηνεύω.
Ενδέχεται η κοπέλα, να είναι κάτι νέο στη ζωή σου που ήρθε ή που θάρθει και οι δυο γριές να συμβολίζουν κάτι παλιό που αντιδράει σ’ αυτό, γιατί δε συμβαδίζει με τα πρέπει της οικογένειας, τα δικά σου ή με τα κοινωνικά αποδεκτά δεδομένα.
Για τελευταία φορά θα σου τονίσω ότι είμαι λίγο άσχετη με ερμηνείες ονείρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonumos3
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2013, 23:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anonumos3,

Σχετικά με τους εφιάλτες, αν διαβάσεις και άλλα θέματα θα δεις ότι δεν είσαι ο μόνος, υπάρχουν κι άλλοι. Όσον αφορά εμένα, από πολύ μικρή ηλικία, μόνο εφιάλτες έβλεπα και δυστυχώς τους θυμόμουν ακόμη και για μέρες. Πριν καμιά δεκαριά χρόνια, έβλεπα τόσο έντονους εφιάλτες, που για έξι μήνες περίπου κοιμόμουν το πολύ δυόμιση ώρες το εικοσιτετράωρο γιατί φοβόμουν γιαυτά που θα έβλεπα, παρότι τη μέρα δούλευα σκληρά στα χωράφια.
Τελικά είδα ότι, αν συνέχιζα σ’ αυτό το ρυθμό, θα κατέρρεα, έτσι τα απώθησα τα όνειρα και δεν τα θυμόμουν.
Τώρα εξακολουθώ να βλέπω εφιάλτες, αλλά βλέπω και κανονικά (ήσυχα) όνειρα, παρόλο που τους προηγούμενους μήνες, για πρώτη φορά είχαμε κηδεία στο σπίτι μας και μου στοίχισε πολύ.
Βοηθάει όταν ξυπνάς από εφιάλτες, να συνεχίζεις το όνειρό σου συνειδητά και να κάνεις σ’ αυτό τις αλλαγές που θέλεις ώστε να έχει αίσιο τέλος.
Παλιότερα, είχα διαπιστώσει, πως όταν έβλεπα παπάδες , στη διάρκεια της μέρας άκουγα ότι κάποιος πέθαινε, γνωστός ή μακρινός συγγενής.
Με τον καιρό διαπίστωσα πως το παραπάνω συνέβαινε μόνο όταν οι παπάδες ήταν μέσα στην εκκλησία και λειτουργούσαν. Βέβαια, δαίμονες δεν έχω δει ποτέ όπως εσύ. Αφού έχεις δει μερικές φορές, δεν έχεις συσχετίσει τι συμβολίζουν για σένα;
Κάποια όνειρα, που για σένα συμβολίζουν κάτι συγκεκριμένο, ενδέχεται για κάποιον άλλο να συμβολίζουν κάτι άλλο.
Δεν ξέρω να εξηγώ όνειρα, παρά μόνο ένα μέρος, - όχι εξ ολοκλήρου – τα δικά μου.
Θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή προσέγγιση στο όνειρό σου, παρότι όπως προείπα, δεν ξέρω να ερμηνεύω.
Ενδέχεται η κοπέλα, να είναι κάτι νέο στη ζωή σου που ήρθε ή που θάρθει και οι δυο γριές να συμβολίζουν κάτι παλιό που αντιδράει σ’ αυτό, γιατί δε συμβαδίζει με τα πρέπει της οικογένειας, τα δικά σου ή με τα κοινωνικά αποδεκτά δεδομένα.
Για τελευταία φορά θα σου τονίσω ότι είμαι λίγο άσχετη με ερμηνείες ονείρων.



Παπα δεν εχω δει σε ονειρο ποτε μεσα σε εκκλησια μεσα σπιτι μου εχω δει και σε διαφορα αλλα μερη οπως κι εξω απο σπιτια φιλων που αρρωστησαν βαρια σ οσα σπιτια μεσα ειδα παπαδες πεθανε κι ενα ατομο.
Στο δικο μου το σπιτι τη πρωτη φορα πεθανε η μανα μου μετα απο μερικες μερες.
Και η δευτερη φορα που ειδα παπα μεσα σπιτι μου και ηταν ο ιδιος παπας οσο κι αν φενεται παραξενο πηγα προς τη μερια του και τον εδιωξα απο το σπιτι και φυσικα δεν αρρωστησε και δεν πεθανε κανεις..
Οσον αφορα τους δαιμονες και γενικα ολα τα παραγωγα τους.
Ουτε κι εγω εχω καταλαβει γιατι τους βλεπω ονειρα με δαιμονες και γενικα οτι εχει να κανει σε σχεση με τη κολαση βλεπω ηδη 20 χρονια οι δαιμονες ειναι το στανταρ μου αυτοι δε λειπουν ποτε..
Και παντα τους νικουσα μ εξαιρεση χτες τις γριες..
Εχω δει κι ασπροφορεμενους παπαδες με μαυρα σταυρουδακια αλλα δεν παθαινε κανεις τιποτα οποτε τους εβλεπα.
Πιστευω οτι τα ονειρα με προειδοποιουν συνεχεια γι αυτο που θα συμβει στο μελλον και δεν ειναι τυχαια
Εκτος αυτου οι περισσοτεροι εφιαλτες μου εξελισσονται σε σκοτεινα τοπια και σε βραδυνα τοπια βεβαια εχω δει και ημερισιους εφιαλτες..
Θριλερ γενικα ταινιες τρομου δε βλεπω σχεδον ποτε γιατι δε μ αρεσουν οποτε απο αυτο δεν ειναι.
Εκτος αυτου οταν πεθανε η συγχωρεμενη την εβλεα για 7 περιπου χρονια σχεδον καθε βραδυ στον υπνο μου ειτε σε κανονικα ονειρα ειτε μαζι σε εφιαλτες εχω δει κι ενα ονειρο που την περιμενα για λιγο απο το παραδεισο για να τη δω κι αλλα διαφορα.
Εκτος αυτου η συγχωρεμενη μου εδειχνε κι ακομα μου δειχνει ποια ατομα της οικογενειας μιλανε ασχημα πισω απο τη πλατη μου που κι αυτο βεβαια βεβαιωνοταν καθε φορα μετα απο λιγο καιρο..
Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι βλεπω ολ αυτα τα ονειρα τα περισσοτερα βεβαια εξελισσονται στο χωριο που μεγαλωσα και στο σπιτι που μεγαλωσα και πεθανε η συγχωρεμενη.
Μερικες φορες τα ονειρα μου ειναι τοσο αλιθηνα που νιωθω οτι ειμαι ξυπνιος και τα κανω ολ αυτα και το πρωι ξυπναω και δε ξερω που βρισκομαι..
Αλλες φορες βλεπω ονειρο πανω στο ονειρο..
Φυσικα πιστευω στην υπαρξη του θεου κιεχω διαβασει και την αποκαλυψη οι εφιαλτες ομως ειχαν ξεκινησει πριν ακομα ξεκινησω να τη διαβαζω..
Τα ονειρα η εφιαλτες μου λενε την αληθεια για το μελλον για το τι θα συμβει οχι ολα τα ονειρα αλλα τα περισσοτερα γι αυτο και με νοιαζει να μαθαινω το τι εννοουν.
Λιγα ειναι αυτα που μου τα δειχναν ολα οπως εχουν ενα απο αυτα που μου εχει μεινει ειναι οταν πηγαινα με μια κοπελα για γαμο και ειχα δει στον υπνο μου οτι θα χωρισουμε κατι που δε πιστευα με τιποτα οτι θα γινει κι ομως μετα απο 3 μηνες οχι μονο εγινε αλλα βγηκε και ο λογος που θα χωριζαμε..
Οσο για την ερμηνεια του ονειρου ειναι κι αυτο μια ιδεα μπορει να γινει κι ετσι
ευχαριστω για τη προσπαθεια..
Εγω βλεπω τους εφιαλτες αλλα δεν εχω ιδεα γιατις ερμηνειες..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 00:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικες φορες τα ονειρα μου ειναι τοσο αλιθηνα που νιωθω οτι ειμαι ξυπνιος και τα κανω ολ αυτα και το πρωι ξυπναω και δε ξερω που βρισκομαι..
Αλλες φορες βλεπω ονειρο πανω στο ονειρο..
Σου προτείνω να ψάξεις για ένα φαινόμενο που λέγεται "αστρική προβολή" μπορεί να σου δώσει κάποιες απαντήσεις..

quote:
Ουτε κι εγω εχω καταλαβει γιατι τους βλεπω ονειρα με δαιμονες και γενικα οτι εχει να κανει σε σχεση με τη κολαση βλεπω ηδη 20 χρονια οι δαιμονες ειναι το στανταρ μου αυτοι δε λειπουν ποτε..
Και παντα τους νικουσα μ εξαιρεση χτες τις γριες..
Εχω δει κι ασπροφορεμενους παπαδες με μαυρα σταυρουδακια αλλα δεν παθαινε κανεις τιποτα οποτε τους εβλεπα.
Οι παπάδες (με μαύρα ράσα) και άσχημα ή περίεργα χαρακτηριστικά μπορεί να σημαίνει επιθέσεις οντοτήτων ή επιθέσεις απο μαύρους μάγους ενσαρκωμένους ή μη.
Μπορεί επίσης να σημαίνει... οτι έφαγες πολύ το βράδυ.

quote:
Σχετικά με τους εφιάλτες, αν διαβάσεις και άλλα θέματα θα δεις ότι δεν είσαι ο μόνος, υπάρχουν κι άλλοι. Όσον αφορά εμένα, από πολύ μικρή ηλικία, μόνο εφιάλτες έβλεπα και δυστυχώς τους θυμόμουν ακόμη και για μέρες.
Ειλικρινά με ανησυχεί που οι άνθρωποι βλέπουν τόσους πολλούς εφιάλτες. Νομίζω οτι αυτό που οι άνθρωποι δεν κατανοούν, είναι οτι τα όνειρα δείχνουνε τη πραγματική εσωτερική μας κατάσταση, κατα κάποιο τρόπο. Δείχνουν το περιεχόμενο του εαυτού μας, που δεν είναι φανερό.

Μέσα μας, κάθε άνθρωπος έχει την ψυχολογική του χώρα. Λέω χώρα, γιατί πρόκειται για μια χώρα με τα δικά της μέρη, δρομάκια, κατοίκους, σπίτια κτλπ. Σε αυτήν εισερχόμαστε στη διάρκεια του ύπνου.
Μέσα σε αυτή τη ψυχολογική χώρα γίνεται το έλα να δεις.
Στην Ασία χρησιμοποιούν διάφορες μεθόδους όπως τον διαλογισμό, το ζεν κτλπ, για να εξαγνίσουν αυτή την ψυχολογική χώρα. Κάποιοι τύποι γιόγκα επίσης υπηρετούν αυτόν τον σκοπό.
Στον δυτικό κόσμο υπάρχει η ψυχανάλυση.
Η προσευχή επίσης έχει μια λειτουργία που βοηθάει στην διαδικασία να ξεφορτωθούμε το ψυχολογικό φορτίο.

Αν ενδιαφέρεστε τα αναλύουμε περισσότερο όλα αυτά εν καιρώ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/01/2013 00:52:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 02:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anonumos3,

[quote]Και η δευτερη φορα που ειδα παπα μεσα σπιτι μου και ηταν ο ιδιος παπας οσο κι αν φενεται παραξενο πηγα προς τη μερια του και τον εδιωξα απο το σπιτι και φυσικα δεν αρρωστησε και δεν πεθανε κανεις..

Το παραπάνω μπορεί να γίνει και με συνειδητή αλλαγή του ονείρου και ουσιαστικά είναι σαν να επεμβαίνουμε και να αλλάζουμε κάποια άσχημα μέρη από το σενάριο της ζωής μας. Και γω όταν βλέπω παπάδες με άσπρα ράσα δεν μου τυχαίνει κάτι κακό. Επίσης, έχω δει μερικές φορές όνειρο πάνω στ' όνειρο.

Ο θάνατος της μάνας σου, πόσο επηρρέασε τους εφιάλτες σου;

Εγώ, περίπου οκτώ μήνες πριν πεθάνει ο πατέρας μου, - πέθανε τρεις μήνες μετά από ένα πέσιμο που πήγε καλά αλλά τα αποδιοργανωμένα νοσοκομεία τον στείλανε μια ώρα αρχίτερα όπως και αρκετούς άλλους - οκτώ μήνες λοιπόν νωρίτερα, τα περισσότερα βράδια στ' όνειρό μου βολόδερνα στο νεκροταφείο. Έπαιρνα κουράγιο τη μέρα, γιατί στα όνειρά μου μόνο μία ή δύο φορές είδα ανοιχτό τον τάφο μας και κυρίως έβλεπα νεκρούς μόνο σ' άλλους τάφους που παρεπιπτόντως μέσα στο 2012 ανοιχτήκανε σχεδόν όλοι αυτοί, παρόλο που συνήθως έχουμε σπάνια κηδείες στο χωριό μου. Μετά το θάνατο του πατέρα μου δεν βλέπω συχνά εφιάλτες, αν και αυτόν τον βλέπω καναδυό φορές τη βδομάδα σαν να μην έχει φύγει.

[quote]Μερικες φορες τα ονειρα μου ειναι τοσο αληθινα που νιωθω οτι ειμαι ξυπνιος και τα κανω ολ αυτα και το πρωι ξυπναω και δε ξερω που βρισκομαι..

Θα σου πρότεινα και γω όπως και ο Dr Jekyll Mr Hyde να ψάξεις για αστρική προβολή.

[quote]Νομίζω οτι αυτό που οι άνθρωποι δεν κατανοούν, είναι οτι τα όνειρα δείχνουνε τη πραγματική εσωτερική μας κατάσταση, κατα κάποιο τρόπο. Δείχνουν το περιεχόμενο του εαυτού μας, που δεν είναι φανερό.

Σε ένα παιδί τριών το πολύ τεσσάρων χρονών, που τη μέρα παίζει ξένοιαστα ομαδικά παιχνίδια και σε μια εποχή που τα σπίτια έμεναν ξεκλείδωτα γιατί δεν υπήρχε ο φόβος να σου επιτεθεί κάποιος, ποιός ψυχισμός θα δημιουργούσε αυτούς τους εφιάλτες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 11:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ένα παιδί τριών το πολύ τεσσάρων χρονών, που τη μέρα παίζει ξένοιαστα ομαδικά παιχνίδια και σε μια εποχή που τα σπίτια έμεναν ξεκλείδωτα γιατί δεν υπήρχε ο φόβος να σου επιτεθεί κάποιος, ποιός ψυχισμός θα δημιουργούσε αυτούς τους εφιάλτες;
Το παιδί είναι ακόμα πιο ευαίσθητο ψυχολογικά. Το παραμικρό ερέθισμα μέσα στη μέρα επηρεάζει ψυχολογικά ένα παιδί και μπορεί αργότερα να δημιουργήσει έναν εφιάλτη ή ένα ευχάριστο όνειρο (δυστυχώς μέσα στο περιβάλλον που μεγαλώνουμε, λόγω και των γονιών, υπάρχουν πολλές λανθάνουσες αρνητικές επιρροές που δεν γίνονται αντιληπτές), για αυτό πολλές απο τις ψυχολογικές νόσους αλλά και ο χαρακτήρας που αναπτύσσουμε στην μετέπειτα ζωή μας, σχετίζονται σε μεγάλο βαθμό με τη παιδική ηλικία, για αυτό και οι ψυχολόγοι πάντα ψάχνουν την παιδική μας ηλικία για να βρούνε τις ρίζες του προβλήματος.
Αυτό όσον αφορά το "φυσικό", "επιστημονικό" κομμάτι, που μας είναι γνωστό. Αλλά υπάρχει και το "παραφυσικό" κομμάτι. Κατ'αρχάς εμείς ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή σαν κενό χαρτί, αλλά δεν είναι έτσι. Στην πραγματικότητα κουβαλάμε μέρη της ψυχολογικής μας χώρας απο εκατοντάδες ίσως χιλιάδες προηγούμενες ζωές, δεν είμαστε "νέοι" σε αυτή τη δουλειά.. Αυτός έιναι ένας απ' τους λόγους που π.χ. δύο άτομα που γεννιούνται στην ίδια οικογένεια έχουν πολύ διαφορετικό χαρακτήρα. Όποιος έχει εμπειρία απο παιδιά μπορεί να δει οτι απο νωρίς τα παιδιά έχουν αισθητές διαοφρές χαρακτήρα και αυτό δεν ειναι τυχαίο, γιατί κανείς δεν έρχεται ως κενό χαρτί.

Επειτά έχουμε το πνευματικό κομμάτι που αφορά στο οτι ζούμε σε ένα περιβάλλον, μέσα στο οποίο υπάρχουν πολλές αρνητικές επιρροές. Αναφέρομαι σε επιρροές πνευματικής-ενεργειακής υπόστασης, όπως θέλετε πείτε το. Αρνητικές οντότητες-ενέργειες (όπως προτιμάτε να το λέτε) υπάρχουν πολλές, ειδικά για όσους μεγαλώνουν σε σκοτεινές πόλεις ή με σκοτεινούς ανθρώπους (γονείς κλπ).

Τέλος έχουμε ένα κομμάτι ψυχο-βιολογικό (όσον αφορά στους εφιάλτες). Π.χ. αν φάς βαριά πριν κοιμηθείς (ειδικά αν φας κρεάτα και τέτοιες βαριές τροφές) οι πιθανότητες είναι οτι δεν θα έχεις καλά όνειρα. Προβλήματα επίσης προκαλούν τα αναψυκτικά (εγώ δε πίνω καθόλου) και γενικά τα χημικά υπερ-επεξεργασμένα προϊόντα. Τα φάρμακα επίσης μπορεί να έχουν κάποιο αντίκτυπο.

Και άλλα πολλά...
Είναι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τα όνειρα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/01/2013 11:13:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonumos3
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 11:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο θάνατος της μάνας σου, πόσο επηρρέασε τους εφιάλτες σου;



Ο Θανατος της μανας μου μου τους μειωσε αλλα σε αρκετους ηταν κι αυτη μαζι.

quote:

Εγώ, περίπου οκτώ μήνες πριν πεθάνει ο πατέρας μου, - πέθανε τρεις μήνες μετά από ένα πέσιμο που πήγε καλά αλλά τα αποδιοργανωμένα νοσοκομεία τον στείλανε μια ώρα αρχίτερα όπως και αρκετούς άλλους - οκτώ μήνες λοιπόν νωρίτερα, τα περισσότερα βράδια στ' όνειρό μου βολόδερνα στο νεκροταφείο. Έπαιρνα κουράγιο τη μέρα, γιατί στα όνειρά μου μόνο μία ή δύο φορές είδα ανοιχτό τον τάφο μας και κυρίως έβλεπα νεκρούς μόνο σ' άλλους τάφους που παρεπιπτόντως μέσα στο 2012 ανοιχτήκανε σχεδόν όλοι αυτοί, παρόλο που συνήθως έχουμε σπάνια κηδείες στο χωριό μου. Μετά το θάνατο του πατέρα μου δεν βλέπω συχνά εφιάλτες, αν και αυτόν τον βλέπω καναδυό φορές τη βδομάδα σαν να μην έχει φύγει.

Κι εγω τη βλεπω τακτικα τη μανα μου οχι οπως παλια που την εβλεπα πολυ τακτικα τωρα πιο αραια αλλα ακομα τη βλεπω και μου δειχνει πραγματα που δε φαινονται π.χ. καποιος κοντινος συγγενης με κοροιδευε λεγοντας μου ψεμματα για να τον λυπαμαι και να τον βοηθαω χρηματικα κι αυτη μου εδειξε με το τροπο της την αληθεια.

quote:
Θα σου πρότεινα και γω όπως και ο Dr Jekyll Mr Hyde να ψάξεις για αστρική προβολή.

Ουτε για αστρικη προβολη εχω ακουσει αλλα θα το ψαξω.

quote:
Νομίζω οτι αυτό που οι άνθρωποι δεν κατανοούν, είναι οτι τα όνειρα δείχνουνε τη πραγματική εσωτερική μας κατάσταση, κατα κάποιο τρόπο. Δείχνουν το περιεχόμενο του εαυτού μας, που δεν είναι φανερό.

Εγω πιστευω οτι τα ονειρα μας δειχνουν το μελλον το κοντινο η το μακρινο και μας κανουν ν αναθεωρησουμε πραγματα που πιστευαμε οτι δε θα γινουν ποτε.
Εκτος αυτου σιγουρα δειχνουν και τον εσωτερικο μας εαυτο που δε μπορουμε οι ιδιοι να δουμε..

quote:

Σε ένα παιδί τριών το πολύ τεσσάρων χρονών, που τη μέρα παίζει ξένοιαστα ομαδικά παιχνίδια και σε μια εποχή που τα σπίτια έμεναν ξεκλείδωτα γιατί δεν υπήρχε ο φόβος να σου επιτεθεί κάποιος, ποιός ψυχισμός θα δημιουργούσε αυτούς τους εφιάλτες;

Πιστευω σ αυτη την ηλικια το παιδι δε μπορει να σηνηδητοποιησει τι ειναι κακο και τι καλο οποτε οτι κι αν δει δε θα καταφερει να το καταλαβει.
Εγω δε θυμαμαι καν αν εβλεπα ονειρα σ αυτη την ηλικια οσον αφορα εφιαλτες ο πρωτος που θυμαμαι ηταν στην ηλικια των 12 και μετα απο αυτον τον εφιαλτη εβλεπα σχεδον καθε βραδυ εφιαλτες τοτε ζουσα και στο χωριο και ειχα κανει τα παντα κοινωνουσα εβαζα βαγια κατω απο το μαξιλαρι σταυρους μαχαιρια που λενε κοβουν τα ονειρα φυλαχτα κι οτιδηποτε μπορει κανεις να φανταστει αλλα οι εφιαλτες δε σταματουσαν ισα ισα που χειροτερευαν ωσπου πεθανε η μανα μου και αρχισαν να αραιωνουν αλλα δε σταματησαν.
Δε νομιζω να σταματησουν και ποτε..

quote:
Τέλος έχουμε ένα κομμάτι ψυχο-βιολογικό (όσον αφορά στους εφιάλτες). Π.χ. αν φάς βαριά πριν κοιμηθείς (ειδικά αν φας κρεάτα και τέτοιες βαριές τροφές) οι πιθανότητες είναι οτι δεν θα έχεις καλά όνειρα. Προβλήματα επίσης προκαλούν τα αναψυκτικά (εγώ δε πίνω καθόλου) και γενικά τα χημικά υπερ-επεξεργασμένα προϊόντα. Τα φάρμακα επίσης μπορεί να έχουν κάποιο αντίκτυπο.


Υπηρχαν εποχες στη παιδικη μου ηλικια που κοιμομουν νηστικος αλλα του εφιαλτες τους εβλεπα οποτε δε νομιζω να ισχυει..

Edited by - anonumos3 on 26/01/2013 11:48:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 12:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπηρχαν εποχες στη παιδικη μου ηλικια που κοιμομουν νηστικος αλλα του εφιαλτες τους εβλεπα οποτε δε νομιζω να ισχυει..
Δεν είπα οτι αν δεν φας βαριά δε θα δεις, είπα οτι αν φας βαριά πιθανότητα θα δεις κάτι πυο δε θα είναι ωραίο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 22:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω πιστευω οτι τα ονειρα μας δειχνουν το μελλον το κοντινο η το μακρινο

Εγώ θεωρώ ότι ένα μικρό μέρος των ονείρων μας, έχει να κάνει μ' αυτά που μας απασχολούν κατά τη διάρκεια της ημέρας, ενώ το μεγαλύτερο μέρος έχει να κάνει με ότι θα συμβεί στο μέλλον μας, συνήθως συμβολικά δοσμένα σε μας και με συχνά άγνωστες σε μας, αναζητήσεις της ψυχής.

quote:
Πιστευω σ αυτη την ηλικια το παιδι δε μπορει να σηνηδητοποιησει τι ειναι κακο και τι καλο οποτε οτι κι αν δει δε θα καταφερει να το καταλαβει.

Ακόμα και αν δεν γνωρίζει συνειδητά ένα παιδί, τι είναι το καλό και τι το κακό, οι εφιάλτες είναι πάντα τρομακτικά όνειρα. Απ' αυτή την ηλικία έβλεπα εφιάλτες σχεδόν καθημερινά. Το σχεδόν, είναι για τις ημέρες που δεν θυμόμουν κανένα όνειρο.

Doctor, όσον αφορά, το λόγο που μπορεί να βλέπει ένα παιδί τόσους εφιάλτες, εκτός κάποιων εξαιρέσεων, παιδιών που ανήκουν στις κατηγορίες που ανέφερες, οι περισσότερες περιπτώσεις νομίζω ανήκουν στο παραφυσικό και σε κατάλοιπα προηγούμενων ζωών.

quote:
Οι παπάδες (με μαύρα ράσα) και άσχημα ή περίεργα χαρακτηριστικά μπορεί να σημαίνει επιθέσεις οντοτήτων ή επιθέσεις απο μαύρους μάγους ενσαρκωμένους ή μη.

Doctor, θεωρώ πολύ ακραία αυτή την τοποθέτησή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 17:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι όσο περίεργο όσο ακούγεται. Το ίδιο λέει και ο anonumos3.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 09:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SOS Καλημερα σε ολους , γραφω και εγώ σε αυτό εδω το θέμα καθως τους τελευταίους μήνες βλέπω κάθε νυχτα εφιαλτες .Πολλες φορες ξυπναω και βήχω μια φορα(!) ή απο τη δική μου (δεν παραμιλάω ένρινη φωνη ,ηχο μου)ή απο θορυβους που υποθετω πως ειναι απο το πανω διαμερισμα.Οι εφιαλτες ειναι παραξενοι ,ας πουμε την περασμένη εβδομάδα ειδα οτι είχα παει θεατρο και μαλιστα για κωμικη παρασταση αλλα οι ηθοποιοι μπήκαν σαν πομπη κηδειας ,ηταν παρασταση κηδειας και αυτο που με τρόμαξε πολύ ηταν οτι ειχαν και ενα αναπηρικο καροτσακι στο οποιο ελειπε ο ηθοποιος και σκεφτομουν εγω απο τη θεση του θεατη αν ξερω τα λογια να αναπληρωσω αυτο το ρολο.Ευτυχως δεν πηγα ...Φοβαμαι μην ειναι ονειρο προφητικο .Εκτος απο αυτο το ονειρο βλεπω και πολλά αλλα περιεργα .Εχθες ας πουμε ειδα βαμπιρ ,σημερα ειδα οτι κατι σαν σκια ηθελε να μπει στο σωμα μου και γενικως κανω πολυ κακο υπνο. Στην υπολοιπη ζωη μου δεν συνηθιζα να βλεπω συχνα εφιλατες ,σχεδον πάντα ηταν όμορφα τα όνειρα μου και τελευταία βλέπω Κάθε νυχτα εφιάλτες .

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy