ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το θρησκευτικό συναίσθημα ως υποχρεωτική εκδήλωση της ανθρώπινης φύσης.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 03:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτορο
Θα ήταν καλύτερο και πιο ειλικρινές ο Macedon να πει, οτι οι άνθρωποι με ιδιοσυγκρασία προβάτου, είναι μια πανούκλα. Στην ουσία ο Macedon δεν μισεί την θρησκεία, μισεί τους ανθρώπους. Οι άνθρωποι είναι που κάνουν τη θρησκεία, δεν υπάρχει απο μόνη της.

Μια διόρθωση έχω μόνο και είμαι σίγουρος ότι ο macedon δεν θα διαφωνήσει:

Ο macedon, δεν μισεί τους ανθρώπους.Μισεί τους ηλίθιους ανθρώπους.
Αυτούς που με την ανικανότητά τους να σκέπτονται και λόγω αριθμητικής τους υπεροχής, ρυθμίζουν τις τύχες των λίγων ( ακόμη ) πνευματικά ελεύθερων ανθρώπων.

Ντοτόρο ίσως να φαίνομαι "ωμός" και "ακραίος", αλλά θεωρώ ότι κατα βάθος, το ίδιο ωμός και ακραίος είσαι κι εσύ και αρκετοί ακόμη σε αυτο το φόρουμ.

Ευτυχώς, τουλάχιστον εδώ, έχουμε εμείς την...αριθμητική υπεροχή!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 09:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Η ύπαρξη κατασκευαστή,δεν ταυτίζεται με την ύπαρξη θεού.

Κάτω από αυτό το πρίσμα μπορώ να δω πιθανότητα ύπαρξης κατασκευαστικών προδιαγραφών.

Όπως σε όλα τα προιόντα μερικά βγαίνουν ελατωμματικά(εκτός προδιαγραφών).
Φαντάζομαι ότι ανάμεσά τους υπάρχουν μερικοί από εμάς.Μάλλον είναι αυτοί που δεν μισεί ο macedon..

PanosT,

Όλες οι θρησκείες περιέχουν με διάφορους τρόπους τη έννοια ποίμνιο και την έννοια ποιμένας.Θεωρούν την καθοδήγηση (την αγνή έστω, και όχι την εκ του πονηρού) τον δρόμο προς την λύτρωση-εξαγνισμό-αγιοποίηση κ.λ.π.)
Αν υποθέσουμε ότι ο ποιμένας έχει απαραίτητα δίκιο και είναι αλάνθαστος(είτε είναι άνθρωπος,είτε "θεός"), τότε το ποίμνιο έχει κάνει την σωστή επιλογή.
Αν ο ποιμένας έχει άδικο(άθελά του ίσως),ή υπηρετεί σκοπό(δικό του ή τρίτων),τότε το ποίμνιο εξαπατείται.

Αν πάρουμε όλες τις θρησκείες και τις θεωρήσουμε ν τον αριθμό,τότε έκαστη ξεχωριστά,θεωρεί την δική της περίπτωση μοναδική και όλες τις άλλες (ν-1),υποθέσεις εξαπάτησης.Αυτό το μοντέλο θα ανησυχούσε φαντάζομαι τον όποιο καθαρά σκεπτόμενο.

Αυτό που λέω δεν είναι ότι έχεις απαραίτητα λάθος,πρεσβεύοντας τα της Ορθοδοξίας.Λέω ότι ίσως έχεις λάθος.
Εγώ αφήνω -τουλάχιστον για το παρόν topic-τις μαντεψιές πιθανοτήτων για το ποιος μάλλον έχει δίκιο(μεταξύ αθέων και ενθέων,αλλά και μεταξύ ενθέων για το ποιος έχει διαλέξει το σωστό όνομα...).

Παραμένω στη θέση ότι οι μέχρι τώρα γνώσεις,δεδομένα,ερεθίσματα,παρατηρήσεις,και όποιας μορφής εισαγώμενης πληροφορίας(input ντε),δεν μου επιτρέπουν εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος.

DSM,

Η συνειδητοποίηση από το ...προιόν, ότι έχει φτιαχτεί με προδιαγραφές,μήπως σημαίνει ότι τις έχει ήδη υπερβεί;

Μήπως μάλιστα αυτό είναι η κεντρική ιδέα αλλά και το θετικό συμπέρασμα;


Dr,

quote:
Κάθε άνθρωπος που δεν έχει λάβει ορθή παιδεία, είναι εύκολο να εξουσιαστεί.

Προσυπογράφω.

Σκέψου όμως ποιες κοινωνικές ομάδες κατά το ροή της ιστορίας έμεναν αμόρφωτες.

Macedon,

Τα πρόβατα είναι αρνητικό πρότυπο ανεξαρτήτως του ποιμένα που ακολουθούν.

Όσο για το ποσοστό αυτών που καίνε το οξυγόνο των υπολοίπων χωρίς λόγο,είναι όντως ενενήντα φεύγα τοις εκατό.

Έχεις κάθε πάτημα να τους μισείς-θεωρείς ηλίθιους.

Υπάρχει πάντως και κομμάτι μέσα στους μη ηλίθιους που δεν μισεί τους υπόλοιπους.(εγώ δεν το έχω καταφέρει αυτό,παρεπιπτόντως-απλά σημειώνω ότι είναι υπαρκτή ομάδα).

Καλημέρα σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 30/01/2013 09:36:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 10:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Μια διόρθωση έχω μόνο και είμαι σίγουρος ότι ο macedon δεν θα διαφωνήσει:

Ο macedon, δεν μισεί τους ανθρώπους.Μισεί τους ηλίθιους ανθρώπους.
Αυτούς που με την ανικανότητά τους να σκέπτονται και λόγω αριθμητικής τους υπεροχής, ρυθμίζουν τις τύχες των λίγων ( ακόμη ) πνευματικά ελεύθερων ανθρώπων.


Ναι, αυτό εννοοώ, τους ηλίθιους. Το είχα γράψει και σε μια απ' τις διορθώσεις του μηνύματος, αλλά επειδή κάνω πολλές, κάποιες φράσεις ή προτάσεις καταλήγουν να χάνονται.

quote:
quote:
Το θέμα είναι οτι οι άνθρωποι που καταφεύγουν σε όλα αυτά τα συστήματα (θρησκευτικά, πολιτικά, οικονομικά κλπ) και που αφήνουν να εξουσιαστούν απο αυτά, έχουν απο πριν έτοιμο έδαφος για να εξουσιαστούν. Εκεί είναι το πρόβλημα.
Αυτο ακριβώς εννοούσα όταν σου είπα πριν για το υπόβαθρο που βρίσκουν έτοιμο οι θρησκείες, όταν εναλλάσονται.
Ξέρεις Ντοτόρο,ότι σε ένα κοπάδι,όλα τα πρόβατα δεν έχουν την ίδια νοημοσύνη.Κάποια έχουν λίγο περισσότερη απο τα άλλα.
Ομως φίλε μου,ΟΛΑ τα πρόβατα,έξυπνα και κουτά, έχουν τον ΙΔΙΟ τσοπάνη!!!!
Αυτό δηλαδή που λέω, ειναι οτι η θρησκεία ως σύστημα χειραγώγησης (όταν δεν λειτουργεί για να εξυψώνει το πνεύμα) αλλά και κάθε σύστημα χειραγώγησης, καλλιεργεί πάνω στο έδαφος της ελλιπής παιδείας, που κάνει τον άνθρωπο εξουσιάσιμο. Αυτό βέβαια δεν πάει να πει οτι όλοι οι θρησκευόμενοι έχουν αυτό το έδαφος όπως δεν ειναι σίγουρο και οτι όλοι οι μη-θρησκευόμενοι το έχουν. Υπάρχουν, για μένα, δύο διακριτοί ρόλοι της θρησκείας. Ο πρώτος είναι, ο ρόλος που πρέπει να έχει ως πνευματικό ίδρυμα, και ο δεύτερος είναι ο ρόλος της ως σύστημα, ιερατείο που ασκεί εξουσία. Ως προς το δεύτερο κομμάτι, το κομμάτι της εξουσίας, μια θρησκεία πρέπει να έχει καλούς ηγέτες (ή να μη έχει καθόλου ηγέτες) για να μπορεί να πει οτι ασκεί σωστά εξουσία, τουλάχιστον πάνω στον εαυτό της. Βλέπουμε οτι η ορθόδοξη εκκλησία έχει ανεπάρκεια στο πώς ασκεί εξουσία πάνω στον εαυτό της. Έπειτα μπορεί να έχει επάρκεια στην εξουσία που ασκεί πάνω στους πιστούς, αν και αμφιβάλλω, αλλά αυτοί είναι ένα δείγμα πολύ μικρό. Οι πιστοί-πιστοί δηλαδή.
Έπειτα υπάρχει ο πρώτος ρόλος της θρησκείας, που είναι να φέρνει τον άνθρωπο σε επαφή με κάτι ανώτερο. Ως προς αυτό το κομμάτι, η θρησκεία καλώς υπάρχει, αλλά πρέπει να υπάρχει με μια μορφή που να μην υποσκάπτει την δυνατοτητα εξέλιξης των ανθρώπων. Δηλαδή, πρέπει το σύστημα να αφήνει περιθώριο στους ανθρώπους να αναπτυχθούνε και όχι να τους εγκλωβίζει με τα δόγματα.
Το κόλπο που έχουν κάνει με την θρησκεία, είναι οτι σου προσφέρουν την επαφή με το κάτι ανώτερο, μέσω της προσευχής κλπ, αλλά μέσω του δόγματος, σου υποσκάπτουν την δυνατότητα της εξέλιξης. Την υποσκάποτουν, εγκλωβίζοντάς σε μέσα στις θεωρίες και τις ιδέες της θρησκείας σου.
Το καλύτερο θα ήταν οι θρησκείες να υπηρετούσαν μόνο το πρώτο μέρος, δηλαδή να σου προσφέρουν και να σου μαθαίνουν την επαφή με κάτι ανώτερο, όπως ορθά κάνουν, αλλά απο 'κει και πέρα να σε αφήνουν ελεύθερο. Η ελευθερία είναι η μέγιστη αξία.


quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Προσυπογράφω.

Σκέψου όμως ποιες κοινωνικές ομάδες κατά το ροή της ιστορίας έμεναν αμόρφωτες.


Αν κρίνω απο τη σημερινή Ελλάδα... 40% του ΠΑΣΟΚ το 2009 και άλλο τόσο περιπου το ποσοστό της νέας δημοκρατίας.. κάπου στο 80-90 του πληθυσμού με δικαίωμα ψήφου. Χαχα.

quote:
Όσο για το ποσοστό αυτών που καίνε το οξυγόνο των υπολοίπων χωρίς λόγο,είναι όντως ενενήντα φεύγα τοις εκατό.

Έχεις κάθε πάτημα να τους μισείς-θεωρείς ηλίθιους.

Υπάρχει πάντως και κομμάτι μέσα στους μη ηλίθιους που δεν μισεί τους υπόλοιπους.(εγώ δεν το έχω καταφέρει αυτό,παρεπιπτόντως-απλά σημειώνω ότι είναι υπαρκτή ομάδα).


Σωστά τα λες
quote:
Ντοτόρο ίσως να φαίνομαι "ωμός" και "ακραίος", αλλά θεωρώ ότι κατα βάθος, το ίδιο ωμός και ακραίος είσαι κι εσύ και αρκετοί ακόμη σε αυτο το φόρουμ.
Ναι, ειναι το περίσσευμα ενέργειας που έχουμε.. και μας βγαίνει σε ακρότητα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/01/2013 11:55:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 17:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Ως χριστιανός δέχεσαι ένα μάτσο παραμύθια ως ιστορικά γεγονότα, ένα μάτσο ανύπαρκτα και φανταστικά πρόσωπα ως υπαρκτά και μάλιστα με ιδιαίτερες δυνάμεις, ένα αρρωστημένο και παρανοϊκό θρησκευτικό κατασκεύασμα των Εβραίων ως τον πατέρα του θεού σου

Υπάρχουν threads που συζητήθηκαν πολλάκις και πλειστάκις όοοοολα αυτά και μάντεψε ποιος εξαφανιζόνταν απ'όοοοοολα αυτά μετά από απανωτές καρπαζιές και αφήνοντας αναπάντητα τα επιχειρήματα και τις πηγές των Χριστιανών μελών????

ΕΣΥ macedon!

quote:

και ταυτόχρονα είσαι πρόβατο όπως ρητά και κατηγορηματικά λέει ο Ιησούς-Μανώλης, ενώ εκτός από πρόβατο είσαι και δούλος και το καυχιέσαι.

Πάρε λίγο "δόγμα" αν και στο έχω ξαναποστάρει, αλλά είπαμε, 7+ χρόνια καρπαζιάς δεν είναι δυνατόν να μη σου αφήσουν κουσούρια.

Ιω Ιε‐14 ὑμεῖς φίλοι μού ἐστε, ἐὰν ποιῆτε ὅσα ἐγὼ ἐντέλλομαι ὑμῖν.
Ιω Ιε‐15 οὐκέτι ὑμᾶς λέγω δούλους, ὅτι ὁ δοῦλος οὐκ οἶδε τί ποιεῖ αὐτοῦ ὁ κύριος· ὑμᾶς δὲ εἴρηκα φίλους, ὅτι πάντα ἃ ἡκουσα παρὰ τοῦ πατρός μου ἐγνώρισα ὑμῖν.

Θέλεις Κολιτσάρα, Τρεμπέλα ή σου κάνει και Σωτήρης μαζί με Σβάμπε (και άλλος εξαφανισμένος...)

quote:

Ως πρόβατο, είναι μέσα στη φύση σου όχι μόνο να εξουσιάζεσαι ευκολότερα, αλλά να κάνεις αυτό ακριβώς που σου λέει ο τσομπάνης σου, γιατί αυτή είναι η φύση των προβάτων: Να ακολουθούν τον τσομπάνη τους. Όσο για τους δούλους... ξέρεις καλύτερα...

Για σήκωσε το ανάστημά σου στον Αρχηγό (που ΕΣΥ ως τον έγραψες με κεφαλαίο Α δουλοπρεπές αρχιπρόβατο) Μιχαλολιάκο και πες του να γυρίσετε στην ιδεολογική διακήρυξη περί πανούκλας για να σε δούμε!

Όταν μπαίνει στην αίθουσα ο Αρχηγός Σου μπορείς και να κάθεσαι αν θες στην καρέκλα σου ή πρέπει να είσαι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ "εγέρθητος".

Ως δηλωμένος φασίστας θα έπρεπε να είσαι πιο προσεκτικός στις αναφορές σου περί μαντριών, προβάτων και ΗΛΙΘΙΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝ.

Εδώ φαίνονται πεντακάθαρα και ο τσοπάνης και τα μαντρόσκυλα και τα πρόβατα αλλά και η νοοτροπία της προβατίλας που σας έχει εμποτίσει βαθειά και ανεξίτηλα.

http://www.youtube.com/watch?v=4uGXc8sU09k

Και για να καταλάβουν και τα υπόλοιπα πρόβατα-κλακαδόροι σου τι εννοώ πάρτε λίγο το Νο3 της Χρυσής Αυγής


«Ο ''αρχηγός'' ήταν το υπέρτατο ον για εμάς. Ο λόγος του, διαταγή. Αυτό απαιτούσε και από εμάς. Τυφλή υποταγή. Αν κάποιος τον αμφισβητούσε, αναλαμβάναμε εμείς, τα πρωτοπαλίκαρά του, να τον συνετίσουμε με κάθε είδους εκφοβισμό. Δυστυχώς, έχω αναγκαστεί να χειροδικήσω εναντίον φίλων μου επειδή αμφισβήτησαν τα λεγόμενά του» Χ. Κουσουμβρής.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63650503

Ολόκληρο το βιλίο εδώ για ξεστράβωμα στα δουλοπρεπή πρόβατα που τον ακολουθούν και κρώζουν για άλλα μαντριά και πρόβατα και τσοπάνηδες.


quote:

Φυσικά, βλέποντας να περιφέρεις την αξιοθρήνητη διαδικτυακή σου παρουσία, γίνεται φανερό πως όχι μόνο καλά κάνεις και είσαι πρόβατο και δούλος, αλλά και πως δεν θα μπορούσες να είσαι οτιδήποτε άλλο.

Χμμμ...
Παρ'όλα αυτά ΕΓΩ περιφέρομαι εδώ μέσα.

ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΣΑΙ macedon???

Για μια ακόμα φορά πάρτο αλλιώς γιατί σε βλέπω να "βρίσκεις" σύντομα

quote:

Άλλη ερώτηση;

Καλλλά, πλλλάκα με κάνεις????

Έχεις τόσες αναπάντητες ερωτήσεις που δε σου φθάνει μια ολόκληρη ζωή να απαντήσεις.

Πάρε την αγαπημένη σου.

Έστω ότι διαχρονικώς και παγκοσμίως έχουν γραφεί ΜΟΛΙΣ 100 βιβλία περί Χριστιανικών διωγμών κατά την Ρωμαική Αυτοκρατορία (ενω γνωρίζουμε με σιγουριά ότι είναι πολλαπλάσια).

Αυτό που ζητώ από ΕΣΕΝΑ ή από κάποιο πρόβατο-κλακαδόρο σου με ευχέρεια στα Μαθηματικά και λαγνεία στην επιστημονική Αναλυτική Σκέψη είναι να υπολογίσει:

α) ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΝΑ SITE ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ 10 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ.

β)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΚΑ SITES ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ 10 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει ασφαλέστερος και αντικειμενικότερος τρόπος για έναν θιασώτη της Αναλυτικής Σκέψης όπως είσαι εσύ macedon (αλλά και τα δουλοπρεπή σου πρόβατα/ακόλουθοι) να δούμε ΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΔΩ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ με βάση τα ψυχρά νούμερα των Μαθηματικών.

Άντε για να ξεχωρίσουν επιτέλους οι επιπεδάτοι και ξεμάντρωτοι από τα δουλοπρεπή πρόβατα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 17:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Πόσα ονόματα?
ΚΑΝΕΝΑ

Πόσα ιστορικά παραδείγματα?
ΚΑΝΕΝΑ

Φοβερό σκορ!

Φαντάσου να μην ήταν και προφανείς οι απαντήσεις...

Μπορείς να συνεχίσεις την ακατάσχετη μπουρδολογία και αν φέρεις ΕΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ) εδώ είμαι εγώ.


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 18:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Panos
Μπορείς να συνεχίσεις την ακατάσχετη μπουρδολογία και αν φέρεις ΕΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ) εδώ είμαι εγώ.

Που πάς ρε...Καραμήτρο???

Καλά,άσε μην απαντάς!Θα ρωτήσω τον...Τσάκ Νόριτς.

Επειδή είναι ο μόνος που ξέρει...που πάει ο Καραμήτρος!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 18:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ως μη "εξουσιάσιμος" από το macedon (τουλάχιστον) δεν μας υπολογίζεις ΕΣΥ την Μαθηματική Πιθανότητα να λέει ο "Αρχηγός σου" την αλήθεια περί των 10 ιστορικών πηγών???

Άντε να σε δούμε πόσο "ανένταχτος" είσαι.

Καταλαβαίνεις ότι αν παρουσιάζεις μια τέτοια δουλοπρεπή συμπεριφορά προβάτου στο μαντρί του macedon αποφεύγοντας να κάνεις δυο-τρεις απλές μαθηματικές πράξεις είναι δύσκολο να πιστέψει κάποιος πόσο μη "εξουσιάσιμος" είσαι τελικά...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 19:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ως μη "εξουσιάσιμος" από το macedon (τουλάχιστον) δεν μας υπολογίζεις ΕΣΥ την Μαθηματική Πιθανότητα να λέει ο "Αρχηγός σου" την αλήθεια περί των 10 ιστορικών πηγών???

Άντε να σε δούμε πόσο "ανένταχτος" είσαι.

Καταλαβαίνεις ότι αν παρουσιάζεις μια τέτοια δουλοπρεπή συμπεριφορά προβάτου στο μαντρί του macedon αποφεύγοντας να κάνεις δυο-τρεις απλές μαθηματικές πράξεις είναι δύσκολο να πιστέψει κάποιος πόσο μη "εξουσιάσιμος" είσαι τελικά...

Ερευνάτε τας Γραφάς


...τελικά πρέπει να είσαι το άκρον άωτον της ηλιθιότητας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 19:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Για οτιδήποτε δεν καταλαβαίνεις, απευθύνσου στο δημιουργό σου και ζήτα του το λόγο που σε έκανε ηλίθιο.

Το αντέγραψα απο άλλο θέμα,αλλά νομίζω έχει εφαρμογή και εδώ.
Εννοείται η προσυπογραφή μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 19:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Λυπάμαι που επιβεβαιώθηκα.

Πάντως έκανα προσπάθεια,δεν θα διαφωνήσεις, έτσι?

Δεν επιτρέπεται να αφήνεις τα...αγγούρια να κάνουν μαθήματα γεωπονικής στον μανάβη...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 19:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Κότα λυράτη...

(Και εγώ το αντέγραψα από αλλού, με τη μόνη διαφορά ότι ήταν δικό μου)

Συνέχισε να μπουρδολογείς με αοριστολογίες διότι στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ δεν το'χεις!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 20:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χι χι χι χο χο χο

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 13:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Κότα λυράτη...

(Και εγώ το αντέγραψα από αλλού, με τη μόνη διαφορά ότι ήταν δικό μου)

Συνέχισε να μπουρδολογείς με αοριστολογίες διότι στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ δεν το'χεις!


και ταυτόχρονα είσαι πρόβατο όπως ρητά και κατηγορηματικά λέει ο Γιεχοσουά-Μανώλης, ενώ εκτός από πρόβατο είσαι και δούλος και το καυχιέσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2013, 12:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Κότα λυράτη...

(Και εγώ το αντέγραψα από αλλού, με τη μόνη διαφορά ότι ήταν δικό μου)

Συνέχισε να μπουρδολογείς με αοριστολογίες διότι στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ δεν το'χεις!


κοτα λυρατη...προς επιρρωσην του κουοτ τα λέει όλα κ το βίντεο αντε γεια...http://www.youtube.com/watch?v=veGP8LnAjBA

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2013, 13:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοστακουτρας
κοτα λυρατη...προς επιρρωσην του κουοτ τα λέει όλα κ το βίντεο αντε γεια...http://www.youtube.com/watch?v=veGP8LnAjBA

Ανάθεμα άν ξέρεις σε ποιόν απευθύνεται το quote, το οποίο σχολιάζεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2013, 22:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
νικοχαμος
quote:
κοστακουτρας
κοτα λυρατη...προς επιρρωσην του κουοτ τα λέει όλα κ το βίντεο αντε γεια...http://www.youtube.com/watch?v=veGP8LnAjBA

Ανάθεμα άν ξέρεις σε ποιόν απευθύνεται το quote, το οποίο σχολιάζεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


εσύ πως ξέρεις τι σχολιαζω στο quote κ σχολιαζεις πανω σε τι???!!!...βιαστηκες..ειδες το login name σου μεσα στο quote κ βιαστηκες να βγαλεις συμπερασμα!!!

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2013, 23:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εσύ πως ξέρεις τι σχολιαζω στο quote κ σχολιαζεις πανω σε τι???!!!...βιαστηκες..ειδες το login name σου μεσα στο quote κ βιαστηκες να βγαλεις συμπερασμα!!!

Δεν σου είπα τι σχολιάζεις, αλλά ότι σχολιάζεις!!!

Απέφυγες όμως να απαντήσεις σε ποιόν απευθύνεται το quote!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2013, 12:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

εσύ πως ξέρεις τι σχολιαζω στο quote κ σχολιαζεις πανω σε τι???!!!...βιαστηκες..ειδες το login name σου μεσα στο quote κ βιαστηκες να βγαλεις συμπερασμα!!!

Δεν σου είπα τι σχολιάζεις, αλλά ότι σχολιάζεις!!!

Απέφυγες όμως να απαντήσεις σε ποιόν απευθύνεται το quote!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


για το σχολιο που εκανα εσυ σκεφτεσαι το οτι κ το σε ποιον...εγω σκεφτομαι το τι...αυτη ειναι η διαφορα...το τι εχει να κανει με το σχολιο του quote που ταιριαζει απολυτα σαν σκεπτικο με το video στο youtube...μου το θυμισε κ γιαυτο σχολιασα το quote αντιπαραβαλοντας το ταιριαστο youtube video...τωρα βεβιασμενα εκανες δυο δικες σου υποκειμενικες κρισεις...1) αναθεματιζοντας αν ξερω σε ποιον απευθυνεται οτι σχολιασα κ 2) οτι απεφυγα να απαντησω σε ποιον απευθυνεται το σχολιασθεν quote...κ οι δυο υποκειμενικες κρισεις ειναι ατοπες αφου απ την αρχη με ενδιεφερε το τι...δηλαδη το σκεπτικο του quote περι κοτας λυρατης που ταιριαζει σχεδον καρμπον με το youtube video...εχουν κ τον ιδιο τιτλο κοτα λυρατη...καταλαβες γιατι βιαστηκες να με κρινεις ατοπα ενω εσυ ειχες αλλο πραγμα στο μυαλο σου κ εγω αλλο!!!

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2013, 13:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κostakourtas

Σωστός!!!
Γράψε λάθος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2013, 14:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος

ως μη γενομενο!!!...δεν μπορουσες να ξερεις τι σκεφτομουν...απλα ειμασταν σε χρονικη φαση αλλου μηκους κυματος σκεπτικου επι του quote!!!

για να εχεις την εικονα...οταν διαβασα το quote εβαλα το video κ γελασα με το ποσο μοιαζουν κ την ολη φαση...ετσι σκεφτηκα οτι ατακαρει στο quote σαν βιντεοχιουμοριστικη λεζαντα κ εβαλα το link...χιουμορ timing!!!

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 02:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος

Dark Side of the Moon

Σκέπτομαι πολύ την αναφορά σου σε "κατασκευαστικές προδιαγραφές".

Οσο το σκέπτομαι και εμβαθύνω,τόσο πιο πολύ απομακρύνεται απο το νου μου αυτή η περίπτωση.Ισως φταίει η προκατάληψη, επειδή η "κατασκευαστική προδιαγραφή" απαιτεί και Κατασκευαστή!!!

Ομως έχω και αποχρώσες ενδείξεις, ότι αυτο δεν ισχύει.Ως "πειραματόζωο" χρησιμοποιώ τον εαυτό μου και άλλα πέντε άτομα, του στενού κύκλου μου.

Αν υπάρχουν προδιαγραφές, τότε εμείς έχουμε "ξεφύγει".Δεν αισθανόμαστε την ανάγκη υπερ-όντος,θείου,δημιουργού, ούτε την αίσθηση απότισης τιμών προς αυτόν.Επομένως οι προδιαγραφές δεν φαίνονται να ισχύουν,επειδή θα έπρεπε να έχουν εφαρμογή σε όλους τους ανθρώπους.

Θεωρώ ότι όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν απο μερικούς έξυπνους,που είδαν ότι είναι το πιο κατάλληλο μέσον,να άρχουν των άλλων.Επομένως οδηγούμαι πάλι στο θέμα της νοημοσύνης των θρησκευομένων ατόμων.

Ολα απο εκεί ξεκινούν.Καμμία θρησκεία δεν θα μπορούσε να σταθεί, άνευ υπηκόων-πιστών-ηλιθίων, με πνευματική ραθυμία, ανθρώπων.


Θα έλεγα πως οτιδήποτε υπάρχει, και πολύ περισσότερο όσα υφίστανται, μπορούν να περιγραφούν μέσα από ένα σύνολο χαρακτηριστικών, ιδιοτήτων και λειτουργιών. Κατ' αυτή την έννοια μου αρκεί η ύπαρξη και δεν την εξαρτώ κατ' ανάγκην από οποιονδήποτε Κατασκευαστή.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 02:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα που έθεσα εδώ, δεν ασχολήθηκα με καμία θρησκεία. Θα έλεγα μάλιστα πως οποιαδήποτε θρησκεία έχει τόση σχέση με το θέμα μου, όση και ο Τοτσέ με το ποδόσφαιρο.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 02:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος (προς PanosT)
...τελικά πρέπει να είσαι το άκρον άωτον της ηλιθιότητας!!!


Ακόμα κι αν υποθέσουμε πως κάτι τέτοιο ισχύει (που προφανώς διαφωνώ, όπως άλλωστε κατέδειξα στην αρχική μου τοποθέτηση), πιστεύεις Νικόμαχε πως το συγκεκριμένο topic προσφέρεται για τέτοιου είδους συμπεράσματα?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 02:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT (προς Νικόμαχο)

Κότα λυράτη...

(Και εγώ το αντέγραψα από αλλού, με τη μόνη διαφορά ότι ήταν δικό μου)

Συνέχισε να μπουρδολογείς με αοριστολογίες διότι στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ δεν το'χεις!



Ειλικρινά, αν στην εισαγωγική μου τοποθέτηση ζητούσα να βγάλει ο καθένας μας το χειρότερο εαυτό του, τί ακριβώς θα γινόταν δηλαδή?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 02:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT (προς macedon)

Έστω ότι διαχρονικώς και παγκοσμίως έχουν γραφεί ΜΟΛΙΣ 100 βιβλία περί Χριστιανικών διωγμών κατά την Ρωμαική Αυτοκρατορία (ενω γνωρίζουμε με σιγουριά ότι είναι πολλαπλάσια).

Αυτό που ζητώ από ΕΣΕΝΑ ή από κάποιο πρόβατο-κλακαδόρο σου με ευχέρεια στα Μαθηματικά και λαγνεία στην επιστημονική Αναλυτική Σκέψη είναι να υπολογίσει:

α) ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΝΑ SITE ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ 10 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ.

β)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΚΑ SITES ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 100 ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ 10 ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει ασφαλέστερος και αντικειμενικότερος τρόπος για έναν θιασώτη της Αναλυτικής Σκέψης όπως είσαι εσύ macedon (αλλά και τα δουλοπρεπή σου πρόβατα/ακόλουθοι) να δούμε ΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΔΩ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ με βάση τα ψυχρά νούμερα των Μαθηματικών.

Άντε για να ξεχωρίσουν επιτέλους οι επιπεδάτοι και ξεμάντρωτοι από τα δουλοπρεπή πρόβατα...


Τί σε κάνει PanosT να πιστεύεις πως τα παραπάνω αποτελούν, καθ' οιονδήποτε τρόπο, μέρος της διαλεκτικής του συγκεκριμένου topic?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 02:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon (προς PanosT)

Ως χριστιανός δέχεσαι ένα μάτσο παραμύθια ως ιστορικά γεγονότα, ένα μάτσο ανύπαρκτα και φανταστικά πρόσωπα ως υπαρκτά και μάλιστα με ιδιαίτερες δυνάμεις, ένα αρρωστημένο και παρανοϊκό θρησκευτικό κατασκεύασμα των Εβραίων ως τον πατέρα του θεού σου και ταυτόχρονα είσαι πρόβατο όπως ρητά και κατηγορηματικά λέει ο Ιησούς-Μανώλης, ενώ εκτός από πρόβατο είσαι και δούλος και το καυχιέσαι.

Ως πρόβατο, είναι μέσα στη φύση σου όχι μόνο να εξουσιάζεσαι ευκολότερα, αλλά να κάνεις αυτό ακριβώς που σου λέει ο τσομπάνης σου, γιατί αυτή είναι η φύση των προβάτων: Να ακολουθούν τον τσομπάνη τους. Όσο για τους δούλους... ξέρεις καλύτερα...

Φυσικά, βλέποντας να περιφέρεις την αξιοθρήνητη διαδικτυακή σου παρουσία, γίνεται φανερό πως όχι μόνο καλά κάνεις και είσαι πρόβατο και δούλος, αλλά και πως δεν θα μπορούσες να είσαι οτιδήποτε άλλο.


Χαίρομαι macedon, που εκτός οτι ακολούθησες την προτροπή μου να συμμετέχεις στο θέμα που άνοιξα, ψάχτηκες και πολύ για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 02:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis (προς PanosT)
και ταυτόχρονα είσαι πρόβατο όπως ρητά και κατηγορηματικά λέει ο Γιεχοσουά-Μανώλης, ενώ εκτός από πρόβατο είσαι και δούλος και το καυχιέσαι.


Όμορφα. Εκτός τόπου και χρόνου. Ειλικρινά, έκανες τον κόπο να ασχοληθείς, έστω ακροθιγώς, με το θέμα του topic?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 03:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dark Side of the Moon

Eχω μιά...γκλίτσα, να σου την δώσω να μας κοπανήσεις, εις την κεφαλήν, ίνα διαφυλάξωμεν, όλίγην φαιάν ουσίαν??


Καλύτερα να σε..."κοπανήσω" εγώ πρώτος, ερωτώντας σε.
Θεωρείς την θρησκεία υπαρκτή και δεν σε απασχολεί ο τυχόν "Κατασκευαστής".Πολύ-πολύ όμορφα.
Και η ερώτηση είναι:

Θεωρείς τα θρησκευόμενα άτομα,( σύμφωνα πάντα με την δική σου θεώρηση ), έξυπνα ή...ελλιπή, άς το θέσω έτσι ήπια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 03:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Νικόμαχε

Θεωρώ πως οποιαδήποτε θρησκεία υπάρχει, απ' τη στιγμή που συζητάμε για αυτήν. Υπάρχει καταρχήν δηλαδή, ως ένα θεωρητικό κατασκεύασμα. Αυτό δεν σημαίνει πως υφίσταται ως αλήθεια και ανεξάρτητα από τους φορείς της.
Δεν με απασχολεί καθόλου το αν κάποιος είναι θρησκευόμενος με την έννοια της αποδοχής ενός δόγματος εκ μέρους του. Αυτό που με απασχολεί είναι η φύση των θρησκευτικών συναισθημάτων και εμπειριών, και η σχέση τους με τον άνθρωπο. Και για να μη νομίσεις πως υπεκφεύγω, έχω γνωρίσει πανέξυπνους βλάκες, αλλά και ελλιπέστατες ιδιοφυίες. Στον αχταρμά αυτόν, ελάχιστη έως και καθόλου σχέση εντόπισα με θέματα θρησκευτικής υφής.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 11:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Σωστή η παρατήρησή σου περί θρησκευόμενων.Είναι μια γενική εικόνα, στην προσπάθειά μας να δώσουμε, ένα υπόβαθρο, σε κάτι που εμείς θεωρούμε...σαχλό!

Ομως επιμένω!!
Ο έξυπνος άνθρωπος, ο οποίος τυγχάνει οπαδός, λάτρης ή συμπαθών, προς κάποια θρησκεία, δόγμα, σέχτα κ.λ.π,εξακολουθεί να είναι έξυπνος, ή ,αυτοαναιρείται ??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy